Prágai Magyar Hirlap, 1935. április (14. évfolyam, 78-100 / 3630-3652. szám)

1935-04-16 / 90. (3642.) szám

1935 április lí, kedd. 'prxgmMag^arhirlak M­eglepetések az Európa Kupában Gólnélküli döntetlen Prágában súlyos magyar vereség Svájcban Csalódást keltett a csehszlovák válogatott ■ Az osztrákok kísérleti csapata jobb volt * Plánicska súlyosan megsérült ■ Prága legyőzte Bécset ■ A magyar tartalékválogatottak kitünően szerepeltek Budapesten és Brünnben ■ ■ ■ Csehszlovákia—Ausztria 0:0 Prága, április 15. Prága borús virág­­vasárnapi délutánja a tavaszi évad legnagyobb futballeseményének, az osztrák-csehszlovák vá­logatott Európa kupa meccsnek jegyében ál­lott. A Sparta-pálya korlátozott befogadóké­pessége miatt csak 32.000 néző lehetett szem­tanúja a nagy csatának. A csehszlovák csapat soha vissza nem térő alkalmat szalasztott el az osztrákok legyőzésére. Hiszen Meislnek az olaszok és franciák elleni kudarc után ugyan­csak nehezére esett valamire való csapatot összeszedni Úgynevezett kísérleti válogatottal állt ki tehát Ausztria az Európa-kupa fontos pontjaiért és ellene Csehszlovákia legjobb ti­zenegy játékosa (nyolcan a római siker része­sei) biztos győzelem reményében vehette fel a harcot. De már az első percek keserű csalódást okoztak. A már közölt felállításban kezdték meg Barlassina sípjelére a nagy mécs­esét. Az osztrákok kombinációs játéka azonnal sikeres oldaláról mutatkozott be. Már­is ve­szélyeztetik Plánicska kapuját. A csehszlovák együttes nem talál magára, döcögős mezőny­játék folyik, egészséges, kapuratörő akciónak se híre, sem hamva. Az első negyedóra múltán már két biztos gólhelyzetet hagytak ki — az osztrákok, — akiknek mezőnybeli fölénye, tet­szetősebb és pontosabb játéka vitán felüli. Mind­járt kész a szakértők pontos diagnózisa. Svo­­b­o­d­a, a nagyhírű Slavia-tank, a prágai kö­zönség egykor dédelgetett kedvence fütty­koncertet kap. Méltán, mert a nehézkes és egykedvű futballcsillag kerékkötője minden tá­madásnak. Csambal sem tud rendszert vin­ni csapatának játékába. Alig van használható labdája. A csapat tengelyének ilyetén gyön­gülése bomlasztóan hatott az egész együttes já­tékára. Egység, kombináció, célratörő techni­kai trükk és pontos adogatás csak a lebecsült osztrák ellenfélnél észlelhető. De szerencsére van még egy Zsenisek és egy biztos Plánicska; a fiatal osztrák csatárok bármily szépen is ke­rülnek a csehszlovák kapu közelébe, ha már biztos a gólhelyzet, megijednek a nagy védő játékostól és mellélőnek. Egy két kapkodó, csehszlovák támadás Sesztában emberére talál, biztosan áll a lábán az osztrák védelem is. A gólnélküli félidő után mindenki nagy iramú, elkeseredett döntő harcot vár a játék második felében. Erről bizony szó sem volt. Mezőnyben birkóznak a csapatok. Gólratörést nem lát­tunk. Az osztrákok igyekeznek az eredményt tartani, a csehszlovák csapat nem képes egy­ségesebben támadni. A balszárnyon Kalocsay, a mindenütt kisegítő Nejedlyvel egyetemben, nagyon igyekszik, de nem bír Wagnerrel és és Sesztával. Csak akkor élénkül igazán a játék, ha az