Prágai Magyar Hirlap, 1935. május (14. évfolyam, 101-125 / 3653-3677. szám)

1935-05-28 / 123. (3675.) szám

10 Az Újpest és a Hungária kikapott a bajnokságban Budapest, május 27. (Szerkesztőségünk tele­­fonjelentése.) A magyar bajnokság utolsó for­dulója két meglepetést hozott. A bajnok Ú­jpest Szegeden szenvedett vereséget, a Hungária pe­dig Újpesten kapott ki a Phőbustól A vezetők sorrendje nem változott, ellenben megtörtén­het, hogy az utolsónak maradt Ferencváros— Újpest mérkőzésen a Fradi győzelmével beér­heti az Újpestet A liga-csapatok állása: Újpest 34, Ferencváros 32, Hungária 27, Szeged FC 26, Phőbus 21, Kispest 21, Soroksár 20, Bocs­kai 19, Budai XI. 17, II. kerület 15. Attila 15, Somogy 5 pont. A vasárnapi eredmények: Phőbus—Hungária 2:0 (0:0). Góllövők: Solty és Szikár. Soroksár—Bocskai M (1:0). Góllövők: Vargha, illetve Gábor. Ferencváros—Somogy 5:1 (3:1). gól Galambos (S), utána Sárosi, Táncos Vezető (2) és Kemény. II. kerület—Budai XL 4:1 (2:1). Fölényes győzelem. Miskolcon a Kispest az Attilát 2:1 (1:0) arányban verte meg Barna kapus hibájából. Szegeden az FC a bajnok Újpestet 2:1 (1:1) arányban győzte le Korányi II. és Bognár gól­jaival. Kocsis lőtte az Újpest becsületgólját. H. OSZTÁLY: Nemzeti—Váci Remény 6:0, Millenáris—Vasas 2:0, Drogisták—Szürketaxi 2:1, Budatétény—Nagytétény 1:1, VÁC—Er­zsébet 3:1, Csepel—Budafok 1:1. ÉSE-ligeti (Pozsony) 5:0 (2:0) Érsekújvár, május 27. Most, hogy a bajnoki évad befejeződött, úgy látszik, kezdetét veszi az igazi futball­szezon. A Ligeti vasárnapi ven­dégszereplésére már közel 1000 ember volt ki­váncsi, ennyi ember már régen nem volt az ÉSE-pályán. A közönséget érdekelte, hogy az ÉSE kissé megerősített együttese miképpen áll­ja meg a helyét egy divíziós csapattal szemben. Ez a mérkőzés azonban nem volt alkalmas ilyen összehasonlításra, mert a Ligeti a váloga­tott Borbély és Hédi, tehát két legjobb embere nélkül állott ki s főleg ezzel magyarázható igen mérsékelt teljesítménye. Az ÉSE minden tekin­tetben megérdemelte a győzelmet, jobb volt ellenfelénél, azonban a gólarány túlzott. A Li­geti levette a részét a küzdelemből s talán az egyetlen, ami rossz benyomást tett a közönség­re, hogy nem elegánsan veszítette el a mérkő­zést. . Sokat reklamált s több esetben sportsze­rűtlenül viselkedett. A pozsonyi csapatból első­sorban a veterán Meidlinger emelkedett ki, de Molnár és Michalovits is jól játszottak. Az ÉSE nem elégített ki — magas győzelme dacára sem — minden tekintetben. Csak a halfsor volt kiváló. Az első félidőben Rajnai, a második félidőben Sipőc volt a centerhalf. Mindketten nagy játékot produkáltak. A csa­társor — bár aránylag gólképesnek bizonyult — korántsem elégített ki. Ordódy a centerben finom, összjáték iránt érzékkel bíró játékos, de az összhangot még nem találta meg szomszé­daival. Kováts és Toldy a