Nógrád, 1982. november (38. évfolyam. 257-281. szám)

1982-11-09 / 263. szám

0iN Látványos záróünnepség Továbbra is: Sportolj velünk! Az olimpiász félidejében­ — immár hatodszor — az idén is több ezer sportesem­ényt rendeztek az országos sportna­pok keretében. Az OSN utolsó rendezvényére, a záróün­nepségre vasárnap délután a salgótarjáni sportcsarnokban került sor. A nézőtéren ott volt Géczi János, a­z MSZMP KB tagja, az MSZMP Nógrád megyei Bizottságának első titkára, Buda István államtitkár, az OTSH elnöke, Dev­­csics Miklós, a Nógrád megyei Tanács elnöke, Tibor Ta­más, az MSZMP KB alosztályvezetője, dr. Spiegl József, a KISZ KB honvédelmi és sportosztályának vezetője, Mol­nárné Kozma Erzsébet, a Magyar Úttörők Szövetségének titkára, Eperjesi László, a SZOT sportosztályának vezetője és Gyenge József, a Művelődési Minisztérium osztályve­zetője. Buda István ünnepi beszédét követően a nógrádi fiatalok 12 látványos gyakorlattal búcsúztak az OSN-től. A záróünnepség műsorában helyet kapott két szlovákiai csoport is, valamint fellépett a magyar ritmikus sportgim­­nasztikai válogatott. A nagyszabású rendezvény végén 450 fiatal élőképe írta a sportcsarnok küzdőterére: OSN ’82. A sport öröme A gyerekek varázsának se­hol sem lehet ellenállni. Ezt igazolta a salgótarjáni óvo­dások bemutatója,­ amelynek végén zúgott a vastaps. — Mindannyiunk számára nagy sikerélményt hozott a záróünnepség — magyarázta Győrffy Dezsőné, a salgótar­jáni 16. sz. óvoda pedagógu­sa, miközben az egyik ifjú sportolót öltöztette. — Szep­temberben kezdtük ötéves gyerekekkel a felkészülést. A gyakorlat motívumait beépí­tettük az óvodai testnevelés­be, s a gyerekek annyira megszerették, hogy még az erdei játszótéren is végezték. Egyetlen gondunk volt: egy­szerre végezni a feladatot. S éppen ez az igény mutatott túl a testi nevelésen, hiszen nagy fegyelmet és figyelmet igényelt, s fejleszti a közös­ségi érzést is. Közben az öltöző megtelt, az óvónő meghatottan fogad­ta a boldog szülők gratulá­cióit. A nagy örömöt ezúttal a sport szerezte. Ám remél­hetőleg nyert is vele ... A sport varázsa A nézőtéren mosoly, elra­gadtatás, meglepődés és tet­szésnyilvánítás váltotta­ egy­mást. A közönség soraiban többen fényképezték és fil­mezték a gálát. A készülékek talán a balassagyarmatiak kesztyűgyakorlata alatt kat­togtak a legtöbbször. A Szántó Kovács János szak­középiskola diáklányai „A kesztyűk varázsa” címmel mutatták be gyakorlatukat. A színek játéka, a harmo­nikus mozgás, no és a fiatal­ság ezúttal is megtette hatá­sát. A talpig piros-fehérbe öltözött lányok a mozdulatok szépségével, a sport varázsá­val ajándékozták meg a kö­zönséget. A sport több arca Hogy hány arca van a sportnak? Nehéz lenne meg­mondani. Mindenesetre va­sárnap délután sok szép ar­cát fordította a nézők felé. Elsősorban a műsorban sze­replő, több mint kétezer fia­tal és tanáraik jóvoltából. Mert a