Napló, 1933. november (1. évfolyam, 24-48. szám)

1933-11-21 / 40. szám

1333 november 21, kedd. S­port Favoritvereségek napja Prágában és Budapesten A cseh ligában kikapott a vezető Slavia és a Sparta, Buda­pesten megverték a Ferencvárost és a Hungáriát Prága, november 20. A prágai ligabajnokság utolsó előtti fordulójában a Ieínai vezető csapa­­tok váratlan vereséget szenvedtek. A Slaviát saját pályáján az SK Kiadna verte meg, amely most egyforma pontaránnyal (11—11) áll az első helyen a Slaviával A Kiadna és Nachqd egyébként már befejezték az őszi szezont. A harmadik helyet foglalja el 10 ponttal a Spar­­ta, amely tegnap Pilsenben kapott ki a Vik­tóriától. A negyedik helyen (9 pont) álló Bo­­hemianst tegnap a Viktória Zsizskov késztette megadásra. A Teplitzer­ FK a Celtic Kar­int nagyobb gólaránnyal győzte le. A vasárnapi eredmények: SK Rladna— Slavia 2:0 (1:0). 8000 néző előtt megérdemelt, győztem. A S­laviéban gyönge volt a csatársor. Nejedly és Procháska rúgták a gólokat Planicska kapujába. Viktória Pilsen—Sparta 2:0 (1:0). A Spa­rta Braine nélkül nem­ tudott érvényesülni a ha­zai csapat lelkes játéka ellen. A gólokon Csa­lik és Horak osztozkodtak. Teplitzer FK—Cechlie Kar­m­ 5:0 (3:0). Kön­­nyű győzelem Teplitzben. Viktória Zsizskov—Bohemians 4:0 (3:0). A ,,külvárosi derbi" a zsizskoviak meglepően ma­gas gól arányú győzelmét hozta. A Bohemians egy 11-est nem tudott érvényesíteni. CSEK­ ÉS MORVAORSZÁGI EREDMÉNYEK Brünn. Zsidónko—Ilana­cska Sliavia 2:1. Ba­rátságos. — DFC Prága—DSV Brünn 4:3 (2:1). Nehezein kivívott­ bajnoki győzelem. — Saaz. DSV—VfB Teplitz 7:1 (3:0). Paragi három gólt rúgott. — Karlsbad, IvFK—BSK Gablonz 4:2 (3:0). A tavaly nagyszerűen szerepelt gablicinzi csapat a kiesés előtt áll. — M­­ Ostrava. SK Slezská Ostrava—De’n. Unie 4:0. Aranysetrleg döntő. — TeSchen: Polonia Ivarvim—DSK 2:1. — Oderberg. SK—Makkabi Ostrau 5:0. — Aussig. DFK—Sport­brüder Lebreckenstein 3:1. Helyi derbi. — Kornélián. DFK—DSK Brüx 6:2. Az Újpest elérte a Ferencváros pontszámát — újból nyílt tett az őszi ligabajnokság Budapest tegnapi futballvasárnapj­a a favo­­ritvereségek jegyében zajlott le. A Ferencvá­ros nem tudja Korányi elvesztését kiheverni és elszenvedte második vereségét is a bátor és küzdőképes Bocskaitól. A Hungária javulása sem bizonyult tartós jellegűnek, a II. kerület biztosan legyőzte a kék-fehéreket. Csak az Új­pest volt legény a gáton. Egy gyenge első fél­idő után megemberelte magát a bajnokcsapat és 7:2-re verte a Somogyot. A „kiesési derbi"­­a Budai és a Nemzeti között döntetlenül vég­ződött. BOCSKAI­-FERENCVÁROS 2:1 (0:1). A változatos és heves játékban a Bocskai bi­zonyult küzdőképesebbnek. A Ferencváros half&ora a szokottnál gyöngébben játszott és ez a vereség fő oka. Az első gólt a zöld-fehérek érik el Sáros­ révén a 37-ik percben. A máso­dik félidőben aztán a debreceniek kihasznál­ták a Ferencv­áros-védelem lassúságát és Markos­s Teleki góljával biztosan verték a Toldi kiállítása folytán gyöngült Fradit Dr. Juhász bíró sok füttyöt kapott mindkét rész­ről. HL KÉR.