Pécsi Napló, 1936. október (45. évfolyam, 224-250. szám)

1936-10-20 / 240. szám

1938 október 18. PÉCSI NAPLÓ fogarany, brilliáns és ezüst. Zálogcédulák és lsszaélt ékszeres becserélése és rétéit ней, ékszerész, Pécs, Király ucca 20. szám alatt Mária, Kőrössy Zoltán tüneményes tánc-attrak­cióikkal kápráztatnak, játékukkal mindvégig ka­cagtatnak. Szabó Ernő pályájának­­egyik leg­­komikusabb figurájában várhat falrengető de­rültséget. Pető Erdre Acsaj Pista szerepében csillogtatja­ művészi értékét. Oroszlán György, Danis Jenő is kitűnő feladathoz jutottak. A stílusos, fényes kiállítás, a remek új kosz­tümök mind-mind a „Csárdás“ nagy sikerét szolgálják. V. Jakabffy Dezső rendezése új meglepeté­seket tartogat. A zenekart Endre Emil vezényli. A „MAURUS“ VASÁRNAP ESTI ÜNEPI DÍSZ­ELŐADÁSA A pécsi egyházmegye szent püspökének, Mórnak 900 éves jubileumi ünnepségét Pécs város egész társadalma bensőséges fénnyel üli meg. Az egyházi ünnepségeknek szinte kiegészítő része az a díszelőadás, mellyel a pécsi Nemzeti Színház kapcsolódik a szent püspök kultuszába. Dr. Vargha Damján, egyetemi tanár, a Maurinum igazgatójának intenciójára írta meg Szent Mór életének fenséges része­teit Hajnal Ernő tanár. Ezt a mélyen értékes munkát, amely a 900 esztendős távlatból eleven közelségbe állítja Szent Mórt, vasárnap este mutatja be a pécsi Nemzeti Színház kiváló művészi együttese. A színjátékban tevékeny részt vesz a Szeráfi Kórus, a polgári fiúiskola gyermekkara és Gál Edith mozgásművészeti iskolájának nö­vendékei is. Az ünnepi díszelőadás jegyeit -a társadalmi előkelőségek helybiztosításától függően - szer­dától kezdi árusítani a pénztár. A színházi iroda hírei­­ Kedden délután 5 órakor a Cigánybáró Glléres előadása gyönyörködtet. A Csárdás szerdától vasárnap estig bezáró­lag van műsoron. Házasság - filléres délután? előadás. Szer­dán délután 5 órakor a Házasság vígjáték - új szereplőkkel­­ van műsoron. Csütörtökön délután 5 órakor filléres hely­árakkal a „Három ember a hóban“ operettújdon­­s­ág kerül színre Oltay Baba és Kőrössy Zoltánnal a főszerepekben. Az Úrilány első filléres előadása szombaton délután 5 órakor lesz. NÉMETH MÁRIA A TROUBADOURBAN A nagy színházi évad legnagyobb eseményé­vel felér az a hírünk, hogy november 5-én, csütörtökön este a világ legünnepeltebb énekesnője, Németh Mária lesz színházunk vendége. A T­roubadour opera primadonnaszerepét fogj­a énekelni a világ legvarázslatosabb hangján és természetesen Komor Vilmos operakarnagy ve­zényletével, az Operaház általunk is nagym­értékes­, legnagyobb és legjobb operaénekesei, Érdy Pállal az élen, lesznek a partnerei. A majdnem 3.000.­­ pengőt kitevő költség­gel a legnagyobb rangú művészi élményt azzal biztosíthatja a színház, hogy a 30 pengős páholyo­kat, a 8, 6.