Prágai Magyar Hirlap, 1935. március (14. évfolyam, 51-77 / 3603-3629. szám)

1935-03-26 / 72. (3624.) szám

1935 március 26, kedd Idegen pályákon kikaptak a magyar csapatok a nyugati divízióban Az SK Bratislava fölényesen győzte le Trencsént 4.­0 (t:1) arányban Pozsony, március 26. (Szerkesztőségünk jelen­tése.) Rossz időjárás mellett, 1000 néző előtt került lebonyolításra a Bratislava—Tren­cséni TS mérkő­zés. Az első félidőben a vendégcsapat még meg­felelt, de szünet után visszaesett és a Bratislava biztosan győzött. A pozsonyi csapatnál a közvet­len védelem volt a csapat legjobb része. Csődöt mondtak a szélső csatárok. Trencsénnél a védő-Nyitra, március 26. A nyitrai csapat, mely a tavaszi szezonban nagy balszerencsével startolt és egyetlen pontot sem volt képes szerezni, a va­sárnapi sorsdöntő mérkőzésen kellemes meglepe­tésben részesítette híveit és megérdemelt, bár ne­hezen kivívott győzelmet aratott az SK Bratisla­­vát verő, jóképességű fülek­ csapat felett. A nyit­rai csapat, mely nagyszerűen küzdötte végig a mérkőzést, ez alkalommal bebizonyította, hogy tud koraiak voltaik az elpareditálásáról szóló hírek és olyan technikás játékot mutatott, melynek győzelemmel kellet végződnie. Az Attilától szer­zett új játékos, Peháceek, nem szerepelhetett még a mérkőzésen, amennyiben az átigazolás még nem intéződött el, a csapat azonban így is egységes egészet alkotott. A csatársor tüneményes kombi­nációkat prod­ukált és több gólhelyzetet dolgozott ki, melyek azonban a nagyszerűen működő fü­lek a közvetlen védelmen megtörtek. Az első gólt a 40-ik perciben Vojta balszélső szerezte a Nyit­­rai AC-nak, aki egy kapu előtti kavarodásnál a visszapattanó labdát védhetetlenül küldte a sa­rokba. A másik gólt 11-es büntetőrúgásból Szlo­lem és Riedl halfjátékos érdemel dicséretet. Az első gól 11-esből esik. Luknárt a 16-oson belül faultolták és a megítélt büntetőrugást Koczka biztosan érvényesíti. Ugyancsak Koczka egy visz­­szapattant labdából éri el a második gólt. A har­madik gólt kombiinációból Sors lőtte és Bulla egy perccel a befejezés előtt beállította a végered­ményt, Koda szerezte. A mérkőzés lefolyása egyébként a következő volt: Kezdés után a nyitrai csatársor lefut és ve­szélyes helyzetet teremt, melyet csak a kapus be­avatkozása tisztáz. A következő percben a nyit­rai kapu előtt ismétlődött meg hasonló helyzet. Ezután a füleki csapat kerül frontba és perceken keresztül támad, de eredménytelenül. A szélsők­re fektetett játék számos veszélyes lefutást ered­ményez. Negyedóra múlva a nyitrai csapat ma­gára talál és szebbnél szebb kombinációkat vezet, de mindössze néhány komért ér el, melyek kiak­názatlanul maradnak. Az iram egyre fokozódik, majd változatos mezőnyjáték következik, végül is az első félidő 40. percében megszületik az első nyitrai gól. Újrakezdés után veszélyes helyzet a füleki kapu előtt, majd a hátvéd kézzel fogja fel a kapura küldött labdát. A megítélt 11-es jelenti a második nyitrai gólt. Fülek nem veszti el a ked­vét és erőteljesen fekszik a játékba, talán túl­­erélyesen is játszva, úgy hogy a bíró egymásai­tán több szabadrúgást ítél. Percek múlva ismét a nyitrai csapat vezet támadásokat, eredmény nél­kül. Mindkét oldalon több korner esik­­ koraer­­arány (6:5), melyek nem hoznak eredményt. Az utolsó negyedórában Fülek még­ fokozza a tem­pót, alkalma is nyílik a szépítésre, de most már semmi sem sikerül. Közben Nyitra egyik táma­dásnál újabb gól esik, melyet azonban tiszta b­eállás miatt a bíró természetesen nem ad meg. Az utolsó percekben erős nyitrai finis, az ered­mény azonban már nem változik.