—HUNGÁRIA 2:1 (1:0). A Hungária szép támadásaival kezdődött meccsen a győztes csapat végig okosan és szorgalmatlan játszott. A kék-fehér csatárok gólképtelensége és puhasága hamar nyilván­való és a 32-ik percben lőtt III. kér. gól vég­leg megszüntette támadási kedvüket. Kármán és Fenyvesi góljaival már két gólelőnyre tet­tek szer az óbudaiak, amikor Cseh kapásgól­lal szépít az eredményen. ÚJPEST—SOMOGY 7:2 (1:1). Változatos félidő után, amely Avar és Mé­száros góljaival döntetlenül végződik, újra­kezdés után végre magára talál a bajnokcsa­pat és a nagyszerű formában levő Avar vezér­letével lehengereli a gyönge futballt játszó So­­mogyot Avar egymaga 3 gólt rúgott, Pusztai kettőt, Jávor és P. Szabó 1—1-et. A Somogy ré­széről Berec volt még eredményes. SZEGED—PHOBUS 1:0 (1:0). A kemény és duma meccsen a frissen játszó Szeged megérdemelten győzött, miután a bíró mindkét csapatból egy-egy játékost kiállított A­­ szegediek győztes gólját Gerle lőtte az­ utol­só félórában. BUDAI 11.—NEMZETI 1:* (1:0). A „kiesési derbi" igen gyönge futballt ho­zott. Az első félidőben a Budai, a másodikban a Nemzeti volt valamivel jobb. A gólokat Rökk és Bihámi lőtte. _ A magyar I. ligabajnokságban favoritverő forduló után a Ferencváros már csak jobb gól­­aránnyal vezet Újpest előtt 16 ponttal, harma­dik változatlanul Kispest 12, 4. Bocskai 11­, 5. PhobU­S 10 ponttal.4. y A Ferencváros—Hungária kombinált a svéd AIK ellen a szerdai mérkőzésen a követ­kező összeállításban áll fel: Nláda — Hunyadi, Kis — Egri, Móré, Sem­sey — Táncos, Cseh, Sárosi, Székely, Titkos; tartalékok: Ujgváry, Kardos, Laky. Jellemző, hogy a kombináltból olyan nevek maradtak ki, mint Kalmár, Ta­kács, Toldi, Turay, Lázár. — Nemrégiben­ még fogalom volt valamennyi. A magyar II. ligabajnokság eredményei: Szentlőrinc—Bak TK 4:1 (0:1); Budatétény— Nagytétény 2:1 (2:0); Vác FC—Millenáris 5:0 (2:0); Csepel—Vasas 3:1 (1:1); Erzsébet—­Szür­ketaxi 4:1 (2:1); Soroksár—Droguisták 7:0 (1:0); Budafok—V. Remény 2:1 (0:0). Soroksár vezet veretlenül 20 ponttal, Erzsébet (18) és Szentlőrinc (14) előtt, Az utolsó meccsen dől el az osztrák bajnokság őszi fordulójának elsősége Bécs, november 20. Az osztrák ligabajnokság őszi szezonja befejeződött. Csupán a megismét­­lendő Rapid—WAC meccs van hátra, amely azon­­ban döntő jelentőségű az elsőségre nézve. A tegnapi eredmények után Admira a Rapid (17) előtt. 18 ponttal vezet az Jóval mögöttük áll 12 ponttal a harmadik helyen a Viensia. 4—5. Aus­­tria és a Donau 11, 6—8. WAC, Hakoah és FAC. — A vasárnapi meccsek közül meglepő a Vienna újabb veresége. — A vasárnapi eredmények: Austria—Libertas 4:0 (2:0). — Admira—Sport­club 3:1 (0:0). — Hakoah—Wacker 4:1 (2:0. —­­Rapid—FC Wien 3:0 (1:0). — Floridsdorfer AC— Vienna 2:0 (1:0). — Wiener AC—­Dona­u 4:2 (2:1). — II. liga: Metalhim—Slovan 2:1. KÜLFÖLDI EREDMÉNYEK * Az olasz ligában a vezető Ambrosiana a Bo­­lgnától 0:1 arányban