­­ és 5. pengős földszinti ülőhe­lyeket Pécs és Pécs környékének társadalma november hó 1-éig lefoglalja, illetve helyét biz­tosítja. A bérleti felhívás értelmében, aki a bérlet­összeg befizetésével helyreszóló jegyet biztosí­tott, azt november 1-ig 50 %-os kedvez­ményét érvényesítheti a Németh Mária operaelő­adásra is. A színház heti műsora: Kedd délután 5 órakor: Cigánybáró. Kedd este 8 órakor : Taifun. Szerda délután 5 órakor : Házasság. Szerda este 8 órakor : Csárdás. Csütörtök délután 5 órakor: Három ember a hó­ban. Csütörtök este 8 órakor: Csárdás. Péntek este 8 órakor : Csárdás. Szombat délután 5 órakor: Urilány. Szombat este 8 órakor : Csárdás. Vasárnap délután 3 órakor: Pármai Ibolya. Vasárnap este 19 órakor: Csárdás.­­ P­O­R­T 7. «list A PVSK nehéz győzelme és a ZsSE újabb súlyos veresége volt a forduló meglepetése A vasárnapi fordulón a pécsi csapatok a РАС és a PETC kivételével nem valami jó osz­tályzatot szereztek. A Zsolnay SE itthon elszen­vedett 3 gólos veresége az ősszel gyatrán szere­pelt NTE-től arra mutat, hogy a csapat fiatal játékosai nem szokták meg a bajnoki mérkőzések nehéz légkörét. Kiábránditó volt az a futball is, amelyet a PVSK -PEAC mérkőzésen láttunk. Mindkét csapat mélyen tudása alatt szerepelt s ennek megfelelő volt a nyújtott sport is. A mér­kőzést nem a játék döntötte el - mert játék alig volt - hanem egy rálőtt labdáért megítélt teljesen indokolatlan tizenegyes. A DVSC sem tudta kivágni a bravúrt, hogy legyőzze a profi­liga éllovasát, a Szürketaxit. A budapesti csapat győzött 3:2 arányban. A vidéki mérkőzéseken a PAG igen értékes pontot hozott haza Kaposvárról, ahol а КВАС ellen sokáig vezetett, Simontornyán pedig az SBTC könnyen győzött a BIOK ellen. E pon­tokkal az SBTC a 2., а РАС a 3. helyre került fel a tabellán, amely a vasárnapi forduló után a következőképp áll: A vasárnapi forduló mérkőzéskrónikáját a következőkben adjuk. Pécs: PVSK -PEAC 1:0 (1:0). Biró, Fenyő. A PVSK bolgár túráján elért szép győzelmei után mindenki szép játékot várt s ugyanígy mindenki csalódó­­ benne. Ráadásul a PEAC lelkes vé­delme mellett a csatársora olyan gyámoltalanul játszott, h­gy időnkint a II. osztályú nívónak is alatta maradt. Gólhelyzet is alig akadt. A 42. percben Fenyő bíró egy tipikusan rálőtt labdá­ért tizenegyest ítélt a PEAC ellen, s Puszpán értékesíti is azt. A II. félidőben a PEAC többet támad, sőt a PVSK-ból kiállított Tóth miatt e fölény állandósul, de nincs egy csatár, aki a kapu előtt épkézláb mozogna. Ha a PEAC nem nél­külözi Móritzot, Cifrát és Bánhidit, úgy meg­nyeri a mérkőzést, amelyen a PVSK Bércest­ és Sándort nélkülözte. PETC -NTE 5:3 (2:2). Bíró : Hainess. Szépen indult a mérkőzés, amelyben az NTE van fö­lényben. A vezetést Horváth N­. szerzi meg a PETC-nek, de Jakubec egyenlít, sőt Csász a ve­zetést is megszerzi, amelyet Horváth II. tizen­egyesből egyenlít. A II. félidőben hullámzó já­tékkal ismét az NTE jut vezetéshez, de Horváth II. újra kiegyenlít. Nem sokkal később az NTE ka­pusa, Csondor ököllel leteríti egy „védésnél“ Radnait, amire a bíró kiállítja. Az alkalmi kapust a lelkesen játszó PBTC kihasználja s Deák, majd Horváth II. góljaival megnyeri a mérkőzést. A PBTC-ben Horváth II. és Kraft, de különösen a meze tűnt ki, az NTE-nek Kiss, Farkas és Ja­kubec voltak a legjobbjai. Pécsújhegy: ZISE -NTE 4:1 (3:0) Biró ,* Panicz. A Zsolnay ugy látszik belefáradt az első