Pécsi Hirek, 1929. szeptember-december (1. évfolyam, 1-15. szám)

1929-11-04 / 7. szám

6 Pécsi Hírek HÍREK J( Doktorrá avatások a pé­csi egyetemen. A pécsi Er­zsébet egyetem aulájában a hét folyamán jogtudományi dokto­rokká avatták Póta Lászlót, Pilisi Lászlót, Szabó Jileh Bélát, Ko­vács Pált, Ádám Dezsőt és Fuchs Sándort. Államtudományi dokto­rok lettek: janitsáry Miklós, Kászonyi János, Elekes Zoltán, Hornyák Béla, Sütő Ferenc, Sza­bados (Wenhardt) József, Kar­­vázy János, Bálint Lajos és Urbán Ferenc. Orvosdoktorokká avatták Lutz Ferencnét, született Habos Ilonát, Márkin Honát, Pillitz Edi­tet, Diczendy Bélát és Hirsch Ernőt. )( A belügyminiszter jóvá­­hagyta Pécs útburkolási programját. A közgyűlés által elhatározott 1929. évi útburkolási programot a város annak idején felterjesztette a belügyminisz­terhez. Ez a program a követ­­kező utcáknak végleges­ burko­lattal való ellátását foglalta ma­gában: Szepessy, Várady Antal, Nagy Lajos, Egyetem, Alsó ma­lom, Klimó-uceák és Irányi Dá­­niel­ tér kocsiútburkolatát, to­­vábbá a Szigeti országút, Majláth­­tér és Alsó malom-ucea gyalog­járóinak kiépítését. Végül ide tartozott még az irgalmasok temploma előtt levő tér rende­zése. A belügyminiszter ma ér­kezett leirata jóváhagyta azt az útburkolási programot, amely már teljes egészében elkészült, csak az irgalmasok előtti tér rendezésénél folynak még a munkák. )( A Pécsi Kft. Tudósító novemberi száma változatos, gazdag tartalommal jelent meg és bizonyára még közelebb zár­kózik a város katolikusságának a színéhez. Gálos László dr. Mindenszentek ünnepéről írt el­mélkedései vezetik be cikkek sorozatát, amelyeknek írói között vannak Gábriel Pál dr., a mág­nás írásairól ismert öreg plébá­nos és ferences is. Kocsis László, az országos hírű pap­költő Memento, testvér címmel remek költeményt írt a lapba. A lap többi részét még több ér­dekes cikk és a katolikus híve­­ket érdeklő költemények és tudó­sítások szerepelnek. )( A pécsi kereskedelmi és iparkamara közgyűlése. A kamara november 10.-én, va­­sárnap délelőtt 10 órakor köz­gyűlést tart, amelyen a város parlamentjébe küldendő 3 iparos és 3 kereskedő rendes bizott­sági tagot és a 2 iparos és 2 ke­reskedő póttagot választják meg. )( Cserkész-keasstély. Az ÉME 664. számú „Szent László“ öreg cserkészcsapat november 9.-én, szombaton este fél 9 órai kezdettel műsoros tea-estélyt rendez a Pécsi Polgári Casino (Kazinczy­ u. 4. sz.) helyiségében. Tánc reggelig, belépődíj nincs, tfeajegy m­egváltása kötelező.­­( Blaseheere Aladár a bá­nyászati és kohászati egye­­sület alelnöke. Az Országos Magyar Bányászati és Kohá­szati Egyesület Zorkóczy Samu kormányfőtanácsos, vezérigaz­­gató elnöklete alatt tartott ren­des évi közgyűlésén alelnökké egyhangúlag Blaschek­ Aladár DGT helyettes bányaigazgatót választotta­ meg. )( Autóbuszmenetrend- változás. Pécs — bonyhádi autóbuszjárat november hó 1-től Pécsről reggel 6 órakor és dél­után 15 órakor indul. )( Októberben 50 ház és 43 telek cserélt gazdát Pé­csett. Az októberhavi ingatlan­forgalom jelentékeny­en fellendült, amit bizonyít az, hogy 50 házat és 43 be nem épített ingatlant írtak át a pécsi járásbíróság telekkönyvi hivatalában új tulaj­donos