Prágai Magyar Hirlap, 1933. május (12. évfolyam, 101-124 / 3211-3234. szám)

1933-05-30 / 123. (3233.) szám

ím május 80, kedd. 9 CS PORT-BAJNOKI PONTOK KÖZÉPEURÓPA-SZERTE Újpest Magyarország, Vienna Ausztria profibajnoka Prágában szerdán a Sparta-Slavia meccsen dől el a bajnokság sorsa Nyugatnémetország csapatai a németországi döntőben Az Érsekújvári SE a CSAF—MLSz déli kerületének, a Brasiislava a nyugati zsúpénak bajnokcsapata Prága­, miiit 2% Kö­rf­uró­páiban a futball­­bajnokság utolsó felvonásához ért Budapesten és Bécsben befejeztél­ a ligameccseket. A ma­g­yar bajnok három év után újra az Újpest lett, sííg Bécsben a Viemia megvédte bajnoki címét, Prágában az elkövetkezendő héten dől el a baj­nokság, ezúttal újra a Slavia és a Sparta között. Németországban is döntőig érett a birodalmi bajnokság, amelybe ezúttal kivétetesen nyugat­német csapatok kerültek. Szlovenszkón is befejezőben van a bajnoki élet. A CsAF—MLSz bajnokságaiban a Füleki TC, a Kassai AC és Ungvári MTE mellé a déli kerületből az Érsekú­jvári SE került ki első mesterként. A nyugati kerületben még nem tör­tént döntés, a nyugati zsupa bajnoka azonban már az SK, Bratislava lett. Újpest-Budai »ír« 6:0­­4: (?) B­udapest, május 29. (Szerkesztőségünk tele­fonjelentése.) Nagy érdeklődés mellett folyt le az Újpest utolsó bajnoki mérkőzése a Budai XI- el. Az Újpest nagyszerűen reparálta legutóbbi 11­ gólos vereségét és pompás játékkal 6:0 (4:0) arányban legázolta a Budait, amely csak az első félidőben volt méltó ellenfél. A 3. percben Avar 25 méteres bombája vezette be a gólok sorát, amelyek azután Jávor, Avar, P. Szabó, Avar és Kiss Gábor akcióiból estek. Az Újpest és a Hungária képviselik Magyarországot a Közép­európai Kupa ez évi fordulóiban. III. KERÜLET-NEMZETI 4:0 (2:0), Ní­vó­tl­an játék. A Nemzeti a 20. perctől kezdve 10 emberrel játszott, mert a bíró Flórát kiállította. A gólokat Dömötör, Fenyvesy (2) és Győry rúgták. KAPOSVÁROTT a Ferencváros Toldy gól­jaival 2:0 (1:0) arányban győzte le Somogyot. SZEGEDEN a SZFC az Attilát 2:1 (0:1) arányban verte meg. Szeged 10 emberrel kfiz­dőlt. A vezetőgólt Mátéffy szerezte meg, amit Lukács egyenlített. A győztes gólt Havas rúgta. Az I. osztályú bajnokság állása: A kiesés kérdésében Budapest polgármestere dönt, amely a Somogy—Soroksár meccset vizs­gálja felül. II. osztály: Vasas—Szentlőrinc 0:0, Phöbus— Budafok 9:0. Droguista—BTC 2:2, DFC—VÁC 2:2. ■— A bajnokságban első a Vasas 22 ponttal, második a Phöbus 20, 3. Szürketaxi 16 ponttal. Magyar csapatok a külföldön: A BLASz Athénben a görögöktől 1:3 (1:1) arányban ki­kapott. — A Bocskay Hágában a holland B. válogatott ellen 1:1 (1:0) arányú eldöntetlent ért el.