Prágai Magyar Hirlap, 1934. május (13. évfolyam, 100-123 / 3431-3454. szám)

1934-05-24 / 117. (3448.) szám

8 Német ifjak részére tartják fenn a teresienstadti munkatábor helyeinek egyharmadát Prága, május 23. Tegnap nyílt meg There­­sienstadtban az­ első munkatá­bor az ifjú­ munkanélküliek foglalkoztatására. Az osztag száz tagból fog áldani. A tagok egy­harmada német lesz. A m­unkásszázadot három szakaszra osztják, melyek mindegyikének élén választott bizal­miak fognak áldani s ezek tartják majd az összeköttetést a táborparancsnoksággal. A tábor tagjait katonai helyiségekben helyezték el s a katonaság bocsátott rendelkezésükre berendezést. A főzést maguk a munkatábor tagjai látják el. Húst mindennap kapnak. Egyen­ruhájaik hasonlít a vasúti műhelyekben dolgozó munkásokéhoz. Lábbelit is kapnak, továbbá két takarót és két lepedőt. A munka­tábor tagjait bebiztosítják betegség és baleset ellen. A munkadíj óránként 2 korona 70 fillér. Ebből az illető negyven fillért kap kézihez zsebpénzül, a többit a tábor élelmezésére és fenntartásá­ra fordítják. A munkatábor feladata az, hogy egy 1800 méter hosszú utat készítsen. A munka mintegy négyet hónapig fog tartani. A fiatal munkások hetenként 35 órát dolgoznak a többit időt sportra és nevelésre fordítják. A tagság önkéntes, bármikor felmondható heti előzetes bejelentéssel. Aki munkaalkal­mat kap, azonnal elhagyhatja a tábort, munkatáborok azonban csak a nyári hói­­pók­­­ban fognak fennállani. Pedig a munkanélkü­liek éppen télen szorulnak rá a legjobban a közmunka segítségére. A theresienstadti munkásszázad mi­n­tájára a Szlovenszkón fölállítandó osztag össze­tételénél is ragaszkodnunk kell ahhoz, hogy a nemzetiségi számarányt betartsák s minden ilyen mun­kásszázadban húsz mun­kanélküli magyar ifjúnak adjanak alkalmat a napi kenyér megkereséséhez. A világ legjobb tornászai találkoznak a budapesti tornász világbajnokság küzdelmein A két napig tartó verseny keretei ■ Csehszlovákia férfi- és női csapata komoly favorit­ja a versenynek Budapest, május 2­3. (A P. M. H. munkatársától.) A legszebb, legesztétikusaibb sportnak, a gimnaszti­kának nagy napjai előtt állunk, június elsején és másodikán két napos verseny­küzdelmek keretében dől el Budapesten a tor­nászvilágbajnokság. Az olimpiai bajnokságokon kívül a Féderat­ion In­ternationale de Gymnastique rendszeresítette a tor­­nászvilágbajnoksági küzdelmeket és a második ilyen verseny megrendezését a magyar tornászszövetség­re, a MOTESZ-re bízta. Az első versenyt Párisban rendezték meg, ezen azonban csupán egyéni számok voltak, csapat­­versenyt nem tartottak. A magyar tornászok a pá­risi versenyen nagyon szépen szerepeltek, Pelle István a korláton és lóugrásban világbajnokságot nyert, a lovon második volt, míg Péter a nyújtón harmadik. A második nemzetközi tornaverseny, amely most Budapesten kerül lebonyolításra, sokkal nagyobb szabású lesz a párisi versenynél. Lengyelország indítványára a FIG első ízben írta ki a nemzetközi női csapatversenyt nyolc tag­ú nemzeti csapatok számára, Magyarország indítvá­­­nyáb­a pedig hatos nemzeti csapatok részvételéével ; megtartják az ifjúsági nemzetközi versenyt is. Ezek szerint a budapesti világbajnoki k'z'p'm' k keretei a következők lesznek: Szenior-világbajnokság. Számai: korlát, nyújtó, ló, lóugrás, gyüm­­hinta, műszabadgyakorlat. Mindegyik számban egy-egy előírt és szabadon választott gya­korlat. Ezeken kívül a következő