felkészítő pedagógu­sok is nagy munkát végez­tek. Hiszen nem kis feladat volt a Petőfi iskola alsó ta­gozatosainak korongparádé­­ját kidolgozni, mint ahogyan elérni, hogy egyszerre moz­duljon a kétszáz bot a nagy­­bátonyi Bartók Béla iskola tanulóinak kezében. Ráadásul néhány gyakorlat új elemekkel gazdagította a tornaünnepélyek hagyomá­nyos mozdulatsorát. Így szokatlan, de ötletes „szer­nek” bizonyult a láda, amel­­­lyel valóban üdítő perceket szereztek a Mártírok útiak. A tarjáni ipari tanulók pe­dig gyakorlatukkal bizonyí­tották erejüket, edzettségüket, ügyességüket, rátermettségü­ket. Műsorukat Czimer Já­nos testnevelő, a záróünnep­ség főrendezője tervezte. — A mozdulatok egy része tantervi anyag — mondta a pedagógus —, míg néhány motívumot a csehszlovák spartakiádtól kölcsönöztem. Igyekeztünk bemutatni a sport több arcát, a fiatalság lendületét, fegyelmezettsé­gét. Boldog vagyok, hogy si­került ... Ezután is: Sportolj velünk! Buda István a bemutató szünetében rövid nyilatkozat­ban értékelte a VI. OSN ta­pasztalatait: — Hazánkban a tömegek sportolására két nagy lehető­ség kínálkozik. Egyrészt a szervezett akciók, másrészt pedig az egyéni kezdeménye­zések, amelyeknek azért megvan a maguk háttere. Mi mindkettőt támogatjuk, még­pedig egyetlen cél, a lakos­ság széles rétegeinek rend­szeres testedzése érdekében. Ezt az igényt látványos ak­ciókkal is serkentjük, az OSN-t is ezért szerveztük. Az országos sportnapok ke­retében a legkisebb faluig is elmentünk, és sok száz ren­dezvényen mutathatták meg felkészültségüket fiataljaink. Ám ezeket az ünnepségeket sok-sok hónap kemény mun­kája előzte meg. Mi erre a munkára, vagyis a folyama­tosságra tettük a hangsúlyt. Úgy tapasztalom, hogy ha­zánkban ez a forma megho­nosodott, és nemcsak a részvevők, hanem a nézők is szeretik. Most az OSN befe­jezésével sem mondunk le a tömegek aktivizálásáról. A KISZ KB, a szakszervezetek, a Művelődési Minisztérium az Állami Ifjúsági Bizottság segítségével az ötkarikás já­­tékok tiszteletére kétéves idő­tartamú olimpiai önpróba­­akciót hirdetünk. A Magyar Úttörők Szövetsége pedig Játssz velünk! címmel hívja sportolni a fiatalokat. Vagyis a jelszó ezentúl is érvényes: Sportolj velünk! Kiss László és Gyurkó Péter képriportja A kesztyűk, meg a fiatalság varázsa. Sportol az óvoda. A 188 salgótarjáni óvodás ügyes gyakor­lata nagy-nagy közönségsikert aratott. A nagybátonyiak látványos botgyakorlata. Labdarúgó NB II. Vesztett helyzetből Debreceni Kinizsi—Nagybátonyi Bányász 3—3 (1—1) Nagybátony, 1000 n­éző, v.: Palik (Lovassy, Varied). Deb­receni Kinizsi: Krnkó — Vajda, Takács, Tőzsér, Hal­a — Szabó, Magyar, Andirkó — Kerekes, Maczkó, Fehér. Ed­ző: Nagy György. Nagybá­tony: Kiss II — Tamás, An­tal, B. Kovács, Bocsi— Orosz, Dóra, Beriidán — Szabó, Kiss I., Loch. Edző: Dávid Róbert. Csere: Machio helyett Bo­­donyi a 64. percben, Orosz helyett Kiss III, Dóra