Prágai Magyar Hirlap, 1935. május (14. évfolyam, 101-125 / 3653-3677. szám)

1935-05-07 / 105. (3657.) szám

1935 május 7, kedd. ?PAGAI.A­­ G^AR.HIRLag Magyar csapatok sikeres napja a divízióban Jt Püleki JC Pozsonyiban legyőzte a J A Komáromi FC nagy győzelme a Vas fölört ■ A Munkácsi SE megverte a kassai CsSK-ot • Pozsonyban kikapott a Zólyomi TC, Nyitrán a Ruttkai FC, Pöstyénben a Trencséni TS ■ ■ A Rusj nehéz győzelmével végződött az ungvári derby Prága, május 6. A sllovenszkói divízióban vasárnap az összes magyar csapatok jól szerepel­tek. Pozsonyban a Fülesd TC az utóbbi időben legyengült Ligetit verte meg és ezzel újból vis­­­szaszerezte magának a második helyet. Nagysze­rű győzelmet aratott a Komáromi FC a Vas ellen, miután azonban a Pöstyéni FC és a Nyitrai AC is győzött, helyzete az utolsó előtti helyen a gólarány révén javult a kiesési zónában. A Bra­­tislava odahaza könnyen győzte le a Zólyomi TK-ot, amely így az utolsó helyre került.­­ Ke­leten az ungvári derby a CsSK és SK Rusj kö­zött az utóbbi egy gólos győzelmét hozta. A Mun­kácsi SE a kassai CsSK-át bravúrosan legyőzte és helyzetén nagyot javított. Füleki TC — Ligeti UC (0:0) Pozsony, SK Biratislova-pálya, 3000 néző. Báró: Tab­ozai: Alacsony nívójú, unalmas mérkőzést vívott a két csapat, melyből a fülekiek az erőtel­jes finisükkel megérdemelten kerültek ki győz­tesen. Az első félidő egyenrangú ellenfelek küz­delmét­­ hozza. A ligeti taktikailag jobbnak bizo­nyul, azonban egyik csa­pat centánsiora se tu­dja kihasználni a kínálkozó jó helyzeteket. Szünet után a Ligeti erőssit. Jó ideig fölényben is ját­szik, Mayer II.-nek, majd Müllernek van jó hely­zete, de az előbbi mellé lő, Müller lövését pedig Gordos menti. A mérkőzés végén az FTC erős finist diktál s a 41-ik percben Horatius labdájá­val Juracsek megszökik, lövését Antos kiejti, de Juracsek ott terem és a hálóba guritja a labdát. A fülekiek legjobb csapatirésze a közvetlen vé­delem volt s ott is Felföldi erőteljes biztos játéka emeik­ke­dett ki. A fedélzetso­rban Hudec tűnt ki, m­ig Csukás gyenge teljesítményt nyújtott. A tá­­m­adóssal legjo­bb és egyben legveszedelmesebb embere a két szélső volt. Feléig Juracsek volt ersőrangú. A belsők túl kényelmesek­ voltak. A Ligetiben újra játszott Hédi, aki már kitöl­tötte büntetését, valamint új jobbszárnmyal állt íkii a Ligeti. Poschwantz jo­bbszélső jo­bb volt mint elődje, Bíró, azonban gyenge a csatársorban. Müller tűnt fel itt leginkább, akiinek azonban minden fáradozása társainak a telhetetlenségém hajótö­rést szenved. A fedezet sok­ban Hédi tűnt ki, míig a védelemben Meidlinger volt a legjobb em­ber. Antos kapus a gólnál súlyosan hibázott. SK Bratislava — Zólyomi TK 2:0 (1:0) A BrnatMava utolsó din­váziómeccsére Kardos nélkül, de viszont Sveccel, a TTS volt hátvéd­jével megerősödve ált ki A ZTE csak az első negyedórában volt veszélyes ellenfél. Innenitől kezdve fokozatosan esett vissza , szünet után már a Bratislava uralja a mezőnyt. A zólyomiak legjob­b embere Horváth kapus volt, aki parádés védéseivel góloktól mentette meg csapatát. Mel­lette még Varga, Klen és Muth tűnt ki. Az SK