atlétikai szá­mok: száz méteres síkfutás, rúdugrás, kétkezes súlydobás. Csapatversenyben csak egy világbajnokságot le­het nyerni, az összetettet. Egyéni számiban hat vi­lágbajnokság van: összetett, korlát, nyújtó, ló, ló­ugrás és gyűrülhinta. Az ifjúsági versenyekben a versenyszámok a tor­naszereken ugyanazok, mint a szenior-bajnokságon. Az atlétikai számok között szerepel a T00 méteres síkfutás, távolugrás és egykezes súlydobás. A női verseny programja egy negyven perces tor­naterv, egy tíz percig tartó szabadon választott rész, alacsony korlát, gerenda, lóugrás, 60 méteres síkfutás, távolugrás, gerelyvetés. A női versenyben csupán összetett bajnokságot lehet nyerni. A hatalmas küzdelem igen nagy sikerűnek ígér­kezik. A beérkezett nevezések szerint a világ legjobb tornászai indulnak küzdelemre a világ legjobb tornászának büszke címéért. A szenior­ verseny­re a következő nemzeti csapatok neveztek be: Belgium, Finnország, Franciaország, Bulgária, Csehszlovákia, Hollandia és Svájc. Egy-egy nemzeti csapat nyolc versenyzőiből áll. Az ifjúsági versenyen Bulgária, Magyarország és Románia csapata indul. női versenyre Bulgária, Csehszlovákia, Franciaország, Lengyelország, Ma­gyarország és Románia csapata nevezett.­­ A verseny kilátásaira vonatkozólag dr. Soós Géza, a MOTESZ főtitkára a következőket mondotta lapunk munkatársának: — A papírforma szerint legerősebb csapatok: Svájc, Finnország, Németor­szág, Csehszlovákia és Olaszország. Ezek között fog az első hely kérdése eldőlni. A leg­több kilátással Svájc indul. — A csehszlovák csapat nagyon komoly kilátások­kal indul. Tagjai elsőrendű tornászok. — Egyes lapok mint excentricitást állították be a csehszlovák szövetségnek azt a bejelentését, hogy a csehszlovák csapat saját tornaszereit kívánja elhozni és használni a versenyen. Ebben semmi különös nincs, a világbajnokság szabályai a saját tornasze­rek használatát megengedik és a csehszlovák csa­paton kívül az olaszok is a saját tornaszereiket hoz­zák magukkal és használják. — A­ szeniorbajnokságban a helyezésekért Ma­gyarország, Franciaország, Luxembug és Ho­landia csapatai indulnak komoly kilátással a küzdelembe. Legtöbb esélye a magyar csapatnak van. A magyar csapatot különben a sors üldözi. Ebben a pillanat­ban kaptam telefonértesítést arról a szomorú ese­ményről, hogy Sárkány, csapatunk egyik legkivá­lóibb tagja, tréning közben az ujját törte. (Beszél­getésünk csütörtökön délelőtt folyt le.) Másrészt a magyar csapat tele van fiatalokkal, akik ugyan kitűnő tornászok, azonban a megfelelő verseny rutinjuk hiányzik. Tudni nagyon tudnak s ha minden kifut nekik, az első helyek kérdésébe is beleszólhatnak. Az ifjúsági versenyen Magyarország csapata ma­gasan győz. A női versenyben legerősebbnek Magyarország és Csehszlovákia csapata játszik. Sötét a francia csapat. Franciaországot ebben a számban ugyanis Algéria válogatott csapata kép­viseli. — A tornászvilágbajnokságok június elsején és másodikén folynak le a BESZKÁRT pályán. A vi­lágbajnoksággal kapcsolat­ban tartjuk meg a XII. országos tornászünnepélyt az új ügetőn. Az ünne­pélyes felvonulás május 31-én kezdődik és a tor­nászünnepély június harmadikéig tart. Négy nap alatt 50.000 tornász vonul fel.­­( Az Ungvári AC teniszcsapat a magyaror­szági Kisvárdán 4:7 arányban kikapott. Az UAC Mank­oviek, Csong­ár Csaba és Böhim Blanka helyén tartalékokkal állott ki. Az UAC legjobbjai Barkász Vali, Boross Ágnes és a fiatal Kovács Elemér voltak. Lehocky Tibor sírjánál Papp Ferenc, az UAC tenis­z­­zakosztá­ly­árnak elnöke mondott beszédet.