helyett Bertók, mindkettő a 13. perc­ben Vajda helyett Garamvöl­­gyi a 87. percben. Gólszerző: Vajda a 17. perc­ben, Szabó a 36. percben, An­dirkó a 48. percben, Maczkó az 58. percben, Loch a 63. és a 78. percben. Szögletarány: 7:1 (5:1) a Nagybátony javára. Ragyogó napfényes időben, lagymatag iramban kezdődött a mérkőzés. Az említésre méltó esemény a 6. percben történt, amikor Orosz 20 mé­teres bombája kerülte el a jobb felső sarkot. Továbbra is lanyha mezőnyjáték folyt, az egyik kapu sem került ve­szélybe. Negyedóra elteltével ritmust váltottak a vendé­gek, s egyre több veszélyes támadást vezettek. Először Maczkó beadását rúgta Andir­kó szorongatott helyzetben nem sokkal a kapu mellé, majd a 17. percben gólnak örülhetn­ek a debreceniek. A rendszeresen előretörő Vajda a tétovázó védők mellett 12 méterről, kapásból juttatta a labdát a jobb alsó sarokba. 1—0. A hazai csapatot felráz­ta a kapott gól. A kezdés után rögtön szöglethez jutott a Bányász, s a beívelésből akár egyenlíthetett is volna, Loch azonban két méterről rosszul találta­ el a labdát. A 21. percben újabb egyenlítési alkalmat szalasztottak el a csatárok. A debreceni kapu előtt egy beadás után kava­rodás támadt, s az 5-ös tájé­kán hat-nyolc játékos között pattogott a labda, míg az egyik védőnek sikerült a me­zőnybe kivágnia. Közben né­hány veszélyes­ ellentámadást a vendégek is vezettek, a ha­zai védelem ek­kor még szi­lárdan állt a lábán. Andirkó a 27. percben 18 méterről óriási lövést zúdított Kiss II. kapujára, s a labda telibe ta­lálta a jobb kapufát­­ A kivé­­gódó labdát a debreceni Sza­bó l óh­ette újra kapura, ezút­tal azonban a kapuvédő lát­ványos vetődéssel hárított. A 36. percben egyenlített a Bá­nyász. Kiss I. a 16-oson belül védőjétől ellopott egy labdát, legurította a mellette álló Szabónak, aki 11 méterről a léc alá bombázott. 1—1. A második félidőben azon­nal gólt ért el a vendégcsa­pat. A 48. percben a mind­végig ügyesen mozgó Andir­kó futott föl a bal oldalon a hazaiak 16-osáig, s hirtelen lövésre szánta el magát. Jól eltalált bombája a jobb fel­ső sarokban zörgette meg a hálót 2—1. A kezdeménye­zés továbbra is a vendégek­nél maradt. Formás támadá­saik egyikének végén az 58. percben újabb gólt ér­tek el. Hall­a előrelopakodott a lab­dával, s pontos beadását az üresen hagyott Maczkó fejel­te a hálóba. 3—1. A nézők kedvüket és reményüket ve­szítették a látottaktól, mér el­könyvelték a vereséget Nem így csapatuk, amelyik még­megújuló rohamokat vezetett. A 63. percben Szabó átadá­sával Loch szabadon törhe­tett kapura, és a kimozduló kapus mellett higgadtan he­lyezett a bal alsó sarokba, 3—2. A Bányász még inkább összeszedte magát, s mindent egy lapra tett fel. Játékosai helyzetek sokaságát dolgozták ki, de sorra elügye­tlenkedték valamennyit Próbálkozásai­kat végül a 78. percben kísér­te szerencse, amikor ismét Szabó—Loci volt a labda útja, s a jobbszélső beadásét a balszélső a kapus feje fö­lött átfejelve értkesítette. 