Pápai Hirlap, 1927 (24. évfolyam, 1-53. szám)

1927-08-20 / 34. szám

m (rb A tk­ * mmmmi miatt, amivel külföldön írt cikkeiért illették. Hazaérkezvén, átadták a budapesti rendőrség­nek, ahol kihallgatása után letartóztatták. A vizs­gálat tovább folyik ellene. Risztics János a kiváló magyar pilóta és Köhl német repülő, akik az óceánt akarták keresztül repülni, vasárnap keltek szárnyra óriási érdeklődő közönség jelenlétében Dessauban „Európa", illetőleg „Bremen" repülőgépeikkel. Vállalkozásuk azonban nem sikerült, mert olyan vihar érte őket utól, amellyel megküzdeni em­beri lehetetlenség volt. Riszticset merész vál­lalkozása alkalmából Falkusházy Lajos alpolgár­mester a főváros közönsége nevében táviratilag üdvözölte. Sacco és Vanzetti ügyében a legfelsőbb törvényszék a napokban hozza meg döntését. Tudvalevőleg a gyilkossággal vádolt két anar­chista kivégzését e hó 22-ére halasztották el. Az egész világ feszült érdeklődéssel várja az ugyancsak súlyos dilemma előtt álló legfelsőbb törvényszék döntését. Érdekes, hogy a halálra­ítéltek érdekében Mussolini olasz miniszterelnök is interveniált. A kínai eseményekben a hosszú szél­csend után érdekes fordulat történt. A nemzeti hadsereget, amelynek vezére a népszerű Csiang-Kai-Seik tábornok volt, a kommunista izü északi hadsereg tönkreverte, s maga a fővezér család­jával együtt Amerikába menekült. Az északi csapatok elfoglalták Pukaut és már Nankingot bombázzák. A külföldi telepesek között óriási izgalom uralkodik, s Nanking elhagyására készen állanak. Anglia a külföldiek védelmére Shanghai­ból nagy számú angol hadihajót rendelt ki. Elárusító helyek: "­"M tll M "" -=• K­IMM CSAK AZ „Item !+ "VÉDSZÓVAL JELÖLT LAP VALÓDI. ETERNIT-MŰVEK HATSCHEK LAJOS BUDAPEST,ANDRASSY-UT 33.GYAR:NYERGES-UJFALU,­ ­5?t»ii inttM. ••• limit '•"bt* " - 111• • ni 1 ^=>•, ='11niiiimif' I; IIIIIIIIMM S P 0 ii T. zetközi Sikerrel szerepelt a szombathelyi nem­tenniszversenyen városunk egyetlen résztvevője: Barcsy Ferenc, akit a férfi egyes­ben Rózsafin (Budapesti Lawntennis Club) 6:3, 6:1 és dr. Csehin (Kaposvár) 6 :2, 6: 1 arányban vett győzelmei után a középdöntő­ben erős küzdelemmel a nemzeti válogatott­ban már szerepelt, Halter fosztott meg (7:5, 6 :2) a továbbjutás lehetőségétől. Kedvezőtlen idő miatt döntés csak a férfi egyesben történt : 1. Kehrling, 2. Kelemen, 3. Halter és Mayer. A többi számok döntői folyó hó 20. és 21-én lesznek. Football-m­­­érkőzések, vasárnap: PFC—Celldömölki válogatott 1:1 (0:0). Barátságos. Bírók: Matics és Kiss. A mérkőzés egyenrangú ellenfelek változatos küzdelmét mu­tatta, mely az erőviszonyoknak megfelelően döntetlenül végződött. Az első félidő változatos játékkal telik el, mindegyik csapatnak van gól­helyzete, de a csatárok a kapu előtt tehetetle­nek; a félidő vége felé a celli csapat balkötője csúnyán lerúgja Bódist, amit a bíró nem vesz észre. Bódis ezután csak statisztált. A máso­dik félidő elején a celli csapat a támadó fél és Szita révén megszerzi a vezetést, melyet a PFC Thurn tizenegyesével egalizál, miközben a bíró Vinczét, a celliek kapusát kiállította, mivel Kalmárba belerúgott. A PFC legjobb ré­sze a védelem, köztük is Németh, a halfsorból Bódis játszik legjobban, de nagy