Prágai Magyar Hirlap, 1932. szeptember (11. évfolyam, 199-223 / 3012-3036. szám)

1932-09-20 / 215. (3028.) szám

iPjaBJwawwnin­aMMaHgMgMMMBM—————i————^■—— végig bírta az iramot. Radó szorgalmasan dol­gozott, annál gyengébb napja volt Feketének, aki úgy látszik­­ már nem érzi jól magát a szél­sőbal posztján. Mindig a középre, kalandozott ég Rob­ert üresen hagyta. A csatársor rossz volt. M­illernek semmi nem sikerült, rossz napot fogott ki, Mayer II. már csak az olyan labdákat tudja megjátszani, ami­kor nem zavarják. Aránylag jól tartotta ma­gát Heszky és Frtrszt, az utóbbi azonban fukar­kodott a lövésekkel. Precs túlságosan merev játékos, néhányszor jól adta be a labdát, de sok­kal többet hibázott, és a zsupa csapata A zsupa csapatában is jól működött a véde­lem, bár Braun nem tudta pótolni Csülköt. Okos, intelligens játékos, de csak a második félidőben lendült formába. Dancsik nagyszerű volt, rajta minden támadás megtört. Kardos bi­zonytalanul védett, az első gól a hasa alatt ment be. A halifeorbain Boncso teljesítménye emelkedett ró, a csatársorban pedig Bulla je­lentette az észt és lendítő erőt. Bobor néhány szép akcióval vonta magára a figyelmet. Jó volt még Maszak­ovics is, ellenben Zsigárdy cső­döt mondott. Bíró: Dr­ Brühil, 3500 néző. Győz a magyar ifjúsági csapat Előzően az ifjúsági válogatottak mérkőztek. A magyar ifjúsági csapat szép játék után 4:1-re győzött a zsupa ifjúsági válogatottja felett. A DFC csak nehezen győzött az amatőr bajnokság előmeccsén Prága, szeptember 18. A csehszlovák főváros­ban vasárnap csupán egyetlen jelentős mérkőzés folyt le a DFC leírni pályáján. Csehszlovákia ta­valyi amatőrbajnoka az országos amatőrbajnokság évi elődöntőjében a budweisi SK Budejovicével ke­rült szembe. Az első meccset a DFC erős küzde­lem után 8:2 (1:1) arányban tudta csak megnyerni. 5000 néző előtt a budweisi csapat meglepetést kel­tett. A DFC — úgy látszik — saját pályáján nem tud kellően játszani. Legjobb embere az új hátvéd, Smolensky volt. A DFC góljait Truntschka, Stoj és Patek szerezték, míg a Budeljovice részéről Kolár góloztak. Fejtik bíró­sokat, de feleslegeset is lefü­tyült.­­ A revánsmérikőzés október másodikán folyik le Budweisban. Csehszlovákiai eredmények Náchod: SK—SK Kladno 4:2 (3:2). A vasárnap egyetlen I. osztályú ligamérkőzésén a honi csapat biztosan győzött Szedliacsek (2), Janousek és Stej­skál góljaival. II. Profiliga: Zsidenice Brünn—Olympia Pilisen 2:1. — Meteor VIII.—SK Proeterjov 2:1. — Csephie VIII.—Slavoy Zsizskov 4:2. — SK Rakovnik— GsAFK 4:1. Német liga: DSV Saaz—DFC Budweis 5:0. — Warnsdorfer FK—Reichenberger SK 7:1. — SV Bodenbat­h—DFK Komotau 3:2. Brünn: Vienna Bécs—Moravska Slavia 3:1. tartalékokkal szereplő bécsi csapat csalódást kel­­­tett. — DSV—DFC Iglau 3:2. Bajnokság­ — Sparta —SK Zabovresky 2:2. Kolin: AFK—Bohém­ium 1:1 (0:1). Barátságos: Pardubic: Union Zsizskov—SK Pardurbice 3:2 (2:1). — AFK—AFK Chrudim 4:1. Brüx: Teplitzer FK­—DSK 5:2 (2:1). Pirkh­ammer: Karlsbader FK—SV Pirkhammer 