Prágai Magyar Hirlap, 1935. augusztus (14. évfolyam, 174-199 / 3726-3751. szám)

1935-08-27 / 195. (3747.) szám

w ____________ fauB^-MAfitok-Hnaja? ­­­­ország — Románia ~im * Jk* f ÍSÍ Erfurt, augusztus 2.6 35.000 néző előtt a német­­ válogatott csak nehéz küzdelem után győzött az első félidőben teljesen egyenragú románok ellen. A gólokat Rassel­berg, Lenz, Siemsrelter és Hoh­­m­ann a németek, Valcov (2) a románok részéről lőtte. Cseh- és morvaországi eredmények KLADNO. Sportbrüder, Prága—Sparta 1:8. — ODERBERG. SK—-DSK Toppau 2:1. — AUSSIG. DFK—DSM Schönpriesen 3:2. — TESCHEN. Slo­­van M.-Ostrava—DSK 2:1. — IGLAU. DEC—Zsi­denice II. 4:4. Külföldi eredmények )( BÉCS. Szombaton: Hakoah—Cseské Budejo­­vice, Budweis 4:2 (2:0). — FG Wien—Favoritner AC 2:1. — Vienna—Nordbahn 7:0. — WAC— WSO 1:1. — Siemens—Floridsdorfer AC 2:1. — Vasárnap: Rapid—Bécsi team 3:3 (0:2). — Vienna —SK Ametetten 6:1. — Libertas—Viktória Wäh­­ring 4:1. — II. osztályú bajnokság: Slovan—ABC 1:1 (0:0). PARIS. Bajnoki nyitány: FC Sochhaux—US Val­­enciennes 12:1, CS Metz—Racing Paris 5:3, Ra­­cing Strassbourg—SC Fivore 3:2, FC Mullhouse— Red Star Olympique 3:2, Excelsior Roubaix— Olympique Paris 5:2. AMSTERDAM. Ajax—Egyiptomi válogatott 1:0 (1:0). leg.TALLIN: Lettország—Észtország 2:2 Balti­ser­SKÓT LIGA: Aberdeen—Hibernians 3:1, Ran­­gers—Dundee 4:3, Celtic—St. Johnstone 3:2, Queens Park—Mou­berwell 2:2. ^NÉMETORSZÁG: Sparta Kosice, Prága—Siegen 2:2 (2:1). — SV Reutlingen—Sparta Michle 5:4. — Sp. Vg. Barmon—Csehhoslovan Kosice 5:2 (2:1). A prágai csapatok gyenge szereplése.­­( Osztrák amatőr bajnokság: Badener Austria, Klagenfurt 3:1 (2:0). — Salzburger AC— AC —Luetenau 1:0 (1:0). TENISZ )( Magyarország nemzeti teniszbajnokságát v Szigeti Ottó nyerte, aki a döntőben Gabreit 6:4, 9:7, 6:0 arányban győzte le. Harmadikok Bánó Lehel és Straub lettek. A női egyesben Sass Márta Passynét 6:1, 7:5 arányban győzte le az elődöntőben.­­( Kassai tenisz. Tudósítónk jelenti: A Révay­serleg kárpátaljai kerületi dönntőjében a Munká­­­­csi SE 6:5 arányban győzött a Kassai AC együt­tese ellen és így az országos döntőben a Pozso­nyi TE—Losonci AFC mérkőzés győztesével ke­rül össze. — LTC Kassa—CsSK 6:5. Zsupamér­­kőzés. )( Böhm Blanka UAC három bajnokságot nyert a kisvárdai nemzetközi teniszversenyen. Ungvári tudósítónk jelenti: A csehszlovákiai magyar te­niszbajnoknő a magyar városban a női egyesben győzött klubtársa Barkász Vali ellen 6:4, 2:6, 6:3 arányban. Harmadikok: Kubinyi Magda, Kisvár­­dai UE és Obholczer, Diósgyőr. Az előmérkőzések során Barkász Vali a kisvárdai Perényi bárónőt 6:0, 6:2-re vere. A hölgypárost a csehszlovákiai magyar bajnoki pár nyerte. Böhm