Pesti Napló, 1938. november (89. évfolyam, 225–250. szám)

1938-11-29 / 249. szám

T­I) Szerda PESTI NAPLÓ 1938 november 54. A Ferencváros és a Hungária döntetlenül játszott Az Újpest két pontot szerzett és így ő került a futballbajnokság élére (Saját tudósítónktól.) Az érdekes. Izgalmas és mlad­.Végig változatos őszi futballbajnoki forduló véget ért. Az utolsó héten — mint azt előreláttuk — sorsdöntő mérkőzések voltak. A Ferencváros és a Hungá­ria egy-egy pontot át is engedett lelkesen küzdő ellen­felének, a Phöbusnak és a Kispestnek, úgyhogy a múlt heti nagy vereségéből »újjászületett« Újpest a Nemzeti felett aratott nagy gólarányú győzelmével be­hozta eddigi hátrányát és legjobb gólarányával meg is előzte a Ferencvárost és a Hungáriát- A Ferencvárosnak azonban még alkalma van javítani a tavaszra maradt Szolnok-mérkőzésen. A Kispest és Phöbus a szerzett pontokkal a bajnokság negyedik és ötödik helyére kerültek, de a Nemzeti még eléjük kerülhet, ha a hátralévő két mérkőzését éppen a Kispest és a Zugló ellen megnyeri. Kétségtelenül ez a három volt a legjobb középcsapa­tunk és csak utánuk következnek : Szolnok, Buda­fok és a szeszélyes Szeged és Szürketszi, ame­lyek után már a kiesési zóna következik. Ennek tagjai az Elektromosok, Bocskai, Zugló és Salgó­tarján. A bajnokság állása most már tavaszig a következő:­­ Újpest 13 mérkőzés 21 pont (51:15 gólarány), 7. Ferencváros 12 mérkőzés 21 pont (48:21), 3. Hun­gáris IS mérkőzés 21 pont (31:19), 4. Kispest 11 mérkőzés 15 pont (28:22), 5. Phöbus 13 mérő«*» 11 pont (25:26), 8. Szolnok 12 mérkőzés 13 pont (22:23), 7. Budafok 13 mérkőzés 13 pont (17:26), 8. Nem­ze­ti 11 mérkőzés 12 pont (28:26), 9. Szeged 13 mér­k­őzés 12 pont (21:20), 19. Szürkét sír 13 mérkőzés 11 pont (39:34), 11. Elektromosok 13 mérkőzés 9 pont (20:29), 12. Bocskai 13 mérkőzés 7 pont (29:32), 13. Zugló 12 mérkőzés 4 pont (15:41), 14. Salgó­tarján 13 mérkőzés 4 pont (17:61). A Hungária úti pályán először az Újpesti Nemzeti mérkőzést játszották le. A két csapat az első félidőben nagy küzdelmet vívott és hol az egyik, hol a másik kapu volt veszélyben. A félidő azonban 0:0 arányban végződött, mert a védelmek remekül működtek és a fedezetsorok jól támogatták őket. Újrakezdés után a nemzetinek módjában lett volna megszerezni a ve­zető gólt, a hands miatt megítélt I-est azonban Ba­logh II. a kapufának lőtte. Utána a lehangolt Nem­zeti ellen sorozatos támadásokat indított az Újpest csatársora Zsengellér és Vincze vezetésével, a fekete­fehérek fedezetsora összeroppant és Hidasi, az új középcsatár (2), Ungvári, az új jobbszélső és Zsengel­lér góljaival 4:0 arányban megnyerte a mérkőzést. Az Újpestben elsősorban a fedezetsort kell meg­­ ítélni, amelynek mind a három embere végig jól mű­ködött és egyúttal a csatársort támogatni tudta. Bevált a csatársor felfrissítése is, Zsengellér új erőre kapott összekötőben, de Vincze, Hidasi és Kállai is jók voltak. A Nemzetiben csak a védelmet lehet megdícsérni, a hosszú szünet után játszó csatárok gólképtelenné tették a támadósort. Boronkay jó bíró volt. Az