Pesti Hírlap, 1929. május (59. évfolyam, 98-120. szám)

1929-05-14 / 107. szám

1929. május 14., kedd PESTIHÍRLAP GYEPHOKI. Az Atléta Club hokizói legyőzték Bécs bajnokcsapatát. Értékes és szép győzelmet könyvelhetett el vasárnap a Magyar Ath­letikai Club hokicsapata, mely a nemzet­közi viszonylatban is kiváló bécsi bajnokcsapatot, a WAC-ot, 2 arányban ■tegverte. Az a­rány­lag fiatal "ju­ry ifi hokkisport szép fejlődésének és játékosai kiváló képességeinek kitűnő bizonyítéka ez, mely a több évtize­des osztrák hokkisport reprezentánsainak leküzdésében nyilvánult meg. Az előjelek nem voltak biztatóak a ma­gyar színekre, az osztrákok tudása és rutinja folytán már a döntetlen ránk nézve nagyon kedvező és az oszt­rákok saját bevallásuk szerint úgy is jöttek,­hogy 5 : 0-ás győzelmet tipeltek. Gyönyörű időben és ritkán látott szép számú kö­zönség jelenlétében zajlott le a meccs vasárnap délelőtt a margitszigeti pályán. Az osztrákok piros-fekete dresz­­szei és a Mac kék-sárga csapata szép látványt nyújtott a verőfényes napsütésben. A játék a Mac erős támadá­sával kezdődött, mely mindjárt az első pillanatokban kitűnő gólhelyzetet teremtett, de Farkas a kapu mellé ütötte a labdát. Erre erős Mac-támadás, először a Mac kapusa, Biró ment, de utána a hatodik percben az osztrákok legjobbja révén gólhoz jut az osztrák csapat. Kezdés után nyomasztó Mac-fölény, a játék állandóan a Wac félpályáján folyik és egyik szép akció a másikat követi, de a várt gólt nem sikerül bevágni, a kék-sárga csapat láthatóan kifárad és most már a Mac nyomul föl, állandóan veszélyeztetve a Mac kapuját, de Weiner, a Mac baloldali hátvédje, a szebbnél-szebb akciókat sze­reli és nagyon sokszor a legkényesebb helyzetből ment. A tizenhatodik percben két korner a Mac ellen ered­ménytelen és ezután újból erős támadásba megy át a magyar csapat, mely két ízben is veszélyezteti az ellenfél kapuját, de az osztrák védelem szereli. A 30-i­k percben gyönyörű Mac-támadás, Farkas bead és a labdát Lator a kapuba vágja, 1: 1, ezután két eredménytelen Mac­­támadás, Biró és Weiner szépen mentenek. A második félidő erős Mac-támadással kezdődik, Ghillány gyönyörű beadása azonban Lator rossz helyez­kedése miatt nem érvényesül, m­íg a következő percben az elcsúszott osztrák kapus fölött Farkas szép,­­ bevágja a labdát. Kezdés után rögtön az osztrák kapu előtt van a játék, Farkas váratlanul beüti a labdát, de közben a bíró fütyül, Farkas offszájdon állt. Ekkor az osztrákok összeszedik magukat és erős támadás után sikerül a játékot a középre vinniük. mezőn, játék, egy pár osztrák támadást Weiner bravúrosan szerel, a magyar csatársor gyönyörű játékából kitűnik Heinrich Tib­or kifogástalan játéka és erős munkát adnak a Vac-védelemnek, a tizen­­­nyolcadik percben Benedek centerez és Heinrich kapásból gyönyörű gólt üt. 3:1 a magyarok javára! Mindenki föllélegzik, most már nehezen egyenlítenek az osztrákok. Kezdés után Benedek kicselezi az osztrák kapust, de a labdát mellé lövi. A harminckettedik percben újból Op­­penheimhez kerül szép helyzetben a labda, ki azt Bíró mellett szépen a kapuba helyezi. Sírna és lanyhuló játék­kal fejeződik be a meccs. Mindkét csapat­ a legfájsabb játékot produkálta, még csak véletlenből sem ütöttek bokát. A ..Mae“ Csapata -Bíró,Gisulfa, Weiher Eiféviál, Folényi, Gál­­ Benedek, dr. Lator, Heinrich Tibor, Far­kas, Ghillány szép összjátéka és állóképessége révén megérdemelten győzött. Az osztrák csapat, Lichtschein— Walter, Brück—Ries, Rödl, Taussig—Gerhardus, Winter, Kundegraber, Kahane, Oppenheim, egyenlő ellenfelei vol­tak a magyar csapatnak, de gyorsaságuk és a helyzetki­használásuk­ nem volt kifogástalan, vereségük teljesen reális volt. A Mac csapatából különösen Weiner vált ki, aki, eltekintve az első percekben vétett luftjától, mindig kifogástalanul és precízen dolgozott. Heinrich Tibor ideális stílusa és gyorsasága