Pesti Napló, 1935. március (86. évfolyam, 50–74. szám)

1935-03-05 / 53. szám

16 Kedd PESTI NAPLÓ 1935 m­árcius 9 SPORT 9m­­pl Jobb a magyar kardvívó utánpótlás, mint az olasz Vasárnap Nápoly eseménye a magyar-olasz­francia vívómérkőzés volt. Az olasz-francia tőr­vívó mérkőzést az olaszok nyerték, azonban a kard­vívó versenyen, ahol a fiatal magyar csapat volt a fiatal olaszok ellenfele, már nem tudtak győzel­met szerezni a vendéglátók. A Kovács—Rajcsányi—Rajczi (Rasztovich) felállítású magyar csapat 6:3 arányban győzött a Pinton—Montano—Scopece felállításban szereplő olasz válogatott ellen. A három magyar versenyző közül mindegyik két győzelmet aratott és egy ve­reséget szenvedett. Kovács győzött Scopece ellen 5:2, Montano ellen 5:3 arányban, vesztett Pinton ellen 1:5 arányban. Rajcsányi Scopecet 5:3, Montanot 5:1 arányban verte, Pintontól 1:5 arányban kapott ki, Rajczi Pintont 5:3, Montanot 5:3 arányban verte, de Scopecetől 3:5 arányú vereséget szenvedett. Tavaszi úszórekordok Németországban A magdeburgi Wilhelmerbachban rendezett úszóversenyen a Schwimmverein Bremen 4 perc 4 mp-es kiváló idővel ú­i rekordot úszott a 4X100 méteres gyorsúszóstafétában. A staféta utolsó em­bere, Fischer 58.3 mp-re úszta a száz métert. A 4X200 méteres gyorsúszóstafétában a Mag­deburg 96 csapata 9 perc 22.2 mp-es idővel győzött, amely jobb az Európa-rekordnál. Deiters a 400 méteres gyorsúszást 5 perc 18 mp-cel, Heidel a 200 méteres gyorsúszást 2 perc 17.4 mp-cel, Witt a 200 méteres mellúszást 2 perc 52.8 mp-cel nyerte. A verseny végén rendezett vízipólómérkőzésen a berlini Weissensee 4:3 arányban verte a Magde­burg 96 csapatát. Az „élcsoport" és „középcsoport" küzdelme a futballbajnokságban (Saját tudósítónktól) A futballbajnokság má­sodik fordulója semmiben sem különbözött az első­től: meglepetések sorozata, erős küzdelmek, s végül két csoport kialakulása. Az egyik csoport: az élcsoport, amelyben az Újpestet, Hungáriát és a Ferencvárost találjuk, a másik csoport a közép­csoport, amelynek már nyolc tag­ja van: a Kispest, Szeged, Attila, Bocskay, Soroksár, Budai 11, Phö­bus és a III. ker. Az úgynevezett »kiesési zónában« csak a Somogy árválkodik. Az első fordulóban is megtaláltuk ezeket a kategóriákat, a második for­dulóban még csak tömörült a mezőny. Az élcsoport tagjainak nagyon nehéz mérkő­zéseik voltak. A Ferencváros—Szeged mérkőzésé­­ről, amely a Ferencváros meglepően nagyarányú győzelmével végződött, külön számolunk be. Az Újpest 2:0 arányban verte meg a Phöbust. A mérkőzés azonban az első félidőben még telje­­sen bizonytalan kimenetelű volt. A Phöbus, akár­csak a Budai 11, két középfedezet szerepeltetése által semlegesítette az Újpest legveszélyesebb csa­tárát Avart, ez a taktika szünetig lekötötte az Újpest energiáját. Szünet után sem szabadul fel Avar, ellenben levegőhöz jutott az új szerzemény Vincze és megszerezte a vezető gólt. A Phöbus még mindig hevesen támadott, majdnem