Prágai Magyar Hirlap, 1933. július (12. évfolyam, 147-171 / 3257-3281. szám)

1933-07-04 / 149. (3259.) szám

1W0 jmim 4, kend. \\ ISKOLA-PADOKAT és más iskolaberendezést, kitűnő kivitelben szállít jutányos áron .sglovia‘ bútorgyár SpiSská Nová Vés A szlovenszkói magyar bajnokság Drámai küzdelem után a balszerencse ismét megfosztotta az ESE-t a továbbjutástól ESE—Donaustadt 3:1 (1:0) - Füleken 11-essel győzött az FTC a KAC ellen Érsekújvár, július 3. Soha még vereség olyan lesújtó hatással nem volt az érsekú­jvárii sport­­társad­al­omra, mint a vasárnapi győzelem, amely nem bizonyult elégnek a bajnoki döntő­ben való továbbjátszásra. Mint ismeretes, két héttel ezelőtt hihetetlenül szerencsétlen küzde­lem után a feltétlenül jobb ÉSE 3:0 arányban vereséget szenvedett a Donaustadtól a nyu­gati kerület bajnokcsapatától. Az BSE nem adta föl a reményt, hogy az érsekújvárri re­­vánsmé­rkőzésen még ezt a hatalmas előnyt is behozhassa. Lelkesen készülődött a vasárnapi mérkőzésre s ideális időben, régen nem látott nagy közönség előtt folyt le a rendkívül érde­kes küzdelem, amelynek során a stílusosan játszó vidéki csapatnak sikerült a bravúrosan védekező pozsonyi együttesnek három gólt belőni , ezzel a pozsonyi vereséget revansálni. Ekkor, a mérkő­zés befejezése előtt 3 perccel súlyos védelmi s még súlyosabb birói hibából a Donaustadtnak sikerült egyetlen gólt el­érni s ezzel biztosítani a maga számára a to­vábbjutást. Pontban fél 6-kor vette kezdet été­t a nagy feszültséggel várt mérkőzés. A csapatok: ÉSE: Mieciovits, — Jurik, ChinoTánszky, — Reiner, Fülö­p, Né­der NI., — Krajcsér, Tóth,, Szi­­geth­y, Kováts, Laczkó. Donaustadt: Teszarik., — Hegen, Zaixkl, — Niederecker, Poru­bszky, Nietsc­h., — Schmidt, Babiár, Rulitz, Proksch, Pfeiffer. Kezdődik a játék ÉSE kezd nap és szél ellen, de a vendégcsa­pat előbb kap lábra , a Donaustadt első előre­törései után csak Neider I. 30 méteres pompás Biabadrigása foglalkoztatja Teszarik, kapust, majd egy perccel később Reiner lő pompás sza­badrúgást, ami ugyancsak a pozsonyi kapust foglalkoztatja. Az ESE percről-percre jobban belem­elegszik a játékba s 4­8. percben Szigethy bombája csak centi­méterekre kerüli ki az ellenfél kapuját. Egy perccel később a Donau-csatársor tör fel és elkerül is komért kierőszakolná. A küzdelem igen heves és változatos, a 11. percben már Krajcsir lő élesen e Teezariknak van munkája Az ElSE támadásai igen stílusosak , az egyre jobban kidomborodó fölény után a gól már a levegőben lóg. A 15. percben Szigethy kidobja Kovátsot, az visszatolja a labdát Szigethynek s az ESE-center éles kiadását Krajcsir futtá­ban feltarthatatlanul az ellenkező sarokba küldi. 1:0! Egy vitás gól A Donaustadt nem kedvetlenedi­k el s a kö­vetkező percben már veszélyes támadás az ÉSE­­ kapuja előtt , Rulitz nagy helyzetből fölélő. Az ÉSE egyre javul. A 21. percben Néder I. beadását Krajcsir a kapura fejeli s Teszariikinak csak kornerra sikerül menteni. A szép korner­­mél kavarodás támad, Teszarik a földön fek­szik s a rátámadó ÉSE-csatárok elől a gólvo­nal környékéről kaparja ki a labdát. A közönség ujjongva gólt kiált, BrüLl bíró tagadói a­g­int­s nem adja meg a vitás gólt. Ezután teljesen fölülkerekeddik az ÉSE. A szebbnél-szebb ÉSE-akciók valósággal el­kápráztatják a közönséget. Csupa lendület a csatársor, minden támadásban erő van, egy­más után süvítenek a lövések, amelyeket azon­ban példátlan balszerencse kisér. Mi­llimé­terek­re kerülik csak a kaput Sokszor hiba is törté­nik, a 26. percben Szigethy sokáig tétovázik, a 28. percben Krajcsir