Pesti Hírlap, 1929. március (51. évfolyam, 50-73. szám)

1929-03-12 / 59. szám

A RADIO BUDAPEST KEDDI MŰSORA 545 (20). 9.15 Katonazene. 9.30 Hírek. 9.45 A katonazene folytatása. 12 Déli harangszó, időjárás. 12.05 Cigányzene. 12.25 Hírek. 12.35 A cigányzene folytatása. 1 Időjelzés, időjárás, vízállás. 2.30 Hírek. 4 Meseóra. 4.45­ Időjelzés, időjárás, hírek. 5.10 A Rádió Újság félórája. 5.40 A Ci­­terakör hangversenye. 6.30 Mit ü­zen a Rádió? 7.30 ,,Trou­badour.“ Előadás a Stúdióból. 10 Időjelzés, időjárás, hírek. Istána Farkas Jenő és zenekarának hangversenye. A teljes heti budapesti, valamint külföldi részletes műsort pénteki rádiómellékletünkön közöltük. Kedden a Rádióban a „Trubadúr" előadása a Stúdióból. (Bodó Erzsi, Budanovits Mária, Ballay Matild, Juhász Ferenc, Halmos János, Hollay Béla, Palló Imre, Székely Mihály, Vezényel Berg Ottó.) A világ legnagyobb dróttalan távíró­­állomása. Nagy ünnepségek között nyitották meg nemrég Nagoyában (Japán) a világ legnagyobb rádió-táviróállo­­m­ását. Ezt a jelzőt nemcsak méretei, hanem teljesítmé­nye miatt is megérdemli. Az állomás egy 650 kw-os gép­adóval dolgozik s­­az antennában 150 A­ erősségű áramot gerjeszt. Az állomás működési sebessége — maximális tel­jesítmény mellett — 120 szó percenként. A hullámhossz 15.000 m.-től 20.000 m.-ig változtatható. A hatalmas an­tenna nyolc, egyenként 200 m. magas torony között fe­szül ki, melyek alapozásánál és rögzítésénél a Japánban gyakori földrengéseket is figyelembe vették. Az adó- és vevőállomás, mint rendesen, itt is el van különítve egymástól. A vevőberendezést Vobbaichi-ben ál­lították fel. Nagoya és Vobbaichi ma már az egész világ­gal táviróösszeköttetésben állnak. CilallLE'LUSSINP,CCOLLO, HOTEL ALHAMBRA Elsőrendű magyar ház.­­ Megkezdődött a tavasz deny Kiváló teljes penzió tengerre néző szobával már 28 óráért. Prospektusok a m­enetjegy pro»iákban sl «üli £ » «»■ a ca a- ▼ »• » cicz.* Kék­en u­ gramofonarjegzékel. Eladó villatelek Budán, gyönyörű helyen. Marczibányi-tér 8., három utcára fronttal,. 730 négyszögöl, mely esetleg megfelel­hető. Érdeklődni tulajdonosnál: Tel.­ 1. 364—53.lehet. Két világos helyiségből álló irodarész telefonnal albérletbe kiadó. ..749 Népszinház-utca 21, félemelet. Artisticafilm. Keveset használt autó 4—5 üléses csukott, teljesen jó állapotban megvételre kerestetek. Ajánlatokat ,»Modern 97789“ jeligére Schwarz József hir­­detőirodába. Andrássy-ut 7. 3899 Márvány aszt­alok, használtak, cukrászdái és kávéházi felszerelések, asztalok, szé­kek nagyon olcsón Rogenfeld. Vill., Népszínház­ utca 31. (Bejárat a Bérkocsis-utcából.) Wekerle Sándor-u­tcában udvari helyiség üzleti berendezéssel átadó. Ajánlatok „Mindenre alkalmi? GRAMOFONOK, LEMEZEK His Rasters Voice és Columbia művész­­felvételek és táncújdonságok, rénzlefizetésre is készpénzárisan olcsón kaphatók DEMÉNYI és FIA, VI. Teréz­ körút 4. —‘ • ' ‘ -- - 3000 Kémet levelező, önálló, perfekt gyors- és gépíró azonnali belépésre kerestetik. Ajánlatokat „Műszaki nagykereskedés 3880“ jeligére fokladéka. Aranyat, régi ezüstöt, drágaköveket teljes értékben veszek. Schmelzer Benő, Károly-körút 20. (Köz­ponti városháza kapuja mellett.) 