kiegyen­lített, közben azonban Béki beleugrott Futóba, mire a bíró kiállította, s a csonka Phöbus ellen az Újpest Kocsis révén növelte az előnyét. A Hungária még az Újpesten is túltett. Sokáig vesztesnek látszott, a tartalékokkal teletömött Bocskay 2:0 arányban vezetett, főként a védelem hibáiból, az igen ügyes Janda vezetőgóljával és Kocsis öngóljával. A Hungária sokat támadott, de csak az utolsó percben tudott Cseh korner után fejessel szépíteni. A második félidőben Kis ki­egyenlített, de csak a játék vége előtt öt perccel tudta a nagy formában lévő Cseh két ki­szökéssel megszerezni, majd biztosítani a Hungária győzel­mét. A Bocskay nem elveszett csapat, igaz, hogy a Hungária most rosszabbul játszott, mint leg­utóbb Kispest ellen, különösen a védelme, amely­ből Mándi nagyon hiányzik. A középcsoportban csupa »nehéz« küzdelem volt­ A Hungária—Bocskay-mérkőzés előtt a Kis­pest 1:1 arányban döntetlenül játszott a III. ke­rülettel. A III. kerületben ismét játszott Hires, a Hungária sokszoros válogatott csatára, igen ügye­sen. A Kispest azonban egységesebb volt és 0:0 félidő után Nemes megszerezte a vezető gólt. Sár­vári kiegyenlített, a III. kerület felé intett a győ­zelem, Gi­őri azonban a megítélt 11-est elhibázta. A Budai 11 Soroksárott vendégszerepelt. Itt is döntetlennek látszott a­­játék. A Soroksár 2:0-ra vezetett ugyan félidőben, szünet után azonban a Budai 11 kiegyenlített. Az utolsó percekben sze­rezte meg Varga, aki az első gólt is lőtte, a Sorok­sár győztes gólját. A Soroksárnak jobb volt a védelme, de gólt se tud lőni. A Budai elég bizony­talan volt. Az Attila Kaposvárott az utolsó helyen sze­replő Somogy vendé­re volt, mégpedig udvariat­lan vendége, mert a félidőben 1:0-ra vezetett Mol­nár révén , amikor Háray kiegyenlített. Szegő a miskolciak győztes gólját is megszerezte. A So­mogy most már aligha menekül meg a kieséstől annak ellenére, hogy határozottan javuló formát mutat. A Ferencváros nagy győzelme Szegeden Szeged, március 4. (A Pesti Napló kiküldött munkatársától.) Vasárnap Szegeden arról nem igen lehetett beszélni, hogy a hazai csapatot valami baleset érhetné a Ferencváros-mérkőzésen. Ferencvárost múlt vasárnap óta szóban és írásiban egész héten temették, a szegedi futballhívők joggal számíthat­tak arra, hogy megrendezhetik az egyhetes teme­tés ünnepélyes záróakkordját, koszorúkat rakhat­nak a zöld-fehérek bajnokjelöltségének sírjára. Szép, díszes temetésre számítottak, egy kis nap­sütésért imádkoztak, öt-hatezer nézőt vártak a futballpályára. Szombaton este nekieredt az eső, vasárnap délelőtt nagy buzgalommal dolgoztak az égi locsolóm­aeinák s már délután kicsit javult az idő, mindössze háromezer ember vonult át Új­szegedre, hogy lássa a Ferencváros—Szeged mecs­cset, — amelyből végül nem lett temetés. A KEAC és a Szentesi MÁV amatőrcsapata végezte el az elődagasztást a vendégmarasztaló agyagos sárba, fél négykor vonultak ki a pályára