Prágai Magyar Hirlap, 1933. július (12. évfolyam, 147-171 / 3257-3281. szám)

1933-07-05 / 150. (3260.) szám

1903 júliuis 5, szerda. SZEPLŐT más töltőt és minden* mMÍSZ* I fajta bőrbetegséget S­ azonnal megszüntet a világhírű ?öldes- féle aradi­­ Margit-créme és szappan Az arcbőr rövid idő múlva szép, fiatal és üde lesz, a ráncok kisimulnak. Mivel a MARGIT­­CRÉMET sokan utánozzák saját érdekében csak eredeti védjegyünkkel fogyasztott dobozt fogadjon el. Nyitva, vagy kimérve, eredeti MARGIT-CRÉME sehol nem kapható. Főlerakat Csehszlovákia részére: „Sz. ERZSÉBET gyógyszertár, Bratislava (Pozsony) Dana a. 381 (*) A losonci magyar dalegylet hangverse­nye. Losonci tudósi­tónk jelenti: A Losonci Ma­gyar Dalegylet most tartotta meg tavaszi hang­versenyét a Kalmár-kertben. A férfikar négy, a vegyes kar két imiis őre z­ármánal szerepelt. Az országos hírű dalegylet ezen a hangversenyen is tanúságot tett kiválóságáról, gyakorlottsá­­gáról és fegyelmezettségéről. A­­ közel száztagú vegyeskar a szabadiban is pompásan érvénye­sült. A közönség, amely mindig meleg érdeklő­dést mutatott a dal­egyesület iránti, a mosta­ni hangverseny alkalmából zsúfolásig töltötte meg a hatalmas Kalmár-kertet s zajos ünneplésben részesítette a dalosokat s kiváló­­ karnagyukat: Riszner Ede tanárt, aki önfeláldozó szorgalom­mal és buzgósággal fáradozik­­ a dalegylet érde­kében. A hangversenyt sikerült­­ táncmulatság követte. (*) Meghalt a legnépszerűbb zsidó énekes. Tel Avivban most­ halt meg Rosenblatt József, a világ legnagyobb kántorművésze. Ezt a ne­vet a világon mindenütt ismerték. Rosenblatt alig volt ötven éves és élettörténete érdekesebb, mint a legizgalmasabb filmdráma. Már mint gyerek tűnt föl Oroszországban apja házában és mindennyien összesereglettek, hogy meghall­gassák a nyolc éves gyerek csodálatos énekét.­­A tizenhét éves fiatalember Munkácsra vető­dött, ahol mint, kántor működött, majd tizen­nyolc éves korában Pozsonyban elfoglalta a fő­­kántori állást. Lírai tenorja igen szépen fejlő­dött és már 23 éves korában a hamburgi hit­község főká­ntora lett. Eb­ben az időben egész Németországban hangversenyeket adott. Né­hány évvel később Amerikába ment, ahol New­­yorkban lett főkántor. Az ottani nagy képesla­pok mind hozták a fényképét és a napisajtó el­ragadtatott kritikákat írt művészetéről. A hang­versenytermekben héber dalokat is énekelt és mindig igen nagy sikere volt. Egyszer egy dal­ért 100­ 00 dollárt ajánlottak fel neki, de vis­­­szautasította, mert egy ősrégi héber vallásos dalt­ gramofonlemezre kellett volna énekelnie és nem akarta a dalt profanizálni. Két hónap­pal ezelőtt a palesztinéi Tel Avivba költözött, ahol a nagy kántornak monumentális zsinagó­gát építetett a hitközség. Alig két hónapi ott tartózkodás után szivszé­­hü­d­és érte ötcven éves korában és halálát mindenütt mélységesen gyá­szolják. A MAGYAR SZÍNHÁZ MŰSORA POZSONYBAN Szerda este: Angyalt vettem feleségül. Vaszary János nagysikerű vígjátéka Ferenczy Marian vendégfelléptével. Csütörtök d. u.: Weekend. Operett. Csütörtök este: Angyalt vettem feleségül. Ferenczy Marian vendégfelléptével. Péntek este: Angyalt vettem feleségül. Ferenczy Marian vendégfelléptével. KASSAI szerkesztőség és kiadóhivatal: Automata telefon: 35-29 Éder-ucca 9. POZSONYI szerkesztőség és kiadóhivatal: Telefon: 27-87. Lőrinckapu-ucca 17. UNGVÁRI szerkesztőség és kiadóhivatal: Váralja-ucca 7/2. VÍZUMOT Magyarországba, Romániába, Lengyelor­szágba még ugyanaznap megszerez a „Prá­gai Magyar Hírlap" pozsonyi kiadóhivatala, Lőrinckapu-ucca 17., II. (Central-passage.) Ilyen útlevelek meghosszabbítását is vállal­juk. A többi államokba szolgáló vízumok megszerzését a prágai kiadóhivatal: Prága II., Panská ni. 12., III. «n. eszközli.