Orosházi Friss Hírek, 1940. október (17. évfolyam, 223-249. szám)

1940-10-01 / 223. szám

4 Rádió Kedd, október 1. 6.40 Ébresztő­­ Torna 7.00 Hírek. 10.00 Hírek. 10.20 Felovasás. 10.45 Felolvasás. 12.00 Harangszó. Himnusz. 12.10 Balalajka-zenekar. 12.40 Hírek. 1.20 Időjárásjelentés. 1.30 Cigányzenekar. 2.30 Hírek. 2.45 Műsorismertetés. 3.00 Piaci árak. 4.10 Gyermekdélután. 4.45 Időjárásjelentés. 5.00 Hírek idegen nyelven. 5.15 Tánclemezek. 5.40 A Magyar Labdarúgó Szövetség 1940—41 szövetségi évének munkája. 6.10 A Rádió Szalonzenekara. 7.10 Hírek magyar és román nyelven. 7.25 Mit láttunk és hogy dolgoztunk Erdélyben ? 8.25 Hírek magyar nyelven. Budapest II. 5.15 Ruszin hallgatóinknak. 6.10 Francia nyelvoktatás. 6.40 A Földmivelésügyi Minisztérium rádióelőadássorozata. 7.30 A fácán ünnepe. 8.00 Hírek idegen nyelven. 8.25 Kisvárosok Írója. 8.55 Cigányzenekar. 9.45 Időjárásjelentés. 10.00 Szalonzenekar. 11.00 Cigányzenekar. 0.05 Hírek. ,­o­x­s­d , 1940. szeptember 30 Gabonapiac Ma életb­eléplnek az új gabonaárak. A gabonapiacon a búza forgalma még mindig vontatott s bár ma már életbelép az októberi 20 fillérrel ma­­g­asabb búzaár, a kínálat nagyobb mérvű­ emelkedése egyelőre nem va­­lószű­ntű, mert a gazdaságok az őszi vetéssel, a répa, a burgonya és a kukorica betakarításával vannak el­foglalva. Sertésvásár Az állatvásáron a Magyar Keresz­tény Állatkereskedők Országos Egye­sülete jelentése szerint sertésből fel­hajtottak 1040 darabot, az előző vá­­sári napról 33 sertés várt eladásra. A vásári állományban 450 angol hús­sertés volt-A vásár elején az la szedett ser­tést 138, a közepes sertést 132, a silány sertést 126, az angol hússer­tést 136 fillérrel jjegyezték élősúly kg­kint. BURGONYA, príma, házhozsz­ámítva kapható az Orosházi Sertéshizlalónál. Telefon 305. 641 Kétszobás lakást keresek,­­műhellyel, Lipnik mái esztergályos, Táncsics­ utca 24.­­ 642 Gyermekszerető leányt keresek, a Le­­hel­ utcai óvodába.­­ 593 Bejáró leány 13—14 éves azonnalra felvétetik, jelentkezni tollazid­,­ Bagó vendéglővel szemben. 608 Gyakorlott és kezdő kézilányokat fel­vesz Pálka Júlia. 617 OROSHÁZI FRISS HÍREK SPORT Rovatvezető :­ IFJ. DEMERTSÍK FERENC OMTK—KOTE 0:0 Toro­—B. MÁV 2:2 (0:1) Orosháza, 1. o. bajnoki. Vezette: Szpevár. Szépszámú közönség gy­ű­lt össze a két csapat találkozójára a Mikolay­­kerti sporttelepen, ahol a csapatok a következő összeállításban álltak fel: OMTK: Baranyai* — Soós,­­Rajki — Cziráki, O. Kov­ács, Papp — Sza­lai, Dimák, Berecki, Antali, Kutasi. KOTE: Molnár — Gazsó, Istenes — Vass I., Kolompár, Temesvári — Éliás, Bankó, Bengeri, Vass II., Kugyela. Az OMTK kezdi a játékot és mind­járt támadásba is fog, Dimák ,ug­rik ki, lövésében zavarják, így Mol­nár könnyedén véd. Szamos a játék, a 4. percben a KOTE, majd a 13. percben az OMTK rúg komért. A sarokrúgás szépen szól az ötösre, a­­hol kavarodás közben hálóba kerül a labda, a bíró szabálytalanságot lát és így gól helyett büntetőt ad az OMTK ellen. Most ,már továbbra ,is az OMTK marad fölényben és so­rozatos támadásokat indít