szokottnál bizony­talanabbak voltak és a két szélső is sok hibát csinált. A védelem nem volt túl nagy feladat elé állítva, de azt sem látta el túlzott biztonsággal. Az ÉSE mindkét félidőben többet támadott, de a Ligeti is erőteljeesen kivette részét a tá­madásokból. A vezető gólt Toldy lőtte s Ordó­dy volt az, aki a 37. percben gyönyörű szabad­rúgással húsz méterről belőtte a második gólt. Szünet után az ESE fölénye kiemelkedőbb Kováts szerzi meg a harmadik, Rajnai egy 11-­­ esből a negyedik és újból Kováts — egy pom­pásan helyezett lövéssel — az ötödik gólt. AUTÓ és MOTOR )­ A berlini AVUS-versenyen Fagioli (Mer­cedes Benz) győzött 49:13.2 p alatt 238.5 ki­lométer sebességgel. 2. Chiron (Alfa Romeo) 50:48.4, 3. Varzi (Auto Union), 4. Stuck (A. U.), 5. Brauchitsch (Mercedes), 6. Dreyfus (Alfa Romeo). A leggyorsabb kört Stuck érte el az előfutamban 249 kilométer­ sebességgel. A magyar Hartmann a második előfutamban ha­todik lett. )( A prágai Juhan (Jawa) győzött a bécsi motorkerékpáros versenyen 20.000 néző előtt 7.7 kilométeren 4:58.6 p alatt a bécsi Deimel előtt. Juhan megnyerte Starhemberg herceg „Kék-szallag‘‘-díját. ) ( A Prága—Nimburg—Jungbunzlau—Prága 148 kilométeres kerékpáros versenyt Haupt (Slávia) nyerte 4 óra 19.2 p alatt Losek előtt. )( Az Újpesti TE vizipólócsapata Trieszt­ben az olasz válogatottnak beillő helyi csapa­tot 8:0 (4:0) arányban győzte le. Az összes úszószámokat a magyarok nyerték. % rPMGaiA\\GfeR-HTKIj^ Ausztráliai győzelem Parisban a férfipáros bajnokságban A fér­­i egyesben továbbjutottak a csehszlovák játékosok Paris, május 37 Francapoirszág' teni­szbajj­ok­­ságaá köz­ül tegnap a férf­ipáros és női páros baj­nokság' befejezést nyert. Az előbbit az ausztráliai Crawford—Quist pár nyerte meg, amely a döntő­ben a honfitárskettős Mac Grath—Turnbird­ párt 6:1, 6:4, 6:2 arányban verte meg. Harmadikok: Le­semen­—Legény (francia) és Perry—Tudkey (angol) párok. — A női párost az angol Scriven—Stam­­mers pár nyerte az Adamoff—Sperlingné, Krah­­winkel kombinált ellen 6:4, 6:0 arányban. — Har­madikok : Berarotein—Andrius és Hahrtwtig—Yorké párnok. A vegyespáros döntőjébe a Henrotin—Legeay és a Payot—Bernard kettősök jutottak. Hiammaidi­kok lesznek: Amidnus—Bones és Mwtthieu—Screven. A férfiegyesben a csehszlovák játékosok tovább haladtak. Menzel a francia Ztesti­oinearat 6:1, 6:4, Malecsek a francia Bingeont 9:7, sor. és Galoppét (Svájc) 1:6, 6:0, 6:3, 6:2. Caska az angol Fireéh­­watert 12:10, 7:5, 6:0 arányban győzte le. A ma­gyar Ferenczy az angol WiMetől kikapott, mag a prágai Hecfai László atz angol Bdaifemgot-t 8:6, 6:1, 6:1 arányban verte meg. A női egyesben a prágai Csepková az angol Iri­­barnetől 5:7, 1:6 arányban kikapott.