Prágai Magyar Hirlap, 1935. május (14. évfolyam, 101-125 / 3653-3677. szám)

1935-05-14 / 111. (3663.) szám

1935 május 14* hbőé* Vége­tért­ek a divíziós küzdelmek Szlovenszkón Győzött Fűteken a Pőstyéni FK, kiesett a Nyitrai AC A keteti csoportból a Munkácsi SE távozik ■ ■ A Füleki TC csak jobb gólaránnyal tartotta meg a második helyét a Trencsénnel szemben ■ ■ Vasárnap Pozsonyban kikapott mind a két magyar csapat Pozsony, május 13. (Saját tudósítónktól.) Va­sárnap befejeződtek a szlovenszkói és ruszin­­szkói divízió első évfordulójának küzdelmei. Bajnokok az SK Bratislava és az ungvári SK Rusj. A döntőbe került a Füleki TC is, amely azonban vasárnap saját pályáján kikapott a Pőstyéni FK-tól és így csak jobb gólaránnyal tudta megelőzni az ugyanannyi pontot elért Trencséni TS t. A kiesés sorsára a Nyitrai AC és a Munkácsi SE jutott.­­ Az állami ligában a selejtezőmérkőzéseken a szlovenszkói győztes vesz részt. A vasárnapi eredményei Ruttkai FC — Vas 2?1 (0:0) Teljesen megérdemelt győzelmet aratott a ruttkai csapat a Fürst és Sperlich helyén tarta­lékkal játszó Vas ellen. A ruttkaiak minden te­kintetben jobbak voltak ellenfelüknél, melynek egyes játékosai sokszor magukról megfeledkez­ve, durva játékkal igyekeztek az ellenfél táma­dásait megállítani. Legjobb csapatrészük a köz­vetlen védelem volt. A halfsorban Szekerka, elől pedig Seidl és Tardaj tűnt ki. A Vas messze maradt igazi formájától. A közvetlen védelem Újvári I. kiállításáig hibátla­nul működött. Szünet után azonban már gyenge volt. A fedezetsorban Túrna, elől pedig Motheil volt jó. Már az első félidőben többet támadnak a ruttkaiak, de gólt ekkor még nem tudnak sze­rezni. A Vas ritkábban támad, de minden lero­­hanása veszélyes. A 22. percben Skovira kapu­fának lő egy tizenegyest, melyet a bíró Wege­­bauer hendsze miatt adott meg. A 38. percben Újvári L-et durva játékért a bíró kiállítja. Szü­net után is a ruttkaiak vannak fölényben. Az 5. percben Skovira egy összecsapásnál kificamítja a kezét s kénytelen kiállni. Innentől kezdve már mindkét csapat tiz emberrel küzd tovább. A 14. percben Koricsánszky lövése Wegebauer lábá­ról irányt változtatva jut a hálóba, a 25. perc­ben Wegebauer csak kézzel tudja HoMeitner 1­övesét fogni. A megítélt tizenegyest Kozma ér­tékesíti. Az utolsó percekben Szekerkát a bíró utánrúgásért kiállítja, majd a 44. percben Wei­­ser kapus fogja ugyan Chladek beadását, de Újvári BL nyomja, kiejti a labdát, amit aztán Újvári II. a hálóba tol. Varga bíró objektív volt. Trencséni TS - Ligeti 5:0 (2:0) A trencséni csapat határozottan jobb volt s a győzelmet mindenkép megérdemelte. A gól­arány azonban kissé túlzott. A Ligeti az első félidő vége felé és szünet után mintegy tizenöt percig fölényben is játszott, de gólt a tehetetlen csatársora miatt nem tudott szerezni. A tren­­cséniek szép, s ami a fő, hasznos futballt ját­szottak. Legjobb emberük Varga balszélső volt. Mellette Bujdosó