Prágai Magyar Hirlap, 1935. április (14. évfolyam, 78-100 / 3630-3652. szám)

1935-04-02 / 78. (3630.) szám

1935 április 2* kedd* Megjelent! Megjelent! „NEGYEDIK LÉVAI SZAKÁCSKÖNYV* A Sitteki FC újabb vereséget szenvedett a nyugati divízióban A Komáromi FC legyőzte Pőstyént, a Vas a Nyitrai AC-ot, Ruttka pedig Zólyomot Prága, április 1. A nyugati divízió meg­lepetése a Fülesd TC újabb veresége, amelyet Trencsénben szenvedett el Szlovensz­kó ma­gyar bajnoka Tekintettel arra, hogy a Brati­­slava és a Ligeti vasárnap nem játszott baj­nokit, a vezetők helyzete annyiban változott, hogy a Vas, amely legyőzte a Nyitrát és a Ruttka, amely Zólyomot verte megelőzte a harmadik helyen álló Ligetit, örvendetes eredményként kell elkönyvelni a Komáromi FC győzelmét, amellyel a javuló magyar csa­pat elkerült az utolsó helyről. A tabella állása egyébként a következő: 1. Bratislava 14 m. 23 pont, 2. Füleki TC 14 m. 17 p., 3. Vas 13 m. 15 p., 4. Ruttkai FC 14 m. 14 p., 5. Ligeti 13 m. 13 p., 6. Trencséni TS 13 m. 13 p., 7. Nyitrai AC 14 m. 11 p., 8. Zó­lyomi TK 14 m. 11 p., 9. Komáromi FC 15 m. 11 p., 10. Pöstyéni FK 14 m. 10 pont. Trencséni TS — Füleki FC 1:0 (0:0) Trencsén, április 1. Nagy érdeklődés várta a Füleki TC csapatának itteni szereplését, amely azonban kudarccal végződött. A tren­cséni csapat nagyszerűen tartotta magát és Botka góljával győzni is tudott. — Biró: Poíhorsky volt. Ruttkai FC Zólyomi TC 5:1 (3:1) A Ruttkán lejátszott mérkőzés 1500 néző előtt folyt le. Megérdemelten győzött a honi csapat Seidl (2), Skoroba, Tarhaj és Chodák révén. Zólyom becsületgólját Halmi szerezte. Vas—Nyitrai AC 4:1 (2:0) Pozsony, április 1. (A PMH pozsonyi sport­­szerkesztőjétől) 1000 főnyi közönség érdekes küzdelmet vívott a két csapat­ előtt A Vas nagyon jó napot fogott ki s főkép az első félidőiben mutatott teljesítményével rászolgált a győzelemre. Szünet után a nyitrai csapat is sokat támadott, de a Vas kitűnő védelmé­vel nem boldogult. A Vas góljait Motheil, Fürszt, Ujváry II., Sidó lőtték, a nyitraiakét Kulik. Biró, Veres. Komáromi FC—Pöstyéni FC 3:0 (1:0) A komáromi vendégek Pöstyénben nagy­szerűen szerepeltek és biztosan győzitek a gyönge helyi együttes ellen. Sós és Papp (2) rúgták a gólokat. Novak (Pozsony) jó bíró volt. Elmaradt a Kassai AC — Munkácsi SE diviziós mérkőzés Kassa, április 1. A Kassai AC—Munkácsi SE divi­ziós mérkőzés a hóval borított pálya hasznavehetet­len volta miatt elmaradt. Ungvár, április 1. CsSK, KASSA—CsSK, UNG­VÁR 1:1 (0:0). Bíró: Pásztor Gedeon megfelelt. 600 néző. Hideg, szeles idő A kassaiak jobbak vol­tak, főleg Regéczy, Cserny, Donáth és Dudrik tűn­tek ki. Ung­várnál Kopecky kapus, Stu­mmek, Bu­­csek, Gerschl tűnt ki. Gól­lövőik: 47. percben Bun­­csek 67-i­ében Dudrik. Kornerarány 8:3 Kassa ja­vára. — SK Rusj—12. tüzérezred 8:0 (6:0). Barát­ságos. Iglón az AC a BEREGSZÁSZI FTC-ot 2:1 (1:0) arányban legyőzte és ezzel a divízió élén 15 ponttal áll 9 mérkőzésből, 2. SK Rusj 10 pont 8 mérkőzés, 3. Kassai AC 9 pont 7 m., 4 CsSK Kassa 9 p. 8 m., BFTC 7, 6. CsSK Ungvár 5 (9—0 mérkőzésből), 7. MSE 3 pont 8 mérkőzésből. A tegnapi meccsen a vezető gólt Beregszász sze­rezte meg Hollander révén, amit a 29. percben Fischl egyenlített ki. A győztes gólt is Fischl sze­rezte a 