Pesti Napló, 1938. január (89. évfolyam, 1–24. szám)

1938-01-11 / 7. szám

Kedd PESTI NAPLÓ 1938 január 11 141 . SPORT ! Ki felelős a Portugáliától szenvedett 4:0 arányú súlyos vereségért A magyar „válogatott" csapat egy pillanatig sem volt Lisszabonban ura a mérkőzésnek­ ­saját tudósítónktól.) A sajtó csak kísérője és nem irányítója az eseményeknek, írhat a sajtó valami ellen előzetesen, hogy ne tegyék, vagy hagyják el, de mit sem tehet az ellen, ha mégis megcsinálják. Az úgynevezett téli válogatott mérkőzéseket egy évtized óta károsnak, presztízsrontónak, játé­­osletörőnek bélyegzi a sajtó, — legalábbis a napisajtó — mégis évről évre újra lekötik s ha bekövetkezik — holtbizonyosan — nem is a vere­ség, hanem a szégyenletes kudarc, azok, akik a fülük botját sem mozgatták meg a sajtó szavára, bánatosan bólongatnak: — Ejnye, tényleg, igaza volt a sajtónak, erre nem volt semmi szükség... !És egy év múlva — de lehet, hogy még a nyári holtszezonban — újra megcsinálják ugyanazt. Érdemes ilyen körülmények között kutatni a vasár­napi 4:0-arányú lisszaboni futballbukás okait? Hiszen falrahányt borsó minden érv, ok vagy tapasztalat meg­állapítás... Mégis teljesítenie kell az újságírónak kötelességét, mert­ hátha akad egy labdarúgószövetség, amely majd le is vonja a következményeket , vagy egyszers minden­korra beszünteti a magyar futball nehezen megszerzett presztízsének ilyen telekitéri kiárusítását, vagy pedig 100%-ig biztosítja a küzdelem komolyságát. Mik az okok, ki a felelőst A szövetségi kapitányt nem lehet megbuktatni ezért a mérkőzésért. Pedig a 4:0-ás vereséghez hasonló ku­darc csak 1930-ban érte a csapatot, amikor 3:0-ra kap­tunk ki Olaszországtól, amely után Pataki Mihálynak meg kellett válnia a futballkapitányságtól (tanácsadói azonban nem vonultak vissza). Dr. Dietz azonban jogosan mondhatja: Sem szívem, sem lelkem nem kívánta ezt a téli meccset. Én csak kényszerűségből válogattam. Ez igaz.. A futballvezérek szerint ők is kényszerű­ségből kötötték le a meccset, mert hiányzik nekik az OTT-nak fizetett s azelőtt legalább 50% erejéig vissza­kapott testnevelési járulék. (Igaz, hogy akkor is voltak ilyen komolytalan téli meccsek, amikor visszatérítet­ték az adót.) A mérkőzés engedélyezésének és letiltásának a joga az MLSz és OTT elnökség kezében van. Ők is felelősek. Miért nem tagadják meg ilyen komolytalan dologra en­gedélyüket? Az MLSz valószínűleg azért, mert nincs módja vagy ötlete a panaszkodó ligaegyleteket másként segélyezni. Az OTT pedig talán pénz helyett engedélyt ad a futballnak. Van azonban az MLSz-nek további hibája, ami szin­tén mentesíti a futballkapitányt. Elengedte a Ferenc­várost és a IV. helyezett Kispestet, amely csapatokból ma biztosan 4—5—6, esetleg több válogatott is bekerül­hetett volna a válogatott csapatba. Ki törődött itt a túramérkőzések egyeztetésével? S ha már kárt kell szen­vedni, miért ne a válogatott csapat szenvedjen. De azért Dietz dr.-t sem lehet teljesen mentesíteni. Vajkon próbált-e egyetlenegyszer is tiltakozni — eré­lyesen tiltakozni — egy ilyen groteszk téli meccs terve ellen? Szerintem a kapitány dobja oda érvnek tisztségét is, ha ilyen lehetetlen feladatok elé állítják. Megalkuvással nem lehet a zászlót megmenteni a sárba tiprástól. Az előkészületek terén azután elkövetett a kapi­tány minden lehetőt, ezt el kell ismerni. De­­ a buda­pesti havas és jeges tréning várjon kit készített elő a lisszaboni esős és sár­os talajra. A válogatás terén azonban már sokat hibázott dr. Dietz. Most, hogy kiesett a Ferencváros, kellett volna elővennie a híres fiatalokat, akikkel ő már Romániában és Törökországban is