Prágai Magyar Hirlap, 1935. augusztus (14. évfolyam, 174-199 / 3726-3751. szám)

1935-08-20 / 189. (3741.) szám

8 mattat. A­­acAxt> .flom*® Pozsony, augusztus 19. (Sportszerkesztősé­günk jelentése.) Szombaton délután a Ligeti- Vas mérkőzéssel kezdődött meg a nyugatszlo­­venszkói divízió második évjárata. A két MLSz­­csapat 1000 néző előtt mérkőzött a Bratislava-pá­­lyán. A Ligeti valamivel egységesebb volt ellen­felénél és így megérdemelten győzött 2:0 (1:0) arányban a durváskodó Vas ellen. A gólokat Minarik és Müller rúgta. Koháry gyöngén bírás­kodott. Fülek­ TC—Érsekújvári SE 2i­ (0:1) Fülek, augusztus 19. (Tudósítónk távirati je­lentése.) Spóner besztercebányai bíró vezetése mellett mindvégig heves és nehéz küzdelemben tudta csak az FTC legyőzni az ESE-t. Az első félidőben a vendégek irányították a játékot és szebbnél-szebb támadásokat vezettek. Fülek e szakaszban teljesen széteső játékot mu­tatott és egy egészséges támadása nem volt. Egri és Pilát teljesen formán kívül játszottak és a még máskor oly biztos hátvédpár is ingado­zott. Ha az ÉSE ekkor jobban használja ki az alkalmat, okvetlen jobb eredményt ért volna el. Az ÉSE minden embere tetszett, viszont Fü­leknél csak Horácius és Mihók voltak az első félidőben jók. Mindkét csapatban a kapusok brillíroztak. A félidő egyetlen gólját a sok percben szép le­futásból Csapó lőtte az ÉSE javára.­­ A máso­dik félidőben az ÉSE ellanyhult és Fülek fölény­be került. Bab­orec azonban mindent ment. A 12. percben 11-es esik az ÉSE ellen. Hudec a kapus kezébe rúgja a labdát. Most Fülek fel­javult és erősen támad. A 26. percben Pilát át­adását Mihók kiegyenlítő góllá érvényesíti. A közönség biztatására a honi csapat folyton tá­mad és a 32. percben Horacius befejeli a győz­tes gólt. Teljes Fülek fölénnyel zárult a játék.— Az ÉSE- ben minden játékos jól játszott, egyes játékosok csak hellyel-közzel Füleknél az elégítettek ki. — Az ÉSE bemutatkozása kedvező benyomást keltett és a divízióban sok sikert érhet el. Trencséni TS - Ralikat FC 3:0 (2:0) Játszották Trencsénben. A TTS fölényes győ­zelme meglepetés. Zólyomi TK—Pöstyéni FK 3:2 (1:2) Zólyomban váratlan vereséget szenvedett a postyáni csapat. Zsolnai SK—Komáromi FC 1:0 (1:0) Komárom, augusztus 19. Tudósítónk jelenti: Szerencsétlen küzdelmet vívott a BFC első diví­ziós mérkőzésén: az újonc zsolnai csapattól egy gólos vereséget szenvedett saját pályáján. Az eredmény — sajnos, — megfelel a mutatott já­téknak. A komáromi együttes sehogyan sem tu­dott önmagára találni s a kínálkozó gólhelyzete­ket sorra elrontotta, vagy pedig a balszerencse lépett közbe. Az első félidőben a BFC volt a töb­bet támadó fél, azonban a 16. percben Zilahy hatalmas bombáját a ka­pufa menti, majd pár perccel később Gleisza gyönyörű fejeslabdája a felső kapufán végig­szaladva pattan ki a mezőnybe. A zsolnai csapat viszont szerencsés gólhoz jut a 30. percben. Virágh, aki különben a mezőny legjobb embere volt, az ellenfélhez fejeli a labdát, a center a hatalmas lesben álló Prudovicshoz továbbítja, akinek már gyerekjáték az üres ka­puba rúgni a labdát.