Újpest megszerezvén a maga két pontját most már annál nagyobb érdeklődés kísérte a következő Hun­gária—Kispest mérkőzést. Úgy látszott, hogy a Hungária még felülmúlja az Újpest ellen mutatott játékát. Reme­kül gördülő támadások indultak, a fedezetsor támogatá­sával és az öt csatár - mintha csak rá akart volna cá­folni a W-formációs dicséretekre -­z állandóan ott tanyá­zott a Kispest kapuja előtt és percenként két-három lövés ment Boldizsár kapujára , illetve inkább mellé és fölé, mert a Hungária csatárok lövéseit nem kisérte szerencse és legalább 8 gólhelyzetet hibáztak el, különösen Vidtor, akit érthetetlenül előnyben részesítettek társai a remek formában levő Titkos helyett, aki alig kapott labdát, így Müllernek a félidő elején lőtt gólja, egyetlen is maradt, sőt a félidő végén Déri — aki már nem maradt hátul a védelemben — ki is egyenlített. Szünet után Hertzka bíró a cselező Déri felbukása miatt 1-est ítélt — a Hungária védelme ebben nem volt hibás — és Olajkár I. megszerezte a vezető gólt. A Hungária most újra remek támadásokat indított és Cseh, valamint Vidtor 3:2-re ja­vították az arányt. A félidő végén azonban a Hungária fedezetsora visszaesett, Kincses átment Dudáson és Bí­rón. Szabó korán futott ki és a feje felett a kapuba esett a Kispest kiegyenlítő gólja. A Hungária megérdemelte volna a győzelmet, mert csatársora ismét ragyogóan játszott, csakhogy most nem Kardos volt a csillag, hanem Cseh, aki után Müller és az elhanyagolt Titkos következett,, de Vidtor sem volt rossz. A fedezetsor nem bírta végig az ira­mot és a védelemben is voltak hibák. A Kispestben Olajkár, Rátkai és dr. Vargha voltak a mérkőzés hősei, elől pedig Nemes és Déri vezérkedett, de Páli is na­gyon tehetséges. Hertzka bíró gyengén vezette a meccset, — főként a Hungária kárára — de korrektsége minden vitán felül áll s nem érdemelte meg a közönség Inzultusait A Ferencvárosnak, nem fekszik a berlini utcai pálya — ezt a tételt igazolta a vasárnapi Ferencváros—Phöbus bajnoki mérkőzés, amely 4:4 (2:1) arányban döntetlenül végződött. Turay II szerezte meg a vezetést a Phöbus­nak, dr. Sárosi egyenlített és Gyetvay 2:1-es vezetéshez juttatta a zöld-fehéreket az első félidőben. Szünet után Solti belőtte a kiegyenlítő gólt, majd Sziklai és Béki góljaival már 4:2-re vezetett a Phöbus és győztesnek látszott. Solti megsérült és a Ferencváros erős finisbe kezdett. A Korányi rendsze miatt megítélt tizenegyest dr. Sárosi értékesítette, majd 10 perccel a mérkőzés be­fejezése előtt Toldi belőtte a kiegyenlítő gólt. Dr. Sárosi gólját már nem adta meg Újvári bíró, akit a közönség a meccs után sértegetett. A rendkívüli változatos és érdekes küzdelem hőse Korányi volt, aki szenzációs hátvédjátékot produkált. Í de jól játszott a Phöbusban Csikós, Wéber, Solti és Béki is. A sárgák okos támadójátékot folytattak és a jó ered­ményt ennek köszönhetik. A Ferencváros fiataljai a nekik szokatlan pályán elfogódottan mozogtak és csak a végküzdelemben talál­tak magukra. A zöld-fehéreknél kiválóan játszott dr. Sárosi, Pósa, Sárosi III és Tihanyi. A