86. percben. Rriill mérnök jól bíráskodott, fölénybe került és Móré, valamint Kiss góljai­val beállította a végeredményt. ÚJPEST—III. KERÜLET 5:1 (1:1). Az első félidőben­ egyenrangú küzdelem. Avar veze­­tőgóljára Fenyvesi felelt. A második félidő­ben Újpest teljes fölényben játszik és Avar, Vincze, Kocsis és Avar révén győz. Mind­két fél egy-egy 11-­est mellélőtt. (Hirczer és Kocsis.) SOROKSÁR—HUNGÁRIA 2:1 (0:0). Az otthonában játszó Soroksár pompásan véde­kezett és a II. félidőben rajtaütéssel le tudta győzni nagy ellenfelét. A gólok során a veze­tést a Hungária érte el Sass révén, rögtön rá Soroksár két percen belül kigyenlített Varga és győzött Kelemen góljával. Az utóbbi Uj­váry hibájából esett, aki Magyar II. lövését kiejtette. BUDAI XI.—PHŐBUS 1:1 (1:1). Jó védel­mek, gyönge csatársorok. Hadrévy szerezte az első gólt, amit Sáros szabadrúgásból egyen­lített. A Budai további két gólját a bíró nem adta meg. BOCSKAI—SOMOGY 3:0 (1:0). A debreceni csapat Markos nélkül állt fel és végre maga­ 100-nál több új receptet tartalmaz. Minden háziasszony meg fogja benne találni azt, amire szüksége van. Egyszerűbb és finomabb ételekből egyaránt nagy választék, ára 8-- Kt, portóval 9-- Ki. Rendelések : RUDNYÁNSZKY OLGA, Levice, Honvéd u. 57 címen legegyszerűbben postautalványon a 9.- Kö előzetes beküldésével eszközölhetők. ra talált. Tetszetős játékkal, biztos formában győzte le a lelkes Somogyot. A gólokat Vágó 11-esből, Teleky és Kiss Gábor rúgták. SZEGED FC—KISPEST 2:2 (1:0). Egyenlő erők, Szeged csak az utolsó pillanatban egyenlített. Kispest mindkét gólját Szabó II. szerezte, Szegedet Bognár, illetve Vastagh. Az I. osztályú bajnokság állása: Újjpest 28, Ferencváros 24, Hungária 28, Szeged FC 20, Kispest 18, Phőbus 16, Budai XI. 1­8, Sorok­sár 16, Bocskai 14, Attila 18. III. kerület 12, Somogy 5 pont. II. osztály: Drogisták—Millenáris 2:2, Nem­zeti—Budatétény 15:0, VÁC—Váci Remény 3:1, Csepel—Vasas 4:3, Szilrketi—Erzsébet 3:1, Budafok—Nagytétény 4:0. A DFC pontot szerzett a Slaviátó­l A Sparta fölényesen győzöt­­t Súlyos vereséget szenve­dett a Teplitzer FK Prága, április 1. Az állami liga 16. fordulójá­nak szenzációja a prágai DFC bravúrja volt. A német csapat a Sparta-pályán játszva, 1:1 arány­ban eldöntetlenül mérkőzött a vezető Slaviával, amelyet egy pont különbség választ most már csak el a Spartától, amely tegnap fölényesen győ­zött. A bajnokság sorsa így a jövő heti Slavia— Sparta mérkőzésen dől majd el.­­ A Patzelt nél­kül Teplitzer FK súlyos vereséget szenvedett a prossnitzi csapattól, míg a brünni Zsidenicének sikerült a pilseni Viktóriát megadásra késztetni. Győzött még az SK Kladno és a Bohem­ans is. A tabellán a Slavia 26 ponttal vezet a Sparta 25 pontja előtt. 3. Viktória Bilisen 21, 4. Zsu­de­mice 19, 5. SK Prostejov 17, 6. Teplitzer FK 16, 7. SK Kladno 15, 8. SK Pilsen 14, 9. DFC Prá­ga 13, 10. SK Bölhemmianns 9, 11. Oseebie Kar­iam 9, 12. AFK Kölin 6 ponttal.