osztrákok lendülnek támadásba, mert ezek aztán bármennyire is fiatalok és tarta­lékok, pontosan adogatnak és veszélyesebben támadnak. Egy, a balszárnyról beadott magas labdára Plá­nicskának merész ugrást kell kockáztatnia, mert Zischek már­is befejelné a kapuba. Az izgalmas akciót még nagyobb izgalom és rémület követi, a labda nem került ugyan a kapuba, de Plánicska élettelenül hever a földön. Zischekkel való összeütközése olyan heves volt, hogy eszméletlenül kell elszállítani a pályáról. He­lyét a teplitzi Patzelt foglalja el. A különben minta­szerűen fair mérkőzés, azután a szomorú intermez­zo után sem durvult el. De gólt már nem hoz a já­ték­. Seszta az osztrák oldalon, Zsenisek a csehszlo­vákoknál mindent megakadályoz. Általános csalódás és kedvetlenség az arcokon, öt perccel a befejezés előtt már hazatódul a közönség, amire ugyancsak kevés példa van Prágában. Mit lehet még mondani a csapatokról? A cseh­szlovák játékosok elvesztettek egy biztosnak vett pontot. Nem tudták a sokszor megcsodált lendüle­tes kombinációs játékukat alkalmazni. Rosszul mű­ködött a halfsor, pontatlanul adogatott és a ma­gára hagyott csatársornak csak a baloldala igyeke­zett. A védelem, különösen a csapat legöregebb já­tékosa, Zsenisek megfelelt. Az osztrákok meg lehetnek elégedve az eredmény­­eivel, bár győzelmük sem lett volna érdemtelen. A Brian vezette csatársor szépen játszott, kár, hogy nem tudtak kapu előtt határozottabban lőni. A halfsor becsületese­n dolgozott, de legjobb csapatré­­szük mégis a védelem volt. Sesztát, a megdönthe­­tetlen bástyát Schmaus és a biztoskezű Raftl nagy­szerűen támogatta. Barlassina, olasz bírónak nem volt nehéz felada­ta, jól vezette a mérkőzést. SCHNELLER PÁL: Plánicska sérülése, agyrázkódás — Állapota kielégítő Plánicskát sérülése után eszméletlen állapotban szállították be a cseh­ sebészeti klinikára, ahol há­rom órába telt, míg az orvosok eszméletre térhet­tek. Ezután alaposan megvizsgálták, megröntge­nezték s megállapították, hogy súlyos agyrázkódá­son kívül két foga meglazult, amit azonnal eltávo­lítottak , hogy mellén jelentéktelenebb zúzódást szenvedett. A sérülés után elterjedt azon hírek, hogy a válogatott kapus koponya és mellcsonttö­­­rést szenvedett, nem bizonyultak valókinak. Plánics­­ka ma már elég tűrhetően érezte magát s orvosai véleménye szerint négy hét alatt teljesen felépül. Prága-Bécs 2:1 (1:1) Bécs, április 15. Tizenötezer néző előtt folyt le a két város válogatott csapatainak mérkőzése, amely nagyjában egyenrangú küzdelmet eredmé­nyezett. A prágai csapat azonban ellentállóbb volt és így a kisarányu győzelmet megérdemelte. Fő­leg Klenovec kapus, Boucsek centerhalf és Faczi­­nek, valamint Zajicsek csatárok játszottak jól, míg Kospecky és Puns gyöngék voltak. A vezetőgólt az 5. percben Bécs szerzi meg Stroh révén, a Kle­novec által elhagyott kapuba gurítva a labdát. Hasonló helyzetből egyenlített ki fejessel Kopecky, míg a győztes gólt a második félidőben Facz­nek beadásából Zajicsek lőtte. — Iváncsics Mihály (Budapest) jól bíráskodott. BÉCS II—GRAC 1:1 (1:1). Játszották Grácban 5000 néző előtt. 