Prágai Magyar Hirlap, 1933. június (12. évfolyam, 125-146 / 3235-3256. szám)

1933-06-07 / 129. (3239.) szám

8 - C$I>01MN A Hungária a Stefanik-torna győztese A Hungária kiáltotta a középeurópai kupa tűzpróbáját, a Sparta csődöt mondott — Meglepetés a Bratislava jó játéka A franciák az elsőnapi szenzációs teljesítményük után letörtek Pozsony, junius 6. Szombaton vette kezde­tét a­ Ste­fanik-serleg mérkőzétt az SK Bra­tislava rendezésében. A mérkőzések előtt a pályán felsorakozott a Racing Club de Paris, a Hungária, Sparta és Bratislava legénysége. Snej­dárek tábornok, országos katonai pa­rancsnok francia és magyar nyelven üdvözöl­te a vendégeket. Ezuán dr. Slabej­a Bratisla­va, dr. Krno polgármester pedig a város ne­vében mondott köszönetet. Dr. Fodor a Hun­gária üdvözletét tolmácsolta. Az elhangzott beszédek után Snejdárék tábornok kezdőrú­­gása indította meg a háromnapos tornát, mely a Hungária győzelmével végződött. A Hungá­ria az első napi kudarca után belejött a já­tékba és a serleg biztos győztese lett. A Sparta egészében, azonban csalódást keltett. A Bra­tislava mindvégig lelkesen és kiegyensúlyo­zottan játszott A francia együttesben a két magyar, Berkessy és Opata tartotta a lelket. Mind­ a három napon át egész Pozsony érdek­lődése kísérte a labdarugó tornát. Az első nap A Hungária, a Racing Club ellen döntetle­nül végzett s csak nehezen lendült bele a já­tékba. Ellensúlyozta azonban a Hungária első napi rossz szereplését a Sparta még rosszabb játéka, mely ellen a Bratislava győzelmet aratott. BRATISLAVA-SPARTA 2:0 (1:0). Bratislava: Hubek, Sorai, Davcsik, Szuchy, Hofky,­­Turcsák, Kosztka, Strba, Sors, Buta, Masarovics. Sparta: Riticska, Burger, Czyroky, Kosta­lek, Kvitera, Uíhlir, Silny, (Pelzner), Braine, Nejed­ly, Koubek. A Bratislava lelkesen játszott, míg a Sparta fáradt, léleknélküli játékával csalódást kel­tett. Az első félidő gólja a 46. percben Strba magas lövéséből esik. Szünet után a Bratisla­va támadt, a 8.­­perciben Burger fautolja Ba­lét, 11-es, melyet Kosztka a kapusnak lövi, Sors rászalad s a helyzetet Bula értékesíti. Bité: Ochmesor (Prága). HUNGÁRIA-RACING CLUB DE PARIS 2:2 (2:0). Hungária: Ujváry, Mandel, Kalmár, Ba­­rátky, Weber, Sebes, Szegő, Cseh II., Gergely, Dudás, Híres. Racing Club: Cabanis, Gatteroux, Diagne, Bain­de, Berkessy, Scarrata, Mercier, Ken­nedy, Telesse, Vienante, Delfour. A Hungária lendületes játékát az első fél­idő 15. percében Cseh II. remek gólja és a 41. percben egy Hirzer bombájából megítélt 11-es, melyet Cseh II. gólba lő, eredményezi. A második félidőben a franciák gyors játék­modorukkal lepik meg a Hungáriát, a 15-ik percben. Vienante félmagas, a 20. percben pe­dig Kennedy lapos lövése éri a hálót, a Racing győzelmet akar elérni, de a Hungária az ered­ményt tartja. A Stefanik-torna második napja A Stefáni­k-torna első napján a két favorit kiábrándítóan rossz játékot mutatott és nem volt biztos, hogy közülük valamelyik is meg­nyeri a tornát. A második napon mind a két csapat megemberelte magát, a Hungária a Brat­is­láván, a Sparta a Racing Clubon köszö­rülte ki első napi csorbáját. HUNGÁRIA—SK BRATISLAVA 3:0 (2:0). Hungária: Szabó, Weber, Kalmár, Barátky, Sebes, Szaniszló, Szegő, Cseh