­­ A második félidőben a KFC a hatalmas iramtól teljesen összerop­pan és két ízben is csak a szerencse menti meg a hálóját az újabb góloktól. Az utolsó negyed órában ismét föléled a­ BFC és már közel áll a kiegyenlítéshez is, amikor a bíró a közönség legnagyobb előbb lefújja a mérkőzést,meglepetésére 7 perccel A meccs mindvégig igen nagy lendülettel folyt le, amelyben azonban a főszerepet a zsol­naiak játszották. Az egyetlen gólt főleg hihetet­len gyorsaságuknak köszönhetik, azt azonban el kell ismerni, hogy van stílus a csapatban, leg­jobb emberük Prudovics balszélső, Molnár kö­zépfedezet és Závodszky kapus volt. A KFC a védelmi hármason kívül szinte minden részben csődöt mondott A mezőnyből messze kimagaslott Virágh hátvéd, valamint Simon II., ball­fedeznt Rajtuk kívül még Langsadl kapus és Hadanich hathat­véd tetszett.­­ Nagy csalódást okozott az új center, Zilahy já­téka, de formán kívül van Vitálos, Csivre és Gleisza is. — Az újonc Malár látható lámpalázzal játszotta végig a meccset. Tarczal (Túrócszentm­árton) bíró az első fél­időben hibátlanul vezette a mérkőzést, szünet után azonban egyik hibát a másik után követte el, mindent a KFC rovására. Az a tény pedig, hogy a meccset 7 perccel előbb fújta le, könnyen a KFC egyik pontját jelenthette. (Úgy értesülünk, hogy a KFC rögtön a befejezés után, — amikor a bíró nem volt hajlandó tovább játszatni a hátralévő időt, — óvást nyújtott be a divíziós bizottsághoz.) 1900 néző. A nyugatszlovenszkói divízió nyitányában a Zsolnai SK legyőzte a Komáromi a Fü­leki TC megverte az Érsekújvári SE-t Meglepetések Középszlovenszben ■ A Ligeti legyőzte a Vast Az UAC és az MSE nagy győzelme a kárpátaljai divizió selejtezőjében A keleti kerület választmánya az MSE mellett döntött Munkács, augusztus 19. A kárpátaljai divi­zió selejtezőjének utolsó fordulóján az MSE az eperjesi Slaviát 8:0 (5:0) arányban győzte le Gorilovics iglói bíró tárgyilagos vezetése mel­lett. A gólokon Fezler (4), Tóth (2), Tomkó osztozkodtak, m­íg a 8-ik gól a Slavia-védelem hibájából esett. Az MSE-ben mindenki jó volt, a Slaviánál elfogadható játékot a jobbszárny és jobbhátvéd nyújtott. Munkácson egyébként — mint tudósítónk je­lenti — óriási felháborodást okozott a CsAF határozatlan magatartása. A Munkácsi SE, amely nagy anyagi áldozatokkal harcolta végig a selejtezőt, ragaszkodik a CsAF első döntésé­hez és átiratban tiltakozott Pozsonyban az MLSz-nél. Egyébként a keleti kerület választ­mánya tegnap az MSE bennmaradása mellett döntött. Ungvár, augusztus 19. Az UAC a munkácsi Slovant 5:0 (3:0) arányban verte meg dr. Ko­­marinszky munkácsi bíró vezetése mellett. A nagyobb vereségtől a vendégeket Zsák kapus nagyszerű védése mentette meg. Egyébként a kapufa és a sár is akadályozták az UAC nagyobb arányú győzelmét. Góllövők: Placzer (2), Ko­vács, Erbach III. és Pipka. A mezőny legjobb­ja Placzer volt, mellette az UAC-­ból Himley és Kovács középifedezet, illetve középcsatá­r tűnt ki. A Slovan legjobb emberei Engelmayer és Selesztai voltak. A divíziós selejtező utolsó mérkőzését jövő vasárnap a Slovan és Slavia játszik le. Kedvezőtlen rajt után a siker Magyarország negyedszer megnyerte az evezős Európa-bajnokság nemzetekéi­­­t Csehszlovákia a párevezősben szerepelt csak a döntőben, ahol az ötödik helyen végzett Berlin, augusztus 19. Az evezés Európa-bajnok­­ságát a grünaui olimpiai pályán vasárnap szép időjárás mellett 20.000 néző előtt befejezték. A szombati vigaszversenyen Magyarország a szkiff és kormányos négyes kivételével a döntőbe ju­tott, míg Csehszlovákia csak a kétevezősben sze­repelt a fináléban. Magyarország hármas győzel­mével ezúttal negyedszer nyerte meg a nemzetek