hibája, hogy sokszor a durva játékra fekteti a fősúlyt, ami úgy a játékának, mint saját magának a kárára megy és míg erről le nem szokik, még sok baja lehet. A csatársorban Bolla jó, de szintén durva játékos. A celliek legjobb emberei a két hátvéd és a csatársor balszárnya voltak. Matics kifogástalanul, Kiss azonban gyengén bírás­kodott. Kinizsi-Testvériség 3:0 (3:0). Be­mutató-mérkőzés. Bíró, Hannich. Az első be­mutató-mérkőzését játszó Testvériség csapata egészen jól megállta helyét a majdnem komp­letten felálló Kinizsi ellen és a Kinizsit csak nagyobb rutinja segítette a győzelemhez, a Testvériség lelkesedésben azonban felülmúlta. A Kinizsi az első félidőben éri el góljait, a második félidőt azonban a Testvériségnek si­kerül gól nélkül megúszni. A Kinizsiből Tóth, Marton és a csatársor jobbszárnya, a Testvéri­ségből a védelem vált ki. Sárvári AK—Kinizsi 1:0(1:0). Barát­ságos. Biró, Németh. A mérkőzés sárvári támadásokkal indul, de a Kinizsi-védelem Tóth­tal az élén biztosan rombolja szét az ellenfél támadásait, a félidő közepén azonban Steier­nek sikerül kiugrani a hátvédek között és éle­sen gólt lő, a Kinizsinek alkalma lenne egyen­­­líteni, Biró azonban öt lépésről fölé lő. A má­­­sodik félidőben is hol az egyik, hol a másik­­ kapu van veszélyben, de a LAK­ot a Kinizsi­s csatárok gyámoltalansága, a Kinizsit pedig Tóth Hétfőn. Friebert Miksa fa­kereskedő, Pápa. Grünwald Test?. Fakeresk. Rt, Pápa Zirczvidéki Taka­rékpénztár, Zircz, Ziegler Hugó épületfakereskedő, Veszprémvarsány. Rosenberg Emil fakereskedő és építési vállalkozó Devecser­ nagyszerű védései mentik meg a góloktól. A Kinizsi legjobb embere Tóth volt, aki úgy a szerelésben, mint rúgásokban elsőrangút nyúj­tott, utána Tóth kapus ügyes és merész védé­seivel tűnt ki, a halfsor gyenge volt, Marton is sokszor kihagyott, de a legrosszabb volt a csatársor, még a Kecskés-Dove jobbszárny vitt keresztül néhány ügyes támadást. A LAK leg­jobbjai a két hátvéd, a bal half és a center vol­tak. Németh kifogástalanul látta el a bíró tisztét. Testvériség—PFC 2:0 (2 :0). Bemutató mérkőzés: Bíró, Hannich. A Testvériség határ­talan lelkesedése második bemutató mérkőzé­sére meghozta a győzelmét a mindössze négy tartalékkal felálló PFC ellen. A PFC-ből a bíró Bollát a 10. percben durvaságért kiállítja és ezzel a PFC csatársor elvesztette legjobb játé­kosát és a Testvériség kezd mindinkább fel­nyomulni és két gólt ér el. A második félidő­ben a játék csapkodóvá lesz és egyik csapat sem tud további eredményt elérni. A Testvéri­ségből a csatársor belső triója és halfsor, a PFC-ből pedig Gyalókay, Bódis és Szűcs vol­tak jók. A Testvériség vasárnap délelőtt 11 óra­kor játsza a harmadik bemutató labdarugó­mérkőzését a Ligeti sportpályán. I k­öszönett nyilvánulás, ifjú pedig maga Mithras, a naphérosz, elejteni készülvén a zabolátlan szenvedélyt szimbolizáló bikát ? Kerestem hát a feleletet erre a kontraverz kérdésre, ki lehetett ez a „L. Petroniius II Licco" a Kr. u. I—II. században? Vári Rezső, a Pelz-féle Ókori Lexikonban tíz történelmi szerepet betöltő Petroniust sorol fel, L. Cornelius Cinna konzulságától, Kr. e. 87—84-től kezdve, Commodus császárságáig, aki 180—192-ig uralkodott Kr. u. Ezeknek