Prágai Magyar Hirlap, 1933. április (12. évfolyam, 78-100 / 3188-3210. szám)

1933-04-05 / 80. (3190.) szám

,OÍ 8 -a­ s Spor­t-A Csehszlovákiai Magyar Testnevelő Szövetség ötévi működése Fekete Béla ü­gyv. igazgató évi jelentése I ~ IV. Sportéletünk szervezeteinek megismerése végett felfektetem tagegyleteink életéről az alá­bbi szemléltető statisztikát: Tagegyleteink játékosainak létszáma: 18434. Ebből aktív sportoló 13429, ezen szám megosz­lik: labdarugók 3991, tenniszezők 1702, atléták 531, birkózók és boxolók 475, úszók 601, torná­szok 443, asztaltenniszezők 371, vívók 65, ke­rékpárosok 381, téli sportolók 1181, míg a fenn­maradó szám megoszlik a többi sportág között. Tagegyleteink vagyoni helyzete: 1A tagegyletek 1932. évi bevé­tele (összforgalma) 1.671.494.95 ezzel szemben kiadás 1.822.888.76 megosztva ezen összeget a tag­egyletek számával, egy egy­letre jut " 1.892.42 korona ráfizetés. A bevétel megoszlik: tagdíjakból 282.065.35 adományokból 121.095.65 mulatság- és ünnepélyekből 129.256.— szubvenciókból 63.050.— Pályabér elmén kaptak egyesületeink 27.535 koronát és ezzel szemben kifizették 50.809 ko­ronát. Vagyon kimutatás: ingó vagyon érték 117.075.40 ingatlan vagyon érték 506.447.— Egyleteink évvégi zárlatnál kész­pénz vagyon állag 28.887.74 Ezzel szemben adósságok: banktartozás 294.387.25 üzleti vagy magán 450.986.55 A fennálló tehertételeknek és adósságoknak kétségtelen egyik fő oka, hogy a városok még ma is az amatőr versenyek bevételeit 30—40 százalékos vigalmi adóval sújtják. Vannak vá­rosok, amelyek semminemű kedvezményt vagy támogatást nem adnak az egyesületeknek. Ját­szóterekről és tornatermekről nem gondoskod­nak, sőt még a befizetett vigalmi adónak egy részét sem adják vissza segélyképpen. Kirovó péld­a erre a LAFC, amely 18.600 koro­nát, a Ligeti Sport Club, amely 24.939 koronát, avagy a Munkácsi SE, amely 8.500 koronát fi­zetett be vigalmi adó címén és nem kaptak vis­­­sza semmit sem ezen vigalmi adóból, de még segélyt sem kaptak.­­ Vannak ezzel szemben városok, amelyek méltányolják az idegenforgal­mat és a vigalmi adót vagy egy minimális ös­­­szegben e­g­y évre állapítják meg, avagy azt se­gélyképpen vissza is adják! Egyesületeink vigalmiadó címén befizettek összesen 175.650.85 koronát,­­ s ezzel szem­ben visszakaptak 5.315.60 koronát. Beszámoltam az 1932 esztendőben kifejtett működésünkről és egyesületeink és egész spor­tunkat szemléltető statisztikai adatokról. Az eredményekből azt kell látnunk, hogy a Magyar Testnevelő Szövetség és mi megtettük kötelességünket, — a siker és a fejlődés érde­kében felhasználtunk minden erőforrást, és ki­használtunk minden lehetőséget! Hogy még többet és még nagyobbat nem tehettünk, úgy ez nem a mi jószándékunkon avagy törekvé­seinken múílott, hanem a megváltozott életkö­rülményeken, a gazdasági válságon, amely a mindennapi kenyér megszerzését is gonddá tette. Elnökségünk és igazgató tanácsunk nevében lelkiismeretünk megnyugvásával jelentem, hogy a legjobb tudással és kötelességtudón végeztük a reánk váró feladatok meoldását és köteles­ségünket! Nem voltunk határozatlanok, ahol cselekedni kellett, időt nem mulasztottunk és fáradságot nem bemértünk, — mindenkor prog­ramunk céljait tartva szem előtt vittük előre a magyar sport ügyét. Ebben a törhetetlen munkak­és­zségben, fáradtságot, időt, áldozatot nem ösmerve a legkisebb részletkérdésben is