Prágai Magyar Hirlap, 1934. augusztus (13. évfolyam, 173-198 / 3504-3529. szám)

1934-08-14 / 184. (3515.) szám

1304 auguszftug 14, kedd. <PMOT-A\\GfcOi-HIiaiAE A magyar csapatok kedvezőtlen indulása a szlovenszkói divízióban A Fülek­ TC, a Komáromi FC és a Ligeti vereséget szenvedett ■ Egyedül a Vas ért el eldöntetlent ■ ■ Pöstyén legyőzte Nyitrát ■ ■ Nagy érdeklődés a mérkőzések iránt Prága, augusztus 13. A szlovenszkói divízió első küzdelmei a nyugati csoportban az idegen pályán játszó magyar csapatok kudarcát hozták. Három ke­rületi bajnok: A Füleki TC, a Komáromi FC és a pozsonyi Ligeti kikapott, míg a Vas egy pontot meg­mentett Zólyomiban. Meglepetést kelt a Pöstyéni FK győzelme a Nyitrai AC fölött. A részletek voltak: Trencséni TS- Ligeti Pozsony 2ti (Isi) 1200 néző. Biró: Veres. Megérdemelt győzelem. Góllövők: Varga és Strba, illetve Kalmayer. Tren­­csénnél Löwenbein és Rybka, a Ligetinél Müller kapus tűnt ki. Zólyomi TK-Vas, Pozsony isi (isi) 1500 néző Zólyomban. Igen szép küzdelem Grün­­berg jó bíráskodása mellett. Góllövök Halmi (ZTE) és Ujváry (Vas). Pöstyéni FK - AC Nyitra 4:3 (Ősz) 2000 néző. Tarczal jó bíró volt. A nyitrai csapat­ban Kucsnik kapus bravúrosan védett. Góllövök: Pangurka (2), Nagy és Riger a PFK, Stastny (2) és Schneider a NyAC részéről. Ruttkai FC-Fülek­ TC 4:2 (1:0) A ruttkai egyesület 25 éves jubileumi ünnepsé­geinek megnyitásaként szom­baton folyt le az első divíziós mérkőzés a középkerület és a középzsupa bajnokai között. A meccset a prágai Bryndáes bíró 1500 néző előtt igen jól vezette. A Fülekd TC Márkus nélkül állott ki és láthatólag óvta magát. A győztes csapat góljait Gumpel (2), Becsko és Seidl rúgták, m­íg Fülek részéről Mihék (2) gólozott. SK Bratislava- KFC 4:1 (2:1) Komáromi tudósítónk jelenti: A KFC szerencsét­lenségére pont az első divíziós mérkőzésre kapta a legnehezebb ellenfelét, az SK Bratcislavát, így a még nem teljesen együttlevő csapat (a két Simon testvér csak szeptember elejére lesz játékjogosult) nem is akadályozhatta meg a vereséget. Az SK Bra­tislava a mérkőzés nagy részében fölényben volt s talán nagyobb gólarányú győzelmet is elérhetett volna, ha a masszív komáromi védelem nem állja meg olyan fényesen a helyét. Ellentmondásnak lát­szik, de mégis való, hogy egy kis szerencsével há­rom gólt is rúghatott volna a KFC, ha a csatárok kihasználják azokat a helyzeteket, amelyeket az SK Bratislava védelme néha túl könnyelmű és fölényes­kedő­ játékával teremtett saját kapuja előtt. Ez azonban nem kisebbíti a Bratislava győzelmének értékét. Minden csapatrésze messze felülmúlta a ko­máromiak hasonló formációját, a játékosainak mindegyike nagyszerűen kezeli a labdát, gyors és ki­tűnő kondícióban van. Az összjáték terén is néha iskolapéldát mutattak, hogyan kell gyorsan minden cicoma nélkül az ellenfél kapuja felé törni. Leg­jobbjaik a két szélső, Maszarovics és Kosztka, raj­tuk kívül m­ég Daucsik II. és Daucsik III­, valamint Polák tetszett A KFC a sérült Hadanich miatt Reindl-el a középfedezet helyén állt ki, aki azonban sem a védekezésben, sem a támadásban nincs ott­hon. Az ő gyengesége magával ragadta az egész balfsort, a csatársor teljesen magára maradt, csu­pán a védelem az. u . ; uIvágig kitünően bírta az iramot. Különben ■? -z csapat még formája elején tart. Kitűntek: \ ,'.i.y», í­­izmazia, Czirók III. (a közvetlen védelem )és helyenként Czirók II. A gólokon Maszarovics (2), Kosztka és Sors, valamint Czirók III. osztozkodtak. — Fritz bíró kifogásta­lanul vezette a heves iramú, durvaságmentes mér­kőzést. 