3—3. A mérkőzés hátralevő percei izgalmaktól mentes mezőnyjátékkal teltek. Lát­hatóan mindkét csapat elége­dett volt az eredménnyel. Jó: Fehér, Szabó, Andirkó, Vajda, ill. Szabó, Loch, An­tal. Sulyok László Értékes pont idegenből Soproni SE—Salgótarján 0—0 Sopron, 3500 néző, Ha­zafi (Boros, Radics). Sopron: Horváth Gy. — Fehér, Ben­­kő, Vámos, Nagy — Füzi, Sza­lai — Horváth NI., Molnár, Bogáti, Dercsár. Edző: Galbács PáL STC: László — Babosán, Bogdán, Kalmár, Kántor — Balga, Varga, Földi — Kovács II., Kovács HL, Szedlák. Ed­ző: Borbély András. Csere: Földi helyett Lip­ták a 68. percben, Bogáti he­lyett Wiczek a 71. percben. Sárga lap: Kalmár a 75. percben. Szögletarány: 5—2 (4—1) a Soproni SE javára. Hűvös, szeles időben, kitű­nő játéktéren, a széllel támo­gatott hazaiak vezették az el­ső támadásokat. Dercsár bom­balövése centiméterekkel ke­rülte el László kapuját. Hos­­­szú időn át egyik csapat sem tudott komolyabb helyzetet teremteni. Az STC kontrái a széleken gyorsan futottak, de a beadásokról Földiék lema­radtak. A 40. percben Füzi szabadrúgását László elvetőd­ve, nagy bravúrral védte. A szünet után a szél az STC-t támogatta. Élénkebb lett a játék irama, gördüléke­nyebbek voltak a támadások is. Az 55. percben Dercsár lö­vésszerű beadását a jól he­lyezkedő László vetődve csíp­te el A hazaiak kihasználva a vendégek védekező taktiká­ját, mezőnyfölényt harcoltak ki. Horváth II. lövése egy alkalommal a léc fölött hagy­­­ta el a játékteret. A tarjáni­­ak ellentámadásai egyre ve­szélyesebbé váltak, Kovács és Varga távoli lövései jelentet­tek izgalmakat a hazai közön­ség körében. A 90. percben Kovács III. került gólhelyzet­be, gyenge lövését azonban Horváth Gy. könnyedén véd­te. A kitűnő játékvezetés mel­lett a küzdelem ellentétes félidőkből állt. Az elsőben a szélről támogatott hazaiak, a másodikban a tarjáni­ak ve­szélyeztettek többet, s kerül­tek közelebb a győzelemhez. Az STC védekezőtaktikáját hibátlanul oldotta meg, de támadójátéka messze elma­radt előző heti kitűnő telje­sítményétől. Ez újból a kö­zéppályások lassú felzárkózá­sán múlott. A kemény, de sportszerű légkörű találkozón végül is reális eredményként könyvelhető a tarjániak ér­tékes pontszerzése. Jó: Benkő, Vámos, ill.: László, Bogdán, Babosán, Var­ga. Az NB I. eredményei: Vo­lán SC—Ózd 4—0 (1—0), Nagy­kanizsa—Szekszárd 3—1 (1—1), SZEOL AK—Tapolca 1—0 (0—0), HMSE—Keszthely 8—2 (2—1), Eger—22. sz. Volán 5—1 (1—1), Siófok—Dorog 4—0 (2—9), Kazincbarcika— Kecskemét 3—1 (1—1), Bajai SK—Gana-MÁVAG 4—0 (2—0). A bajnokság állása 1.Volán 149 3 233-1221 2.K.-Karcika 148 3 327-1619 3.SZEOL AK 148 2 4­31-1918 4.Eger 147 2 5­30-2216 5.Szele­szárd 146 4 416-1816 6.H.-vásárh. 147 1 627-2315 7.Salgótarján 146 3 5­23-2013 8.Siófok 145 5 42­1-1815 9.D. Kinizsi 145 5 422-2015 10.Sopron 145 5 420-1015 11.N.