minden dicséretet megérde­mel, Biró, a kapus, is szépen megállta helyét, de a má­sodik gólt egy kis több figyelemmel foghatta volna. A csatársorban még Farkas és dr. Lator emelkedtek ki. Az osztrákok legjobb játékosa a góllövő Oppenheim volt, Kundegraber és Taussig is kitűnő játékosoknak bizo­nyultak. A meccs bírája, dr. .Horváth, mindkét csapat megelégedésére látta el tisztét és elfogulatlanul vezette a mérkőzést. . . (Mh.) GALAMBLÖVÉSZET. Az Országos Magyar Galamblövő Egylet vasárnap és­ hétfőn is folytatta Nemzetközi Tavaszi Meetingjét, amelyre szombat óta újból számos külföldi versenyző ér­kezett Budapestre. A fővárosba érkezettek között vannak gróf Pálffy Ferenc Pál és Massányi Géza híres északma­­gya­rországi galamblövek is, de megérkeztek a jelzett ki­tűnő olasz versenyzők is, úgyhogy a verseny további szá­maiban már részt fog venni gróf Francesco de Lázárion és dr. Probo Magrini olasz bajnokokon kívül még öt más kitűnő olasz galamblövő is. A nagy magyarbarát német Jürgens Emil nejével és több más versenyzővel együtt a holnapi napon érkezik meg. A vasárnapi ver­senynapon két versenyszámot és pedig az Egyleti díjat és az­ összesen ötezer pengővel és tiszteletdíjakkal do­tált Budapesti nagydíjat bonyolították le. A vasárnapi eredmények a következők voltak: Egyleti díj: Egy élő galamb. Indultak tizen. 1. Doetsch Kaspar (német) 20.25 méter 7:7, 2. Szomjas László 27 méter 7:5 1. 3. dr. Be­­litska Scholtz­­ Antal 21 méter 7:5, 4. Sugár Géza 7:2 találattal. Budapesti nagydíj: 12 élő galamb, távolság 27 méter, a döntőben 28 méter. Indultak harmincketten. 1. Gáspárdy Béla 16:16, 2. gr. Hartig Hans (csehországi) 10: 15, 3. Strassburger István 15:14, 4. gr. Lazario Fran­cesco (olasz) 14: 13, 5. gr. Zichy János István 13: 12 találattal. A versenyt a kitűnő formában lévő Gáspárdy Béla Magyarország 1922. évi élőgalambb­ajnoka nyerte. A díjat öten megosztották, a gyönyörű tiszteletdíjat azonban természetesen Gáspárdy B. nyerte. A vasárnapi két versenyszámot pontok követték. Az első poolban hu­szonöten indultak és közü­lök heten, 5­ 5 találattal holt­versenyben végeztek. A hét legjobb: Szomjas László, gr. C­zernin Ottó, gr. Hartig Hans, dr. Magrini, ifj. gróf Mítrowszky. Strassburger István és Massányi Géza a réteket ugyancsak megosztották. A második poolban tizenhárman indultak és mivel ebben is 5,5 találattal hatos holtverseny volt,, a hat legjobb versenyzői Hónig Aladár, Szomjas László, gr. Zichy János István, báró Biedermann Imre, Strassburger István és Sarlay János, ennek a tétjeit is megosztották. A vasárnapi versenyt a leggyönyörűbb időben­­bonyolították le és a szép küzdel­meket számos főúri társasági veáli hölgy és férfi nézte végig. A Hétfői nap ver­senyprogrammján mindössze csak felsőeőri Nagy Gyula díja szerepelt és ezért a verseny kezdetét csak déli tizenkét órára tűzték ki. Alig kezdték meg azonban a versenyt, sötét felhők mutatkoztak és rövid időre rá valóságos vihar tombolt a Margit­szigeten. A viharral jövő záporeső elöntötte a pályát és a versenyt többször be kellett szüntetni. A késő estig tartó versenyt ifj. gróf Mitrowszky Wladimir (Csehor­szág) 31,31 találattal nyerte. Második gróf Zichy János 31,80 és harmadik Dósa Sándor 19:1­8 találattal lettek. A keddi versenynapon a küzdelem a Vadásztöltény-gyár díjáért fog folyni. A rendőrtiszti bajnoki vívóversenyt vasárnap fejez­ték be a csapat- és a kardversennyel. A csapatversenyben : I. Budapestvidéki főkapitányság, 2. Budapesti főkapitány­ság, 3.­ Szegedi főkapitányság, 4. Szombathelyi főkapi­tányság. Az egyéni versenyben 1. Dingfelder Imre bpvi­­déki főkap. 8. gy. 2. Duba Jenő bpvidéki főkap. 7. gy. 3. Eckl Viktor bpvidéki főkap. 7. gy. 4. Schröder Gyula bpesti főkap. 6. gy. 5. Szereday János szombathelyi fő­kap. 5. gy. 6. Fehér Albert szegedi főkap. 4. gy. 7. Barth­a Antal bpesti főkap. 4. gy. 8. Vállay István szom­bathelyi főkap. 