2000 néző. Ruttka legyőzte Zsolnát is Ruttka, augusztus 13. A vasárnapi jubiláris mérkőzésen a Ruttkai FC az SK. Zsilinát 6:3 (3:1) arányban legyőzte. A magyar hölgyúszók legyőzték az osztrákokat Semmering, augusztus 13. Nagy érdeklődés mellett folyt le Semmer­ingen a magyar-osztrák válogatott hölgyúszómérkőzés, amelyet a ma­gyarok 34:27 pontaránnyal nyertek meg. A részletes eredmények voltak: . 100 m, hátúszás: Mallász Gitta (magyar) 1:29.5 m 2. Wagner (osztrák) 1:29.7, 8. Tóth II. Magda (magyar). 400 m. gyorsúszás: Lőwy (osztrák) 6:15,4 osztrák rekord, 2. Tóth Ilonka, (magyar) 6:30.2, 3. Tengely (magyar). Műugrás: Fonyó Lili (magyar) 85.34 pont, 2. László Éva (magyar) 85.34 pont, 3. Lau­m­­burger Eli (osztrák) 75.38 pont. 100 m. gyors: Magasházy (magyar) 1:15, 2. Wagner (osztrák) 1:16.3, 3. Lőwy (osztrák) 7:17.4. 200 m. mellúszás: Seebeck (osztrák) 3:15, 2. Werbheimer (o) 3:16.6, 3. Hideg (magyar) 3:25.7. 4 . 100 m­.: Magyarország 5:12.4, 2. Ausztria 5:22.5. A magyar staféta tagjai voltak: Magasházy, Tóth, Mailász, Bíró, az osztráké Wagner, Lőwy, Mally, Dittmer. )( A Csehszlovákiai Magyar Úszószövetség alakuló közgyűlése. Pozsonyból jelentik: A CsAF-MLSz helyiségében tartották meg szép­számú érdeklődők jelenlétében a CsMUSz alakuló közgyűlését, amely mindvégig nívós keretben nyert lefolyást. Az egyes javaslato­kat elfogadták, majd a választásokat ejtették meg, amelyeknek eredménye a következő: El­nök: Mora­vek Gyula (Pozsony), alelnökök: Azor Géza (Pozsony), Ghillányi László (Eper­jes), dr Knapp Pál (Léva) és egy alelnökségi tagság a keleti kerület részére fentartva. Az egyéb tisztségek a következőkkel lettek be­töltve: Titkár: Niederhauser Károly, szövet­ségi kapitány: Stahl Lajos. )( A Balaton-bajnokságot Siófokon bonyolí­tották le. Győzött Győri 30:20 perc alatt, míg az átúszó-bajnokságban Lakó (BSE) győzött 3 óra 56:35 perces országos rekord alatt Páhok előtt.. — A női­ bajnokságban Csányi Boriska lett első 37:24 perc, illetve az átúszásban 4 óra 58:09 perc alatt. A 111. kerület kettős fölényes győzelme Ungvárott A Bocskai is győzött két kárpátaljai meccsén Ungvár, augusztus 13. A III. kerület profi csapata szombaton és vasárnap Ungvárott ját­szott, ahol két fölényes győzelmet aratott. Szombaton: III. Ker. FC.—UMTE—UAC—UTE vegyes 4:1 (3:0). III. Bíró: Bloch Henrik Ungvár, 400 néző. Kerület: Mazinkoff, Beretvás, Győry, Steiner, Szekeres, Réti, Fenyve­sy, Kármán, Gergely, Mossheim, Sc­hwartz. UMTE vegyes: Bandura, H­erskovits (Benes I.), Balog, UTME — Lipmann UTE, Hornyák UMTE, Zelmanovits UTE, — Kábán I., Bobics UMTE, Kovács UAC, Benes II. UMTE, Molnár UAC. A vendégek támadásával indul és folyik az első félidő amelyben a hazaiak különösen a hátvédek gyengesége miatt alig jutnak szóhoz. Már a második percben sarokrúgás, majd Fenyvesy és Schwartz lövése veszélyezteti Bandura kapuját. A 12-ik perc meghozza az első gólt, Gergely lőtte Herskovits hibájából. Bobics szép fejese és ungvári sarokrúgás után a 25 percben Feny­vesy emeli a gólarányt: 2:0. A 80-ik percben Kármán teljesen egyéni játékkal három védő­játékost kicselezve bevágja a harmadikat. 