Blanka—Bar­kász Vali UAC, 2. Molnárné, Ungvári LTC—Peré­nyi bárónő , KUE. Vegyespárosbar­ első: Rochlitz KUE—Böhm Blanka UAC, 2. Radickó BBTE Bu­dapest—Perényi bárónő KUE. Harmadikok: Bánó Lehel BBTE—Kállay Sári KUE és Farkas Debre­cen—Obholczer Diósgyőr: Nagy meglepetést kel­tett Bánóék veresége a Rochlitz—Böhm Blanka­­pártól. A férfiegyest Bánó, a férfipárost a Bánó —Radickó BBTE-pár nyerte. )( Az UAC teniszgárdája Nagyszőlősön. Tudó­sítónk jelenti: A teniszsport népszerűsítését és fejlesztését van hivatva szolgálni az NSE által rendezett bemutató tenisznap, amelyen Székely Gy. Levente szövetségi elnök vezetésével részt­­vesznek az UAC országos magyar bajnok játéko­­sai: Böhm Blanka, Barkász Vali és Mankovich Emu. A bemutatón, amely folyó hó 28-án, szerdán délelőtt féltizenegykor kezdődik, részt vesz a nagy­­szöllősi Grosz Manci is, a csehszlovákiai magya­rok több éven át volt bajnoknője, Nyevcsen­­szkyné Hézser Kató, Stanislau bajnoknője, Butty­­kay Sándor, a budapesti fővárosi gázgyár bajno­ka és az NSE legjobbjai. )( A brünni nemzetközi versenyen Csernoch győzött a férfiegyesben. Második lett KoSek, har­madikok: Mitics (jugoszláv) és Pacbovsky.­­ A női egyesben Blanár Anny legyőzte a jugoszláv Kovácsot, aki előzőleg Fied­er Rokyt verte meg. A férfipárost a Marsa­lek—Rohrer-kettős nyerte a Melzer—Pacbovsky-pár ellen. )­ Amerika női páros-bajnokságát a Jacobs— Palfrey-kettős nyerte, amely a döntőben a Bab­­cock—Andrews-párt 6:4, 6:2 arányban verte. Har­madikok: Dearman—Lyle és Stammere—James. — A férfipárosban győzött az Allison—Van Ryn­­kettős a Hines—Culley-pár ellen 2:6, 6:2, 4:6, 6:4, 6:3 arányban. )­ A luhacsovicei teniszversenyen a Baja-serle­­get Hecht nyerte Zaoralek ellen 6:1, 6:0 arány­ban. A fürdődíjban Zaoralek győzött Dostal ellen. A férfipárost a Hecht—Malecsek-kettős nyerte a Zaoralek—Lust­ig (Pozsony)-pár ellen. A női egyes­ben a besztercebányai Szántó győzött Nábélkova ellen. A vegyespárost a­ Nábélkova—Dostal-pár nyerte a Lustig—Szántó-kettős ellen. A versenyen besztercebányai játékosok jól szerepeltek. Kitűnően sikerült a KFC nemzetközi úszóversenye Tatabánya csapata nyerte a vizipolótornát • Heiling beállította a 100 m. hátúszás csehszlovák rekordját Komárom, augusztus 26. A KFC kétnapos nem­zetközi úszóversenyét, annak ellenére, hogy ez volt az első ilyen kísérlet Komáromban, hatalmas nézőkö­zönség élvezte végig. Általában nagyon jó eredményeket hoztak az egyes számok, külö­nösen Kávássy 50 méteres gyorsúszása és az újabban állandó rekordformában levő Heiling re­­kordbeállítása és az ezzel úszó PTE vegyessta­féta jó eredménye emelkedik ki a többi számok közül. A kizárásos komáromi számok