10:0. II. osztályú bajnoki. Szlovenszkói eredmények LOSONC: AFC—Füleki TC 3:1 (2:1). A derbynek számító mérkőzést a LAFC fenntartás nélkül nyer­te. Győzelmét teljesen megérdemelte­­ az első fél­idő 42-ik percében harcképtelenné tett Rasmiss miatt az egész második félidőt 10 emberrel ját­szotta le. A­z első gólt Szirák (LAFC) fejelte, amit­­ Galbács (FTC) egyenlített ki egy szerencsés lövés­sel. A vezetést Paragi voley lövésével éri el a LAFC. A második félidőben a LAF­C kitünően tartja magát és Paragi góljával biztosan győz. Mindkét csapat egy 11-est mellé rúgott. A mérkő­zés nem hozott különösebben szép sportot. Ko­­ronczi bír­ó nem hagyta elfajulni a mérkőzést.*— FTCb)—LAFCb) 4:3. UNGVÁR: MSE-UTK 2:1 (2:0). Bíró: Katona Gyula, Kassa. A munkácsi csapat az első félidőben fölényben volt, ami Fialko és Hajlik góljaiban ju­tott kifejezésre. A második félidőben váltakozó harc folyt, az UTK feljavul és Gallusz gólja révén szépít. Az UTK-ban kitűnt Raffay kapus a pestiek közül, a többiek szürkék. Volentik volt az UTK legjobbja. Az MSE-ből Csorba, Hajek, Dóczé voltak jók. A bajnokságban az MSE nyolc ponttal vezet.­­ Szombaton az UAC barátságos meccsen 4:3 (4:2) arányban győzte le az SK Rusjt. Skienicka bíró elnyomta az UAC-ot. BLczner (UAC) egy 11-est kivédett. BEREGSZÁSZ: UMTE—BMSE 3:2 (1:1). Bajnoki. Bíró: Teichmann. Az utolsó negyedóráig Bereg­szász vezetett, amikor az UMTE pompás finissel győzött. CSAP: SK Rusj—Csapi SE 5:1. Bíró: Hirseh. Barátságos. NYITRA: NYAC— Nagytapolcsányi SE 6:1 (2:0). 2500 néző előtt folyt le a nagy érdeklődéssel várt mérkőzés, mely a nyitnás csapat megérdemelt nagy góli arányú győzelmét hozta. Elöljáróban leszögez­hető, hogy a nagytapolcsányi csapatot csak a sze­rencséje mentette meg attól, hogy sokkal nagyobb arányú vereséget szenvedjen. A jól összejátszott nyitrai együttes az egész mérkőzés alatt fölényben volt és a vendégcsapat csak nagyritkán jutott szó­hoz, amikor azonban a védelem biztosan szerelte a széteső játékot mutató csatársor támadásait. A nagytapolcsányi csapat egyetlen gó­lja a második félidőiben megítélt túl szigorú 11-cesből esett, melyet Juszt értékesített. A nyim­ád csapat első sikere a 6. percben született meg, amikor Mácsik egy szé­pen felépített támadást értékesített góllá. Rövid­del később Steiner értékesített góllá egy nehéz labdát. A félidő végéig hullámzó mezőnyjáték folyt, veszélytelen nagytapolcsányi támadásokkal. Újra­­k­ezdés után azonnal a nyitva­ csapat vette át a­­ tempót és gyors, szépen felépített támadások egész sorát vezette a nagytapolcsányi kapu ellen, me­lyek alig néhány perces időközönként négy újabb gólt eredményeztek Schneider, Bicsisite és Steiner (2) révén. A vendégcsapat néhány tagja, főleg Opitz rendkívüli durván játszott, úgyhogy a bíró több esetben volt igénytelen figyelmeztetni őket. Dubay egy teljesen tiszta helyzetben mellé lőtt és ugyancsak biztos helyzetet rontott a nyitrai csatár­sor többi tagja is. A mérkőzést U6tohal bíró ve­zette, aki nagy eréllyel tartotta kezében a mérkő­zést, de több tévedés­ével érzékenyen sújtotta a helyi csapatot.