Prágai Magyar Hirlap, 1935. július (14. évfolyam, 149-173 / 3701-3725. szám)

1935-07-09 / 154. (3706.) szám

10 Zsidenice - Kassai ACOsO Kassa, július 8. (Tudósítónk távirati jelen­tése.) 3000 néző előtt szerepelt Kassán a Bu­dapestről visszatérő brünni proficsapat. A vendégeket a pályaudvaron több száz főnyi közönség fogadta. A KAC nevében dr. Wirk­­mann üdvözölte a Középeurópai Kupában jól szerepelt együttest. A mérkőzés alkalmával meglátszott a ven­dégeken a vasárnapi pesti erős mérkőzés fá­radtsága, viszont a KAC túlságosan respek­tálta nagy ellenfelét és sok hibát csinált.­­ A második félidőben a Zsidenice erősen tá­madott, de a KAC védelem mindent mentett Később a mérkőzés eldurvult és a pályán több kínos incidens játszódott le. A brünniek játéka nem elégítette ki a közönséget. Leg­jobb emberek Burbert kapus, Pospichal, Nyult és Rulc voltak. A KAC-ban Drotár, Balázsházy, Lebenszky, Fazekas és Tóth vol­tak jók. Czinik bírónak nem volt jó napja. SK Rujs-UTK, UMTE vegyes 7:2 (5:1) Ungvár, július 8. (Tudósítónk távirati je­lentése.) Kody (Técső) bíráskodása mellett az SK Rusj barátságos mérkőzésen 7:2 (5:1) arámyban győzte le a magyar kombináltat. Góllövők: Köb­zár (3), Krajnyák, Krizs I. (2), illetőleg Kain II. és Vojtas. A Rusjban min­denki jól játszott, míg a vegyescsap­atban Hiczner kapus, Jaklovszky és Kain volt jó. A prossnitzi SK nyerte a Pribina-serleget Nyitra, július 8. Háromnapos küzdelem után vasárnap befejezték a harmadik Pribina-serleg­­mérkőzéseket. Győzött a prossnitzi SK Prostejov jobb gólaránnyal a Pöstyéni FK előtt. Harmadik lett a zágrábi Concordia, a negyedik a Nyitrai AC. Pénteken a Nyitrai AC a Concordiát 4:2 (2:0) arányban győzte le, míg az SK Prostejov a Pös­tyéni FK-ot 3:2 (1:1) arányban verte meg. Szom­baton a Prostejov a Nyitrai AC-ot 5:3 (3:0) arány­ban verte meg, míg a Pöstyéni FK a Concordiát 4:2 (2:2) arányban késztette megadásra. Vasárnap a Pöstyéni FK a Nyitrai AC-ot 2:0 (0:0) és a Concordia a Prostejovot 2:0 (1:0) arány­ban verte meg. A végeredmény: 1. SK Prostejov 8:4, 4 pont, 2. Pöstyéni FK 7:5, 4 pon­t, 3. Concordia 6:7, 2 pont, 4. Nyitrai AC 4:0, 2 pont A mérkőzések mind a három nap nagy közön­ség előtt folytak le. Vasárnap a döntőmeccseket 3000 főnyi néző szemlélte meg. Bírói:: S­oudhter (Pozsony), Fritz (Vágujhely), Kroesan Hujnic (Nagyszombat), Polák, Novák és Veress voltak. Svédország - Lettország 3:0 (2:0) Riga, július 8. A magyar Boronkay által vezetett mérkőzés a svédek fölényes győzel­mével végződött. Az UTE és a Salgótarjáni BT a magyar amatőr bajnokok Budapest, július 8. Budapest amatőr bajnoksá­gában az UTE csapata 1:0 (1:0) arányban legyőzte a Törekvést. Ezzel a jubiláló Újpesti TE a máso­dik futbalbajnokságot szerezte meg. A vidéki bajnokságban Salgótarjánban a SBTC a Pécsi EC-ot 3:1 (1:0) arányban legyőzte és az országos amatőr bajnoksági döntőben a bányászok mérkőznek az UTE-tel. Kielégítő eredmények a budapesti ifjúsági atlétikai versenyen Budapest, július 8. (Szerkesztőségünk tele­fonjelentése.) A MAC-pályán folytak le Ma­gyarország ifjúsági atlétikai bajnokságai, amelyek a hideg és szeles idő ellenére jó eredményeket hoztak. 