3728 ________ § Az ország egyik legnagyobb vidéki városának minden modern kényelemmel újonnan berendezett 50 szobás szállodája nagyforgalmu, újonnan renovált kávéháza, étterme és bárja k­ülön-kü­lön, vagy az égést üzem, komplett berendezéssel bérbe­adó. Társulás is lehetséges. Ajánlatokat ..Tőkeerős 13'' ,jJHgével Rudolf Mosee, Váci­ út 18. továbbit. 58.18 cgiffT dísztárgyak, evőeszközök B5 H) I legolcsóbb gyárt­árban. SCHLEIFER ezüstárugyár.VII. Kazinczy­ u. 14 Iparművészek által készített munkákat készpénzért és bizományba átveszünk. Iparművészeti sza­lon, IV., Türr István-utca 9. H. 2. 3903 Haidekker-i drótfonat kitűnő ... r --------- -- - -“V»v» • -‘jauiaivn ,,lIAUiCh­ .jeligére Blockner J. hirdetőjébe, Andrássy-ut 2. más“ 3907 , . HAIDEKKER SÁNDOR RT. 1 . Budapest. • I­M-ut 47/17. Fiúk : VIII. Fiumei at 2. zAm. / I SPORT. LABDARÚGÁS. Újpest a második, III. kerület a negyedik helyen. Az első liga két mérkőzésének az eredménye. Nehezen tud nekilendülni ezúttal az első liga tavaszi szezonja. Az első liga egyik résztvevője még forró mexikói talajon vesztegel és várja a zavaros idők múlását, mialatt itthon, ha lassan is, de hetről­­h­étre lepereg néhány meccs. Ezúttal kettő volt soron, mindkettő a papírformának megfelelően zárult. Új­pesten az a papírforma nem kevesebb, mint hét gólt jelentett a Budai 33-ak hálójába, már más volt a kép a III. kerületi Vasas meccsen, amelyen mindkét rész­ről meglepően nívótlan volt a játék s csak az utol­só percekben jutott gólokban kifejezésre a 111. kerület kondíció-előnye. A mérkőzésnek eredményeként az Újpest a második helyet foglalta el, két ponttal meg­előzve a Ferencvárost, amely azonban két m­eccsel kevesebbet játszott s a Hungáriától is két pont vá­lasztja el Újpestet, amely a kék-fehéreknél viszont egy meccsel játszott többet. A negyedik hely a 111. kerület, amely kevésbbé rossz passzív gólarányával megelőzte a szegedi féltucat gólt megsínyli­ Bocskayt. -A lista végén szaporodott a vesztett pontja úgy a Va­sasnak, mint a Budai „33“-s­snak . Így a Sabana esélyei kezdenek javulni, ha­­ hazajut. Meg kell még említenünk, hogy a Vasas­ óvást emelt, m­ert a s meccsére kiküldött bíró előbb alkal­matlannak tartotta ligameccsre az FTC-pályát s csak akkor változtatta meg a véleményét, mikor Szigeti Imrével és dr. Fodor Henrikkel még egy­szer megv­izs­gálta a játéktér talaját, de erre már annyira el­telt az idő, hogy a Vasas-csapat — vezetőségük vé­leménye szerint­­—,már nem volt kötelezhető a liga­mérkőzés lejátszására. A két ligameccsen tíz gól esett, de ez az Újpest és itt is elsősorban Auer érdeme, aki egymaga négy gólt lőtt. Újpest—Budai „33' 7:1 (4:0). Újpest gyorsan startolt. A 2. percben P. Szabó megszerzi 11 vezetést. Ezután hosszú ideig Lantos, a Törekvés volt kapusa, útját állta Újpest csatárjainak, de a félidő közepén Auer bombalabdája már védhetetlen , tíz perccel később