Pesti Hírlap. 1928. június (50. évfolyam, 123-146. szám)

1928-06-12 / 131. szám

22 lehetetlen helyzeteket tisztázott. Az első félidő egyet­­­­len gólját az Attila fölény ellenére is Skvarek lőtte. Az Attila két embere annyira megsérült, hogy a fél­idő nagy részében 9 emberrel játszott a csapat. A II. félidőben az újra teljes Attila újabb rohamokra indul és Powolnynek sikerült is a kiegyenlítő gólt megsze­rezni, sőt a vezetés is az Attila kezében volt, mert a 17. percben 11-es ítélt a bíró a Hungária ellen,amit Kulik nagy izgalmában mellé helyezett. Ezzel a sze­rencsétlen 11 -sel meg is pecsétlődött az Attila sorsa, mert Hirzer egy lefutásból megszerezte a győztes gólt, m­íg a sorozatos miskolci támadásokat végered­ményben a nagyszerűen dolgozó Fehér szerelte le, köztük az utolsó percben Powolnynek már gólnak látszó lövését is bravúrosan hárította el. Ferencváros—Bástya 2:1 (1:0). Ünnepies külső­ségek között folyt le a bajnokság sorrendjére befo­lyással nem lévő mérkőzés Szegeden, szokatlanul nagy közönség jelenlétében, melynek tekintélyes ré­szét alkotta a külön vonattal leutazott Ferencváros­­hívők hatalmas csapata. A mérkőzés mindvégig szép és változatos, lendületes akciókkal teli volt és min­den futball-barátnak igaz gyönyörűsége telhetett benne, kivéve a játék végén történt incidenst, amikor az izgatott nézők egy csoportja berontott a pályára és a szegedi kapusba beletalpaló Turayt inzultálták. Az első félidő egyetlen gólja a már ismert Kohut­­bombából eredt, a második félidőben szép kombináció után Turay helyezte be a Ferencváros második gólját. Ezután történt az incidens, ami meglehetősen elron­totta az ünnepi hangulatot. Sabaria—Ill. kerület 3:2 (1:2). Az újlakiak Ha­tár­ utcai pályáján lefolyt mérkőzés váratlanul ke­mény, erős iramú volt, mindkét csapat meg akarta szerezni a győzelmet. A Sabaria lassan melegedett bele a játékba s bár Hol­bauer révén megszerezte a vezető gólt, Lutz III. és Konyor az újlakiak javára billentették a mérleget. A szünet után mintha kicse­rélték volna a szombathelyieket, erős, határozott já­tékukkal állandó fölénybe kerültek és Mészáros, majd Szoffián góljaival biztosították a győzelmet. Kispest—Nemzeti 2:2 (2:1). A bajnoki sorrendre befolyással nem levő mérkőzés nem sokat nyújtott még a csapatok közvetlen híveinek sem. Még a Nem­zeti valamennyire belelendült a játékba, fölényben is volt, de csatáraiból hiányzott a határozottság, Kis­pest csapata a két gólon kívül semmi érdemlegeset nem produkált. Kispest góljait Csendes és Mátéffy, a Nemzeti góljait pedig Kautzky és Vanicsek lőtték. A II. professzionista liga eredményei: Pesterzsé­bet—­Kossuth 8:0, Turul—VÁC 7:0, Órás—Teréz­város 6:2. Amatőrmérkőzések. Az amatőr I. osztályban alig néhány mérkőzés volt már hátra. MAC—BEAC 3:3, BSE—MTK 2:0, Ferencvárosi Vasut­as—FTC 2:1. Ezek szerint az Oprée-csoportból a MAFC, Kelenföld, Zugló, UTSE és KAC, a Springer-csoportból a MAC, BRSC, BEAC, NSC és HSC esnek ki és kerülnek be az egységes második­ osztályba. D. Magyarság—B. Vasutas 5:0 (4:0). II. oszt. döntő: A nagy formát játszó Magyarság szép játék után megérdemelten győz. Góllövők : Zsiros 2, Fain II. 2, Fain I. 1. Biró, Schiller­ , Admira az osztrák bajnok. Bécsben szintén elöntő fontosságú mérkőzések voltak vasárnap. A baj­nokság első helyének kérdése már eldőlt, mert az Admira a Hakoah elleni győzelmével bebiztosította az idei