latorozauccai pályán lebonyolításra került Sze­ged—Szürketaxi találkozó 2:2 (2:0) arányban döntetlenül végződött. A szegediek igen jól startoltak és Szilassy és Harangozó góljaival már 2:0-ra vezettek. Szünet után Szeged elkövette azt a hibát, hogy az eredmény tartása céljából védekezni kezdett és ez a ta­ktika lehetővé tette a Szürketaxi számára, hogy fölénybe kerülj­ön és Takács II és Váradi góljaival kiegyenlítse a szegediek előnyét. A Szeged legjobbjai Szoyka és Tóth voltak, a Szürketaxiban Kiszely és Takács II remekelt. Budafokon zajlott le a Budafok—Zugló mérkőzés, amelyet a budafokiak kitűnő játék után 8:1 (2:1) arány­ban nyertek. A vezető gólt Fekecs III rúgta, majd a budafokiak két góllal válaszoltak Hortobágyi és Fézler, révén. A második félidőben Kovács I szerezte a Buda­fok harmadik gólját. A győztes csapatból Sós játéka emelkedett ki, utána az újonc Hortobágyi és Kovács III. érdemel dicséretet a mindig megbízható védelem mellett. Zugló legjobbjai Deli II. és Fekecs III. voltak. Debrecenben 1:1 (0:0) arányban döntetlenül végző­dött az Elektromos—Bocskai mérkőzés. A játék lefo­lyásának megfelelt a döntetlen. Mindkét csapatban a védelmek tüntették ki magukat, — különösen Kertes, a Bocskay kapusa remekelt — a csatársorok gyengén működtek. Góllövők: G. Tóth és Orosz. Salgótarjánban a LSE 2:1 (2:0) arányban győzte le a Szolnoki MÁV csapatát. Az eredmény meglepetést jelent , mégis igazságos, mert a lelkesen játszó salgó­tarjániak Kolláth lefogásával megbénították a Szolnok csatársorának akcióképességét, így van ez olyan csapa­toknál, amelyek W-formációban játszanak. Ha lefedezik az előretolt középcsatárt, az egész támadólánc veszély­telenné válik. A SSE góljait Kőszegi és Hernádi, a salgótarjániak tiszteletgólját pedig Kolláth lőtte. Lázár és Balogh (Újpest) nem megy Skóciába A futballkapitány összeállította a csütörtökön induló csapatot Hétfőn déiután elutazott a B-csapat Hollandiába (Saját tudósítónktól.) A futballkapitány va­sárnap megnézte mind a három nagy csapat játé­kát és tizennyolcas keretet állított össze, azzal, hogy hétfőn este fogja megmondani, hogy a tizennyolcból melyik tizenhat utazik csütörtökön Skóciába. Hétfőn a kapitány úgy döntött, hogy Lázárt küszöbönálló vizsgája miatt felmenti, viszont Dudásnak sikerül megkapni szabadságát, úgyhogy az újpesti Balogh utazása feleslegessé vált. A Skóciába utazó tizenhat játékos a következő: Szabó és Sziklai kapusok, Korányi, Bíró és Polgár hátvédek, Szalay (Újpest), Turay, Dudás, Sárosi III. fedezetek, Cseh II, Zsengellér, dr. Sá­rosi, Toldi, Titkos, Bognár, Gyetvai csatárok. A kapitány úgy rendelkezett, hogy a váloga­tottak kedden és szerdán egyesületi tréningjeiken vesznek részt, szerdán este fél hét órakor megbe­szélés lesz a Labdarúgó Szövetségben és másnap, csütörtökön délután fél négy órakor indul a csa­pat a keleti pályaudvarról Párizsba, a túra első állomására. * A B-válogatott csapat hétfőn délután 4 órakor indult Hollandiába, a következő összeállításban: Boldizsár és Kertes kapusok, Szojka, Olajkár­­, Szebehelyi