kikapott. A Juventus a Genovát 8:1 arányban verte meg és most már sok két pont választja el az első helyezettől. Az ddig veretlen Triestinat az utolsó helyen álló ávorno verte meg 1:2 arányban. * Jugoszlávia őszi bajnoka a Belgrádi SK, mely tegnap a Gradjanskit 2:1 arányban verte meg. Egyéb eredmények: Hajduk—Corcordia 2:1, •rimorjo—Jugoslavia 1:0, * Németország: Berlin—Hamburg 2:2 (2:0). A két város csapatának 38. találkozása Hamburg­ban: Würzburg 04—IFC Nürnberg 0:2. — Wacker München—ASV Nürnberg 3:2. —­­ Stuttgart: Kickers—VfB 1:4. * Románia. Bajnokság: Bukarest: Unirea—Ju­­­ventus 4:0. — Arad: NAC—Glória 3:0. — Temes­vár: Kiricsi—CFR 2:0. — Nagyvárad: AMTE 1:0. A győztes gólt Barátky lőtte,Orisana— * Lengyelország. Krakó: „B”-válogatott—­Ai­­­tcam 3:2 (2:1). Danzig: Városi team—Varsó XI. 2:0. — Lemberg: Czarni—Wilnai gyar. ezred 5:2 (3:0). A Czarni az L osztályban maradt. A Ligeti kikapott a Bratislavától A nap meglepetése: a Makkaben győzelme a nagyszombati Rapid felett • A Donaustadt lelépte az Admtrát Pozsony, november 20. (A Napló po­zsonyi sporttudósítójától.) A vasárnapi po­zsonyi futballmű­sor jórészt barátságos mérkőzésekből állott. A nap attrakciója a Ligeti—Bratislava-mérkőzés volt, amely az utóbbi megérdemelt, de túl magas gól­­arányú győzelmével végződött. Meglepe­téssel végződött a Makkabea—Rapid (Nagyszombat) csupabajnoki meccs, ame­lyen váratlanul győzött a Makká­bea. A Donaustadt győzelme az Admira fölött ugyancsak meglepetésnek számít. Az ered­mények: SK Bratislava—Ligeti 3:0 (2:0) A mérkőzés heves küzdelem jegyében folyt le, mely azonban nem lépte túl a m­ár­ játék határát. A Bratislava győzelmét ki­zárólag­ a Ligeti-védelem gyengeségének köszönheti. Míg ugyanis a Ligeti halfsora és csatársora legalább olyan jó volt, mint a Bratislaváé, a­ két védelem között nagy különbség mutatkozott a Bratislava javá­ra. A Bratislava minden lefutása veszélyt jelentett, de a csatársor a kapu előtt tehe­tetlen­ volt. Az első félidőben a Bratislava volt a többet támadó fél és Sors, majd Dancsik TIT. góljával két gól előnyre tesz­­ szert. Helycsere után a Ligeti erős fölény­be kerül, de csatársorát a kapu előtt bal­­szerencse üldözi. A Ligeti-csatárok annyi gólhelyzetet hibáztak, ami nemcsak a ki­egyenlítésre, de még a győzelem elérésére is elég lett volna. A második félidőben Sors még egy góllal növeli a Bratislava előnyét. A győztes csapatban Sors, Hubek, Ben­cső volt jó, míg a Ligetiben Autós re­mek védésével tű­nt ki, azonkívül Mü­ller és Hédi jeleskedtek. Biró, Pohorky, 1500 néző. Makkabea—Rapid 3:1 (3:0) A nagyszombati Rapid veresége kétség­telenül meglepetés. A Makkabea az első ti­zenöt percben rajtaütésszerűen három gól előnyt szerez Schneller (2) és Káldii révén, ezt azután a Rapid nem tu­d­j­a már behozni. A második félidőben a nagyszombati csa­pat állandóan a Makkabea kapuja előtt ta­nyázott, de a Makkbea védelme ügyes tak­tikával meg tudta akadályozni az akciók eredményességét. Mindössze egy góllal tu­dott