Prágai Magyar Hirlap, 1934. június (13. évfolyam, 124-147 / 3455-3478. szám)

1934-06-26 / 144. (3475.) szám

10&4 június 26, kedd. trakaiA­ Vao^arhirla? l Spor^ Egyenrangú ellenfétek elkeseredett küzdelme a Középeurópai Kupában Az SK Kladno saját otthonában lepte az Ambrosianát A kladnói csapat vasárnap Budapesten a Ferencváros ellen játszik ■ A Slavia és a Teplitzer FK kiesett • A Sparta és Hungária kedden harmadszor is játszik egymással Prágában * A Rapid, Újpest, Bologna és Juventus továbbjutott ■ Megismétlik az Admira — FC Nápoly mérkőzést is A Hungária váratlan győzelme a Sparta felett 2:1 (1:0) arányban Prága, június 25. A Középeurópai Kupa I.lA bécsi csapatok közül előbbre jutott a Slaviát fordulójának szombaton és vasárnap lejátszott revánsmeccsei élénk bizonyságát adták a labda­rugójáték állhatatlanságának és szeszélyességé­nek. Az eddigi kupamérkőzések bebizonyítot­ák, hogy a futballban a papírformára keveset lehet adni, a pillanatnyi diszpozíció és a lelke­sedés sokszor halomra dönti a tudásra és a múltbeli eredményekre épített terveket. így történt az elsősorban a prágai Sláviával, amely ebben az évben nagy favoritként indult a küz­delembe és rögtön az első fordulóból kiesett. De a prágai Spartának is meg kell küzdenie az esetleges győzelemért, amely azonban még min­dig nincsen a kezében. A forduló legnagyobb meglepetése, egyben a legelismerésreméltóbb eredmény: a Kladno győzelme Milánóban a ta­valyi olasz bajnok Ambrosiana ellen. A kladnói csapat lesz a II. fordulóban a Ferencváros el­lenfele, amely megerőltetés nélkül győzött Bécsben is a FAC ellen. — A Teplitzer FK és a Bocskai becsületes harcban estek ki a játék­erős olaszok: a Juventus és a Bologna ellen. — Az Újpest hasonlóképpen biztosította győ­zelmét a tavalyi serleggyőztes Austria ellen­ verő Rapid, míg az Admirának harmadik mecs­esét kell lejátszania az FC Nápollyal. A II. for­dulóban tehát eddig két-két magyar és olasz, valamint egy-egy csehszlovák és osztrák csa­pat jutott be. A revánsmeccsekről az alábbi jelentéseink szólnak: SK Kladno—Ambrosiana, Milánó 3:2 (1:1) Milánó, június 25. Már az a tény, hogy a kladnói csapat saját otthonában is 1:1 arányú ort döntetlent csikart ki a félelmetes milánói csa­pattól, a legjobb auspiciumokkal kísérte a cseh­szlovák bajnokság harmadik helyezettjét Olasz­országba. Arra azonban, hogy a kladnóiak az egyik­ legveszedelmesebb olasz futbal­l-fellegvár­­ban, győzni is tudjanak, csak az igazán opti­­misatik­usak számítottak. Az SK Kladno fennállása óta legjobb játékát nyújtotta 12.000 forróvérű néző előtt és po­koli hőségben az olaszok ellen és megérdemel­ten szerezte meg a győzelmet. Minden játékosa lelkesedéssel küzdött. Leg­jobb része a védelem volt, a haklssorban Kraut, a csatársorsban pedig Junek tűnt ki. Az olasz­­ csapatban csődöt mondott a haktssor. Meazan kitünően játszott, de a kladnói fedezetek jól fogták. Az első félidőiben nyílt játék folyt, vál­tozatos támadásokkal tarkítva. Mindjárt a 3. percben Meazza pompás fejessel megszerzi az olaszok vezető gólját. A félidő vége felé a kladnói Klotzot a gól előtt erőszakosan elvágják, Bu­­benicsek a 11-est a kiegyenlítő góllá érvé­nyesíti. 