­­ A győztes csapatban kimagasló játékot mutatott Horeczky, Steiner, Vincze, valamint Kucsmik kapus. Novák bíró objektív volt. Ruttkai FC~ Ligeti 5:2 (1:0) Ruttka, március 25. A honi pályán a ruttkai csapat fölényesen győzött Seidl (2), Skoriva (2) és Chodák góljaival. A Ligeti részéről Mü­ller és Michalovich volt eredményes. Zólyomi TK—Komáromi FC 4:0 (2:0) Zólyom, március 25. A komáromi csapatban a védelem, főleg a kapus teljesen rossz volt és így a honi csapat megerőltetés nélkül tudott győzni. A gólokon Faburka és Besina egyformán osztoz­kodtak. A nyugati divízió állása: 1. Bratislava 23 pont, 2 Füleki TC 17, 3. Ligeti 13, 4. Vas Pozsony 13 pont (20:20 gólarány), 5. Ruttkai FC 12 pont, 6. Trencséni TS 11, 7. Nyitrai AC 11, 8. Zólyomi TC 11, 9. Pöstyéni FC 10, 10. Komáromi FC 9 pont. Nyitrai AC—Füleki TC 2:0 (1:0) Pozsonyi kerületi bajnoki mérkőzések PTE—Rapid 3:1 (3:0) PTE—Rapid 3:1 (3:0). Biró, Bucsis. A tornász­csapat, amely a múlt héten igen rosszul szerepelt, ez alkalommal jó játékkal lepte meg híveit és megérdemelt győzelmet aratott. Ezzel szemben a Rapid igazolta hanyatló formáját A gólokat Szat­mári és Kranzl (2) lőtték, míg Rapid javára Pod­­laczky szabadrúgásból volt eredményes. Az első félidőben PTE erős fölényben volt, szünet után Rapid volt egy ideig a többet támadó fél. Donaustadt—Virágvölgy 3:0 (1:0). Az első fél­időben egyenrangú ellenfelek küzdelme, helycsere után azonban a Donaustadt felülk­erekedik és vé­gig uralja a mezőnyt. A győztes csapat legjobb emberei Zankl, Rulitz, Sztrakele és Pfeiffer vol­tak. Virágvölgy formáján alul játszott. Jó bíró volt Brüll Emil. Viktória—Szenes SK 5:1 (3:0). A Viktória csa­pata igen szépen játszott és technikailag felül­múlta ellenfelét. Mezőnyben a ezenciek egyenran­gúak voltak, de kapu előtt csődöt mondtak. Biró, Jákob. II. osztály: Testvériség—FTC 3:0 (1:0). Bule— Dornkappel 7:0 (3:0). Biztosan győzött az ÉSE Léva ellen ÉSE-LTE 3:0 (2:0) Érsekújvár, március 25. Az évad első érsek­új­vári bajnoki mérkőzése szitáló esőben is megle­pően szépszámú közönséget vonzott s az újra ér­­­­deklődést mutató érsekiújvári drukkerek megle­petéssel látták, hogy­­ ha minden nem is elégített ki a csapat — mégis tekintetben meglepően jó futballt játszott s meggyőző fö­lénnyel gyűrte le a lelkesen védekező lévai együttest. Különösen az első 20 perc hozott kifejezetten szép játékot. A csatársor szebbnél-szebb formás táma­dásokat intézett az LTE kapuja ellen s ezekben a támadásokban az Újpesttől visszahódí­tott Kovács adta a szellemet, míg a fiatal Tóth a lendületet. Szigethy csak árnyéka régi nagy játéktudásának, Laczkó nem volt egyenletes, míg a jól mozgó Verseghyn látszott, hogy nincsen még kellő trén­ing­je. A halfsorban Reiner — amíg bírta — szorgalmasan dolgozott s kétségtelen, hogy kellő játék tréninggel