3 : 0. A 41-ik percben Gergely beadásából Fenyvesy gólt lő, de a bíró­­ lesállást ítél. Szünet után Herskovits helyett Benes I. játszik hátvédet, ami feljavítja a védelmet s most már a piros­feketék is többet támadnak. Két-két eredmény­telen sarokrúgás után a tisztára játszott Ger­gely gólnak hitt lövését menti Bandura. A 26-ik perc hozza a profik utolsó gólját: Fenyvesy szép beadását Gergely küldi a sarokba. 4 :0. Újabb ungvári sarokrúgás, majd újabb szép tá­madás befejezéséül Kovács kiugrik és berúgja a becsületgólt a bolgár válogatott kapusnak. Szekeres megsérül, helyette az öreg váloga­tott Lutz II. játszik középfedezetet az utolsó tíz percben, amely nem hoz változást. A sarokrú­gások aránya 7 :7. Az óbudai profik újjászervezett együttese di­cséretes képességeket árult el. Legjobban Győry, Gergely és a két szélső Fenyvesy és Schwartz tetszett. A daliás középfedezet Sze­keres is tehetséges játékos. Az ungváriaknál Bandura kapus, Hornyák, valamint a veterán Molnár volt nagyon jó. Az UAC-tól kölcsönzött Kovács, bár nem erőltette meg magát, így is ízelítőt adott középcsatári képességeiből. UMTE B.—Ungvári KMSC (Kolping) 7:0 (2:0). A pirosfeketék tartalékjai nem várt nagy fö­lénnyel lelépték a kékfehér munkáscsapatot és evvel a győzelmükkel megszerezték a Fucskó László vándorserleg 1934 évi védőjét. A még hátralevő mérkőzések eredménye már nem érinti az UMTE első helyét. A tavaly alapított serleg első védője az UAC B. együttese volt. Hirschberger bíró, Radvánc, jól vezette a já­tékot. Vasárnap a CsSK-t 5:1 (1:1) arányban győzték le az óbudaiak. Rés igen jól bíráskodott. Szünet előtt a pesti belső trió sokat hibázott, ami a gól­arány rová­sára ment. A gólokat Buncsek (CsSK) kezdte Mazinkoff kapus hibájából. A kerület góljain Gergely (2), Fenyvesy, Schwartz és Mosheim osztozkodott. A mezőny legjobb embere Feny­vesy volt. Mellette Győry hátvéd, Szekeres kö­zépfedezet tűnt ki. A CsSK-nál Schönberger kapus, Simunek, Skladal volt jó. UAC—CsSK B. 5 :1 (1 :1). Barátságos. Góllövők: Ignác (2), Tóth (3), illetőleg Kiss (öngól). NAGYSZŐLLŐS: Bocskai—NSC 7:0 (4 :0). A debreceni csapat iskolajáték­kal győzött. Gól­jait Teleky (3), Vincie (3) és Havas rúgta. Ját­szották szombaton. BEREGSZÁSZ: Bocskai—BFTC 3:2 (3:1). A vendégcsapat góllövői Teleky, Markos és Návay voltak. A Rapid nyerte a nyugati magyar serleget Pozsony, augusztus 18. 900 néző előtt ál. Brill Gyula bíráskodása mellett folyt le a nyugati ser­leg döntő mérkőzése a Rapid és a Donaustadt kö­zött, amelyet a Rapid 1:0 (1:0) arányban szerencsé­sen nyert meg. A Domaustadti. a mezőnyben jobb volt, viszont a Rapid ritkábban, de veszélyesebben támadott. A Doneuefacht két tartalékkal játszott. Makkabeu—Hivatalnok SC 5:0 (2:0). Barátságos. 9 Nem akarok megőszülni! I­­tataSA tiüMMM Csalhatatlan szer az egészséges, természetes hajszín visszanyerésére és az őszülés ellen való védekezésre.