Bratisilavában­ a közvetlen védelem biztosan állt a lábán. A hali sorban újra Jurcsák volt a leg­jobb, míg a támadósorban Maszarovics és Kosztka nyújtotta a legjobb teljesítményt. Bulla nem tudta feledtetni Kardost, aki nagyon hiányzott a táma­dások felépítésénél. Hatalmas imámban kezd a ZTE, de ennek elle­nére ne­m nagyon veszélyes. A Bratislava túl ké­nyelmesen játszik, de így is mindjobban feljön, de a zólyomi védelem, Horváth kapással az élén mindent ment. A 37. percben Luknár 20 méteres büntetőjét Horváth csak kűri­­lni tudja éppen Ma­szarovics elé, akinek lövése kapusba jutna, ha Midróaik­­ hátvéd kézzel ki nem ütné a labdát. A megítélt tizenegyest azonban Kardos élesen mellé lövi. Két percire rá azonban Maszarovics megszö­kik s beadását Bulla közelről befejeli. Szünet után már csak a Bratislava aiz­ur a pályán. A 11. perc­ben Kosztka nagyszerű gólt rúg s hogy további gól nem esik, a­z egyedül Horváth kapus parádés védéseinek tudható be. Mahler gyönge báró vesz­­tett volna, de az E. Rapid kapusa, Gábris szenzáció­san védett. Góllövők: Lengyel, Weisz és Sass. A KFC 11 legjobbjai: Csizmazia, Hadaniek, Weisz, Simon III. és Weintraub. Az E. Rapidnél a kapu­son kívül csak Maher és Jankulár tűnt ki. Nyitrai RC - Ruttkai FC 3:2 (2:0) Kétezer néző előtt folyt az izgalmas divíziós mérkőzés, mely a helyi csapat megérdemelt győzel­mét hozta. A ruttkai csapat csak szórványos kitö­résekkel kísérletezett, melyek azonban megtörtek a nyitrai védelmi vonalon. Az első gólt Pohle ideá­lis beadásából Pehacsek fejelte, majd a 39. percben Pohle kettőre szaporította a gólok számát. A má­sodik félidőben Nyitra megérezte a kezdet erős tempóját és kissé alábbhagyott. Ekkor a vendég­csapat lendült támadásba. Kapu előtti kavarodás­ból sikerült is Seidel révén szépíteniük az ered­ményen. Több ruttkai támadás után magára talál a nyitrai csatársor és Pehacsek újabb góllal fejez be egy szép akciót a 40. percben. Egy percen be­lül váratlan ruttkai lefutóéból született meg a végeredményt beállító második ruttkai gól Seidel révén. Kupric báró objektív, de erélytelen volt. Kornerarány 8:2 Nyitra javára. Pöstyéni PK - Trencséni TS 2:1 (1:0) A Pöstyékben lejátszott mérkőzésen a honi csa­pat győzött megérdemelten Budai és Micsodh gól­jaival Trencsén részéről Fekete volt eredményes. A vendégek durváskodtak, míg a PFK meglepett fejlődő technikájával. Veres (Pozsony) bíráskodá­sa nem elégített ki. A divízió állása az utolsó forduló előtt: A KELETI CSOPORTBAN: 1. Bratislava 18 15 1 2 65—21 31 2. Füresd TC 17 9 2 6 34—25 20 3. Trencséni TS 17 7 4 6 29-® 18 4. Vas, Pozsony 17 6 5 6 29—35 17 5. Ruttkai FC 17 8 0 9 46-61 16 6­­ Komáromi FC 18 6 3 9 28—36 15 7. Ligeti FC 17 5 4 8 27—30 14 8. Pöstyéni FK 17 4 6 7 28—36 14 9. Nyitrai AC 17 5 4 8 34—14 14 10. Zólyomi TK 17 5 7 9 26—38 13 A kiesési zónában tehát a Komáromi FC a Li­geti, Pöstyéni FC, Nyitrai AC és a Zólyomi . K áll. Komáromi FC — VAS, Pozsony 5:1 (2:0) Komárom, május 6. A KFC utolsó és legfonto­sabb mérkőzését több mint 2500 főnyi közönség nézte végig. A hazai csapat a következő összeállí­tásban futott a pályára: Ványa — Virágh, Czdrók —Kuszola, Vitálos, Simon II. — Csivre, Sós, Papp, Enodh, Gleisza. A Vasból hiányzik a beteg Fürér. A KFC a mérkőzés nagy horderejének tudatában óriási vehemenciával fekszik a küzdelembe , már az első öt percben két góllal terheli meg az elfo­gult Vas hálóját. Az 1. percben Csivre szögletru­­gását Enoch befejeli, az 5. percben pedig Simon II. 16 méteres lövése védhetetlen. A 12. percben a mérkőzés egyik legszebb akciója pereg, a labda Sós—Enodh—Gleisza lábáról Papp elé kerül, aki­nek lövését a Vas kapus azonban kiöklözi A kö­vetkező percekben Vitálos egy összefutásnál meg­sérül és erősen sántikál. Most a Vas is szóihoz jut, de a komáromi védelem — még bizonytalankodása ellenére is — biztosan rombolja szét a támadásait. A 32. percben Vitálos Ivett szabad­rúgását Enedli fejjel Papp elé tálalja, a center azonban 4 méterről kapásból fölé lövi. A félidő végéig a KFC marad fölényben, de gól nem esik. Szünet után ismét a KFC a kezdeményező, de csahamar kitűnik, hogy Vitálos már nem bírja és kiteszik a jobb szélre, Sós lesz a középfedezet, Csirre pedig a jobbösszekötő. Ez a változás a Vasnak kedvez s Czirók könnyel­­műsködése folytán Tuma védhetetlen gólt rúg. (2:1). A KFC most összeszedi magát. A 15. perc­­be Vitálost felvágják. 11-es, amit Papp behelyez. (3:1). Két perccel később Csivre szögletrúgását a kapus k­iöklözi Sós elé, aki 18 méterről védhetet­len gólt rúg. (4:1). A KFC fölénye egyre tart, de állandóan jobbra játszik, ahol a sérült Vitálos nem teljes értékű harcos. A 36. percben mégis Vitálos rúg úja­bb komáromi gólt, mert magas — beadás­nak szánt labdája — a kapus feje felett a hálóba esik. (5:1). A hátralévő negyedóra már eredmény­telen komáromi támadásokkal telik el. A KFC a szép győzelmet, még ilyen gólarányban is, megérdemelte. Teljes klasszissal volt jobb az ellenfelénél. A csatársor legjobb embere Enoch volt, aki majdnem minden gól előkészítésében részt vett. Rajta kívül különösen Papp és Csivre tetszett, míg a fedezetsorban mindhárom játékos, sőt a hátravont Sós is kitünően megállta a helyét. A védelemben Virágh és Ványa volt biztos pont, míg Czirók sokat könnyelmüsködött, általában le­szögezhetjük, hogy a KFC kitűnő napot fogott ki s még sokkal nagyobb ellenfelet is legyűrt volna. A Vas végig lelkesem küzdött, de valahogyan hiányzott belőle az irányitó játékos. Leginkább Hodek, Ujváry II. és Lukács tetszett. Novik most is kifogástalanul vezette az erős i­aani, de durvaságmentes mérkőzést. ELŐMÉRKŐZÉS: KFC 11—E. Rapid 3:0 (2.). A második osztály derbije a KFC tartalékcsapatának biztos győzelmé­vel végződött. Az eredmény még nagyobb is lehe­ Munkácsi SE — Kassai CsSK 1:0 (0:0) Munkács, május 4. (Tudósítónk távirati jelenté­se.) Az MSE kitűnő játékával győzött az erős kas­sai cseh csapat ellen Kain góljával. Bíró: Gorilo­­vics jó volt. A meccs jó védelmek és rossz csatár­sorok küzdelmét hozta. Az MSE Tomkó nélkül és a II. félidőben a sérült Hajlik II. nélkül 10 ember­rel is győzni tudott. Jók voltak: Kompti, Born­­stein, Zdiarszky, Csorba, Fialko, Hajlik II., illető­leg Maly és Chavko. SK Kast - CsSK, Un gvár 4:3 (1:1) Ungvár, május 