igen értékes tagja lesz az együt­tesnek. A közvetlen védelem nem csinált nagy dolgokat, de jól látta el dolgát,­­ különösen Szklenár volt labdabiztos. A lévai csapatnak a halfsoT volt a legjobb ré­sze , abból is Martinovics játéka emelkedett ki. A csapat legszürkébb része a csatársor volt, amely még gólhelyzeteket sem igen hozott össze. A két hátvéd kemény és gyors volt. Az ESE a mérkőzés nagyobb részén fölényben volt. A gólokat az első félidő 17. és 21. percé­ben Tóth, a második félidő 16. percében Kováts lőtték. VAGSELLYE: Salai SK—Galántei SE 4:3 (2:2). • - - - v ' T­ ­KWCW­.MAtÍ’ARHÍRLAP9 Végre győzött a Munkácsi SE a keleti divízióban Az SK Rusj eldöntetlenül játszott Iglóval, Kassa legyőzte Beregszászt Ungvár, március 25. Tudósítónk távirati jelen­tése.­ A divíziós bajnokságok során a szláv bajnok SK Rusj találkozott Ungvárott az Iglói AC csapatával. A mérkőzés 2:2 (1:1) arányban eldöntetlenül végződött és durva sportot hozott. Kalasony kassai bíró a durvaságokat elnézte. 1500 néző előtt folyt le a mérkőzés. Az első gólt a 18. percben az otthoniak szerezték meg Krajnyák révén, amit Igló a 35. percben Vysopal révén egyenlített ki. Közben Iglónál Fiscius megsérült, végig csak statisztál. A meccs elfajul, Zsaludek megsérült, Igló 9 em­berrel játszik a szünetig. Helycsere után Igló tá­mad, Bednár lövését Boksay kapus kiejti, Brendl a labdát gólba vágja. 2:1 Igló javára. A 84. perc­ben Kovács kavarodásból egyenlített. 2:2. — A mezőny legjobbja Fábián iglói középfedezet volt. Jók voltak: Vysopal I., Bednár, Fisc­hl, Frank, Brendl, illetőleg Kovács, Radik, Kuruc, Kobzár. MUNKÁCSI SE—CSSK UNGVÁR 4:1 (1:0) Munkács, március 25. Svejda kassai bíró nagy­szerűen vezette a mérkőzést, amely az MSE meg­érdemelt győzelmét hozta. 800 néző. A 30. perc­ben Szilvóssy (MSE) kapus 11-est védett, 10 perc­re rá Fialko egy 11-est érvényesített az MSE ja­vára. Szünet után Munkács széllel a hátában fö­lényben volt és Csepák, Klein és Hajlik NI. góljai­val győzött. Eimbinger rúgta a C&SK egyetlen gólját. Az MSE-ben Csepák és a közvetlen véle­lem, a CeSK-nál Simiinek és Hovorka voltak jók. KASSAI AC—BEREGSZÁSZI FTC 4:1 (1:1) Beregszász, március 25. 1000 néző előtt a BFTC két tartalékkal állott ki. A gólarány túlzott, de a győzelem megérdemelt volt. Góllövők: Balázsházy, Fazekas (2) és Jurenko a KAC, Kabát a BtFTC részéről. Kitünően bíráskodott az iglói Gorilovics. Jók voltak: Lebenczky, Vitéz, Tréza a KAC, il­letve Páncél, Kolovict és Benyovszky a hazai csa­pat részéről. A keleti divízió állása: 1. Iglói AC 13 pont, 2 SK Ruel 10 pont, mérkőzéssel kevesebb), 3. Kaesai AC 9­­ pont (egy 5. Beregszászi FTC 7 pont, 4. CsSK Kassa 8 pont, 6. CsSK Ungvár 4 p., 7. Munkácsi SE 3 pont. Az Újpest legyőzte a Hungáriát A Ferencváros eldöntetlenül játszott a Phőbussal Végre győzött a Somogy is Budapest, március 25. (Szerkesztőségünk telefonjelentése.) Szombaton Újpesten folyt le a Ferencváros—Phőbus bajnoki mérkőzés, amely nagy meglepetésre 3:3 (3:1) arány­ban eldöntetlenül végződött. Az első félidőiben a Ferencváros fölényben volt és Lázár, Mikes, valamint Sárosi révén érte el a gólokat. Később a Phőbus felnyo­mult és P. Szabó, Szikár (2) révén kiegyen­lített. Vasárnap