Prágai Magyar Hirlap, 1931. október (10. évfolyam, 223-248 / 2740-2765. szám)

1931-10-20 / 239. (2756.) szám

10 ra^CM-MAQj­AR-HÍRLAB lapok.^ A DFC útban az amatőrbajnokság léte A prágai német bajnok Brünnben legyőzte a Zsidenicét Az SK Krocehlavy kikapott saját pályáján­­ Eldöntetlé­­nek napja a ligabajnokságban Prága, október 19. A vasárnapi csehszlovákiai sportesemények legfontosabb része: az országos amatőrbajnokság első középdöntőmérkőzései vol­tak, amelyek Brünnben, illetve Krocsehlavyban folytak le. Az idén emelkedő formát mutató prágai német csapat, a Deutscher FK Brünnben meg­lepetésszerűen legyőzte a Zsidenicét és ezzel a bajnokság jogos favoritjává vált. A Ligetit verő SK Krocsehlavy kikapott az SK Prostéjovtól, még­hozzá Kladnóban. A prágai ligában az I. osztályban csupa el­döntetlen eredmények adódtak, amely körülmény a küzdő csapatok egyenrangúságát bizonyítja. — Még a WAC-ot fölényesen győző Slavia sem tudott — saját pályáján — boldogulni az SK Náchoddal Egyedül a Bohemians győzött, amely így a liga élére került. A szabadnapos Sparta Zlinben ven­dégszerepelt, ahol szép játékban győzött. Részletes eredmények : DFC—SK Zsidenice 2:1 (1:9). A Brünniben 4000 néző előtt folyt meccs a prágai német csapat megérdemelt győzelmét hozta. A DFC technikailag felülmúlta ellenfelét. Legjobb emberei Schillinger dr. a védelemben, ITlanov a balszélen és Stoj csa­tár voltak. Az utóbbi lőtte mindkét gólt. A Zsidenicében Macht kapus játszott nagyon jól. Az SK gólját Lastovicska rúgta. A nimburgi Siba bíró példás objektivitással és jól látta el tisztjét. SK Prostéjov—SK Krocsehlavy 2:0 (2:0). A prossnitzi csapat három tartalékkal is győzni tu­dott a kladnói pályán. A hazai csapat a második félidőben feljavult, azonban a vendégek kitűnő védelme ellen nem boldogult. Prossnáte góljait Vesely és Michálé is rúgták. Cserny pozsonyi bíró megfelelt. Az L osztályú ligabajnokságban: SLAVIA—SK Náchod 2:2 (2:0). A meccs a két center­ half formáján dőlt el. Az első félidőben a Slaviában Csambal elsőrangú volt, a másodikban azonban Carvan a Náchodban felülmúlta. A Slavia Vodicska és Pacs helyén tartalékkal szerepelt. — Góljait Duffek és Junek rúgták, míg a Mohod ki­­egyenlítő góljait Baron és Roult szereztél­. Bíró a pilseni Küchler volt. BOHEMIANS—SK Kladnó 3:1 (2:1). A jobb technika győzelme a keményebb játékstílus felett. A Bohemians góljait Bara (2) és Skála 11-esből rúgták. A vendégek részéről Brabenec volt ered­ményes. Bíró: Matzke (Bod­enbach). Teplitzer FK—Csechiev Karim­ 3:3 (1:2). Kemény küzdelem Teplitzben. A­ bécsi Nicholsontól átvett Grotzmann-nal megerősödött teplitzieknek a kar­­­imi együ­tt­es egyenrangú ellenfele volt. Az erős meccset Pár pl bíró jól vezette. Viktória Zsizskov—Viktória Pilsen 2:2 (2:1). A lelkes vidéki együttes respektábilis eldöntetlent tudott kicsikarni prágai névrokonától. Bíró: Kubik volt. A II. ligában a következő eredmények adódtak: Meteor VIII.