6. (Távirati jelentés.) A CsSK-pá­­lyán lefolyt mérkőzés a vendégek nehéz győzelmét hozta. Góllövők voltak: Ivancsics, Krajnák, Krizs , Kovács az SK Rusj, Skladár (2) és Pospisil a CsSK részéről. Jól bíráskodott Gottlieb. A divízió keleti csoportjának állása: 1. SK Rusj 11 7 2 2 35—21 16 2. Iglói AC 11 6 3 2 22—14 1é 3. Kassai AC 10 6 1 3 29—23 13 4. CsSK, Kassa 11 3 4 4 21—25 10 5. Beregszászi FTC 12 2 4 6 21—25 8 6. Munkácsi SE 10 3 1 6 14—23 7 7. CeSK, Ungvár 11 2 3 6 16—27 7 Az utolsó mérkőzéseken a KAC—MSE és a KAC—CsSK, Ungvár meccsek döntik el az utolsó hely kérdését. Amennyiben a KAC megnyeri mind a két mérkőzést és a Rusj elleni meccset is meg­semmisítenék, reménye van e kassai csapatnak a bajnokságra is. A Kassai Sport Club nyerte a MLSz északi kerületi bajnokságát Kassai SC - Kassai Törekvés 2:1 (2:0) Bajnoki döntő Kassám, 1000 néző. Biró: Árva. Az MLSz-ba­jnokságban eddig a Törekvés egy ponttal vezetett, így ettől a meccstől függött a bajnokság sorsa. Ma már két csapat a legerősebb fel­állításban játszott, hogy megnyerje a bajnokságot s ezzel kvalifikálja magát a divíziós bajnokságba. Ez a KSC-nek sikerült, amit nagy lelkesedéssel vávot ki magának. — Kezdés után a KiSC intéz támadásokat Jeles kapuja ellen és a 9. percben Bresztl megszerzi a vezető gólt. Emre a Törekvés hatalmas ellen­támadásiba megy át, de a KSC vé­delme Li­ptáik kapussal az élen, minden akciót el­hárít. A Törekvés-csatárok akcióit nem kísérte szerencse, ezzel szeimben a 41. percben KSC támad, Kainz újból pompás beadást csinál, melyből Bresztl ka­pásgólt rúg. Szünet után a Törekvés azonnal hatalmas tem­pét diktál, hogy a­­ két gól hátrányt behozza. Fö­lénybe ís jut, de a góllövéssel n­in­cs szerencséje. A 8. percben ZÁmmeomorun által beadott szép lab­dából Dub­y fejes gólt ad (2:1), de később sorra rontják a legjobb helyzeteket. A Törekvés ki­­egyenlítő gólja, állandóan a levegőben lóg, de a KSC-játékosok mindig szerencsésen vetik közbe magukat. Az utolsó negyedórában a KSC is szó­hoz jut­, d­e ezután már csak az eredmény megtar­tására törekszenek.­­ A Törekvés rossz taktiká­val dolgozó csatársora miatt vesztette el a mér­kőzést. A győztes csapatban a már említett véde­lem (Lapták, Wnek, Korechek­), valamint Sl­ivkár, Kaim és Bresztl váltak ki A Törekvésből Kútba oek, Drnaid, Dub­y és Zimmermann váltak ki. Kassai Törekvés S-B.—KSC I-B. 5:1 (2:1). Baj­noki: Boré Kaufces. A Törekvés góljait Kovács (3), Horuibeczky, a KSC-ét Molnár rúgta. CsSK gyermek—KSC gyermek 5:3 (4:1). 9 Tátralomnic állami klimatikus fürdő a lottviiei csúcs lejtőjén gyönyörű fekvéssel. Egészé­ri üzem. Mérsékelt árak a „Praha“ nagyszállóban, vagy a „Lomnica“ és a­­ jSlovensky Dom“ szállodákban. Vízgyógyá­­szat, 4 teniszpálya, uszoda, csónakok, golf, toolleyball, gyermekjátszóterek, lovaglás. Felvilágosítással a tátralomnici fürdőigazgatóság szolgál. Fenyőháza (Lubodina), Szlovenszkó elragadó és kies állami fürdőhelye Via, erdő, sport, szórak­ozás. Szénsavas és sós fürdők. Szliács fürdő 34 fokos meleg, vasas, szénsavdús ásványvíz, Európában nincsen párja. Fürdő- és ivókú­­rák. Hét, modern kényelemmel berendezett