­­ A chilei Lizán­a Rosambert (francia) győzte le 6:3, 6:2-­ne, de a második fordulóban Mathieutől esti, 0:6 arány­ban kikapott. Nyugati kerület-Nyuptszlovenszkói zsapa 4:1 (1:1) Pozsony, május 27. (A P. M. H. pozsonyi sport­­szerkesz­tőjétől.) Az MJLSz nyugati kerületének vá­logatott csapata Pozsonyban 4:1 (1:1) arányban győzött a nyugati zsapa válogatottja ellen. Mint­egy 1500 főnyi közönség volt szemtanúja a két­csapat mérkőzésének, amely időnként érdekes küz­delmet hozott. A kerület válogatottja végiig jobb volt és rászolgált a győzelemre. Sőt több gólt is rúghatott volna, de csatárai a kapu ellőtt renge­teg helyzetet elhibáztak. Braun bécsi bíró vezette a mérkőz­ést, amely a csupa támadásaival kezdő­dött. Az első percekben mezőnyjáték folyik, majd lassan kialakult a zsupa-csapat enyhe fölénye. A 11. percben esik az eső gól, amely a zsupa csapa­tát juttatja vezetésihez. Kosztka keresztülmegy a kerület-csapat védelmén és beadását, Hofmann be­fejezi. A kerületi válogatott nem csügged, hanem támadásba megy át. A kaupa teljesen visszaszorul térfelébe, de a kerület csatárainra tologat az el­lenfél kapuja előtt­,­­úgyhogy fölénye ment jut gó­lokban kifejezésre. A 19. percből végre siker ko­ronázza a magyar csapat támadásait. Müller ki­ugratja Schmidtet, aki berúgja a kiegyenlítő gólt. A félidő hátralevő részében továbbra­ is a kerület csapata van fölényben, de gólt, nem tud elérni. Helycsere után eleinte ellaposodik a játék. Az 5. percben Precs megszökik a Schmidt által kapott labdával és védhetetlen gólt rúg a kifutó kapus mellett A 8. percben Kaiser kapura lő, a labda Schmidt testén irányt változtat és a vetődő kapus melett utat talál a hálóba. Már 3:1-re vezet a ke­rület csapata. Három perccel később pompás ak­cióval közelíti meg a kerület csapata a zsu­pa kapuját, Schmidt Precshez passzol, aki be­rúgja a kerület negyedik gólját. A zsupa csapata teljesen visszaesik és fejvesztetten játszik. A mér­kőzés hátralevő részében már nem történik külö­nösebb esemény. Mindkét csapatnak volt több gólhelyzete, de az eredmény már nem változik. A kerület csapatának jó teljesítménye kellemes meglepetést keltett. Kimondottam gyenge pontja nem volt a csapatnak. A védelem a kezdet bi­zonytalan játéka után, szünet után elsőrangú tel­jesítményt nyújtott. Borbély és Zankl egyformán jók voltak. A halfsor legjobb embere Hédi volt, a d­e Hronec is pompás centeribalinak bizonyult. A csatársorban a belső trió volt jó. Müller nagy kedv­vel játszott és kitűnő labdákkal látta e­l partne­reit.. Schmidt volt a csatársor legjobb embere, de Kaiser sem maradt sokkal mögötte. A szélsők kö­zül Pfeifer tetszett­­ jobban. Nagy csalódást okozott a zsupa válogatottja,. A védelem bizony­talon volt végig, csak Sors volt észrevehető. * A Virágvölgy ifjúsági csapata nyerte a pozsonyi villám térn­át Pozsonyi szerk­esz­tőségünk jelenti: A nyugati kerület és zsm­pa 32 ifjúsági csapatá­nak részvételével villámtorna folyt le Pozsonyban. A mérkőzéseket délelőtt