odaadó munkatársunk és vezérünk volt Révay István elnök, aki ez éven is önmagát adta ne­künk! Indítványozom, hogy a közgyűlés nagy érdemeiért jegyzőkönyvileg mondjon köszöne­tet! Zárószava­­mban újból idézem több ízben, de soha nem elégszer már elmondott szavaimat: A zászlót, amelyet a magyar testnevelés ügyéért kibontottunk, erős kézben tartjuk, — ezt fen­nen lobogtatjuk és megyünk feltartóztathatat­­llanul, erős akarattal céljaink megvalósításáért előre! Aki szereti saját, akit megbecsüli a test­vért és aki áldozni tud vérébe oltott sport sze­­retetéért és fegyelmezett katonája a magyar testnevelés ügyének, ezeknek mindenkinek és az egyetemes magyar társad­alomnak üzenetünk, hogy a magyar testnevelés ügyéért csak köze­limaszombat, április 4. A füleki kerület tegnapi fordulója nagy meglepetést hozott, amennyiben a Füleki TC nem tudott megbirkózni a Ragyolci TK-bal és így a bajnokság élére 16 ponttal újból a LAFC került, megelőzve egy ponttal a Füleki TC-ot. Harmadik az Apátfalusi SC 12, negyedik a Rimaszombati PS 9 ponttal. Részletes eredmények: RIMASZOMBATI PS—PELSŐCI SC 5:1 (4:0) Bajnoki mérkőzés Pelsőcön. Lakatos László fü­leki bíró sípjelére Pelsőc kezd ée 15 percig kapu­jához szorítja a pompásan védekező RPS-t. Később a vendégek mindinkább felnyomulnak és lassan visszaszorítják a Pelsőci SC térfelére a játékot annyira, hogy a félidő hátralévő rövid idején 4 góllal biztosítják az eredményt. Minden dicséretre méltó játékot produkált Andrásik Béla, a RPS ka­pusa, ki egyben a mezőny legjobbja is volt. Az első percekben ritkán látott önfeláldozással védte há­lóját és gyönyörű robinzonáddal fogta ki a PSC 11-esét. Mellette Szirák László, ki ez­úttal vezette először a RPS csatársorát, tűnt fel intelligens já­tékával és szenzációs lövőtechnikájáv­l. De kelle­mes meglepetést okozott a RPS híveinek az Ofcsa­­rik—Kocsis—Ács halfsor ie, mely mindvégig iram­ban tartotta és támadásba lendítette csatársorát. A vendégek góljain Szirák (2), Szunrekács (2) és Kocsis osztoztak. LOSONCI AFC—RIMASZOMBATI ME 5:3 (3:3) Bajnoki mérkőzés Rimaszombatban, mely majd­nem meglepetéssel végződött és csak hagyományos szerencséje mentette meg a bajnok LAFC-ot a meg­érdemelt vereségtől. A mérkőzést a losonciak kez­dik szél­re nap ellen. A BME rögtön átveszi a vezetést és a 3. percben Járossy—Balázsik—Molnár összjátékából az utóbbi gyönyörű véd­hetetlen gól­lal szerzi meg a vezetést. A BME tovább támad, azonban Schönfeldnek sikerül a 10. percben az egyenlítés. 1:1. A rimaszombatiak nem csüggednek és a 30. percben ugyancsak Molnár révén 2:1-re ja­vítanak, sőt a következő percben szintén Molnár rúg egy gólt, amit azonban a bíró érthetetlenül lesállás címen nem ad meg. A 32. percben Molnár gyönyörű sarokrúgását Járossy fejeli rendeltetési helyére. 3:1 a BME javára. A BME tovább támad s már úgy látszik, hogy a LAFC katasztrófáiis vereséget szenved, amikor a 34. percben Tulák és a 43. percben Schönfeld révén a LAFC — kirívó védelmi hiba következtében — 3:3-ra állítja be a félidő eredményét.­­ A második félidőben már a LAFC a többet támadó fél és a 15. percben Czu­­kely révén megszerzi a vezetést, míg a 25. perc­ben egy kapu előtti kavarodásból beáll a végered­mény 5:3 a LAFC javára. A Losonci LAFC nagyon messze van már régi félelmetes formájától. Abszo­lút jó játékot csak Zadrobilek hátvéd mutatott ki, egyben a mezőny legjobb embere is volt. Szimpati­kus, intelligens, fair játékos. A csapat többi játé­kosa inkább ambíciójukkal és győzni vágyásukkal tűnnek ki, mint tudással. Kár, hogy ez sokszor durvasággal párosul, főleg Tulákmál. Értékes vé­delmi játékost kapott a LAFC Kohn Zoliban, ki a pozsonyi Makkabeától tért haza Losoncra.