sikert aratott. De ő nem mert ezek­hez az igazán tehetséges — és rendelkezésre álló — fia­talokhoz nyúlni. Ismét hallgatott a jelszógyárosokra és részben az utóbbi időben — a tréningmeccseken is — csa­lódást keltett W-form­ációs Vinczét, másrészt a Drake­jelszavaljtól egészen hibás utakra tért Szend­édyt állí­totta csatasorba a fent említett jól bevált fiatal csatárok helyett, ha már Pusztait és Dudást nem akarta figye­lembe venni a szükségszerű belső trió összeállításánál. A Kalmár esetben sem a kapitányt lehet hibáztatni. Egyelőre rejtély, hogy miért nem teljesítették utasítását. De lehet, hogy félreértették táviratát. Neki Kalmárt nem Kissel, hanem más kintlévő középcsatárjelölttel kellett volna párhuzamba állítani. Kalmárra — bár már nem tartjuk őt a régi támadásvezetőnek — ebb­en a szükségcsatársorban nagy szükség lett volna, épúgy, mint Dudásra is inkább itt, mint a fedezetsorban. Végül: tévedett dr. Dietz a túrázó Hungária játéko­sok erejének megítélésében, ő nem hitte, hogy még egy olyan »vas« kapust, mint Szabót, vagy pedig az örök mo­tort, Turayt is letörheti hat meccs, utazás, viszontag­ságok. Igaz hogy ezt elsősorban a meccset lekötő vagy engedélyez­ő MLSz-nek kellene tudnia. Kétségtelen, hogy a portugálok futballja is nagyot fejlődött, örökké nem maradhatnak meg a 11—8 gólos erőkülönbségek. De — éppúgy nem érték még el a középeurópai magyar—osztrák— cseh színvonalat, mint Jugoszlávia, Románia, Ír­ország vagy Franciaország, még akkor sem, ha időnként ajándékozunk is nekik egy ilyen 4:0-ás győzelmet, vagy egy-egy itthoni döntetlent. Ezzel nem akarjuk győzelmük értékét kisebbí­teni. Szép, gyors és lendületes játékkal s ami fő, fair eszközökkel vívták ki még ilyen arányban is megérdemelt győzelmüket. Ők nem okolhatók azért, hogy ilyen kevésbé ellenállóképes s még kevésbé eredményre képes magyar csapat állott ki ellenük. Ilyen kiváló ellenfél megérdemelné, hogy fő­szezonban, a legjobb és legtechnikásabb magyar játékosokból álló csapat a legjobb kondícióban ál­líttassák ki legközelebb ellenük,­­ lehetőleg Bu­dapesten. (dr. f. j.) A lisszaboni mérkőzés 2X45 percének úgyszólván nem volt olyan szakasza, amely a magyar csapaté lett volna. Ha a sorozatos portugál támadásokat nagynéha megszakította is egy-egy magyar csatárakció, ennek sem volt reménye a sikerre. A mérkőzés szakadó esőben kezdődött s így még 10.000 néző sem ment ki. A lemondott spanyol bíró helyett a francia Capdeville-t sikerült az utolsó napon megnyerni a játék vezetésére. Jó bíró volt, nem lehet semmiért sem őt okolni. A magyar csapat az előre kijelölt összeállításban állt fel, a spanyoloknál Cruz volt a balszélső. Már az első negyedóra végén eldőlt a meccs sorsa. A sáros, vizes talajon csak a legtechnikásabb csatártrió lehetett volna eredményes, ez a hármas sem technikai­lag, sem taktikailag nem volt felfegyverkezve. A sorozatos portugál támadások a 14. percben jár­nak eredménnyel. Soreiro jobbösszekötő lövését Szabó kiejti, Santo center beteszi. Egy percre rá megismétlő­dik az előbbi eset: most Santo lövését ejti ki Szabó és Cruz lövi be. Most már van legalább magyar helyzet is, de ez épúgy nem jár eredménnyel, mint a jóval több portugál. Szünet után Szűcs lesz a középfedezet Turay helyett, Szendrődy a középcsatár. Így a védelem valamivel jobb, a csatár­sor azonban épolyan gólképtelen. Soreiro jobbösszekötő már a 3. percben 3:0-ra emeli a gólarányt, s azután is a portugálok támadnak. A má­sodik negyedórában sikerül csak lejutni a portugál kapuhoz, de két kornerünk is eredménytelen. Ellenben a 30. percben Cruz balszélső remek lövéssel megszerzi a negyedik portugál gólt