Prágai Magyar Hirlap, 1933. július (12. évfolyam, 147-171 / 3257-3281. szám)

1933-07-12 / 155. (3265.) szám

8 TO«<OT-MAG$SRFnKMtЯ SzívHÁzKönyyKulTCiRA Filmsztár kerestetik! Séta a magyar filmgyártás boszorkánykonyhája körül Bánky Vilma ismét előtérben­ ­ Budapest, julius hó. A budapesti Hond­a-gyár stúdiójában hetek óta lázas munka folyik. Nemrég fejezték be Fedák Sári első beszélőfilmjét, amely mint 200.000 pengős befektetéssel készült. több Fedák-film után rögtön az Universal-gyár euró­­­pai produkciójának új filmje következett volna, de a film előkészületei néhány napig késleltet­ték a munka megkezdését, ez alatt két kisebb úgynevezett ,,Kurz-film“ készült el, természe­tesen magyar, mind a kettő vígjáték, olyan műsor ki­töl­tő filmek. Az Universal-gyár filmjét Székely István rendezi, Bolváry Géza, a híres magyar rende­ző felügyelete alatt. A hollywoodi gyár, amely nagy súlyt fektet európai produkciójára, több mint­ 400.000 pengőt irányzott elő­készülő film­jének magyar és német változatára. A film fő­szereplői mind a két verzióban Gál Franciska, Hörbiger Pál és Szőke Szakáll. De nagy szere­pet kapott a filmben a fiatal Kun Magda, Ber­­ky Lili, Gőzön Gyula, Gombaszögi Ella és Gyer­­gyay István. A film Joe Pasternak menedzselé­sében készül, a forgatását a héten kezdik meg. Ezzel azonban m­ég nem szakad vége a Hun­­nia-gyár munkájának, hat hétig tart, legalább­is így tervezik, az Universal-gyár filmjének a felvétele, azután ismét egy magyar filmet akar­nak készíteni. Ez a film a Rákóczi-induló lenne. Szüzséjét A dolovai nábob leánya nyomán írta filmre Zsoldos Andor. Természetesen az illusz­tris író, mikor átengedte a filmesítés jogát,­­ki­kötéseket tett, amelyeket a­ tőkecsoport, mely a filmet finanszáírozza, száz százalékig ki akar elégíteni. A film producere már most tárgyal Bánky Vilmával, a világhírű magyar sztárral, hogy vállalja el a Rákóczi-induló főszerepét. Ezek a tárgyalások eredménnyel kecsegtetnek, úgy­hogy remény van arra, hogy a leghíresebb ma­gyar filmszínésznő egy magyar beszélő filmben lép ismét a nyilvánosság elé, hosszú hallgatása után. Biliczky kadét szerepére kombinációba vették Halmay Tibort és Gyergyay Istvánt, de eddig még nem sikerült megtalálni azt a szí­nészt, aki filmen megfele­lőképpen tudná elját­szani Tarján Gida szerepét. Gondolnak Petro­­vics Szvetiszlávra, Petraec Attilára és Törzs Je­nőre, de ezek egyelőre mind kombinációk, amelyek közül lehet, hogy egyik sem fog meg­valósulni, hanem lehetséges, hogy egy negye­dik színésszel próbálkoznak. Annyi bizonyos, hogy a Hunnia­ stúdiójában most lázas az izga­lom, filmsztárt keresnek, még­pedig szerelmes­­színészt, amiben eddig nagyon szegénynek mu­tatkozott a magyar filmjátszás. Fölavatták Iglón Szlovenszkó egyik legszebb uszodáját A Kassai A. C. gárdájának propaganda versenye Kassa, július 11. (Kassai szerkesztőségünk je­lentése.) Az Iglói Atlétikai Club eddig csak a futballban és a télis­portokba­n hallatott sokat magáról, mely sportágakban remek eredménye­ket értek el. A IAC derék és agilis vezetősége nagyszerű tanujelét adta fáradhatatlan tettre­­k­és­zsé­gének, amikor a mai nehéz időkben való­­ra váltotta régi tervét, a versenyuszoda megteremtését.