-Kanizsa 146 2 628-2514 12.Bauxitb. 145 4 521-2014 13.N.-bátony 145 3 619-2613 14.Keszthely 145 2 720-2612 13. Ózd 144 4 6­20-2312 16. Baja 144 3 717-1911 17. Kecskemét 143 5 616-2011 18.G.­MÁVAG 143 4 715-3410 19.52. Volán 142 5 721-309 20. Dorog 144 1 919-299 NÓGRÁD - 1982. november 9., kedd : Cserényi ezüstérmes A Nógrád megyei Vívó Szakszö­vetség rendezésében Salgótarján­ban országos junior férfi- és női tájékoztató tőrversenyre került sor. Szombaton reggel 13 egyesü­let 64 férfi tőrözője kezdett a számviteli főiskola tornatermé­ben. A nyolc páston a teljes ma­gyar ifjúsági és junior élgárda felvonult. A válogatottságot jelen­tő helyezésekért kemény, színvo­nalas küzdelmek után alakult ki a döntő nyolcas mezőnye. A férfitőrverseny meglepetését a salgótarjániak ifjúsági váloga­tott kerettagja, Cserényi okozta. Kiss (Vasas), Szokulai (MTK-VM) és Pál (Bp. Honvéd) legyőzése után jutott a döntőbe. Itt a leg­jobb négy közé kerülésért újból Pállal szemben aratott győzelmet. A következő ellenfele Szekeres (O. Dózsa) volt. Ezen a találko­zón 0—2 után 4—4-re felzárkózott a tarjáni fiú, majd innen már si­ma volt útja a döntőbe. A dobo­gó legmagasabb fokáért folytatott összecsapáson Gátai, az MTK-VM­­angsort vezető kiválósága volt az ellenfél. Ezúttal Gátai a fáradt Cserényit szép vívással győzte le. Cserényi eredménye — élete el­ső döntős versenyén — dicséretes teljesítmény. Kitűnően szerepelt az STC má­sik kiválósága, Nyírő is. Négy győzelem után, a döntő kapujá­ban a verseny győztesétől, ta­taitól szenvedett vereséget... A nők mezőnyében vasárnap, a reggeli órákban 13 egyesüket 64 vívója lépett a pástra. Itt a sé­rült Jánosi (Bp. Honvéd) kivételé­vel ugyancsak az élmezőny szerepelt. Itt is akadt meglepe­tés. Dóczi Anna (BHSE), a volt serdülő magyar bajnok, a felnőtt­­bajnokság döntőjének résztvevője már a második fordulóban búcsú­zott. Koncz (BHSE) Pusztai (Sz. MÁV MTE) ellen nagy küzdelem után 9:7-re győzött. Mindketten imponáló fölénnyel jutottak el az utolsó összecsapásig. Az STC női versenyzői, Bolla és Bayer gyen­gébben szerepeltek. Eredmények, férfiak: 1. Gátai Róbert (MTK-VM), 2. Cserényi Zsolt (STC), 3. Szekeres Pál (U. Dózsa), 4. Populás György (BHSE), 5. Érsek Zsolt (II. Dó­zsa), 6. Pál Gábor (BHSE), 7. Reisz Gábor (BHSE), 8. Kisgyura István (Nagykanizsa). Nők: 1. Koncz Kriszta (BMISE), 2. Pusztai Ildikó (Szolnoki MÁV MTE), 3. Gulyás Zsuzsa (MTK­­VM), 4. Török Mónika (BHSE), 5. Bezerédy Anna (Csepeli, 6. Beze­­rédy Gyöngyi (MTK-VM), 7. Go­­rló Erika (Csepel), 8. Balla Csil­la (Sz. MÁV MTE). — mátyus — Labdarúgó terüllti bajnokság St. Síküveggyár—1:­­*­át­falva 2—1 (0—0). Salgótarján, 300 néző, v.: Lója I. G­ól­lö­v­ők: Marosok (2) egyet­t­esből, ill.: Hajdú. Egry. SE—Vác 1—1 (1—0). Vác, 500 néző, v.: Pecze. Góllövők: Deák, ill.: Cseri. Hatvan—Pásztó 7—0 (0—0). Pásztó, 600 néző, v.: Juhász. Góllövő: Hegyi (2). ^