Ströck, majd további öt perc múlva Auer rúg újabb gólt. A második félidőben az első öt percet követő három perc három gólt jelent, de a közbenső , 11-esből *- Újpest hálójába­n akad meg, mert Kővágó rendszer vétett. A­­három gól lövője volt: Auer, Steiner (..11­-es), Wet­­zer. Már 6:4 az eredmény és negyedórás játék után Auer gátja bezárja 51 gólözönt s a hátralevő félórában ese­ménytelen a mérkőzés. I­I. kerület—Vasas 2:0 (0:0). A nemzetközi meccs előtt megtartott mérkőzésen csapnivaló mindkét rész­ről,a játék. Szünetig a Vasas van frontban, helycsere után a II. kerület, a várható gólnélküli eredmény hű­­kifejezője­ volna ennek a sivár meccsképnek, de végü­l is k­ét­ perccel befejezés előtt - Drossier beadásából Schiller megtöri a jegyt s az utolsó előtti percben Drosz­­le­c újabb beadásai,­ól Vennier kézzel üti le­ a labdát, amelyet a 11-es pontról azután Lenkey I. kapuba küld. Az első liga állása: 1. Hungária (12. 48—13) 20 p. 2. Újpest (13. 42—24) 18 p. 3. Ferencváros (11. 40—9) 16 p. 4. III. kerület (12. 16—18) 14 p. 5. Bocskay (12. 20—24) 14 p. 6. Nemzeti (12. 16—18) 13 p. 7. Bástya (12. 26—17) 12 p. 8. Somogy (12. 13—28) 10 p. 9. Kispest (11. 13—24) 9 p. 10. Vasas (13. 14—43) 7 p. 11. Bushk­­­.53' (12. 15—40) 5 p. 12. Sabária (10, 15—21) 4 p. A jövő heti meccs-programm: Bocskay—Ferencváros, Kispest­—Hungária, Újpest—Bástya az előlnevezettek pályáin, Nemzeti—Vasas és előtte III. kerület—Budai ,­33“ az MTK sporttelepén. Két vezető klubcsapatunk sikere nemzetközi mérkőzéseken. A Ferencváros több mint két góllal volt jobb a WAC-nál.­­ Prágában a Hungária döntetlenül játszott a Sparta , ellen. A párizsi vereség után lemondott olasz mérkőzés ki­tűnő alkalom volt a bécsi és prágai „magyarbarátok“ szá­mára, hogy lekicsinylően, sértően mondjanak kritikát a magyar labdarúgásról. Ebből a szempontból időszerű volt ez a mostani kettős nemzetközi találkozó, amely erőpró­bának látszott és örvendetes teljes sikerével kétségkívül kellően demonstrálja a gúnyos kritika alaptalanságát. Budapesten a Ferencvárosnak a Wiener Athletik­­sport-Club volt az ellenfele s szerencse, hogy ennek a bécsi csapatnak a szombatra kitűzve volt bécsi ligameccse elmaradt, amely csak arra lett volna jó, hogy vereségeny­­hítő körülménynek számítson. A Ferencváros feltűnő biz­tosait győzött s felsőbbsége a gólarányban nem is jutott kellően kifejezésre, ez elsősorban Hiden bécsi kapus ér­deme. A bécsiek reklamáltak, hogy a magyar védelem elő­szeretettel helyezte őket pfszijdra, viszont ezzel szemben tény, hogy Takács két­ gólját nem tudta a bíró megadni le­állás miatt. Prágában a Hungária döntetlenje igen értékes siker. A Spárta ellen a csehek sporttelepén döntetlenül játszani nagy futballteljesítmény, amelyet internacionális viszony­latban is kellően értékelnek. Budapesten nyolcezer, Prágában tizenötezer nézője volt, a magyar csapat sikeres szereplésének. Ferencváros— Wierver Athletiksport Club 3:1 (2:0). Az első félidő 16. percében Kohut lövéséből a labda a ki­futó Hiden elől Túráshoz jut, aki nyolc méterről meg­szerzi a vezetést. A félidő közepén kendsszel véd a bécsiek egyik mezőnyjátékosa, a 11-est Takács lövi, de Hiden el­fogja a labdát. Tíz perccel szünet előtt Takács offszid­­gólja nem érvényesíthető, de már pár perccel később Kö­bül bombája egészen szabályos gólt jelent. Félidő 2:0 a Ferencváros javára, cornerarány 3:2 ugyancsak a ma­gyar csapat javára.