­iA kárpátalji tennisz-zsupa bajnoka az ungvári tiszta LTC csapata lett, amely a döntő mérkőzésen Ungváron 5:3 pontarányban győzött a munkácsi LTC ellen. Csehszlovákia junior tenniszbajnoka Ungváron. A Munkácson katonáskodó Blabol, Stejskallal az UAC meghívására Davis Cup-rendszerű mérkőzést játszott a rendező egyesület két legjobb játékosa ellen. Annak ellenére, hogy a két ungvári diák­­te­niszező a vizsgák és a rossz idő miatt még nem rendelkezik, megfelelő előkészülettel, 3:2 arány­ban megnyerték a mérkőzést. Részletes eredmé­nyek:­­Blabol—Mankovich 6:2, 7:5. A fiatal ung­vári bajnoknak a második játszmában fet­ labdája volt. Csütörtökön Munkácson bemutató mérkőzé­sen egy játszmát nyert Blabol ellen. Blabol—Cson­­igár Csaba 6:2, 6:3. Csongár Csaba—Stejskal 6:1, 6:2. Mankovich—Stp.’-kal 6-2, 6:1. Csongár-Manko­­vich—RIabol­ titejskal 6:2, 6:4. E mérkőzésen kü­lö­­­­nösen jó volt Csongár. 1 ^m<mMa<Asrhtrlai и A befejezés előtt II-essel győzte le Füleken az FTC a Kassai AC-ot Izgalmas küzdelem a keleti csoport elődöntőjében — Farkas pozsonyi bíró döntötte el a meccs sorsát Fülek, július 4. (Saját tudósítónktól). Távirati jelentésben közöltük tegnap, hogy a szlovenszkói magyar bajnokság országos elő­döntő mérkőzései során a Füleki TC a Kassai AC-ot 1:0 (0:0) arányban legyőzte. A meccsről részletesen a következőket írhatjuk: Kellemes, borús időben 1000 főnyi néző előtt folyt le a nagy érdeklődéssel várt meccs, amely az IFC szerencsés győzelmét hozta. A két csapat a következő felállításban szerepelt: FTC: Suspay; Hódius, Felföldy; Tóth, Sztronga, Jancsár; Galbács, Mikók IH., Márkus, Zupkó, Gábor. KAC: Szaniszló; Drottár II., Tomkó, Gajdos, Bur«­tovszky H., Darabos; Drottár IH., Jurenko, Vitéz, Lebenszky, Paszternák. Büré: Farkas (Pozsony). A játék Fülek választ, Kassa gyönge nappal a hátában kezdi a játékot. Az első percekben mezőnyjáték, Zupkó két veszélyes akciót ront a kassai kapu előtt. Büntetőből Kassa jön föl, azonban támadásai erőtlenek. Márkus (FTC) egy büntetőt mellélő. Kassa veszélyesebb, Vitéz bombáját Loispay nehe­zen fogja. Ismét Fülek támad, de Márkus, majd Galbács lövését könnyen fogja Szaniszló. A füleki csatárok idegesek­, a védelem­ jó. A KAC komért ér el, az iraim erősbödik és hol Fülek, hol Kassa van frontban. A félidő közepén Fülek van fölényben, azután azonban visszaesik. Kassa erősen támad. A 35. percben Paszternák éles lövését Luspay kiüti. Nagy kavarodás, végül Hódus tisztáz. Meleg pillanat volt. Fülek újra támad. Felföldy hatalmas szabadrúgását Szaniszló elve­téssel védi. Mezőnyjáték: Paszternák veszélyes támadását Lu&pay szereli. Fülek csatársora gólképtelen, hiába tömi a­­ halffeor labdával, mindent fölé, vagy mellé lőnek, részben a jól diszponált Szaniszló ment mindent. A félidő utolsó perceiben újból Kassa támad. A 40. percben Lebenszky keresztlövését Lu&pay csak nagy bravúrral tudja menteni. Majd Fülek támad, Galbács lövése mellémegy. A közönség egy rálőtt hande-et követel. A 43. perc Jurenkát éri lesen, majd Zupkó föléje lőtt lapdá­­jával a félidő gólnélkül befejeződik. Kornerarány 1:0 Kassa javára. A győzelmi 11-es A II. félidőiben a füleki csatársort átcserélik. Kassa támad, fizikai ereje jobban érvényesül, Fü­lek láthatólag lankad. A bíró sípja folyton szól. A játék kezd izgalmas és