—CeAFC 5:2. — Nicelsky SK—SK Rakovnik 3:0. — Liben—Olympia Pilsen 5:2. —­ Csechíe Vili,—SK Pilsen 3:2. A bajnokságok állása:­ ­( Cseh- és morvaorszógi eredmények: Zlán: SK Sparta Prága—SK Bafa 4:2 (2:1). — Brünn: Sparta—Moraveká Slavia komb. 2:0. — Iglau: DFC—Viktorig Koliu 5:0. — Znaim: Délnick)y SK—Moravia Brünn 3:2. — Prerau: SK— Moraveká Slavia 2:2. — Turn: TSK-—DFK Alis­áig 3:2. — Karls-bad: KFK—Rapid Prága 7:1. ._ M a h r. - O s t r a u: MOSC— DSV Witkowitz 4:2. Slovan- SK Mór. Ostrava 3:1. — Oderberg: DSV—PSK Troppan 2:1. — Königgrátz: SK Hradec Králové—--SK Pardubice 3:3. I. osztály: II. osztály: í. Bohemians 5 3 2 — 14 :S 8 2. Sparta 4 3 1 — 14:6 7 3. Slavia 5 3 1 1 14:10 itl 4. Náohod 4 1 3 — 11:8 5 5. Viktória Pilsen 5 1 2 2 9:13 4 6- Viktória Zizkov 4 1 1 2 7:8 3 7. C-echie Karlín 5 1 1 3 11:14 3 8. Teplitzer FK 4 1 1 2 7:10 3 9. Kladnó 4 — — 4 7:17 — 1. Lábén 4 4 — — 16:5 8 2. Meteor VIII. 5 3 1 1 20:14 -7 3. Pilsen 5 2 1 2 10:9 5 4 Olympiö Pifee-ri *5 2 — 3 .19:14 4 5. CsAFC 4 1 2 1 13:13 4 6. Rakovnik 5 2 — 3 6:11 4 7. Cechie VIII. 4 1 2 1 13:19 4 8. Nueelsky 4 1 1 2 7:10 3 9. Slavoj Zizkov 4 — 1 3 3:12 1 Barátságos mérkőzések: Cseöbie Smiohov— j Sportbrüder 7:1. — DFC II.—SKEP 1:3. — Slavoyj IX.—Sfatvóy VIII. 3:1. — Smicfhov—Sparta Kosírej 3:3. A LTE hatalmas győzelme a Kábelgyár fölött a pozsonyi bajnoki forduló meglepetése A lévai csapat a tabella élén A Vlakhabea egy pontot elhódított az ESE-től Pozsony, október 19. (A PMH pozsonyi sport­­szerkesztőjétől.) A pozsonykerületi bajnokság min­den héten meghozza a maga meglepetését. Az erők annyira kiegyensúlyozottak, hogy ma már igazán nem lehet egy-egy meccs eredményét előre megjósolni még csak megközelítőleg sem. Az el­múlt heti forduló hőse a LTE, amely beigazolta jó formáját és vasárnap gólzáporral egyszerűen lelépte ellenfelét. A szimpatikus csapat ezzel a­­ győzelemmel a bajnoki tabella élére került. A­­ Makkabea is igazolta forma javulását és sikerült egy pontot elhódítania az ESE-től. A PTE balsze­rencsével küzdött a KFC ellen és ismét leadott egy pontot. Egyébként a Húsosok a várakozásnak megfelelően győztek a Vas felett, úgyszintén meg­érdemelt győzelmet aratott a Cérnagyár a GSE ellen. Az eredmények a következők: PTE—KFC 1:1 (0:0) A PTE a büntetés alatt álló Puha helyes tarta­lékkal állt fel. Az első félidőben a komáromi csa­pat a többet támadó fél, de a PTE védelem résen van és minden veszélyt elhárít. Helycsere után a PTE kerekedik felül és heves ostrom alá veszi ellenfele kapuját. A csatársor azonban balszeren­csével küzd és sokáig nem tud eredményt elérni. A 25. percben végre Sidó megszerzi a PTE gól­ját, de a pozsonyi csapat nem sokáig örülhet a vezetésnek, mert Virág a 34. percben ide"­ miit. A PTE legjobb embere Ménesi volt. — Rajta kívül Farkas és Schleicher teszel fele. A KFC- ben Csivre nagyszerű játéka érdemel említést. Jó bíró volt Löwinger. CÉRNAGYAR—GALANTAI SE 3:1 (2:0) A galántai csapat lelkesen játszott, de a nagyobb technikájú és egységes Cérnagyárral nem tudott boldogulni. Mindamellett a játék lefolyásának ki­sebb gólarányú gy­őzelem felelt volna meg. A vezető gólt a Cérnagyár éri el az 1. percben Röder févén, ma­jd , Kosztka­ a 43. percben újabb góllal növete a pozsonyi csapat előnyét. Helycsere után eleinte Galánta támad s Koháry révén megszerzi egyetlen gólját. A Cérnagyár harmadik