­­ A tegnapi eredmények: DFC—SLAVIA 1:1 (0:1). A Slavia túlbecsülte német ellenfelét, legjobb embere a széleken ját­szó Vyd­acsll volt. A DFC nyugodtan és célsze­rűen mozgott. A vezetőgólt szabadrúgásból Bra­­dács lőtte, amit azután Pátek egyenlített ki. 12.000 néző előtt Zsen­sek jól bíráskodott. A SPARTA PILSENBEN az ottani SK-ot 3:0 (2:0) arányban Braine, Faczinek és Nejedly gól­jaival, megerőltetés nélkül győzte le. 7000 néző előtt a fair meccset Cejnár vezette kitünően. A TEPLITZER FK PROSSNITZBAN az SK-tól 0:4 (0:0) arányban kikapott. Teplitz Patzelt kapus nélkül játszott, ami óriási handik­apet jelentett. A győztes csapat góljait Drozd, Melka (2) és Hanke lőtték. BRUNNBEN a Zsidenice a Viktória Pilsent 3:0 (1:0) arányban győzte le Tichy (2) és Wana gól­jaival. A 14.000 főnyi néző előtt lefolyt izgalmas és durva meccset dr. Brüll Gyula (Pozsony) eré­lyesen a kezében tartotta és mintaszerűen ve­zette le. KLADNÓBAN az SK a prágai Csechie Karlint 4:2 (2:2) arányban verte meg. Szombaton PRÁGÁBAN a Bohemians az AFK Kolin ellen 8:2 (2:0) arányban győzött. A Kolin kiesése az állami ligából biztosnak látszik. Barátságos meccsek: DFC II.—Csechie Zsizskov 4:0, Sparta Zsizskov—Bagibor 2:1. A Hungária kikapott Soroksáron A Bocskai végre győzött • Az Újpest megszilárdította vezető helyét A Ferencváros megelőzte a Hungáriát Budapest, április 1. (Szerkesztőségünk telefonjelentése.) A magyar ligabajnokság tegnapi fordulója újabb nagy szenzációt ho­zott. A Soroksáron játszó Hungária váratlan vereséget szenvedett. A Hungária ezzel el­temetheti bajnoki reményeit és még a má­sodik helyről is lecsúszott a Ferencváros mögé. Az Újpest ismét győzött és így a baj­nokság élén előnyét növelte. A negyedik helyért folyó küzdelem a Kispest és Szeged között eldöntetlenül végződött, a Szeged FC tartja pozícióját. A Bocskai végre magára talált és az első két pontját szerezte az idei évadban. A részletes eredmények voltak: FERENCVÁROS-ATTILA 5:0 (3:0). A Fe­rencváros újból Sárosival állott ki a centerül a lf helyén, viszont a csatársorba bevonta Mikest, Kisst és Lázárt. A Ferencváros gyöngén kez­­dett és csak a 24. percben sikerült Mikes­nek az első gólt belőni. A félidő befejezése előtt még Móré és Sárosi egy ritkán látott pompás 35 méteres lövéssel emelte a Fradi­­gólok számát.­­ Szünet után a Ferencváros ^pingai AYmAarhtrlas 9 Bécs 6:2 (2:0) arányban legyőzte Pozsony válogatottját Páris győzött Bécs ellen • Hollandia megverte Belgiumot Bécs, április 1. A Wacker-pályán 6000 néző előt folyt le a két város csapatainak találkozása, amely a bécsiek megérdemelt győzelmét hozta a rész taktikával játszó vendégek ellen. A második félidőben Pozsony a középhalfot játszó Daucsikot Szuchyval cserélte ki és a csatársort is felforgat­ta. A csapatban Hubek kapus, Jurek és Kostka tűnt ki. Az első félidő k­ét gólját Hahnreiter és Braun rúgták Bécs javára. A második félidőben Durs­­pekt, Hahnreiter (2) és Vogl 6:0-ra emelték a bé­csi csapat­ előnyét, akikor Pozsony felnyomult és Bulla, valamint Laknár révén szépített az ered­ményen. A meccset Frankenstein báró vezette. Az előm­érkőzésen az öreg válogatottak Dona­­witzet 5:1 arányban győzték le. — Barátságos mérkőzések: WAC—FC Wien 2:2, A­ustria—Ama­­teiui­e Atzgersdorf 5:1, Libertas—Hietzlmg 13:0, Adimira—Rapid Oberlaa 2:2, Raplid—Ostmark 7:0, Wacker—Ferrovia 5:1. Serlegmérkőzés: WAC—Favoritner AC 2:0 (1:0). Meglepetés. — II. liga: Slovan—Donaai 5:0. PARIS—BÉCS 2:1 (2:1) Párig, április L 20.000 néző előtt a Parc des Princes stadionban a franciák újabb nemzetközi sikert arattak. Az