erős lenni. Pillanatok alatt felváltva veszélyes a helyzet hol itt, hol ott. A mérkőzés végéig most már kezd az erőviszony kiegyenlítődni. Fülek támad, azonban ez a fedezetsor érdeme. A kitűnő Felföldy több veszélyes kassai támadást tisztáz. A 9. percben Zupkó és Sztronga megszö­kik, tisztán rohannak kapu felé, a gól a levegőben lóg, de Sztronga közvetlen közelből kapu fölé lő. A legnagyobb gólhelyzet volt és jellemző a füleki csatársorra, hogy a centerhalf lövöldöz kapura. Izgalmas gyors játék mezőnyben. Most Vitéz lő mellé, majd Szaniszló kapuja forog veszélyben. Márkus balszélre megy, Mishók jobbra és a játék most még hevesebb lesz. Luspay, majd Szaniszló fog szép lövést. Korner Kassa ellen, de a bíró elnézi. Bosszantó a füleki csatársor gólképtelensége. Márkus fejese léc mellett esik ki, majd Korner Kas­sa ellen. 30. perc: Nagy kavarodás kapu előtt, a labda ide-oda száll, végre Gábor fölé fejeli. Tomkó mesésen dolgozik. Mindenütt ott van ... Kassa ihalisora enged... és az egész csapat mintha vis­­­szaesne. A nagy iram érezteti hatását, Fülek hali­­sora is kihagy. Most már óriási az izgalom, Fülek erősít. A csatársor lábrakap. Sorozatos támadások, de Kassa védelme hősiesen állja a harcot. Mihók II. lövése hajszálra megy kapu fölé. Fel­földy bombáját pedig Szaniszló bravúrosan védi. Most Kassa támad, de erőtlenül, Fülek könnyen szereli, bár még Jurenkó éles lövését kell L­uspay­­nak fogni. 39. perc: Jurenkót a bíró utánrúgásért kiállítja és Fülek ellen büntető rúgás. Óriási izgalom! Kassa protestál, de hiába 46. perc: Eredménytelen korner Fülek ellen. Fülek fölénybe­ kerül, Kassa pedig az eredmény megtartására törekszik. 48. perc: A közönség tombol. Lelkesít. A KAC sziklavédel­me mintha ingadozna. Fülek folyton rohamoz. Már csak 2 perc ... Mihók bead, kapu előtt kavarodás. Drotár leüti a labdát. Éles fütty... Handst ordít a tömeg. A bíró a tizenegyesre mutat Kassa javára. Nagy kavarodás, a kassai játékosok protestálnak, de vezetőjük leinti őket. Közben Tomkó megsérti a bírót, mire az kiállítja. Halálos csendben áll a tr Mához Felföldy, ki szép helyezett lövéssel megszerzi Fü­leknek a győzelmet. Még felállanak a csapatok, de a bíró füttye a játék végét jelzi. Nehéz győzelem volt! Kornerarány 3:1 Kritika A győztes csapat többet támadott és így a győ­zelmet talán megérdemelte. Csatársora tehetetlenségén múlott a reális győ­zelem. Kassa csapata a vereség ellenére is egységesebb játékot mutatott, mint Fülek és testileg is kitűnő kondícióban van. Kevesebbet támadtak, de táma­dásaik veszélyesebbek voltak. Kassa csatárai is sokszor túlkombináltak. Hab­soruk szorgalmas rakkoló, védelmük pedig fölért az FTCéval. Az utolsó 10 percben óriási munkát végeztek a hajrázó füleki csatársor ellen, csak a véletlen műve volt a szerencsétlen 11-es. Füleknél Felföldy, Luspay, Hódus, Sztronga, Jan­csár és Tóth voltak jók. A Kassai AC-ba­n Tomkó, Szaniszló, Vitéz, Jurenko és Paszternák váltak ki. Farkas bíró túlságosan sokat fütyült, Ítélkezései általában nem tetszettek. (S. B.) # Semleges vélemény a meccsről A füleki mérkőzésről semleges helyről a követ­kező érdekes kritikát kaptuk, amit a tisztánlátás szempontjából közlünk le: A mérkőzés nem mozgott magas nívón. Az első 25 percben állandó füleki fölény, később KAC-tá­­madások. A második félidő elején Fülek kissé gyönge, később a játék egalizálódott. Reális ered­mény az eldöntetlen lett volna. A KAC meglepően szép kombinatív játékot pro­o­dukált. Technikában­­ határozottan fölényben vol­tak. Kondíciójuk