hátvédek, Baróti, Sós, Szalay (Nem­zeti) fedezetek, Kincses, Pálya, Kolláth, Kiszely, Tóth (Phöbus), Victor csatárok. A B-válogatott csapatot Eggenhofer, a Nem­zeti Liga társelnöke és Mayer Béla, a Kispest futballigazgatója kísérik. A csapat szerdán játssza első mérkőzését Rot­terdamban, Hollandia nagy válogatott csapata ellen, amely azután vasárnap Németország ellen áll ki. Csütörtökön a B-csapat, Hollandia fiatal­jai, a »Fecskék« ellen állanak ki. Európai tenniszezők Japánban, japán tenniszezők Európában (Saját tudósítónktól.) Három amerikai ten­niszező, Mac Neil, Surface, Anderson, kiegészítve a jugoszláv Kukuljevic-cel, hatalmas mérkőzés­sorozatba kezdtek, amely Japánban kezdőik, a Fülöp-szigeteken keresztül Indiába végződik. A japánok viszont elhatározták, hogy legjobb játékosaikat, Nakanot, Karamitsut és Ab­et több­hónapos túrára küldik Európába és Amerikába. X A« Arsenal csak döntetlent ért el Párizs­ban. Arsenal (London)—Racing Paris 1:1, FO Sete —Excelsior Roubaix 4:2. X A német futballkupa. Berlinből jelentik: Vasár­nap négy városban von Tschammer und Osten-serleg­mérkőzés elődöntőt játszotta­k. Eredmények: Mannheim­ben: FC Waldhof—Rapid Wien 2:3 (1:1); Münchenben: München 1860-VSR Frankfurt 1:2 (1:1) meghosszabbí­tás után; Nürnbergben: 1. FC Nürnberg—Vienna 3:1 (2:1); Bécsben: WSC—Grazer SK 6:1 (2:0). X 161 jelvényt kaptak a budapesti tornászok. A MOTESz vasárnapi jelvényszerző versenyén vasjelvényt 101, bronzjelvényt 53 és ez­üst jel­vényt 7 tornász kapott. X Ausztrália tenniszranglistája. Az első helyen Bromwich áll, mögötte Quist, Mac Grath és Craw­ford a sorrend. X­II. osztályú Nemzeti Ligabajnokság: MÁ­VAG—Cs. MOVE 4:2, Lampart—Pécsi DV 4:0, Törekvés—Pereces 9:1, Beszkár—Tatabánya 2:2, Tokod—Pénzügy 2:0, Rá­koskeresztúr—Postás 5:2, Sopron—UTE 2:1, WMFC— Szentlőrinc 4:0. V. Reménység—Váci SE 4:1, Haladás-Vasas 1:0, Debreceni VSC—Szegedi AK 2:2, Sal. ETO— FTC 2:0, Alba Regia—Egyetértés 8:1, Dr. MÁ­VAG— Mezőtúr 8:1.­­ Budapesti amatőr I. osztályú futballbajnokság, Biró-csoport: Drasche—Testvériség 3:1, HAC—Beszkár II. 4:2, BVSC—MSC 4:3, Főv. TKÖR-ZsTE 2:0, MPSC­III. ker. TVE 1:1, BRSO-TTE 8:2, URAK—MTK 2:2. Pártos-csoport: WSC—BMTE 5:1, KAC—Hungária 8:2, WMTK—MAFC 6:1, EMTK—Ganz 3:2, KTC—SzFC 3:2, FSC—Goldberger SE 2:2, ETC—Magyar Posztó 1:0.­­ Magyaromig Németország atlétikai műsorában. Az olimpiász előtti évben a németek egész sorozat nem­zetek közötti mérkőzésen vesznek részt. Július 2-án lesz a Franciaország, szeptember 2. és 3-án a Svédország elleni válogatott mérkőzés, ezután kerül sor a magyar­német—olasz triangulár mérkőzésre. Tárgyalnak a né­metek egy-egy Amerika és Finnország elleni küzdelem érdekében is. Az olaszok kijelölték a vívóvilágbajnokságok napjait Róma, november 211. Az olasz vívószövetség, amely a nemzetközi szövetségből megbízást kapott az 1939. évi világ­bajnokságok megrendezésére, a következő napokra tűzték ki Meránba a bajnokságok napjait: Augusztus 31: megnyitás és kongresszus; szeptember 1—4: férfi tőr (egyéni és csapat­bajnokság) ; szeptember 6—9: hölgy tőr és férfi epé (egyéni és csapatbajnokságok); szeptember 11—14: kard (egyéni és csapatbaj­nokságok). RÁDIÓ NOVEMBER 21. Budapest I. 6.