Pesti Napló, 1935. július (86. évfolyam, 147–172. szám)

1935-07-02 / 147. szám

14 Kedd PESTI NAPLÓ 1935 július 2 A Juventus Beranek 3:1-re verte (Saját tudósítónktól.) A múlt héten, amikor a Ferencváros szenzációs győzelmét aratta a Róma csapata felett, azt írtuk, hogy az olaszok nem tud­nak veszíteni. Most nyugodtan megismételhetjük a mondást azzal a változtatással, hogy a magyar közönség sem bírja el a vereséget, nem bírja ide­gekkel, ha a csapata veszít. Az olasz játékosok felé sugárzó köpészuhatag, mellyel a közönség a vendégeket »kitüntette«, az olasz újságíróknak a sajtópáholyban történt feles­leges és igen kínos inzultálása, mely már-már a tettlegességig fajult, vagy talán el is érte annak határait, azután a többi turbulens jelenet: kava­rodás a tribünön, pofonok durranása, ellenséges hangzavar, ordítás és sértő bekiáltások, mintha nem is futballmeccsen lettünk volna, hanem va­lami szenvedélyes népgyűlésen, — mindezek a kínos jelenetek, nem nagyon alkalmasak arra, hogy a külföld előtt fölényünket keltsék. Ha mindez tőlünk dél felé történik, kész az ítélet — azt mondjuk, hogy Balkán. Azonban mi büszkén szoktunk hivatkozni, a magyar lovagias­ságra és vendégtiszteletre! A közönség idegei felmondták a szolgálatot. Az a bizonyos másik véglet ragadta magával, mely a felcsigázott igényeivel feltétlen magyar győzelmet szeretett volna látni. Ez a lélektani ok. De ezenkívül voltak más tényezők is, melyek már a közönség mentségére szolgálnak, ezek pe­dig: az olaszok tisztátalan játékmodora és Bera­nek bírónak a tárgyilagosság köntösébe bújta­tott, egyben azonban a rosszindulattól fűtött, a döntő pillanatokban mindig a magyar csapatot sújtó lehetetlen működése volt. Csodálatos, hogy ez a Beranek magyar csa­patok mérkőzéseit vezetheti. Mert ha más a bíró, talán az eredmény is más lenne. Két esetben is, amikor az valóban jo­gos volt és valóban előnyt is jelentett volna ne­künk, két kiadó 11-es megítélését elmulasztotta. De hogy a »tárgyilagosság« köntösét megtart­hassa, megítélt egy gyanús 11-est, akkor, amikor az olaszok már 3:0-ra vezettek, amikor már a ve­szett fejsze nyelét kergettük. Ami a csapatok teljesítményét illeti, az ola­szokról elmondtuk már, hogy tisztátalan fut­ballt játszanak. Ez a harcmodorra vonatkozik: sokszor a kíméletlenségig erőszakosak, sok kö­nyök, kaszálás, tudatos mellérúgás, ami az ellen­fél bokáját és térdét éri, sok reklamáció és ren­geteg színészi s megjátszás­ jellemzi harcmodoru­kat, amellyel nehéz a maguk számára a tribün szimpatikus légkörét megteremteni. Ettől eltekintve, tárgyilagosan meg kell álla­pítani, hogy a Juventus nagy csapat. Más, mint a Róma volt. A Juventus az olasz futball híréhez méltóan szerepelt, a győzelmet megérdemelte. A csapat minden része kiváló egységet alkot, játék­ bíró segédkezésével a Hungáriát kosai technikailag és taktikailag nagyszerűen kép­zett egyedek, akik igen nagy feladatok megoldá­sára képesek. Kitűnt ez akkor, amikor a II. fél­időben a sérült Bertolini