­­ A kisvár­­daiak június végén adnak reváot­ , az UAC- nak Ung’váróit. A Rimaszombati ME jubileuma Rimaszombat, május 23. Pünkösd vasárnap­ján és hétfőjén ünnepelte a Rimaszombati M. E. 10 éves fennállását szép és nívós sportprogram keretében. Az ünnepségek a vasárnap délelőtti díszközgyűléssel kezdődtek. Az Ipartársulat székiházát színűadig megtöltő közönség lelkesen ünnepelte a jubiláns egyesületet, melyet úgy élőszóban, mint írásban a legtöbb szlovenszkói egyesület üdvözölt. Jellinek László a Közép­kerület elnöke, egyrészt a GLAF—MJJBz meg­bízásából, másrészt pedig a Középker. nevében szép beszédben üdvözölte a BME-t. Majd sor került a program sportb­eli részére, amelyet fu­tóverseny vezetett be. — Futóverseny a váro­son át: I. Cséman János (Rane), II. Humay Já­nos (Rme). — Kerékpárverseny 25 km: I. Zi­­mányi Zoltán Kassai A. C., II. Kozma Zoltán Tornaljai S. C., III. Révay István Tamásfalvai M. S. C. Mindkét versenyt szépszámú közön­ség nézte végig, azonban a legtöbb nézőt a né­gyes futball torna vonzott, melyről külön helyen beszámolunk. A négyes torna eredményei azt mutatják, hogy Rimaszombat futballnívója im­már túlszárnyalta a kisvárosi futballbudás kere­teit. A jubileumi ünneplésreket a hétfőn esti tár­sas vacsorával egybekötött díjkiosztás be, melyen több mint százan vettek részt,fejezte A BME agilis vezetősége — élén Krén Ágos­ton elnökkel és Cséman István intézővel — minden dicséretet megérdemel a szépen meg­rendezett jubileumi programért, mely minden BME hú­snek hosszú időn át szép emléke lesz. Szlovenszkói eredmények VÁGUJHELY, AC-SK Nagyszombat 3:3 (1:1). Pünkösd hétfőjén a honi együttes elismerésremé­tt eldöntetlent ért el a játékerős nagyszom­ati csapa­csapat elé­ Az AC kétszer is vezetett és az SK csak az utolsó percekben tudott kiegyenlíteni. RÓZSAHEGY, SK—DSV Troppan 7:2 (4:1). Ní­vós és érdekes mérkőzés, a honi csapat fölényes győzelmével. KIRÁLYHELMEC. KSC—Beregszászi MSE 7:1. A másodosztályú királyi helmeciek nagy fölénnyel győzték le az első osztály utolsó helyezettjét. NAGYKAPOS. KTK—Ungvári MTE 1:1. A kár­pátaljai másodosztályban vezető ka­posiak respek­­tábilis eldöntetlenje a tavalyi bajnok ellen, amely tartalékoson szerepelt. SZŐGYÉN: SZAC—Bátork«szi SE 8:0 (3:0). Ba­rátságos mérkőzés. A nagy formáiban lévő honi csa­pat könnyen győzött. A gólokat Csiba (3), Csaeda, Leboc és Vylesa lőtték. Pünkösd hétfőn a az egyéni együttes a Fornedi SE-el mérkőzött és 7:1 (41) arányban győzött. A győztes csapat góljait Banda (2), Novák (2), András (2) és Molnár NI. lőtték. Az ellenfél becsült gólját Galg szerezte. HIDASKÜRT: Hidaskürti SE—Magyarbéli SC 3:2 (1:2). Ünnepélyes keretek között kezdődött a mér­kőzés. Az első félidő elején a HSE van fölényben, az első gólt Lukovics I. révén meg is szerzi. Hul­lámzó mezőnyjáték után a vendégcsapat veszi át a játék irányítását. Megszerzik a kiegyenlítést, majd a vezető gólt is. Helycsere után a HSE taktikát változtat és biztosan szerzi meg a győzelmet. BEREGSZÁSZ. FTC—Ungvári Vasutas SK 6:0 (1:0). A pünkösd hétfőjén lejátszott barátságos mér­kőzésén a beregszászi csapat lehengerelte a szláv bajnokság harmadik helyezettjét. A vasutas csapat széteső játékával szemben a BFTC gólretörő lendü­lete teljes sikert aratott. A gólokon Erbach 2—2, Holländer, Várady 