­­ Előmérkőzésen a két egyesület B. csapata játszott barátságos mérkőzést, mely a nyitrai együttes 5:2 (2:0) arányú győzelmével vég­ződött. NAGYSZOMBAT: MSK Malacka—Rapid 2:1 (0:1). Bajnoki mérkőzés. A szezon első bajnoki mérkő­zését a Rapid drámai körülmények között veszí­tette el A hazai csapat Tomecsek, Zsigárdy, Ma­­szarovics, Meliska, Braun helyén tartalékokkal állt ki, akiket az ifjúsági játékosok nem tudtak kellő­képpen pótolni. A meccs maga tervszerűtlen csap­kodás volt mindkét részről és inkább bővelkedett durvaságokban, mint játékban. Az első félidő 20. percében Fischl annyira megsérült, hogy a kórház­iba kellett szállítani, valószínűleg a karját törte el. Ettől a perctől fogva a hazaiak csak tíz ember­rel játszottak, de még így is a második félidő 35. percéig nagy fölényben voltak. Csak az utolsó tíz percben ropp­ant össze a csapat és Malackának ek­kor sikerült kiegyenlíteni, majd 5 perccel a vég előtt a győztes gólt elérni. A szégyenteljes vere­ségért Csajkovszky intézőt terheli a felelősség, mert nem kellett volna a bajnoki mérkőzést leját­szani, ha a csapat 4 játékost bocsájt a zsupaváloga­­tot­t rendelkezésére. A mérkőzést Fritz bíró ve­zette le. PÖSTYÉN: PFR—Slavia, Bratislava 3:0 (2:0). VÁGUJHELY: AC—Fegyvergyár Pozsony 5:5 (4:1). Nagyszámú közönség előtt folyt le e mérkő­zés, mely kezdetben a hazai csapat teljes fölényét hozta. Később a vendégek a honi védelem össze­roppanása folytán kiegyenlítettek. Góllövők: Lö­­vinger (2), Birmann (2) és Mrázik az AC NM részé­ről. Biró: Evenling, Pozsony. Verekedés Bécsben az Admira-Vienna bajnoki meccsen Bécs, szeptember 19. Az I .osztályú ligabajnok­­ságok során szombaton a Nicholson, amely pilla­natnyilag a tabella utolsó előtti helyén áll, megle­petésszerűen győzött a vezető Ausztria ellen 2:0 (1:0) arányban. A WSC—Wacker mérkőzés válto­zatos küzdelem után WSC 2:1 (1:1) arányú győ­zelmével végződött. A bécsi Stadionban ugyancsak szombaton került sor a Vienna—Admira-mérkő­­zésre, amelyet a Vienna 2:1 (0:0)-ra megnyert. A 42. percben Frankenstein bíró téves ítélkezése folytán óriási botrány tört ki. A biró a Vienna kiegyenlítő gólját Togel állítólagos hendsze miatt nem adta meg. Az Admira-játékosok erre körülfog­ták a birót, kapacitálni, majd bántalmazni kezd­ték. Ebbe a Vienna-játékosok is beavatkoztak, akik a biró védelmére siettek és a két csapat játé­kosai között formális verekedésre került sor. A nézők sem maradtak tétlenek, számosan beronhan­­tak a pályára és a rendőrségnek csak nagy erőre­­feszítéssel sikerült a pályát az oda nem való ele­mektől megtisztítani. Frankenstein bíró a rendőr­ség fedezete alatt vonult be öltözőjébe, de a Sta­dion kapuja előtt nagy embercsoport verődött ös­­­sze azzal a nyilvánvaló célzattal, hogy a bírót bántalmazza. További rendőri készültség beavat­kozására volt szükség, míg végre nagy nehezen sikerült a tömeget szétoszlatni. Vasárnap a WAC-pályán a Hakoah a ligaújonc Libertást 2:0 (0:0) arányban késztette megadásra. A gólokat Reich és Eisenhoffer lőtték. — A WAC a Brigittenauer AC-ot 6:1 (4:1) arányban hengerel­te le. — Hild­ (4), Müller és Gilezár egy-egy gólt lőttek. — A Rapid és a Floridsdorfer AC 1:1 (0:0) arányban megosztoztak a pontokon. A II. ligában a Simmering a Burgtheatert 2:0, a Siemens a Cricketert 2:1 arányban győzte le. A Slovan a Vorwärts-szel és a Donau a Metallummal eldöntetlenül játszott (1:1, illetve 3:3). Németországi és olaszországi eredmények Schalkéban Délnémetország Északtól 1:3 arány­ban kikapott. A délnémet bajnokságban a Sp. Vg. Fürth az ASV Nürnberget 1:0, az IFC Nürnberg a Wü­rzburger Kickerst 4:1, a Wacker München a Theutoniát 2:1, a Bayer pedig az 1860-at 1:0 arány­ban győzte le. Olasz bajnokság: Bari—Milánó 2:2, Ambrosiana— Pro Patria 5:2, Nápoly—Lazzio Róma 3:1, AS Ro­ma—Casalle 2:0, Pro Vercelli—Palermo 2:0, Ales­­sandria—Juventus Torin 3:2, Torino—Fiorentina 3:2, Padua—Bologna 0:0, Genoa—Trieste 4:0. 1932 s­eptember 20, fceflil. KftZdAZPMÁOr* > A­­ tehszlovák-magyar kompenzációs ügyletekből eredő fizetések Prága, szeptem­b­er 19. A Magyar Nemzeti Ba­nk most közölte a csehszlovák jegyibaink­­kal a kompenzációs ügyletekből eredő tarto­zások és követelések rendezésének módját. Eszerint a Csehszlovák Nemzeti Bank kü­lön JC- számlát nyit a magyar jegybanknak s azt Kc­lban vezeti. Az erre a számláira el­helyezett betétek kamatmentesek. A cseh­szlovák importőr a csehszlovák-magyar ideiglenes, kompenzációs kereskedelmi szerződés alapján importált magyar áru ér­tékét az éppen említett s a csehszlovák jegybanknál vezetett „C“ számlára fizeti be s ha ezt megtette, úgy ezzel a magyarorszá­gi szállítóval szemben eleget tett fizetési kötelességeinek. A magyar nemzeti bank a magyar hitelező követelését nyomban ki­fizeti pengőben, mihelyt a csehszlovák jegy­banknak a fizetés megtörtén­télről szóló érte­sítését megkapta. A magyarországi importőr, aki csehszlo­vák árut vesz, a csehszlovákiai hitelezője követelését pengő értékben a magyar jegy­bankhoz fizeti be. A magyar nemzeti bank ezeket a követeléseket a csehszlovák nem­zeti banknál vezetett „C“ számlájára be­folyó összegekből egyenlíti ki.’ A pengő és Ke átszámításánál mértékadó a magyar nemzeti bank hivatalos jegyzése és pedig a befizetés napján. A magyar nemzeti bank a csehszlovák nemzeti bankban levő C számlájára befolyt összegekkel kizárólag csehszlovák exportő­rök javára fog rendelkezni, amennyiben ezek csehszlovákiai eredetű árut szállítot­­tak. Amennyiben a C számlán fölösleg mu­tatkoznék, úgy azt más, nem áruszállításból származó csehszlovák követelések kiegyen­lítésére fordítják. A Magyar Nemzeti Bank hangjegyforg­alma — mint budapesti szerkesztőségünk jelenti —■ a szeptember 15-i kimutatás szerint a szeptem­ber 7-i forgalommal szemben 18,4 millió pen­gővel csökkent. E csökkenést a zsír­ószámláikra történt befizetések és a váltótárcaállomány apadása idézte elő. Az állami számláikra 7.1 millió pengő, egyéb számlákra pedig 1-2 millió pengő