Pécsi Napló, 1913. április (22. évfolyam, 73-98. szám)

1913-04-30 / 98. szám

1913. április 30. „Pécsi Napló“ s büntetését. Kelemen Mózes dr. védő az ítélet kihirdetése után utalt arra, hogy ez ügyben föltétlenül elvi jelentőségű döntést fog hozni a Curia s ha — ami könnyen megeshet — magá­rvádra üldözendőnek deklarálja Fillip dr. cselekményét, akkor az nem is büntet­hető s igy további fogvatartása helyrehoz­­hatlan volna. A bíróság elfogadta a védő érvelését és a legfelsőbb bíróság döntéséig szabadlábra helyezte Fillip­ert. SANATORIUM ÉS GYÓGYINTÉZETEKR.T. BADEN, Bécs mellett. 60ТЕШ1Ш SANATORIUM, városi gyógyintézet. Fizikális és cintikai gyógymódok. Nap­ és levegőfürdők. Rádium kúrák. Főorvosok: Dr. Otto von Antschnaider, Dr. D. Podzabradssky kir. tanácsos. Prospektus ingyen. Sport. A Pécsi A. C. kitűnő formában. A Pécsi A. C. 5 :1 (félidő 3 : 0) győz a Buda­pesti Egyetemi A. C. ellen. .Annyi balszerencse között és oly sok viszály után­ végre sikerült a Pécsi A. C. agate vezetőségének régi hírnevéhez méltó csapatot összeállítani. Körülbelül egy hó­napig szüneteltetni kellett a Pécsi A. C.-nak a footbal-mérkőzéseket, mert az ismert miniszteri rendelet következtében a diáktagok mérkőzéseken nem játszhatnak, miáltal a P. A. C. csapatát a le­törés veszélye fenyegette, amit csak igazoltak a legutóbb tartott mérkőzéseinek eredményei, ameny­­nyiben egyenrangú ellenféltől kellett vereséget szerrvedniök. A közönség érdeklődése is megcsap­pant, azonban a Pécsi A. C. vezetőségének sport­szeretete csorbítatlan maradt és az egy hónapos szünetet játékosok fejlesztésére és csapatának re­organizálására fordította. A tegnapi mérkőzés meg­jutalmazta a P. A. C. vezetőségének szorgalmát és játékosainak lelkes clubszeretetét. A tegnapi mérkőzésen a P. A. C. csapata a következő összeállításban szerepelt: Győri Beifeld Somogyi Tanay Arty Perler Dobronyi Polgár Kokó Markos Lajos "Valamivel 4 óra előtt veszi a mérkőzés kezde­tét és a mieink csatársora azonnal támadólag lép fel és gyönyörű összjátékkal szebbnél szebb táma­dásokat vezet. A B. E. A. C. kiváló fedezete Sza-­lay és UHerich dr. hátvéd azonban mindent men­tenek és különösen balszárnyunkat tartják sakk­ban. A 18-ik percben a B. E. A. C. centere kiszökik és 8 méterről védhetlennek hitt saroklövését Győri bravúros rávetéssel kornerre menti. A 20. percben a jobbszárnyunk precíz összjátékkal felnyomul és a középre adott labdát Markos g­allá értékesíti. A 23. percben Kokó a középvonalon szökteti La­jost, ki 10 méter hátránnyal indulva lefutja Sza­­layt, majd kicselezi dr.­üllerichet és közvetlen kö­zelről ahelyett, hogy a kapura lőne, önzetlenül a kapu közelében álló Kokóhoz továbbítja a labdát, aki a P. A. G. 2-ik goalját szerzi. Nemsokára Mar­kos és Lajos összejátszva, utóbbi újból kiszökik, akinek szép centerezését Kokó a kapufának lövi, ahonnan a labda a mezőnybe repül vissza. Ugyan­ez a sors éri kevéssel utóbb Markos szép lövését. Az erősen lefogott balszárnyról lassanként jobbra terelődik a játék és Dobronyi rushei ugyancsak veszélyeztetik az egyetemisták kapuját, míg végre Dobronyi beadását a 38. percben Kokó goallá ér­tékesíti. 3.pl A félidő a P. A. C. fölényével végződik. A második félidőt a B. E. A. C. támadása n­yitja meg, azonban a P. A C. védelme, Beifeld és Somogyi, előbbi biztos kapcsolásával s gyorsaságá­val, míg utóbbi minden mérkőzésen feljavuló já­tékával a Győri által kitűnően védett goaltól min­den veszélyt elhárít. A 19-ik percben Beifeld meg­sérül és a játékból kiáll, miáltal a P. A. C. némileg felforgatja csapatát, mit a B. E. A. C. kihasználva a Beifeld kiállásával támadt hiányt, minden játé­kosát a támadásba viszi, azonban Győri védésén megtörik minden törekvésük. A 27-ik percben a P. A C. egyik játékosa a 16-os területen belül kéz­zel érinti a labdát, amelyért a rendkívül körül­tekintő bitó 11-est ítél a P. A. C. terhére, melyből a B. E. A. C. egyetlen goalját éri el. A B. E A. C. ofenzívája tovább is tart, míg a 31. percben a kö­­ztárrség örömére beáll a sérült Beifeld-és ettől kezdve I a P. A C. mintha csak kicserélték volna, a játék­­ végéig óriási iramot diktálva, támadást támadásra vezetve, át nem engedi a félvonalon a B. E. A. C.