­­ A Ri­maszombati ME, dacára, hogy az első félidőben oda szögezte ellenfelét a kapuhoz és a másodikban se méltó ellenfele volt legyőzőjének, még­sem elégí­tett ki. A BPS-ból átlépett Simon és Oscsánk mint center kerékkötői voltak a csatársornak. A fedeze­tek nem elég gyorsak ahhoz, hogy egy LAFC-csa­­társort megzavarhatnának a gyorsabb összjáték­­ban, vagy kombinációjuk kifejtésében. A közvet­len védelem teljesen gyengének bizonyult, ők vi­selik az ódiumot a meg nem érdemelt vereségért. A gólok közül kettő Éliás kapus, egy pedig Ács hátvéd hibájából került a BME hálójába. Posejpál és Hrllmay durvaságaikból leépíthetnének sokat. A mérkőzés bírája Sponer volt, ki sajnos, nem a leg­jobb formáját futotta ki. Nem tartotta elég bizto­san a játékot a kezében, miért is az eldurvult. Té­ves­en fordított ítéleteivel nagy feltűnést és a mindkét fél ellen elnézett tiszta 11-es elnézésével­lességeink vannak! Kötelességünk a magyar kulturális életünk ezen egyik legfontosabb élet­­megnyilvánulását, a sport és testnevelés ügyét erkölcsileg és anyagilag támogatni, — legyen átérzett kötelességünk szóval és írásban, tettel és lelkesítő szavakkal a társadalom minden ré­tegében a magyar testnevelés ügyét propa­gálni! Szervezzen, lelkesítsen és dolgozzon minden magyar sportember! Ismerjük kötelességünk­nek a taggyűjtést, legyen mindenkinek lelké­ben élő kötelessége szövetségeink szerveinek és szervezeteinek kiépítése és anyagi alap­jainak megteremtése! Legyen lelkünknek őszintén átérzett érzése, fajunk becsülésének hitvallása, hogy a magyar sportkultúrának értékeit önzetlenül szolgáljuk, — és magasztos célként lebegjen előttünk ifjú­ságunkat lélekben, szellemben és testben meg­­edzeni. őket jellemesekké, fegyelmezettekké és erősekké tenni és ifjúságunkat a magyar nem­zeti öntudatban nevelni. (Vége.) bizonyos felháborodást keltett. Reméljük, hogy ez csak pillanatnyi indiszpozíció volt és Sponerben megkapjuk legközelebb a régi, erélyes és biztos szemű bírót. FÜlEKI TC—RAGYOLCI TC 2:2 (2:2) Ragyolcon volt a nap egyetlen szenzációja, ahol a bajnokjelölt Füleki TC majdnem vereséget szen­vedett az utolsó helyen álló Ragyolci TC-tól. APÁTFALUSI SC—TORNALJAI IMES 2:0 (1:0) Bajnoki mérkőzés Tornalján, mely az egyre ja­vuló formát mutató Apátfalusiak győzelmével vég­ződött. A tavaly még hátul végző ASC­ már be­biztosította a bajnokságban a harmadik helyet, megelőzve mindkét rimaszombati csapatot. A mér­kőzést Mihók József (Fülek) vezette. A bajnokságok állása az MLSz kerületeiben Az MLSz északi kerületében vasárnap a Rozs­nyói SC az eperjesi Törekvést 4:0 (2:0) arányban győzte le. A Kassai AC viszont Eperjesen az ETVE ellen 6:2 (4:1) arányú győzelmet ért el. A bajnokság állása: )( Birói vizsgák Rimaszombatban. Tudósítónk jeleníti: A középkorúiét jelöltjei részé­re április 1-én és 2-án tartotta­ meg a Bírák Testülete Rima­szombatiban a bírói vizsgákat. A vizsgáztató bizott­ságba a Bírák Területe Grünberg Dávid pozsonyi és Mándy Antal a rimaszombati elsőfokú bírákat je­lölte, ki­k­ a vizsgáztató bizottságot a többi rima­szombati szövetségi bírákka­l egészítették ki.