Pesti Napló, 1935. március (86. évfolyam, 50–74. szám)

1935-03-10 / 58. szám

Vasárnap PESTI NAPLÓ 1935 március 10 192 (*) Hangversenyek. A Vigadóban szombaton a Buda­pesti Hangversenyzenekar koncertjét Kurt Pohlen bécsi karmester vezényelte. Ez a fiatal muzsikus nem először szerepel nálunk, komoly zenei törekvését már többször méltathattuk. Ezúttal Mozart-, Nestoroff- és Bartók kompozíciókat tűzött műsorára. A hangverseny két köz­reműködője közül megkülönböztetett figyelmet érdemel Marguerite Rosset francia énekesnő, aki Gluck-, Franck és Debussy-kriákat adott elő előkelő stílusban, nemes pátosszal, szépen kiegyenlített, átütőerejű szopráh­an­gon.­­ Ugyanakkor a Zeneakadémiában Bianca Miari olasz grófnő adott zongoraestet, kitűnő hegedűművé­szünknek, Csikéry Bélán­ak közreműködésével. Műsorá­nak­, sajnos, csak második részét hallgathattuk meg, melyben a fiatal pianista modern műveket, Debussy-, Malipiero-, Bartók- és Taflaapietra-darabokat játszott. Bianca Miari még nem szerezte meg azt a kiegyenlített, biztos technikát, melyen keresztül művészi egyénisége majd harmonikusan nyilatkozhatik meg. Az egyéniség varázsa azonban így is ker­esztül csillan játékán, meg érezzük egy-egy passázs pianisztikus ragyogásában, egy egy bátor invencióval odavetett hangszínben, az olykor meglepő szabadsággal kirobbanó ritmikus energiákban. Élénk fantázia és temperamentum fűti ezt a játékot, melyre azonban egy finom, valóban arisztokratik­us, kulturált érzésvilág hangolja rá nőies harmóniáját. Ez a lelkifinomság talán Bianca Miari legértékesebb mű­vészi kvalitása: ez avatta az est két legszebb modern in­terpretációjává Debussy »Clair de lune«-jét és Malipie­rának magas esztétikai kultúrával formás zenek­ölte­ménnyé lekerekített »I partenti» című zongoradarabját. A fiatal pianistát igen előkelő közönség ünnepelte (Tóth) (») várkonyi Mihály nem utazhatik Londonba. Úgy volt, hogy Várkonyi Mihály néhány hétre Hollywood­ból átutazik Londonba, a London Film­ Társaságnál, Korda Sándor rendezésében eljátszani a Liszt Ferenc című filmben a fiatal Liszt Ferenc szerepét. Várkonyi Mihály most lemondta a londoni szereplést, mert ugyanabban az időben kell vizsgát tennie Ameriká­ban, hogy állampolgár lehessen, amikor Londonban kellene filmeznie. 1). In­ Március 10. Budapest I. 1.15: Hírek. (ÜltaOC 10.00: Egyházi ének és szentbeszéd az Egyetemi templomból. A szentbeszédet mise után Tóth Tiha­mér dr. Uiondia. Énekelnek a Központi Papnevelő Intézet növendékei Kondela Géza dr. pápai kamarás vezetésével. 11.15: Evangélikus istentisztelet a Deák téri templomból. Pré­dikál Kemény Lajos esperes. Énekel a Fasori Evangélikus Énekkar Orgonát és vezényel Pesehko Zoltán. 12 20: Időjel­zés, idő­járásjelentés. 12.30: Az Operaház tagjaiból alakult zeneikar. Vezényel Rajtér­ Lajos. Közreműködik Kelle Gab­riella. Szünetben: »Rádiókrónika.« Elmondja Papp Jenő. 2.00: Hanglemezek. 3.00: 1. »Időszerű szőlőmunkák.« Somfapataky Béla, szőlészeti és borászati felügyelő előadása. 2. »Takarmá­nyozási példák.« (A földművelésügyi minisztérium rádióelő­adás sorozata.) S.50: Bura Sándor és cigányzenekara muzsi­kál. 5.05: »Képek a régi koronázó Pozsonyból.« Rexa Dezső előadása. (Közművelődési előadássorozat.)­­.