szépíteni a Rap­iid az eredményen, a gólt Pfan lőtte a második félidő 28. percé­ben. A Makkabea legjobb emberei déliél, Keim, Sehneller és Heszky voltak, míg a Rapidnál Melicska és Mayer tűntek ki. Biró: Ivrocsán. PTE—Vas 3:3 (2:3) A PTE megerősítette a formajavulásáról szóló híreket. Míg az első félidőben a két csapat küzdelme teljesen egyenrangú volt, a helycsere után a PTE erős fölénye mel­lett folyt a játék és nem sok hiányzott a Vas vereségéhez. Minimális győzelmet fel­tétlenül megérdemelt volna a PTE. A csa­pat új felállítással kísérletezett, ez azoon­­ban nem vált be teljesen. Ménessy a csa­társorban is megállotta helyét, a­ halt"sor azonban nagyon megérezte, hiányát. A hát­védek közül Árpa volt jó, míg a halisorban­ Csukás tűnt ki. A PTE góljait Kramzl (2) és Hűdért lőtte, a Vas góllövői Lidó és Ta* ma, a harmadik öngól volt. Biró, Fekete. Donaustadt—Admira 8:0 (3:0) Nehezen lehet megérteni, hogy az Admi­ra hogyan tudta magát felküzdeni az él­csapatok közé. Csak szerencsével­­ más nem lehet a magyarázat arra, hogy vas­­árnap a tabella végén álló Donaustadt­ nyolc gólt vert rá az Admirára. A mérkő­zés teljesen egyoldalú volt. A Donaustadt egy kapura játszott s az Admira egy pilla­natig sem volt veszélyes. A Donaustadt vi­szont erősen javult, ami kétségtelenül an­nak tulajdonítható, hogy a büntetés alatt álló, de játékengedélyt kapott Porubszky és Zankl ismét játszottak a csa­patb­an. Po­­rubszky szereplése egy klasszissal javítot­ta meg a Donaustaldt csatársorát. Mellette Gersoskovics teljesítménye érdemel figyel­met. Az admira egészen primitív futballt játszott s teljesen inferioris ellenfélnek bi­­­­zonyult. A győztes csapat góljain Porub­­szky (6) és Lakatos, meg Gersoskovics osz­­­tozt­ak. Bíró: Bucsics, Gól nélkül végződött az utolsó bajnoki mérkőzés Északon Kassa, november 20. Sportt­udósítónk jelenti: Ötszáz néző előtt folyt le az őszi szezon utolsó bajnoki mérkőzése a helyi Törekvés és az eperjesi Törekvés között. A változatos küzdelem nem hozott góleredményt. Az őszi bajnokságban az eperjesiek négy ponttal a negyedik, a kassaiak három ponttal az ötödik helyen végeztek. AZ UTE NYERTE A VÖRÖSKERESZT­SERLEGET Ungvár, november 20. Sporttudósítónk jelenti: Ungvárott az SK Rusj CsSK barátságos meccs a szlovenszk­ói bajnok 8:1 (2:1) nagyarányú győzel­mét hozta. Az október 28-ról eltolódott Vörös­kereszt-serleg döntőjében az UTE 1:0 (0:0) arány­ban győzte le a Vasutas Sportklubot A gólt Hor­váth István lőtte. A mérkőzés bírája Gottlieb Ferenc volt. ELDÖNTETLENÜL JÁTSZOTT A KAC GÁLSZÉCSEN Gálszécs, november 20. A Kassai AG az itteni sportklubbal 4:4 (4:1) arányban eldöntetlenül játszott. A kassai csapat góljait Pásztor, Faze­kas, Pajzs és Ternák lőtték. FÜLEKI TC—LOSONCI SLAVIA 7:2 (3:0) Losonc, november 20. Barátságos mérkőzés, bíró Koronczy (Ragyolc). Izgalmas, szép küzde­lem. A Slavia egyenrangú ellenfél volt, de védel­me nem tudott ellentállni a gyors füleki csatár­sornak. A mérkőzés érdekessége volt Lukács tré­ner játéka. A gólokat Lukács, Márkus és Mihók III. (2), Juracsek, illetve Pentka és Mizsur lőtték. A bíró jó volt. 1 NÉMETORSZÁG—SVÁJC 2:0 (0:0) Zürich, november 20. 