­­ Ebben a munkájában hathatós támogatója volt Igló város modern gondolkodású tanácsa, élén Peller polgármesterrel, Holly mérnökkel, volt polgármesterrel. A pompás berendezésű, 33 és egyharmad méter hosszú sportuszoda elkészült és annak felavatása vasárnap történt meg fényes ünnepségek kere­tében. A felavató ünnepségre nemcsak Igló ve­­zető társadalma, hanem a közeli városokból is sokan összesereglettek. Az üdvözlések sorát Holly mérnök nyitotta meg, aki a Kassai AC régi kiváló bajnok vívójá­­val, Bariba Sándor mérnökkel együttesen ter­vezte és építette föl az úszásnak ezt a pompás új hajlékát. Utána Zajcz, járásfőnök üdvözölte az IAC-ot, az egészségügyminisztérium nevé­ben. A város részéről Peller polgármester tar­tott beszédet. A CSAPS megbízottjaként Szabó József, a KAC részéről Lewitfa Ottó üdvözölte az IAC-t. Képviseltette magát a katonai ható­ság is. A beszédek elhangzása után kezdetét vette a propaganda úszóverseny, melyben csak a meg­hívott Kassai AC versenyzői vettek részt. Kár, hogy az iglói úszók közül többen nem álltak starthoz. Reméljük, hogy az új pompás uszodá­ban rövidesen sorra fognak következni a verse­nyek, melyek eredménye lesz több iglói úszó­­tehetség feltűnése is.­­ A KAC-úszók a követ­kező eredményeket érték el: 100 m. ifj. gyors: Litassy 1.29.6 mp. 2. Mayer 1.39 mp. 3. Kiss. 100 m. női mellúszás, handicap: Schaffer 2.01.6 mp. (20 mp. e.) 2. Bodon 2.04 mp. (10 mp. e.) 3. Stein 1.45.6 e. n. 50 m. gyermek, mell: Jaschkó II. 47.8 mp. 2. Litassy 50.2 mp. 3. Friedmann 50.4 mp. 100 m. gyors: Bellus 1.11.8 mp. 2. Bondra 1.12.2 mp. 3. Kemény 1.14.4 mp. 50 m. női hátúszás: Mesisnger Elza 40.2 mp. 2. Gombos 44.5 mp. 100 m. férfi mell: Jaschkó I. 1.28.2 Lewibh 1.29.2 mp. 3. Koragh 1.32.7 mp.mp. 2. 50 m. gyermek hát: Jaschkó III. 47.4 mp. 2. Téglássy 48 mp. 3. Mayer 49 mp. 100 m. férfi hát: Messinger György 1.18.2 mp. 2. Lewith Ottó 1.28.4 mp. 3. Kiss. 100 m. ifj. mell: Jasc­hkó II. 1.39.6 m­p. 2. Friedmann 1.47.2 mp. 3. Varga. 100 m. női gyors: Messinger Elza 1.26 mp. 2. Gombos. Volt, még két staféta. A műugrásban Szabó József és tehetséges tanítványa az orosz szüle­t­t­etl Miasnikon tartott bemutatót. A nagyszerűi gyakorlatokat a közönség megtapsolta. — A versenyek végén a KAC két kombinált csapata vízi­póló-bemutatót tartott. — Az IAC vezető­sége kitűnő ellátásban részesítette a KAC veze­tőket és úszókat, akik a legjobb emlékekkel távoztak el Iglóról. — Keletszlovenszken ezek alapján Kassán, Eperjesen, Iglón és Rozsbach­­fürdőn van uszoda, úgyhogy ha egymást­­ támo­gatva jól kihasználják a nyári szezont, verse­nyeket rendeznek, nagy fejlődésnek indulhatna az úszósport. Reméljük, hogy így is lesz. ________ (g. t ) Nemzetközi tennisz­­verseny Léván Léva, július 11. (Saját tudósítónktól). A Cseh­­szlovákiai Magyar Ten­n­is­z-Szövetség augusztus 13., 14. és 15-én Léván, a Lévai Sport-Egyesülettel közösen nagy nemzetközi tenniszversenyt rendez a ligeti tenniszpályákon. Budapest, Románia, a Csehszl. MTSz és a középszlovenszkói Csehszlovák Tenn­sz-Zsupa ifjúsági válogatottjai fognak egy­más ellen küzdeni. Ugyanezen mérkőzések kereté­­ben a nagy múltú és jóhírnevű Kolozsvári Atlétikai Club tenniszcsapata a Lévai Sport-Egyesülettel fog nemzetközi mérkőzést játszani. A verseny elő­készületei már serényen folynak és azokat Szlo­­venszkó-szerte rendkívül nagy érdeklődés előzi meg. Annak idején a versenyek méltatására és a válogatott csapatok összeállítására vonatkozólag még visszatérünk.