1—1 góllal osztozkodtak. RIMASZOMBAT: A rimaszombati ME tízéves fenállásán­aik alkalmából pünkösd két napján négyes labdarugó tornát rendezett, melynek végeredmé­nyét tegnapi számunkban távirati jelentésünk alap­ján közöltük. A négyestorna részleteit az alábbiak­ban adjuk : RPS— Füleki TC 6:4 (3:3). A mér­kőzést Tary bíró vezette. Rögtön az első percben a FTC Ofcsárik révén vezetéshez jut­. A 11-ik perc­ben Márkus kettőre növeli a fü­lekiek vezetését. Hullámzó mezőnyjáték után a 20. percben Sohwarcz sarokrúgását Vrbka értékesíti. A 35. percben dura­­cseík a gólszerző. Már 3:1 arányban vezet az FTC. A rimaszombatiak magukra találnak. Változik a já­ték képe. A 40. percben Sohwarcz beadását Szirák értékesíti. A 44. percben Felföldi öngólt vét, meg­született a kiegyenlítés. Kapucsere után a FTC tí­zes-gyes révén újra megszerzi a vezetést. Újra Jura­­csek a góllövő. A 16. percben sarokrúgás Fülek ellen. Kovács II. rúgja a labdát a sarokról. Vrbka a bőrbe fejel, 4:4 az eredmény. Az RPS továbbra is támad. Vrbkát a tizenhatoson belül elvágják. A megitélt tizenegyest Vrbka lövi, a kapus azonban kivédi. Nem sokkal később Schwarcz megszerzi a hazai csapatnak a vezetést. 5:4. A 35. percben utjabb tizenegyes az FTC ellen, melyet Sc­hwarcz lő, a kapus kiöklözi a labdát s azt a ráfutó Pu­­hoczky hálóba helyezi. — BM1Í—Budafoki MTE 7:1 (3:1). Eleinte a budafoki együttes van fölényben, azonban az BME veszi át az iramot, Trojka, Járossi, Háber, Kerekes góljai révén biztosan győz­ — BMTE—RPS 4:1 (4:1). A BMTE a második napon nagyszerű játékot mutatott. Az RPS letört együt­tes benyomását keltette. Az ötödik, a tizenegyedik percben lövi a magyarországi csapat góljait. Majd Schwarcz a 20. percben becsületgólt szerzi meg. A 35. percben és a 44. percben (tizenegyesből) lövi további góljait a budafoki csapat. — BME—-FTC 3:0 (0:0). A torna kimagaslóan legszebb mérkőzé­­­m. Heves iramban indul a küzdelem. A játékosok­­ mindkét részről kemény, belemondó labdarúgást játszanak. Si«tpert bíró sok durvaságot elnéz. Lu­kács, a Budai 11 volt középfedezete remekel az FTC-ben. Az első félidő hullámzó mezőnyjátéka után, a második félidőiben az FTC elkészül erejé­vel, támadásaik egyre erőtlenebbek lesznek, a vé­delem bizonytalan s így Jarosay (2) és Háber ré­vén az BME aránylag biztos győztesként kerül ki a küzdelemből.­­ A torna v idre reménye: 1. BME, 2. BPS, 3. BMTE, 4. FTC. ROZSNYÓ. Újpesti TE—BSC 43 (2:1), Pünkösd hétfőjén az UTE jónevű labdarugó csapata szere­pelt Rozsnyón. Az UTE nagyszerű játékot mutatott és minden tekintetben kielégítette a nézőket. Új­pest támadással kezdődik a mérkőzés s a vendégek a 2. percben megszerzik a vezetést. A helybeli együttes támadásba lendül, az UTE hátvédje kezeset vét a tizenhatoson belül, melyet Závodsziky nem tud értékesíteni. Az RSC továbbra is fölényben marad. A­­ 6. percben sarokrúgásból Závodszky egyenlít. A 21. percben az újpesti balszélső áttöri a rozsnyói védelmet s megszerzi a vezetést újra. Hullámzó mezőnyjátékkal fejeződik be a félidő. Újrakezdés után a BSC fölénybe kerül, mégis a vendégek sze­reznek újabb gólt. A játék kiegyenlítődik, mind­két csapat egyformán támad, de Újpest újra ered­ményesebb és négyre növeli lőtt góljainak számát. A tizenhatodik percben Závodszky beállítja a vég­eredményt. A rozsnyói csapatból csak a kitünően védő kapus és a középfedezet érdemel dicséretet. GALGÓC. SK—DSV Brtínn 2:1 (2:1). Pünkösd