versenyét. A döntő eredményei voltak: SZEIFF: Verey (lengyel) 7:54, 2. Studach (Svájc) 7:57.4, 3. Hasenöhrl (osztrák), 4. dr. Buntz (német), 5. Laurin (francia) és 6. Tűzi (olasz). KETTŐS KORMÁNYOSSAL: Olaszország 7:47.9, 2. Németország 7:50.4, 3. Lengyelország, 4. Fran­ciaország, 5. Magyarország, 6. Spanyolország. NÉGYES KORMÁNYOS NÉLKÜL: Svájc 6:34.9, 2. Ausztria 6:41.3, 3. Olaszország, 4. Németország, 5. Belgium, 6. Dánia 600 méter után föladta. NÉGYES KORMÁNYOSSAL: Németország 7:11.3, 2. Franciaország 7:12.6, 3. Olaszország, 4. Jugoszlávia, 5. Magyarország, 6. Dánia. KETTŐS KORMÁNYOS NÉLKÜL: Magyaror­szág (Győry—Mamusich) 7:54.4, 2. Németország 8:00.4, 3. Ausztria, 4. Olaszország, 5. Lengyelor­szág, 6. Hollandia. KETTŐS PÁR EVEZŐS: Lengyelország 6:56.7, 2. Németország 6:57.7, 3. Franciaország 7:01, 4. Magyarország 7:13.4, 5. Csehszlovákia 7:21.9, 6. Jugoszlávia. NYOLCAS: Magyarország 6:09.2, 2. Svájc 6:10.8, 3. Franciaország 6:13.2, 4. Németország 6:14.2, 5. Dánia, 6. Olaszország. GLANDAZ-SERLEG (a nemzetek díja): 1. Ma­gyarország 3 győzelem, 2. Lengyelország 2 gy., 3. és 4. Németország és Svájc 1—1 győzelem, 1—1 második hely, 5. Olaszország 1 győzelem. — Ma­gyarország 1932 óta tartja az elsőséget. ÚSZÁS )­ A csehországi német úszók St Pöltenben az osztrákokkal versenyeztek. Győztek az oszt­rákok 71,50 ponttal. A vizipólót 13:0 (8:0) arányban nyerték meg. A 200 méteres női mell­úszásban Würfel (Teplitz) győzött 3:18.6 p alatt, míg a 100 méteres hölgy-gyorsúszásban Schramek (Brünn) lett első 1:14.6 p alatt az osztrák Wagner előtt. )( Új csehszlovák úszórekordot állított fel Olmützben a 14 éves Karpeles Irén (BK Brünn) a 100 méteres női mellúszásban 1:29.5 perces idővel. VÍVÁS )( Vichyben négy országközti mérkőzés folyt le a kardvívásban. Győzött Olaszország 3 pont­tal, 2. Belgium 1, 3—4. Svájc—Franciaország győzelem nélkül* „ ■ KERÉKPÁR )­ Brüsszelben befejezték a kerékpározás vi­lágbajnoksági versenyét. Az országúti profi­­bajnokságban győzött a belga Jan Aerts 216 ki­lométeren 6 óra 5:19 p alatt. Az amatőröknél 162 kilométeren első lett az olasz Mancini 4 óra 2:16 p alatt. A csehszlovák Konarek a 14. he­lyen végzett AUTO és MOTOR )­ A nizzai autóversenyen 3.214 kilométeren győzött Nuvolari Alfa Romeón 2 óra 46 p 32.2 mp alatt Chiron (A. R.) és Dreyfus (A. R.) előtt. 1935 augusztus 20, kedd* NzmHÁz-KcúAvKcib'KiRA. (*) Mégis Fedák Sárival nyit a budapesti Magyar Színház* Budapestről jelentik: A Ma­gyar Színház szeptember 7-én nyit Brúnó Frank és Török Rezső vidám komédiájával, a „Pityui­val. A főszerepben Fedák Sári lép fel és part­nere Rózsahegyi Kálmán. Az évad további so­rán a következő darabok kerülnek színre: Mik­száth: „Mindenki lépik egyet", •— Lavery világ­hírű színműve, „Az Úr katonái", — Lakatos új darabja, „A gazdag ember", — Zsolt színműve, „Virányi kontra Virányiné", — Vaszary tragi­komédiája, „A házasság", — Török színműve, „Pénzt fogad el a nőtől", — Parker „Disraeli" című híres színműve, — Balázs „Bikfic tanár úr" című tragikomédiája és „Az oroszlánszívű Her­­bert" című amerikai vígjáték. A Magyar Szín­ház társulatában ebben az uj évadban is Törzs Jenő szerepel és új tagokul a következőket szer­ződtették: Titkos Ilonát, Rózsahegyi Kálmánt, Aczél Ilonát, Rátkay Mártont és egy sereg uj tehetséget. (*) Lehár Ferenc balettet ir. Bécsiből jelen­tik: Le­hár Ferenc­­ balettet ír az uj