-ot. I A 37. percben Perler szökteti Lajost, aki az ellen­fél egész vonalán keresztültörve a P. A. C. 4. goal­ját rúgja. Ezután a jobbszárny veszi át a támadást és percekig szorongatja a pestiek kapuját, azonban Vértessy stílussal mindent ment. A befejezés előtt néhány perccel Kokó és Markos összejátszva, utóbbi a pécsi közönség előtt olyannyira ismeretes védhetlen „Markos goalt“ rúg. Ezután nemsokára Lévay Jenő (Műegyetemi A. F. C.) szövetségi bíró a mérkőzés végét jelzi. Bíráskodására vonatkozó­lag megjegyezzük, hogy korrekt, rendkívül körül­tekintő bíráskodásával nemcsak a közönség, hanem mindkét csapat teljes megelégedését megnyerte. A P. A. C. csapatának minden egyes játékosá­nak szerepléséről kivétel nélkül a legmelegebb elis­merés hangján kell megemlékeznünk. A védelem kitűnően oldotta meg feladatát, úgyszintén a fede­zetsor is mindenképen az eredményhez méltó for­mában játszott, azonban a csatársor tegnap muta­tott önzetlen összjátéka a mérkőzést vezető szövet­ségi bító szavaival élve: „méltó volt bármely fő­városi első osztályú csapat játékához“. Nem kíván­tunk egyes játékosok felemlítésével foglalkozni, mert mindegyik kitűnően oldotta meg a reája há­ruló feladatot, azonban a csapat további fejlődése és a további mérkőzések okulásául felemlítjük a két szélső csatár, Lajos és Dobronyi játékát, akik szédületes kiszökéseikkel és főképen önzetlen és észszerű játékukkal elősegítették a tegnapi győze­lem ily nagyarányú kivívását. Még néhány ily szép mérkőzés és akkor újból meg fog telni a Pécsi A. C. sporttelepe­­ (Dry.) és Mohácsi T. E. győz 1:0 (félidő 1: 0) arány­ban a Pécsi Sport Club ellen. Vasárnap Mohácson nagyszámú közönség jelenlétében szerepelt a fenti két teljesen egyenrangú csapat. A győztes goalt az első félidő 12. percében érte el a mohácsi lelkes csapat. Baleset folytán a mohácsiak középfedezete a játékból kiáll, miáltal a M. T. E. a 2-ik félidőben 10 emberrel küzd, azonban kitűnő védő­játékával megakadályozza, hogy a fölénybe kerülő P. S. C. az eredményen változtathasson. A mérkőzést Rehling I. (Pécsi T. E.) vezette. Távirataink. Pécsi bírák előléptetése. Budapest, április 29. (Eredeti távirat.) A hivatalos lap holnapi száma közli, hogy a király Finkey Pál törvényszéki birót tábla­­bíróvá, Gadó Antal jegyzőt pedig a pécsi kir. törvényszékhez albiróvá nevezte ki. A munkapárt összejövetele. Budapest, ápr. 29. (Ered. távirat.) A munkapárti képviselők május 5-én teljes számban lesznek együtt Budapesten. Lukács László miniszterelnök és Tisza István gróf már a fővárosba érkeztek. Khuen Héderváry Károly grófot szombatra várják ide. A hétfői összejövetel nagyon népes lesz. Nemcsak a képviselők, hanem a főispánok, munkapárti főrendek, kültagok és vidéki küldöttek is részt vesznek azon. — Izabella főhercegnő — betegápoló. Bécs, ápr. 29. (Ered. távirat.) Izabella főhercegnő, Frigyes főherceg leánya, akinek házassága most bomlott fel véglegesen György bajor herceggel, ma ideérkezett és beiratko­zott a betegápoló tanfolyamra. Beavatott helyen úgy mondják, hogy a főhercegnő telje­sen visszavonul a világtól és betegápoló apáca lesz.­­ A Pesti Hírlap és a Magyar Nemzet, Budapest, április 29. (Eredeti távirat.) Légrádi Imre dr., a P.H. felelős szerkesztője felhívta a szerkesztőség tagjait, hogy együt­tesen indítsák meg az eljárást a M. N. ellen. A feljelentést nyilvános rágalmazás címén teszik meg, minthogy Lándori Tivadar, a M. N. felelős szerkesztője a sajtóközlemény megjelenése után az újságíró egyesületben élőszóval is megismételte vádjait és kijelen­tette, hogy hajlandó azokat bizonyítani is. Az ügy ilyenformán a büntető járásbíróság elé kerül. A P. H. munkatársait, akik együt­tesen írták alá az ügyvédi meghatalmazást, Vázsonyi Vilmos dr. fogja képviselni.