nélkül tizen játszva, há­rom gólt lőttek a magyar hálóba. A Hungáriáról már nem beszélhetünk úgy, mint az elmúlt héten. Ismét kiütköztek a hibái. A vészes góliszony, a sok fölösleges tologatás, a helyzetek nehéz felismerése. Titkost egész érthetet­lenül »hidegre állították«, talán egyetlen valamire való labdát sem kapott, a gyámoltalan Sast pedig tömték. Hogy miért,­­ az rejtély. Ez volt az egyik hiba. A másik a fedezetsor gyenge szerep­lése. Különösen Egri hagyogatott ki, igaz, hogy neki Cezarini jutott, az az ördöngös technikájú olasz szélső. Cseh ismét kiváló centernek bizonyult, csak a két összekötője, Turay és Müller hibázott igen sokat. A közvetlen védelem jól állta meg a helyét, hibátlanul oldotta meg nehéz feladatát. Hatalmas iramban indult a játék. A Hungária rohamozott, mintha csak az Admira elleni emlé­keket akarta volna idézni. Már a 4. percben Sas nagyszerű helyzetbe került, azonban egész közel­ről a kapus kezébe gurította a labdát. Az első Hungária-rohamok után az olaszok­­ is szóhoz jutottak. A 18. percben Gabetta kapufát lőtt. A 28. percben Sas beadását Cseh átlépte és a befutó Turay bombalövését csak a kapufa men­tette. Ez már a második nagy helyzet volt,­­ ha sikerül, talán más lett volna a végeredmény is.­­ Ezután kornerszéria következett. A játék irama erősödött és ezzel párhuzamosan durvult. A 43. percben Müller és Bertolini összeszaladtak, az olasz a földön maradt, látszott, hogy komoly a sérülése. Müller a segítségére sietett, az odafutó Monti pe­dig arculütötte a Hungária-játékost. A bíró mind­ezt látta, azonban nem torolta meg a nyilvános inzultust, csak »figyelmeztette« Montit. Ekkor tört ki a botrány, ami a félidő végéig a legádá­zabbul dühöngött. A II félidőben a 10 emberrel játszó Juventus nagy energiával vetette magát a támadásba. Az 5. percben Kornerből Ferrari szerezte meg az ola­szok első gólját. A Hungáriát láthatólag depri­málta a váratlan eredmény, csapkodó játék kez­dődött. A 20. percben Gabetta futott le, egymás után hagyta faképnél a magyar védőket és a 16-os vonalról menthetetlen lövéssel gólt lőtt (2:0). Három perccel később Dienna futott le a jobb­szélen és éles lövésével megszerezte az olaszok harmadik gólját (3:0). A 30. percben a lövőhelyzetben lévő Cseht gán­csolták, a megadott 11-est Müller értékes­ítette (3:1). Nagy Hungária-fölényben ért véget a mér­kőzés. A III. ker. TVE vízipóló csapata legyőzte az UTE-t,a MAC az MTK-t­ ­A III. ker. TVE kétnapos úszóversenyének a vízipóló mérkőzések adtak színt és érdekességet. Az úszószámok megsínylették azt, hogy a Császár­fürdő nem állhat minden vasár- és ünnepnapon a versenysport rendelkezésére, mert a későn meg­kezdett versenyeken a rendező egyesület­e felfor­gatta a programot, hogy a vízipóló mérkőzéseket világosan játszhassák le. Egyetlen szép verseny a szombat esti 4X200 m. gyorsúszó stafétabajnokság volt, melyet a BE­C Csepela—Zábroje—Csik—Lengyel csapata 9 p, 17.8 mp-cel nyert a 9 p. 55 mp-et úszó UTE és a Ift p. 8.6 mp-et