800 m­: Temesváry Ferenc (BBTE) 2:04.7 p. — 100 m.: Tőby (BEAC) 10.9 mip. — Gerely­vetés: Csányi (BEAC) 56.82 m. — 200 m. gát­futás: Mayer (MTK) 26.8 mip. — Távolugrás: Vadas (ARAK) 7.03 m. — Rúdugrás: Zalai (FTC) 3.25 m. — 400 m.: Temesváry 51.7 mp. — Diszkosz: Kelemen 3906. — Hármas­ugrás: Kövér (MTK) 13.16 m. — 400 m. gát: Mayer (MTK) 59.9 mip. — 1500 m.: Híres László 4:18.6. — Súlydobás: Zavarka (MTK) 12.57 m. - 200 m.: Tóbi (REAC) 22:07. - Magasugrás: Cserna (MÁV) 1.70 m. — 110 m­. gátf­utás: Sarudi (Nyíregyháza) 17.2 mip. •— Távolugrás: Vadas II. (Székesfehérvár) 7­03 m. országos ifjúsági rek­ord. Sikerült revánsküzdelmek a Középeurópai Kupában A Ferencváros, Juven­tus és Sparta a középdöntőben Megismétlik a Slavia—Austria mérkőzést ■ [UNK] ■ [UNK] ■ [UNK] A Ferencváros bravúros győzelme a Zsidenice ellen A Hungária eldöntetlenül játszott Torinóban mm ■ [UNK] i­ Mind a három csehszlovák csapat kikapott az idegenben ■ [UNK] ■ [UNK] ■ [UNK] Prága, julius 8. A Mitropa Kupa elődöntő re­vánsmérkőzései Budapesten, Bécsben és Olaszor­zágban folytak le. Csehszlovákia, amely három c­sapattal volt a küzdelemben érdekelve, csupán :öt félidő rádióközvetítést élvezett a rendkívül ér­dekes mérkőzésből. Mind a három csapat veresé­get szenvedett. A Zsidenice Budapesten szombatot , régi kitűnő formáját játszó Ferencvárostól nag­­y ólaránnyal kapott ki és így az elsőrangúan de utáló brünni profiegyüttes tisztességes harc után vesett a további küzdelemből. A Sparta kikapot ugyan Firenzében, de­­ jobb gólaránya révén to Mult heti eredmény: 2:4, összeredmény: 8:5 Budapest, július 8. (Budapesti szerkesztőségünk jelentése). Szombaton délután 15.000 néző előtt folyt le az Üllői­ úti pályán a brünni Zsidenkce és a Ferencváros revánsmérkőzése. Előre hajló, kö­­dös időben, ünnepi aktussal vette kezdetét a mér­kőzés. A megafonon a két csapat felvonulásakor megs­zól­­t a csehszlovák himnusz, amit a mint­egy 1500 főnyi csehszlovák kiránduló a zenével együtt énekelt. A magyar himnusz után Miess bécsi bíró megej­tette a sorsolást, majd dr. Felkay Ferenc fővárosi tanácsos kezdőrúgására megindult a sordöntő küzdelem, amely a zöld-fehérek megérdemelt, nagy­arányú győzelmét eredményezte. A Ferencváros az első pillanattól kezdve lelkesen és teljes gőz­zel játszott és ragyogó támadójátékkal törte meg a nagy ellenfél-fölény dacára sokszor veszélyesen előretörő és nagy ellenállást kifejtő Zsidenkcet. A brünni csapat Prusa helyén a csatársorban Tichy­­vel és Novák helyett Rafinszky-vel állott ki. A második félidő elején legjobb emberük, Sterc meg­sérült és így 40 percet 10 emberrel játszottak. Mindez azonban nem von le semmit a Ferencváros teljesítményéből, amely — feladatának tudatá­ban — régi pompás játékát mutatta. Főleg a csa­társor volt elemében. Sárosi nagy lendülettel ra­gadta előre folyton négy írását, de a szélek: Tán­cos és Kiss méltó partnerei voltak a kétségtelenül mezőnyben legjobban szereplő kiváló csatárnak. A fedezetem­ban Laky volt a legjobb, míg a véde­lemben Polgár felülmúlta a k­issé nehézkes Korá­nyit- Hadának nem volt sok munkája, ezzel szem­ben a Zsidenice kapusa, Burkert a sok gól