­­ A II. félidőben a szabadon hagyott Welsz bécsi jobbszélső gólja jelenti a nyitányt. Negyedóra után Koszta corneréből a kiugró Hiden csak ki(i)lni tudja, a labdát, amely Kohut elé jut, aki élesen belövi a kapu sarkába. Koszta—Drohmann incidens mindkét játékos kva­litásához vezet. Mintegy félórás játék után Ib­den sorra védi Kohut, Tural és Takács labdáit gyors egymásután­ban. A meccs végeidé Takács újabb off­szidjn nem talál elismerő megítélést a bírónál. Kornerarány a 11. félidő­ben 5:2 a Ferencváros javára. Hungária—AC Sparta 1:1 (0:1). A prágai mérkőzés nemcsak mély, de nagyrészt vízzel borított pályán került döntésre. A Hungária­­meglepően nagyszerű játékot muta­tott s az első félórában volt a legjellegzetesebb fölénye. Négy perccel szünet előtt szerezte meg a Spina a veze­­t­tést Silvy révén, aki a balszárnytól kapott labdát helyez­i a magyar kapuba. A kiegyenlítő gólt a második félidő 23. percében­­Ipa­tu­ cor­eréből Kalmár fejelte. A Hungá­ria legjobb játékosai Hirzer­­és Németh, a fedezetsorban Wéber és Kléber felelt meg legjobban. A második ligában vezető Pécs-Baranya csak döntetlenül játszott, azonban a Turul jóvoltából megkapja a második pontot is. Pécsett komoly mecsben startolt a második liga, amelynek vezető csapata, a Szőes-Baranova, nem tudott megbirkózni a Pestről jött Turullal. 2:2 arányban dön­tetlenre állott a mérkőzés, amikor egy Pécs­ elleni ker­tremnél a labdát rúgó­r­a ezeket kődobás éri, mire ti biró a meccset félbeszakítja. A bíró később folytatni akarja mérkőzést, de a Turul már nem hajlandó továbbját­szani s a biró ötperces várakozás után a Turul hibájá­ból a játék végét jelzi. A többi meccs során Újpesten a Józsefváros na­gyon győzött a Bak ellen, Nagykanizsán Rákospalota győzelemmel startolt. Józsefváros—Bak 6:2 (2:2). A b­a­l­ lendületesen star­­tolt s bár Pavnnei* egy 11-est kapufának küld. Lennert ré­vén hamarosan vezet, sőt újabb 11-esnél, amelyet f­ipánig lő, mér 2:0 az eredmény. Józsefvárost azonban e­z nem töri meg s szünet.!? Hajós és Németh kiegyenlít. Helyesére után a Visszaeső Bak már nem tud helytállni s már a félidő közepéig 6:2 az eredmény. Schuszter 12), Husch és Ilajcs révén. Pécs-Baranya—­Turul 2:2 (1:1). A második félidő 30. percében a­ Turul levonulása folytán félbeszakítva, Fritz Séf­esik révén öt perccel szűnt­­. révén Pros vezet a Turul előtt, kiegyenlít. A ti. félidő elején kengyel céljával a Turul vezet, valamivel a félidő közepe után Hálás kiegyenlít. A 30 percben a bevezetésben említett esemény után a sivi­cev félbeszakad. Rákospalota—tau.Kanizsa 3:1 (9:1). Start után Kim­­beck szöktetéséből Farkas gólt lő Rákospalota kapujába. A felülő közepén Keisner szabadrúgásból kiegyenlít. Tíz perc­cel szünet előtt a Seidl által lőtt perdülő labdát a ka­­masai kapus beejti. A második félidő végefelé S­ Lnkó III. gólja biztosítja a vendég pestkörnyéki csapat győzelmét. Barátságos mérkőzések, Debrecen: Dorskay—Kispest u­:1 (0:0), Sem­ler („11"), Sem­ler, Fu­rat ner (Kispest).