sikeres győzelmek iramába, mert vasárnap má­sodik súlyos vereségét szenvedte. Az NZTE vi­szont ugy látszik kezd magára találni, mert a csapat végre lelkesen játszott s mert tudás és rutin is van benne, reálisan győzött. E győzeem jórészt Csöngey nevéhez fűződik, aki ismét n­agy forma felé látszik lendülni, a kapu előtt a leg­­veszdelmesebb csatár, ez u­tál is három gólnak volt a szerzője. A ZISE egyetlen gólját Sértő sze­rezte tizenegyesből. Kaposvár : РАС -KRAC 1:1 (10.). Bíró: Pa­­zaurek. Lanyhán indul a játék, egyik csapat sem mutat sokat, de az igyekezet a PAG csatáraiban nagyobb s ez hozza meg a PAC-nak a vezetést Farkas góljával. А II. félidőben is а РАС a töb­bet támadó, de а KRAC egy váratlan akcióból mégis egyenlíteni tud Győrfy góljával. A PAC- nak Farkas, Muszthy II. és Ivádi, a KFIAC-nak Csizi és Léder­nayer voltak a legjobbjai. Sim­ontornya : SBTC -BIOK 3:0 (1:0). Biró, Bencze. Az I. félidőben még tartja magát a BIOK, mert az SBTC csatárai nincsenek kombinációs kedvükben. A vezető gól csak a 44. percben esik Kálmán lövéséből. A II. félidőben összeszedi ma­gát az SBTC, fölénybe kerül s biztosan győz Vörös és Petres újabb góljaival. Szürke taxi -DVAC 3:2 (2:1). Biró , Krebsz. Barátságos mérkőzés. A budapesti csapat fá­radtan kezd, a DVAC sokat is támad, de ered­ménytelenül. Már 2:0-ra vezet Mélesz góljaival a Szürketaxi, amikor Führer szépít az eredmé­nyen. A II. félidőben pesti fölény, de gólra törés nélkül. A DVSC Kripitz góljával ki is tud egyen­líteni, de a 44. percben Takács II szép fejes gól­jával a Szürketaxi javára dől el a mérkőzés. Bajai I. osztály: DVOGE -Bajai SE 3:2 (2:0), Bácska -MTE 1:1 (1:1), TSE -Bácsalmási MOVE 1:1 (1:0). Pécsi II. osztály : Sz. Cipőgyári FC -NKSE 1:0 (1:0), DPAC -LSE 3:1 (2:1), KSE -PTE 2:1 (2:1), SzAK -PTCSE 2:0 (2:0), Csehszlovákia -Magyarország 5:2 (2:2). Biró, Lev­ington, Anglia. Keserű csalódást hozott a prágai mérkőzés, amelynek győzteséül a magyar csapatot várta mindenki - maguk a csehszlová­kok is. Talán, mert ez a győzelem ennyire meg­jósoltatott, talán csapatösszeállítási hibák miatt, de annyi bizonyos, nemcsak, hogy elmaradt, de egy nagy vereség keletkezett helyette. A veze­tést még a magyar csapat szerzi meg Titkos gól­jával, de Kloc kiegyenlít s ugyanő a vezetést i­s megszerzi, de Toldi még a félidőben kiegyenlít. A II. félidőben sokáig döntetlenre áll a mérkőzés, amikor a magyar csapat az utolsó negyedórá­ban összeroppan s a 34., 37. és 42. percben lőtt góljaival a cseh csapat győz, ami igen lesújtó az angol meghívásra való tekintettel is, no meg Európa Kupáért ment a mérkőzés. A­z adapesten lejátszott Budapest -Prága mérkőzést a magyar csapat nyerte 5:1 (1:0) arány­ban. A főiskolai bajnokságot a DEAC nyerte a TFSC és PEAC előtt. Szabó Miklós új rekordot állított fel 1000 méteren az MTK vasárnapi versenyén 2:25.8 mp-el. 1.DVAC6 5 1 1 17:9­­1 2.SBTC6 4 2 20:98 3.РАC5 3 2­­14:78 4.ZsSE7 4 -3 15:168 5.NZTE7 3 2 2 10:128 6.KRSC6 2 3 1 15:77 7.KTSE6 3 -3 10:136 8.PVSK4 2 1 1­4:35 9.BTC6 2 -4 17:204 10.NTE7 1 2 4 15:144 11.PEAC5 1­­4 3:112 12.BIOK7­­1 6 5:19­1 1