elle­nére, a brünniek legjobb embere volt. Néder jobb volt mint társa, Cserny hátvéd, de mindketten rengeteget dolgoztak. Rasinszky nem tudott pá­rosával boldogulni. A csatársor legjobb embere a becsületgólt szerző Sterc volt, aki a második fél­idő elején szemén megsérült és kiállt Tichy nem tudta Prusát helyettesíteni, Moták, Rulc és Nyvlc gyöngék voltak. Általában azonban a brünniek szépen harcoltak és a közönség több akciójukat megtapsolta. A Ferencváros azonban ezúttal klas­­­szissal múlta őket felül. A magyar gólokat Sárosi (2), Toldi (2), Kiss és Táncos rúgták, ez utóbbi azonban két gólhoz járult hozzá. Miess jól bírás­kodott. CSEHSZLOVÁK KÖSZÖNET A MAGYAR RÁDIÓNAK A Ferenc­város- Zöldenioe mérkőzés második félidejét a prágai rádió Budapestről közvetítette Laufer szerkesztő bemondása alapján. Ez volt a csehszlovákok első magyar rádióátvitele. Laufer teljes objektivitással adta le a mérkőzés második részét, elismerte, hogy a magyar csapat sokkal jobb ellenfelénél és kiemelte a kedves fogadtatást és a Ferencváros lovagias játékát. A közvetítés végén Laufer magyarul köszönte meg a magyar rádiónak a szíves támogatást, amellyel az első bu­dapesti cseh nyelvű közvetítést részesítette. A Ferencváros így a két mérkőzésből 8:5 arány­ban került a középdöntőbe, ahol ellenfele a harma­dik Slavia—Austria mérkőzés győztese lesz.­­ A szombati mérkőzésen Meisl Honge mint megbízott vett részt. A nézőtéren megjelenít dr. Kelemen Kornél, az OTT elnöke, Boas, a híres holland bíró és Schaffer Alfréd, a Hungária új ed­zője is. meccs után a csehszlovák csapat tiszteletére a Fe­­­rencváros estebédet adott. Juventus -Hungária 1:1 (1:0) Múltheti eredmény: 3:1, összeredmény: 4:2 Torino, július 8. A Miussolini-stadionban 8000 néző előtt áll­t ki revánsra szombaton a Hungá­ria a Juventus ellen Bízik ruttkai bíró vezetése mellett. A nagy melegben csak nehezen fejlődött ki a játék és a kék-fehérek kezdetben sokat kap­kodták, aminek a 15. percben Ferrari 20 méteres gólja lett a következménye. Ettől kezdve a Hun­gária fokozatosan feljavult, remekül harcolt, do­vábbjutott A Slavia is vereséget szenvedett Bécs­­ben, de csak egy góllal és egy harmadik mérkő­zés dönti el, hogy ő, vagy az Austria jut a kö­zépdöntőbe.­­ A Hungária Torinóban csaknem legyőzte a Juventust, azonban Budapesten szen­vedett két gólos vereségét behozni nem tudta és így a Juventus jutott tovább a középdöntőbe. A középdöntő mérkőzéseit szabály szerint július 21 és 28-án kell lejátszani. Jövő vasárnap kerül még sor a Slavia—Austria megismétlendő mérkő­zésre A szombaton és vasárnap lefolyt küzdelmekből az alábbi részletes tudósításaink számolnak be: győzni már nem tudott. A kiegyenlítés a II. félidő 3. percében történt Titkos bombalövésével. A má­sodik félidőben a Hungária négy-öt gólhelyzetet rontott el és főleg Sas tehetetlensége fosztotta meg a kék-fehéreket a továbbjutástól A magyar csa­patban Biró hátvéd és Sebes középfedezet volt a legjobb. — Bizik bíró közmegelégedésre vezette a heves, de fair mérkőzést. Úgy a biró, mint Co­­polari KK-drenőr véleménye szerint a Hungária négy góllal is győzhetett volna, ha a balszerencsét is le