­­ A vizsgáikra összesen 15 jelölt jelentkezett; ezek kö­zül az elméleti és gyakorlati vizsga alapján a bi­zottság hatot gyakorló bírói képesítésre, négyet a gyakorlati vizsga megismétlésére, ötöt pedig az egész vizsga megismétlésére terjiesztettte fel a Bí­rák Testületéhez. A Füleki TC pontot vesztett Ragyolcon, a Losonci AFC került ismét a Középkerület élére Az eperjesi csapatok veresége Északon Nyugati kerület: 1. VAS 8 7 1 — 28:9 15 2. Donaustadt 8 6 2 — 26:7 14 3. Kábelgyár 8 8 2 8 16:19 8 4. Markrkabea 7 8—4 15:17 6 5. Ligeti 8 8 1 5 17:20 5 6. Húsos 7 11 5 10:22 8 7. PTE 8 1 1 6 8:26 3 Déli kerület: 1. KSE 10 6 2 2 21:12 14 2. IFC 10 6 1 3 34:17 13 3. KFC 10 5 2 3 21:15 12 4. GSE 10 5 1 4 23:14 11 5. LTE 10 5 1 4 23:19 11 6. SSE 10 5 — 5 17:21 10 7. DSE 10 2 1 7 15:36 5 8. DAC 10 2 — 8 8:28 4 Középkerület: 1. LAFC 9 8—1 41:13 16 2. FTC 9 7 1­1 26:8 15 3. ASC 9 6 — 3 23:16 12 4. BPS 9 4 11 22:18 9 5. BME 9 4 — 5 20:24 8 6. PSC 8 2 — 6 7:27 4 7. RTC 8 1 1 6 5:24 4 7. TIMES 9 117 10:24 3 Északi kerület: 1. KTSE 7 5—2 16:8 10 2. RSC 7 4 2 1 17:9 10 3. KAC 7 4 12 18:9 9 4. PTSE 7 2 2 3 11:14 6 5. KSC 7 3—4 11:15 6 6. PTVE 7 — 1 6 5:28 1 Keleti kerület: 1. UMTE 8 7 1 — 26:9 15 2. MSE 7 6 — 1 27:7 12 3. BFTC 8 4 — 4 22:16 8 4. UTE 7 3 18 13:11 7 5. UAC 8 3 14 13:16 7 6. CsISE 8 1 1 6 8:28 3 7. BMSE 8 1—7 8:05 2 T 1933 április B, M ©naffa. Csehszlovákia és Ausztria válogatottjai Prága, április 4. A vasárnap Bécsben lefolyó 12. Csehszlovákia—Ausztria mérkőzésre a CsAF válo­­gató bizottsága a következő csapatot jelölte ki: Planicska (Slavia), Burger, Cstyroky (Sparta), Kostalek (Spartca), Dambal (Slavia), Madelon (Sperta), Junek (Slavia), Hess (Viktória Pifeem), Nejedily (Spairta), Pucs (Slavija), Kalocsay (Sperta). — Tartalékok: Benda, Moudi­y, Stépán (Viktória Zsizskov) és Stiling (Spairta). — A csapattal mint technikai figyelő utazik Kohut Pál, a CsAF-MLSz öiemaerk­ai előadója is. Bécs város válogatottja ellen Prágában a követ­­kező team játszik április 9-én: Ledvina (Sparba); Zsenisek és Fiaik (Slavia); Vodicska, Simpereky, Jezbera (Slavia); Hruska (Vikit, Zsizskov), Svo­­bodia (Slavia), Bioáine (Spuriba), Kopecky és Hejmna (Slávia). — Tartalékok: Sírnek (Bohemians), Stei­­ner (Viktória Zsizskov), Kreutz (Sparrta), Prusa (Viktória Zsizskov), Zejb­eek (Vikt. Zeizskov). Bécs, ápri­l­is 4. Meisl szövetségi kapitány Cseh­szlovákia ellen a következő osztrák válogatottat de­legálta: Plaitzer (Floridisdorf, AC), Rainer (Vien­­na), Sesta (WAC), Kaller (Viienna), Smistik (Ra­pid), Rausch (Ausztria), Zischek (Wacker), Adel­­brecht (Vienna), Lindekr (Austria), Schall (Ad­­mira), Vogel (Admáiia) vagy Horváth (FC Wien). Prágában az alábbi válogatott játszik: Framzl (Sportklub), Pawlicz­ek (Admira), Purz (Sport­klub), Brauen (WAC), Hofmannn (Viiemma), Um­ba­­nek (Admira), Ciear (WAC), MüMer (WAC), Hild­ (WAC), Walzhofer (Wacker), Hubert (WAC). Bécs II. csapata Brünn ellen a következőképpen, alakult: Horeschovsky (Viiennia), Beeber (WAC),­ Schott (Libertas), Maldmayer (Wacker), Winűner (Wacker), Gall (Austria), Brosembauer (Vienna), Tögl (Vienna), Stroh (Austria), Spechtl (Austria), Viertol (Austria).