a KOTE kapuja ellen, de itt a jól működő védelem mindent tisztáz. Ezután a KOTE jön fel és a 30. percben kor­­nert ér el, majd több veszélyes tá­madást indít, amikoris alkalma volt Baranyainak egy pár szép védést be­mutatni. A második félidőben ismét az­ OMTK a többet támadó, de a KOTE támadásai mindég veszélyesebbek,­­a gyenge csatárok azonban nem tud­ják támadásaikat gólra értékesíteni. A 22. percben fáz OMTK, majd a 24. percben a KOTE rúg komért. Ez­után megeredt az eső, ami csúszós­ra tette a pályát, így a mérkőzés további része nem volt élvezetes, dacára, hogy mindkét félnek sok helyzete volt, amit a csúszós pálya miatt egyik sem­­tudott kihasználni. A mérkőzésről általában­­azt mond­hatjuk, hogy ne­m a legszebb futball volt, így is; a szebb játékot a KOTE mutatta, míg az­­OMTK a támadó játékot játszotta. Az eredmény reá­lisnak mondható. Jók az OMTK-ból: Baranyai, Raj­ki, Dimák, Antali. KOTE-ből: Mol­nár, Istenes, Vass I. és Bankó. Szpevár játékvezető megelégedés­re látta fel feladatát. B. Törekvés—Hunyadi 4:0 (3:0) Békéscsaba, I. o. bajnoki. Vezette: Steigerwarld A csabai csapat fölényben játszott, Szombati (2) és Feith (2) góljai­val biztosan győzött. Rokka-GyTE 3:3 (2:2) Gyula, I. o. bajnoki. Vezette: Sálfalvi. Változatos ,élvezetes küzdelem. A 7. percben Mátrai, majd a 9. perc­ben Pazár révén már 2:0-ra veze­tett a Rokka. A 12. percben Varga GyTE játékos bokatörést szenve­dett. A 10 emberrel játszó gyulai csapat mégis szépített az eredmé­nyen, a 17. percben Oláh II. ré­vén, 2:1. A 37. percben Csiszárt a Rokkából kiállítja­ a bíró. A 43. perc­ben Benkő 11-esből egyenlít, 2:2. A második félidő 5. percében Bik­­falvi ismét vezetéshez juttatja a Rok­kát, de a 28. percben Szász kiegyen­lít, 3:3. Szarvas, 1. o. bajnoki. Vezette: Magyar dr. A Turul kezdi a játékot, de a bé­késcsabaiak kerültek frontba. A 40. percben esett az első gól, Urdla szögletét Károlyi saját kapujába fe­jelt, 0:1.­­ Szünet után az 5. percben egyen­lít a Turul Koméi góljával, 1:1. A 31. percben Salláth vezetéshez jut­tatja a Turult, 2:1, de a 45. percben Missui egyenlített, 2:2. CASSA RISE 3:3 (2:0) Sarkad, Lendületes ,nagy mérkőzést ját­szott a két csapat. Az eredmény reális. Góllövők: ősi (2) és Szol­noki, illetve Bartalucz, Susánszky és Csávás. 1 OFC—GyAC II. 2:1 (1:1) Orosháza, II. o. b. Vezette: vitéz Nagy Szabó. Csúnya, durva játékot játszott a két csapat, amiben főként az OFC járt elől. A sportszerűiben, durva játéknak nagyban előmozdítója a ve­zető bíró is, mert lehetetlen ítélkezé­seivel a játékosok idegeire hat, ami maga után vonja a sportszerűtlen já­tékot­­, amit azután szintén nem torol meg. A mérkőzést az OFC nyerte meg egy fordítva ítélt büntető rúgásból. Góllövők: Bor, Gyöngyössi, illetve Raskovics. A biró kritikán aluli. OTK II.— Gyulai Levente 4:2( 2:2) Gyula. II. o. bajnoki. Vezette:­ Steigervald. Az OTK II. csapata sz­ép játék után, megérdemelten nyerte a fenti gólaránnyal a mérkőzést. Góllövőik: Szépe (2), Cziráki, Nyirő, illetve Mol­­doványi és Krizsán. B. Törekvés II.