1:1. Rögtön a második félidő elején Meazza újból gólt szerez, ettől kezdve a kladnói csapat fölényben van és a 9. percben Klotz jobbszélről csavart labdája Cerresoli kapujába kerül. A gól fellel­kesíti a vendégeket és a 32. percben Klotz beállítja a végeredményt. A Kladno most védelembe vonul, a közönség hiába lelkesíti csapatát, az eredmény többé nem változik. Kiladno két mérkőzésből 4:3 arányiban győzött és a jövő vasárnap a Ferencváros ellen áll ki Budapesten. A bécsi Mi­ess kifogástalanul bíráskodott. Ferencváros — Florldsdorler 2:1 (0:0) Bécs, Inráue 24. A szomba­tom lejátszott re­­vánismeccs mindössze 1500 néző előtt folyt le. G­ólnél­küli félidő után, ame­lyiken a bécsiek támadtak többet, később a Ferencváros fenntartás nélkül tudott győzni. Az első gólt a FAC szerezte Hanke ré­vén,­ amit Lázár egynlített ki, majd a győztes gólt Sá­­rosi rúgta. Mindkét csapatban a védelem, a Ferencvárosnál külön Sárosi, Móré­, és Toldi volt jó. A boh­emsbadi Matzke közmegelégedésre vezette a végig fair mérkőzést. peltek. A bécsi csapatból a kis Wagner tűnt ki akinek pompás beadásából rúgta Binder az első gólt. A kiegyenlítő gólt azután a második félidő 28. percében Junek beadásá­ból Bradács fejelte Raftl jól védett kapu­jába. A fair mérkőzésnek a budapesti Majorszky ob­jektív bírája volt. Bocskai - FC Bologna 2sí (1:0) Debrecen, június 25. A bécsi Braun vezetése mellett 15.000 néző előtt késhegyig menő harc folyt a két csapat között. Győzött a debreceni együttes, azonban nem tudta behozni a Bologna kétgólos előnyét A vezetőgólt a honi csapat érte el az első fél­időben Hevesi révén, amit Fedulla egyenlített azután ki. A második félidőben a mérkőzés el­durvult, a 23. percben Vincze a magyarok győz­tes gólját szerezte meg. A Bologna ellenfele így a bécsi Rapid lesz. Újpest—Austria 2:1 (1:1) Újpest, június 25. A prosSnitzi Krist bíró min­denkit kielégítő vezetésre mellett Újpest odaha­za is megismételte­­ bécsi győzelmét. A mérkő­zés — ellentétben, a bécsivel mintaszerűen fair volt. A honi csapat Seres nélkül is fölény­ben volt. A vezetőgólt a 17. percben P. Szabó érte el, amit a 35. percben Jerusalem egyenlített ki. A második félidőben az Újpest állandó fölény­ben volt, de csak Pusztai révén ért el gólt. Juventus, Turin— Tepli 1:0 (1:0) Teplitz, június 25. Vasárnap ünnepe volt a helyet a kibővített TFK-pályán, köztük számos teplitzi futballéletnek. 12.000 néző foglalt a prágai vendég, a prágai olasz követ, valamint Slavia Rapid 1:1 (0:1) Bécs, június 25. 