nevére. Az 50 ház közül 33 vétel, 12 öröklés, 5 ajándék folytán kapott új gazdát. Az el­adott házak vételára 419.800 pen­gőt tett ki. A kültelki ingatlanok közt a legnagyobb keresletnek örvendtek a szántók, amelyekből 19 került átírás alá. Gazdát cse­rélt még 14 szőlő, 4 rét, 3 legelő, 2 kert és egy házhely. Ezek közül eladás tárgya nőtt 33, öröklésé pedig 10. Az eladott szőlők és szántók vételára 94.692 pengőre rúgott, úgyhogy az eladott házak és a többi in­gatlanok összes vételára ponto­san 514.492 pengő. )(Harakirit végzett magán Nagybecskerek leggazda­gabb földbirtokosa. Bakaton Mita 83 éves nagybecskereki földbirtokos konyhakéssel való­­ságos harakirit végzett önmagán. A dúsgazdag földbirtokos öt év­vel ezelőtt egy véletlen szeren­csétlenség folytán elveszítette szeme világát s azóta állandóan búskomor nőtt. A hét egyik reg­gelén magára hagyták az öreget, aki kivánszorgott a konyhába s egy nagy k­onyhakéssel össze­­vagdalta hasát és végtagjait. Hír szerint Bakaton vagyona több százmillió dinárra rúg. H A­gyódi hásfőnököt Budapestre helyezték. A magyar ferencrendiek kapisz­­tráni tartományának főnöke P. Bohnert Valérián ferencrendi atyát, a gyűdi rendház főnökét Budapestre, a Hűvösvölgyben levő pasaréti új rendház főnö­­kévé nevezte ki. P. Pohnert va­­sárnap foglalta el hivatalát. Utód­jának kinevezéséről még nem történt döntés, egyelőre P. Mar­­tinov Fortunátus atya helyettesíti.­­( Öngyilkos lett egy 17 éves diák. Temesvárról jelen­tik : Hollner Kálmán 17 éves diák, szüleinek kertjében egy körte­fára felakasztotta magát. Mire rátaláltak, már nem nőtt benne élet. Levelet hagyott hátra, mely­ben azt írja, nem engedték meg neki, hogy tánciskolába járjon, így hát áttáncol a másvilágra. A A fiú már egy ízben követett el öngyilkosságot, flóbertpisztol­­­lyal magára lőtt, de akkor meg­mentették. Exaltált, beteg ideg­­zetű fiú volt, aki az iskolában sem boldogult. Szülei iránt, akik becsületes iparosemberek, szé­les körben nagy a részvét. .....­mm -...................... - ---­ Hétfő, 1929. nouember 4. Flanellek a legszebb francia és belföldi áruk legolcsóbban KÉTYI-nél, Párisi Áruház . Sport Pécs - Baranya—Turul 5:2 (5:1) Bíró: Magyar. Végre Pécs-Baranya — ha nem is az I-ső osztályú Ligamérkőzésből — de azért győzelmesen hagyta el a pályát. Bár ezen győzelem eléré­sével nem sok reményünk lehet arra, hogy a jövőre hláb reménye­ket tápláljunk, mert a Baranya teg­napi játéka a teljes fejetlenséget mutatta. Ily csapattal a további li­gamérkőzések pontszámainak elvesz­tése bizonyosra vehető. Baranya igazgatósága a tegnapi játék után most már végre reorganizálhatná csapatát, mert a csapat játékstílusa nem felel meg annak, hogy a jövő­ben Pécs közönségének eredményt is tudjon előmutatni. Turul támadással indul meg a mérkőzés, mely kornelt is eredmé­nyez részükre. Utána hullámzó mezőnyjáték, a tizedik percben Fischer átjátsza az egész védelmet és az ötös sarkáról gólt lő. (0:1) Huszadik percben Turul ellen kor­nelt érünk el, Köves Kornelét Spind­­ler rosszul fogja, a kiejtett labda Foór elé kerül, ki tizenegy méterről lapos lövéssel góllá értékesíti. (1:1) A kiegyenlítő gól után Baranya ke­rül frontba, támadás támadásokat