elért SzUE előtt. Jó eredményt ért el a 400 m. ifjúsági gyorsúszó bajnokság győz­tese is. Gyerkényi-Pyber Endre 5 p. 16.2 mp-es idővel nyerte a bajnokságot a védő Maróthy előtt, aki 5 p. 26.4 mp-et úszott. A többi bajnoki versenyszámban az úszók a standardot nem érték el s így nem kapták meg a bajnoki címet. A 800 m bajnokságban Lengyel kényelmesen úszott, állítólag a vízipólóra tarto­gatta erejét. Így 11 p 12 mp-es idejével elmaradt a standardtól. A vegyes stafétában a győztes MTK mindhárom embere vízipólómérkőzés után úszott és 5 p 24 mp-es eredményük hasonlóképpen gyengébb volt, mint a kitűzött standard. A 4X100 m női gyorsúszó stafétabajnokságban a győztes BSE-t és a második helyezett MITE-t előbb indulás miatt diszkvalifikálni kellett, az FTC 6 p 14 mp-es ideje pedig nem volt elég a bajnoksághoz. A né­met—magyar mérkőzés próbaversenyei közül a 100 m hátúszásban Bitskey Árpád 1 p 14 4 mp-cel, a 800 m mellúszásban­ Borsos Imre 3 p 3 mp-cel, a 200 m mellúszásban Borsos Imre 3 p 3 mp-cel, mp-cel győzött. Az 50 m gyorsúszást az egri Kiss 27.8 mp-cel, a 101 m gyorsúszást az újpesti Boros 1 p 3.8 mp-cel nyerte. A vízipólómérkőzések során három meglepe­tésszerű eredmény született­ A III. ker. TVE csa­pata szombaton Kislégh­i 3 és Takács 2 góljával 5:4 arányú megérdemelt győzelmet aratott a Ha­lassy nélkül felelő FTE ellen, amelynek góljait Keserű (2) és Németh (2) dobták. Másnap a BE­AC eldöntetlent ért el ugyanezzel a III. ker. TVE-vel szemben. Meglepetés számba megy a MAC vasérnapi 2:0 arányú győzelme is az MTK­ ellen. A fiatalok­ból álló MAC-csapat azonban nagyon kiegyen­súlyozott, csatárai frissek, védőjátékosai pedig tehetségesek. A Somóczy és Tarics góljaival elért győzelem teljesen megérdemelt volt. A szomba­ton játszott MAC—MESE-mérkőzést a budapesti csapat Tarics 3 és Kávássy 2 góljával 5:0 arány­ban nyerte.­­ A szombati és hétfői wimbledoni teniiszeredmé­nyek. Szombaton: férfi páros: Allison, Van Rhyn— Yam­agish­i, Nishimura 9:7, 7:5, 6:1; vegyes páros: Sper­ling-Krahwinkel, Cramm—Peters, Kingsley 6:2, 6:0, Lucas, Mund—Montgomery, Sherwood 6:4, 6:4, Harvey, Bentram— Horn, Henkel 1:6, 9:7, 6:2. Hétfőn: férfi egyes: Perry—Menzel 9:7, 6:1, 6:1, Cramm—Mac Grath 6:4, 6:2, 4:6, 6:1, Crawford—Wood 6:4, 6:3, 6:8, 5:7, 6:1; női egyes: Stammers—Ridley 6:1, 8:6, Sperling-Krahwinkel—Wheate­roft 6:1, 6:1, Jacobs—Peters 6:2, 6:1, Bound—Sanders 6:3, 6:1, Mathieu—King 9:6, 3:6, 6:4, Jedrzejowska—Whit­tings­­all—Bennet 6:2, 6:2; férfi páros: Boussus, Ber­nard—Stefani, Fischer 4:6, 4:2 v. o., Stefani megsérült. A wimbledoni tenniszbajnokságok férfi egyes elődöntőjé­ben Perry Crawford ellen és Budge Cramm ellen játszik.­­ Atlétaválogatás a hollandok ellen. Budapest at­létabajnokságai után a MASz a következő válogatott csapatot jelölte ki a hollandok elleni mérkőzésre: 100 m: Sir BBTE, Gerő MTK. 200 m: Sir BBTE. Gye­nes e. k. 400 m: Zsitvai BBTE, Vadas ARAK. 1500 m: Iglói BBTE, Szabó MAC. 5000 m: Kelen BBTE. Szilá­gyi e. k. 110 gát: Kovács BBTE, Szabó BEAC. Magas­ugrás: Késmárki BBTE, Rovó UTE. Hármasugrás: Szirmák Dorog, Bessenyey Szolnok. Rúdugrás: Zsuffka MAC, Csányi MAC. Súlydobás: Darányi MAC, Csányi MAC. Diszkosz: Donogán MAC, Madarász Beszkár. 