folyt be, úgyhogy a girókövetelések ál­lománya összesen 8.3 millió pengővel emelke­dett. A vá­ltóesedékességek összege a váltóbe­­nyújtások összegét 8.2 millió pengővel haladta meg. Az érckészlet 1 millió pengővel növeke­dett. Az „Egyéb tartozások” 2,9 millió pengő­vel gyarapodtak. Svédországban fölemelték a köteles gabona­keverésnél a belföldi kvótát. A svéd kormány a kitűnő belföldi termésre való figyelemmel a bel- és külföldi gabona kötelező keverésénél a belföldi rozs arányát 30 százalékról 90 száza­lékra, a búzánál 60 százalékról 80 százalékra emelte föl. Skócia legyőzte Írországot Belfast, szeptember 19. A szezon első válogatott meccse Skócia 4:0 (2:0) arányú fölényes győzel­mét hozta Írország felett. Skócia az írek elleni 33 játékból 29 győzelmet aratott. London, szeptember 19. Anglia jelenleg legjobb formában lévő csapata, a West Bromwich Albion szerdán az Arsenaltól, tegnap pedig a Blackburn­­tól kapott ki. Az Everton győzött és újból előre­törni készül. Részletes eredmények voltak: 1. Angol liga: Arsenal—Bottom Wand. 3:2, Aston Villa—Lekee ter C. 4:2, Blackburn R.—West Brom­ - Win­ch A 4:4, Blackpool—Sunderland 3:1, Derby Go. —Birmingham 2:2, Everton—Manchester C. 2:1, Leeds Un.—Sheffield W. 3:2, Middlesbrough—Li­verpool 0:1, Newcastle Un.—Portsmouth 1:1, Shef­field Un.—Huddersfield 1:2, Wolverhampton— Chelsea 1:2. — II. liga: Bradford C.—Swansea T. 1:1, Bury—Tottenham 1:0, Gharlton Athil.—Preston NE. 0:1, Chesterfield—Nőtte Co. 0:0, Fulham—Port Vale 1:1, Lincoln C.—Southamptou 1:0, Manchester Un.—Grimsby T. 1:1, Nottingham F.—Bumley 1:1, Plymouth Arg.—Bradford 3:2, Stoke C.—Oldham Athl. 4:0. West Ham Un.—Milíwall 3:0. — Skócia: Aberdeen—Stirlingehire 1:3, Elyde—Tbird Lanark 0:1, Falkirk—Motherwell 2:2, Hamilton A.—Air­­drieonians 7:0, Hearts—Dundee 1:0, Kilmarnock— Ayr United 3:5, Mortan—St. Mirren 0:1, Queens Park—Geltic 4:1, Rangers—Partick Thystie 3:0, St. Johnstone—Cowdenbeath 3:1. * )( Autocar-utazás szeptember 30-án Budapestre az osztrák—magyar mérkőzésre. A P. M. H. uta­zási osztálya szeptember 30-án autocar-utazást­ rendez Budapestre az osztrák—magyar labdarugó mérkőzésre. Az utazás ára kétnapi budapesti tel­jes ellátással együtt Pozsonytól Pozsonyig 210 ko­rona. Az utazás közös útlevéllel is történhetik. Je­lentkezés szeptember 24-iig. Németország kettős atlétikai győzelme Franciaország ellen 87:64, Svájc ellen 91:45 Düsseldorf, szeptember 19. Németország atlé­tikai válogatottja a franciákat 87:64 arányban fölé­nyesen legyőzte. Az egyes eredmények közepesek voltak, ami a német csapat kettéosztásának követ­kezménye volt. A 100 méteren Jonath 10.8 mp. alatt győzött, Borchmeyer ellen. A 200 métert Borchmeyer 22 mp. alatt nyerte a francia Rousseau előtt. A 800 méteren Keller (francia) győzött 1:54.8 p. alatt. — A távolugrásban a francia Robert Paul 7.22 métert ért el. — A súlydobásban Sievert 14.805 méterrel győzte le Noért (14.50 m). A disz­koszt Winter (francia) 48.51 méterrel nyerte meg. A 4X400 méteres stafétában Franciaország, a 4X100 méteren Németország győzött. Weimar, szeptember 19. 