­­ A Kispest Kolozsvárott az AC-ot 3:1 arányban győzte le. A Kladnói SK Legyőzte a Viktória Pihent Prága, május 29. A prágai I. liga vezetőinek sorában tisztulás keletkezett, miután az SK­ Kladno saját otthonában megverte a vidék ed­­digi legjobb csapatát, a Viktória Pilsent, így a Slavia második helye és ezzel a Közép európai Serlegben való részvételi joga biztosított. A baj­nokság sorsa szerdán délután zsúfolt bár, előt* fog eldőlni, amikor a Sparta találkozik a Sla­­viával. A mérkőzést maga a bíró testi­el el­nöke, Bryndáe* vezeti. Ha a Spurin csak el­döntetlent­­ ér el, úgy ő lesz a bajnok. Ha kikap a Slaviától, akkor elvesztette a bajnokságot és a második helyre kerül. Részle­t­es er­ed­m­ény­ek: SK, NACHOD­­ SK, LIBEN 4:2 (3:0). A via­­dhodi cs­apat volt a jobb és a góliránynál ma­gasabb győzelmet, érdemelt volna meg­ SK. KLADNO...VIKTORIA PI­LSEN 1:0 (1:0) Szerencsés győzelem. A gólt Kloc rúgta. A bol­­denbachi Mateké ezúttal indiezponáltan bírás­kodott. TEPLITZER F­K—BOHEM­IAN­S 3:1 (1:0). A TFK saját pályáján biztosan győzte le ellenfe­­lét. A Bohemuns egyetlen gólját Kocsis rúgta. AMATŐRBAJNOKSÁG: Sparta Kladno—Sla­voy Vin. 7:1, Sparta Kocice—Zelaskovi SK 1:0, Zeizskovi team—­Sparta Mi­eb­le 2:1, Rozedelov —­Kropecblavy 1:1, Kolin—Praha Vln. 4:2, Rapid-Vinohrady—Zlie­hov 6:2. CSEH-NÉMET BAJNOKSÁG. Revanemeccsek: DFC— Sportbrüder Eger 8:1, DSV Saaz—DSV Troppau 4:0, SV Bodenbach—Karkbader FK 3:1, DSV Brünn—BSK Gablonz 5:1. EGYÉB FiontinaI MECCSEK: Deutsche Sport­­brüder—­ SK Liben­komb. 4:1. — Hagibor— Ceechio 5:1, CSEH- ÉS MORVAORSZÁGI EREDMÉNYEK Karlsbad. FC: Bayrmith—Sparta 5:1. Nem­zetközi. — Eger. FC.—Marienbader FK. 2:2. —■ Wamsdorf. WFK—­DSV. Bohra.­Leipa 2:0. — Aussig: DFK—Turner SK 6:1. — Brüx. DSK.— Sportbrüder Schreckenstein 5:3. —­ Gablonz, DSK.—Sehwalbe Brüx 6:2. —­ Buuweiss, DFC— Tüzérezred 8:1. — Brünn. SK. Zeideni­e—Vik­Érsekújvár, május 29- A déli kerület döntő jellegű mérkőzése várakozáson felüli jó spor­tot nyújtott. Ideális futballidőben 1500 főnyi közönség előtt folyt le a változatos, érdekes bajnoki mérkőzés, amely az ÉSE megérdemelt győzelmét hoz­ta. A mérkőzés eseménye azon­ban az volt, hogy a Gabintai SE, amely a tavaszi szezon fo­lyamán sikert sikerre halmozott, felülmúlta a várakozásokat s rokonszenves, lelkes, fair játékával, sportszerű magatartásával a leg­nagyobb sikert aratta. A csapatok Pontban 5 órakor indította el Brill 1 bíró a mérkőzést. A csapatok a következőképpen állottak fel: ÉSE: Medovits, — Juták II., Chm­oránszky, — Néder I., Fülöp, Svidrány, — Krajcsir, Ko­­vá­ts, Szigethy, Csipák, Lac­zkó. GSE: Balogh, — Goldstein, Molnár, — Ja­­nega, Stero, Macsuka, — Hegedűs, Wimmer, Ilaidecker II., Ferenci, Polepib Az ÉSE frontban ÉSE kezd erősen l­izo nap ellen s Balogh - nak már a 3. percben bravúrosan fognia kell Nédetr I, 25 méteres pompás szabadrúgását. A következő percekben tonnás ÉSE-H támadások sora következik, de 3 korneren kívül csak­ Sziget di­g veszély­es lövése kell­ izgalmat, amely azonban a kapu fölé