II., Gergely, Dudás, Ticska. SK Bratislava: Hubek, Sorál, Dancsik, Suchy, Tlorky,­­Jurcsák, Kosztka, Sterba, Sors, Bula, Mazatovics. A Sparta elleni győzelem után a Bratislava hívei titokban győzelmet reméltek. A Hungá­ria azonban Cseh II. révén már az első per­cekben megszerzi a vezetést, melyet a 27-ik percben Och II. kettősre növel. Az eredmény félidő végéig változatlan marad. Újrakezdés után a 6. percben Barátky szabadrúgása ka­pura száll, Hubek kiüti a labdát, amely Du­dáshoz kerül, aki megszerzi a harmadik gólt.­­A Hungária ezután enged az iramból s egyet­len törekvése tartani az eredményt. A Bra­tislava mindjobban belejön a játékba, de a balszerencse elüti a mérkőzés arányának szépítésétől. SPARTA—RAGING CLUB 5:1 (2:1). Sparta: Ryticska, Burger, Czyroky, Kosia­tok, Mundry, Madelin, Pelzner,,. Braine, Ne­­........................... 14 -„ti... " . Racing Club: Sabanis, Ganteroux, Edmonds, Bani­de, Berkessy, Scharwath, Opata, Kenedy, Benessa, Mei­ante, Delfour. A francia csapat ezúttal sokkal gyengébben játszott, mint előző napon, de az első félidő­ben m­ég így is egyenrangú ellenfele volt a Spartának. Helycsere után azonban kidombo­rodott a prágai csapat nagyobb játéktudása, a franciák össze­roppantak és súlyos veresé­get szenvedtek. Az első félidőben hullámzó mezőnyjáték után a 15. percben Opata beadá­sából Kenedy vezetéshez juttatja a franciá­kat. A Sparta átcsoportosít, Braine kimegy jobb szélsőnek, míg a franciáknál Edmonds he­lyett a néger Diagne áll be hátvédnek. A 21. percben Silny kiegyenlít, majd 5. perccel ké­sőbb Nejedly 11-esből megszerzi a vezetést a Spartának. Félidő végéig marad az eredmény A második félidő 8-iik percében Sivio há­romra nőivel­ a gólok számát. A 15. percben Pelzner elfut Braine labdájával és berúgja a negyedik gólt. Erős Sparta fölény, a játék el­durvul. A 29. percben Nejedig állítja be a végeredményt. A nagy találkozás Hatezer néző gyűlt egybe a pozsonyi Bra­tislava pályáján, hogy tanúja legyen a Stefa­nik-torna végső küzdelmének. A második nap formái után bizonytalan volt a Hungária— Sparta-mérkőzés kimenetele. A Hungária azonban teljesen magára talált és győzelmet aratott nagy ellenfele fölött. HUNG.4HIA—SPARTA 4:2 (2:2). A Hungária Szabó, Mán­dl, Weber, Barátky, Sebes, Sztaniszló, Cseh I., Kalmár, Dudás, Ticska felállításban vette fel a küzdelmet, a Sparta Nemec, Burger, Czyroky, Kostalek, Moudry, Uhlir, Braine, Madelou, Nejedig, Silny, Koubek felállításu együttese ellen. A mérkőzés: Már az 5. percben Ticska le­futásából a Hungária szerzi meg a vezetést, melyet a 29. percben Kalmár szabadrúgásából Cseh II: 2-re növel. A 30. percben Silny kö­zépről átjátsza Madelonnak a labdát, kavaro­dás a Hungária kapu e­lőtt és a Sparta első gólját lövi be. A 40. percben Hanák félpályá­ról lefut, húsz méterről lő­s középmagas lab­dájával egyenlít és ezzel beállítja az első fél­idő eredményét. A­­ második félid­őben Ticska lövi a Hungária harmadik gólját. A 24- perc­ben a Sparta lefut. A Hungária védelem sze­reli, támadásba dobja csatársorát és Man­dl beállítja a 4:2-es végeredményt. A Hungária a játék további részében az eredmény meg­tartására törekszik, ami sikerül is neki. A játék utolsó 20 perce durva és