8000 néző előtt a né­met atléták 91:45 arányban győzték le a svájcia­kat. A 100 és 200 méteren a német Gillmeister legyőzte Köriiget. A súlydobásban Hirschfeld 15.44 méterrel, a diszkoszban 42.65 méterrel győzött. — A 4X100 méteres stafétát a németek 43.7 mp. alatt nyerték meg. — A gerelyben Weimann 64.48 mé­teres eredménnyel előzte meg Eberlét (61.42 m). *Svájc egyetlen győzelmet sem tudott elérni, alatt nyerte. Douda a súlydobásban 14.74 méterrel győzött. — A magasugrást Kratky (Slavia) 1.835 méterrel nyerte Zamist előtt, aki ugyancsak 1.835-öt ugrott. Az eperjesi Sztaniszlay 1.80 méter­rel harmadik lett. )( Az olimpiai bajnok Sexton két új rekordot állított fel Amerikában. A 7.5 sikeres súllyal 21.30 métert, a 10 sikeressel 19.42 métert, a rendes Stul­­­lyal pedig 15.67 métert dobott. A két első jelenti a rekordot. A MAC atlétái nem indultak Budapest kerületi bajnokságain Budapest, szeptember 19. A MASz szombaton és vasárnap rendezte meg Budapest kerületi atlé­tikai bajnokságait, amelyek egyúttal válogató ver­senyt jelentettek a lengyel—magyar viadalra. Nagy feltűnést keltett, hogy a legelőkelőbb ma­gyar klub, a MAC a MASz-gal való viszálya miatt atlétáit nem indította. A szombati eredmények voltak: Rúdugrás: Friedrich Tibor (MAFC) 335 cm., 2. Bácsalmásy 335. 800 méter. Zsitvai (BBTE) 1:59.4 mp., 2. Sárvári (UTE) 1:59.6 mp., 3. Govrik (BEAC) 2:00.4 mp. Távolugrás: Fekete (UTE) 734 cm., 2. Balogh (MAFC) 733 cm., 3. Batkay (BEAC) 688 cm. 100 méteres futás: Raggambi (BBTE) 10.8 mp., 2. Gere (MTK) 10.9 mp., 3. Forgács (UTE) 11.0 mp. Gerelyvetés: Várszegi (TFSC) 59.75 m., 2. Farkas (TFSC) 57.80 m„ 3. Takács Postás 52.40 m. 200-as gátfutás: Kovács (BBTE) 25.2 mp., 2. Obitz (BEAC) 26.4 mp., 3. Kovácsy (BBTE) 26.5 másodperc. 5000 méteres futás: Szilágyi (MTK) 15.34 mp., 2. Görög (UTE) 15:34 mp. ,3. Simon (MTK) 15:55.6 mp. Szilágyi szenzációs finisben, melldobással győzött, Kelen feladta. )( A prágai Tyrs-versenyen a csehszlovákiai at­léták java vett részt, ennek dacára az eredmények igen gyengék, így Enged a 100 métert 11.4 mp. TENNISZ )­ A reichenbergi nemzetközi tenniszversenyen Menzel győzött a férfi­ egyesben, miután Hecht 3:6, 6:3, 4:4 után feladta a küzdelmet. A női­ egyes­­ben Ertl kisasszony Deutschné felett 6:2, 6:4 arányban szép győzelmet aratott és a döntőben Riedllel játszik.­­ A férfi­ egyesben a GottTech- Marsalek pár legyőzte a Menzel-testvéreket 6:0, 8:6 arányban. A vegy­es­ párosban az Ertl-Klein ket­tős győzött a Deutechne-Wodicska pár ellen 6:4, 1:6, 6:3 arányban.­­( Tilden első európai szereplése Hágában folyt le, ahol Nüssleint 2:6, 6:0, 6:4, 6:3 arányban ver­te meg. A párosban N­üss­le­in és Najuch az amatőr Timmer-D­iemer Kool párt 6:0, 6:4, 6:2 arány­ba­n verte meg. A vegyes­ párosban Canters-Barnes a Couquerque-Najuch kettőst 7:9, 6:1 score-ral győz­te le.­­( A prágai tenniszligában kedden Hecht Kozse­­luk Jánossal, Malecsek pedig Vodicskával mér­kőzik.