a proficsapatok. Hertzka bíró fütyült, Sárosi balra küldte a labdát, Móré szöktette Keményt, a szélső bekanya­rodott a kapu elé, középre adta a labdát, Sárosi kilépett a hátvédek közül, s már a hálóban ült az első gól. Dermedt csend fogadta a gólt. Szeged kezdett, Bán megszerezte a labdát, Sárosinak adta, Sárosi Mórénak, Móré Keménynek, a szélső bekanyarodott a kapu elé... eddig min­den úgy ment, mint az első percben, de most Sirály, a szegedi hátvéd halált megvető elszántsággal bele­vetette magát a sárba, a labda kipattant, Sárosi hiába érkezett, hogy befejezze az akciót. A szegediek felocsúdtak az első ijedelemből, tá­madásba lendültek. A negyedik percben Mester zúgó bombája kapufát ért, a vetődő Kutasi mellett jobbfelé perdült, a labda végiggurult a kapu előtt s a másik kapulécnél kiment a pályáról. A hat­o­dik percben Vastag kitört, Kutasi már sakk-matt volt, de a szegedi center kapu fölé lőtt. Pár percig Szeged volt fölényben, a nézők lelkesen hajráztak, de a fölényből nem született gól. A kilencedik percben Kutasi vakmerően védte Vastag kitörését, az akció befejezése után alig tudták kiásni a sárból. A Ferencváros lassan felülkerekedett. Sárosi már első mozdulataival jelezte, hogy nagy napja van, bemutatta fegyvertárának egész gazdagsá­gát, pompás akciókat indított, technikai bravú­rokkal kápráztatta el a közönséget és ellenfeleit, az ő nagy játékkedve adta meg a színt és az ira­mot a mérkőzésnek. A­­húsvéti Sárosi volt. Mel­lette pompásan játszott a két összekötő, különösen Móré volt nagy a védekező-támadó összekötő sze­repében. A tizenegyedi­k percben Sárosi szöktette Toldit, a lövést Pálinkás bravúrosan védte. A hu­szadik percben Sárosi könnyedén átszalad három emberen, lapos lövését Pálinkás fogta. A követ­kező percben már a ferencvárosi kapu volt ve­­szélyben, korner után Móré (!) mentett a kapus­vonalon. A huszonhatodik percben Sárosi balszélre került, buktatták, estében is beadta a labdát. Kemény lövését Raffai kifejelte, Tánczos kapu fölé lőtt. A huszonnyolcadik percben Tánczos elfutott, a kornervonalról centerezett, a labdára egyszerre startolt Sárosi és a kapus, a center művészi fejese Pálinkás felett a hálóba suhant, de a bíró — tévesen — orszájdot ítélt. A harmin­cadik percben Kutasi megint vakmerő vetődéssel állította meg Vastagot, a szegedi center támadta a sárban fekvő kapust, a labda kipattant, először Bognár rúgta, azután Mester bevágta az üres kapuba, de a bíró már előbb fütyült. A harmincadik percben Tánczos beadását kife­jelték a szegedi kapu elé, Bán visszaadta a labdát a rumliba, Kemény zavarta Skroflyt, Sárosi pon­tosan érkezett és nem hibázott. 