eredményei, ahhoz képest, hogy ez volt az első komáromi úszóverseny, nagyon jók. A KFC ezüstserlegéért folyó vizipolótornát a tatabányai AC nyerte a Pozsonyi TE előtt, amely ezúttal két „csikóválogatottal", Tariccsal és Kávássy­val megerősítve szállt vízbe és mes­­­sze fölülmúlta ellenfelét. Részletes eredmények a következők: Nemzetközi nyílt: 50 m. gyorsúszás: Kánássy MAC 28 mp., 2. Rei­ner PTE 28.2 mp., 3. Patzy PTE. 100 m. gyorsúszás: Sudár TAC 1.06, 2. Reiner PTE 1.08.2, 3. Patzy PTE. 100 m. mellúszás: Kinzl PTE 1.30.2, 2. Zottl TAC 1.31.2, 3. Lengyel KFC. 400 m. gyorsúszás: Pyber TAC 5.44.8, 2. Wahl PTE 5.54, 3. Dani TAC. 100 m. hátúszás: Heiling PTE 1.22.8, 2. Zsirkó KFC. 100 m. női gyorsúszás: Zottl TAC 1.42, 2. Hau­serová KFC. 50 m. női mellúszás: Zottl TAC 47.2, 2. Hause­­rová KFC 50, 3. Nagy KFC. 50 m. ifjúsági gyors: Dany TAC 31.8, 2. Tivold TAC 31.9, 3. Dóba TAC. 100 m. ifjúsági gyors: Tivold TAC 1:12.8, 2. Seiber TAC 1:15.8, 3. Dóba TAC. 4X100 m. staféta: TAC 4:39.2, 2. PTE 4:40.2. 3X100 m. vegyesstaféta: PTE 4:53.6, 2. TAC. Heiling részidejével (1:14.8) beállította csehszlo­vák rekordját. Komárom bajnokságai: 50 m. gyorsúszás: Erdős 33.7, 2. ér. Alapy 34, 3. Neuwirth. 100 m. gyorsúszás: dr. Alapy 1:17.8, 2. Erdős 1:19.9, 8. Brányik. 50 m. mellúszás: Nagy 40.8, 2. Lengyel 48.2, 3. Komáromy. 100 m. hátúszás: dr. Alapy 1:28.1, 2. Zel­kó, 3. Bagocsi. 20 m. gyermek mell: Tűri 17.1, 2. Harmos 18, 3. Gyallokay. 20 m. gyermek gyors: Gyallokay 16.4, 2. Har­­mos 16.8, 3. Jaroes. 20 m. női mellúszás: Nagy 16.9, 2. Hauser 17.1, 3. Kállay. Vizipoló: A magyar TAC—PTE 11:3 (4:1). válogatott megerősített tatai csapat Kávássy és Tariccsal fölényesen, imponáló stílusban győzte le a CsMASz bajnokot, amely csak az első félidő elején tudott ellenállni a jó formában levő magyarok állandó támadásainak. A Tarics azonnali kiállításával 8 emberre ol­vadt TAC csak a negyedik percben éri el első gólját Kánássy pazar lövéséből. Ezután hamaro­san Tarics, majd Kánássy szerez gólt, amire a PTE Holtzer góljával felel. A félidő eredményét Tarics bombagólja állítja be. Tarics fél perc alatt szerzett két gólja nagyon fellelkesíti a TAC-ot, de mégis a PTE eredmé­nyes Reiner révén. Tarics újabb góljára ismét Reiner válaszol, de ezzel a PTE el is lőtte min­den puskaporát. Nagy fölénybe kerül a magyar csapat és iskolajátékot mutatva, Sugár, Tarics és Kávássy góljaival győzött. A TAC-ban a két MAC-játékoson kívül, akik a polóművészet maximumát mutatták be, Nagy já­téka emelkedett ki. A PTE csapatában a sok gól ellenére a kapus Markstein, Kinzl és Schmuck III. mutattak a tataiakkal egynivóju játékot. A mérkőzést, amely a KFC ezüstserlegéért folyt, Dudás