­ ­ A lisszaboni forradalom. Lisszabon, ápr. 29. (Eredeti távirat.) A lapok jelentése szerint a felkelés tervez® egy új minisztérium listáját is megállapították. Maoelhaes Lima lett volna a miniszterelnök. Ma újabb letartóztatások történtek. Letartóz­tatták a többi között Lomelina Treita Ügy­védet is. Még számos letartóztatás készei. Újabb házkutatások alkalmával a rendőrség több bombát lefoglalt. Lisszabon, ápr. 29. (Ered. távirat.) Múlt éjszaka a 13. gyalogezred kaszárnyája előtt két bomba felrobbant. Csakis anyagi kár tör­tént. Lacoimbrában letartóztattak 13 mun­kást, kik a katonákat izgatták. Lisszabon, ápr. 29. (Eredeti távirat.) A képviselőház mai ülésén a miniszterelnök nyilatkozatot tett a kormány nevében. Ki­­jelentette, hogy a kormány ismeri a mozga­lom összes tervezőit és ismeri részletesen terveiket. Reméltük, hogy a lázadók harcia­san fognak viselkedni, ami indokolttá tette volna a mozgalom erélyes elnyomását. Ők azonban nagyon gyáván viselkedtek. A ka­tonaság és a rendőri közegek hazafiasan a kormány mellé állottak. A kormány a moz­galom fészkét kikutatta és elrendelte az el­járás megindítását. A kamara egyhangúlag bizalmat, szavazott a kormánynak. A kor­mány ugyanezt a ny­ilatkozatot a szenátus­ban is megtette és itt is bizalmi szavazatot kapott. LEGÚJABB. Bécs, április 29. (Eredeti távirat.) Gróf Berchtold ma délután újra tanácskozott Conrád vezérkari főnökkel és Krobatin had­ügyminiszterrel. Utána pedig kihajtatott Schönbrunnba, ahol a király három órakor újra külön kihallgatáson fogadta. A kihallga­tás tovább tartott két óránál. Schönbrunnból Berchtold visszatért a külügyminisztériumba, ahol már várt reá Krobatin hadügyminiszter. Később megjelent a külügyminisztérium épü­letében Ferenc Ferdinánd trónörökös is és hárman hosszasan tanácskoztak. Bécs, április 29. (Eredeti távirat.) Csü­törtökön fog elválni, hogy a monarchia egye­dül lép-e fel Montenegróval szemben, vagy pedig még egy másik hatalom is fogja-e tá­mogatni. Diplomáciai körökben Olaszország támogatására számítanak. Ezért volt Róma és Bécs között a sűrű táviratváltás. A kül­ügyminisztériumban nem titkolják, hogy a helyzet nagyon kritikus. A tegnapi reunión olyan élesek voltak az ellentétek, hogy a megegyezésre számítani nem lehet. Orosz­ország és Franciaország legvégső esetben csak arra volnának hajlandók, hogy Antivá­­riban és Dulcignóban fegyveres tengerész különítményeket szállítsanak partra. Ettől az intézkedéstől pedig nem várhatni semmi eredményt. A tegnapi reunió tehát teljesen eredménytelen volt. Bécs, április 29. (Eredeti távirat.) A monarchia álláspontja az, hogy a londoni reunió eredménytelensége következtében visz­­szanyerte teljes akciószabadságát. Az ural­kodónak, beavatott értesülés szerint, eltökélt szándéka, hogy Európa akaratának, ha kell, fegyverrel is érvényt szerez. Hangsúlyozzák azonban, hogy a monarchia akciója egyetlen nagyhatalom ellen sem irányul, sőt számítanak arra, hogy a monarchia támogatásban fog részesülni. A Rómával váltott sűrű táviratok meggyőzték a monarchiát arról, hogy Olasz­ország érdekei azonosak és albán politikája nem változott meg. Bécs, április 29. (Eredeti távirat.) A Zeit értesülése szerint Belgrádban az a véle­mény, hogy Montenegrót bármely oldalról jövő támadással szemben, az egész balkáni szövetség fegyveresen fogja támogatni. Belgrád, április 29. (Eredeti távirat.) A szerb külügyminisztérium engedélyt kért, hogy a monarchia déli részeiben 6000 lovat vásárolhasson katonai célokra. A monarchia az engedélyt megtagadta. Pétervár, április 29. (Eredeti távirat.) Nikita az egyik orosz lapban nyilatkozik . Szkutarit nem adhatja át, mert akkor népe és hadserege ellene­ fordulna. Sszkutari az