elkeseredett. A Hungária győzelmiével megszerezte a Ste­­fannik­ serlegeit. O^erny jól bíráskodott. BRATISLAVA—RACING CLUB 7:1 (4:0). A franciák győzelmi reményekkel léptek a pályára, de a Bratislava már az első félidő­ben szinte elsöpörte őket. A a 22. percben Sónál, a 28. percben Bratislava Masaro­vics, a B9. percben Parik és a 42. percben Sors által lövi góljait. Helycsere után a 9. percben Kosko az ötödik gólt lövi a franciák kapujába, míg a franciák a 17. percben Opa­ta által lövik becsületgóljukat. A 26. percben Bula a hatodik, közvetlenül a befejezés előtt Parik a hetedik gólt lövi a franciáknak. A mérkőzést Vogel (Prága) vezette. 1938 frmfoe f, tataiamé A Kassai Törekvés-CsSK komb értékes győzelme a budapesti Vasas letett Kassai Törekvés-CsSK—Vasas (Budapest) 2t­ (21O) Kassa, június 6. Bíró: Varga János. 1000 néző. A csapatok öeszeá­ilása: Koantinált: Jeles (Törekvés), Kulihanek (Tör.), Cearny (CeSK), Pollák (Tör.), Czellár (Tör.), Mocsáry (CsSK); Zinner (Tör.), Dudrik I. (CsSK), Ulek (Tör.), Zimmermann (T.), Dudrik EL (CeSK). — Vasas: Terényi; Kovács, Schwartz; Végi, Sipőcz, Bene, Haár, Jeckl, Egry, Brunecker, Erdős. Kezdés után Vasas heves támadást vezet, Erdős bead, Jeckl kapásból mellé lő. — Kom­binált ellentámadása nem várat sokáig magára. Dudrck II. ügyesen szökteti Uleket, akit Kovács leszerel. A 13. percben Brunecker jól szökteti Egryt, aki közelb­ől durván mellé rúg. A 15. p.­­ben a kombinált nagyszerűen fel­épített táma­dást vezet. Ulek jól passzol Zimmerm­annak, aki megszerzi Kassa első gólját. 1:0. Vasas fo­kozza iramát, rövid időre fölénybe is jut, de a kombinált védelme feles kapussal az élen, min­den veszélyes helyzetet sikeresen elhárít. A 28. perciben Vasas komerhez jut Majd utána Haár bombája hajszálnyira süvít el a kombinált ka­puja felett.­­ A 25. percben a kombinált vezet szép támadást, Zinner jó beadást csinál, mely­ből Dudrik II. váratlan gólt lő. 2:0. A további játék erős és változatos. A Vasas minden áron javítani igyekszik a két gólnyi hátrányon, némi fölénybe is jutnak, de kapu előtt a legjobb helyzeteket is túl koraibinálják. I­lyen kitűnő helyzetük volt a 30. és 43. percekben, de azo­kat nem tudták kihasználni. Szünet után a Vasas sokkal élénkebben jól­esik, mint az első félidőben. Mezőnyben szép és tetszetős összjátékkal közeik meg az ellenfél kapuját, de amikor euttolni kellene, hiányzik a csatárokból a kellő átütő erő. Negyedórás vál­tozatos játék után a Vasas fölénybe kerül, a 81. percben Haár ügyesen szökteti Jeckelt, aki mést suttya hálót ér. 2:1. A Vasas minden erejével a kiegyenlítésre törekszik, de ezt a kombinált kitűnő védelme megakadályozza. A kombinált lelkes és odaadó játékával megérdemelte az ér­tékes győzelmet. A csapatban Jeles kapus re­mekelt. A mérkőzés hőse volt. Mellette Kub­ai­­nek, Csarny, Czellár, Dudrik fivérek, Zimmer­mann váltak ki.­­ A Vasas az első félidőben még mereven játszott, szünet után nagy elán­nal játszottak, de az eredményen már nem tud­tak változtatni, bár a döntetlent megérdemel­ték volna. A csapatban Kovács, Sipőcz, JecM, Egry és Brunecker jeleskedett.­­— CsSK II.—* Kassai Törekvés II. 5:1 (1:0). — Kassai Törek­vés ifj.