Prágai Magyar Hirlap, 1934. augusztus (13. évfolyam, 173-198 / 3504-3529. szám)

1934-08-28 / 195. (3526.) szám

1934 augusztus 28, kedd. l>RAGSlA\\GÍ!ARpnUMI> . CS PORI^ A csehszlovák állami liga nyitánya Prágában eldöntetlenül játszott a Teplitzer FK, a DFC kis arányú vereséget szenvedett Brünnben ■ [UNK] A szlovenszkói divízió szenzációja: az SK Bratislava kikapott Ruttkán Prága, augusztus 27. A tegnapi vasárnap­pal a csehszlovák futball életében új szakasz kezdődött. Ez alkalommal került ugyanis meg­nyitásra az úgynevezett állami liga, amelyben az ország vezető csapatai nemzetiségi és egyéb különbségek nélkül vesznek részt. Az állami li­ga egyébként megfelel a vidéki divíziós rend­szernek, amely vasárnap már az egész ország­ban kiterjeszkedett. A prágai állami ligában a legnagyobb érdeklődés a német DFC szerep­lését kiséri, amely elsőizben került össze cseh proficsapatokkal. Vasárnap a DFC Brünnben a Zsidenice ellen mérkőzött és ott egy góllal ve­reséget szenvedett. A másik német csapat, a profi Teplitzer FK Prágában a Csechie Karlin­­tól eldöntetlen eredményt tudott kicsikarni. A szlovenszkói divízió nyugati csoportjában nagy meglepetést kelt az SK Bratislava vere­sége, amit Ruttkán szenvedett el. A Ligeti Po­zsonyban újra legyőzte a Komáromi FC-ot, míg két mérkőzés eldöntetlenül végződött. A Nyit­­rai AC—Füleki TC meccs elmaradt, miután a mérkőző felek a pályakézdésben megegyezni nem tudtak. — A kárpátaljai csoport első mér­kőzésein Igló legyőzte a magyar bajnok Mun­kácsot, az SK Rusj pedig a kassai cseh csapa­tot. Ezzel szemben a beregszászi BFTC győzött az ungvári cseh team ellen. Részletes ere­dm­énye­k: Prágai átlamFga CSECHIE KARLIN—TEPLITZER FK 3:3 (2:1). Játszották Prágában. Izgalmas és sok­szor erős küzdelem. Gólozók: Votávba, Lach­man, Zim­mer a Csechie, Pályi (2) és Koder a TFK részéről. Humpolik bíró energikusabb is lehetett volna. 2500 néző. ZSIDENICE—DFC 4:3 (2:1). Brünnben a DFC nem várt ellenállást­ fejtett ki és kedvező auspiciumokkal startolt a ligáiban. 8000 néző­­ előtt a hazai Ratiborsky jól bíráskodott. Gól­lövők: Sterz (2), Tichy és Suliz a honi csapat, Truntedhka, Habert és Porubsky a DFC ré­széről­. két SK PROSTEJOV—AFK KOLIN 2:0 (1:0). A liga újonc küzdelméből a jobb prosnitzi i együttes került ki győztesen Vidrák és Drozd góljaival. Biró a pozsonyi Cserny volt. A mér­kőzést K­limban játszották 4000 néző előtt. BOHEMIANS—SK PILSEN 2:1 (2:1). Egyen­rangú küzdelem Pl­­zenben, melynek során Beibl megsérült. Ennek dacára a vrsovicei csa­pat győzni tudott Stumpf és Cseh­ góljaival. 1 Biró: Frgs. FC Ruttha SK Bratislava 4:2 (2:1 Ruttka, augusztus 27. A Közép­csupa és a­ nyugati zsupa első bajnokainak találkozása­­ a honi csapat megérdemelt győzelmével végző­dött. A vezető gólt 11-esből Ruttka szerezte­ meg Kozma révén, amit Kostka egyenlített ki. Majd Botka juttatta ismét vezetéshez Ruttkát és a második félidőiben Hupala, valamint Hoch­­leitner 4:1-re emelik az eredmény­t. A meccs vé­ge felé Kostka szépített a­ Bratislava javára. Jurcsák pozsonyi kapus Botkával való össze­ütközése után megsérült. 