9 Svájc—Magyarország 6:2 (4:0) Zürich, április 15. 22.000 néző előtt az Euró­­pa-serleg utolsó helyen álló nemzete, Svájc első győzelmét aratta a kupa­ küzde­lemben a magyar csapat ellen. A budapesti közvélemény a magyar válogatot­tat pesszimista hangulatban engedte Zürichbe, miután képtelennek tartotta a szezon elején ál­ló magyar futballt arra, hogy a tegnapi vasár­napon három fronton is sikeresen megmérkőz­hessek. Arra azonban senki sem gondolt, hogy ép­pen a nemzeti válogatottat fogja a legna­gyobb kudarc érni, míg a többi csapat nemcsak sportbeli, hanem válogatott váratlan erkölcsi sikert is arat. A zürichi mérkőzésre mindkét csapat eredeti felállításban állott ki Lewington angol bíró vezetése mellett. Magyarország: Hón — Polgár, Sternberg — Palotás, Sárosi, Lázár — Rökk, Vincze, Avar, Cseh, Titkos. Svájc: Bizzozero — Minelli, Gobet — Bin­­der, W. Weiler, Müller — Ramado, Bösch, Kielholz, Abeggien III., Jack. A támadást a magyarok kezdték meg, tech­nikailag elsőrangúan játszanak, azonban a kapu előtt rendkívül puhák. A szél által támogatott svájciak már a 6. perc­ben átvették a vezető szerepet, amikor Jack az első gólt lövi. Ettől kezdve a svájciak ál­landóan támadnak s az első félidőben egy­más után három gólt érnek el Kielholz (2) és Trello Abeggien révén. Szünet után újból csak a svájciak vannak front­ban és Kielholz 5:0-ra emeli az előnyt. Széteső magyar támadások után Cseh II. átjátsza a svájci védelmet és remek testcsellel pompás gólt ér el, amire Abegglen a 30. percben a hatodik svájci góllal felel. A játék végén Svájc handset vét. Cseh II. eb­ből a magyaroknak a második gólt szerzi meg. A svájci csapat győzelme, ha nem is ebben a magas arányban, megérdemelt volt. A ma­gyar csapatban, dacára a sok gólnak, legjobb a védelem volt, míg a halfsor formán alul, a csatársor pedig teljesen gyöngén szerepelt. Az Európa-serleg állása a tegnapi kettős mérkőzés után: Magyarország — Délnémetország 5:0 (1:0) Budapest, április 15. (Budapesti szerkesz­tőségünk telefon jele­ntése.) Hatezer néző előtt folyt le a magyar profi team mérkőzése Ba­jorország válogatottja ellen. A magyarok min­den tekintetben fölötte állottak ellenfelüknek. A délnémetek gyors és lelkes játékot mutat­tak, technikájuk azonban gyönge volt. A magyar csapat ellen kifogás egyedül az volt, hogy túlságosan sok magas labdát játszottak. Az első félidőben teljes magyar fölény, de a masszív bajor védelem miatt csak Kelemen tud gólt elérni a 9. percben. A szünet után a bajorok visszaestek és a magyarok Kemény, Balogh és Kelemen (2) állították be a vég­eredményt. A bécsi Miess bíró jó volt. Budapest Brünn 6:1 (4:1) Brünn, április 15. Mintegy 10.000 néző előtt folyt le a válogatott mérkőzés, amelyen a Buda­pesten hamar „eltemetett 41 magyar team kiadós revánsot vett a brümniai csapaton tavalyi nagy ve­reségéért. Míg a vendégek a várakozás ellenére kitűnő játékot mutattak, a brünnl csapat, amely­ben Néder is játszott hátvédet, teljesen csődöt mondott. A győzelem — nagyságát tekintve