holtbiztos helyzetből­ fölélő. Nem sikerül a gólarányon javítani. Fokozódik a küzdelem Szünet után mintha megváltoznék a helyzet. Az ÉSE ismét nehezen startol, a pozsonyi csa­pat idősen, lelkesen küzd s egész sor veszélyes támadást intéz a bizonytalanul mozgó érsekuj­­vár­i védelem ellen. Csak a 7. percben szabadul föl az ÉSE. Laczkó ideális stílusban elszökik, beadása fejről-fejre száll s végül a kapus mar­taléka. A 9. percben Bulitz tör ki s gólhelyzetben Medovits ön­­feláldozóan a lábáról szedi le a labdát. Ezentúl újra szuverénül ura lesz az ÉSE a pá­lyának. A 15. percben Szigethy kiszökik, a 16-oson­ belül szemmel látható hand­szal akaszt­ják meg, de a bíró sípja cérna marad. A 17. percben szép akció, amelynek befejezéseképpen Szigethy nehéz helyzetből védhetetlen gólt lő. 2:0­’ Ujjongás a harmadik gól után Az ESE egyre jobban fokozza a tempót. A közönség lelkes­­ buzdításának hatása alatt tá­madások szüntelen sorozata kezdődik s ebben a periódusban a játék percről-percre izgalmasabbá válik. Kováts két veszélyes lövése után Szigethy ad le 25 méterről hatalmas bombát, amelyet Te­sz­arik bravúrosan fog. A borzalmas erejű lövéstől azonban a kapus a földre bukik s percekig nem tér magához. Az ÉSE szüntelenül támad s a 37. percben kerül sor a­ mérkőzés egyik legszebb jelenetére, amikor Szigethy 25 méterről zugó labdát ereszt meg, amely feltarthatatlanul süvít a bal felső sa­rokba. 3:0! A dermesztő kiábrándulás... Az ÉSE kiegyenlít. Leírhatatlan lelkesedés támad a nézőtéren. Hosszú másodpercekig ujjong a tömeg, hogy sikerült a kiegyenlítés s az ÉSE-nek esélye van az országos döntőkben való továbbjutásra. Az ÉSE úgy érzi, meg le­het szerezni a győzelmet jelentő negyedik gólt is és még jobban fokozza a tempót. Támadást támadás után vezet, de a 42. perc­ben egyszerre váratlan fordulat. Az ÉSE-véde­­lem túlságosan előrehúzódiik. Bulitz hirtelen átjátssza a labdát az őfszet­­ben álló Schmidthez, aki elszökik s hiába igyekeznek az ÉSE-védők utolérni, a szélső 10 méterről védhetetlenül belövi a Donau­stadt számára oly sokat jelentő egyetlen gólt. 3:1! Dermedt csönd a nézőtéren. Csak a kicsiny pozsonyi kolónia ujjong s a pozsonyi játékosok boldogan csókolják a szerencsés gól­lövőt. A váratlan fordulat olyan mértékben meglepte a közönséget, hogy még arra sincs ideje, hogy az ofszetdet rek­lamálja. Tovább folyik a játék s egy-két sikertelen ÉSE-kisérlet után befejeződik. A lesújtott győztes Az ÉSE teljesítménye nem volt kielégítő, de messze fölülmúlta ellenfeléét. Medovits a kapu­ban hibátlanul végezte a munkáját, de a két hátvéd egyáltalán nem volt kifogástalan. Jurik volt a biztosabb, de felszabadító rúgásról nála sem volt szó. A halfsor a szokott formája alatt játszott. Fülöpnek csak a fej­játék­a volt kifo­gástalan­, Néder I. idegenül mozgott a balolda­lon, Reiner teljesítménye volt még aránylag­­ a legjobb. A csatársorban elsősorban a két szélső volt kitűnő. Laczkó is, Krajicsk­­ás nagy­szerű lendülettel küzdöttek. Szigethy utolsó gólja az utolsó évek egyik legparádésaibb lö­vése volt. A mezőnyben voltak gyönge perió­dusai. Kováts meg sem közelítette igazi formá­ját. Az újonc Tóth nagy igyekezettel játszott s nem tehetségtelen. A boldog vesztes A Donaustadt nagy igyekezettel, lelkesen játszott. A védelem nagyon erőteljes volt. Te­szarik sok dolgát jól végezte, a kapott gólokat nem védhette. A hátvédek jó fell­épésű, erős­­rúgású játékosok. A halfeonban Porubszky volt kitűnő. A csatársor legjobb embere Rulitz volt, de Schmidtnek is voltak kitűnő momentumai. A bíró A rendkívül nehéz mérkőzést