Pécsi Napló, 1928. november (37. évfolyam, 258-281. szám)

1928-11-06 / 260. szám

1928. november 6. **• «PÉCSI NAPLÓ A Pécs-Baranya váratlanul gyenge játék után­­ döntetlenül végzett a Turullal. A vasárnapi sportesemények közül a pécsi sportközönséget a Pécs-Baranya—Turul mérkőzés érintette legközelebbről. A jó hírek, amelyek a Turult megelőzték, igazolást nyertek a csapat játékában s ami csalódást ez a mérkőzés okozott, ez a Pécs-Baranya számláját terheli. Határozottan gyenge napját fogta ki a Turul a Pécs-Baranyának : ilyen rosszul, amióta a II. ligában játszik a csapat nem ment még a játék, így az egy pont, amelyet­­leadott s amellyel az Attila, ha kevesebb mérkő­zése miatt a tabellán még nem, de vesztett pontok tekintetében behozta a Baranyát, nagyjelentőségű és fájdalmas az őszi forduló finisében. De igazságtalanok lennénk, ha tragikusan vennők a dolgot. A Pécs-Baranya, amely nem a „minden áron“ I. ligába jutás erőlködéseivel indult harcba, hat egymásután megnyert mér­kőzéssel teremtett magának renomét a II. ligában. Nincs csapat, — így van ez a legjobbakkal is — amely végig egyformán birná egy ilyen izgalmakkal teli szezon küzdelmeit. Az idegek és a lendület elfáradnak egy bizonyos időpontban s szerencse dolga, hogy ebben a stádiumban gyenge ellenfél van-e azon s ez a visszaesés esetleg nem ütközik ki a mérkőzés eredményében. A Pécs-Baranyának nem volt ilyen szerencséje : a Turul nagyobb tu­dású ellenfél, semhogy másként, mint a legjobb sorával le lehetne győzni. Ezt az elfáradási periódust tükrözi a II. liga egész vasárnapi fordulója. Az Attila kivételével ugyanis, amely a Vác­ot kapta ellenfélnek, a liga első öt helyezettje közül négy döntetlenül végzett, még­hozzá a Kanizsa és Rákospalota autseiderek ellen s így a Baranya pontvesztesége a négy utána következő riválissal szemben relatív s csak az Attilával szemben absolut. Az őszi helyezés kér­dése tehát még mindig nem dőlt el, a végső választ erre elsősorban az adja meg, hogy végez az Attila Kanizsával és Rákos­palotával ? A délnyugati amatőrbajnokság meglepetése a PVSK 3:0 arányú győzelme volt a PSC ellen,mely túlzott gólarány csak a PSC csatársorán múlt, hogy sok támadásából nem alakított ki egészen más eredményt. Nagy meglepetés a PEAC biztos g­yőzelme a PAC fölött is. A profibajnokság az I. ligában csak csonka fordulót bonyolított le az Újpest és a Ferencváro győzelmeivel: a Ferencváros most már a negye­d­ire vesztett pontokat tekintve, a 2-ik helyen áll A vasárnapi eredményekről a következőkben számolunk be : Pécs-b­aranya—Turul FC 2:2 (2:1), Biró Széli. A mérkőzés a pécsi csapat váratlan és megérdemelt pontveszteségét hozta rekordközönség előtt. Az őszi bajnoki meccsek során ilyen tömeg nem volt még kint a pályán, mint ezen a verőfényes vasár­napon. A Pécs-Baranya nagyon gyengén kezd, a Turul 10 percen át támad s ezt a fölényt Fischer pompás gólja pecsételte meg, amelyet az erősen szembetűző naptól Deierl nem védhetett. A gól után lábrakap a Baranya, megfordítja a játék képét s a 24. percben Dóra szöktetéséből Grünfeld kiegyenlít. A pécsi támadások tovább is veszélyes­­ek s a 38. percben Dóra Palkót ugrasztja ki, aki előírásosan az ellenkező sarokba ragasztja a labdát.