ugyancsak Újpesten folyt le a szezon első derbymeccse az Újpest és a Hungária között. A mérkő­zést szerencsés körülmények között 3:2 (2:2) arányban nyerte meg az Újpest és ezzel valószínüleg meg is védte bajnok­ságát. A mérkőzés legnagyobb részében a Hun­gária volt fölényben, amit számos ki nem használt sarokrúgás jellemzett. A vezetőgólt Pusztay szerezte meg az Újpestnek, amit Tit­kos beadásából Cseh II. egyenlített ki. A bíró Balogh egyik gólját lesállás miatt nem ítélte meg. Ugyancsak Balogh beadását Szabó ros­­­szul védte, az ott álló Vincée a labdát gólba rúgta. A 35. percben Cseh II. ismét egalizál. A második félidőben sorozatos Hungária tá­madás, azonban eredménytelen. A 30. perc­ben Pusztay átjátszásából Avar a győztes gólt rúgja Szabó hálójába. SOMOGY—III. KERÜLET 2:1 (0:0). A So­mogy meglepően jól játszott. Hárai két gólját Vigh fejes gólja ellensúlyozta. KISPEST—SOROKSÁR 4:2 (2:2). Megérde­melt győzelem. MISKOLCON a Szeged FC az Attilát 1:0 (1:0) arányban győzte le Mester sarokgóljá­val. Varga A második félidőben a játék eldurvult, és Gyurgyó szegedi játékos meg­sérült, a rendőrtisztviselő állította a pályán a rendet helyre. DEBRECENBEN a Budai XI. a Bocskait 1:0 (0:0) arányban verte meg Hadrényi gól­jával. Markos sérülten játszott. A bajnokság állása: 1. Újpest 13, 2. Hungá­ria 23 p. (16 mérkőzésből), 3. Ferencváros 22, 4. Szeged 19, 5. Kispest 17, 6. Phőbus 15, 7. Budai XI. 15, 8. Soroksár 14, 9. Attila 13, 10. Bocskai 12, 11. III. kerület 12 és 12. So­mogy 5, ~ - S! II. OSZTÁLY: Vasas—Erzsébet 1:0, Váci Remény—Csepel 3:0, Nemzeti—VÁC 6:2, Bu­­datétény—Millenáris 4:­2, Budafok—Drog­isták 2:0. Az eperjesi csapatok minimális veresége Kassán Kassa, március 25. (Tud­ósí­tónk jelenti): CsSK Kassa—Eperjesi Törekvés 4:2 (3:0). Barátságos, 800 néző. Biró, Trnka. A több tartalékkal sze­replő CsSK biztos győzelmet aratott ellenfelén. A vereség dacára a Törekvés, különösen a máso­dik félidőben, derekasan tartotta magát és ha van egy-két góllövő csatára, még hízelgőbb ered­ményt érhettek volna el. Kezdés után a CsSK tá­madást támadásra vezet, és már a 2. percben Vi­rág révén vezetéshez jutnak. A CzeSK fölénye tar­tós és a 17. percben Jerga berúgja a második gólt, a 26. percben Hafko háromra szaporítja a gólok számát. Ekkor a szél ellen játszó Törekvés csak néha volt veszélyes a kassai csapatra. Szü­net után a CsSK mindjárt az 1. percben eredmé­nyes, mert Jerga beadta a 4-ik gólt. Ezután a Tö­rekvés nagy ambícióval játszott és fölényt is tu­dott kiharcolni. Majd a 14. percben Oláh öngólt vét és ezzel a Törekvésnek megszerzi az első gólt. A 33. percben a Törekvés szabadrúgáshoz jut, melyet Adamcsák értékesített.­­ A CsS­K-ban Maly, Cearny, Jerga, Dudánk, Virág, a Törekvés­ben Ambrózy, Fábián, Kolmayer, Svatov, Admn­­csák vátak ki. Kassai Törekvés—Eperjesi Slávia 1:0 (0:0). Ba­rátságos, Biró, Reibel. Az eperjesi csapat várat­lanul kemény ellenfele volt a rossz napot kifogó kassai együttesnek. Az eperjesi csapat a 34. perc­ben gólt rúgott de azt a biró lesállás miatt nem adta meg. A Törekvés a győzelmet jelentő gólt a második félidő 39. percéiben szerezte Z­mm­er­­mann révén. — A kassai csapatban Drab, Szibe­­rok, Zimmermann, az eperjesiben Grobár, Rohi­­csek és Cei­eka játéka érdemel említést. Kassai Törekvés II.