Pest Megyei Hírlap, 1983. június (27. évfolyam, 128-153. szám)

1983-06-08 / 134. szám

A PEST M­EGYEI HÍRLAP GÖDÖLLŐI JÁRÁS­ ÉS GÖDÖLLŐ VÁROSI KÜLÖNKIADÁSA X. ÉVFOLYAM, 134. SZÁM/ 1983. JÚNIUS 8., SZERDA Normál és blokk ismét nagyüzem Erd­őkertesen AM nem találja el az utat, az nehezen jut be az erdőker­tesi téglagyárba, vagy ahogy hivatalos nevén mondják: az Épületkerámiás Vállalat üze­mébe. Bezzeg kár még nem a azelőtt, ami­házgyárak, hanem ezek voltak az igazi nagyüzemek, s nem a TÜZÉP- telepekről, hanem innen lehe­tett téglát venni, vakon is odatalált, aki házat készült építeni. A mondottakon érző­dik, tudom, hogy némely te­kintetben átrendeződtek dolgok, vagy éppen hamiskás a a megállapítás. A ranglétrán De hát ezt nem én produ­káltam, az élet, a gyakorlat módosított a téglagyárakon is. Most már ugyanis csak részigazság, hogy a házgyárak viszik a prímet. Rendkívül fontosak, de újra emelkedett a téglagyárak, még az ilyen kis üzemek ázsiója is, mint az erdőkartesi. A magyarázat ismert: a magánlakás-epitesek­­hez újra kell a több kis elem: a normál méretű tégla éppúgy, mint modernebb utó­daik, a B—30-as és a hozzá hasonló blokktéglák; a lyuka­csosak, a szigetelőbetéttel el­látottak, a belső meleget job­ban őrzők. — A sokfajta közül mi két­féle táglát gyártunk —­­mond­ja a gyár életéről alaposan tájékozott Szántovszky János művezető, aki 1970-től dolgo­zik itt, megjárva a munkás, majd az irányító munka rang­létráit. — Készítünk hagyo­mányos, normál méretű és B—30-as blokktéglát. — Hogyan alakult régebben, mennyi most a termelés? — Hogy egyszerű legyen, mi mindent kisméretű téglá­ra számolunk át. Eszerint úgy öt-hat éve még tíz-tizenegy millió téglát gyártottunk évente. Akkor még ikersejte­set is készítettünk- Az idei tervünkben mintegy 7 millió 300 ezer tégla gyártása szere­pel. Ebből valamivel több mint kétmillió a normál, s 1 millió 350 ezer a B—30-as típus. Felvétel van ■— Nem fiatal már ez a gyár. — Nem bizony. Az is mu­tatja, hogy miért folyik ná­lunk sok kézi erővel a munka- Az agyag bányászatát gépesítet­tük. A VK—30-as kotrógép, a mintegy nyolcszáz méter hos­­­szú csillés szállítórendszer ugyan legalább húsz éve meg­van, de mégiscsak jó. A szá­rítók, az égetőkemencék kö­zül viszont a munka legna­gyobb részét kézzel végzik. A fontos az, s ezt jól tudjuk: igen nagy szükség van a tég­lára a családi házakhoz, egyéb magánerős­ építkezések­­­hez. — Elegen vannak? — Különösebben nem pa­naszkodhatunk. A mostani létszám hetvenegy. — De hát az utcafronton az áll egy táblán, hogy van fel­vétel. — Valóban, jól látta­ Az az igazság, hogy néhány jó szak­munkásra, mindenekelőtt kar­bantartókra szükségünk volna, mivel gépeink sokszor javí­tásra szorulnak. Az üzemirodában, ahol be­szélgetésbe kezdtünk, még ket­ten vannak. A fiatalasszony ír, könyvel valamit, a férfi még ebédje utolsó falatjainál tart. Mint kiderül, házaspárt üdvözölhetünk. Aszódtól Fórig — Pesten dolgoztam, azután a galgamácsai Összefogás Tsz vácegresi fémüzemében — mondja Gregorecz János, aki eredetileg­­ esztergályos, de itt a géplakatos, gépbeállító fel­adatát látja el. — Mindket­tőnknek jobb helyben, itt is lakunk Erdőkertesen, s január 1-én jöttünk a téglagyárba. — Két családunk van. Hogy elégedett vagyok-e az anya­giakkal? Mit mondjak? Való­­jában nem sikerült azt az óra­bért megkapni, amire számí­tottam, amennyi Pesten volt. Ráadásul kevesen­ is vagyunk karbantartók. Erdőkertesen tehát újra iga­zi nagyüzem van. Tíz TÜZÉP- telepet látnak el téglával, egyebek közt a gödöllőit, az aszódit, a galgamácsait, a vá­cit, a