bíró közmegelégedésre vezette. Finnország atlétikai válogatottja legyőzte a németeket Elsőrangú teljesítmények ■ [UNK] Négy német országos rekord a vereség ellenére ■ ■ A német női atlétikai válogatott győzött a lengyelek ellen Helsingfors, augusztus 26. Szombaton és vasár­nap Európa jelenleg két legerősebb atlétikai nem­zete mérkőzött egymással a finn fővárosban. Rög­tön az első nap erős küzdelmeket eredményezett, aminek bizonysága volt, hogy a harmadik helyen végző németek közül is kettő rekordot javított. Az első nap eredményei voltak: 100 m­: Leuchum (n) 10.9, 2. Borchmeyer (n), 3. Tammisto (f). Kalapácsvetés: Pörhölá (f) 53.36 m., 2. Hannala (f) 51.93 m., 3. Blask 50.44 m. német rekord. 800 m.: Teillert (f) 1:52.8, 2. Lang (n) 1:53.8 p. Rúdugrás: Lindroth (f) 4 m., 2. Müller (n) 3.90 méter. Hármasugrás: Rassaari (f) 15.28 m., 2. Surmela (f) 14.98 m., 3. Joch (n) 14.66 m. 400 m. gát: Scheele (n) 54.2 mp., 2. Wegner (n) 54.4 mp. 10 kilométer: Salminen (finn) 30:38.2 p., 2. Asko­­la (f) 30:38.4 p., 3. Haag (n) 31:00.7 p. német re­kord. Diszkosz: Kotkas (f) 48.43 m., 2. Sch­röder (n) 46.71 m., 3. Kent­ta (f) 45,93 m., 4. Sievert (n) 45.35 méter. 4X100 m. staféta: Németország 41.3 mp., 2. Finnország 42.1 mp. Vasárnap befejezték a versenyt Finnországnak sikerült a múlt évi vereségéért 103,5:99.5 arány­ban revánsot venni. Az utolsó napon is két német rekord született. Az eredmények voltak: 400 m.: Hamann (n) 48.8 mp., 2. Metzner (n) 49.9 mp. Távolugrás: Leuchum (n) 7.59 m., 2. Tolamo (f) 7.42 m. 110 m. gátfutás: Sjöstedt (f) 14.6 mp., 2. Wel­­schher (n) 14.8, 3. Wegtner (n) 14.9 mp. 200 m. síkfutás: Neckermann (n) 21.9 mp., 2. Borchmeyer (n) 22 mp., 3. Tammisto (f) 22.1 mp. Gerelyvetés: Järvinen (f) 74.30 m., 2. Stöck (n) 73.96 m. német rekord­ 1500 m.: Schaumburg (n) 3:54­ p., 2. Teilleri (f) 3:54.7 p. Magasugrás: Kotkas (f) 1.97 m., 2—4., Wein­hölz, Martenö (n) és Parasalo (f) 1.98 m. Súlydobás: Woelke (n) 16.15 m. német rekord! 2. Estrlund (f) 15.74 m., 3. Kuntsi (if) 15.40 m., 4. Stöck (n) 14.74 ra. 5000 m.: Lehtinen és Virtanen (finnek) holtver­senyben 14:51.9 p., 8. Syrving (n) 15:0719 p.­­ 4X400 m. staféta: Németország 3:17.4 p., 2. Finnország 3:18.5. Pontverseny: Finnország 103.5, 2. Németország 99.5 pont. Mauermayer G. új világrekordja Drezda, augusztus 26. Németország—Lengyel­­ország női atlétikai válogatott mérkőzése a néme­tek 60.5:38.5 arányú fölényes győzelmével végző­dött. A diszkoszban Mauermayer Gizella, a néme­tek főiskolás világbajnoknője új világrekordot ál­lított fel 47.12 méterrel. A 100 méteren a lengyel Stefa Walasiewicz győzött 11.9 mp. alatt, ugyanő nyerte a 200 métert 25.8­ mp. alatt. A