is jobb, mint Füleké, azonban a kis pálya nem konveniált­ nekik. Védelmük nyu­godt megbízható. Szaniszló (kapus) mindvégig sike­resen állta helyét. Drottár H. (jobb hátvéd) szen­zációs védőjátékos, vetekedett Felf­öld­ivel. Tomka csak a H. félidőiben bizonyult méltó partnerének. A halfsor volt a csapat leggyengébb része, da­cára, hogy Darabos (balhalf) kiválót nyújtott és szinte a legjobb volt a­ csapatban. A csatársor kombinatív, jól lövők, főleg Vitéz center. A két szélső a keskeny pályán nem érvényesült. Füleknél mint mindig, most is Felföldy volt a legjobb ember, gyors, jól helyezkedő, hatalmas felmentő rúgásai és szenzációs büntetői kimagaslottak. Általában a védelem volt a legjobb Füleknél és a kapus a leg­szerencsésebb. A halfsor fölötte volt, a csatársor azonban alatta maradt a KAC bali-, illetve csatár­sorának. A csatársor legjobb része a jobbszárny (Galbács, Mihók III.) volt. Márkus nagyon gyenge napot fogott ki, az ungvári Gábor nem válik be. Farkas pozsonyi bíró külön fejezetet érdemel. Egyáltalában nem alkalmas ilyen mérkőzések veze­tésére. Állandó beszélgetése és vitatkozása a játé­kosokkal, saját lehetetlen ítélkezésein való neve­tése nagy visszatetszést keltett. Mindkét fél, de főleg a KAC kárára sokat tévedett és fordítva ítél­kezett. A KAC összekötő kiállítása nem volt jogos. A 11-est a mérkőzés vége előtt 30 másodperccel megadni ilyen döntőjellegű meccsen nem szabad. Nagy hiba volt a Z bíróküldőtés, hogy mindkét táncé bíró füleld volt s Lakatos és Mihók. Lakatos ellen semmi kifogás, azonban Mihók sokszor igaz­ságtalanul sújtotta a KACkot. Kárpátaljai eredmények Fölényesen győzött az UMTE Huszton. UMTE— Huszti SE 5:1 (1:0). Biró: Fogér (Munkács). Az idén alakult Huszti Sport Egyesületbe lépett a nagyhírű SK Huszt csaknem valamennyi jó játé­kosa, akik közül Füredi és Horatius válogatott színvonalat is elérik. A HSE nagy élniakarásáról tett bizonyságot avval, hogy máris a nagy áldozat­készséggel és gyorsasággal megépített saját pá­lyáján játszik.­­ Az UMTK-ban Hudák helyén Ak­­kenmann védett, különben a teljes­­ bajnoki le­génység — Kahán II. is — játszott. Az első félidő­ben a husztiak is sok szép támadást vezetnek, vé­delmük is ellenáll. A bajnokcsapat részéről Seidl és Komenda kettőt-kettőt, Balázsházy egy gólt szerzett. A husztiak becsületgólját Füredi balszél­­be érte el. Az UMTE nagy játékkedvet és emel­kedő formát mutatott. Fogéi, a jelenleg Huszton tartózkodó volt MSE-játékos megfelelő bíró volt. Az ungvári LTC legyőzte a munkácsi tiszti klu­bot 9:2 pontaránnyal. A Munkácson játszott össze­csapás alkalmával az ungváriak valamennyi ellen­­felüket megverték, kivéve Blaholt, aki a párosban szerezte a munkácsiak másik pontját. Heti labdarúgó-műsor: Csütörtökön Ungváron a CeSK pályán: UAC—CsSK, Vasutas SK kombi­nált. Szombaton­ Ungváron a CeSK pályán: CsiSK, Vasutas SK kombinált játszik a prágai Bohemians p­roficsapat ellen. Vasárnap Ungváron az UAC- pályán: Rozsnyói SC—UAC barátságos mérkőzés. Vasárnap a magyar bajnok UMTE Füleken az FTC ellen, a szláv bajnok SK Rusj pedig Zsolnán az SK Zsilina ellen játszik országos elődöntőt­. 