is— teljesen megérdemelt volt. A győztes csapatból Sztancsik és Korányi II. jobbszárny a csatársor­ban, Szűcs a balfoorban és Miklósi—Tő«ök a vé­delemiben tűnt­­. A pesti csapat szép W-formát játszott. Néder nem bírt a pompás pesti jobb­szárnnyal. Az első gólt a­z 5. percben Moták sze­rezte meg Brüitwick, amit Korányi II. egyenlített ki. Azután Sztancsik, Szerényi és Nemes (2) gó­­lozta­k, míg Szűcs 11-esből állította be a végered­ményt. — A bécsi Frankenstein objektív bíró volt. A mérkőzés u­tán a brünniek lelkesen ünnepel­ték a győztes magyar csapatot, amely pompás játékával a közönség osztatlan tetszését nyerte meg. A brünni Lidové Noviny a legnagyobb el­ragadtatás hangján emlékezik meg Budapest vá­logatottjának nagyszerű teljesítményéről Olaszország .... 6 5 — 1 15:6 10 Ausztria . .... 7 3 1 2 13:11 8 Csehszlovákia ... 6 1 4 1­9:9 6 Magyarország ... 5 2 1 2 10:10 5 Svájc .........................8 1 16 13:24 3 A Bratislava rekordgyőzelme a Vas ellen, a Ligeti eldöntetlenje Nyitrán a nyugati divízió vasárnapi kettős eseménye Pozsony, április 15. Vasárnap a nyugati divízió­ban csak két mérkőzés volt, mindkettő nagy szen­zációt hozott. A Bratislava alaposan rávert a VAS- ra, míg a Ligeti csak eldöntetlent tudott kicsikar­ni a Nyitrai AC-tól. A két eredmény: SK Bratislava— Vas 7:1 (2:0) (Pozsonyi sportszerkesztőségünktől.) Miután Po­zsonyban már egyéb mérkőzés nem volt vasárnap, nem kevesebb, mint 3000 ember ment ki e mérkő­zésre. A VAS nagyszerű tavaszi formája remé­ni engedte, hogy a csapat sikerrel állja meg a helyét, sőt nagyon sokan meglepetést vártak. A várt meglepetés az ellenkező módon követke­zett be. A nyugati divízió biztos győztese, a Bra­tislava meglepő nagy gólarányú győzelmet aratott a VAS fölött. A Bratislava csatároknak szinte minden lövése si­került és a szerencse is segítette őket. Az ered­mény alapján a VAS-t inferiánis ejtenfélnek gon­dolja az, aki a meccset nem látta. Iiát ez koránt­sem áll Az első félidőben a két csapat meglehető­sen szép és érdekes küzdelmet vívott egymássa­. A támadásokat mind a két oldalon a szélsőkre építet­­ték fel és így meglehetősen gyorsan gördültek az akciók az amúgy is nagyon ambiciózus játékoso­k lábán. A II. és a 36. percben meglehetős potyagó­lok révén kétgólos előnyt szerzett a Bratisla­va, Kosztka, illetve Kardos góljával. Szünet után a VAS már gyengébben játszik, de a küzdelmet nem adja fel. Nagy hiba, hogy a csatárok nem segítik most a fedezetsort, amely idő előtt elkészül erejé­vel. A Bratislava szünet után is fényesen játszik és mivel a lövések — Lukács kapus jóvoltából is — sikerülnek, erősen túlzott, de teljesen megérdemelt győzelmet aratott. Szünet után Sors, Kosztka, Kar­dos, Kardos, Jurcsák, illetve Túrna voltak a gól­lövők. A mérkőzés külön élménye volt Kardosnak, volt Hungária csatárnak a II. félidei pompás és fel­­­tűnően elegáns játéka. Annál kevesebb élményt je­lentett Spiegler bíráskodása, akinél pártosságról szó sincs, azonban különösek a sajátokról alkotott véleményei. Nyitrai RC-Ligeti 1:1 (1:0) Vasárnap kedvező időben