átszervezett Messl-együttest megérdemelten legyőzték Herpin káit góljával. Bécs részéről Pesser volt eredményes. Marseille-ban Délfranciaország válogatottja Dél­németországot 3:1 (2:1) arányban győzte le — Normandia válogatottja Belgium B. ellen 2:1 (1:1) arányban győzött. — Lille-ben Északfranciaország a Clyde Glasgow-val 1:1 arányban eldöntetlenül játszott. A bécsi Vienna szombaton Mulhouseban a FC- bal 2:2 arányban, vasárnap pedig Strassbourgban 0:0 eldöntetlenre mérkőzött. HOLLANDIA—BELGIUM 4:2 (1:2) Amszterdam, április 1. Az olimpiai stadionban 40.000 néző előtt a honi válogatott megérdemelten­­ győzött Backhuys négy góljával. A belgák ré­széről Vanbeck és Voorhoof volt eredményes. Fogg angol biró kitűnő volt. Évadnyitás a középkerületben A BPS revansot vett a RME-n A LAFC és a Tamásfalai MSC győzött Rimaszombat, április 1. (Tudósítónk távirati je­lentése.) A nagy érdeklődéssel várt rimaszombati hegemónia-meccs ezúttal a RI*S győzelmét hozta a BME felett. Emlékezetes még, hogy ősszel a bajnokság utolsó fordulóján a BME a nagy port felvert, problemati­kus góllal­­ győzte le a RPS-t és ezzel a Középkerü­­let élére került. Rögtön a tavaszi forduló kezdetén a két rivális rimaszombati csapat jutott egymással szemben és most a RPS-nak óriási küzdelemben 2:1 (1:1) arányban sikerült megérdemelt revansot venni a BME-en. A vezető gólt a RPS szerezte meg Szirák révén, amit a BME Trojka éles szabadrúgá­sából egyenlített A labdát Andrc­sik a kezéből ej­tette a kapusba. A második félidőben hatalmas harc folyt a győzelemért. Végül Kovács II. a RPS-nak biztosí­totta a végeredményt A helyi derbi gyenge sportot, de erős, rámenős játékot hozott. Mindkét csapat szezoneleji­ban játszott. A BPS legjobbjai a közvetlen forma­véde­lem, a fedezetsorban Pohoczky, a csatársorban Ovcsarik és Sucha. A BME-ből Simon és Ács tűnt ki. A hideg ellenére rekordközönség nézte végig e meccset, amelyet Tary (Füleik) jól vezetett. A RPS győzelme folytán a bajnokság ismét nyílttá vált. Az első helyen még a BME áll 13 ponttal, azonban már közvetlen mögötte van a RPS 12 ponttal és a LAFC 11 ponttal. Rismatamás talán a­ TMSC a Pelsőci SC-ot 4:2 (2:1) arányban le­győzte. Az igyekvő talmásfali csapat egy helyet cserélt pelsőciekkel a tabellán. Jól bíráskodott a losonci Diamant. TORNALJA. Apátfalusi SC—TSC 1:1. LAFC - Ragyosci TC 4:1 (1: 0) Losonc, április 1. 300 néző előtt a LAFC megér­demelten győzött. Az első félidő csapkodó játékkal telt el. A félidő egyetlen gólja a 22. percben esik. Tulás büntetőjét Ménessy lövi, a lövés emberről visszapattan, de Schneller közelről beadja. 1:0 A második félidőben a LAFC feljavul és állandóan ostromoja az RTC kapuját. A 14. percben Tulás nehéz szögből lő, a lövés a belső kapufáról vágó­dik a hálóba. 2:0. A 20. percben Ménessy szőkíté­séből Schönfeld lő szép gólt. 3:0. A mérkőzés utol­só gólja a 36. percben esik. Tulák centerét kézzel ütik le a 16-oson belül, a megítélt 11-est Tulák érték­esíti. 4:0. A győztes csapat közvetlen védelme megbízható volt. A bekkek közül Lichtner volt a jobbik. A halfsor legjobb embere Ménessy volt. A csatársor csak a II. félidőben elégítette ki. E sorban a leg­jobb Tulák volt.. A BTC-nál Hódus, Holko és Tóth tűntek ki. Roller bíró nem volt eléggé erélyes,