—GSE másodosztályú bajnoki mérkőzés a gádorosiak elkésése miatt elmaradt. Magyaroszág—Jugoszlávia 0:0 Vasárnap délután 25.000 főnyi né­zőközönség előtt, csúszós pályán, e­­sőben és, balszerencsével verten üt­között meg a magyar válogatott— Jugoszlávia válogatott csapatával 0:0 eredményt érve el. Ugyanakkor az ifi válogatott 4:2 (3:1) arányban győzött. KAC—C. MOVE 4:1 (1:1) Az NB. III. keleti csoportjának egyetlen mérkőzését Cegléden csú­szós talajon játszották le s azon a kecskeméti csapat biztosan győzött. 1940. október 1. FERENC JÓZSEF KESERÜVIZ Békésvármegye közigazgatási Bizott­ságának Kisajátitási albizottsága,, 5734—1940 . B. szám. HIRDETMÉNY. A m. kir. Államvasutak részére, — Orosháza Máv. állomás bővíté­sének és ezzel kapcsolatban az ott tervezett közüli felüljáró megépítésé­nek céljaira Orosháza község hatá­rában szükséges területek megszer­zéséhez, — a m.­ kir. Kereskedelem- és Közlekedésügyi Miniszter Ur, —• 81583—1940 VII. szám alatt, — a kisajátítási eljárást elrendelem. Ennek folytán, — Békésvárme­gye közigazgatási bizottságának ki­sajátítási albizottsága, — az 1881 évi XLI. t-c. 38. paragrafusában: körvonalazott tárgyalás lefolytatása, — és ezen­ barátságos egyességi lét­rehozásának megkísérlése céljából, — három tagú bizottságot küldött ki, — amely, — vitéz dr. Pánczél József vármegyei főjegyző elnöklése alatt, — Orosháza község tanácster­mében, — 1940 évi október hó 16. napján, — délelőtt 10 órakor mű­ködést megkezdi. A tervrajz és összeírás Oroshá­zán, — a községházán, — a tárgya­lás előtt — 15 napon át, — közszem­lére vannak kitéve, — azokat ott az érdekeltek megtekinthetik. Közhírré tesszük, hogy az álo­­másbővités építési munkálatainak közérdekű sürgősségére való tekin­tettel, — a m. kir. Kereskedelem- és Közlekedésügyi Miniszter Ur, — az 1881 évi XLI. t­c. 45. paragrafusa — alapján, — a m. kir. Államvas­utaknak egyidejűleg megadta az en­gedélyt arra, hogy a jogerejűleg megállapított kisajátítási tervben fel­­vett területeken az építési munkála­tokat a kártalanítási eljárás előtt és a tulajdonosok beleegyezése nélkül is, — az esetben megkezdhessék —, ha a most idézett 45 törvénysza­kasz (a) és b) pontjaiban előírt ren­delkezéseknek mindenben pontosan már eleget tettek. A tárgyalásra az összes érdekel­teket meghívjuk, azzal a figyelmez­tetéssel, hogy albizottságunk a most kiküldött eljáró bizottság jelentésé­nek tétele után a kisajátítási terv megállapítása felett akkor is érdem­ben fog határozni, ha a helyszini tárgyalásra az érdekeltek köz­ül senki sem jelenik meg. — (L. 1881 évi XLI. t-c. 34. paragrafusa 2. biek). és 7890—930. M. E. szt törv. 5. paragrafusa). Gyula, 1940 szeptember hó 19. Főispán helyett: dr. vitéz Márki síd alispán, elnök. Kiadmány hiteléül: Olvashatatlan aláírás, vm közig, kiadó Újdonság! Magyar találmány: „CERVUI*!“ (biztos) TÖRTÉNTSDIK MECANIZMUS NÉLKÜLI OROSHÁZÁN CSAK JAVÍTÁSRA NEM SZORUL TEKINTSE MEG DEMARTSIK ÖN IS könyvkereskedés VÉTELKÉNYSZER NÉLKÜL hozza forgalomba. Nyomatott a kiadó laptulajdonos, Demartsik Ferenc könyvnyomdájában, Orosházán.