állami szálló. Elsőrangú éttermek. Az ideg- és szívbetegségeket, az érrendszer bajait, a női betegségeket, a hurutokat, az izzadmá­­nyokat, a köszvényes anyagcserebetegségeket és a vérszegénységet gyógyítja. Rendkívül jó eredmények hátgerincsorvadás gyógyításá­nál. Jelentősen mérsékelt árak. Felvilágosod­ással a szliácsi fürdő­­igazgatóság szolgál: SliáC. Csorbató Csorbató Csehszlovákia legmagasabban fekvő fürdő­helye. Ideális nyári üdülőhely, a turisztika és alpi­­nizmus közponja. Gyógyít vérszegénységet, légző­szervek hurutját, kivéve tuberkulózist, bronchialis asthmát, szénahurutot és neuraszténiát. Ideális üdülő­hely lábbadozók számára. — Lakás az állami „Hvie­­zdoslav“ és „Kriván“ szállodákban és azok depen­­danceaiban, Vizgyógyintézet. Uszoda, csónakázás, tenisz, vitorlázás, wolleyball, vadászat, halászat. 1350 m- a tenger színe I I ii fölött, klimatikus t/UtfA Hu­lll magaslati gyógyfürdő. A Sparta magas gólarán­­nyal legyőzte a DFC-ot Prága, május 6. Az állami liga 19. fordulója a favoritcsapatok győzelmét hozta. A Sparta 6000 néző előtt 5:1 (2:0) arányban legyőzte a német DFC-ot Cejnár kitűnő bíráskodása mellett. A gó­lokat Nejedly (2), Braine (2), illetve Ullanoff (ön­gól) és Weingarten rúgták.­­ Szombaton az AFK Kolin a Csechie Karl­nt Prágában 2:1 arányban legyőzte és igy az utolsó helyen a Bohemianst beérte TEPLITZBEN a Slavia a TFK-ot 3:0 (2:0) arányban verte meg Sobotka, Kopecky ás Svo­­boda góljaival. Zsenisek bíró a TFK e­gy gólját nem adta meg. PROSSNITZBAN a SK a Bohemianst 3:1 (1:0) arányban verte meg 3000 néző előtt. Bíró: dr. Brüó Gyula (Pozsony) volt. PILSENBEN a helyi derby a Viktória és az SK között gólnélküli eldöntetlenre végződött. A mecs­esén 61 fault, esett — gól helyett.. Jó bíró volt a a petraui Kratochwill. BRUNNBEN a Zsidenice durva meccsen 2:0 (2:0) arányban győzte le az SK Kladnót Jerhot gyenge bíráskodása mellett. 10.000 néző előtt Mo­­ták és Rulc volt eredményes, a­z utóbbi ti­erből. A bajnokság állása: Zsenisek súlyosan megsérült. A teplitzi Spartak TFK meccsen Zseniselic, a Sparta válogatott hát­védje összeütközött Pályival. Az esés következté­ben kettős csonttörést szenvedett, úgyhogy a ki­váló „öreg“ hátvéd egyelőre harcképtelenné vált. 1. Slavia 19 12 6 1 68:25 30 2. Spearta­ 18 14 1 3 60:21 29 3. Zsidenice 19 10 4 5 39:36 24 4. Vffikrema Pu­lteen 19 10 3 6 34:27 22 5. Proeterov 10 7 6 5 38:36 21 . Kiadóé 19 9 1 9 40:43 19 7. Teplijaer FK 19 7 3 9 34:40 17 8. SK Pollsen 18 6 4 8 32:37 16 9. DFC 18 5 4 9 32:42 14 10. Oeedhje Karim­ 19 4 3 12 30:55 11 11. Borhemians 19 2 6 11 27:49 10 12. AFK Kolí ® 18 4 2 12 26:49 10 Svájc-Írország 1:0 (0:0) Basel, május 6. Gyönyörű időjárás mellett, 23.00 néző előtt Svájc nemzeti csapata elismerésre méltó győzelmet aratott az Arak ellen. A győztes gól ugyan 11-esből esett W. Weiler révén, de a győzelem reális volt. A svájci csapat k­iünő for­mában játszott Az íreknél Foley kapus, Dunne és Gaskins hátvédek voltak jók. Az utóbbi okozta kezeléssel a gólt. Az ifi csatárok puhán játszottak. Jó bíró vollt a bécsi Beránek.­­ Az írek szerdán Kölnben a német válogatott ellen álltaik ki