25.00 néző előtt a németek szerencsés győzelmet arattak. Hochmann lőtte az első gólt, majd svájci segítséggel Lachner a má­­sikat. ARSENAL—RACING CLUB 1:0 (1:0) Paris, november 20. A londoni csapat kitűnő játéka megtört Hiden pompás védésén. Az egyet­len gólt Huhne szerezte a 20. percben egy­­ váratlan fejesből. 18.000 néző ünnepelte az osztrákok volt „csodakapusát“. Az AU Pacific szombaton egy francia kombi­nálttal 2:2 (2:1) arányban eldöntetlenül játszott, Hiden itt is nagyszerűen védett ■. . . A miskolci Attila a Red Star-ral játszott szom­baton Párisban és 1:4 (1:3) arányban kikapott Vasárnap a miskolci profik Toureqingben az ot­tani US-tól szenvedett 2:7 (2:4) arányú súlyos vereséget. KELEN ISTVÁN NYERTE MEG A GUN­A-SZANATÓRIUM NAGYDÍJÁT ÉS A tátrabajnokságot Ótátrafüred, november 20. Nagyarányú ér­deklődés mellett folyt le szombaton és vasárnap a Tátra asztalitenisz-bajnokság és a Guhr-sza­­natórium nagydíjáért folyó verseny. A mérkőzé­sekre, amelyek magas játékklasszist képviseltek, Kelen István, a magyar, és Kolár Stanislav, cseh világbajnok, érkeztek meg, akik nagyszerű a formában játszották le a két nap nagyszabású versenyeit. Vasárnap este a Dr. Guhr szanató­rium dísztermében hirdette ki az eredményt dr. Kunsch Pál igazgató főorvos, mely a követ­kező : Férfiegyes: Kelen István, Budapest, bajnoké ll. Kolár Stanislav, Prága- III. Wagner, Po­­prád I. Férfipáros: Kolár-Riedl, Ujfüred. II. Wagner- Lux, Poprád I. Női egyes: I. Neubauer Gizella, Ófüred. II. Ro­zs­m- Ilona, Ujfüred. - -­ Csapatbajnokság: I. Prága - Poprád I- 3:0. * Lauterbach­ot, Csehszlovákia egyik legkivá­lóbb asztali tenniszjátékosát a csehszlovák asz­tali tenniszszövetség súlyos fegyelmi büntetéssel sújtotta. Lauterbaek, — indokolatlanul maradt tá­vol a brünni válogatóversenyről és ezért, három hónapra eltiltották a játéktól. Ehhhez járul tavalyi hasonló okból — feltételesen kiszabott büntetése, úgyhogy a kitűnő játékos az idén már aligha fog szerepelni. Természetesen a párisi világbajnoki tornán sem indulhat. * A csehszlovákiai német futbalszövetség (DFV) tegnapi teplitzi közgyűlésén a nemzeti liga felállí­tása mellett nyilatkozott. * A szlovenszkói „vegyes Hga“ ügyében novem­ber 2­5-ére Zsolnára összehívott ankétot ugyanak­kor Pöstyében tartják meg. A prágai LTC eldöntetlenül játszott a német jéghokki válogatott-tal Prága, november 20. Gyönyörű időben 7000 né­ző előtt folyt le az LTC revansmeccse a német nemzeti válogatott jéghokki team-mel. A meccs 1:1 arányban eldöntetlenül végződött Az első harmadban Hromadka gólozott A németek az utolsó harmadban egyenlítettek Dawidow révén. A német csapatban Egginger (Riessersee) kapus tűnt ki, míg a prágai együttesben a Tozicska- Malecsek-Hror­adka trió volt a legjobb. A kana­dai Grant és Peka kapus indiszponál­tan ját­szottak.