­­( A nyitrai országos egyéni vívóversenyt vasár­nap késő éjjel fejezték be. A férfi kardvívásban győzött a prágai Junnigmanin 7 győzelemmel. Egye­düli vereségét Verőből szenvedte el. Második Kiroh­­mianm Bohuslav lett holtversenyben Jungmannnal. Harmadik a nyitrai Vagyon László, aki így meg­őrizte Szlovenszkó bajnoki címét. Negyedik Verő Géza, 5. Goktetein Félix, 6. Magyar István, 7. Ma­gyar Tibor, 8. Dörle Lajos. — Férfi tőr: 1. Ki­rch­­m­amn Bohusláv, 2. Vohrizek Fr. dr., 3. Jungmeini József, 4. Galdstein Félix, 5. Vagyon László, 6. Ma­gyar István. — A versenyen nagy feltűnést keltett a nyitrai vivők nagyszerű szereplése, amely a hó­napok óta Nyitnám működő Túlcsik Béla budapesti vívómester kitűnő tanításának az érdeme. )( A kassai Törekvés boxversenye. Kassai szer­kesztőségünk serk­enti: A kassai Törekvés vasárnap este boxmérkőzést rendezett a Papeerovszky torna­­teremben, melyet egy kellemetlen incidens zavart meg. A Colping-klub boxelőd ugyanis egyik ver­senyzőjük lepontozását sérelmesnek találták és el­vonultak a versenyről. A Törekvés box-saakosztálya most azon igyekszik, hogy az incidenst mindkét fél megelégedésére likvidálja.­­ A verseny eredmé­nyei egyébként a következők: Légsúly: 1. Stera (Törekvés), 2. Pásztor (Pacsenovszky). Bantam­ Buly: 1. Krapa (Pacsemnovszky), 2. Thal (Colping). Pehelysúly: 1. Slezák (Törekvés), 2. Briila (Colping), 3. Stern (Pacsenovszky). Westersuly: 1. Kecskés (Pacsenovszky), 2. Dolezsail (Colping), 3. Kristóf (Tö­rekvés). Középh­án­y: 1. Tóth (Pacsenovszky), 2. Cseh (Colping). Nehézsúly: 1. Gazsik (Pacsenov­­szky), 2. Dán (Pacsenovszky).­­­ Párkányi TE—Zselizi SK 3:1 (0:0). Másod­­osztályú bajnoki mérkőzés. Bíró: Varga Vágsellye. Tudósítónk írja: A két egyenlő kvailiMsú csapat küzdelme sportkörökben nagy érdeklődést váltott ki. Párkány az e­lső félidőben szél ellen küzdött és így is jobbnak bizonyult ellenfelénél. A zseliziek­­nél a tudást pótolta a győzni akarás. A félidő ered­ménytelensége után fokozott erővel indult meg a küzdelem. Párkány állandóan támadott, de a zselizi védelem helytálllott. A 30-dik percben Zseliz meg­szerezte a vezetőgólt. Párkány erre sorozatos tá­madásokkal felelt és sikerült is neki a labdát há­romszor a zselizi kapuba röpítenie. Párkánynál Braun és Fi­ska voltak jók. Zseliznél a rossz jobb­szélső elsőrangú játékosnak bizonyult.­Bíró jó volt. )( Az első Davis Cup-m­érkőzés 3Iontevideoban kezdődött meg Chile és Uruguay között. Az első két nap után Chile 3:0 arányban vezet és így már a dólatmerilkai zóna középdöntőjébe jutott, ahol az Argentína—Peru meccs győztesével játszik majd a döntőbe valló jutásért. )( A cannesi tenniszversenyt befejezték. A vég­eredmények voltak: Férfi egyes: Ma­tejka (osztrák) —Rogers (ír) 8:6, 3:6, 2:6, 6:3, 6:4; női egyes: Payot (Svájc)—Mathieu (francia) 6:4, 4:6, 6:4; női páros: Payot, Ausseim (német)—Burke, Thomas (angol) 6:4, 6:4; vegyespáros: Aussem, Rogers- Payot, Reedhcliimamn 7:5, 7:6; férfipáros: Mabejka, Rogers Gitlbings, Reschlimann 6:4, 6:4, 6:1.­­( TTS—3 Makabi 3L-Ostrava 3:0 (0:0). A­ Tren­­cs­éni­ TS barátságos mérkőzésre meghívta Mor.­­Ostrava Makahi csa­patát. A vend­égek az első fél­időben egyenrangú ellenfélnek bizonyultak, a má­sodik félidőben a honi csapat Schwune (2) és S5­­wenbein­ góljaival győzött. Bíró Michalec (Trén­erén) jól vezette a mérkőzést. — Első mérkőzés: TTS ifj.—17. gy.-ezred XI. 2:0. Az 1933. évi Nagy Képes Naptárunk expedíciói és portóköltsége fejében 5.— (öt) koronát igen tisztelt előfizetőink bélyegekben is beküldhetik kiadóhivatalunkhoz. Praha, Panská 12