vasárnapján az egyik legjobb német együttes Gal­­gócon vendégszerepelt. A hazai csapat nagyszerű játékkal lepte meg közönségét és megérdemelt győzelmet szerzett. Különösen Hamisch remek vé­dései keltettek tetszést. A galgóciak góljait Barta­­sowietz (2) lőtte. A vendégcsapat egyetlen­­ gólját Trnka szerezte. Podlacky bíró jól vezette a mér­kőzést. — Gal­góc­i SK—PFR 4:1 (3:0). Pünkösd hétfőjén a pöstyéni együttes ellen játszottak a gal­góciak. A mérkőzést fölényesen nyerték. A 10. perc­ben Bobor megszerzi a vezetést, majd a 26-ik perc­ben újra Bobor a góllövő, a 30-i­k percben Nemec a harmadik gólt szerzi meg. A félidő végéig hullámzó mezőnyjáték. A második félidőiben Pöstyén belefek­szik, mindenáron egyenlíteni akar, sikerül is Pa­­gurka-Kutkia-Csavonak össz­játékából a becsület gólt megszerezni. A 32-ik percben Bartasowietz beállít­ja a végeredményt. Fleischsmann bíró jól vezette a mérkőzést . A reichettbergi teniszversenyen ■ férfi­egyes döntőjében Menzel győzött Hecht ellen 6:3, 6:2, 6:3 arányiban. Előzőleg Hecht a brü­n­­ni Rohrert 6:2, 6:2 arányiban verte meg. — A női egyesben Deutechné győzött Rohremé el­leni kétezer 0:0 vezetékkel. — A női párroet Deutechné és Rohremé nyerték meg a Wagner- Riedl-párral szemben. A Franciaország—Anglia válogatott tsnb­a­­mérkőzése az angolok 9:8 arányú győzelmét hozta. A második napon nem a Perryt verő Boussus, hanem Bernard állít­­ ki a döntőmeccs­­re Austin ellen. Az utóbbi azután 6:4, 6:1 arányban győzött. Perry a francia Merlin fe­lett aratott 6:0, 9:7 arányú győzelmet, máig a francia Landry az angol Sharpét verte 1:6, 6:4, 6:4 arány­ban. )­ A prágai Slávia nemzetközi atlétikai ver­senye ma délután kezdődik meg. Magyar rész­ről Szabó Miklós ma a­z 1500 méteren, holnap pedig a 800 méteren. Budpest a magasugrás­ban, Remecz a diszkoszdobásban és Kelen a hosszú távokon vendégszerepel. )( A Soroksár Prágában. A magyar liga újonccsapata, a Soroksár június 3-á­ra meg­hívást kapott Prágába a Nuseleko SK egy­üt­te­sétől. Ugyancsak júniusban vendégszerepelnek­­ a soroksáriak Jungbun'Z'lauba­n is az SK Ml. B­oleslav ellen. ( A Kassai AC és az ungvári SK Rusj va­sárnap barátságos meccsen találkoznak Un­g­­várott. )( Pesterzsébet váratlan lemondása kínosan érintette a kárpátaljai klubokat. Munkács, Be­regszász és Csap az ünnepeken így nemzetközi mérkőzés nélkül marad­t. Az érdekelt klubok kártérítési igénnyel lépnek fel a­­ budapesti MLSz-nél. — Ugyancsak elmaradt­ a tornaljai nemzetközi meccs is, miután a Sajószentpéteri Iparos SE nem jelent meg.­­— Elmaradt a bu­dapesti „csikók1” nagyszombati vendégszerep­lése is, amit viszont a nyugatszlovenszkói zsu­­pa nem engedélyezett. )­ A londoni hat egyesületi nemzetközi atlé­tikai küzdelmet mintegy 20.000 ember nézte végig. Az első helyet a Miilecarians AC foglalta el 35 ponttal, második a Berliner Sportclub 31 ponttal lett, a harmadik helyen az Atalanta Glasgow 25 és a negyediken a Stade Francaie végzett 18 ponttal. A részletes eredmények a következők voltak: 100 yard: Borchmeyer (B) 10 imp, 2. Murdoch (At.). — 440 yard: Stern­­berg (De) és Rampling (A) 49.8 m­p. — 880 yard: Gutterigde (M) 1:57 p, 2. Henri (St. Fr.). —­ Egy mérföld: Goehrt­ (B) 4:26 p, 2. Price (M). — 120 yardos gátfutás: Wagner (B) 15.5 mp, 2. Phislay (M). — Magasugrás: Brad­broke (A) 1­83 m, 2. Nordman (Oe) és Sheffield (M) 1.77 m. — Olimpiai staféta: Milocarians 3:25.2 p, 2. Achilles Club.