gólját Kosztka rúgta a 40. percben. A pozsonyi csapat­ban Kosztka, Drab és Siklósi, a GSE-ben a két Haidekker volt a legjobb. Bíró: Rolff (Komárom). HÚSOS—VAS 2:1 (1:1) A várakozásnak megfelelően a Hasos megérde­melt győzelmet aratott a formájában hanyatlott Vas felett. A győztes csapat egységesebb játékot mutatott, főkép pedig a második félidőben volt fölényben. A vezető gólt a Vas érte el a 27. perc­ben Luzsica által. A 34. percben Denk kiegyenlít. Szünet­ után a Vas visszaesik s a 26. percben heves támadások után Prees berúgja a győztes gólt.­­ A Húsosoknál Keller és Nagy játéka emelkedett ki, a Vas­nál Travnicsek volt a legjobb. Biró: Grünberg. SK BRATISLAVA —BUDAI „11“ 4:1 (3:0) A SK Bratislava Bulla és Uher helyén tartalék­kal állt fel és így győzelme annál értékesebb­­­ Régen láttuk a Bratislavát olyan ambícióval és kedvvel játszani, mint vasárnap, mindamellett a győzelem gólaránya kissé túlzott. A Budai­­,11. ugyanis a mezőnyben egyenrangú ellenfele volt a SK Bratislavának, legalább ugyanannyi gól­helyzete is volt, míg azonban a Bratielava csatár­sora a helyzeteket ki tudta használni, a budaiak alig lőttek a kapura és ha már lőttek is, akkor mellé, vagy tőle. A Bratielava csapatának legjobb része a védelem és a balifeor volt. A közvetlen védelem­ben Csalik volt a legjobb, de javuló for­mát mutatott Dan­éik is. A bat flórban Jurcsák és Pollik elsőrangú lél­­esítm­ényt nyújtottak s Boncsó is jobb volt, mint rendesen. A centársorban­ a két szélső, Kosztka és Sorai jelentették a lendítő erőt, a belső trió agilisan, de k­vés sikerrel dolgozott. A Bratislava góljai közöl kettőt Sorai, 1—1et pedig Polli­k és Jaks is rúgtak. A vendégcsapat, # 1931 október 20, kedd. ­leszámítva a csatársor gól­kép­te­lenségét, tetszetős kombinatív jé*­kot mutatott. Fritz bíró tárgyi­lagosan vezette a meccset, amelyet mintegy két­ezer ember nézett végig. LÉVA: LTE—Kábelgyár, Pozsony 8:1 (5:0). A nap legnagyobb szenzációja. ÉRSEKÚJVÁR: KSE — Makkabea, Pozsony 2:2 (1:1). UNGVAR: UMTE — Spartacus (Munkács) 3:1 (1:1). Bajnoki: Biró: DobrovoLsaky. Góllövők: Gábor 11-esből, Gotthenz, Komendo az U­MTE-ből, Spartacusból Hőjük. Az UMTE egy 11-est nem­ tudott­ értékesíteni. EPERJES: ETVE—E. Törekvés 2:1. Bajnoki mér­kőzés. Biró: Katona Gyula (Kassa). MUNKÁCS: MSE—Ungvári­ VK 1:1 (1:0). Bíró: Gönczy. Bajnoki. KASSA: Kassai SC—KMSE 0:0. Egyenlő erők küzdelméből reális gólnélküli eldöntetlen. Biró: Árva. BEREGSZÁSZ: BFTC—Ungvári AC 3:0 (1:0). Bíró: Halpert. Bajnoki. Góllövők: Kovácsy (2) és Firozák. NAGYSZŐLLŐS: Beregszászi MSE—NSE 2:0 (1:0). A beregszásziak első két pontjukat szerez­ték Komáromi két gólja révén. Bíró: Róth Nándor. NAGYSZOMBAT: SK Rapid—SK Traava 4td A helyi derby a Rapid fölényes győzelmét hozta. A gólokat Fisebi (2), Bumta és Maszarovics lőtték. A Rapid ezzel a győzelmével a nyugatszlovenszkói zsupa élére került 10 ponttal és 21:0 gólaránnyal TAPOLCSÁNY: Budai „11“—SK Tapolcsány 3:0. Szombaton lejátszva. Szép mérkőzés. IPOLYSÁG: IFC—Füleki TC 3:1. Bajnoki mér­ Lábtörés és botránykőzés­ a Hungária és Vasas bajnoki mérkőzésén Győzött a Hungária­­ A Ferencváros rekord gólarányú győzelme a Nemzeti ellen • Az Újpest sikere Belgrádban Budapest, október 19. (Szerkesztőségünk távirati j jelentése.) A tegnapi bajnoki mérkőzések ismét­ a favorit csapatok győzelmét hozták. Egyedüli meg­­­lepetést a Kispest fölényes győzelme kelti a III.