és Reidl emelkedett még ki az együttesből. A Ligetinél a csatársorral van baj. Nincs egyetlen gólképes ember sem. Egyénileg­­ a Meidlinger, Borbély hátvéd­pár, Hédi és Mül­­ler tetszett. Trencséni rohamok után a 15. percben Varga lapos bombagóljával vezet a TTS Majd két­­ percre rá ugyancsak Varga hatalmas lövése jut a hálóba. A félidő vége felé a Ligeti erősen fel­jön, de gólt képtelenek szerezni. Szünet után is Ligeti-fölénnyel indul a játék, mégis a 18. percben a T­S szerez újabb gólt, amikor Schwarc lövését Antos kiejti és a befutó Botka a hálóba vágja a labdát. A Ligeti minduntalan átcsoportosít, de ez sem segít. Gólt így sem tudnak elérni. A 30. percben Varga zugó bom­bája talál a hálóba, majd a 40. percben Svec­tor ki­s lapos lövésével a TTS ötödik gólját szerzi meg. Biró, Novák, Zólyomi TK—Nyitrai AC 3:0 (0:0) Játszották Zólyomban. Gólozók: Stric, Klemm és Pagurka, 3000 néző. — Michalek (Trencsén) jó bíró volt. Horváth kapus kitünően védett a ZTE-ban. A nyugati csoport végállása: CsS&Ungvár -Kassai AC 1:0 1:0) Kassa, május 13. (Szerkesztőségünk távirati jelentése.) Tarczal bíró lemondása folytán dr. Komarinszky vezette 1000 néző előtt a mérkő­zést, amely szakadó esőben, sáros pályán folyt le. A KAC az előző napi meccstől fáradtan, de lelkesen küzdött. Győzni azonban nem tu­dott A győztes gólt Hovorka rúgta, mely után az ungvári csapat védelembe vonult és az ered­ményt tartani tudta. A második félidőben a KAC sokat támadott, de gólképtelen volt A­­ két pont a CsSK Ungvári a kieséstől megmen­tette. Iglói AC-Kassai CsSK 4:2 (3:1) Iglón Mahler bíró vezetése alatt győzött a honi csapat. Gólozók: Brendl (2), Madarasy, Falis, illetve Hruza és Chalovec. 1. Bratislava 18 151 2 65:21 31 2. FtiLeská TC 189 2 7 36:28 20 3. Trenosémi TS 188 4 6 34:29 20 4. Rtatkaii FC 189 0 9 50:51 18 5. Vas, Poizeony 186 5 7 30:37 17 6. Pőstyéni FK 185 6 7 31:38 16 7. Komáromi FC186 3 9 28:39 15 8. Zólyo­mi TK 186 6 9 29:38 15 9. Ligeti 185 4 9 27:35 14 10. Nyitrai AC 185 4 9 34:47 14 Pőstyéni FK-Füleki TC 3:2 (2:0) Nagy meglepetés Füleken. Gólozók: Micsodh (2) és Divis a PFK, Mosovszky (11-es) és Ju­­racsek az FTC részéről. Az FTC nagy csalódást keltett, míg a Pőstyéni FC új felállítása bevált. Füleknél csak Halbács, Ju­rács­ek­, Felföldi és Bökmi mutatott rendes formát. Vojtassák a közön­ség befolyása alatt bíráskodott és sokat h­­­ibájzott. Kassai AC-Munkácsi SE 2:1 (1:1) BÍRÓ: GORELOVICS (IGLÓ), 800 NÉZŐ Kassa, május 13. A már általunk ismertetett különös divíziós rendelkezés folytán a KAC-nak szombaton és vasárnap kellett a még elmaradt bajnoki meccseit lejátszani. A KAC szombati ellenfele a Munkácsi SE jeles együttese volt, amelyet a Vitéz nélkül játszó KAC-nak nehéz volt legyőznie. A Vitéz helyett beállított fiatal, rutin nélküli játékos, bár voltak jó akciói is, de kapu előtt még bizonytalan volt. A KAC meg­érdemelte a győzelmet. Szabó lőtte az MSE ve­zetőgólját, amire