«•: A Kecskeméti Városi Dalárda hangversenye I. részének közvetítése a Szene­lnevészeti Főiskola nagyterméből. Vezényel Vásárhelyi Zol­tán. Közreműködik Thoman Mária (hegedű), Gergely Ilus és Mikó Ida (ének). Zongorán kísér Vásárhelyi Zoltánné. 6.45: »Mit láttam a moziban!« Karinthy Frigyes csevegése. 7.15: Zeitinger Jenő zongorázik. 8.00: Sporteredmények. 8.15: Szín­műelőadás a Stúdióban. »A névtelen hajó.« Színjáték 4 kép­ben írta Sutton Vane. Fordította Harsányi Zsolt. Rendező Odry Árpád. 10.M: Hírek, sport- és ügetőversenyeredm­ények. 19.15: Közvetítés az Ostende-kávéhaázból. Az Erőss—Takács Hazzenekar műsora Kalmár Pál énekszámaival. 11.15: Közve­títés a »Vörös béka«-vendéglőből. Gödöllői Vidák József és cigányzenekara muzsikál. 12.85: Hírek. 12.15-1.00-ig: Közve­títés a budai Kis Royal-étteremből. Pertis Jenő és cigány­zenekara muzsikál. Ezt a közvetítésünket már éjféltől éjjel 1.00 óráig a bécsi rádióállomás is átveszi. — Budapest II. 12.40—1.55-ig: Közvetítés a Zöldfa-vendéglőből. Czicza József és cigányzenekara muzsikál. 2.15—S.M-ig és S.18—3.45-ig: A Mária Terézia 1. honvédgyalogezred zenekara. Vezényel Figedy-Fiehtner Sándor. «.15: »Tréfás állatkert.« Nagy Lajos csevergése. 6.59—7.40-ig: A Kecskeméti Városi Dalárda hang­versenyének II. része. Közvetítés a Zeneművészeti Főiskola nagyterméből. Vezényel Vásárhelyi Zoltán. 7.45: A­­Száz könyve-sorozatban Babits Mihály beszél Aristophanesről. 8.10-9.25-ig: A Budapesti Koncert Szalonzenekar műsora. MD: Hírek. — Telefonhírmondó. 3.00-ig: Budapest I. műsora. 3.18—3.45-ig: Budapest II. műsora. Utána: Budapest I. műsora. — Közvetítőállom­ások: Egész nap Budapest I. műsora. — Rövidhullámú közvetítés. 19518 métereit: 2.09-3.00-ig: Mi új­ság Magyarországon ! Majd: A Mária Terézia 1. honvédgya­logezred zenekara. Vez. Figedy-Fiehtner Sándor. 55-50 méte­ren: Éjjel 2.00—3.00-ig: Mi újság Magyarországon. Majd: A Budapesti Hangverseny Zenekar műsora. Vezényel Rajter Lajos. Közre­működik Sándor Erzsi és Halmos János (ének). (Viaszfelvételek.) • Március 11. Budapest I. 6.45: Torna. Utána: Hanglemezek. 8.30: Közvetítés a Pénzintézeti Köz­pontból. Az osztály sorsjáték főnyereményének húzása. Be­szélő Turchányi István. 10.00: Hírek. 1020: Harc az iszákos­ Ság ellen 300 év előtt (felolvasás). 10.45: Tavaszi teendők az akvárium körül (felolvasás). 12.05: Harangszó, időjárás­jelentés 12.05: Szikla Adolf férfi énekötöse. Tagjai: Dáni Dezső, Hidassy Sándor, Bálint Béla, Gerenday Vilmos és Hegedű­s Armand. Közben: Hírek. 1.80: Időjelzés, időjárás­jelentés. 1.30: Szalai Pepita Gyula és cigányzenekara. 2.40: Hírek, élelmiszerárak. 3.55: Az Operaház előadásának ismer­tetése. 4.09: Az Opera­ház előadásának közvetítése. »Márta.« Vígopera 3 felvonásban. Szövegét írta Friedrich W. Fordí­totta Kern Aurél. Zenéjét szerezte Flotow. Vezényel Berg Ottó. Rendezi Rékai András. Az I. felvonás után kb. 5.00: »A »Márta« magyar bemutatói és híres magyar szereplői.« Kilián Zoltán előadása. A II. felvonás után kb. 5.50: Időjel­zés, időjárásjelentés, hírek. 7.00: »A székesfőváros közegész­ségügye.« Csordás Elemér dr. fővárosi tisztifőorvossal beszél­get Pluhár István­. 7.30: Hanglemezek. 8.20: A »Száz könyv«­»m­oziiban Kosztolányi Dezső beszél Gvadényi: »Peleskei nó­táriusáéról. 