Brüll Emil nagy körültekintéssel vezette, erélyesen, a szükséges párta­lansággal. Volt több tévedése, amely, sajnos, inkább az ÉSE-t sújtotta. Donaustadt gólja kétségtelen lesállásból szár­­­mazott, ezt a jelenlévő pozsonyi bírák, dr. Brüll és Grünberg a játék lendül­etében is jelezték. NYILATKOZATOK A MÉRKŐZÉSRŐL Weiss Gyula (Léva), a déli kerület elnöke: Az ÉSE szépen küzdött, föltétlenül megérde­melte a három gólkülönbségű­ győzelmet. Saj­nos, ettől a bíró úr föltűnő tévedése ütötte el. A Donaustadt gólja kétségtelen öfszeidből esett. Dr. Brüll Gyula, az MLSz kiküdöttje: Az ÉSE egész klasszissal volt jobb a Donaustadtnál. Csak a balszerencse fosztotta meg a megérde­melt 3:0-ás győzelemtől. Szabó Kálmán, az ÉSE elnöke: Az ÉSE pech­­szériája folytatódott. Bírói tévedés az első fél­idő­ben megfosztotta egy elért góltól, amikor a labda már túl volt a gólvonalon s a második félidőben a Donaustadtot ajándékozta meg egy Hofezeid-g­óllal. Brüll Emil játék­bíró: Az ÉSE túlnyomó részt szuverén úr volt a pályán. A Donaustadt­ mai játéka alapján meg sem közelíti az ÉSE-t. Ami az első félidő vitás gólját illeti, azt közvetlen közelről láttam: nem volt gól, tehát nem ad­hattam meg. Ami pedig a Donaustadt gólját ih­­let­i, kissé messze állottam s ezért ösztönösen rápillantottam a ha­tárok óra, nem int-e les­állást. A gól után meg is kérdeztem tőle s ak­kor is hangsúlyozta, hogy nem volt ottezeid. A határbiró egyébként érsekujvári volt. Grünberg, a Biró­ Testület kiküldöttje: Az Fülek, julius. (Távirati jelentés.) A keleti csoportban a Füleki TC 1:0 (0:0) arányban győzött a Kassai AC ellen és így a tabella élére került. A győztes gól az utolsó pillanatban ÉSE-nek pechje volt. De pechje volt a nyugat­­szlovenszkói magyar sportn­ak is, mert az ÉSE jobban reprezentálta volna az itteni magyar futballt, mint a Donaustadt. Mandl Oszkár, a déli kerület kapitánya: Ez a két mérkőzés, a pozsonyi és az érsekújvári, újból igazolja, hogy a futball tulajdonképpen a szerencsejáték ... 11-esből esett. Fülek vezet 3 ponttal, 2. UMTE 2 ponttal, 3. Kassai AC 1 ponttal. Részletes fe­­ lülek legyőzte a Kassai AC-ot A Ligeti nyertelentést holnapi számunkban közlünk. a nyugati magyar kupát Ligeti —Makkabea 3:0 (1:0) Pozsony, július 3. Vasárnap folyt le a nyugati magyar kupa döntő mérkőzése a Ligeti és Mak­kabea csapatai között. A mérkőzés túlfűtött at­moszférában zajlott le mintegy ezer főnyi kö­zönség előtt s a Ligeti jól megérdemelt győzel­méve­ végződött. Maga a játék, különösen az első félidőben bővelkedett izgalmas jelenetek­ben. A két csapat közül a Ligeti mutatta a stílu­sosabb és kulturáltabb játékot. A Makkabeá­­ban teljesen csődöt mondott a csatársor. Pedig elég sokat támadott a Makkabea is, a csatársor azonban képtelen volt a gólhelyzete­ket kihasználni. A halfsor a védekezésben meg­állotta helyét de a csatársornak nem nyújtott elég támogatást. A védelem volt a Makkabeának legjobb része. Első helyen említjük Grottert, aki szinte hi­bátlanul játszotta végig a mérkőzést. Kitűnő partnere akadt a fiatal Góbiban, aki nagyszerű rugó technikájával tűnt ki. A Ligeti győzelme egy pillanatig sem volt kétséges. A volt bajnokcsapat még mindig nem a régi és hogy igazi tudását nem tudta kifejezni, annak oka egyrészt az is, hogy a PTE pálya keskeny méretei nem felelnek meg a csapat kombinatív játékának. Ugyanez áll a Makkabeára is, amely szintén széles pályá­hoz van szokva. A meccset az eredeti tervtől eltérően nem Bauer, hanem Jákob vezette. A mérkőzés elején egy­formán támad mindkét csapat. A Ligeti táma­dásai