Drotár felelt. Szünet után KAC hevesen ostromolja MSE kapuját de az MSE védelme jól működik. Azonban nem tudják megakadályozni a KAC-győzelmet jelentő gól­ját, amelyet a 17. percben szerzett egy kapu­előtti kavarodásból, Csorba suttjából. A KAC- ban Zsizsnyovszky, Drotár III., Drotár I. Tré­­za, az újra szereplő Lebenszky s Fazekas nagy technikájával vált ki. Az MSE ben Kompoti, Zsigarszky, Csoday, Szabó, Pahe, Kain, Fialko, Borstéin voltak a legjobbak. A keleti csoport végállása: 1. SK Rusj 128 2 2 37:21 18 2. Iglói AC 127 3 2 26:16 17 3. Kassai­ AC 127 1 4 31:25 15 4. CeSK Kassa 123 4 5 25:27 10 5. CsSK l­ingvar 123 3 6 19:299 . BFTC 122 4 6 21:258 7. Mi­inb­arcei SE 123 1 8 15:277 Hatalmas meglepetés középen: Az Apátfalusi SC megverte a BME-t A Losonci AFC a bajnokjelölt • Nem döntöttek még a TSC-LAFC ügyében » A­SC BME 2:1 • LAPC - Pelsőci SC 6:0 Losonc, május 13. Vasárnap Losoncon kettős mérkőzés volt, melyek­ közül az egyik nagy meglepetéssel végződött. Az ASC idegen pályán legyőzte a bajnokjelölt Rimaszombati ME-t A LAFC így vasárnap a BME ellen két gól előnnyel veszi fel a küzdelmet. A BME-nek legalább öt góllal kell győznie, hogy a LAFC-ot a bajnokság megnyerésében megakadályozza. A LAFC utolsó meccse két hét mmúlva lesz Lo­soncon a BPS ellen. Az ASC megérdemelten győzött lelkes já­tékával. Az első gólt a 2. percben érte el Frid­­rich II gyönyörű saroklövéséből. A II. fél­időben a BME erősített, de csakhamar ismét az­­ASC került fölénybe és a 33. percben Szabados beadásából Bridrich II beállította a végered­ményt.­­ A BME-nél a Lőkös, Ács, Simon közvetlen védelem, a halfsorban Trojka volt jó. A csatársor formán alul játszott. Az ASC- nál Jakab, Hegedűs I és II, Fridriich II voltak jók, de az egész csapatot dicséret illeti. Koron­­czy kitűnő bíró volt. A meccs alatt néhány néző a tribünön ös­­­szekapott, aminek következménye lett, hogy a rendőrség a magyar-osztrák mérkőzés rádión való közvetítését megtiltotta. Az ASC-BME meccs után a LAFC győzött fölényesen a PSC ellen. Játéka ennek dacára nem volt kielégítő. Különösen a halfsor hibá­zott sokat. A gólokat Majlik (3), Molnár és Tu­­lák lőtték. A LAFC-nál Svangovszky kapus volt a legjobb, a Zadrobilek-Bukovszky hát­védpár megfelelt. Jó volt a Kostyál-Ménessy- Rézy halfsor is. A csatársorban csak Majlik nyújtott kielégítő teljesítményt. A vendégek­nél csak a közvetlen védelem tűnt ki. Drenkó (Fülek) jól bíráskodott. A kettős mérkőzésnek 1500 nézője volt. * RIMASZOMBATBAN a BPS erősen tartalé­kolt csapata a félve fogadott Tornaljai SC-ot 3:1 arányban legyőzte és így a tabellán a BME-től már csak egy pont választja el. RAGYOLCON az RTK a Tamásfalui MSC- bal 2:2 (0:2) arányban eldöntetlenül játszott. Egyenrangú küzdelem. Gólozók: Mihók, Klein a­­honi, Kresnye és Stanga a vendégcsapat részéről. Diam­ant kitűnő bíró volt. A középkerületi I. B. péntek este Losoncon megtartott ülésén tárgyalta a TSC beadványát és óvását a félbeszakadt LAFC—TSC bajnoki mérkőzés ügyében. Hosszabb vita után áttet­ték az ügyet a középben­ leli B. T.