2:0. Negyvenharmadik perc: Tánczos Toldit szök­teti, bead, Sárosi fejjel eltolja a labdát a szegedi bekkek elől, Kemény lövése a harmadik ferenc­városi gólt hozza. A közönség letört hangulatban várta a máso­dik félidőt, de hamarosan fellelkesült, mert kide­rült, hogy a szegedi csapat nem osztozik abban a feltevésben, hogy a mérkőzés már eldőlt. Mester húszméteres bomba szabadrúgása okozta az első izgalmat a ferencvárosi kapunál, azután Hertzka bíró megint szabadrúgást adott a Ferencváros ellen. Mester lövése először kapufáról visszapat­tant, azután Tombácz lőtt kapufát, de a labda visz­szakerült hozzá s most már a hálóba talált. 3:1. A gólra nézők és játékosok egyaránt fellelke­sültek, tizenötperces páratlan erejű ostrom kezdő­dött, amelyhez foghatót igen keveset láttunk. Ha ez az ostrom nem sikertelen, megfordulhatott vol­na a mérkőzés sorsa. A Ferencvárosban Hoff­mann megsérült, kiküldték balszélre, Toldi lett a jobb­hal­, Móré a jobbösszekötő, Kemény a balösszekötő csatár. Ebben az összeállításban körömszakadtáig védekeztek a zöld-fehérek. A huszadik perc felé járt az idő, mikor enyhült a szegedi ostrom, Sárosi és Tánczos ismét felhozta a Ferencvárost, Szeged az önmaga által diktált iram áldozata lett és a játék kicsit egyoldalúvá vált. A 29. percben Toldi előretört, lövésszerű be­adását Sárosi a kapu előtt tizenöt méterre mellre fogta, a labdát lábra ejtette és bombája védhetet­lenül vágódott a szegedi kapuba. 4:1. A 32. perc­ben kornerből Toldihoz került a labda, beadását Sárosi a leere fejelte, a kipattanó labdát Móré sor­a vágta. 5:1. A 37. percben Móré 25 méteres lö­vését Sárosi a hálóba doplerezte, de lesben állt, a bíró érvéytelenítette a gólt. A 38. percben Móré labda,­a Sirályról Sárosihoz pattant, ő gólt lőtt. 6:1. Szegedi támadásokkal fejeződött be az érdekes mérkőzés, amely teljesen igazolta a Ferencváros új összeállítását ­ Nagy küzdelmek voltak Budapest birkózóbajnoki versenyén A golgotauti MÁV-Gépgyár nagytermében vasárnap éjjel dőlt el Budapest birkózóbajnokságainak sorsa. A verseny nagy küzdelmet és szép sportot h­ozott. Végeredménye a következő volt: légsúly: bajnok Lő­rinc, 2. Gyarmati, 3. Bányász; pehelysúly: bajnok Zom­bory Ödön, 2. Fecske, 3. Próka; könnyűsúly: bajnok Beke, 2. Ferenc, 3. Ambrus; kisközépsúly:­­bajnok Kálmán, 2. Rétháti, 3. Vincze; nagyközépsúly: bajnok Göndör, 2. Kripkó, 3. Biheczki; kisnehézsúly: bajnok Virág-Ébner, 2. Bóbis, 3. Pető; nehézsúly: bajnok Váradi, 2. Herling, 3. Kapp.­­ Fölényesen győztek a tiszti vívók Szegeden. Va­sárnap Szegeden vendégszerepeltek a HTVK vívói. A párbajtőrversenyt Platthy, a tőrversenyt Maszlay fő­hadnagy nyerte, a kardcsapatversenyben a HTVK a REAC-ot 11:5, a SzVE-t 15:1 arányban verte.­­ Szilágyi győzött az újpesti mezei versenyen. Vasárnap délelőtt rendezte 4000 méteres távon az UTE a szezon első mezei futóversenyét. A ver­senyt a pestszenterzsébeti Szilágyi 13 p. 34.6 mp-cel nyerte, a második helyre Kövecses futott be 13 p. 40 mp-cel, a harmadik helyre pedig Szilágyi MTE jutott 13 p. 46.2 mp-es idejével. A 3000 méteres ifjú­sági versenyt Hires 9 p. 25.6 mp-es idővel nyerte, míg a csapatversenyeket az UTE nyerte 38, illetve 15 ponttal.