ér, de eredmény nélkül. Harminc­­egyedik percben Pajort tizenhatoson belül elgáncsolják a megítélt tizen­egyest Veder góllá értékesíti. (2:T.) Közép kezdés után harmincharmadik percben Köves szökteti Pajort, kit újból a 16-on belül elgáncsolnak, a megítélt büntető rúgást Veder lövi be. (3:1) A hátra levő időben Ba­ranya állandóan a Turul kapuja előtt tanyáz, de eredményt elérni nem tud. Második félidő 2-ik perc Veder Kövest szökteti, ki a labdát kapu mellé gurítja. A harmadik percben Pajor fejesét Spindler fogja. 8-ik percben hendsz miatt megítélt 11-est Foór belövi. (4:1) A 10-ik percben Foór 20 m.-es szabadrúgását Spindler csak elvetéssel tudja fogni. 11-ik percben Kovácsot 16-on belül fel­vágják, a megítélt 11 -est Szulik mellé lövi. Állandó Baranya fölény, de a Turul védelme a helyén van. A 30-ik percben Fischer Baranya közvetlen védelmét átjátszva, gyö­nyörű gólt lő. (4:2) Továbbra is állandó Baranya fölény jelzi a játék képét, de a Baranya csatársorának gólképtelensége folytán csak a 44-ik percben Kovács lövéséből érjük el a befejező eredményt. (5:2.) Egyéb eredmények : Középeurópai kupa: Újpest-Slávia 5:1 (1:1) Óriási közönség előtt játszódott le Buda­pesten az első döntő mérkőzés, mely Újpest fölényes győzelmével végződött. Az első félidő egyenlő erők küzdelmét mutatta, azonban a második félidőben Újpestnek kiváló technikája és álló képessége mind jobban felülkerekedett és Putz, Avar, Török, Spitz góljaival a mérkőzést javára könyvelte el. Első liga bajnoki mérkőzés. Har­madik kerület—Kispest 5:1, félidő 1:0. Magyar kupa: Vasas—Rákospalota 2:1, félidő 1:1. Nemzetközi. Hungária—Sparta (Prága) 3:1, félidő 2:1. Ferencváros—Somogy 1:1, félidő 1 :0 barátságos. Amatőrbajnokság. Pvsk—Psc 6:1 (4:0) Biró Panic. Vasutas csapat az első félidő pom­pás játékával és Jándze, Putzer gól­jaival már az első félidőben javára döntötte el a mérkőzést. A második félidő elején is a vasutas csapat van támadásban, mely a so.rik percben gólban ad kifejezést. (5 :0) Gól után Psc átveszi az iramot, de a csatárainak nagy gólképtelensége folytán csak a 40.-ik percben tud eredményt elérni. (5:1) Kovács fantolása miatt m­eg­­ítélt szigorítottat Nagy a 44-ik perc­ben góllá értékesíti. (6:1) Vasutasok megérdemelték a győzelmet, bár Psc sem volt rossz, azonban csatársorá­nak gólképtelensége kirívó volt. November 24-iki Ferencváros Baranya mérkőzése ha kellő számú jelentkező van, úgy a „Sport Hírek“ külön vonatot indít. Részvételi díj 12 P, jelentkezésnél legalább 5 P fizetendő le. Jelentkezési határidő november hó 12. Vasárnap Pécsbaranya a Nem­zetiek csapatával játszik itthon. Az első liga tabelájának utolsó helyezése intéződik el, reméljük, hogy a Turul mérkőzés után már egy első liga győzelmet is könyvelhetünk el Ba­ranya javára. E h­éten a következő két előfizetőnk között sorsoltuk ki a szinh­áz­­jegyet: Peti Imre, bányász K. Cassián 8. és Szekeres Imre Endre­ u. 5. Felkérjük őket, hogy színház­jegyeiket a kiadóhivatalban ve­­gyék át a hivatalos órák alatt. Islléi Sándor * Kárpitos és ferfi Pécs, Mária­ utca 11. sz. Telefon: 15-84. Nagy raktár angol Készít kárpitozott bútorokat börbútorokban, a legszebb és legdivatosabb kivitelben.