4X100 m­ staféta: Sir, Kovács, Minai BBTE, Gerő MTK. Tartalék: Paizs BBTE.­­ Hétfőn este kisorsolták a nemzetközi pen­tatlonverseny résztvevőinek beosztását. A szerdán délelőtt lovaglással kezdődő nemzetközi modern pentatlonverseny résztvevői közül az olaszok va­sárnap reggel, a svédek vasárnap este, a németek hétfőn délelőtt érkeztek Budapestre. A rendezőség hétfőn ismerkedési estélyt rendezett a hűvösvöl­gyi Ludovika Akadémiában, ahol az olaszok Abba—Orgera—Borriello—Obici—Frattini csapa­tukkal, a németek Birk—Hardrick—Puttmann— Temp—Crämer csapattal, a svédek Oxenstierna— Ribbin­o-Bjuegren—Boisman—Gyllenstierna együt­tess­el jelentek megg. A magyar versenyzők közü­l Peterházy, Jons, Orbán és Bartha jelentek meg. A hétfői vacsora után tartotta ülését a verseny rendezőbizottsága, amely minden versenyszámban kisorsolta a résztvevők sorrendjét. Gerevich Aladár nyerte Európa kardvívó bajnokságát Szombaton délelőtt fejezték be a lausannei Európa vívóbajnokságok versenysorozatát az egyéni kard­vívó bajnoksággal. A dön­őbe ju­tott hat magyar és négy olasz vívó közül Gerevich Aladár szerezte meg a bajnoki címet- Az Európa­bajnok csak az olasz Marzitól szenvedett 5:0 arányban v­ereséget. A második helyet Rajczi-Rasztovich nyerte, aki az olaszokat legyőzte és csak Gerevichtől, valamint Rajcsányitól szenve­dett vereséget. A harmadik helyre Rajcsányi ke­rült az Európa-bajnok Gerevichtől és az olasz Gaudinitól elszenvedett vereségeivel. A helyezési sorrend egyébként a következő: bajnok Gerevich Aladár 8 győzelem, 2. Rajczi Imre 7 gy., 13 kapott tuss, 3. Rajcsányi László 7 gy., 20 kapott tuss, 4. Ga­udini 6 gy., 13 tuss, 5. Marzi 6 gy., 16 tuss, 6. Kabos 5 gy., 7. Be­czelly 2 gy., 16 tuss, 8. Pinion 2 gy., 17 tuss, 9. Maszlay 1 gy., 10. Montano 1 gy. A bajnoki versenyek végeztével a résztvevő magyar versenyzők szombaton délután kirándu­láson vettek részt, este volt a díjkiosztás és va­sárnap indultak hazafelé Velencén keresztül. Budapestre hétfőn délelőtt érkeztek meg. A Ví­vószövetség elnöksége ünnepélyesen foga­ta a négy Európa-bajnokságot szerzett magyar gár­dát. Két gól hátrányt kell kiegyenlítenie a Ferencvárosnak a Zidenice ellen Budapesten kikapott a Ferencváros Brívinben. Nem volt szerencséje a góllövéssel és a bíróval sem• Az olasz Scorsoni méltó társa volt az osztrák Bera­neknak, nyomta a magyar csapatot , a Roma elleni 8:0 nem volt jó ajánlólevél. Egyáltalán a bírókérdés olyan probléma, ami valami radikális rendezésre vár, mert mégis lehetetlen állapot az, hogy a bírók jó vagy rossz kedve, a szimpátia vagy antipátia, vagy a pillanatnyi érdekeltségek dönthessék el a mérkőzések sorsát. Semleges bírá­kat hozzanak a Középeurópai Kupa-mérkőzésekre, egészen semlegeseket, olyanokat, akiknek még