gerelyvetést a lengyel Kwasniewska nyerte 41.38 többi számokban a németek győztek. méterrel. A így a ma­gasugrásban Kann 1.58 méterrel és a stafétában 2:50.6 perccel. * )( A Prága—Roztoky—Prága országúti futóver­senyen Béna (Sparta) győzött 1 ó: 10:30.4 p. alatt Lunák (Slavia) és Sulz (Sparta) előtt. A 20 kilo­méteres gyaloglóversenyt Mikes (Strong Royo) nyerte 1 ó: 44:11.8 p. alatt Houéka (Sparta) előtt.­­( Az amerikai atléták Milánóban még egy „ráadásos versenyt" adtak. A versenyzők már fáradtnak látszottak. Az eredmények: 100 m. előny: Totti (o) 3 m. előnnyel 11 mp., 2. Peacock 11 mp. — 400 m.: Fugna 48.4 mp., 2. Tavernani (olasz) 48.6, rekord! E­gy mér­föld: Beccali (o) 4:14.4 rekord. — 800 m.: Lanzi (o) 1:57.4 p. — 110 m. gát: Cope 14.8 mp. — 400 m. gát: Moore 52.4 mp. — Rúd­ugrás: Roy 3.85 a — Távolugrás: Caldana (o) 7.11 m. — Diszkosz: Winter (francia) 44.76 m. — Súlydobás: Lyman 14.44 m. — Három mérföld: Feratti (olasz) 14:28.2 perc. )( Ausztria dekatlon bajnokságát Sterzl nyerte 5677 ponttal. A női öttusa versenyen Novak (WAC) győzött 269 ponttal, új osztrák rekordot állítva fel. )( Rem­ecz a budapesti MÁVAG versenyén 49.15 méterrel gyűzött a diszkoszdobásban. 1935 augusztus 27, kedd. Új magyar országos rekord a 3000 méteres futásban Budapest, augusztus 2­6. (Szerkesztő­ségünk te­lefon jele­ntése.) Az MTK vasárnap emlékdíjas versenyt rendezett, amelyen a 3000 méteren Kelen (BBTE) 8:44.8 perccel megjavította Szabó 8:55.6 perces országos rekordját. Második Csaplár lett 8:46 perccel. Egyéb eredmények: 100 m. MTK-vándordíj: Pajzs (MAC) 10.8 mp., 2. Nagy 10.9, 3. Forgách (UTE) 1.1 mp. 110 m. gát Budapest székesfőváros díjá­ért: Jávor 15.6 mp., 2. Kovács 16.6 mip. Magasugrás: Jász (MAC) 1.88 m. — Súly­dobás: Csányi (MTK) 14.45 m., Varró 14.20 m. — Távolugrás: Szabó 6.85 m. — Diszkosz: Donogán 47.52 m., 2. Madarász 45 m. 1000 m.: Szabó 2:30.4, 2. Istenes 2:41 p. Iglói nem állott ki. 200 m.: Vizváry 22.9 mp., dr. Héjjas 23.1 mp. 4 X 100 m. staféta: BSZKÁRT 43.7 mp. A verseny alapján Berlinben a 4 X100 méteres stafétában Minai, Pajzs, Kovács, Sir és Nagy Géza, mint tartalék indul. Stock­holmiban Minai esik ki a csapatból. ÚSZÁS )­ A budapesti BEAC úszói Lengyelországban vendégszerepelnek. Szombaton Rab­kában 2000 né­ző előtt Csik a 100 méteren 59.8 mp. alatt győzött Schreibman (Kattowitz) ellen. A 100 méteres hát­­úszást Lengyel nyerte 1:16.8 p. alatt, az 5-ször 50 méteres stafétában a BEAC (Csepela, Zábrák, Szé­kely, Lengyel, Csik) győzött 2:27 p. alatt a len­gyelek előtt, akik 2:31 mp-et úsztak. A 3-szor 100 m, staféta ideje 3:43.2 p. volt. — A BEAC vizipo­­lócsapata a lengyel vegyescsapatot 9:0 arányban, verte