­­ A II. félidőben mindenki elhatározó Baranya fölényt és győzelmet vár, ehelyett már a 4. percben Deiers korán fut ki Sefcsik labdájára, aki Sangerhez továbbít s ez a védelemtől nem zavarva, az üres hálóba emeli a labdát. (2:2). Az egyenlítés után semmi sem sikerül a Baranyának, a halfsor el­vesz a mezőnyben s a félidő túlnyomó részét a Turul uralja, amely nem egy esetben könnyen szerezhette volna meg a győzelmet is. A Pécs- Baranya az utolsó öt percben tér magához, nagy finist vág ki, két hatalmas ziccert is hoz össze, amelyek másodikát a 44. percben Palkó három lé­pésre a kaputól gurítja léc mellé. Ezzel vége. Az eredmény reális, a Turul szép és egészséges futballt játszik. A két hátvéd, a halfsorban Polt, a csatársorban a Sefcsik, Sanger, Fischer balszárny nyújtott kiválót. Baranyára nem lehetett rá­ismerni. Rendes formájával 2—3 góllal könnyen nyeri ezt a meccset. A sikertelenség fő oka a halfsor volt, amelynek ilyen rossz napja nem volt még a szezonban. Ez átragadt a közvetlen védelemre is, amelyet zavart és túlterhelt a halfsor légüres munkája, a csatársor viszont nem kapott labdát, a passzok sorra az ellenfélhez mentek, ezenfelül a csatárok nem tudták a labdát maguknál tartani. Grünfeld akart, későn, a finisben, ekkor meg is mutatta képességeit, Kövest alig vették be a já­tékba, ezenfelül sem ment a játék senkinek, egy­két feltűnő hibát leszámítva, még a közvetlen védelem közelítette meg leginkább rendes for­máját. Széll biró absolut gyengén, a tévedések özönével csökkentette a mérkőzés nívóját. Délnyugati amrat­aliba­j­nokság: PVSK­-PSC 3:0 (0:0). Biró Merkle. Az első félidő menetét te­kintve távolról sem látszott olyannak a játék, hogy a PVSK három góllal győzhessen. A II. félidő kezdetén Putzer vezető gólja után is sokat táma­dott a PSC, sőt Feri az ötös vonalon kialakult tiszta helyzetében, ha nem Szarka kezébe lő, egész másként alakíthatta volna a mérkőzés sorsát. A gólképtelenség láttán azonban ellankadt a PSC támadó kedve, de így csak a 42. percben ér el újabb gólt a PVSK, —­ erős offszájdból — Horváth révén, míg a végeredményt egy perccel később Wekler állítja be. Merkle József erősen indiszponált volt. — PEAC—PAC 4:2­­(2:1). Biró Rosenfeld. Az egyetemi csapat igazolta, hogy legutóbbi szép győzelme nem a véletlen ,hanem erős formajavulás következménye volt. A tarta­lékos egyetemi csapatnak nem annyira a technikai egység, mint a lelkesedés a főerénye, győzelmét azonban megérdemelte, amely Héjjá,. 2 és Puskás 2 góljaiból született. A PAG gólszerzői: Muszii II. és Pilgermayer. — Baja : KAC—BSE 1:0 (1:0). Biró Lang. — Kaposvár­. NTE—KTSE 1:0 (0:0). Biró Csik.— Sz­ekszárd : Szekszárdi Turul—Ba­jai Bácska 1:0 (0:0).Biró Lovag. — Bácsalmás: BSC—SzAK 2:0 1:0(). A vezető SzAK veresége meglepetés,de reális. Biró Zakáll. Profibajnokság. I. liga: Újpest­—III. ker. FC­ 5:0 (2:0). Ferencváros—Sabaria 4:2 (3:1). — II. liga : Kanizsa—Soroksár 1:1, Rákospalota— Terézváros 3:3 (2:1), Józsefváros—Baki FC 2:1 (0:0). Attila—­Vác FC 6:0 (1:0). — Szövetségi díj: Dobó FC—Ferencváros 2:1, Pesterzsébet—­Hun­gária 4:2, Újpest—Szemere 5:0. A lengyel ■—magyar boxviadalt 11:5 arány­ban nyerték a magyar reprezentánsok. A Hungária döntetlenül 4:4 arányban játszott vasárnap Budapesten a Teplitz csapatával. Rádió­ műsor KEDD, NOVEMBER 6. Budapest. 9.30 : Hírszolgálat. 12 : Déli harang­szó az egyetemi templomból. 12.20: Gramofon hangverseny. 1 : Időjelzés, időjárás- és vízállás­jelentés. 2.30 : Hírszolgálat, élelmiszerárak. 4 : Goldberger Leó dr.: Tudje-e ruházni a magyar textilipar Magyarország népességei? 4.45: Idő­jelzés, időjárás és hírszolgálat. 5.10 : Egressy Gábor feljegyzései nyomán készült elbeszélések a régi magyar színészek vándorlásairól. Előadja Matány Antal. 5.35 : Magyar operett-részletek. A m. kir. Operaház zenekarának hangversenye. 6.30: Mit üzen a rádió ? 