megy. Az ÉSE csa­társora valósággal szemkápráztató techniká­vá­ dolgozza fel magát, de a tetszetős játék­ban nincsen­ átütő erő. A GSE csak a 12. perc­ben jut először lélekzeth­ez. Molnár 30 méte­res, irtózatos Szabadrúgása csak centiméterek­kel 7,11, a háló felett­i meleg helyzetet ront jiaiőekker II. is éles, mellé hely­ezett lövésé­vel. Az ESE újra erőteljesen támad, Sagreb­y, taria Zejzekov 5:2 (0:1).. A brünni II- osztályú csapat, reepektaibilig. teljesítménye. A Vienna csak egy ponttal előzte meg a Rapidet Bécs­ május 89. Vasárnap folytak le az osztrák ligabajnokság utolsó meccsei. Egy pont előnnyel a bajnokságot a Vienna nyerte, amely vasárnap az Admirával 2:2 (0:1) arányban el­döntetlenül mérkőzött. Az Austria mellett te­hát Vienna fogja Ausztriát képviselni a Kö­zépeurópai Kupában.­­ Az előjátékban a Ra­pid meg nem érdemelt győzelmet aratott 2:1 (0:1) arányban a Florisdorfer AC felett és így második helyét a bajnokságban megőrizte. — A Wiener SC a Wackert 3:1 (1:0), a Hakoah a Libertast 1:0 (1:0) arányban győzte le. Botrá­nyok között folyt le a WAC...Brigittenauer AC meccs, amely az előbbi győzelmét hozta 2:0 (2:0) arányban. A BAC a I. osztályba került. A II. ligában a Donau a Rapid Oberlaa felett aratott győzelmével (8:1) az I. osztályba került fel. A Slovan a Simon eringgel 2:2 eldöntetlenre játszott 4 délnémet csapatok kiestek a döntőből Leipzig, május 29. 30.000 néző előtt folyt le a Schalke 04 és az 1860, München középdöntő­­mérkőzés, amely a nyugatnémet csapat 4:0 (1:0) arányú győzelmét hozta. Berlinben a Fortuna Düsseldorf hasonló score-ral győzte le az Ein­­tracht Frankfurtot, úgyhogy a birodalmi baj­nokság döntőjébe­n hosszú idők után először — két nyugatnémetországi csapat került. Egyéb németországi eredmények: Viktória Berlin—VFL. Benrath 4:3, Hertha—Sp. Vg. Fürth 4:3. Ideálisan kidobja Lucak­ót, akit Goldstein az utolsó pillanatban kornerre szerel. A 16. perc­­ben a minden helyzetben okosan taktikázó Kováts Kraljcsik­ elé tálalja a labdát s éles lö­vését Balogh nagystílűen fogja. A tartós BSE- fölényinél érezhető, hogy a gól a levegőben lóg. A 22. percben kavarodás támad a GSE kapuja előtt, Kzigerh­y hatalmas lövését Balogh kiejti, a szemfüles Kováts ott terem s a hálóba ka­parja a labdát. 1:0. Az ESE csatársora továbbra is elemében van s a 35. percig csaknem állandóan uralja a­­ mezőnyt. Ekkor GSE támad s két erőteljes tá­madás k­ét komért eredményez. A 40. percben Janega kézzel érinti a labdát a 16-on belül, Beüli biró — tul szigoru 11- essel torolja meg, amit Néder I. feltartha­­tatlanul rendeltetési helyére juttat. 