­­( Döntetlenül mérkőzött a Nemzeti Belgrádban. Belgrádból jelentik: A Nemzeti tegnap Belgrádban a Beogradski SK csaapt­ával mérkőzött s 1:0-ás első félidő után 1:1 arányban döntetlenül végzett. )­ A cseh német bajnokság döntő mérkőzése Prágá­ban szerdán délután folyik le a DFC és a BSK Gafelonz között. A DFC első meccsét 4:3 arányiban nyerte meg és így csak egy gólos előnnyel veszi fel a küzdelmet. )( Az SK Pilzen a spanyolországi Sabadellben az ottani FC-tól 1:4 (1:3) arányban vereséget szen­vedett. A pilsseni csapatban csődöt mondott a csa­társor. A becsületgólt Bedrnicsek rúgta. )( A nyitrai AC július 30-áig nyári szünetet tart és a pihenő után július 30-án, a Teplitzer FK komplett profi­ csapatát látja Nyittrán vendégül. A NyAC erősen készül az augusztus 12—15. között lefolyó Prisbina-serlegi mérkőz­ésekre, amelyen a po­zsonyi SK Bratislava és több nevesebb külföldi csapat vesz majd részt. )( Hibaigazítás. A miskolci Attila nem Beszter­cebányán, — mint tévesen közöltük — hanem az erdélyi Besztercén győzött 6:1 arányban. )( Burghley visszavonul. Londonból jelentik: Lord Burghley, az ismert angol gátfutó, töbszörös olimpiai győztes befejezte sportkarrierjét, vissza­vonul a versenyzéstől s most már életét csak a po­litikának fogja szentelni. Lord Burghley a leg­utóbbi angol bajnokságokon vereséget szenvedett. Valamennyi jobboldali író kilépett az osztrák Pen Clubból Bécs, Július 11. Az „österreichisches Mor­­genblatt" jelentése szerint az osztrák Pen­­kluib „részeire szakadt". Nemcsak a nemzeti szocialista tagok léptek ki a klub megalapí­tójával, Grete von Urbanitzky-val az élükön, hanem a katolikus írók is, akiknek cso­portját Friedrich Sc­hryvogel képviseli. A katolikus írók szintén árja alapon állanak és a balol­dali tagok előretörése miatt kiváltak és ma­gukra hagyták őket az egyesületben. A POZSONYI MAGYAR SZÍNTÁRSULAT MŰSORA: Szerda.: Szabin nők elrablása. (Munkáselőadás). Csütörtök és a következő napokon: Érik a búza­­kalász. (Halmay Tibor és Ferenczy Marian ven­dégfelléptével.) AZ UNGVÁRI VÁROSI MOZGÓ HETI MŰSORA: Kedden: Az asszonyszöktető. — Hens Albers. Szerda—Csütörtök: Szerelmi manőver. Petrovic ív. Péntek—szombat—vasárnap: Az égi hadsereg. Hétfőn: Sanghay expressz. — Marlene Diettrich. Szombat—Vasárnap délután 13 órakor: Mesék a benzinkútról. Willy Fritsch—Lilian Harvey. Hogyan verte meg az UMTE a Füleki Fülek, július 11. (Saját tudósítónktól). Tegnapi számunkban távirati jelentésben hírt adtunk arról, hogy a szlovenszkói magyar bajnokság keleti cso­­portjának elődöntőjében az Ungvári MTE 3:0 (1:0) arányban győzte le a Füleki TC-ot. A meccs 1500 néző előtt folyt le és igen alacsony nívójú sportot hozott. Mint már jelentettük, az első gól a mérkőzés ele­jén kornerből esett, amit Balázsházy beadásából Seidl továbbított az FTC kapujába. Az első félidő­ben Fülek gyilkos széllel szem­ben játszott, úgy­hogy játékosai teljesen kimerültek.­­ A második félidőben Fülek megnyerhette volna a meccset, ha csapatát fel nem cseréli és csatárai gólképesebbek lettek volna. Nagy hiba volt Felföldy kivonása a védelemből. A meccs végén Fülek megadta magát a sorsnak, a védelem gyönge­ségéből Seidl két gól­lal biztosítja be a győzelmet. A MECCS KRITIKÁJA A mérkőzés nem nyújtotta a várt élvezetet, mert egyik csapat sem mutatta azt, amit vártak tőle. Áll ez különösen Ungvárra, melytől sokkal maga­­sabb játéktudást várt a közönség. A csapat lelke­sen szívvel és észszerűen játszik ugyan, de csatá­rosokból hiányzik a lendület. Jól passzolnak, jól lőnek, de egy jó védelem könnyen szereli. A half­­sor jól szerelő, de­ nagyon hátra húzódott s nem támogatta eléggé a