három pályán bonyolítot­ták le kétszer 10 perces időtartammal. A döntőbe a Virágvölgy és a Slávia csapata került. A Virág­­völgy 2:0 (1:0) arányban győzött s így megnyerte a villámtornát. A diskáposztás ünnepi külsőségek között folyt le a Bratislava-pályán. A vülámtarca védnöke Zsák tábornok volt. CSEH- ÉS MORVAORSZÁGI EREDMÉNYEK PRÁGA: Bohemians—SK Pilisen 3:3. Barát éi goe, szombaton. — BRÜNN: Wackett, Bécs—Mo­ra­vská Slavia 3:2 (1:2). Nemzetközi. — PROSS­­NITZ: SK Proetejov—Slovan, Bécs 1:1 (0:0). Nem­zetközi. — BRÜX: DSK—DFK Komoteuu 5:0 (3:0) — ZLIN: SK Bata—SK Zsidenice, Brünn 1:0 (0:0). Meglepetésszerzű vereség. — KARLSBAD: KFK—­ AFK Kőim 3:2. — ZEPLITZ: SV Bohém­bach-­­VfB. Tepliitz 2:1. — M­­ üSTRAU: Északkeleti né­met megye—Sziléziai zsupa 8:2. — JUNG­BUNZLAU: SK—DSV Lei­pa 2:1. — GABLONZ: BSK— DSK Haida 9:1. — BUDWEIS SK Deeke B.—Viktória Pilisem 1:0, Stadion DFC 3:1. — NÁ­­CHOD: SK Csechie Karlin 7:1. — HODOLÁNY: SK—­Slovácká Slavia 5:0. — ROKICSÁNY: SK Pilisen—SK Rokocsány 2:1. — KLADNÓ: SK— Viktória Nusle 9:0. — KÖNIGGRAETZ: Slavia komb­., Prága—SK 6:3. KÜLFÖLDI EREDMÉNYEK OLASZORSZÁGBAN a Juventus és Ambrosiana egyforma ponttal vezet, míg a Fiorentina kikapott. Az eredmények: Ambrosiana—Torino 4:0, Paler­mo Lazio, Róma 2:1, Triestimo—FC Nápoly 0:0, Javorino—Saanpiendairena 0:0, Bologna­—Brescia 3:0. Aletssandria—­Fiorcintinta 2:0, Jiuvenitius—Pro Vercelli 3:0, AS Róma,—FC Milánó 1:0. SVÁJC: Everton (Anglia) szombaton Kreuzlin­­genben a­z FC ellen 10:1, vasárnap Zürichben a­ Városi team ellen 3:1 arányban győzött. — Baj­noki mér­kőzések: Larusannne—Nordstern 3:0, Lo­­carno—FC Bern 3:1, Obalux de Fonds—Servette Genf 0:1. GRONINGEN: Éeza Mid­lamdia—Eseaiknémetor­s7.ág 3:1 (1:0). NÉMETORSZÁG: A bajnokság meglepetése, hogy a berlini H­ert­ha kiesett, mert a Vohrwaerrhs Gleiwitztől 1:2 arányban kikapott. A chemnitzi rendőrség csapata, a York Instarburgot 8:1, az Elmsbüttel a Schalke 04-et 2:1, a Hannover 9 a Stethiner SC-ot 4:1, a VfB. Stutttgarrt a Sp. Vg. Fürtshöt 3:2, Hanau a SV Jénát 2:0, a Pihönix Ludwigsshafein a VfR. Kölnt 4:1 és a VfR. Bem­­rafJh a VfR. Mannshehm­ot 3:2 arányban győzte le. BÉCS: A bajnokságban szombaton a Wacker a Libertast 2:0 arányban győzte le. Miután vasár­nap a Hakoah is kikapott a Sportclubtól 1:3 arányba­n, a kiesés kérdése csak az utolsó fordu­lón dől el Vasárnapi egyéb eredmények: Rapid— Austria 5:2, Vienna Frern­d­edtoirfer AC 4:1, Admi­­na—Favoritner SC 5:1, Wiener AC—FC Wien­erl. Heksch a „Masaryk maratoni­ futás" győztese Prága, május 27. A Lana—Prága maratoni fu­tás Masaryk elnök vándordíjáért izgalmas küzdel­met hozott. Győzött Heksch (volt Hagibor) 2 óra 47:30.6 p. alatt 200 méter előnnyel Lunak (Slavia) előtt, aki 2:48:07.6 p. alatt lett második. 