bajnoki címet, a kiesés kérdése még nem biz­tos, de nagy a valószínűség, hogy a Hakoah jut erre a sorsra. Eredmények: Admira—Hakoah 2:0, Brigit­­tenau—Austria 3:1. Külföldi nemzetközi mérkőzések: Varsó: Len­gyelország—Egyesült­ Államok 3:3, Bécs: Rapid—Bo­hemian 5:2, Göteborg: Viktoria Ziskov (Prága)— Göteborg 1:1, Pozsony: Slovan (Bécs)—Bratis­lava 2:1. Mi­örtént Szegeden? Vasárnap este és hétfőn reg­gel egész csomó riasztó hír terjedt el arról, milyen bot­rányba fulladt a Szegeden megtartott Ferencváros— Bástya-mérkőzés, amelyen, a h­írek szeriit, az általános verekedésnek csak a rendőrség kardlapos fellépése vetett véget. A Pesti Hírlap tudósítója, aki jelen volt az ese­ményeknél a kiclönvonat elindulásától kezdve annak visszaérkezéséig, a hírekkel szemben a következőket álla­pította meg: — Tény az, hogy már a Szegedre való megérkezés­nél kényelmetlen volt, hogy a több mint 500 főnyi buda­pesti társaságot hivatalosan senki sem fogadta. Ezt a kínos helyzetet nem nagyon enyhítette az ebédnél el­hangzott beszéd és a pályán, a játék megkezdésekor megtartott szokásos zászló­csere. A játék maga igen magas színvonalon mozgott, mindkét részről, de a szege­di közönség, úgy látszik, mindenáron bajnokverést akart látni és közbekiáltásokkal igyekezett a játékosok idegeit zaklatni. A hangulatot sajnos, a Bástya vezetőségének néhány tagja nemhogy csillapította volna, hanem ellen­kezőleg őket magukat is elragadta a játék izgalma és heves kirakodásaiknak a közönség soraiban támadt erős visszhangja. Ilyen előzmények után történt a Tura­v incidens, amelyről kiderült, hogy a kapusnak semmi baja se történt, csak a kezében tartott labdával együtt el­esett. A felhevü­lt nézők egy csoportja minden akadály nélkül tódulhatott be a pályára, mert kerítés egyáltalá­ban nincs, s ha a rendőrség dicséretre méltó eréllyel köz­be nem lép, világraszóló botrány lett volna a szegedi mérkőzés vége. A helyzet súlyos voltát semmikép sem enyhítette a Bástya egyik vezető tagjának hivatalos sajnálkozása, s amikor a Ferencváros különvonata ki­futott a szegedi pályaudvarról, szerencsére egyetlen sze­gedi sem volt jelen, aki tanúja lehetett volna a kellemet­len emlékek viharos visszhangjának, amelyekkel az 500 budapesti futball-barát egyáltalában nem fukarkodott. A kellemetlen esetnek mindenesetre annyi haszna lesz, hogy most már a Bástya vezéreinek is be kell látnia, hogy a pályájukat alkalmassá kell tenniük ilyen nagy mérkőzések megtartására is, különben kitérniük" magukat annak a jogos panasznak, hogy Szegeden nem lehet biztos a vendégcsapat testi épsége. Kétórás küzdelem a világbajnokságért — Uruguay—Argentína 1:1. Amsterdam, JUB. io. (A Pesti Hírlap tudósítójának telefon jelent­éte.) Megismétlődött az a kép, amely már há­rom ízben forgatta fel Amsterdam nyugalmát, megint ez­rek és ezrek tolongtak a Stadion előtt, megint rendőrök vonultak­ fel, hogy a visszaverjék a jegy nélkül maradtak ostromát, megint 40.000-nyi embersereg szorongott a Sta­dion tribünjein, hogy tanúja legyen egy világraszóló sporteseménynek. Ezúttal azonban a jelenlévőknek csak egy igen elenyésző csekély töredéke volt érdekelt fél, a porondon küzködő két délamerikai csapat minden tekin­tetben messze állott európai nézőseregétől. Európai szem­mel nézve, csakugyan mindegy, Argentina vagy Uruguay győz-e, ha már a tengeren inneni csapatok mind elhullot­tak. Mégis Argentina volt a közönség kedvence, őket biz­tatták, lelkesítették, mintha valami közös cél fűzte volna hozzájuk. Ez a közös cél az Uruguay-csapat elleni anti­­pátia volt s a 40.000 ember közül több mint a fele csak azért jött ki a mérkőzésre, hogy lássa, hogyan verik meg a párizsi világbajnokot.