­­ kerület felett. Hatalmas formáról tanúskodott a­ Ferencváros, amely a hanyatló Nemzetit nagy gól­aránnyal lépte le. A Vasas—Hungária meccsen Rebró lábát törte, mire a közönség inzultálta a Vasas egyik játékosát. Részletes eredmények: Hungária—Vasas 4:2 (2:2). A mérkőzés szépen indult. A Vasas az első félidőben egyenrangú ellen­félnek bizonyult. Az első gólt az 5. percben éri el Titkos, amit Egry nemsokára kiegyenlít. A­ 18. percben Brunecker vezetéshez juttatja a Vasast, ámít viszont Titkos egyén­lt. A 43. percben Király (Vasas) összecsap R­ebróval, aki ájultan esik össze. Megállapítják, hogy a Hungária hasi csont­törést szenvedett. Erre a közönség benyomul a pályára és ütlegelni kezdi Királyt. A rendőrség a­ tömeget visszaszorította. Szűrnés után a Hungária fölénybe kerül és Cseh II­, valamint Hires gól­jaival győzött. Ferencváros—:Nemzeti 7:0 (3:0). A Ferencváros az első félidőben lanyhán játszott az alig küzdő Nemzeti ellen. A második félidőben azután lelépte ellenfelét. A gólokon Takács II. (5) és Turay (2) osztozkodtak. Kispest—III. kerület 3:1 (2:1). Sabária—Somogy 3:1 (1:0). Mindkét csapat hazai pályán győzött. Pécsett a Pécs-Baranya a II. osztályú bajnokság­ban a Terézvárost 7:3 (4:1) arányban győzte le. Debrecenben a Bocskai a Nagyváradi AC-ot látta vendégül és azt 2:1 (0:0) arányban győzte le. A várad­i csapatban a védelem volt igen jó. A R­esicai góljait Opata és Mátéffy rúgták. Az Újpest Belgrádban a Jugoslaviját 3:1 (2:1) arányban győzte le. A II. osztály eredményei: Túrni—Megyer 4:0 (4:0), BTC—Maglód 6:1 (3:1), Szeged FC—VÁC 3:1 (2:0). Csehszlovákia vezet Osa a milánói országközti tenniszversenyen Az első napon az olaszok 3:0-ra vezettek . A két napi ered­­mény 5:3 Csehszlovákia javára Milánó, október 19. Csehszlovákia, és Olaszország j válogatott tenniszm­érkőzésének első két napja érdekes és izgalmas küzdelmeket eredményezett.­ Olaszország Morpurgó, Csehszlovákia, Menzel és Hecht nélkül állott ki. Az első nap az olaszok há­rom ponttal vezettek, vasárnap azonban Cseh­­szlovákia szerzett már két pontos előnyt. Szombaton az olasz Sertorio a csehszlovák Libát 6:4, 6:2, 6:1, Gaslini pedig Vodicskát 6:3, 3:6, 6:3, 9:7 arányban győzte le. Az él­játékosként indult csehszlovák Malecsek a jelenleg legjobb olasztól, De Stefanitól 3:6, 6:1, 3:6, 3:6 arányban szenvedett vereséget. Kozselik János szombaton az olasz ifjú­­­sági bajnok Hadovat kérik’ es­te A meccs : sötét­ség miatt 2:6, 10:7, 7:5 arányban maradt félbe a­ javuló formát­ mutató csehszlovák bajnok javára. i A vasárnap folytatott mérkőzésen Kozielub Rade ellen 6:0-as szetet ért el és így Csehszlovákia első pontját szerezte meg. A vasárnap többi mezeseit a csehszlovákok nyer­ték az alábbi eredményekkel: Kozselik, Siba— Gaslini, Sertorio 6:0, 6:4, 6:4 — Martalek, Ma­lecsek—Bonzi, D­emartino 6:2, 5:7, 3:6, 6:4, 6:2. —­ Martalek, Malecsek—Gaslini, Sertorio 3:6, 3:6, 6:4, 