meg. — Vasárnap Andriaho­wban szerepeltek az egyetemi úszók és a mellúszások kivételével, ahol Lengváry kikapott, győztek. Csik a 100 mé­tert 60 mp. alatt nyerte meg. A 3-szor 100 méte­res stafétában a Csik, Székely, Lengyel team győ­zött 3:38.5 p. alatt a lengyelek 3:45.3 perces ideje előtt. A vizipolóban a BEAC győzött a lengyel ve­gyes csapat ellen 6:1 (5:1) arányban. )­ Franciaország—Belgium válogatott úszómérkő­­zése Párisban a franciák 38,25 pontos győzelmével végződött. Az eredmények voltak: 100 m.: Diener (f) 1:03.4, 200 m. mell: Cartonett (f) 2:é7.2 p., I0O m. hátúszás: Faye (f) 1:15, 4-szer 200 m. staféta: Franciaország 9:38, új rekord, vizipoló: Belgium— Franciaország 5:4. AUTÓ )­ Caracciola nyerte a svájci autó-nagydíjat. Bernből jelentik: Svájc nagydíjáért folyó verse­nyen a német színekben futó Caracciola (Merce­des-Benz) győzött 3 óra 31 p. 12.2 mp. 144.340 ó/km. 2. Fagioli (M. B.) 3 óra 31:48.1 mp., 3. Ro­­senmeyer (Autó Unió), 4. Varzi (A. U.), 5. Nuvo­­lari (A. Romeo), 6. Lang (M. B.). — Ohiron a 9., a magyar Hartmann pedig a 26. körben felbu­kott. Szerencsére a két versenyző nem sérült meg. Bern város díját Seaman (Éva) nyerte 1 óra 5:25 mp. alatt.­­( Európa motorkerékpáros nagydíját Belfast­ban 33 kilométeren bonyolították le. A három ka­tegóriában győztek: Gei6s német (250 kcm-DKW) 2 óra 35:21.6 p. 127.368 ó/km., Hambley angol (350 kcm-Norton) 2 óra 36 p. 8.8 mp. 139.419 ó/km., Guthrie angol (500 kcm-Norton) 2 óra 42:18 £. 146.386 ó/km. sebesség. )( A budapesti motorkerékpáros versenyen győ­zött a román Christe a prágai Juhan és az osz­trák Hughman előtt. A győztes 22, Juhan pedig 15 pontot szerzett. )( Autónap Pozsonyban. Tudósítónk jelenti: A Szlovenszkói Autóklub, a Szlovák Motorklub és a Csehszlovák Motoristák klubja közös rendezés­ben autónapot bonyolítottak le Pozsonyban élénk érdeklődés mellett. Az egyes eredmények a­ kö­vetkezők: Motorkerékpár verseny: 1. Bartosek, 88 pont. — Oldalkocsik versenye: 1. Blasková, Har­­ley, 162 pont. — Nyitott autók: 1. Dudás, Aero, 143 pont. — Csukott autók: 1. Bartosek, Walter, 130 pont. — Rókavadászat: Ardo, Jordán. KERÉKPÁR )( A Prága—Karlsbad—Prága kerékpárosver­senyen a dán Sörensen győzött 9 óra 2.01 p. alatt a bécsi Sehnalek és a prágai Krbec előtt. A ma­gyar Németh a hatodik helyen végzett. )( Ausztria válogatott kerékpározói Budapesten Magyarországot 58:49 pontaránnyal győzték le. BOX )( A prágai Hampacher Monte-Carlóban a néger Cavellet, aki nemrég a prágai Jaksot ütötte ki, az 5. menetben technikai kiütéssel legyőzte. A négert szabálytalan támadások miatt diszkvalifi­kálták. )( A belga Eder Prágába érkezett, ahol nyilvá­nos edzéseken készül Hrabák ellen.