évadra a bé­csi állami operai háznak. A Lehár-balett az évad második felében kerül bemutatóra, Margarethe Wallmann rendezésében. (*) A Josefstadter Theater bemutatja Molnár új darabját. Bécsből jelentik: A bécsi Josef­­stadter Theater, amelyet novembertől Ernst Lothar, az ismert osztrák író vezet, karácsony­kor mutatja be Molnár Ferenc „A nagy szere­lem" című színművét Darvas Lili és Hans Já­­ray felléptével. Minthogy Molnár kikötötte,­­hogy Preminger igazgató rendezze a darabot, aki Hollywoodban filmez, sürgősen a Lidón tar­tózkodó Molnárhoz fordultak új instrukciókért. (*) A nagykorú Rökk Marika. Budapestről jelentik: Rökk Marika nagykorusítása szomba­ton délelőtt történt a budapesti árvaszéki hiva­talban, ahol ezt hivatalosan kihirdették. Rökk Marika e héten utazik vissza Berlinbe, ahol folytatja filmfelvételeit. (*) Jeritza Mária új filmszerződése. A világ­hírű énekesnő új szerződést kötött a Metró-vál­lalattal. Szerződtetéséről a következőt mondot­ta a sajtó számára: Hollywoodi szerződésem egyelőre egy évre és három szerepre szól. Min­denekelőtt egy Mária Terézia-filmben szerepe­lek, amely valószínűleg Fabi Leó „A császárné" című operettje nyomán készül. Szó van továbbá a Zaza című francia komédia megfilmesítéséről és ezenkívül a Marica grófnőt is meg akarja fil­­mesíteni a Metró. (•) Mistinguett operettszínésznő és dizőz. Pá­risiból jelentik: Mistinguett lemondott arról a tervé­ről, hogy önálló társulatával járja be Európa na­gyobb városait. Néhány nap múlva megkezdi a próbákat a Porte Saint Martin Színházban. Yvain és Willemetz operettet írtak a művésznő számára. Az újdonság sorozatos előadásai után az Alhamb­­rában lép fel Mistinguett, mint sanzon énekesnő. (*) Chevalier párisi színpadon. Párisból jelen­tik: Maurice Chevalder, aki jelenleg a Riviérán tölti szabadságát, néhány nap múlva visszaérke­zik Párisba, hogy színpadi fellépésről tárgyaljon. Mind a két revüszínház, a Felles Bergére és a Casino de Paris játsszatni akarja a divatos szí­nészt. Chevalier kijelentette, hogy fix gázért nem kér, hanem percentre szerződik. A KASSAI CAPITOL-MOZGÓ MŰSORA: Szivek melódiája. Eggerth Márta, Luise Ullrich és Járay Schubert­ filmje. A KASSAI TIVOLI-MOZGÓ MŰSORA: Dübörög a föld. A Paramount nagy háborús filmje. TENISZ )­ A csehszlovákiai német tenisz-szövetség bajnokságait Karlsbadban bonyolítják le. A fér­fiegyesben bajnok lett Malecsek (Prága), aki a döntőben Sibát győzte le 3:6, 6:3, 6:2, 6:0 arányban. Harmadikok: Stingl és Melzer. — A női egyesben­ Müllerné­ Hein győzött Branár, Anny ellen 4:6, 6:1, 8:6 arányban. Harmadikok: Kysela és Hacker. A többi számokat ma fejezik be. )( A Wightman-serlegért Forest Hillsben szombaton kezdődött meg a verseny Anglia és Amerika hölgyei között. Az első nap az angolok­ 2:1 arányban vezetnek. Stammers az amerikai Helene Jacobsot 5:7, 6:1, 9:7. Round pedig Ar­­noldot 6:1, 6:2 arányban verte meg. A Jacobs- Fabian amerikai kettős a Stammers-James an­gol párt 6:3, 6:2 arányban verte meg.­­­ A zoppoti nemzetközi teniszversenyen a prágai Csernoch a német Hőniget, Cernár pe­dig Nottenbohmot győzte le. A párosban a prá­gai ifjúsági kettős a Cramm-Nottenbohm pártól 2:6, 4:6 arányban kikapott.­­­ Karintia teniszbajnokságában Portsaebban Ar­­tens a magyar Szigetit 9:7, 3:6, 2:6, 6:3 arányban legyőzte. A női egyest Woltne nyerte a francia Au­­bine ellen 6 £, 8:1 arányiben.