dunakeszit és a fótit. F. I. Jönnek a rakott, mennek az üres csillék. A nyers téglát kisvasúttal viszik át az égetőhöz Hancsovszki János felvételei h Gólszüret Dányban Végig alárendelt szerepben A szurkolók elindultak haza Dány—Gödöllő 12-1 (4-0) Dány: Novák — Szabó, Pé­ter, Bajnóczi, Jablonszki, Kóti, Csákó, Raffael, Sinkó, Bartosik, Halászi. Gödöllő: Barida — Bankó, Szebeni, Fábián, Lukovszky, Rácz, Zlatnyik, Szebeni II., Szabó, Kovács, Vörös. Vezette: Olajos (Fekete). A huszadik percben kezdő­dött el a gólgyártás: talpalá­­sért járó szabadrúgást ívelt ka­pu elé Bartosik és a jó ütem­ben érkező Sinkó fejéről vágó­dott kapuba a labda. 1-0. A 25. percben Sinkó és Raffael egy­szerre került gólhelyzetbe, utóbbi be is talált. 2-0. A csá­s­zárokat remek labdákkal ki­szolgáló Kuti lövése már a har­madik dányi gólt jelentette. Két perccel a félidő lefújása előtt Raffael jó iramban elhú­zott a balszélső helyén, s a kö­zépre ívelt labdát Sinkó küld­te kapuba. 4-0. Az 54. percben Sinkó újabb gólt rúgott. Bajnóczi helyére Kurunczi állt a hazaiak kapu­éba. Csákó szemfüles gólja már 6-0-ás dányi vezetést jelent. Bankó, a vendégek hátvédje vitatkozva közölte a játékveze­tővel, hogy véleménye szerint a gólt szabálytalanság előzte meg, s mivel két perccel korábban sárgalapos figyelmeztetést ka­pott, most nem kerülhette el a kiállítást. Húszméteres Barto­­sik-szabadrúgás után már 7-0 az eredmény. Szöglet után Pé­ter bombája a felső kapufáról vágódik a hálóba. A vendégek legjobbja, Lukovszky szerzi az egyetlen gólt. Erős lövésébe Novák csak beleérni tudott, 8-1. Raffael kapáslövése után 9-1 az eredmény. A vendégek kapura semmi veszélyt sem je­­­lentenek, s a Dány kedv sze­rint rúghatta góljait. A nagy fölény láttán sok szurkoló elin­dult hazafelé Szabó he­lyére Répás állt és góllal hálál­ta meg a bizalmat: lövése a ti­zedik hazai gólt jelentette. Sin­kó még két gólt szerzett és be­állította a 12-1-es végered­ményt. A gödöllői csapat igen alá­rendelt szerepet játszott, és egy percig sem tudta a lelkes dá­nyi csapatot megszorítani. Ifjúsági mérkőzésen Dány— Gödöllő­ 6-1 (1-1). Sz. S. Mozi A cárlány és a hét dalia. Színes szovjet mesefilm. Csak 4 órakor. Istenke teremtményei. Szí­nes Puerto Rico-i filmvígjáték, 6 és 8 órakor. önkéntes néprajzosok Az önkéntes néprajzi és nyelvjárási gyűjtők országos ta­lálkozóját ebben az esztendő­ben Gödöllőn rendezik. A jú­lius 4—7. között tartandó ese­ményen sok, a pedagógusok, a helytörténészek, gyűjtők és má­sok számára érdekes előadás hangzik majd el. Az első na­pon például a magyar nyelvé­szeti kutatásokról beszél Imre Samu, a néprajzi búvárlásokról Kodolányi János, tájaink nevé­ről Juhász Dezső. A Galga­­völgy helye néprajzi vidékeink között a témája Katona Imre elemzésének. Helytörténészeink nyilván so­kat tanulhatnak a földrajzi ne­veknek szentelt munkaülésen, amelyen szó lesz a földrajzi ne­vek gyűjtésének országos hely­zetéről, a töréneti helynév­anyag feldolgozásáról, a föld­rajzi nevek és a helyi mondák kapcsolatáról, valamint a nevek művelődéstörténeti forrásérté­kéről. Egy következő beszélgetés té­mája a néprajzi és nyelvjárási gyűjtés, illetve feladatai. Köze­lebbről: a honismereti táborok jelentősége, a néprajzi pályáza­tok nyelvjárási témái. Igen gazdagnak ígérkezik az a munkaülés, amelyen az anya­gi kultúráról és a népi társada­lomról lesz szó. Szempontokat kaphatnak az érdeklődők néprajzi tárgyegyüttesek gyűj­­­téséhez, a népi társadalom ku­tatásához. Előadás hangzik el a jobbágyfelszabadítás előtti kis­­nemesi kultúráról, egy ceglédi kisparaszti gazdaság