4000 néző előtt Varga jól bíráskodott. Trencséni TS— Zólyomi TK 0:0 Trencsénben mindkét csapat gólképtelennek bizonyult. Pöstyéni FK-Vas, Pozsonyhí (0:1) Pőetyénben 1200 néző előtt folyt le a mérkő­zés, amelyen a pozsonyi magyar csapat egyen­rangú ellenfélnek bizonyult és csaknem győzött. A vezető gólt, Fürszt szerezte meg, amit a PFK t1-e-ből egyenlített Rieger révén. Biró: Voj­t ássák. Elmaradt a Nyitrai AC—Füleki TC mérkőzés Nyitrai munkatársunk jelenti: A divíziós meccsek harmadik fordulóján került volna le­bonyolításra a nagy érdeklődéssel várt Nyitrai AC—Fü­lelki TC mérkőzés, amelyet a felmerült nehézségek miatt azonban nem lehetett megtar­tani. Mint ismeretes, a múlt heti füleki botrány miatt a szövetség két hétre zárolta a füleki pá­lyát és elrendelte a mérkőzés Nyitrán való le­játszását. A füleki egyesület tiltakozott ez el­len és azt kívánta, hogy a mérkőzés Losoncon kerüljön lebonyolításra. Ebbe viszont a nyitrai egyesület vezetősége nem egyezett bele. Az idő rövidsége miatt ilyformán nem lehetett, elintéz­Pozsony, augusztus 27. (A P. M. H pozsonyi sportszerkesztőjétől.) A Ligeti 1000­­ főnyi kö­zönség előtt megérdemelt győzelmet aratott a déli kerület bajnoka fölött. A győzelem ellenére a Ligeti teljesítménye nem volt kielégítő. Az első félidőben még ment valahogy a játék a pozsonyi csapatnak, szünet után­­ azonban a fáradtság jelei mutatkoztak a játékosokon, nyilván a szerdán Wiener Neustadtban le­játszott mérkőzés következményeként. Így történt azután, hogy a második félidőben a KFC erős fölénybe került, de ebből nem tudott tőkét kovácsolni. Nincsen semmi át­ütőerő a KFC csatársorában, azt okvetlenül fel kell frissíteni. Egyébként a komáromi csapat egészen primi­tív futballt játszik, összjátéknak, kombinációk­nak se Ilire, se hamva a csapatban. A csa­pat egyedüli jó része a közvetlen védelem volt, ahol Ványa személyében egészen kivételes képességű kapust ismert meg a pozsonyi kö­zönség. Sok nehéz helyzetben mentett a kitűnő KFC k­­­­­­. A hátvédek jó romboló munkát végez­tek, a balfsor és a csatársor munkája a nullával vollt egyenlő, csak szünet után lehetett egy-két­ni a kérdést és a mérkőzés megtartását későbbi időpontra halasztották. Tekintettel arra, hogy ez idő szerint mindkét csapat hanyatló formát mutat, a mérkőzés elhalasztása mind a nyitrai, mind a fülesk­ egyesület szempontjából üdvös. A később megáll­apí­tandó időpontban a nagy­­font­osságú meccs az eredeti sorsolás szerint a füleki pályán kerül majd lejátszásra, jó akciót látni a mezőnyben, a befejezés azon­ban elmaradt. Gűg, a budapesti akvizíció, csak a mezőnyben ér valamit, nem áttörő csatár, már­pedig a KFC-nek erre volna szük­sége. A Ligetinél Haber kevés dolgát jól vé­gezte. A védelem és a csapat legjobb embere Meidlin­­ger volt. A balfsorban Hédi, a csatársorban Müller tűnt fel, nagy baj volt azonban, hogy a gyenge Molnár-Unger II. balszárnyat forszí­rozta és nem a jó formáiban levő Calmayer II. j­obbszéleőt. A 7. percben pompás kombináció­ból Unger II. lőtte az első gólt, majd a KFC védelmének hibájából Müller a másodikat a 25. percben A második félidő 27. percében Unger II. állította be a végeredményt. Bíró, Kupric jó vollt. — Ma­kkabea—Husos 0:0. A két pozso­nyi csapat barátságos küzdelme gyenge sportot hozott. A csatársorok gólképtelenségükkel tűn­tek ki mindkét részben. Biró: Guiby. A szlovenszkói divízió nyugati csoportjában a vezetést a Ruttkai FC vette át 6 ponttal a Trencséni TS 5 és a Ligeti, Bratislava és Zó­lyomi TK 4—4 pontja előtt, 6. Pöstyéni FK 3, 7. Vas 2 ponttal. Pont nélkül állnak a Füleki TC, Nyitrai AC és Komáromi FC. Ligeti—Komáromi FC 3:0 (2:0) Iglói AC—Munkácsi SE 3:1 (1:6) Munkács, augusztus 27. A magyar bajnok MSE a szlovák zsupa bajnokát, az Iglói AC-ot látta vendégül az első divíziós meccsén. 