17.000 néző előtt, rekkenő hőségben mindkét csapat lanyha játékot pro­dukált. A Slavia a második félidőben látható fölényben volt, azonban — fáradtnak látszó — csatárai g­ólképt­e­lenek­n­ek b­i­z­on­yultak. A Slavia egyébként ezúttal Zsenisek és Csam­­bal nélkül állott ki. A nap hőse újból Plá­­nicska volt, akit a bécsiek is melegene ünne­ Bl >■! I IIIHlMMI ilMIIIÉI I 111lllnáriilWinTliinMrwimtiliíHlrlTiMiirBTlTf^ 9 Meisl Hugó, a Kupa főtitkára és a CsAF vezér­kara. A meccs előtt dr. Pelikán három nyelven: csehül, németül és olaszul üdvözölte a játéko­sokat és a közönséget. Beránek bécsi bíró az­után sorsolásra hívta a két csapat kapitányát: Combit és Mirerát. Az olaszok Montival meg­erősítve a következő felállításban szerepeltek: Combi, Rosetta, Calligaris, Varglien II., Monti, Bertolini, Tonelli, Cesarini, Borell, Ferrari, Orsi. A meccs nem hozott szép sportot, miután túl­ságosan durva keretekben folyt le. Mindkét csa­patban a védelem volt jó, úgy Combi, mint Patzelt válogatott formát mutatott. A TFK-ban Roth és Porubszky csődöt mondott, ez utóbbi sokat durváskodott. Az olaszoknál a csatársor volt jó és ez döntötte el a mérkőzés sorsát. A győztes gólt védelmi hibából Varglien NI. szerezte. A 16. percben Kovács leadását Tonelli fogta és éles lövését Náhlovsky fogni akarta, de a teplitzi hátvéd elesett és a labdát saját kapuja felé tolta. Varglien II. azután a bőrt gólba segítette. Később Porubszky összeütközik Ber­tol­inivel, akit sérülten visznek ki. A mérkőzés után a közönség hevesen tüntetett Beránek bíró ellen. Az el­ő meccsen a Teplitzer FK ifjúsági csapata a Concordia Basel ifjúsági együttesével 4:4 arányban eldöntetlenül játszott, m­íg az VFB Teplitz az SK Rosenthal csapatát 1:0 arányiban megverte. A győztes (5:3) Juventus szombaton Buda­pesten az Újpesttel játszik. A Füleki TC Komáromban is győzött Komárom, június 25. (Távirati jelentés.) A Füleki TC az országos bajnokság elődöntőjében 2:1 (1:0) arányban győzte le a déli kerület bajno­kát, a Komáromi FC-ot A mérkőzés 2000 néző előtt a füleki csapat megérdemelt sikerét hozta. Fülek góljain Fischl és Márkus osztozkodott, míg a KFC 11-esből szépített. A nyugati kerületben így a Fülek két győzelemmel vezet. Mégy rekord dőlt meg a csehszlovák bajnokságokon Engem a verseny hőse ■ Douda és Kososak hétszeres bajnok Prága, június 25. A letnai stadionban szom­baton és­ vasárnap bonyolították le a cseh­szlovák atlétikai bajnokságokat. Dacára annak, hogy szombaton heves szákoham­ok akadályoz­ták a versenyzőket formájuk kifejtésében, azok kiváló eredményeket értek el, sőt három rekordot is megdöntöttek. A vasárnapi versenyek aztán már szélcsendes időben zajlottak le, de egy rekord kivételével nem hozn­ak különösebb eredményeket. Ki kell emelnünk a zsolnai Engielt, aki úgy a 100, mint a 200 méteres síkfutásban az első helyen végzett és mindkét számban csehszlo­vák rekordot javított. Kétszeres b­ajnok lett Douda is, azonkívül a kassai származású Kriscsak, aki biztosan győzött az 5- és 10- ezer méteres távfutásban. Fiser a 400 méteres síkfutás és Marki a hármasugrás csehszlovák rekordját javította meg. A pontversenyben az első helyen a Slávia végzett 90 ponttal, második a prágai főiskolások együttese lett 22 ponttal. Az új csehszlovák bajnokok a következők: 100 m.: Engel (Hagibor) 10.6 mp. (csehszlovák rekord), 200 m.: Engel 21.8 mp., (csehszlovák rekord), 800 m.: Rosicky (Slavia) 2:00.2 p., 1500 m.: Hősek (Slavia) 4:05.8 p., 