8.49: Közvetítés a Britannia-szállóból. Csorba Dezső és cigányzenekara muzsikál. 9.40: Hírek, időjárásjelen­tés. 10.90: Schmid­tihauer Ti.Jos orgonahanffversenyének közve­títése a Schmidtihauer-villából. 10.50: Közvetítés a Keszeg­ett­eremből. A Bachmann szalonötös műsora. IMS­: Hírek. — Budapest II. 5.30—6.25-ig: Közvetítés az Aupuszt-cukrászdá­ból. Balázs Béla szalonzeneka­rának műsora. 7.30: »Az emberi vércsoportok és jelentősége.« Kubányi Endre dr. egyetemi magántanár előadása. 7.05—7.25-ig: Hanglemezek. 7.35: A »Kedves költeni«-sorozatban Szerb Antal beszél Kölcseyről. 8.15: Hírek. 8 45—9 45-ig: »Budapesti nóta.« Olasznyelvű hang­játék. Rendezi Antonio Widmar és Csanády György. Ezt a közvetítésünket a torinói rádióállomás is átveszi. — Telefon­hírmondó, Közvetítőállomások: Egész nap Budaffa* L­uftacca. SPORT Az Újpest és a Szeged négy-négy gólt lőtt az Attilának, illetve Budai 11-nek Újpest—Attila 4:2 — Szeged-Budai 4:0 (Saját tudósítónktól.) A szombatra előrehozott ligabajnoki mérkőzéseknek nem kedvezett az idő­járás. A pályák talaja a napok óta tartó havazás­tól és fagytól csúszós volt, a mérkőzések alatt pedig fújt a szél én havazott. A rossz időben per­sze a közönség is gyéren látogatta a mérkőzése­ket. Pedig a játék mind a két meccsen érdekes volt. Bár az Újpest, illetve a Szeged fölénye volt meg­állapítható, ellenfeleik, az Attila és a Budai 11 nem adták meg magukat, hanem végig küzdöttek. A győzelem azonban megérdemelt volt mindkét részen. Az Üllői úti mérkőzés Mintegy 1000 néző előtt, Majorszky Ferenc vezette le a mérkőzést. A Szeged mindjárt a meccs elején két gólt lőtt, s bár a Budai 11 gólja sokszor fenyegetett, ez nem következett be, sőt a II. félidőben a Szeged, góljait négyre emelte. Ezen a talajon a Szeged nagyobb len­dülete, technikája és pontosabb összjátéka többet ért a Budai 11 taktikájánál, amely, úgy látszik, csak addig volt eredményes, míg a teljes csapata együtt volt. A budaiak kezdték a játékot, a labdát Somogyi el­vette a budai belsőktől, Tombáczhoz vágta, aki azzal feljutott és a kapu elé ívelt labdáját Korányi a hálóba fejelte (1:0). Az első percben esett váratlan gól után a 4: 1-ben ismét a szegedi csatárkor ért el gólt. Bognár 30 méterről lőtt labdája a kapufáról visszapattant, a labda Vastaghoz került, aki azt begurította (2:0). Sze­gedi támadások következnek és a 10. p-ben a szegedi csatársor ismét biztos gólhelyzetben volt. Korner után a labda Vastaghoz került, aki hat méterről a kapu fölé lőtt. Változatos játék következett, a Budai 11 is több támadást vezetett, de eredménytelenül. A 25. p-ben Vastag keresztülesett a kapuson, erősen megütötte ma­gát és pár percig tíz emberrel játszott a Szeged. Bar­tók szabálytalansága miatt szabadrúgás volt a szegedi kapu ellen 18 méterről. Pálinkás biztos kézzel tisztázta a veszélyes helyzetet. A 35. p-ben Rökk kornerét Po­­zsonyi kézzel ütötte a szegedi hálóba. Változatos já­tékkal múlt el az első félidő hátralevő része. A második félidő szegedi támadásokkal kezdődött. A 8. p-ben nagy helyzet a budai kapuja előtt, de a sze­gedi csatárok sorra hibáztak. A 20. p-ben korner a bu­dai kapu előtt, Korányi szépen ívelt kornerét a kapus kiöklözte, kavarodás keletkezett a budai kapu előtt, az oldalt perdült labdát Korányi a vonalról hátra­húzta