is. Újabb két magyar korner épúgy gól nélkül végző­dik, mint a magyar belsők próbálkozásai. X A Gusztáv királyserleg döntőjében Svédor­szág 3:2-re győzött Norvégia ellen. A döntőt Svéd­ország február 4. és 6. között Párizsban játssza Fr­an­ciaorszá­ggal. X Kiss és Darabos győzött a vasárnapi síverse­nyeken. Vasárnap délelőtt a BBTE sífutó, délután a MAC síugró versenyt rendezett a Svábhegyen. A BBTE Bély—Demény vándordíjas 17 km-es sífutó versenyén az egyéni győzelmet nagy meglepetésre Kiss János szerezte meg 1 óra 16 p 11.4 mp-es idővel, második lett Belloni Gyula 1 óra 17 p 18 mp-cel, harmadik Petrik 1 óra 18 p 21 mp-cel. A csapatversenyt 9 óra 34 p 6.4 mp-es eredménnyel a MAC nyerte a BBTE és a Pos­tások előtt. A MAC síugró versenyén Darabos győzött 208.6 ponttal, 25.5 és 26.5 méteres ugrásokkal. A máso­dik helyre Makkai került 198.1 ponttal, 23.5 és 24.5 m-es ugrásokkal, míg a harmadik helyet 193.5 ponttal, 25 és 24 méteres ugrásokkal Radvány foglalta el. A csapatversenyben a BBTE Makkai—Radvány—Rész együttese győzött 265.4 ponttal, második lett az UTE 138 ponttal, harmadik a BEAC 519.3 ponttal. Darabos nagyobbakat ugrott, mint Vasstell norvég amatőr sí­trénerünk, aki tökéletes stílust mutatott be.­­ Bellák az osztrák bajnokságban is meg­verte Bergmannt. A Londonba utazó magyar vá­logatott asztalitenniszcsapat jó eredményt ért el a vasárnap befejezett osztrák bajnoki versenyen. A férfi egyes döntőben Bellák 12:21, 23:21, 16:21, 22:20, 21:4 arányban verte Bergmannt és megsze­rezte a bajnoki címet. A női egyes bajnokságot Pritzi nyerte Vodrubkova ellen, míg a két ma­­gyar: Beregi és Ferenci harmadik lett. A férfi páros bajnokságban a Házi—Boros kettős második helyre szorult az osztrák Liebster—Scheding pár mögött, amely 14:21, 21:5, 21:19 arányban verte a magyar együttest. A női­­páron bajnokságot Beregi és Ferenci szerezte meg 21:18, 21:13 arányú győ­zelmével a Pritzi—J­ekrle pár ellen. . . Eldöntetlenül végződött az ökölvívó csapat­bajnoki derbi. A sorsolás szeszélye az ökölvívó csapatbajnokság vasárnapi második fordulójában álította szembe egymással a régi riválisokat, a LIK és BVSC együttesét. A nagy és elkeseredett Tüiedelem 8:8 arányban eldöntetlenül v­esződött. A Bv­SC csapatában Padány, Énekes II. Bene és­­ UTK együttesében Kaltenecker, Steller, Ulah­ és Erdős győzött. A nagy érdeklődéssel ki­sért találkozó előtt a Beszkár csapata 14:2 arány­ban verte a Lapterjesztők együttesét.­­ Veretlenül fejezte be máltai túráját a Ferenc­város. Némi vigasztalást jelentett a válogatott csapat veresége után az a jelentés, hogy a Ferencváros 12:3 (5:0) arányban legyőzte vasárnap Málta válogatott csa­patát is s ezzel veretlenül fejezte be pompás téli ki­ránduló útját. Dr. Sárosi (8), Toldi, Kemény, Kiss és Táncos voltak a góllövők.­­ Értékes győzelmet aratott a Kispest is: Gibraltárban bemutató mérkőzés keretében 5:4 (3:2) arányban győzte le az FC Wient. Nemes lőtt négy gólt, Déri egyet. Érdekes, hogy a meccs angol bírája öt h­est ítélt, ebből hármat a Kis­pest javára. — A Ran­­t Belgrádban 4:2-re kikapott a jugoszláv válogatott csapattól. — Prágában: Slavia— Wacker 2:0, Austria—Sparta 2:0. A győztesek vezet­nek a négyes tornán. — Berlinben a Tschaum­er-Osten­serleg döntőjében: Schalke—Fortuna 2:1. 