fele erőszakos halállal pusztult el, a császárok poli­tikai őrjöngésének áldozatakép, de Licco neve nem akad köztük. Ugyancsak Petz Ókori Lexi­konában, Tihanyi Mór rendőrorvos Budapesten még két Petroniust említ Augustus és Tiberius császárok korából, akik farmakológusok voltak, orvosságokat gyűjtöttek s följegyezték mind­egyikről, milyen betegségre hasznos. Ezen Petro­niusok egyike Diodotos, a másik Must, tehát nem Licco. Mégis csak a Vári-félék között kell keresni Liccót. Legnevezetesebb köztük a 6. sz. alatt ismertetetett C. vagy T. Petroniius Arbiter, a divatkirály, a finom izlés mestere „elegantiae arbiter" Nero alatt, de aki tudott kemény és megbízható katona lenni, mikor mint proconsul, Bithyniát kormányozta. Irigy vetélytársa, Tigellinus azonban fel­bőszítette ellene a könnyen befolyásolható,zsar­­­nokot, mintha Petronius is támogatná a trón­követelő Calpurnius Pisot s a császár elküldött hozzá egy századost, hogy meg kell halnia; a halál nemét szabadon választhatja. Petronius felnyittatta ereit udvari orvosával; öngyilkossága előtt azonban gyilkos szarkaz­mussal fogalmazott levelet pecsételt le Nero számára, hogy kinek tartja őt tulajdonkép. Ez a levél nem szállott az utókorra, de igenis megmaradt Petr. Arbiternek egy „Sati­ricon libri" című, moralizáló utiregénye töredék­ben; ennek világszerte ismert epizódja, a 15. kv.-ben „Trimalchis lakomája". (Lefordította 1901-ben Székely István, Győrött; ugyanakkor Szekrényi Lajos és Zigány Árpád is lefordította Petroniust; 1904-ben pedig Irányi Nándor.) Az érdeklődést Petroniusra, művére, korára a 90-es években hívta fel Pikóty festménye: „Nero az égő Rómát szemléli" és Sienkievicz Henrik világhírű regénye, a „Quo vadis ?", mely­nek majd minden lapján szerepel Petronius Arbiter is, mesteri intuitióval reprodukálva. Azt hiszem tehát, hogy Petronius Arbiter öngyilkossága után családjának sem volt Rómá­ban maradása. Kiköltöztek minél messzebb a fővárostól, Pannónia provinciába. Itt Licco bele­házasodott egy főrangú kelta családba, s Diós­puszta afféle Rodostója volt a száműzött Petro­niusoknak. • (Folyt. köv.) Mindazoknak, kik szeretett férjem gyá­szos elhunyta alkalmából részvétüket bármi módon nyilvánítani, vagy a temetésen meg­jelenni szívesek voltak, ez úton mondok hálás köszönetet. Takácsi, 1927 augusztus hó. özv. Spethő Endréné.­­ Nyilvános árverés. 1927 augusztus 26-án d. e. 11.12 órakor egy darab ló a vásártéren nyilvános bírói­­ árverésen eladatik. Vevő szavatosságot nem igényelhet és a vételi illeték őt terheli. A vételár azonnal készpénzzel fizetendő. Asztalos Sándor bírósági végrehajtó. Gabonaraktárnak alkalmas magtár •Jók­ai-utca I­­). számú ház­ban azonnalra kiadó. Drach Adolf villanyerőre berendezett bútor­gyára, Bástya­ utca 4. (saját ház). Szállít heti és havi részletfizetésre a legjobb és legdivatosabb saját gyártmányú háló, ebédlő, úri­szoba és konyhaberendezést és sezlont, divánt stb.-t. Kérem a nagyérdemű bútorvásárló közönséget, hogy bútor­raktáramat minden vásárlási kényszer nélkül tekintse meg, hogy azok minőségéről meggyőződést szerezhessen,mielőtt bútorszükségletét fedezné. Vidékre szállítandó bútorok díjmentes csomagol­ása. Ugyanitt egy tailOllt felvétetik.