PROGNOSZTIKA - A MTA Jövőkutatási Bizottsága és Kutatásszervezési Intézete - Szervezési és Vezetési Tudományos Társaság Prognosztikai Szakosztálya kiadványa (1983)

1983 / 1-2. sz. - Könyvismertetés - Sós Cs.: A vállalati prognózisok megbízhatóságának növelése (Sipos Béla: "Termelési függvények - vállalati prognózisok" c. könyvének ismertetése. KJK, Bp., 1982.)

KÖNYVISMERTETÉS SÓS CSABA: A VÁLLALATI PROGNÓZISOK MEGBÍZHATÓSÁGÁNAK NÖVELÉSE (Sipos Béla: „Termelési függvények — vállalati prognózisok" c. könyvének ismertetése, Közgazdasági és Jogi Könyvkiadó, Budapest, 1982. 280 old.) Az 1982. évi októberi műszaki és közgazdasági könyvhónapon jelent meg Sipos Béla: „Termelési függvények — vállalati prognózisok" c. könyve. A szerző Széchenyi István „Hitel" c. művéből idéz: ,A múlt elesett hatalmunkból, a jövendőnek urai vagyunk". A gazdaság jövőbeni alakulását akkor tudjuk befolyásolni és szabályozni, ha a múlt tör­vényszerűségeit behatóan elemezzük és megfelelő következtetéseket vonunk le a jövő fejlődési irányaira vonatkozóan. A szocialista gazdaságban mind makro, mind mikro szinten növekvő szerepe van a terve­zésnek. A népgazdasági és a vállalati tervezés módszereinek továbbfejlesztése, a tervek sokolda­lú megalapozása, a változó gazdasági folyamatokhoz való rugalmas alakítása - közgazdasági életünk fontos, időszerű feladata. Sipos Béla, a könyv szerzője egy évtizede kutatja a tervezés hatékonyságát növelő, a bi­zonytalanságokat csökkentő prognózismódszereket. A magyar közgazdasági szakirodalomban elsőként mutatja be a termelési függvények vállalati alkalmazásának feltételeit, folyamatát és eredményeit. Az érdeklődő ezideig csak elméleti és külföldi gyakorlati szakirodalomban talál­kozhatott a munkaerő és az állóeszközök termelésre gyakorolt hatásának matematikai mód­szerekkel történő vizsgálatával, a tendenciák előre­vetítésének módszerével, s ily módon a ter­melés előrejelzésével. A gyakorlati szakemberek számára különösen hasznosak az esettanulmányok (egy cipő­ipari és három építőipari vállalat példája), amelyek az adatgyűjtéstől a prognózis készítéséig kész „receptet" kínálnak. A mű tárgyalásmódja segíti az alkalmazhatóságot, nyelvezete a gaz­dasági szakemberek, tervezéssel foglalkozók széles köre számára érthető, szakszerű. A szerző hangsúlyozza: „a termelési függvény nem az egyetlen, egyedül üdvözítő, prog­nosztikai célra alkalmazható megoldás, hanem egy módszer, amelyet több más elemzési és prognosztizálási módszerrel, például operációkutatással, szakértői becsléssel együtt, rendszer­szemléletben célszerű alkalmazni. Az első fejezet áttekintést ad a témakör hazai és nemzetközi tudományos kutatásairól, az 1930-as évektől napjainkig. A 282 tételes irodalomjegyzék a témakör fontosabb magyar nyelvű szakirodalmának közel teljes bibliográfiája. A szerző bemutatja a két világháború kö­zött a Heller Farkas iskola (Andreich Jenő, Kádas Kálmán, Mórotz Kálmán, Theiss Ede, Ne­mény Vilmos és mások) eredményeit, az ökonometria — ezen belül a termelési függvényszámí­tás — terén. Sipos Béla könyvében végig érezhetően arra koncentrál, hogy hogyan lehet a prognózis­módszereket a mai tervező munkában a leghatékonyabban alkalmazni. A bemutatott számítások közepes kategóriájú számítógépen is elvégezhetők. Ilyen tech­nikai lehetőséggel ma már igen sok vállalat rendelkezik.

Next