tudta volna gyűrni. A Juventus 4:2 arányban került a középdöntő­be, ahol a prágai Sparta lesz az ellenfele. Austria Slowia 2:1 (1:1) Múltheti eredmény: 0:1, összeredmény: 2:2 Bécs, július 8. A stadionban 45.000 főnyi kö­zönség előtt mérkőzött meg a Slavia és az Austria. A Slavia egygólos előnnyel indult csak a reváns­­küzdelembe, de az Austriának — dacára a saját pályának — csupán kiegyenlíteni sikerült, úgy­hogy harmadik mérkőzés fogja megadni a Ferenc­város jövendő ellenfelét A meccset valószínűleg a jövő vasárnap ismét a bécsi stadionban játszák le, miután itt nagyobb közönségre számíthatnak. Tegnap egyébként a bécsi csapat volt jobb, azon­ban a Slavia idegein talajon is megállotta a helyét, sőt a mezőnyben sokszor fölülmúlta a bécsieket Legjobb em­bereik e­zúttal Csambal­­ középfedezet volt, aki mellett a csatársorban Bradács tűnt ki Az Avstriánál Sindelár, Stroh é­s Sesta volt jó. Az első félidőben mind a két csapat hevesen küzdött. A vezetőgólt Bradács rúgta a 16. percben, amit Jerusalem egyenlített ki 7 perc múlva. A második félidő 7. percében Jerusalem beadásából Stroch pompás keresztlövése jutott Plánicska hálójába. Ettől kezdve a Slavia volt a többet támadó fél, azonban kiegyenlítenie nem sikerült. — Herczka budapesti bíró pártatlanul működött. Fiorentina - Sparta 3:1 (2:0) Múlt heti eredmény: 1:7, összeredmény: 4:8 Firenze, július 8. 10.000 néző előtt a helyi csa­pat kitűnő játékot mutatott, azonban a Sparta nagyszerűen védekezett, sőt hellyel-kézzel veszé­lyesen is támadott. Csatársora azonban, az egy Kalocsay kivételével, aki minden labdát fogott, csődöt mondott és feltűnően gyönge volt a halfsor is. Legjobban a Klenovec—Burger—Cstyroky vé­delem szerepelt. A Sparta védekező játéka követ­keztében az olaszok két 11-eshez jutottak, amiket Viani értékesített. Negro sarokrúgásból rúgta a harmadik olasz gólt. Ezután a prágaiak Faczinek révén szépítettek az eredményen. A bécsi Franken­stein nem a legjobb formában vezette az erős, de fair mérkőzést. A Sparta 8:4 arányú összeredménnyel jutott tovább a Juventus (Torino) ellen. Ferencváros-Zsidenice 6:1 (2:11 Új úszóvilágrekordok Amerikában Detroit, július 8. Az amerikai bajnokságok so­rán Flanagan az egy angol mérföldön Arne Borg 21:06.8 perces világrekordját 21:00.4 percre javí­totta meg. (Flanagan idevágó 20:48.3 perces idejét nem ismerték el világrekordnak.) — A 100 méteres gyorsúsztásibam Fick győzött 58.5 mp. alatt Gildula előtt. — A 220 yardos mellúszást Higgins 2:47.6 p. amerikai rekordidő alatt nyerte. — A 100 mé­teres hátúszásban Kiefer 1:07.8 perc alatt győzött és ezzel megjavította Kojacnak 1928 óta tartott 1:08.2 perces világrekordját. Meglepetés történt a 440 yardos gyorsúszásban, ah­ol Jack Medicát egy eddig ismeretlen nevű diákúszó, Joh Macron 4:51.5 p. kitűnő idő alatt legyőzte.­­ A műugrás ameri­kai bajnoka Degener lett 172.56 ponttal. Csik László a mellúszásban is kitűnő Budapest, július 8. Buda­pest úszóbaj­nokságai során szombaton Csik László a 200 méteres mellúszásban 2:56.8 p. alatt győzött A 100 méteres gyorsús­zást Csik 59.2 mp. alatt nyerte. 