és Vastag közvetlen közelről a hálóba so­dorta. (3:0). Változatos játék következett budai támadásokkal. A 35. percben esett az utolsó gól. So­mogyi váratlanul előreadta a labdát Tombácznak, aki azzal lefutott, hiába szorongatták az Örs sarkáról ívelt labdája a kapu ellenkező felső sarkába szállt (4:0). Egy perc múlva ismét a szegediek voltak a budai kapu előtt, Bojenár lövését a kapufa mentette. Szegő áll a helyébe. Simonyi még játszik egy ideig, de aztán végleg elhagyja a pályát. A 31. percben Avar szépen szökteti Kocsist, akinek beadásából Jávor megszerzi az Újpest utolsó gólját. 4:1. Az Újpest további támadásai ellenére is az Attila rúgja a mérkőzés utolsó gólját. A 16. percben Futó ke­­zelése miatt tizenegyest ítél a bíró, melyet Dó­czé helyez Hári kapujába, 4:3. Az újpesti mérkőzés Ezerötszáz néző előtt mérkőzött meg a Megyeri úti stadionban az Újpest az Attilával. A mérkőzés újpesti támadással indul. Az ötödik percben Buzássi nagysze­rűen szökteti Bodnárt, Futó azonban idejében közbelép. Ismét az Újpest lendül támadásba, de Barna védi A­vér 20 méterről leadott lövését. A következő percben Balog van nagyszerű helyzetben, de fejese kapu mellé száll. Eredménytelen újpesti támadások­ után a 17. perc­ben Kocsis, Avar átadásából, megszerzi az Újpestnek a vezető gólját. 1:0. Az újpesti támadások állandósulnak és a 22. percben Avar kapufáról visszapattanó labdáját Vincze a hálóba lövi 2:0. A kezdés után az Attila támad, szabadrúgást ér el, amely azonban eredménytelen. Egy percre rá Szegő— Bodnár—Simonyi összjáték jelent veszélyt az újpesti kapunak, de Sternberg leszereli az Attila-csatársort. A félidő hátralevő részében az Újpest támad többet, de eredményt nem tud elérni. A szünet után is az Újpest vezeti a játékot. Vincze kerül nagyszerű helyzetbe, de lövése kapu fölé kerü­l. Az ötödik percben Jávor irányít nagy lövést az Attila kapujára, de Barna a helyén van. A hatodik percben az Attila is szóhoz jut. Szegő megfut az elcsúszott Stern­berg mellett és a hálóba rúgja a labdát, 2:1. A gól után egy ideig tart az Attila harcikedve, de az Ú­jpest fokozatosan feljön és a­ 10. percben Avar for­­dulásból a mérkőzés legszebb gólját küldi a miskolci kapuba. 3:1. Egy percre rá Simonyi oly szerencsétlenül esik el, hogy nem tud tovább rendesen játszani és MTK-pálya Hungária kér-k­éút Március 10-én, vasárnap délután fél 4 órakor Hungária-III. Ken FC I. oszt. ligabajnoki mérkőzés, előtte fél 2 órakor Kispest-Somogy I. oszt ligabajnoki mérkőzés, előtte fél 12 órakor Uf­TH-E­TH amatőr bajnoki mérkőzés Az I. oszt. ligabajnokság állása március 9-én 1. Újpest 14 9 4 1 41:11 22 (6) 2. Hungária 13 8 3 2 43:17 19 (7) 3. Ferencváros 13 8 3 2 45:24 19 (7) 4. Szeged 14 6 3 5 29:31 15 (13) 5. Kispest 13 4 5 4 23:28 13 (13) 6. Attila 13 5 3 5 17:31 13 (13) 7. Bocskai 13 4 4 5 28:21 12 (14) 8. Soroksár 13 4 4 5 21:29 12 (14) 9. Budai »U« 13 4 3 6 26:22 11 (15) 10. Phybus 13 4 3 6 30:32 11 (15) 11. III. ker. FC 13 3 4 6 18:25 10 (16) 12. Somogy 13 3 10 12:51 3 (23) Bankvívóink 10:6 arányban legyőzték a német kardcsapatot Berlin, március 9-A Deutsehe Bank und Disconto Gesellschaft nagycsarnokában előkelő közönség jelenlétében vívták le a harmadik német magyar bankközi kard­vívó mérkőzést a dr. Stauss