folyt le Nyitrán 3000 néző előtt a mindvégig érdekes divíziós mérkőzés, mely két csapat kemény küzdelmét hozta. Mind­két csapat a legerősebb felállításban állott ki. A vendégcsapat kezdés után azonnal támad. Néhány perces Ligeti fölény után felszabadul a nyitrai csa­pat és több támadást vezet. A csatársor szépen kombinál, a kapu előtt azonban bizonytalan. A 8. percben ismét a Ligeti vezet támadást, majd Vin­­cze kézzel érinti a labdát a büntetőterületen belül, mire a bíró 11-est ítél. Minarik sarok felé küldi a labdát, Kucsmik azonban szenzációsan tolja ki a labdát a mezőnybe. Perceken keresztül hullámzó mezőnyjáték folyik, több nyitrai támadással, melyek több eredménytelen sarokrúgáshoz vezetnek. A 35. percben szerzi meg az otthoni csapat a vezető gólt. Kombinációs támadásból Lux kapja a labdát nehéz helyzetben és félmagas saroklövéssel védhetetlenül a hálóba vágja. Ligeti egyenlíteni igyekszik, de is­mét Nyitra veszi át a támadást. A második félidő Ligeti támadásokkal kezdődik. Perceken keresztül ostromolja a nyitrai kaput, de csak hét kornert ér el. Egy sarokrúgás után nagy kavarodás a nyitrai kapu előtt, melyből a szemfüles Ligeti balösszekötő kiegyenlít. A tempó a gól után egyre fokozódik, a játék már-már eldurvul, két sebesülés történik és a csapatok 10—10 emberrel játszanak. Nyitra az utol­só percekben erősen hajrázik, mindenáron m­eg akarja szerezni a két pontot jelentő gólt, a Ligeti védelem azonban a helyén van s így az eredmény már nem változik. A nyitrai csapatnál Pohle, Ku­­tyi­k, Kucsmák, Hanák mutattak jó formát, míg a Ligetinél Müller, Antos és a hátvédek voltak kivá­lóak. Mahler bíró obejktiven veztte a meccset. A tabella: Az SK Rusj legyőzte a Munkácsi SE-t Ungvár, április 15. (Tudósitónk távirati jelenté­se.) A nap egyetlen divíziós mérkőzésén a szláv bajnok SK Rusj 2:0 (1:0) arányban legyőzte a Munkácsi SE-t, amely ezzel a vereséggel ki is esett a divízióból. Az SK Rusj ezzel a győzelemmel játék­számban beérte az Iglói AC-ot, amennyiben 10 mér­kőzést játszottak mind a ketten. Vezet Igló 15 pont­tal az SK Rusj 14 pon­ja előtt. Harmadik a Kassai AC 11, 4 C­sSK, Kassa 9, 5. Beregszászi FTC 9, 6. C ®SK, Ungvár 7 és 7. Munkácsi SE 3 ponttal. A tegnapi mérkőzés góljait Krajnyák és Kunna lőtték az SK Rusj javára. Bíró: Heidecker (Kassa). )­ A bécsi Admira Rotterdam­ban 1>:2 (2:2) arányban győzött vasárnap, a Vienna Mar­seille-ban az Olympique-kel 3:3 (1:3) arány­ban eldöntetlenül játszott. )( NÉMETORSZÁG: Bajnokság: Hertika Berlin— York Inetei­burrg 7:3. Rendőrség Ctrommitz—1­or­­waerts Gleichhwatz 2:1, Eimsbüttel StottMier >0 8:1, Solbaltoe 01—96 Hannover 3:2 SV Jéna--­ I­B Stuttgart 2:1, Hanau 93—Sp. Vg. Fürtih 1:0 (ureg­­lepetés), Vfl. Benrath—Vfl. Köd­ 5:0. 1. Bratislava 16 13 1 3 60—20 25 2. Füleki TC 15 8 1 6 33—25 17 3. VAS 16 6 5 5 28—30 17 4. Ruttkai FC 15 8 0 7 43-^3 16 5. Trencséni TS 1ő 6 4 5 25—26 16 6. Ligeti SK 15 5 4 6 26—26 14 7. Zólyomi TK 16 5 3 7 25—31 13 8. Nyitrai AC 16 4 4 8 31-42 12 9. Komáromi FC 16 5 2 9 23—38 12 10. Pőstyéni FK 16 2 6 7 21—34 10