800 néző előtt a kassai Bazsaía bíráskodott, aki tévedéseivel mindkét csapatot sújtotta. A két csapat felállítása volt: MSE: Szilvásy, Hajek, Bökni I.; Strausz, Szabó. Fiaské; Posemberg, Platzer, Hajlik I., Kain, Havasy. AC Igló; Frank; Janovsky, Ohsanka; Salu­­dek, Fábián, Novak; Brendl, Csef­e, Vysopal II,Vysopal I., Bednár. Az iglóiak jobb csatársoruk révén győztek. Főleg Brendl és Bednár tűnt ki, de a közvet­len védelem is jó volt. A munkácsi csatársor széteső volt, a védelem kifogástalan. A hali­­sorból hiányzott Csorba centerfedezet. Gól­­lövők: Brendl, Bednár és Csefe az I. félidő­ben, illetőleg Szabó (MSE) a II.-ban. Beregszászi FTC - CsSK Ungvár 4:1 Beregszász, augusztus 27. Gorillovics iglói­­ bíró vezetése mellett 800 főnyi néző előtt a­­ BFTC szerencsés győzelmet aratott az ungvári­­ cseh csapat felett. A FTC felállítása volt:­­ Schönfeld, Jenei, Páncél, Balázsházy, Be­­nyovszky, Erbach III., Várady, Holländer III., Krámer, Erbach II., Hollander’ II. — Egyenlő ellenfelek küzdelmének indult a mérkőzés. A gólképesebb honi csapat győzött Várady­­ (2), Erbach II. és Hollander góljaival. A CsSK­­ gólját Fiblinger szerezte. Érdekes, hogy a­­ kornerarány 10:3 volt a CsSK javára. — Ki­ S váltak: Sebőn,föld, Jenei és a csatársor a­­ BFTC-ból, valamint Siuminek és Hovorka a CsSK-ból. A bíró jó volt. SK Rusj CsSK Kassa 5:0 (3:0) j. Ungvár, augusztus 27. A keleti divízió első­­ mérkőzését 500 néző előtt a kassai Haidecker­­ igen jól vezette. A kassai csapat 'gyönge játé­­­­kot 'mutatott, benne csupán Regéczy és Kont­­sek volt jó. A gólokat Krizs (4) és Kobzár lőtték. A győztes csapatban Krizs I., Kobzár, Ivancsó tűnt ki. A Hungária kedvező indulása a bajnokságban Az Újpest legyőzte a WAC-ot ■ A Soroksár kupagyőztes Budapest, augusztus 27. (Szerkesztőségünk telefonjelentése.) Az 1934/35. évi bajnoki sze­zon a Hungária—Somogy (Kaposvár) mérkő­zéssel indult meg. A Hungária egységes for­mában biztosan győzött 7:1 (3:0) arányban a csak védelmében szilárd Somogy ellen. A gólokat Cseh II., Szabó III. és Gergely (2—2), valamint Titkos a Hungária javára lőtték, míg a Somogy egyetlen gólját Kollár szerezte. Az Újpest nemzetközi meccsen a bécsi WAC-ot 2:1 (1:0) arányban győzte le. A bé­csiek kapusa az után megbetegedett, helyette Ujváry (Hungária) védett kitünően. A gólo­kat Kocsis és Szűcs, illetve Müller lőtte. — 4000 néző. Biró, Salgó, jó. A Magyar Kupa megismételt döntőmeccsén a Soroksár a BESZKÁRT-ot 2:0 (0:0) arány­ban legyőzte és ezzel a serleg ezévi győztese lett. Tréningmeccsek: Budai XI.—Kispest 4:2 (1:0). — Ferencváros—­Millenáris 6:2 (2:1). Miskolcon Attila—Bocskai 3:2 (1:1).­­( A Prága—Karlsbad—Prága kerékpárver­senyt a dán Nielsen nyerte 8 óra 28:31.8 perc alatt, az ugyanc­sa­k dán Söre­msen és a prágai Loseik (Szlávia) előtt. 