­­ Ince, sorrendben a góllövők. — Szegeden: Nemzeti- Hástya S.2 (0:0). Horváth két gólja nagy előnyt je­lent a pesti csapatnak. A II. félidőben Fossák réván a szegedi csapat is gólhoz jut, de Odin riposztozik, mire Schwarz válaszol. — Kaposvárott: Somogy— Pécsi Vasutas 7:1. — Újpest tart.—Erzsébetváros 10:2. — 4:4, Postás—ETO 1:1, Test'’.—Világosság 4:1, MTK— Rákosi. Ad 3:1, FTC—Vaci Reménység 2:1. Máv.— KA­OK 7:0, OTK—BOSC 7:1. Vidéki eredmények: Szeged REAC—Zrum­­ ’5 :2, SzTlv—UTK 4:1. — Kaposvár: KAC—Pécsi SC 5:0.­­Békéscsaba: Előre—OTK 12:0. Cs. AK— Mezőtúri AFC 1 :0. — Hódmezővásárhely : HTV 13—Csongrádi AK 2:0. Attila—Miskolc komb. 8:0. — Törekvés—..33' FTC — Pozsony, Szlávia (Prága)—Bratislava 4:0. Az amatőröknél elmaradt az egyetlen tervbevett első­­osztályú mérkőzni. A II. osztályban csak­ egyetlen meccs volt, amelyen a­z N80 Perner és Heszky góljaival 2:0 arány­­ban győzött a Népjóléti MSE üllőn, amely m­éct n­égy-t öt meccsel van hátralékban. Az alsóbb osztályokban figyelemre­­megő a f­olyamorseg fél tuc­at gólos győzelme, amely­ 1 61 S.S­­Naogyi három gólla­l vert részt. Külföldi eredmények. Bécs: Rapid—Sportklub S.l. Admira.—Austria­ 3:0. V­ienna—Wackeer 3:2. — Berlin: Mi­lano—Berlin 4:2 (Városközi mérkőzés) 35 ezer néző__ P­a­rizs: AS Roma—Club Brancais 5:0. — Róma: Barracue__ Lazio 2:0. — Marseille: Juventus (Torino)—Olympique 5:0. - - Weringi 1. lt Nürnberg—Worm­atia 6:0. Frankfurt- Bayern—Eintracht 5:1. A szigetország labdarúgó sportjában közeledik már a szezon vég. Hét h­étig áll még a futball-láz, amely most közeledik tetőfokához a bajnoki finishben és a­ kupya­­döntő előtt. Torlódnak most a meccsek, nincs is csapat, amelyre a szombati meccseken kívül más időpontban ne járna kemény pontküzdelem. S­ednesday számára — em­beri számítás szerint — biztos a ligabajnokság, a máso­dik az északangliai híres csapat — a Sunderland. Már a harmadik helyért nagy a tülekedés, m­elyem :: leg­több eséllyel nem is Leicester vagy Derby hír, hanem az egy ponttal kevesebbel bíró, de­ három meccsel többel lejátszatlak a kupanagyságok: a védő Blackburn, amely az idén már befejezte kupameccseinek sorát, vagy a nagy favorit Aston Villa, féltvent kupadi­intő diadalmas hőse. A most szombaton megtartott tuicesek során Bir­­minghamban lokális d­erby-meccs"volt Aston Villa é­­s Birmingham között, ami hazai viszonyokat figyelemb­­ véve, olyan, mint­ egy Hungária—Újpest ligameccs Új­pesten. Aston Villa, amely most, érthetően, a kupára koncentrálja figyelmét, alul maradt a meccsen. Derby­­m­érkőzés volt még az Észak-Angliát az első ligában kép­viselő két csapat között, ezúttal Newcastle győzött Sunderland ellen. Az utolsó évek ligabajnokai, Everton