-hez vélemé­nyezés végett. Ugyancsak nem történt döntés a LAFC—RTC mérkőzés ügyében sem, mely­nek eredménye ellen az RTC óvást adott be arra hivatkozva, hogy a mérkőzést a kiküldött táró helyett vétózott bíró vezette. Itt a kerület az MLSz-től kér véleményezést. — Hitelesítet­te az I. B. az ASC és RTC pályáit. — A LAFC- ot 50 korona bírsággal sújtotta, mert igazol­ványok nélkül szerepeltetett csapatot Dinóbá­­nyán. — A LAFC—BME-mérkőzésre az egyle­tek nem tudtak megegyezni bíróban, így való­színűleg idegen kerületi bíró vezeti majd a mér­kőzést.­­ A BME kegyelmi kérvényét a 6 hóra letiltott Sárossy érdekében a Szövetség jegyző­­könyvfelvétel miatt visszaküldte, de sem az RME, sem pedig Sárossy nem jelent meg az ülésen. 9 Még mindig nyílt az állami ligabajnokság Prága, májat lő. Az állam­i liga 20-ik forőn ló­ján újból a favorit-ceaíjííutok győztek. Egyedül a DFC szerzett ismét meglepetést, amely kikapott a Csechie Kar­i­tól. Az utolsó helyre egyelőre az SK Bohemians került. A Sparta szombaton dr. Erfill Gyula vezetése mellett 3:2 (3:1) arányban legyőzte a vrsovicei csapatot. A S­pah­­iában még játszott Bnaine, aki két gólt szerzett. A harmadi­­kat Nejedly rúgta. A JJöhiom Ramshain szerepelt Silny, igen jól. A gólokat ő és Korecz lőtte Kiteno­­vec kapujába. Vasárnap a Slavia öt tartalékkal győzte le a Viktória Pilsent 2:1 (1:1) arányban. A gólokat Kopecky és Sobotka, illetve Biró lőtte­ , Pilsen­­ben viszont az SK kapott ki a brünni Zsidenk­é­­től hasonló arányban. Gólozók: Prusa, Pospichal, illetve Tajcsner. Burkert Zeidennee­ karpiusi bravú­rosan kivédett egy 11-est. Kolinban a Teplitzer FK újból vereséget szen­vedett az AFK-tól, amely 1:3 (1:2) arányban győ­zött. — Kladnón a SK a prossnitzi SK-ot verte meg 3:2 (3:1) arányban. A prágai DFC a Csechie Karibitól 1:2 (Irt) arányban kapott ki és így a tabella 9-ik helyére esett vissza. Az állami liga állása a 20. forduló után: 1.Slavia 20 136 í 70:26 33 2.Sparta 19 15i 3 63:23 31 3.Zekleniee 20 114 5 41:37 26 4.Viki. Piteem 20 103 7 35:29 23 5.Proisbejov 207 7 6 40:39 31 6.Kladne 20 101 9 42:45 21 7.Tep.V.tzer FK207 3 10 35:43 17 8.SK FJfícm 196 4 0 33:39 16 9.DFC 195 4 10 33:45 14 10.Cswiiiie-Karbn 205 3 12 32:56 13 11.AFK Kolin 195 2 12 29:50 12 12.Böhemiiatne 202 6 12 29:52 10 Hollandia -Béigurn2tO (liO) Brüsszel, május 13. A Hérasei stadionban 50.000 néző előtt a Braine-nel megerősített belga csapat megérdemelt vereséget szenvedett a jó formában lévő hollandoktól. Az efső félidőben a belgáik szél­ébben is liftad lőtte­k. Ekkor a hollandok Smith ré­véin büntetőből góltoztak. A második féli­dőbeni a 6.