­­ A világbajnokverés elmaradt, de a jelenlévő hollan­dul nézősereg örülhetett, mert látta a kritikus helyzete­ket, melyek percről-percre megismétlődtek az uruguay-i kapu előtt, láthatta összeroppanni a büszke csapatot és­­ örülhet egy újabb mérkőzésnek is, mert szerdán délután megismétlik a most eldöntetlenül maradt játékot. Ez az eldöntetlen mintha csak megrendelésre jött volna, mert a Hollandi Olimpiai Bizottságban kiszámítot­ták, hogy a futball-olimpiászra előirányzott bevételek csak akkor válnának be, ha még egy telt házat lehetne össze­hozni. A hiányzó telt ház pedig meglesz most szerdán, úgyhogy a hollandusok szemében annyira fontos olimpiai pénzügyi egyensúlyt is helyrebillentse a két délamerikai csapat kétórás küzködése. Azok sem csalódtak, akik szép játék, igaz sportélvezet reményében váltották meg je­gyeiket ezer kínszenvedésen keresztül, mert mindkét csa­pat tudása javát adta. Hogy mégis Argentína játéka tet­szett jobban, ahhoz hozzájárul a szimpátia is. A mérkőzés első perceiben a közönség sokkal elfo­­gódottabb volt, mint maguk a játékosok, akik régi isme­rősei egymásnak a pályán is. A játékból azonban mind­járt kezdetben kiérzett Argentína pillanatnyilag nagyobb játék­készsége és lendülete. Támadásai mindig felépített­­ akciók voltak, mindig veszélyt jelentettek az uruguay-i kapura s csak a rendkívül jól funkcionáló uruguay-véde­­lem emberfeletti munkája tudta megakadályozni, hogy az argentínai fölény gólokban nem nyert kifejezést. A kez­dés után csak jó tíz perc múlva alakulnak ki az első egészséges akciók s már ekkor látszik, hogy erős dolga lesz az uruguay-védelemnek. De csatáraik is résen van­nak és a 23. percben egy szép kombináció eredményekép a tiszta helyzetben álló Petrone-hoz kerül a labda, aki késedelem nélkül lövi a vezető gólt. A félidő nem is hoz újab­b eredményt, bár Argentina emberei sorra vezetik a veszélyes támadásokat, de azokat majdnem mindig a feketeképű Andrade teszi ártalmatlanná. A II. félidőben Argentína újult erővel, új lendülettel fekszik bele a já­tékba és a sorozatos támadásoknak meg is van az ered­ménye, mert az előző Petrone-féle gólhoz hasonló hely­zetből Farreira erős lövéssel kiegyenlít. Ezután a közön­­­­ség izgalma átragad a játékosokra is és a játék egyre keményebb lesz s csak a hollandul bírónak köszönhető, hogy teljesen el nem fajult. így is úgyszólván ötpercenként vitték ki a játékosokat és a pálya szélén élesztgették őket. Mindkét kapu előtt, de különösen Uruguay térfelében egyre, sűrűbbek a veszélyes helyzetek, de kapusuk, Ma­rali sokszor szinte a csodával határos módon védi ki a lövéseket. Még az utolsó percben is macskaügyességgel védett ki egy hatalmas lövést. A rendes játékidő eltelté­vel eldöntetlen játékot a szabályok értelmében 2X15 per­cig meg kellett hosszabbítani. Ez a két kis félidő már nem volt hasonlítható játék-érték dolgában az előzőkhöz, mindkét csapat fáradt volt, különösen s Uruguay igyeke­zett az időt kihúzni minden lehető módon. A második 15 perces félidőben pedig csaknem teljesen összeroppant a nagy­csapat, teljesen beszorult a saját térfelébe s vala­mennyi embere