7.30: Rákosi Jenő előadása : A Magyar Hét és a magyar kereskedelem. 8.15 : Magyar hangverseny. 10: Időjelzés, hírszolgálat. Utána a Spolarics-kávéházból Farkas Jenő és cigányzenakarának hangversenye. Bécs. 11 : Zene. 3.15 : Képtáviratozás. 4 : Dél­utáni hangverseny. 5.30 : Zenés gyermekóra. 6 : Képek a tehnika világából. 7 : Francia lecke. 7.30: Angol lecke. Berlin. 4: Könyvszemle. 4.30 : Zene. 7: Kri­minológia. 8 : Hangverseny. 9.30 : Pedagógiai elő­adás, utána hírek, sport. London. 5 : Zene. 6.15: Gyermekeknek. 7.45: Schubert: Die schöne Müllerin. 8.45: Énekhang-­­ verseny. 9: Katonazene. 10.40: Tarka est. 11.40: Tánczene. Róma. 1 : Trió. 2 : Tőzsde. 4.50 : Gyermekek­nek. 5.30 : Zenekari hangverseny.­­ 8.30 : Rádió­­technika. 8.10: Hírek. 8.45: Quartetto di Roma hangversenye. Utána Molnár Ferenc: Vígjáték egy felv. Utána Parelli: opera. Nyílttér. E rovat «isti közöltekért nem vállal felelősséget a •lerXon’e«'* Köszönetnyilvánítás. Mindazoknak, kik mély gyászunkban részvétnyivánításukkal fájdalmunkat eny­híteni igyekeztek, ezúttal mondunk őszinte köszönetet. Külön megköszönjük a pécsi nyomdászoknak irántunk kifejezett rész­vétét. A gyászoló Ruhmann család. 7. oldal. TŐZSDE, Budapest, nov. 5. Az irányzat lanyha, a for­galom csendes volt a mai tőzsdén. — Hivatalos árfolyamok: Búza 77-es tv. 25.25—25.40, ft. 25.20 —25.35, egyéb 25.10—25.25, 78-as tv. 25.50—­ 25.65, ft. 25.45—25.60, egyéb 25.35—25.50, 79-es tv. 25.75—25.85, ft. 25.70—25.80, egyéb 25.60— 25.70, 80-as tv. 25.90—26.00, ft. 25.80—25.90, egyéb 25.70—25.80, rozs pv. és egyéb 22.75—22.85, tak. árpa­la 26.00—26.25, közép 25.75—26.00, lucerna magyar 150.00—165.00. A többi változatlan . Az összes lisztárak változatlanok. Határidős üzlet: Irányzat lanyha, a forgalom élénk. Búza novemberre lesz. 25.20, márc. k. 26.96, 86, 96, 88, 98, 92, z. 26.90—26.92, leszám. 26.90, májusra k. 27.56, 52, 56, 46, 60, 54, z. 27.54— 27.58, lesz. 27.50. M. rozs márc. 25.24, 14, 22, 06, 16, z. 25.11—25.16, lesz. 25.20, máj. 25.54, 50, 58, 42, 48, z. 25.46—25.48, lesz. 25.50. Tengeri máj. 29.36, 26, 40, 26, 38, 34, z. 29.34—29.36, lesz. 29.30, jul. k. 29.66, 64, 70, 60, lesz. 29.60. Értéktőzsde : Nyitáskor a bizakodó hangulat hatása alatt magasabb árfoyamok kerültek f­el­­szinre, később a bánya­piacon a kontremin eladása következtében visszaesés állott be és külföldi ösztönzés híján beállott kedvetlenség lanyhább irányzatot eredményezett, minek következtében a nyitási árnyereségek jórészt eltűntek, sőt az ár­folyamok a legutóbbi nívón alul zártak. A tőzsde kedvetlen hangulatban zárt. Fix kamatozású papírok piaca gyengébb. Valuták és devizák piaca nagyrészt válto­zatlan. Nasici jog 1.05. Valuták és devizák: Amsterdam 229.65— 230.35, h. f. 229.35—230.35, Belgrád 10.05%— 10.07%, d. 9.99—10.05, Berlin 136.38%—136.78%, m. 136.30—136.80, Brüsszel 79.57%—79.82%, b. f. 79.55—79.85, Bük sz. külfe­lei 3.43%—3.47%, L. 3.43—3.48, Koppenhága 152.65—153.05, d. k. 152.50—153.10, London 27.76%—27.84%, f. 27.75 —27.90, Madrid 92.30—92.80, pezeta 92.25—92.85, Milano 29.98—30.08, L. 29.85—30.10, New York 572.70—674.30, d. 570.70—572.70, Oslo 152.62%— 153.02%, n. k. 152.45—153.05, Paris 22.36%— 22.44%, f. f. 22.40—22.60, Prága 16.97—17.02, sz. 16.94—17.02, Szófia 4.12%—4.15%, Stockholm 153.07%—153.47%, sv. k. 152.90—153.50, Varsó 64.20—64.40, z. 64.10—64.40, Wien 80.55—80.80, ÍRÓGÉPET SZÁMOLÓGÉPET VARRÓGÉPET GRAMOFONT szakszerűen javut jótállás mellett iDTim írógép-műszerész Pécs, All IIII) Irgalmasok ucca20. sz Telefon: 6—17.