azonban sokkal veszélyesebbek. A 18. percben Mayer II. lapos saroklövéssel vezetéshez juttatja a Ligetit. A második félidő elején szabadrúgáshoz jut a Ligeti. Vinkovics bombás öv éeeel húsz méterről a kapuba juttatja a labdát. A Makkaben most némi fölénybe kerül, de csatárai önzően játsza­nak s az eredmény elmarad. Majd újból a Li­geti kerekedik felül és Müller berúgja a harmadik gólt. A Ligeti csapatában Antos, Fekete, Müller és Radó volt a legjobb. * * * Eldöntetlenül végződött Kassán a zsupa bajnokság elődöntője SK Rusj, Ungvár—CsSK, Kassa 0:0 Kassa, július 3. (Távirati jelentésünk). A zsupa­­bajnokság második el­ődön­tő meccse az ungvári SK Rusj és a kassai CsSK között gólnélküli eldöntetlennel végződött, azonban az ungvári szláv bajnok továbbjátszik Szlovenszkó szlovák bajnokságáért. Az ungvári csapat jobb és összeszokottabb együt­tes képét nyújtotta, míg a honi csapat lelkesen, de balszerencsével párosultan játszott. Kezdés után az SSC Rusj volt fölényben, ekkor Csiszár kapus több nehéz labdát védett. Majd változatos küzdelem fejlődik ki és a CsSK-nak több jó helyzet adódik, de Szittay és Dudrik rontanak. A második félidőiben az SK Rusj hatalmas tempót diktál, azonban a CsSK védelme sikeresen hárít el minden támadást. Az utolsó percekben a CsSK-nak pompás gól helyzete adódik, azonban közelről mellélőtték. Az SK Rusj a továbbiakban Középszlovenszkó szlovák bajnokával, az FC Ruttkával találkozik. Az SK Rusj-ban Bokeay, Tóth, Krizs, Kuruc, Ko­vács, Kolzár, a CsSK-ban Csiszár, Kontsek, Cs&rny, Regéczy és Dudrik váltak ki. Biró: Hampl, J‘roszc­­jov volt. Iglón vasárnap a besztercebányai Slavia vendég­szerepelt és ott az AC-tól 3:4 arányban vereséget szenvedett. Kárpátaljai eredmények UNGVÁR, UAC—Munkácsi SE 5:2 (1:0). Barátsá­gos mérkőzés. Weisz Márton kifogástalan bíró volt. 500 néző. Mindkét csapat 2—2 tartalékkal játszott. Góllövők: Csongár, Lehel Böhm­ (11-esből), Pla­czer Katt-Tick­ből a győztes csapat részére, míg az MSE góljait Hajlik és Lengyel rúgták. A mezőny leg­jobb embere Placzer volt. Mellette Böhm, Nagy­­bar­csi, Pletenyik­ II., a Csongár-testvérek és Mol­nár tűntek ki. Az MSE-ből kivált Hajek és Csorba. CSAP. CsSK Undvár—CsSK Csap 2:2. A magyar futball újabb nemzetközi kudarca A profiválogatott­­ kapott Stockholmban A Budai vita győzött Temesváron Stockholm, július 3. (Távirati jelentés.) A Középe­urópai Kupában elért vereségiek után a magyar profi-futballt újabb kudarc érte. A ma­gyar válogatott Svédországtól 6:2 (0:1) arány­ban vereséget szenvedett. A magyar csapat fá­radtan és lélek nélkül játszott. A félidőben a magyarok Sáros­ gólja révén vezettek, míg a második félidő magyar gólját Toldi rúgta. Temesvár, július 3. A Budai XI. túrája 15. mérkőzésén a TAC-ot 2:1 (1:1) arányban győz­te le. A piheni SK eldöntetlenül játszott az FC Barcelonával Barcelona, július 3. A prágai liga utolsó helye­zettje spanyolországi túrájának második mérkő­zését a rettegett FC Barcelona ellen játszotta le. Dacára a nagy hőségnek és a hazai bíró pártosko­­dásának a pilzeni csapatnak sikerült 1:1 (0:0) arányú igen respektábilis eldöntetlent elérni. Az első gólt a spanyolok a 48. percben érték el, amit azután Ember beadásából a 60. percben iBiman egyenlített ki. A gól után Biman megsérült. A mér­kőzést 20.000 néző szemlélte meg. A LAFC legyőzte Rozsnyót Rozsnyó, július 3. A középkerület máso­dik helyezettje játszott az északi kerület máso­dikjával vasárnap Rozsnyón. A LAFC (Losonc) 1:0 (0:0) arányban győzött. Jolsván a Rimaszombati ME az ottani Viktóriát 5:1 (2:1) arányban verte meg.