—CsSK ifjúsági 2:0 (1:0). Hétfőn a CsSK—Kassai Törekvés barátságos mérkőzés a 13. perc után 1:0 arányban megsza­kítást szenvedett A CsSK a 12. percben Risay révén beadta a vezetőgólt. Kezdés után Hvizdos bíró szóváltás miatt kiállította a Törekvésből Csibét, amit a Törekvés nem akar akceptálni. A játék percekig szünetel, majd a bíró a Törekvés levonulása miatt a meccset lefújja. — GISK ifj. —Törekvés ifj. 3:3 (1:2). —­ CSeh B.—Törek­vés B. 1:0 (1:0). (g. f.) Az északi csapatok kikaptak a A Kassai AC vereséget szenvedett Füleken Rimaszombat, június 6. A RPS és az Eperjesi Törekvés mérkőztek vasárnap Rimaszombatban. A RPS Andrásik, Márkus és Paricska nélkül 6:1 (5:0) arányú biztos győzelmet aratott. A Pohoczkyval megerősített rimaszombati csapat pompás centerjátékot produkált. A csapatból kiváltak: Szirák a csatársorban, Keller a cen­­terhalf posztján, Kovács a hátvédek közül.­­ Az első félidőben lehengerlő RPS fölény, a má­sodik félidőiben a RPS lefékezett. A RPS góljait Szirák és Pohoczky (2—2), Kovács és Szmre­­kács rúgták, míg a Törekvés becsületgólját Kallmayer szerezte. Sponer indiezponáltan bí­ráskodott. Hétfőn a BME 4:1 (2:0) arányban győzte le az eperjesi csapatot. Nívótlan, durva meccs volt, a füleki Lakatos meglepően gyönge bíráskodása mellett. A BME egy tiszta off-side gólt és egy 11-est rúgott. Mindkét csapat abszolút gyönge futballt játszott. Egyedül Simon vált ki a BME- ből. Fülek, június 6. Az északi és a középkerület bajnokainak találkozása a Füleki TC 2:0 (1:0) arányú győzelmét hozta a Kassai AC felett A KAC-ban a védelem teljesen csődöt mondott Losonc, június 0. Losoncon vasárnap a nagy­szombati SK Trava szerepelt a Slavia ellen és attól 2:3 arányban vereséget szenvedett. Belgrádi győzelem Budapesten, magyar győzelem Belgrádban A Bocskai győzött Rotterdamban • Az Újpest kikapott Frankfurtban Buda­pest június 6. (Szerkesztőségiünk tele­fonjelentése.) Budapesten vasárnap csak egy nemzetközi mérkőzés volt. A Nemzeti látta vendégül a Belgrádi SK-ot, amely érdemtele­nül győzött 2:1 (021) arányban. A belgrádi csapat durva futballt játszott, a Nemzeti töb­bet támadott és szebben jászott. A vezető gólt Szecsey beadásából Bilvamy lőtte. A má­sodik félidőben Vladinovics kiegyenlített. A 43. percben Vermes kapus hibájából Surdona lőtte a győztes gólt. A II. liga bajnoki döntőjén a phöbus a BAK-ot 3:0 (1:0) arányban legyőzte. Az I. osz­tályba a Phöbu­s került, míg az egy ponttal lemaradt Vasas osztályozó­ játszik Soroksár­ral vagy a Somioggyal. Belgrád, június 6. A Ferencváros a Jugo­­slavia turnéján kettős győzelmet aratott. Va­sárnap megverte a Bácskát (Szabadka) 3:2 (2:0) arányban. A Ferencváros góljait Sárosi, Toldi és­­ Székely rúgták. Hétfőn a Ferencvá­ros a Jugo Maviját 4:2 (2:1) arányban verte meg és ez­zel a serleget is megnyerte.