­­ Ezen híres, rég bevált haj víz nem festőszer és nem tartalmaz sem­miféle festőanyagot. A haj magába szívja ezen haj vizet és így kellő táplálékot nyer, minél fogva az őszülő hajszálak rövid idő múlva egészséges, természetes színt és meg­felelő sűrűséget nyernek. Erősíti a hajat és megakadályozza az őszülést a legmagasabb korig. Ára Ke 10*— Kapható: Vörösrák­ Patikában, BRA­TISLAVA Mihály ucca 24. szám. Cseh- és morvaországi eredmények SERLEGMÉRKŐZÉSEK: Slávia, Prága—Csa­­kovice 9:3 (5:2). — SK Kladno—Csechie Kar­­m­ 5:1 (2:0). KARLSBAD, KFK—Viennna, Bécs 2:1 (0:0). Nemzetközi. A győztes gól Kreut­z 35 méteres­­ lövéseiből esett. A V­ienna holnap Prágáiban játszik a DFC ellen. — Sparta—Spartbunder Eger 8:0 (5:0). Bajnoki: SAAZ. DSV—SK Lilen 5:2 (3:2). A 6313iZJl csapatból még minidig hiányzott Parragi. GABLONI. BSK—DFC Budweiss 6:1 (4^­­­— DSK—DSV Trautenau 3:0 (1:0). A gablonzi csapatok jó formában vannak. KOMOTAU. DFK—DSK Brüx 5:0 (2:0). — LISSA. Sportbrüder Prag—Csecfeiie 5:2. —• WARNSDORF. WFK—DSV Reióhenberg 4:1. — AUSSIG. DFK—RFK Reichenberg. 7:4. —* ODERBERG. DSV—SK M. Sehönfoerg. 5:5. — BRUNN. SK Zeidenice—SK Cseské Budejováoe 3:0. — PILSEN. SK—Olymipia. 6:1. Barátságos mérkőzések Kassán TÖREKVÉS—CsSK 3:2 (1:0). Biró Trnka, 500 néző. A Törekvés lelkes játékával megér­demelte a győzelmet. A vezetőgólt a 36. perc­ben Holubeczky szerezte meg a Törekvésnek, majd szünet után Csámy (CsSK) öngóljával jut a Törekvés sikerhez. A harmadik gólt az uitán Kalhanek rúgta, akit nemsokára a bíró fault miatt kiállított. Ekkor a törekvés némileg vis­­­szaeedkt és a CsSK Hocker és Dudrik révén szé­pített. Jók voltak: a Törekvésben Ruttkay, Kalhanek, Juhász, Tromka, a CSSK-ban: Maly, Csamy, Dudrik. — KAC ifjúsági—Törekvés ifj. 2:0 (1:0). Góllövő: Csorba. Baraki SC—KSC-CSSK vegyes 2:0 (1:0). Ba,­­rakiak értékes győzelme. Góllövők: Tamás és Szabó. Szombaton az Újpest játszik Kassán a Tö­rekvés—CsSK kombinálttal. HOMONNA. HAC—Kassai AC 1:0­ — KÉS­MÁRK, Vorwarts— Kassai SC 3:2 (1:0). Külföldi eredmények­ ­( Bécsben szombaton az FC Wien a Sportclu­bot 2:1 (2:0) arányban győzte le. — A Libertas a Kőbányai AC-ot verte meg 3:1 1:1­ arányban. — Vasárnap a Kőbányai AC az Oldhammot 6:1 (2:1) arányban győzte le. — Stramm, Graz—Austria Kla­genfurt 6:4. — Salzburgen* AC—Sp­Vg, Urfahhr 3:2. Am­atőrba­jnok­i meccsek. — Bécs—Alsóausztria 1:0. Válogatott.. )( Lengyelország. Kirakó: Cracovm—Párisi len­gyelek 2:1. Podgorze—Lodzor SK 1:1. — Warsza­­vianka—Warta 2:1. — Pogon—Siedlce 3:1. — Polo­­mia Karvini—Polonia Varsó 2:1. — Favoritner SC, Bécs—ASK Kattowitz 4:1. )­ A skót liga megnyitó mérkőzései: Rangert­ —Dunfermine 7:1; Ai­rdir­eonianis—Queens Park 4:2; Ayr United—Elyde 2:3, Celtic—Khilmarnock 4:1, Dunbee—­Albion Rover* 3:2; Falkirk—Hearte Oá; Hibemiam*—Haaralton 3:1; Mottlberwell—Queen of t­he South 4:0; Partik Thded­e—Aberdeen 2:1; Mimnen—St. Johnstone 1:1. )( Magyarország. Tienangmeccsek: Újpest—­ BESzKÁRT 5:0 (3:0). — UTE—EMTK, BAK vegyes 6:2 (2:1). — Hungária—Pamut 10:1 (8:0). Cseh SL helyén Kiel pompásan játszott. — Ferencváros— FTC 7:4 (4:3). — Budai XI.—Tatabányai SC 4:1 (2:0). — Phőbus—Elektromos 8:8 (2:8). — Somogy—­ Keszthelyi Ter ébréé 5:1 (2:1). )( Franciaország: FC Metz—Olympique Lotte 4:1. Meglepetés. — Raeáing Club Paris—FC Rouen 4:4. )( Az Austria Svédországban az Airtbusi FC-ot 6:1 (4:1) arányban győzte le, a Wacfper Kreimebeo az ottani KSC-cal 1:1 arányban elöndetlenül mér­kőzött.