9 ­te, W­ KISS POLOSKÁTT ÉS MINDE­N E­GYÉ­BB ROVART. A DIADALMAS MAGYAR VIZIPOLÓ­­CSAPAT vendége ma este Prága sportközönségének és mutatja be világszerte ismert és elismert mű­vészetét, tudását, képességeit a barrandowi úszóstadionban. A többszörös Európa-bajnok és a los-angelesi világbajnok csapatot utol­jára a nagy erőpróba, az olimpiász előtt üd­vözölhettük a csehszlovák fővárosban, amikor 4:0 arányú győzelmet aratott a csehszlovák válogatott felett. Ma hivatalosan mint Buda­pest válogatottja szerepel ez a csapat, de az összeállításból látjuk, hogy a budapesti válo­gatott tulajdonképpen a világbajnok magyar válogatott csapat. Sok-sok csata diadalmas hősei szállnak ma este újból a vízbe a magyar színek diadaláért. Tudjuk, hogy a magyar úszók és vizipólózók ma esti szereplésükkel csak erősbíteni fogják a magyar úszósport vi­lágmárkás nevét. A ma esti prágai szereplésük alkalmával önkénytelenül felidéződik emlékezetünkben, hogy valaki hiányzik a magyar úszók társa­ságából, valaki, aki nem viselt úszódresszt és mégis ő volt a magyar úszósport éltető lelke. Komi bácsi, a magyar vizipólózók atyja, en­nek a most már nemzeti sporttá vált nemes versenyágnak tulajdonképpen megteremtője és nagyrafejlesztője, nincs a magyar fiúk cso­portjában. Nem látjuk kedves alakját a Bar­­randon sziklamedencéjének szélén, nem hall­juk örökösen korholó, figyelmeztető utasítá­sait, amelyek egy csupaszív ember pompás pedagógiai módszerének voltak rekvizitumai. Mikor a múlt évben csupán 2:0-ra vezetett a magyar csapat és a fiúkat jobban érdekelte a középeurópai kupamérkőzés eredménye, mely­ben a Sparta már 3 gólt ért el és olasz ellen­felének előnyét behozni látszott, Komi bácsi zsörtölődve szólt fiaira: „Ne a Spartával tö­rődjetek, az megteszi a magáét. Bár már tite­ket látnálak 3:0-ra vezetni." Erre Németh tényleg gyors iramban bevágta a harmadik gólt. Az ő szellemét idézzük fel a magyar csa­pat mai vendégszereplése alkalmával és azt kérjük a fiuktól, úgy játszanak, mintha Komi bácsi ott guggolna a sziklamedence párká­nyán. Szlovenszkói eredmények HIDASKÜRT. HSE—Diószegi SK komb. 4:3 (1:1). Izgalmas, erős küzdelem a honi csapat megérdemelt győzelmével. A DSE 3:1-re vezetett már, amikor a HSE kiegyenlített és győzött. A honi együttes gól­jait Kádár (3) és Mészáros szerezték. Mindkét csa­patban a védelem volt jó. ZSOLNA, SK Zsilina—SK Turócszentmárton 3:1 (2:0). Elmaradt bajnoki mérkőzés a honi csapat biztos győzelmével. A gólokat Derkics, Strba, Rydl, illetve Vajda lőtték. Jó bíró volt a zólyomi Labo­­da. A győzelem révén Zsolna kerületi bajnok lett. PÖSTYÉN, Slovan, Bécs—PFK 3:2 (2:1). A ven­dégek kifogástalan fővárosi futball mutattak be és a túljátszott PFI­ ellen megérdemelten győztek. A PFK csatárai nem elég gyorsak és a lövésekkel adósak maradtak. Az első félidőben két kapufa lövése volt a PFK-nak. A mezőny legjobbja Rie­­ger volt, aki mellett Táborszky és Tistovics tűnt ki. A nagyszombati Kupric bíró jól bíráskodott. SZERED: Nyitrai Slovan—Szeredi SK 1:0 (1:0). Vasárnap Szereden szerepelt a nyitrai Slovan, mely minimális gólarányu, de megérdemelt győzelmet aratott. Mindenki a helyi csapat nagyarányú győ­zelmét várta és így az eredmény meglepetésszámiba megy. A vendégcsapat szép, kombinációs játékot mutatott, emellett védelme is biztosan működött. A mérkőzés egyetlen gólját Dubay lőtte. A szeredi csapat csütörtökön revánsmérkőzést játszik Nyit­­­rán. PERESZLÉNY, Nyitrai AC ifj.Pereszlényi SE 3:2 (3:2). A jó képességű nyitrai ifjúsági csapat szép játék után megérdemelten győzött. A mérkő­zést 900(!) ember nézte végig. A pereszlényiek ün­nepélyes fogadtatást rendeztek a vendégcsapatnak. Biró Kotika hibátlanul vezette az érdekes mér­kőzést, GALGÓC. SK—Galántai SE 2:1 (1:0). A galgóci csapat az utóbbi időben sorozatos győzelmeivel méltó feltűnést arat. Galánta csak szerencséjén­k köszönhette, hogy nem nagyobb vereséget szen­vedett.