3. gy. 9. Bartóty József debreceni főkap. 1. gy. 10. Teleky László bpesti főkap. győzelem nélkül. Az ünnepi keretben és pompás rendezésben lefolyt ver­senyt díjkiosztás és társasvacsora követte. A csapatbajnokságban győztes pestvidéki kerület csapatának tagjai Duha, Eckl és Dingfelder, a második helyezett fővárosi csapaté Schréder, Barta és Skelák, a harmadik helyezett Szegedé Fehér,­ Gyarmathy és Már­ton, végül negyedik helyezett Szombathelyé Szereday, Ruttkay és Vállay. A pestvidéki kerület első ízben lett vé­dője a Sztranyavszky-vándordíjnak. Az egyéni kardver­seny első helyezettjei közül a bajnokságot nyert Dingfel­der Imre .Soitovszky belügyminiszter vándordíját és kü­lön tiszteletdíját nyerte, a második Duda Jenő Bezegh- Huszágh országos főkapitány tiszteletdíját, a harmadik Eckl Viktor Sztranyavszky államtitkár tiszteletdíját. A díjakat Scitovszky Béláné, a belügyminiszter neje osztotta ki. A versenyen megjelent Scitovszky Béla, Be­­zegh-Huszágh Miklós, Pelle­r Gyula székesfehérvári főka­pitány, Vay Kázm­ér miniszteri tanácsos, Berti László ezredes, Nagy Károly és Botár Béla főkapitány helyettes, Illek Aladár és Rajcsi Géza rendőrfőtanácsos. A zsűriben részt vett Szelényi Géza és Kovács Andor, kik egyben a Vivő Szövetség képviselői voltak, továbbá Kilotás Ferenc ezredes, dr. Dorozs György/ Peterhauer Attila stb. A verseny kitűnő lebonyolítása Szilaveczky Lajos rendőrfő­tanácsos érdeme. A hadsereg tisztikarának vivőbajnokságait most tartot­ták meg mindhárom fegyvernemben, amelyekben Kády Jó­zsef alezredes, Pillér György százados, ül. Hatz Ottó főhad­nagy győzött. A döntőkben a sorrend: Kard: 1. Pillér György szón 6 győzelem, 2. Idrányi Ferenc thadgy 5 gy, 8 kapott tuss, 3. Tímár Gyula thdgy 5 gy, 9 tuss, 4. Bogén Albert alezredes 5 gy, 11 tuss, 5. Kubics Orsőn szds 4 gy. Endre szds 3 gy. 7. Háry Mihály szds 2 gy. 8. Báder Jó­zsef fhdgy 1 gy. — Tőr: Ha­tz Ottó fhdgy 5 gy. Antal szds 5­ gy. 3. Kálniczky Gusztáv szds 4 gy. 4. Nagy Ernő folyamőr­kapitány 3 gy. 5. Molnár Ferenc­ szds 2 gy. 6. Keresztes István szds győzelem nélkül. A holtversenyt el­döntő asszót Hatz 5:3 arányban nyerte. — Epéé: Kády Jó­zsef alezredes 4 és fél gy, 2. Bogen Béla alezr. 3 és fél gy, 3. Idrány­i Ferenc frigy' 3 gy.­­4. Kalniczky Gusztáv szds '3 gy, 6. Nagy Ernő folyamőr szds 2 gy, 6. Filotás Tivadar győzelem nélkül. Elmaradt a tőrcsapatbajnokság, mert a versenyzők ugyan megjelentek, de versenybíró ,­­annyi sem akadt, h­o­zt egy komplett zsűri megalakulhatott volna. 6. Somogyi 2. Ufellner Cáspárdy Béla (baloldalt), aki Budapest nagydíját nyerte a tavaszi galamblövő-versenyen. 1. Ma egy éve megnyílt áruházam fennállása alatt igen nagy örömmel állapítottam meg, hogy felajánlott szolgálataimat a nagyközönség mindenkor meg­becsülte. Hogy ezen irányomban megnyilvánult támoga­tásért hálámat lerójam, a t. Vevőközönség szíves tudomására hozom, hogy három nagy gyár készleteiből rend­kívül előnyösen beszerzett mintegy 200.000 P értékű árut ez évi május hónap 14-től 31-ig önköltségi árban bocsátók a­t. Vásárlóközönség rendelkezésére Tájékoztatásul közlöm versenycikkeim árait: 7000 pár flórharisnya............................. 2.60 P 5000 pár f­a selyemflór harisnya. . . 3.20 P 30000 pár mosóselyem harisnya .... 3.90 P 25000 pár Bemberg selyemharisnya * 4.80 P 10000 pár férfi flórzokni........................ 1.70 P 2500 drb angol oxford­ing»*»«.. 8.50 P 3500 drb selyem pupimn­ing fehér és szines 10.50 P 5000 drb Milanese selyem reformnadrág 3.60 P 2000 drb Milanese selyem kombiné . . . 6.5 P 2000 pár mosóbőr keztyü..................... 6.50 P 1000 drb divat gyapjú teniszpullover 9.50 P Kötöttáruk u. m. kabátok és kosztümök minden létező színben és árban. Áruim elsőrangu minőségűek és azokért mindenkor szavatolok. STEIN VI., Teréz-körut 62. szám Nyugati pályaudvar­­ral szemben. ssss VIVAS.