­­ A Jugoslávia 2:2 arányban játszott a zágrábi Gradjanski­val. Rotterdam, június 6. A torna eredményei voltak: Bocskai (Debrecen)—Xerxes 6:2 (4:2), Ajax—Bersekett 3:1 vasárnap: — Bocskai— Ajax 2:1 (0:0), Bersohett AC—Xerxes 4:1. Győzött a Bocskai. Egyéb külföldi magyar eredmények: A Kispest Athénben az Olimpiacost 3:0 (1:0) arányban verte meg, az azonban 3:3 eldöntetlenre játszott.Apolonnal A Bud­ai XI. Spalatóban vasárnap a város válogatottját 1:0, hétfőn a Hajdúkért hasonló arányban győzte le. A BESZKÁRT Kolozsvárott vasárnap a RAIC-bal 1:1 eldöntetlenre játszott, hétfőn azonban az egyetemistákat 3:1 (2:0) arányban verte meg. Az Újpest vasárnap Frankfurtban 7:3 arányban súlyos vereséget szenvedett egy kombinált csapattól. A Slavia és a DFC eldöntetlenül játszottak a vidéken Prága, június 6. Prágában — a Masaryk-játékok miatt — nem volt jelentősebb fu­tballesemény. prágai csapatok a kettős ünnepen vidéken vendég­­ szerepeltek. A Slavia vasárnap Karlobadban ját­szott a KFK-bal és ott 2:2 (2:1) arányban eldön­tetlent ért el.­­ A prágai DFC vasárnap Prossnitz­­ban a Sláviát legyőző SK Prostéjovot vasárnap 4:2 (4:0) arányban győzte le, hétfőn azonban Brüvinben az I. osztályba gravitáló Zsidenicével 1:1 arányban eldöntetlen eredményt ért el. Egyéb cseh- és morvaországi eredmények: VASÁRNAP: DFK Komotau-DSK­ Gablonz 4:1. — SK Nácihod—SK Küniggratz 6:5. — DFC Iglau —DFC Budweis 3:0. — Teplitzer Fly—Wacker Bécsi 4:1. — ílesticé Bud­ej­o­vice—Ceoliie Ivarić ín 5:3. — Viktória Pilcen—SK Prerau 3:3. — Nuslei SK —SJK Kl­ad­no 3:3. — SK Königshof—SK Pardubice­­ 1:2. — Kl­uiácská Slavic—Jílezská Ostrava 2:2. — II. LIGA: SK Z&idelice—SK Rakovnik 7:2 (4:1). AMATŐItLIGA: Stroeeehlavy—Rapid' IM meg­­­lep­etik. — SK Zlichov—Sparta Kos­ive 3:3. — Sparta Kladno—Zsizskovi SK 3:1. — SK Raliduitz —Praha VIII. 8:0. — AFK Kolin—Zsizskovi team 3:1. — Sparta Midnié—Cedh­oelovan Kos­íre 3:2. — SK Lysa—Cedhie Kolin 5:1. HÉTFŐN: DSV Bölin­­ Leipa—S­V Bodenbach 0:3. — DSV Saaz—Minerva Berlin 3:0. — Ceské Bude­­jovice—iSparta Kosíre 5:1. — Viktória Zsiaskiov— Ceclhie Loung 7:1. — SK Kladno—AFK Kőim 4:3. — SK­­ Pcostejov—SK Rakovcík 7:0. Az ÚJPEST szerdán Prágában a Bohemians-szal, csütörtökön pedig Pilsen város válogatottjával mérkőzik, amelyben Ember játszik centercsatárt. * US­Z 4 S )­ Parisban a FINA kongresszusa alkalmából nemzetközi ugróverseny volt,­­amelyen azonban Smitsh és Simuska nem jelentek meg. A műugrást a német Esser nyerte 150.20 ponttal, a toronyugrás­­ban az amerikai Kurtz győzött 11­1.73 ponttal. )( A nemzetközi rizipolótanács Parisban tartott­­ ülésén elfogadta Magyarország, Németország és Ausztria ama­n­­dítványai, hogy az eddig 3.20 mé­teren lévő büntetővonalat 4 méterre tolják ki.­­ Aí^pokn­yft­­a IrömryWbíb «5»b^ypórfcések«t, n«n ki­zárással, hanem bedobással büntetik. A játékidő meghosszabbítását — egyelőre — elvetették. )( Freund Gréte, a kiváló pozsonyi úszóbajnoknő szombaton hetedik országos rekordját érte el. A 200 méteres szabadúszásban megjavította Svltá­­ková (Prága) legjobb teljesítményét 2:50.7 percre. * Nemzetközi mezőny a Lobhowicz-emlék­­versenyen Pardubitz, június 5. Ma bonyolították­ le a Lob’ kowicz György emlékversenyt, mely nemzet­közi mezőny és nagy siker jegyében zajlott le. A versenyt tízezrek nézték végig. Eredményei: Juniorok: Kosztlivec (Jawa, 175 ccm 2:36.71 perc), 2. Janku (Pra­ga 350 ccm 2:37.4), 8. Lu­cák (Verocchte 250 ccm 2:38). Szeniorok: Hunger (Puch 250 ccm 2:25.8 p.), 2. Mayer (DKW 175 ccm 2:27.1), 3. A Hunger (T­ouglas 500 ccm 2:27.0). A berlini Avus-pá­­­­lyán szere!lcsd­!PT.­it! járt I .olAnwicz György em­­­! lékére beml­zcpit vcr.-niyck második évjána­ta ez.