csatársort. A védelem nem elég megbízható és még a gyönge fü­leki csatársor is átment rajta sokszor. Különben a csapat technikás, jó labdakezelő. Jók voltak: Seidl, Bencsek és Hor­­nyák. A Füleki TC ma teljesen letört csapat benyomás­­át kelti. Nem is várt tőle sokat a­ közönség, de a mutatott játék alapján mégis legalább döntetlent vártak tőle, sőt ha az első félidői­­ szélvihar ki nem merítette volna őket, talán más lett volna az eredmény. A játékosok közül Felföldy, Luspai, Hódus és Tóth és egy ideig Sztronga voltak jók. Végeredményben: Ungvár nem érdemelte meg a 3:0-ás győzelmet és csak Felföldy könnyelmű felváltása hozta meg ezt számára. Mindenesetre leszögezhető, hogy a Kas­sai AC csapata sokkal veszélyesebb Ugvárnál. — Vélemények: Herczog kerületi elnök szerint Fülek csak balszerencséjének­­ tudhassa be vereségét. Ungvártól többet várt.. Felföldit nem lett volna szabad kivenni a védelemből. Az ungváriak: Vereségre jöttünk és kellemesen csalódtunk! Lukács, az FTC trénere: A játékhoz szív is kell, nem csak tudás. )( Peltzer letört. Berlinből jelentik. Egy lucken­­waldi versenyen nagy meglepetésre dr. Peltzer a 800 méteres síkfutásiban csak a harmadik helyen végzett. Gotschallk (Allianz) 1:56.8, és Wichmann (Ch­arlottenburg) 1:57.2 idővel előzték meg Pelt­­zert, aki 1:59.8-ra futotta be a távot. Mindkét ver­senyző teljesen ismeretlen. )( Szabó Miklós Budapesten a 3000 méteres fu­tás magyar rekordját, amelyet ő maga tartott 8:50.2 perccel 8:45.6 percre javította meg. )­ Rimafarézó: „Slovan"—Rimaszombati ME XI. 4:2 (0:2). Igen érdekes, változatos mérkő­zés. Az első félidőben a vendégcsapat irányítja a­ játékot és sikerül is neki két gólos előnyt biztosítani. Szünet­ után az­onban a hazai csapat Varga középcsatár nagyszerű dirigálása által nagy tempót diktál és 20 perc alatt sikerült a vesztésre álló mérkőzést megnyerni. A győztes csapatból főleg Varga áttörő játéka emelkedett ki. A vendégeknél Dusek kapus és Sipula hát­véd érdemelnek dicséretet. A meccset Palko­­vics Z. kűzmegelégedésre vértté, 1933 július 12, szerda. Meghívó A csehszlovákiai katolikus magyar írók, művészek és irodalompártolók „Sziemt Ágos­ton" és „Szent Pál" egyesülete július 20-án (csütörtökön) délelőtt féltizenegy órakor Ér­­seku­jvárott a­­ tenger­­intézet tornatermében együttes megbeszélést, illetőleg alapszabály­­m­­ódosító közgyűlést tart, melyre mindkét egyesület tagjait ez ut­án hívja meg az egye­sület elnöksége. A közgyűlés dönteni fog a két egyesület egyesítésének kérdésében és megválasztja 3 évre a tisztikart. A két egyesület választmá­nya ugyancsak 20-án délelőtt 9 órakor meg­beszélést tart az érsekud­vári Flenger-intézet tornatermében, Rozsnyó, 1933 július 4. Letooha József, a Szent Ágoston egylet h. elnöke. Dr. Pfeiffer Miklós, a Szent Pál egylet elnöke. Potocsny József, a Szent Pál egylet országos igazgatója. Szlovenszkói eredmények )­ NAGYSZOMBAT: Rapid-Cserhie Kar­in, Prága 4:1 (1:1). Az újdonsült ereőosztályú prágai profi csapatnak nagyszombati vendégszereplését hatalmas érdeklődés előzte meg. A mérkőzés le­folyásával a nagy számban megjelent közönség tel­jes mértékben meg volt elégedve, ami érthető is, hiszen a hazaiak verték a prágaiakat. Mindkét csapat legerősebb leállításában állt ki. A sorsolás a vendégcsapptnak kedvez. A nagyszombatiak nap­pal szemben játszanak. Mindjárt az első perc meg­lepetést hoz. A vendégcsapat villámgyors leroh­a­­nását a balösszekötő góllá értékesíti. A Rapidot a gól nem csüggeszti el, támadást­ támadásra halmoz, de csak a 32.