3. Bacsók­­(Star), 4. Takács (Slavia), 5. Csernik (Sparba), 6. .Jelinek (rend­őrség), 7. Béna (Spairta), 8. Hro­­nek (Star), 9. Kocsi (főiskolás), 10. Brunner (Spairta), 11. Sulz (Sparha). 4* ) ( Erdélyi futó nyerte a görög maratont. Athénból jelentik: Az olimpiai stadionban va­sárnap tartották meg a balkáni maratoni futó­versenyt. Győzött a brassói Gaál 3 óra 7:40 p eredménnyel. VTVÁS )­ Magyarország egyéni tőrvívóbajnoka Bay (BEAC) lett 17 ponttal Székelyhidy és Idrányi előtt, akik holtversenyben osztozkodtak a má­sodik helyen. 4. Eckl, 5. Andrea (Portugália), 10. Dunay (Európa-bajnok). — A Terstyán­­szky-kardvívó emlék­versenyt Szarvason Raj­csányi nyerte 10 győzelemmel Rasztovics előtt. 3. Dr. Molnár (Szarvas).­­­ Nürnberg—Prága válogatott vívómérkő­­zésen a kardvívást a csehszlovákok 10:6 aránya­ban nyerték meg. Dr. Klein 3, dr. Neményi 1 győzelmet aratott. Tőrben a csehszlovákok 9:7, epőben a vendégek 10:6 arányban győztek. BOX és BIRKÓZÁS )( Nagyszombatban az AC Jánosik boxcsapata a brünni Zsizskával eldöntetlenül, 8:8 arányban mérkőzött. Az eredmény hízelgő a nagyszombati klubb­a, miután a morva csapatban több bajnok szerepelt. A legszebb eredményt a Bzteveaaszkói bajnok Várna érte el Prikrvl elllen. )( Csehszlovákia birkozócsapata Bécsben az osztrákokat 4:3 arányban győzte le. )( A prágai Müller Párisban a néger Dinfot a 1­9-ék menetiben kivtéeedl legyőzte, 1935 május 28. kedd. Tiszta arcbőr M nap alatt • mHB COBALL CMHXfl­t (száraz regy náros). Már harmadik nap arcád javul az arcbőr érimz­et­­lenül és az clunang hiba, o. m. aneplő, pattanás, miteaszer, májfolt, nagy pórus, ráncos bőr, öreges kinézés teljesen megszű­nik. Biztos eredmény. Ára Ki ÍL— VÖRÖSRÁK GYÓGYSZERTÁR Bratialava^, Mihály-u­cca 20._____ K(>Z<iAZI)A&ÁG Január 1-től helyreállhat a magyar­csehszlovák kereskedelmi szerződéses viszony Budapest, május 27. A cseh­sztovák kieresk­o­­dekná d­elegáció dr. Niederte követségi tamnécsoc vezetásével progranszor nem­ megérkezeáit ée G ® o«nbaibcHi délelőtt megtkeffidőntök a magyar— csehsiztevánc keneekelemi tárgyalások. Mint ismeretes, a tárgyalások ez al­kaJoammal nem csupán a kölcsönösen bebocsátandó áru­­mennyiségek megállapítására vonatkoznak, ha­nem azt is célozzák, hogy a két állam közötti szerződéses viszonyt, amelyet Csehszlovákia az 1930. év végével felmondott, ismét helyre­állítsák. Az eddigiek szerint az efső teendő az volna, hogy a két állam polgárainak és áruinak az ugy­­nevezett legtöbb kedvezmény­ek­vél tűzte eztBák. ★ ügy a magyar, mint a cseheztomkaró, de fSlo ép­pen a szlovenszkód és a kárpátaljai gazdasági közvélemény élénk ér­teklődKtesel kreéljá a ma­gyar—csehszlovák tárgya­lásokait és a fenti hi­va­­talos jelentés arra enged követik estetni, — amit kül­önben Nieden­e követségi tanácsos a Prágai Magyar Hírlap részére pérntekem adott nyilatk­o­­zatáb­an fe h­angoozta*otifc, — hogy a legtöbb ked­vezmény elvének érvényesátése