év a belgák hátában volt, érmék elllenére a hol­landok újabb gólt értek el Backhuys révén. Bral­­ne — aki repülőgépen érkezett a mérkőzés előtt Brüsszelbe — fámáid! volt és formán atal eraeme* pekt — Az angol Fogg kitünően bíráskodott Csehszlovákia válogatottja Németország ellen Prága, májius 13. A CsAF technikai bizottsága tegnap összeállította a Németország ellen május 26-án Drezdában szereplő csehszlovák válogatott együttest: Klinovec (Sparta), Kostalek (Sparta), Cstyroky (Sparta), Vodícska (Slavia), Boucsek (Sparta), Srbek (Siparta), Hruska (Spa­ta), Faczinek (Sípom­ba), Sobotka, Kopecky, Pucs (mandibái­ Cim Slavia). — Tartalékok: Patzelit (TFK), Biurger (­Sparta), Watzola (TFK), Jiumek (Klad­mo) Nejedly (Sparta). A válogatott szerdáin Giblar­zban a DFV csapa­ta ellen játszik ed­zőmérkőzést. KÖZÉPCSEH DIVÍZIÓ )( Viktória Zsizskov—•Roindui­oe 3:1, Sparta Kö­rbe Motor VIII. 1:2. Sparta Kiadató Csephta Vili.­­ 5:0, Lyoa—CsAF 6:0, Rapid—Li­beai 1:1. Bajno­k a Viktória Zuzskov 34 po­ttal a N­ui&F­lisik­y előtt. A nyugati kerület meglepetése: kikapott a Donaustadt Pozsony, május 13. A nyugati kerületben nagy , meglepetésre a Szeuci SC a vezető Donaustadtot 1:0 (1:0) arányban legyőzte Zapletal gyorsan szer­zett góljával. A Delfrainstadtt ezt később — fölénye dacára — nem tudta kiegyen­’jiteffin­. A bajnokság így az utolsó fordulón dől el a Donaustadt és Vi­rágvölgy között. — Egyéb eredmény­ek: PTE—ADMIRA 3:0 (1:0) Az első félidő m­é­ r inkább egyenrangú e­lemi felek küzdelmét hozta. Szünet után azonb­an a PTE ke­rekedik felül. A gólokon Schimbach, Szatmári és Kranzt (II-es) osztozkodtak. Bi­ró: Rainsnitz. RAPID—VIRÁGVÖLGY 1:0 (0:0) Az első félidőben a Virágvölgy, szünet utána a Raipn­d volt a jobbik. A győztes gólt Omán szerez­te. Bíró: Bácsiés. ÉSZAKI KERÜLET KASSA: Törekvés—Rozsnyói SC 1:0 féllbesza­­kítva a nagy eső miatt, a 35. percben­. Góllövő: Deutedh. Biró: Görticzy. CSEH VIDÉKI DIVÍZIÓ )­ Bajnok lett az SK Ne­ehod 34 ponttal az SK­­ Budejovice (Budweis) előtt. Győzött a Ná hod tegnap Rokicsány ellen 1:0 arányban, még a Bu­­dejovi­ce a köneggraebzi SK-ot verte meg 2:1-re. MORVA-SZILÉZIAI DIVÍZIÓ Bajnok a Moravská Slavia, Brünn, 23 ponttal. Tegnapi eredmények: Fverau—K róJrm) Pole 4:3, SK Bata Zita—Hanáeska Slavia, Krerreiier 4:1, Slezöká Ostrava—Polonia Karvin 5:1. CSEH- és MORVAORSZÁG­ EREDMÉNYEK GABLONZ: BSK—SK Borh­emia­ ns 1:1. — WARNSDORF: DK—DFK Boderba­ch 4:1. — LAUN: DSV Saa­z—Geecibne Tornaig H» (3 Oh —• BRÜNN: WAC Béc­s —Mo­n­­tata Slavia 5­­. n­­zetközi. — BILIN: DFK S.o.Ib i­­ ie r P­ ágt 0:1. — AUSSIG: Sportbrüdec Lebrecketa T­ í K 4:2. — KARLSBAD: DSK Brüx—KEK 5 2. — EGER: Ssportforüder—Sp­arta Ra^Vb 0,­ 3 3. — ODERBERG: SK—DSK Ta^paij ő 6. — KOMO­­TAU: DFK—DFK Audiig 2:0. — LE­TMERITZ: LFK—Spairta II. Prá,2ra 5:4. Aülo és MOTOR )( Tripotisz nagyd.j. t Ca.aec.t>-0 (Mercedes) nyerte 2 óra 38 p. 47.0 i­.p. ah.... kitömi lő­réé sekese egy p-1 Varzi (Aitai E íio) éo l’a­r •’ (3 r­ewdi.ie) előtt. 1. -r..­­. : l.i on 6. Di yli 7. So­m­mer. )( A prágai salakpálya motoros-versenyen Juhan (Jawa) győzött 17 ponttal, Bandáé előtt