-ik percben Fisohl sarokrúgásából tudja Tomecsek az egyenlítést megszerezni. Újra kezdés után a nagyszombatiak még inkább növe­lik az iramot. A vendégcsapat csak védekezésre szorul. Mayer elemében van. Egymás után készíti elő a legjobb helyzeteket, de Tomecsek sokat hi­báz. A 15.-ik percben szerzi meg Nagyszombat a vezetést, ugyancsak sarokrúgásból, amelyet most Mayer értékesít. Néhány erőtlen lefutással kísér­letezik a vendégcsapat. A 21.-ik percben Mayer tisztára játsza Tomecseket, aki belövi a harmadik gólt. A 40.-ik percben Tomecesk (beállítja a vég­eredményt. A hazai csapat ezen a mérkőzésen idei legjobb játékát mutatta. Mayer a jobbösszekéret­ben a mezőny kimagaslóan legjobb játékosa volt. Meliska is nagyvonalú játékot mutatott. Zsigárdy jól, Tomecsek és Fischl valamivel gyengébben ját­szottak. A vendégcsapat csak az első félidőben igazolta a jó faireket. A második félidőben nem bírta az iramot, összeroppant. Egyénileg Kusala kapus, Bubenicsek nyújtották a legjobb teljesít­ményt. Kupric pozsonyi bíró rosszul vezette a mérkőzést. Vulturii Lagos—SK Trnava 1:1 (1:0). Ez a nemzetközi mérkőzés ugyancsak vasárnap került szépszámú közönség jelenlétében lejátszás­ra. A vendégek jobbak voltak a hazaiaknál , a győzelmet megérdemelték volna. )­ ÉRSEKÚJVÁR. SE—Ligeti SC 1:1 (0:1). Nagy érdeklődés mellett találkozott a pozsonyi és érsek­­újvári csapat. A közönség azonban csalódott a já­tékban s még inkább a csapatában. Az érsekujvári csapat összeállítása miatt intézőválság tört ki az ÉSE-nél, amelynek következtében dr. Reiner András, az ÉSE hosszú éveken volt intézője lemon­dott tisztségéről. A mérkőzésre a „közönség csa­pata" állott ki. A még elmúlt héten jól mozgó ér­sekújvári csapat változott felállításában széteső játékot mutatott. Néder I. a középcsatár és Fülöp a középfedezett helyén teljesen csődöt mondott. Az első félidő a Ligeti fölényével kezdődik. Soro­zatos támadásaikat a 22.-ik percben Vinkovits 35 méteres lövése a meglepett Medovits mellett góllá eredményezi. A gól felvillanyozza az ÉSE-t, de támadásaik eredménytelenek. Szünet után is­mét az ÉSE nyomul fel. Krajcsir az első pillanatok­ban egymaga keresztül játsza a pozsonyi védelmet s Ungernek csak az utolsó pillanatban sikerül sa­rokra mentenie. A 16.-ik percben végre sikerül Lackának kiegyenlítenie. Az ÉSE továbbra is fö­lényben marad. Eredménytelenül, a végeredmény 1:1 marad. A Ligeti fedezetsorának Fekete volt a legjobb embere, Antos a kapus helyén néhány reménytelen helyzetet mentett. Rajtuk kívül még Müller mutatott néha valamit. Azonban a Ligeti egészben szürke, színtelen csapat benyomását keltette. Az ÉSE-ben egyetlen csapatrész sem volt egységes. Csupán a két szélső fedezetet, Jurikot és Reinert lehet a csapatból kiemelni. A mérkő­zést Steiner bíró vezette.­­( KORPONA, Oroszka— Korpona 4:2 (2:1). — Ezer néző előtt, nagy lendülettel dolgozott a két rivális. Az OSC elejétől végig uralta a mezőnyt. Korpona indiszponált játékot mutatott, bár az idei szezonban ez volt az első veresége. Lábada bíró (Zólyom) a második félidőben túlzásba vitte a kor­­ponai csapattal való kacérkodását, amit a közönség is megsokallott. Az OSC kétségkívül megérde­melte a győzelmet. HASZNOS KÖNYVEK Körkérdés: Melyek azok­­a könyvek, amelyeknek legtöbb hasznát vette az életben? Felelet: A szakácskönyvnek és édesatyáin­k csekk-könyvének.