csak arra törekedett, hogy az eddigi ered­ményt megtartsa. Ez sikerült is és így szerdán m­égegy­­szer lesz alkalma az európai közönségnek igazi amerikai futballt látni. SPORTELŐADÁS. Hol épüljön fel a Nemzeti Stadion? A Magyar Kül­ügyi Társaság Idegenforgalmi Szakosztálya dr. Tasnády- Szücs Andor eln­öklésével ülést tartott, amelyen a Nem­zeti Stadion új elhelyezését tárgyalták. Póka-Pivny Béla érdekes új tervet mutatott be. Kimutatta, hogy a Duna jobbparti része nem alkalmas a stadion felállítására és statisztikai adatokkal, valamint a közlekedési hálózat is­mertetésével bebizonyította, hogy a legalkalmasabb hely vagy a Vl-ik, vagy a VII-ik kerületben van. Azért is al­kalmasnak találta tervezetét, mert az Andrássy-út meg­hosszabbításával sok hely szabadul fel. A tervet, amelyet az előadó számos rajzzal illusztrált, a nagy számban megjelent közönség, köztük Karafidth Jenő, az Országos Testnevelési Tanács elnöke, Zuber Ferenc, a tanács al­­elnöke és az egyesületek kiküldöttei nagy érdeklődéssel és helyesléssel fogadták. Karaficth Jenő szólt elsőnek a kérdéshez és rámutatott arra, hogy ez a terv két szem­pontból figyelemre méltó: először azért, mert könnyű lenne a megvalósítása, másodszor pedig azért, mert a közlekedés problémájának ilyen megoldása felülmúlja az összes eddigi terveket. r E N N I s­z. A budai verseny. A BBTE vándordíjas versenyé­nek mérkőzései vasárnap és hétfőn már igen közel jutottak a döntőkhöz. A mérkőzéseken különösen vasárnap igen nagyszámú érdeklődő közönség volt jelen. Eredmények: Schmied emlékverseny. III. forduló: Jacobi—Ra­dicke 6:4, 6:4. Pétery­—Sil­bersdorf­­6:2, 6:2. — Elő­döntő: Horner—Bánó 6:1, 4:6, 6:1. Dr. Jacoby­—Péte­ry 6:2, 5:0, 7: 6. Férfi egyes: Marossy—Ra­­dicke 6:2, 2:6, 8:6. Hegyes­­sy—Adler vr. o. Straub J.— Szolnoky 4:6, 7:6, 8:6. — IV. forduló: Arató—Pétery u. 6. Női egyes, nyílt: Schré­­derné—Pickerné 6:4, 6:4, Baumgarten—Gy­­enemé 6:2, 6:1, Gönczné—Nagy Duci 6:3, 6:3. 1.tözben: Gönczné—En­­gelné 6:0, 6:1, Nagy Duci— Halászné 6:3, 3:6, 6:3. Férfipáros: nyik­i Bánó, Jacobi—Ritscher, Darvas 6:2, 3:6, 6:1. Vegyes páros, nyílt. 1. for­duló : Petry, N­agy­né—Batt­­lay, Engelné 6:1, 6:0, Emma­nuel, Wodianer—Szalay, Pozgorné 8:6, 6:2, Issekutz, Davis Cup-mérkőzések. Birminghamben az an­gol—német Davis Cup-mérkőzés 4:1 arányban Ang­lia javára végződött. — Holland—Ausztria 3:2. A hol­landok a 3:0 arányban javukra álló tenniszmérkőzés hátralevő két meccsét lemondták s igy az eredmény 3:2 arányban áll javukra. — Csehszlovákia játék nél­kül jutott az elődöntőbe, mert az újzélandiak feladták a csehek elleni fordulót. — Torinóban az olasz páros is győzött India ellen, úgyhogy Itália már 3:0-ra ve­zet az indulok előtt. Kehrling Béla bajnokunk a lipcsei mérkőzésen kézsérülést szenvedett s nem tudta tovább folytatni a játékot. A hamburgi Brochard ellen 2:6, 6:0 ered­mény után félbeszakadt a mérkőzése. Szendrődyné—v. Szánthó, Vetkey E. 6:2, 6:1, Jacobi, Kán­né—Dalla-Donna házas­pár 6:4, 6:4, Hegyessy, Schréderné—Wahl, Baum­­garten 6:2, 6:2, Zsoldos, Ti­­nanyiné­—Darrai, Rayné I. G. 6:4, 6:3, Palásthy, Rit­­scherné—K­puszta, Zellerné 6:0, 6:3, Silbersdorf, Halász­ná--Marossy, Issekutzné 6:3, 8:6, Ritscher, Wienerné— Stadicke, Kováts 4. 