—KAC II. 4:1 (2:0). E mér­kőzésen Juhász nevezetű játékos lábán megsé­rült. — CsSK ifj.—Makkabi ifj. 3:0 (1:0). Kárpáta­lai sporthírek UNGVÁR. UAC—UTE 4:2 (0:2). Barátságos szombaton. Biró: Rozdentecfoer. UAC-pálya 200 néző. Az UAC Grohmannt és Bacsót, az UTE Vatkovicsot, Weierbergert és Bobicsot nélkülözte. Az első részben keülönsen a kéksárga védelem gyenge, amit a feketefehár csatárok a 15-ik és 25-ik percben kihasználnak Kain II. és Csongár I. révén. A csere és frissítés a második félidőben fölénybe juttatja az UAC-ot, a 7-ik percben Pipka 15 nehéz szögből szép gólt, majd a 12-ikben Kövér egyenlít. Ugyanő szerzi meg a vezetést a 24-ik percben. Kovács tizenegyesét szépen fogja Ró­nai. A végeredményt Jencsik állítja be a 40-ik percben. Kies, Himley és Molnár, illetőleg Jak­­lovszky és Zelmanovics tűntek ki 4* LABDARUGÓ KERÜLETI TANÁCSÜLÉS MUNKÁCSON. Dr. Péter Zoltán elnöklete alatt gyűlt egybe a kerületi tanács szombaton este, amelyen d­r. Hof­­mann Dezső személyesen indokolta meg a kerü­leti elnökségről történt lemondását, amelyet nem fogadtak el, hanem felkérték egyhangúlag, hogy tisztségét megtartva továbbra is az eddigi ráter­mettséggel és lelkesedéssel szolgálja a kárpát­aljai magyar labdarugó kerületet A kerületi egyeztető bizottságba dr. Hofmann Dezsőt, Csapi SE és Tomcsányi Miklóst UAC küldték ki A bírótestület a napokban küldi ki képviselőit. A bizottság elnöke Dr. Péter kerületi elnök. A tanács jóváhagyta az intéző bizottság felter­jesztését, amely szerint az elsőosztályú egyesüle­tek második csapatai kötelező bajnoki mérkőzé­seket játszanak egymás között és amennyiben a győztes egyesület első csapata bekerül a diví­zióba, a másodosztály keleti és nyugati cso­portjainak győztesével. A pozsonyi központ ké­résére törölték az egyesületek sorából a munká­csi Húsost és a Nagyszőllősi SK-t. Felemelték a kerületi ügyvezetésre kiszabott járulékokat. Az első osztályú egyesületek az ed­digi 20 korona helyett 25 koronát fizetnek mér­­kőzésenkint, a másodosztályúak hát, míg a dívíz­iós egyesületek pedig 15 koro­n m­érkőzésen­­kinti 20 koronán kívül havonta 30 koronát fi­zetnek. A hadigyakorlatra bevonuló ifj. Boross Zsig­­mond jegyző helyettesítésével Kendelényi Feren­cet bízták meg. Végezetül egyhangúlag magáévá tette a ta­nács a beregszászi Strausz amelyet már nagy vonásokban Ferenc indítványát, ismertettünk. A bajnoki játékok befejezése után az összes kerü­letiek első négy helyezettje és a divíziós egye­sületek játszanának egy CSAF-MLSz kupáért. Ha a központ az indítványt nem teszi magáévá, akkor a kárpátaljai kerület négy első helyezett­je fog játszani a két divíziós magyar egyesület­tel együtt a kárpátaljai magyar kupáért. Nyugati zsupa NAGYSZOMBAT. Rapid—SK Tapolcsány 6:2 (3:1). Esős időben a helyi csapat biztosan győz­te le a bajnokságban vezető tapolcsányiakat. Az első félidőben Mayer (3) és Opitz góloztak. A má­sodikban Meliska, Zsigardy és Hoffmann, vala­mint Stuhlik. A bíró Opitzot durváskodás miatt kiállította, Schneider (Pozsony) jól bíráskodott. MALACKA. MSK—Makkabia Pozsony 4:3 (3:2). BAZIN. Sparta, Pozsony—BSE 1:0 (0:0).