5000 m.: Koscsak (Slavia) 15:40.5 p., 10.000 m.: Koscsak 34:09.1 p., 110 méteres gátfutás: Jandera (Slavia) 15.6 mp., 400 m.: Fiser (prágai főiskolás) 49.4 mp. (csehszlovák rekord), 400 méteres gátfutás Eda Novotny (Slavia) 58.1 mp. Súlydobás: Douda (Slavia) 1537 cm. Diszkoszvetés: Douda: 4579 cm. Gerelyvetés: Mala (pozsonyi főisko­lág sport) 5877 m. Kalapácsvetés Pruha (Slavia) 4225 cm. Magasugrás: Zámis (Königgrätz) 185 cm. Távoli ugrás: Hoffmann (Sparta) 705 cm. 4 X 100 mé­teres staféta: Slavia (Novotnyl, Krátky, Novot­ny II, Heyduk) 44.3 mp. Hármasugrás: Marki (prágai főiskolás sport) 1369 (csehszlovák re­kord). 4 X 400 méteres staféta: Slavia I. (No­votnyl, Suilc, Novotny I I, Rosicky). Ki kell még emelnünk a pozsonyi főiskolás sport eg­­y élet tagjának Majcnak az eredmé­nyét, aki a gerelyvetésben végzett az első he­lyen. A bajnokságokat mindkét napon mintegy 1500 főnyi közönség látogatta. A két függőben ma már mérkőzés Érdekes véletlen folytán éppen a két egymásra következő mérkőzés sorsa maradt függőben. Szombaton Prágában találkozott egymással revánsmec­­­csen a Sparta és a budapesti Hungária. A meccs a csehszlovák közönségnek újabb csa­lódást hozott. Győzött a Hungária 2:1 (1:0) arányban és egy kis szerencsével könnyen továbbjuthatott volna. A 18.000 néző előtt óriási hőségben lefolyt meccsen ugyanis három gól esett, mind a három a Hungária jóvoltából. Dudás szerezte meg a vezetőgólt az első félidőben. A jobbára Hungária-tám­­­adásokkal eltett máso­dik félidő elején Szabó kapus a 20. percben egy messziről jött Nejedly-lövés elé futott. A labdát elejtette és a zavarban Egri balhall saját kapujába fejelte. A győztes gólt azután Cseh II. fejese hozta meg. A közönség az olasz Caironi bíró működésével sem volt megelégedve.­­ Sorshúzás alapján a harmadik mérkőzést kedden ismét Prágá­ban játszák le. Biró a bécsi Frankenstein lesz. A mérkőzést Mei ®l Hugó is végignézi. NÁPOLYBAN az ADMIRA az ottani FC-bal újból eldöntetlenre, 2:2 (0:1) arányban ját­szot. Miután az első meccs gól nélkül végződött, har­madik játékra is szükség lesz. A bécsi csapat 30.000 néző előtt egyenrangú ellenfele vo­lt az olaszoknak. A gólokat Vogel és Hanneman, il­letve Saludio és Vojak lőtte. Klug Frigyes (Bu­dapest) kitünően bíráskodott. A mezőny leg­jobb embere Platzer bécsi kapus volt.­­ A har­madik meccset esetleg Zürichben játszák le. Az eddigi meccsek mérlege -----------­ Rapid—Slávia 3:1 1:1 4:2 Admira—FC Nápoly 0:0 2:2 2:2 Újpest—Astria 2:1 2:1 4:2 Ferencváros—FAC 8:0 2:1 10:1 Sparta—Hungária 5:4 1:2 6:6 SK Kladno—Ambrosiana 1:1 3:2 4:3 Juventus—Teplitzer FK 4:2 0:1 4:3 FC Bologna—Bocskai 2:0 1:2 3:2 Cseh- és morvaországi eredmények KARLSBAD. RFK—Sparta K. 5:0 (1:0). Helyi derhy. BUDWEISS. SK Cseské B—Viktória Zsizskov 2:2 (1:1). PROSSNITZ. SK—SK Bada Zlin 5:0 (3:0). Nyári serleg. Meglepetés. REICHENBERG. RFK—DFC Budweiss 5:1 (1:0). Bajnoki. REICHENBERG. RFK—DFC Budweiss 5:1 (1:5). K­­serleg. TRATENAU. Wiener AC—DSV 9:5 (3:0). Nem­zetközi, szombaton. MÁHR. OSTRAU. Slovan—SK Nachod 5:5 (3:5).