termelési eszközeiről. A további témák: kisnemesi hagyományok Földe­sen, a szarvasmarhatartás vál­tozásai Mihályfán, parasztpol­gárok visszaemlékezései a tör­téneti hagyományokra, a kato­náskodásra. A munkaüléseket, előadáso­kat a művelődési központban tartják. A szervezők, rendezők az ország más vidékeiről érke­zőknek igyekeznek érdekes programokat összeállítani, megismertetve velük a város és a járás nevezetességeit. Sportszerű mérkőzés Elmaradt a várt fordulat Dány—Tóalmás 12-20 (5-12) Dány: Nyári —Varró, Sződi Zs., Dóczi, Kurunczi, Sződi, M., Tóth, Oroszt. A mérkőzés 2-2-es állásánál a hazaiak két büntetőt is ki­hagytak és ez megbosszulta magát. A vendégek bátran kez­deményeztek és 8-5-re elhúz­tak. A dányiak viszont sokáig nem dobtak gólt. Gólképtelen­ségük már szinte kínos volt. A tóalmásiak a félidő végéig tu­catra növelték góljaik számát. A második játékrész sem hoz­ta meg a várva várt fordulatot. Kihagyott hetesek és ötlettelen játék a dányiak részéről, bátor helyenként színvonalas tóalmá­­si kezdeményezések a másik oldalon. A sportszerű mérkőzésen megérdemelt vendéggyőzelem született. Legjobb dobó a ha­zaiaknál Sződi M., a vendégek­nél Kormányné. Az előbbi he­tet, az utóbbi nyolc gólt szer­zett. A rossz napot kifogó dá­­nyiakon a hazai pálya sem se­gített. Csekély vigasz, de az ifisták 5-4-es félidő után 14-9- re győztek. 1 Piád körkép Itt az őszibarack Az e heti piaci meglepetés az őszibarack. Kilójáért 80 fo­rintot kérnek. A másik sláger gyümölcs a meggy, viszonylag olcsó, 30 forint. A földieperért most 30-36 forintot számolnak. A drágább primőrök közé tartozik még a zöldbab, 55-68 forint. A zöldborsó kilója 18- 20, az újburgonyáé 20 forint. Az uborka és a főzőtök ára 28- 30 forint. A karfiol 25-36, paradicsom még mindig 40-60 a forint. Egy csomó új sárgarépa, il­letve gyökér 10-14, a kelká­poszta 20-25, a fehér 16-18 forint. Kapható még mindig piros vajretek, csomója 5-7, egy-egy fej saláta 4-5 forint. Az új fokhagyma darabja 4-5 forint. A tavalyi deziré burgo­nya kilója 5,70. A gomba 86-90 forint. Két forintba kerül a to­jás. Elvétve kapható starking és jonatán alma, 18-26 forintos áron. A baromfikínálat változat­lanul szegényes és drága. Egy 2,5-3 kilós élő pecsenyekacsa 300-350 forintba kerül, a rán­tani való csirke darabja 80-90 forint. Nem olcsóbb a tyúk sem, párja 220-260 forint. A virágpiacon rózsát látunk, szálja 4-6, szarkalábot 8-10 és kardvirágot 10 forintért. M. M. Útszélesítés Eklaefon Szélesítik, felújítják és egyúttal új felső burkolattal látják el Iklad főutcájának, az aszód—balassagyarmati KPM-út je­lentős részét. Képünkön: Az egri Közúti Építő Vállalat gépei­vel az aszfaltot terítik és hengerük a falu szélső házainál. Kézilabda Gyomron is biztos győzelem Fibecz parádés védésekkel bizonyított Némi gondokkal készült GSC gárdája a gyömrői kirán­a­dulásra, ugyanis ezen a napon utazott el csapatunk két fiatal­ja, Zsemberi és Hegyi a Pest megyei ifjúsági válo­gatottal az NDK-ba. Te­tézte az aggodalmakat, hétközben Fidecz kapus hogy bi­zonytalanná tette részvételét és Cserven pedig egynapos behí­vót kapott, így az ő játéka is kérdésessé vált. Szerencsére a lehangoltságot nem igazolta a felnőttek telje­sítménye, a harmadik helyen álló Gyömrő ellen ritkán látha­tó, remek játékkal kerekedett felül a GSC és továbbra megyebajnokság élén áll.is a A fiatalokat jobban megvi­selte a kánikula, az eddig még pontot sem szerzett házigazdák ellen végig szoros mérkőzésen sikerült csak győzniük. GSC—Gyömrő 28-17 (16-7) GSC: Fidecz — Horváth (3), Szabó (10), Urbán (8), Mezei (2), Malizs (4), Szlifka (1). Cse­re: Cserven, Epres, Klement. Csapatunk kitűnő védekezé­se szinte bénítólag hatott a há­zigazdákra, így már a 15. perc­ben 10—2-re vezetett, és a biz­tos előnyt a félidő végéig sike­rült is megőrizni. A játékveze­tők néhány félreérthető ítélete mutatta, hogy a szép számú és nagy hangú közönség könnyen befolyása alá vonhatja őket. A szünetben más taktika szü­letett, amelynek lényege az volt, hogy az első játékrészben nyújtott teljesítményt úgy kell megismételni, hogy a gyors le­­rohanások lehetőségeit még in­kább kihasználjuk, a felállt vé­delemmel szemben pedig a biz­tos gólhelyzetig kell labdát já­ratni. A néhány fegyelmezet­lenségtől eltekintve (amelyeket leginkább Malizstól láthattuk) a második félidőben is maga­biztosan tartottuk a 7—8 gólos vezetést. Volt olyan játékrész, amikor kilenc gólunkra csak két válasz érkezett, majd 13 ta­lálat lett a gólkülönbség a GSC-sek javára. Ekkor már nem volt nagy kockázat a cse­rejátékosokat is csatasorba kül­deni. A tavaszi idény legsikere­sebb játékát láthattuk a GSC- től. Mindenki kiemelkedőt nyújtott védekezésben, külön is dicséretesnek mondható Fidecz kapus teljesítménye, aki min­den védhetőt hárított a mezőny egyik legjobbja volt. Urbán a mérkőzés elején a meccs vég­kimenetelét alapvetően befo­lyásoló gólokat szerzett, régen játszott ilyen eredményesen. Szabó bal keze ismét félelme­tesnek bizonyult, Malizs és Horváth egyéni megoldásokért érdemel említést. GSC ifi—Gyömrő ifi 23-17 (10-6.) GSC ifi: Molnár—Vágvölgyi (1), Tóth Zs. (2), Mangh­ár (3), Pocsai (5), Nagy (1), Busai (2). Csere: Németh, Szabó (3), Gip­­pert (5), Meggyes (1). Az eddigi eredményei alap­ján gyengének ítélt hazai csa­pat ellen olyan ifisták kezd­ték a játékot, akik eddig kevés játéklehetőséget kaptak. Nem vált be ez a húzás, mert az el­ső tíz percben mindig a ha­zaiak vezettek és félő hogy elmegy a mérkőzés. volt. A cserék azonban új lendületet adtak a társaságnak és öt perc leforgása­ alatt már két góllal, a játékrész végére négy góllal vezetett a GSC ifi. A fordulás után még ránk ijesztettek a vendéglátók, de már egyenlíteniük nem sike­rült, sőt a játékrész derekán ismét elhúzott csapatunk, öt­gólos különbségnél, az utolsó percekben felváltva estek a ta­lálatok, még büntetést is hi­bázhattunk. A találkozón vé­gig rossz volt a védekezésünk, a mezőny leggyengébb ifjúsági csapata főként azért tudott ti­­zenhétszer a kapunkba találni. Az átlagosnál jobban játszott: Pocsai és Gippert (csak táma­dásban), valamint Tóth Zs. és Szabó. Egy-két figyelmetlensé­get leszámítva Molnár ismét jól védett. Szerdán négy órakor MNK- selejtezőt játszik csapatunk az NB II középcsoportjában har­madik helyen álló TAURUS- szal, szombaton a tavaszi idény záróösszecsapásán komplett csapattal fogadjuk a Nagyma­rost. Az ifi 3 órakor, a felnőtt 4 órakor kezd. Várjuk a szur­kolókat, akik közül jó néhá­­nyan Gyömrőn is — nem első alkalommal — hazai hangula­tot teremtettek. Markó Gábor ISSN ft­'33—1957 (Gödöllői Hírlap Négy együttes Tavaszi eredmény Befejeződött a járási kézilab­da-bajnokság tavaszi idénye. A bajnokságba ebben az eszten­dőben csupán négy együttes nevezett: Pécel, Mogyoród, Kar­sai, Galgahéviz. A kis létszám miatt úgynevezett rájátszás is volt, amelynek eredményei a következők: Galgahéviz—Mogyoród 16-13, Kartal—Pécel 8-21, Pécel—Gal­gahéviz 18-16, Mogyoród—Kar­tal 19-13, Mogyoród—Pécel 15-12, Galgahéviz—Kartal 33-20. A tavaszi mérkőzések leját­szása után így alakult a sor­rend: 1. Galgahéviz (10 pont), 2. Pécel (8), 3. Mogyoród (6),­­ Kartal (pont nélkül).