­5: Torna, hírek, hanglemezek. Utána: Étrend, közlemények. ll.M: Hírek. H.2«: »Shakespeare városa.« Irta Rozsnyay Kál­mán (felolvasás). 1».«: A téli divat (felolvasás), ll.»»: Ha­rangszó, Himnusz, időjárásjelentés. 12.1»: Hanglemezek. Kei­den kb. 12.39: Hírek. 13.2«: Időjelzés, időjárásjelentés. 13.3«: A rádió szalonzenekara. 14.35: Hírek. 14.5«: A rádió műsorá­nak ismertetése. 15.5: Élelmiszerárak. 16.1«: Asszonyok tanácsadója (Arányi Mária előadása). 1­.45: Időjelzés, idő­járásjelentés, hírek. 17.»«: »Losonc.« Irta Marék Antal (fel­olvasás). 17.»«: Az Estende-kivéház szalonzenekarának köz­vetítése, Székács Elemér énekszámaival. 17.55: Rádió a rádió­­ról. 18.15: Lakatos Gyula és Lakatos Vince cigányzenekara. Közben 18.05: Hírek. Majd 19.19: Hírek szlovák és kárpát­orosz nyelven. 11.15: Az Operaház előadásának ismertetése. 19.30: Az Operaház előadásának közvetítése. »Mária Veronika.« 2.Zenés misztérium két részben. Bethlen Margit novellája nyo­mán irta Rékai András. Zenéjét szerezte Ádám Jenő. Ve­zényli Rubányi Vilmos. Rendező Rékai András. Karigazgató Rubányi Vilmos. Szünetben kb. 20.35: A rádió külügyi ne­gyedórája. Majd: Hirek. Utána kb. tt.t.i: Időjárásjele­ntés. Majd: Szalonötös. 22.35: Hírek német és olasz nyelven. 23.M: Hirek angol és francia nyelven. 23.10: Közvetítés a Szeiffert­kávéházból. Csorba Gyula cigányzenekara muzsikál, Szalay László énekel. 24.15: Hírek külföldi magyarok számára. — Budapest II. 17.55—18.15-ig: Lakatos Gyula és Lakatos Vince cigányzenekara. 18.30—18.55-ig: A fö­ldművel­sügyi miniszté­rium mezőgazdasági félórája. 19.10—19.31.ig: Francia nyelv­oktatás (Barzó Miklós).­­«135-21­.9«.Ig: »Az első górcsőtől a hatvanezerszeres nagyításig.« Irta Fazekas István (felolva­sás). 2».«5-2».55-ig: Hanglemezek. 21.«»-20«-ig: Hírek, ügető­versenyeredmények. 21.25—22.30-lff: Közvetítés a budai Kis Royal étteremből. Kis Lajos cigányzenekara muzsikál. Közben 22.««: Időjárásjelentés. — Telefónhirmondó. «.45—11.29-ig: Budapest I. műsora. 11.20—11.51-ig: A Telefónhirmondó külön műsora (szórakoztató lemezek). Utána 15.25-ig: Budapest I. műsora. 15.25—15.55-ig: A Telefonhírmondó külön műsora (művészlemezek). Utána: Budapest I. műsora. — Közvetítő, állomások. «.45—18.3«-ig: Budapest I. műsora. 18.3»— 18.55-ig: Budapest II. műsora. Utána: Budapest I. műsora. — Rövld­hullámon. 32.88 méteren. 1.»»— 2.M-ig: Fricsay: Pipiroe induló. Előadja az 1. honvédgyalogezred zenekara (hanglemez.) Magyarnyelvű hírszolgálat. »Betyárgyerek talpig vasban.« Énekes László Im­re, kísér ifj. Berkes Béla és cigányzenekara (hanglemez). Majd: Csárdásokat játszik Magyari Imre ci­gányzenekara. Angolnyelvű hírszolgálat. »Ville.« Magyar népi gyermekdal. Kodály Zoltán szerzeménye. Énekel a Szi­lágyi Erzsébet leánylyceam énekkara (hanglemez). Szlovák­nyelvű hírszolgálat. Ábrahám—Zsoldos: Lesz még szőlő. Éneé­kel Kalmár Pál zenekarkísérettel (hanglemez). Kárpátorperc nyelvű hírszolgálat. Szózat.