7:5, 7:5. II. forduló: Pétery, Gönczné —Tóth, Nagy D. 6:2, 6:0, Rácz, Huperné—Dresdner, Oberschall M. 6:4, 6:4, Em­­m­­ánuel, Wodianer—Petri, Nagyné 6:4, 4:6, 7:5, He­lgeBty, Schréderné—Zsol­dos, Tihanyiné 6:1, 6:3, Pa­­lávthy, Ritscherné—Faze­kas, Ktellebronthné 6:4, 6:1. Silbersdorf, Halászná—Bikár, Zsigmondovits u. o. — III. forduló: Dörner, Paksyné— Hitscher, Wienerné 6:4, 6:1. Nyaralásra villa, nagy kertben. János-szanatórium mögött, 9-es autóbusznál, kiadó: 1., Biró­ utca 16—18. Telefon: Automata 503—68. 9824 Főútvonalon berendezett női kalapt­zlet vezetéshiány miatt olcsón átadó. Ajánlatokat ..Biztos megélhetési jelige alatt Rudolf Mosse hirdetőiroda, IV., Váci-utca 18., továbbit. _____9981 Pr. KflIPACSY szakorvos, rendel. te—4. és 7-8-VIII., Jexsoncerus 2. szám. 9068 íz férfi- és nőbetegeknek. Felhívás : *** Knazovitzky Elemér úrnak Székesfehérvárott (Nádor­ u. 3) lévő háztartás- és konyhafelszerelési üzletét átveszem. Fel­hívom a cégnek azon hitelezőit, kik követeléseiket a lefolyt kényszeregyezségi, illetve magáneggyezségi eljárás során be nem jelentették, hogy esetleges követeléseiket 3 napon belül nálam bejelenteni szíveskedjenek, mert ellenkező esetben azokért semminemű felelősséget nem vállalok. Erőss Mátyás, Székesfehérvár, Nádor­ u. 3. 7.fi briliiánst és mindennemű MtfcSlWgCGCN­JIflRi ékszereket régi szokásom­hoz hiven legdrágábban veszek BORSODI ékszerüzlet, Alsóerdősor 3. (Rákóczi-út mellett.) 9312 32 év óta a világot urató eredeti angol The Champion kerékpárokat havi 20—30 pengős részletre, kerék­pár­­a­batré­ezebet, lánc, pedál, nyergeket nagybani gyári árban. Külső gumik 6.80 P-től belsők 2.10 P-től. 919'J rékpárn­agykereskedők Budapest, Vili.» József-körut 4­. sz. Árjegyzék 700 képpel ingyen* Lovrana Abbázia mellett. 9ise Pension Kallina »Villa Elsa» llchilt­otalidl hán, elsőrendű wleni konyha. Teljes pensio 2511- rőlól. Lift. Ingyen proepektua. PESTI HÍRLAP BMWMWPM VII— ■vmm 1928. juniu­s 12., kedd, KERÉKPÁR. Vida vezet az országúti bajnokságban. Vasárnap nagy érdeklődés mellett futották le az országúti kerékpáros bajnokság III. futamát a Bu­dapest—Gödöllő—Veresegyház—Balassagyarmat —Gö­döllő—Budapest 187 km. hosszú útvonalon. A 188 ver­senyző, akik a bajnoksággal együtt rendezett kisebb túra-versenyekben is startoltak, nagy küzdelmet ví­vott az egész után végig. A versenyből Vida I. került ki győztesen minimális különbséggel Vida II. előtt, s a III. futam után már nagy előnnyel vezetnek a baj­nokságban. Részletes eredmények: Bajnoki futam: 1. Vida I. BSE 7:11:40, 2. Vida II. Turul KK 7:11:42, 3. Husz­­ka Vil. KK. 7:12:05. 4. Tom I. Pesterzsébeti Viktória géphossz. 5. Szenes MTK 7:12:04. 6. Brezina UTE ke­rékhossz. 7. Bálint Posta­ 7:18:27. 8. Lestyán DTK 7:20:10. 9. Tum TI. 7:21:10. 10. Csörgey MKSz 7:26:16. 11. Stein­gruber MTK gép­hossz. 12. Jakse KAC 7:28:17. 13. Vei­várt MKSz 7:35:45. 14. Rácz Turul KK rajta. 15. Gondy MTK géphossz. 16. Miklovits KAC géphossz. 17. Drevenka. 10. km. szeniorverseny: 1. Kordon UTE 3:31:45. 2. Ruprecht KAC 3:31:45. 3. Knob KAC 3:31:43. 4. Kris­tóf Újpesti Előre KK 3:31:48. 5. Papp FTC 3:43:30. 6. Farkas HKK 3:44:20. A bajnokság jelenlegi ál­lása 1. Vida 1. 57 pont. 2. Vida IT. 50 p. 3. Szenes 31 p. 4. Huezka 30 p. 5. Istenes I. 28 p. 6. Istenes II. 27 p. 7. Simala 22 p. 8. Zakariás 17 p. 9. Csepreghy 15 p. 10. Schildmayer 13 p. 11. Bre­zina 12 p. 12. Bálint 12 p. 13. Deutsch 11 p. 14. Néger 10 p. 15. Lestyán 10 p. 16. Tum II. 9 p. 17. Reichert 9 p. 18. Jálics 8 p. 19. Czör­­gey 8 p. 20. Steingruber 7 p.