­­ A vasárnapi csornai kardvívóversenyen a győri Pesthy Károly szerezte meg a győzelmet és evvel a Gévay-Wolff vándordíj idei védelmét.­­ Palmieri nyerte a montecarlói tenniszver­senyt. A montecarlói tenniszverseny férfi egyesé­nek döntőjében Palmieri 6:1, 6:1, 7:5 arányban győzött Austin ellen. A női páros döntőben a Noel­ Yorke pár 7:5, 6:4 arányban verte a Lat­terthwaite—Valerio párt, a férfi páros döntőjében pedig a Legeny—Lesueur kettős 2:6, 6:3, 6:1, 6:2 arányban győzött a Brugnon—Doussus pár ellen.­­ A Postatakaréknak vannak a legjobb »bank« kard­vívói. A Pénzintézeti Sportliga vasárnapi kardvívó csa­patversenyén a Postatakarékpénztár fele — Zöldág — Somorjai — Rónai csapata győzött . X A francia futballkupa eredményei: Red Star—Sete 2:0, Reunes—Rouen 1:0, Marseille—Soehaux 3:0, Lille— Metz 2:1. X Jól sikerült az MTE dísztornája Kelemen Kornél OTT elnök is megjelent a Munkás Testedző Egyesület tornamartinéján a Városi Színházban. Az ötletes és új­szerű számokkal teletűzdelt bemutatón a brünni vendég­csapat és az MTK tornászai egyaránt sikert arattak. . Olasz bajnoki futballeredmények: Triestina— Ambrosiana 1:1, Lazio—Bologna 2:1, Alessandriít—To­rino 3:0, Juventus— Sampierdarena 4:0, Roma—Kapoli 4:0, Brescia—Milánó 1:0, Pro Vercelli—Fiorentina 2:0, Palermo—Livorno 3:0. X A második liga eredményei: Nemzeti—Nagytétény 3:0, Szürketaxi—Váci Remény 6:0, Drogisták—Csepel 4:3, Erzsébet—Millenáris 4:0, Budatétény—VAC 2:1.­­ Az amatőrbajnokság eredményei: HAC—Pamut­ipar 4:0, Turul—TLK 1:0, UTE—Postások 1:0, Zuglób URAK 4:2, BSE—III. ker. 0:0, Beszkár—Testvériség 3:1, Elektromosok—EMTK 2:1, MA­FC—MÁV gépgyáár 3:2, Ferencvárosi Vasutasok—Kőbánya 2:2, Wekerletelep­— MTK 2:1, Budafoki MTE—FTC 3:3. X Bécsben elmaradtak a labdarúgómérkőzések, mint­hogy az állandó esőzés folytán a pályák mindenütt használhatatlanná váltak. X Berczelly Tibor veretlenül nyerte a BEAC tőrver­senyét. Vasárnap rendezte a BEAC másodosztályú tőr­vívó versenyét, melynek kilences döntőjéből Berczelly Tibor hadnagy veretlenül került ki győztesként.­­ A Winnipeg Monarchs Londonban. A kanadai Winnipeg Monarchs jéghokkicsapat Londonban 7:1 arányban győzött a Wembly Canadians ellen. [ Pinxtár; Nálunk. Erzsébet-sósfürdő 2.— P 1.60 P Gellért-gőzfürdő 1.60 P 1.36 P Gellért pezsgő (Kabin v. szekrény külön) 1.20 P 1.06 P Hangária gőz _ _ 1.— P 0.80 P Hangária gőz uzsonnával« «.___... P 1.20 P 1.— P Hung­ária Kád 1.—P 0.80 P Lukács iszap, gőz* Kád 1.60 P 1.28 P Lukács göngyölés 0.80 P 0.64 P Rudas-uszoda kabinnal _ _ _ 1.20 P 1.8 P Rudas-uszoda szekrénnyel 0.80 P 0.68 P Szent Imre fürdő 1.04 P 0.84 P Széchenyi főz _ _ _ 1.60 P 1.36 P Széchenyi szalonkád­­ 1.60 P 1.36 P Széchenyi Kád­r. 1.30 P 1.10 P Széchenyi népfürdő 0.80 P 0.68 P Kapható : 11Z EST.lapok jegypénztáránál VII., Erzsébet körút 18—20 és az alábbi helyeken: Toldi Lajos, II., Fő u. 2, „Collector" IV., Eötvös tér 2 Konzert rt. IV., Váci ucca 23 Gereben, V., Vilmos császár út 62.