2:0­ A 11-es elkedvetleníti a galántai csapatot s a félidő végén úgy látszott, hogy megadja ma­gát sorsának. A félidő Galánta félórája az ÉSE támadásaival kezdődik. Csipák helyezett fejesét Balogh a 2. percben csak nehezen menti kornerre, de ezután mintha kicserélték volna a két csapatot. A galántai együttes utolsó erejének megfeszí­tésével dobja magát a játékba s a­ fáradt benyomást kettő KSE-vel szem­ben 20 perces fölénybe került. Különösen Molnár példátlan energiája dobja előre ismételten a csapatot. Az 5. percben 30 méteres szabadrúgása miatt bomba pattant vissza a kapufáb­ól, egy perccel később újabb hatalmas lövése milliméterekkel ment a kapu mellett. Újabb 1 perc múlva 40 méterről kül­dött egy szédületesen helyezett kapura-hövéet Mólnál, akinek lövéseit azonban nem kísérte. Pöstyénben szigorúan betart­­ják a gyógyfürdő leghatá­sosabb formáját: az ere­­deti forrásban való fürdést Reumabetegek az iszap­fürdőkkel egybeépült há­zakban nyerhetik lakásu­kat, ami üdvös és példás egészségügyi berendezés. Prospektust küld a Für­­dőigazgatóság, Piestany, szerencse. A 9. percben negyedszer lőtt gól­nál­ a kapura, azonban tíz emben felállott emberrül a szabadrúgással mentette meg az ESE kapuját a góltól. A 10. percben Haidek két II. tör ki j­el­ennUhaíulat: rohammal leadott lapos lö­vését Medovic pompás stílusban mentette. A 25-ik percig tartott az erős galántai ostrom, amelyet azonban uccu kísért, szerencse. Ez­után ismét az ESE kerekedett felül, erőt, tá­madásokat indított­­> az első félidő 6 komoré után még négyet ért el. A 10. kom­orből ke­l­etkezett a mérkőzés leszebb momentuma, a­­k­kor Siigerlig kapásból feltarth­atatlan félm­agas lövéssel bb­illifcozta a végeredményt. 3:0. Ezután az E­SE telje­sen felülkerekedik, de az eredmény nem változott. A meccs kritikáin Az ESE megérdemelte a győzelmet, de nem ebben a gólarányban. A csapat egyetlen jó része a csatársor volt, amelyben elsősorban Kováts és Szigethy voltak elsőreuöitek. K­o­­váts a z­songlőrség határán áll labdakezelé­­sével s intelligens játék modora a legélveze­­tesebb látvány, több a lendület, Szigetbe­­já­ró­kában viszont több az ered igényesség s ezen a mérkőzésen ez a régi rutinié m­intah felülmúlta volna fiatal partnerét. A­ szélsők közül Laczkó az első félidőben jobb volt. Kraj­­csít úgy a szélen, mint a halfsorban megfelelt A legnagyobb csalódást a halfsor keltette. Fü­­­lop alulmaradt a galántai Stern-nel szem­ben s az oldalb­alfaik közül ezúttal Svidrony volt­ a jobbik. A védelemben csak Medovits fe­lelt meg teljesen, míg a hátvédek közül ezút­tal a fiatal Jurik volt a jobb. A galántai csapatnál elsősorban a Balogh —Goldstein—Molnár védelmi trió volt kiváló. Balogh nagy tehetség, Goldstein biztos lábú játékos, míg Molnár energiája az egész csa­patba erőt öntött. A halfsor kitünően megál­lotta a helyét. Elsősorban Stern centerhalf volt jó, de Macsuka is jó volt. A csatársor na­gyon gyenge. Hardeckernek volt néhány mo­mentuma, Wimmer jól mozgott, de a leggyen­gébb Hegedűs volt. Minden akciója rossz volt. Nyilatkozatok a mérkőzésről Dr. Holota János nemzetgyűlési