70.000 néző. — Vienna—Beyrout 4:0. — Újpest vívóinak sikere. Vasárnap rendezte a Vívószövetség a Tiszti Kaszinóban a tavalyról elmaradt párbajtőrvívó csapatbajnokságot. A négy csapat küzdelméből nagy meglepetésre az UTE került ki győztesként, — legjobb volt Kabos olimpiai bajnok — míg a favorit HTVK együt­tesének még a második helyért is keményen kel­lett küzdenie a BEAC csapataival. Az UTIE a HTVK-t 11:5, a BEAC-ot 9'/2,6%, BSU-t 9:2 arányban verte, a HTVK 8:8 arányú eldöntetlen után jobb tussaránnyal győzöttt a BEAC és 12­­4 :3'/1 arányban a BSE ellen, míg a BEAC a BSE-t 10:6 arányban verte. Az UTE bajnokcsa­pata Kabos, Dunay, Palócz, Erdélyi felállításban küzdött és 6 ponttal győzött. A HTVK négy unt­tal lett második, a BEAC 2 ponttal harmadik.­­ Letarolták az ótátrafüredi versenyt mű­korcsolyázóink. Nagy érdeklődés kísérte a két­napos ótátrafüredi nemzetközi műkorcsolyázó­versenyt, melynek mindhárom számát a BKE ver­senyzői nyerték és ezzel a fürdőigazgatóság ván­dordíjának védelmét megszerezték. A férfiversenyt Terták Elemér 357.9 ponttal, 3 helyezési számmal nyerte, Kállay Kristóf 285.9 ponttal és 6 helyezési számmal második lett. A női versenyben Erdős Klára 363.6 ponttal, 4 helyezési számmal győzött, a bécsi Fritzl König 349,5 ponttal, 5 helyezési számmal a második helyre került.. A párost a Szekrényessy testvérpár 34 ponttal, 3 helyezési számmal nyerte.­­ Három fővárosi és két vidéki bajnok az ifjúsági birkózóbajnoki versenyen. Vasárnap rendezték az or­szágos ifjúsági birkózóbajnoki versenyt, melynek során pehelysúlyban a gyöngyösi Horváth, nehézsúlyban a székesfehérvári Sárosi győzött, míg a másik három súly­csoportban — könnyűsúlyban Bakos, kisközépsúlyban Vértes, nagyközépsúlyban Kinizsi — budapesti versenyző szerezte meg a bajnoki címet.­­ Az FTC jéghokki csapatának krakkói veresége és eldöntetlene. A túrán lévő FTC jéghokki csapata szomba­ton este Krakkóban 3:0 arányú vereséget szenvedett a Cracovia együttesétől annak ellenére, hogy Csák és Stapleford nagyszerűen játszott. Vasárnap az együttes kiköszörülte a csorbát és 1:1 arányú eldöntetlent ért el a revánsmérkőzésen.­­ Körösi István egy percen belüli százas úszó. A MLTE vasárnapi Baróthy-vándordíjas úszó verseny­ének kimagasló eseménye Körösi Ist­ván nagyszerű 100 m-es gyorsúszó ideje volt. A Szegedről Újpestre került úszó 59.6 mp-es ered­ményével belépett az egy percen belüli százas úszók sorába. A versenyen a 100 m-es hátúszást Somogyi 1 p 17.6 mp-cel, a 200 m-es mellúszást Fábián 2 p 55.8 mp-cel, a 400 m-es gyorsúszást Kö­rösi 5 p 26 mp-cel, a 100 m-es női gyorsúszást Ács Ilona 1 p 14.4 mp-cel, a 100 m-es női hátúszást Győrffi Irén 1 p 27.8 mp-cel, a 200 m-es női mell­úszást Szigeti-Wargha Emőke 3 p 20.2 mp-cel nyerte. A Baróthy vándordíj védelmet a BSE sze­rezte meg 23 ponttal az FTC és MAC előtt. A ver­seny végén lejátszott karácsonyi kupa vízipóló­mérkőzésen az UTE 5:1 arányban verte a MAC együttesét.­­ Gere Sándor országos rekordot javított a BVSC súlyemelő versenyén. Vasárnap a Budapesti Vasutas Sport Club súlyemelő versenyt rendezett. Pehelysúlyban Ambrózi 255 kg-os, könnyűsúlyban Gábor 297­,5 kg-os, középsúlyban Kiss 290 kg-os, félnehézsúlyban Ger­e Sán­dor 310 kg-os rekorderedménnyel, nehézsúlyban Sós 322 5 kg-os eredménnyel győzött. Gere országos rekordja köz­ben nyomással 92.5, szakítással 95, lökéssel 122.5 kg-ot emelt a levegőbe. Sportemberek kitüntetése A kormányzó a vallás- és közoktatásügyi miniszter előterjesztésére Gerevich-Gerei Aladárnak, Rajcsányi Lászlónak és dr. Rajczy Imrének, az 1937. évi párizsi világbajnokságon győzelmet aratott magyar kardvívó­csapat tagjainak, továbbá Bogáthy Ernának, Schacherer Károlyné szül. Elek Ilonának, dr. Müller Ivánn­é szül. Elek Margitnak, Horváth Katalinnak, Rozgonyi Gyöirgy­nének és Vargha Ilonának, a világbajnokságot szerzett magyar női tőrvívócsapat tagjainak a sport terén elért jelentős eredményekkel szerzett érdemeikért az ezüst Toldi Miklós érdemérmet adományozta.