63 induló közül csak 23 ért célba. Cseh vidéki divizió Olyimpia Pilzen—SK Rokycan 3:1. — SK Rkovnik—SK Petrán Pilzen 2:2. — SK Kö­ti igshof—SK Königgrátz 1:1. — Cseské Bude­­jovice—SK Pardubice 2:1. — SK Jumgbunz­­lau—SK Horovice 6:2. Morva-sziléziai divízió Moravská Slavia Brünn—SK Prerau 3:2. — SK Bafa Zlin—Polonia Kamin 4:1. — Hanác­­ská Slavia—SK Husovice 3:2. — SK SÍ. Ostra­­va—SK Královo Pole 3:2. Középesek divizió Csedioslovan K ősire—Raudnitz 3:0. — Nuselsky SK—Meteor VIII. 4:0. — Sparta Kladuó— Lysa 2:1. Amatőrbajnokság Csedhie Zsizskov—SK Stará Boleslav 3:1, Adimira Vili.—Slavoy Zsizskov 5:2, Modrány PUS 3:1, Sparta Michle—SK Kro'Csehlavy i 4:1, Slavoj Vili.—Viktória Nusie 4:1, Rozde­­lov—Zsizskovszky SK 3:2, SK Ztidiov—SK Praha VIII. 3:3, Union Zsizskov—SK Kralu­­py 2:1, SK Csakovice—SK Drin 7:5, SK Nusie —SK Praha XVII. 5:0, Rapid-CsAFC 4:3. Német bajnokság DSV Ascih—Sportbriider Éger 7:0, DFK Aussig—Sportbrüder Bensen 2:0, DFK Kotmo- I tau—VFB Teplitz 2:1, Wamsdorfer FK—DSV ! Trautenau 5:0, DSK Gablonz—DSK Haida j 2:0, DSV Troppau—DSV Oderberg 5:0, DSK ■ Brüx—DFK Kaadeu 7;2, DSV Schreokenstein ! —DFK Tetschen 3:1. BODENBACH: Sportverem — Dresdensia Drezda 2:1 (1:0). _ KARLSBAD: KFK— I Austria Becs 2:1 (1:1). Nemzetközi mér­­! í kőizések. SAAZ: DSV—Viktória Pilzen 3:1 (1:0). — , Barátságos mérkőzés. Cseh csapatok túrán A prágai Slavia szombaton Müncheniben a Bayernnel 3:3 eldöntetlenre játszott, vasárnap Weidenben az ottani SV-t 8:1 (2:1) arányban győzte le. A Sparta Kosice Aalenben Westfalia csa­patát 7:2 (3:0) arányban győzte le. A csehszlovák katonai válogatott Bukarest­­i­ben a román csapattal gólnélkül játszott.­­­­ A durva játék miatt a közönség a pályát el­­özönlötte. A katonai versenyeken Jugoszlávia győzött Románia előtt. Csehszlovákia a har­madik helyen végzett. Kassai mérkőzés KAC—ETVE 6:0 (1:0). — Barátságos, Biró, Miklóssy, 500 néző. — Az eperjesi csapat az első félidőben kemény ellenállást fejtett ki és­­­ eredményesen hárították el a KAC csatárok akcióit. Vitéz szerezte a vezetőgólt. Szünet­­ után az ETVE összeroppant és Vitéz, Fazekas, Jureniko (2) és Debenszky révén a KAC be­állítja a végeredményt. A KAC-ban Vitéz,­­ Lebenszky, Fazekas, Jurenko, Drotar, az­­ ETVE-ben Kacsala, Krauser, Göndör, Kaspri­­sin, Ungár játéka érdemel említést. — Union —Főiskolások 2:1 (0:0). Union­tól jó volt Józsi és Neuwirth, főiskolásoktól Weisz, aki a gólt rúgta. — Kassai Törekvés ifj.—KAC ifj. 1:0 (0:0). Bajnoki. Közép zsupa BESZTERCEBÁNYA: SK—Turócszentmár­­toni Slavia 9:2 (5:0). Első bajnoki mérkőzés. A játék egyoldalú volt, mert a mártoni csapat nem volt erős ellenfél. Góllövők: Bartek, Vo­­jacsek (2), Reinhardt és Matyasovszky az I. félidőben, Ohladny, Vojacsek, Béres (Márton) 2 és Vojacsek (2) a II. félidőben. — A győztes csapatból Fischer, Bartók és Vojacsek, a már­toni csapatban Béres és a kapus vol­tak jók. TURÓCSZENTMÁRTON: SK-Losonci Sla­­via 10:2 (5:2). Érthetetlenül súlyos vereség. RÓZSAHEGY: SK-SK Szucsány 2:3 (1:1). — ALSÓKUBIN: SK—Vorwárts Késmárk 3:4 (1:3). A honi együttesek veresége. CSADCA: STS—Poprádi AC 7:0 (3:0).­­ Osztályozó mérkőzés. Déli kerület ÉRSEKÚJVÁR: Lévai TE—KSE 1:1 (1:0). GALÁNTA: GSE—Vágsel­lye 5:1 (3:1). ATLÉTIKA )( A strassburgi atlétikai versenyen Winter a diszkosszal 50.06 métert ért el. Az újzélandi Lovelock 1500 méteren 4:00.6 p alatt győzött az angol MacGabe előtt. )( A zágrábi balkáni atlétikai versenyeken tegnap a görög Sylas a diszkoszban 48.54 méterrel balkáni rekordot javított.