a két ország kö­zötti forgalomban mégis valóra válik és ezzel megnyilik az irt a rendes keresked­elm­ ezeraSIesee viszony felvételéibenz. A mai kompemációs rendseser, amint azt is a­é­­telten teszögezetük, nem vált be s mindkét, neessník megn­yu­livániu­k- az az óhaj, hogy visszaá­llítsák a rendes s­zerződéses viszonyt. A magyar kereske­­delmi kormány érdeme, hogy a legtöbb kedvez­mény elvének a kompenzációs egyezménybe való felvételére vonatkozó indi­tványával megtette az első lépéseket és ezzel kifejezésb­e jutctatta szán­dékainak őszinteségét, de dícséretreméltó az is, hogy csehsztovák rész­ről el­betn azonnal hozszá­­járultaik a magyar ianditvány elfogadtáséhoz. A legtöbb kedvezmény elvének alkalmazása nagy lépést jelent a rendes kereskedelmi szer­ződés megkötése felé vezető úton s reméljük, hogy 1936 januárjától kezdve a magyar—cseh­szlovák külkereskedelmi forgalom már nem kompenzációs egyezmény, hanem hosszúlejá­ratú rendes kereskedelmi szerződés alapján bonyolódik le. A most készülő szerződés, mely ez év végéig ma­rad érvényben, m­ég kompenzációs egyezmény lesz. (Bankszünet lesz áldozócsütörtökön.) A cseh­szlovákiai­ bankok és pénzi­ntézetek május 30-án, áldozócsütörtökön ünnepi szünetet tartama­k. (Készül a kamarák gazdasági tervezete.) A csehszlovákiai kereskedelmi kamarák, am­int jelentettük, nagyszabású gazdasági tervezetet készítenek. A tervezet ügyében most újabb ankét volt a prágai kamarában. A kamarái gazdasági tervezete a termelés valamennyi ágát feléli és kiterjed az állami és a közintéz­­mények gazdálkodására, valamint az adókér­dések egész sorára is. (Ismét üzembe helyezik a korompai rézműve­­ket.) A Korompai Közművek Rt adét rendes köz­gyűlését rövidesen megtartja. A Pozsonyba os­­­szeh hívott közgyűlés a Korompai Kézművek üze­­mének újbóli fölvétele tárgyában is határozni fog. (Elmarad a csütörtöki pozsonyi terménytőzsde.) Május 30-án, áldozócsütörtököm a pozsonyi ter­­ményfőizside ünnepi szünetet tart. A következő tőzsdenap j­­ná­cus 3-án, hétfőn lesz. (A pozsonyi Gyapjuaukció Rt. mérlege.) A pozsonyi Gyapj­a­ukció Rt. 1934. évi 5528 korona tiszita nyereséget tüntet ki. m­értege A vál­laltat részvénytőlké­rc 651.000 korona. (Élénk a gyapjú-világpiac.) Londonból jetem­ák: A harmadik gyarmati gyapjuánverésen a hét elején 9167 bála gyapjú került árvenően­ (közte 2415 bála délameri­kai származású), melyből 7229 bála vevőre is talált. A vásár igen látogatott volt és élénk üzlet fejlődött ki. Keresztezett te­nyésztésből a választék jó volt, merinél gyapjú­ban gyengébb. Az Ausateál-merimó gyapjú ára jól tartott volt. Finom, középtfinom és durva »j­­zélandi gyapjú és Pumtáfl gyapjú valamivel ma­gasabb áraikon kelt el a legfinomabb minőségű Ugyanez volt­ a helyzet és gyengébb fokfölt fethéngyapjúban, továbbá finom és középéid­oal nyo­­nott m­edvegyapjúban is.