6:1, 6:1. — Kozselik, Siba—Bonzi, Demartino 6:3, 3:6, 4:6, 6:2, 12:10. Ponteredmény az első két nap után: 5:3 Cseh­szlovákia javára. A versenyt hétfőn fejezik be. )( Maeenauer legyőzte Morpurgót a püseni ex­­hibit­ieu*- meccsen 6:3, 3:6, 6:4 arányban. Sovka a pilseni Csihar ellen 6:4 ugban győzött. A Maeenauer—Csihar kettős a Morpurgó—Sovka kombinál­tat 6:3, 4:6, 6:3 arányban verte meg. Fontos Budapestre utazók részére Szálljon meg a Merán szállóban­­• o­r­allér 1, (Nyugatinál) udapest legjobb helyén fekvő modern szállója l­ift, központi fűtés, hideg­en meleg folyóvíz, fürdők, tele­fonos szobák, kávéház-étterem Szobák 4’ 50 P Pensiók 8 P - t­ő Ügy ágynál 10, két ágynál 20( engedmény e lap olvasóinak A kassai CsSK országos atlétikai versenye Sztanoszlav (ETVE) és Nyigoscsik (M­AC) jó eredménye. Népes mezőnyök Kassa, október 19. Gyönyörű napsütéses időben, élénk érdeklődés mellett rendezte meg a kassai CsS­K országos ifjúsági és szenior atlétikai verse­nyét. A szenior számokban a legjobb eredményt az eperjesi Sztaniszlay a magasugrásban és Nyigoscsik a 3000 méteres fu­­tás­­ban érte el. Az ifjúsági atléták között nem egy tehetséges versenyző akad. — Rész­letes eredmények: 100 m., diákok: Dobó (eperjesi kollégium) 12.1 mp., 2. Madarász (kassai gimnázium) 12.2 mp., 3. Fiala (kassai reál). A győztes tehetséges versenyző. 100 m­. szenior: Buksán (CsSK) 11.8, 2. Tuschek­­ (CsSK) 12 mp. Greech feladta. Buksán jó idő alatt biztosan győz. Súlydobás diákok részére (5 kg.): Szilcsák (kas­sai felsőipariskola) 13.62, 2. Orosz (kassai főreál) 12.21, 3. Nagy (kassai gimnázium) 12.11 m. Szilcsák jó tréner kezei alatt kiváló sulydobó lehetne. Súlydobás szenior: Linhard (CsSK) 11.73,5, Sztaniszolay (ETVE) 10.65, 3. Szilcsák (ILA­ CT) 10.46 m­,2. Távolugrás diákok részére: Dobó (eperjesi kollé­gium) 603, 2. Rajczy (kassai felsői pár iskola) 568, 3. Orosz (kassai gimnázium) 566 cm. Távolugrás szenior: Dobó (ETVE) 613, 2. Lin­hard (CsSK) 605, 3. Krucsay (ETVE) 550 cm. Az ifjúsági Dobó a szeniorokat is biztosan legyőzte Tehetséges atléta. 800 m. síkfutás diákok részére: Regéczy (gámn.) 2.21, 2. Nagy (gím­n.) 2.5 mp., 3. Ondrus (reál). 3000 m. síkfutás handicap, szenior: Nyigoscsik (KAC) 9.39 mp. Kerületi rekord­ (Régi 9.42 mp.) 2. Prokop (CsSK) 200 méter előnnyel, 3. Burza (KAC) e. n. 6 induló. Gyúrásán (KAC) feladta. Nyigoscsik jó beosztással futott. Magasugrás: Staniszlav (ETVE) 179.5, 2. Gresch (ETVE) 163, 3. Krucsay (ETVE) 161 cm. — Szta­­niszlav a 182 cm.-es magassá­got csak hajszálnyira ütötte. 4X100 méteres staféta: CsSK 47.6 mp., 2. ETVE, Svédstaféta: CsSK 2.15 mp., 2. KAC. A zsűri tagjai voltak: Kratochvil dr., Sztracetnaky, Braun Andor, Havas, Grusetzky, Vágó stb. )( Strassburgban Körűig a 100 yardon 9.8, 100 méteren­­ ped­ig 10.6 alatt, győzött egy futballeccs szünetében. )( A budapesti BEAC atlétikai versenyének jobb eredményei voltak. 100 m.: Raggamby 10.8 mp. — 400 m.: Barey 57.7 mp. — 800 m.: Barsy 2:134 p? 110 m. gátfutás: Kovács és Boros 15.6 mp. — 4 X 100 m. sb.séta: BBTE 44 mp. — Maga­­ ugrás: Késmárky 1.88 m. — Távolugrás: Koltay 6.9­5 mv Diszkoechterbás: Remsoc 46237 méter.