100 m. női gyors­úszásban Hazai Vera 1:17.2 p. alatt lett első. A 100 méters női hát­­úszásban Győrffy Irén 1:26.2 p. alatt orszá­gos rekordot javított. — A 400 méteres pró­baversenyen Gróf II. (UTE) lett első 5:06.2 perc idővel. Vizipóló eredmények: UTE—MAC 2:1 (1:0). — III. kerület TVE -MTK 2:2 (0:0). — BEAC—FTC 5:3 (1:2). )( A prágai vizipólóbajnokságban a Sparta­k Sl­aviát 4:0 (3:0) arányban győzte le Sch­mutek és Kondrejceek góljaival. Jó báró volt dr. Neményi Géza. )( Würfel kisasszony Teplitzben a 200 méteres női mellúszás csehszlovák rekordját 3:15.5 percre javította meg. )( Freund Trude Zsolnán a 200 méteres női hát­­úszás csehszlovák rekordját 3:1&3 percre javítot­ta meg. )( Willie den Ouden Brüsszelben a 100 méte­res gyors­úsz­ásban 1:05.6, a hátú­s­zásban pedig 1:23.4 p. alatt győzött. ) Hollandia, vizipóló válo­gatottja Belgiumot 5:3 arányban győzőt le, míg a 4X200 méteres stafétát 9:54.8 p. alatt is a hol­landok nyerték. 1935 joBos 9. kedd* Schmeling legyőzte Paolinot Berlin, július 8. A Posta-stadionban 30.000 né­ző előtt az exvilágbajnok spanyol ellenfelét meg­lehetősen nívatlan küzdelem után pontozással le­győzte.­­ Az előmeccsen a német Schönrath ta­lálkozott a csehszlovák Ambrozzal. Az 5. menet­ben Ambroz kiesett a ringből, mire a bíró kiszá­molta. A vereséget nem érdemelte meg, mert négy menetben egyenrangú ellenfele volt a német baj­noknak. 100 méteres síkfutás - 102mp Lincoln, július 8. Az itt kezdődő amerikai baj­nokságokon a néger Peacock a 100 méteres sík­­­­futásban 10.2 mp. alatt győzött. Kitűnő teljesít­ményét azonban hátszél segítette elő, úgyhogy vi­lágrekordnak nem számíthat. Peacock egyébként előzőleg Owens-szel futott, akit 10.5 mp. alatt elő­zött meg. — A távolugrást Peacock 7.995 méter­rel nyerte meg. — A 200 méteren Metcalf 21 nap., a magasugrásban Johnson 2 méterrel, a 400 mé­teren O’Brien 47.6 mp., az 1500 méteren Cunnig­­h­am­ 3:52.1, 110 m. gátfutásban Beard 14.2 mp., a magasugrásban Meadows és Eston 4.215 méterrel, a gerelyben Oddil 66.18 és a diszkoszban Garpen­­ter 48.45 méterrel győzöttit. * )( Oroszország munkás atlétikai válogatottja a finn munkásatlétákat 90:82 arányban győzte le Helsingforeban. A 4X100 métert az oroszok 42.3 mp. alatt nyerték meg. ÚSZÁS­ ­­ Németország úszóválogatott csapata Portéban a Taris nélkül szereplő franciákat 114.5:73.5 pont­aránnyal győzte le. A 100 méteren Fischer 1:01.2 p. alatt győzött Diemer előtt. A 100 méteres hölgy­­gyors­úszásban a francia Blondeau 1:08.8 francia rekord alatt győzött. A 4X200 méteres stafétában a németek 9:37.4 p. alatt győztek a 9:39.6 perccel rekordot úszó franciák előtt. A műugrást a német Keser nyerte a francia Heinlkele előtt. A vizipóló­­mérkőzés 3:3 arányban eldöntetlenül végződött. Az első félidőben a németek 2:0-ra vezettek.­­ Jövő vasárnap a németek Budapesten vendégszerepel­nek Magyarország úszó- és vizipóló- válogatottja ellen. )( A londoni Henley -regattában a Di­amond - Scullsban a svájci Rush­ 8:15 perces idővel győ­zött a csehszlovák Zaviel előtt, aki 30­ m. hajó­hosszal lett második. A reimsi AUTÓ és MOTOR autóversenyen a mainei nagydíjat Dreyfus (Alfa Romeo) nyerte 157.760 óránkénti sebességgel Chilton és Lohoius előtt. *