közvetett érdekeltségük sincs a kupa­mérkőzések sorsát illetőleg. A Ferencváros két gól hátránnyal végzett és ezt nagyrészt az olasz bírónak köszönheti. Mi azonban nem féltjük a zöld-fehéreket, mert remél­jük, hogy az a két gól nem olyan akadály, amit idehaza behozni ne lehetne. Szokatlan méretű, igen kemény talajú pályán folyt le a mérkőzés. A Ferencváros volt a többet támadó fél, azonban a góllövéssel nem volt szeren­cséje. A 12. percben Korányi komért vétett, mely­ből a csehek megszerezték a vezetést. Továbbra is a Ferencváros maradt a támadó fél. Sárosi és Móré nagyszerűen irányították a csa­patot, de a 28. percben ismét a csehek rúgtak gólt, akik egy lefutásból Nyvek­ révén szerezték meg második góljukat. A II. félidőben alig öt perc alatt egyenlített a magyar csapat. A­­4. percben Kiss, az 5-ben Sárosi a gólszerző. Már úgy nézett ki, hogy ismét megin­dul a magyar gólözön, amikor egy váratlan lero­hanásból megszületett a brünniek harmadik gólja. Erős iramú játék kezdődött ezután, helyenként durvaságokkal tarkítva, — a bíró azonban mind­erről nem vett tudomást. A 43. percben óriási orszájdból lőtték a csehek negyedik góljukat. A mérkőzés befejezése előtt fél perccel Sárosi belőtte a magyarok harmadik gólját, a bíró azon­ban belefütyült a lövésbe, — jelezvén a mérkőzés végét. A Ferencváros—Zidenice revánsmérkőzést szombaton játsszák Budapesten. Németh győzött az ötnapos országúti kerékpárversenyen Vasárnap fejezték be az ötnapos magyar kerék­pároskörversenyt. Szombaton a résztvevők Budapesttől Kaposvárig jutottak. A 220 kilométeres távon a követ­kező volt a sorrend: 1. Németh 7 ó 16 mp, 2. Adorján 7 ó 16 p 8 mp, 3. Mándy 7 ó 21 p 45 mp, 4. Éles 7 ó 21 p 46 mp, 5. Ritz 7 ó 21 p 48 mp, 6. Oláh 7 ó 29 p 14 másodperc. Vasárnap a 190 kilométeres Kaposvár—Balaton­füred—Budapest szakaszt tették meg a kerékpárosok. Az utolsó versenynapon a hátsó régiók helyezettjei törtek előre és Liszkai 8 óra 18 p 28 mp-es idővel első­nek ért a célba. Mögötte a sorrend a következő volt: 2. Bognár 8 ó 48 p 34 mp, 3. Éles 8 ó 48 p 35 mp, 4. Ka­raki 8 ó 48 p 40 mp, 5. Varga 8 ó 48 p 42 mp 6. Mrandi 8 ó 49 mp, Németh a nyolcadik helyet foglalta el 8 ó 53 p 21 mp-es eredménnyel. Az összesített eredmények alapján a versenyt Németh Károly nyerte. 40 óra 26 p 37 mp-es idővel Második Éles 40 óra 36 p 28 mp-cel. Harmadik Adorján 40 óra 37 p 24 mp-cel. A továbbiak helyezése a következő: 4. Ritz 40 óra 42 p 59 mp. 5. Mándi 40 óra 46 p 15 mp. 6. Oláh 40 óra 55 p 20 mp. A csapatversenyben: 1. BSE (Németh—Varga—Ba­logh) 123 óra 22 p 42 mp. 2. UTE 123 óra 50 p 47 mp. 3. Beszkár 125 óra 12 p 17 mp. A verseny után az egye­sületi pontverseny állása: 1. UTE 1913 p. 2. Postás 1357 p. 3. BSE 1320 p. X A magyar Csikó-csapat Amszterdamban Nemes és Serényi góljaival 3:2 arányban győzött a nemhiva­talos holland válogatott ellen. X A Ki­zépeurópai Kupa külföldi eredményei: Slavia— Austria 1:0 (1:0), Sparta—Fiorentina 7:1 (2:0). Mindkét mérkőzést Prágában játszották.