vándordíjért. A mér­kőzésen, amelyet a berlini rádió is közvetített, megjelent von Tschammer und Osten német Reich­sportführer, Maskrevich Szilárd berlini magyar követ, Tamedly Mihály, a Collegium Hungaricum igazgatója, Berlin katonai parancsnoka és igen sok német tiszt és bankvezér. A magyar bankcsapat elejétől végig fölény­ben volt és végül 10:6 arányban­ győzött. A magyar csapatból Gönczy és Jele 3—3, Jeney és Rónay 2—­2 győzelmet aratott. A német csapatból Knoch 3, Moos 2, Rosner 1 győzelmet aratott, míg Baer minden mérkőzését elveszítette. A magyar csapat győzelme igen értékes, mert Knoch és Moos Casmir után a legjobb német kardvívók. A zsűri elnöke maga Casmir volt. A közönség melegen ünnepelte a magyar vívó­kat. A vándordíjat a magyar csapat végleg meg­nyerte. A verseny után a Reichsportführer adta át a díjat a magyar követnek. Casmir a mérkőzés befejezése után akadémiát vívott Gönczyvel, Casmir közölte a magyar vívók­kal, hogy húsvétkor Budapestre jön és Kabossal kardmérkőzést vív. Vasárnapi sportprogram Futball: I. ligabajnokság: Hungária—III. ker., Hungária út, VII-kor; bíró­: Viczenik. — Kispest—Somogy, Hungária út, 1 2-kor; bíró: Gray (Győr). — Phőbus—Sorok­sár, Berlini utca, Vác-kor; bíró: Bíró Sándor. — Bocskay— Ferencváros, Debrecen; bíró: Dom­bos. — Vívást A Honvéd­tiszti VK I. osztályú epóversenye, Váci ucca 38., délelőtt 9 és délután 5-kor. — A Sparta AC kardcsapatversenyének dön­tői a BEAC-vívóteremben délután 5-kor. — Országos kardver­seny Győrött. — Torna: A Tornaszövetség kerületközi váloga­tott mérkőzése, Klotild ucca 17., délután 5-kor. — Atlétika: Az MTE mezei futóversenye a Népligetben délelőtt 11 kor. — A Vasasok és a Pestújhelyi SC toborzó versenyei (Béke u­cca és Pestújhely, délelőtt 11-kor). — Birkózás: MAC—Vasasok klubközi mérkőzése (Magdolna ucca, délután 5-kor). — Nyu­gati bajnokságok Tatabányám - Ökölvívás: BTK-MAV Gép­gyár— NFC klu­bházi mérkőzés a MAV Gépgyári telepen este 8-kor. — AB. Vasutasok Pápán. — Kézilabda: M­AFC—J­TE, Bertalan utca, 2 kor. — VAC—Elektromosok, Latorca utca, 19-kor. — AMC—Pamut—GSE hölgy körmérkőzés, Újpest, Horthy Miklós út 19 től.­­ A BEAC celltíveversenye. A Budapesti Egyetemi Atlétikai Club fakultásközi céllövő házi- és újoncverse­nyét a Mária Terézia laktanya fedett lőterén rendezte. Az eredmények a következők: Háziverseny: 1. Könczey Elemér (orvoskar) 20—193, 3. Takácsy Pál (jogikar) 20—192, 3. dr. Kupa Mihály (jogikar) 20—­91. új nőver­seny: 1. Zimonyi-Zwarnik Lajos (orvoskar) 10— 94, 2. Ko­máromy József (bölcsészkar) 10—98, 3. Morvay Lajos (jogikar) 10—95. Pontversenyben: 1. Jogikar 61 pont, 2. orvoskar 56 pont, 3. bölcsészkar 19 pont.­­ Nagy sikerrel mutatkoztak be Newyorkb­an az európai műkorcsolyázók. Az európai műkorcsolyázó­különítmény newyorki bemutatója nagy sikert hozott. Nagy tapsot kapott a bécsi Papetz—Zwack-vár és az Európ­a-bajnok Herbert Bayer-kettős. A legnagyobb sikere mégis Vivianne Hulbhénnek volt, aki pompás táncokat mutatott be. X Kikapott a Winnipeg Monarchs. A kanadai csa­pat Londonban az Angliában élő kanadaiak csapatá­tól 2:1 arányú vereséget szenvedett. X Berlin vízipólózói nagy formában vannak. A berlini olimpiai vízipólókeret a SSO 89 vízipólócsapat 1, 74 arányú félidő után 9:3 arányban verte.