képviselő, az ÉSE elnöke: Érdekes, izgalmas meccs volt. Az ÉSE szépen nyerte meg a mérkőzést, de még dicséretreméltóbb, hogy a GSE szépen vesztette el. Ifj. Neumann Albin, a GSE elnöke: Az ESE az első 20 percben bajnokcsapathoz méltó ki­tűnő játékot produkált. A második félidőből azonban legalább 30 perc a miénk volt. S büszke vagyok rá, hogy a galántaiak az elha­markodott 11-es dacára sem vesztették el fe­jüket, sőt olyan jól játszottak, ahogyan talán m­ég soha sem láttam a fiukat. Egy­gólos KSE- győzelem lett volna a reális. Dr. Reiner András (ESE), a kerület alel­­nöke: Megérdemeltük a győzelmet. A GSE jobb volt, m­iót gondoltam volna. Mandl Oszkár kerületi kapitány: Igazi baj­noki mérkőzés volt. Az ÉSE jobb volt, meg­érdemelte a győzelmet. Azt hiszem, a kerü­let 1 legjobb játékosát láthattuk a pályám:­ Szigethy, Ivováts, Molnár és Balogh, Haidecker I., a GSE kapitánya: A csapa­tok között nincs jelentékeny különbség. Gá­lán­tán mi nyerhettük volna meg ezt a mecs­eset. Szigethy Sándor, az ÉSE kapitánya: Galér­ia szépen védekezett, de a győzelmet ilyen gól aránnyal érdemeltük meg. Az ÉSE második bajnoksága ÉSE 11—Zselizi FC 1:0 (1:0). II. osztályú bajnoki mérkőzés. A gólt jDudek lőtte. — Ez­zel a mérkőzéssel az ÉB tartalékcsapata meg­nyerte a II. osztályú bajnokságot. * KOMÁROM: BFC-Diószegi SE 8:2 (3:2). A KFC utolsó bajnoki mérkőzését csak 600 főnyi közönség nézte végig, pedig a mutatott játék alapján nagyobb látogatott­ságot érde­melt­ volna. Az első félidőben a KFC kissé lustán, a vendégcsapat viszont frissen mozog. Az első gólt a KFC éri el Kellner révén, de Horváth kis­­ szögből kiegyenlít, majd Kram­­mier egy beadásból vezetéshez juttatja a DSiEtt. A 36-ik percben Kovács szép beadását Kellner fejjel juttatja a hálóba, ugyanő ké­sőbb a vezetést is megszerzi? 3:2 a fél­idő. Szünet után a KFC­ óriási elánnal fekszik a játékba, a csatársor a hallóktól támogatva, szép akciókkal megy támadásba^ a diószegiek Az I. Liga állása: A­z ÉSE a déli kerület b­ajnoka Érsekújvári SE— Galánkus SE 3:0 (2:0) — Az ÉSE második csapata is bajnok lett 1. Újpest 22 17 3 2 89:30 37 2. Hungária 22 16 4 2 74:28 3ü 3. Ferencvár06 22 16 3 3 80:22 35 4. ill. Iver. FC 22 11 5 6 51:39 27 5. Budai „11“ 22 1­0 5 7 41:43 25 6. Bocskai 22 S 6 8 40:37 22 7. Kispest­ 22 6 7 9 40:55 19 8. Szeged FC 22 7 5 10 32:56 19 9. Attila 22 6 1 15 30:59 13 10. Nemzeti 22 4 5 13 31:62 13 11. Somogy 22 3 3 16 25:63 9 12. Soroksár 22 3 3 15 27:85 9 1. Slavia 17 11 2 4 57:20 24 2. Sparta 16 9 4 3 50:28 22 3. Viktória Zizkov 18 10 1 7 41:33 21 4. Viktória Pilisen 17 9 3 5 36:31 21 5. Kladno SS 9 0 9 41:34 18 6. Nad­lOd 17 8 2 7 10:43 18 7. Teplitzer 17 7 3 7 39:36 17 8. Bo­hemiane 16 6 2 8 39:42 14 9. Liben 18 3 2 13 31:68 8 10. SK Pilisen 16 2 3 11 15:54 7 II. Liga: Ny­estkv SK—Cseobte Karim­ 3:2. — Dzseehie Vili.—Slavoy Zelaskov 8:2.