Prágai Magyar Hirlap, 1935. szeptember (14. évfolyam, 200-223 / 3752-3775. szám)

1935-09-10 / 207. (3759.) szám

1935 seeptemher 10, kedd* <ER»M-MAfiÍAR-HlRLAB Nyílt kénléssé vált a középeurópai sorsa A Ferencváros legyőzte a Spartát A „nagy meccs" szeles időben, kedvezőtlen talajon 40.000 néző előtt gyönge nívójú küzdelmet hozott . Az első félidőben a Ferencváros gólokkal győzhetett volna, a másodikban a Sparta volt a küzdőbb fél ■ Klenovec a csehszlovák csapat hőse ■ Góllövők : Toldy, Kiss és Braine szabadrúgásból ■ Sárosi és Kemény megsebesült Ferencváros—Sparta 2:1 (2:0) Budapest, szeptember 9. (Szerkeeztősé­­günk telefonjelentése.) A magyar főváros teg­nap valóságos futball-lázban égett A Sparta— Ferencváros első kupadöntő napján szeles, kissé hűvös időjárás virradt Budapestre, ahová egymás után futottak be Szlovenszkóról, Prá­gából és Brünnből a csehszlovák érdeklődőket hozó különvonatok s autóbuszok. Mintegy 7000 csehszlovákiai futballfanatikus jelent meg va­sárnap Budapesten és mire a mérkőzés az ül­­lői úti FTC-pályán kezdetét vette, 40.000 em­ber szorongott az ekkora tömeget még nem látott ferencvárosi stadionban. Sajnos, a mér­kőzés kezdetére a szél erősbödött, bár az ég félig derült volt. Pontosan négy órakor lépett ki a két csapat a pályára. A csehszlovák együttest udvarias taps fogadta, amely erős­bödött a Fradi pályára léptekor. A mérkőző csapatokat Szendy Károly, Budapest polgár­mestere üdvözölte magyar és német nyelven, majd Mailinger Béla, a Ferencváros elnöke köszöntötte az ellenfelet, mire dr. Hartmann, a Sparta I. alelnöke válaszolt és a magyar csapatnak serleget nyújtott át. A himnuszok elhangzása után Walden angol bíró sorsolásra hívta a két csapatkapitányt. Sárosának kedvezett a szerencse, a magyarok az első félidőben a nap ellen és a széllel a há­tukban játszottak. A két csapat a következő felállításban szerepelt: SPARTA: Klenovec; Burger, Cstyroki; Kos­talek, Boucsek, Srbek; Facinek, Zajicsek, Braine, Nejedly, Kaloceay. FERENCVÁROS: Háda; Polgár, Korányi; Mikes, Móré, Bán; Táncos, Kies, Sárosi, Toldi, Kemény. • A nagy meccs kritikája A mérkőzés lefolyását úgy a csehszlovák, mint a magyar rádió nagyszerűen közvetítette és így annak menetéről csupán rövid szemlél­tetést adunk. A meccs általában nagy csalódást hozott mind a két részről. A legáltalánosabb vélemény az volt, hogy a Sparta Budapesten is nagyobb gólarányú győ­zelmet fog aratni, ezzel szemben egygólos ve­reséget szenvedett Az első félidőben viszont a Ferencváros könnyen megszerezhette volna a fontos 4—5 gólos előnyt is. Ebben a periódusban a Sparta a nap és szél ellen játszott és láthatólag fogta a nehéz, po­ros talaj, a hatalmas lelkesedéssel induló zöld-fehérek számos gólhelyzetet hagytak ki. A Sparta az első félidőben úgyszólván tel­jesen védekezésre szorítkozott és Klenovec kapus Plánicskához illő bravúrral fogta bombaszerű labdákat Az ő érdeme is, hogy a a Ferencváros csupán egygólos előnnyel tu­dott az első mérkőzésből kikerülni. A második félidőben aztán, amikor a Sparta a szélről támogatva játszott, a prágai csapat nem fejtette ki azt az energiát, amely a győ­zelemhez szükséges lett volna. Csatársora színtelen, tologató és terméket­len játékát mutatja az a tény, hogy az egyetlen gólt is szabadrúgásból érte el. A poros talajon inkább félmagas labdákkal és egységesebb összjátékkal kellett volna a cseh­szlovák csapatnak operálni. A félidő után azonban a Ferencváros is visszaesett, ami kondició­­ben fogyatékosságára vet szomorú fényt. Egy héttel ezelőtt az Újpest ellen is 2:0 arány­ban vezetett a Ferencváros, azután pedig 2:3- ra vesztette el a meccset. Ha a Sparta csatá­rai gólképesek, könnyen megtörténhetett vol­na a hasonló eset. Igen veszedelmes volt Háda kapus bizonytalansága, aki fölösleges kifutásaival és kapkodó, ideges fogásaival egy jobb csatársornak bizonyára előnyt jelentett volna. A budapesti Nemzeti Sport véleménye szerint Kutasy kapus már sokkal jobban megfelelne az első csapatban. Míg tehát a prágai csapatnál pluszt jelentett a védelem, addig a Ferencvárosban csak Korányi elégített teljesen ki. A mezőny legjobb embere Sárosi volt, aki messze fölülmúlta Braine-t. Ezzel szemben a halfsorban Boucsek jobbnak bizonyult, mint szemben Móré. Mikes nem tud­ta pótolni Lázárt, miu­tán elfogadható játé­kot nyújtott A Sparta csatársora csaknem tel­jesen csődöt mondott, míg a magyar csatár­sorban Sárosi mellett Kiss volt a legenergiku­­sabb. Táncos néhány szép beadása keltett föl­­tünéet, viszont Kemény, akit pedig sokat fog­lalkoztattak, gyöngébbnek bizonyult. Toldy ezúttal is a tank szerepét töltötte be, vezető gólja pompás akcióból született. Általában a Ferencváros ezúttal az egysé­gesebb csapatnak bizonyult az eddig etekin­­tetben előnyösebben ismert ellenfelénél. Hogy a vasárnapi revánsmeccsre elegendő-e a Ferencváros egygólos előnye, a tegnapi mér­kőzés révén problematikussá vált Ha a Sparta Prágában is hasonló játékot produkál és Ferencváros teljes csapattal áll ki és hasonló a lelkesedéssel küzd, mint tegnap az első félidő­ben, úgy vitatnunk kell az egyik reggeli prá­gai lap ama állítását, hogy a „Sparta már le­­fényképeztetheti magát a Középeurópai Ser­leggel a kezében­. Bizonyos azonban, hogy a prágai Masaryk-stadionban régen látott nagy küzdelem lesz majd a végső győzelemért. Hogyan estek a gólok Negyedórás veszedelmes magyar támadások és négy sarokrúgás után a 16. percben Sárosi leadott labdáját Mikes visszahúzta Toldynak, aki azt villámgyorsan a kapuba helyezte. A Sparta főleg Sárosira fektette a fősúlyt, amikor Kiss a 26. perc­ben tiszta helyzetből a második gólt érte el. A második félidőig a magyarok úja­bb két sarokrúgást értek el. A félidő után azonban már lanyhulni kezdett a zöld-fehérek irama. A 26. percben Móré a 16-os vonal mentén hendszet vétett. A bíró szabadrúgást ítélt. Míg a magyarok elhelyezkedhettek, Braine éles lövéssel a sortálló ferencvárosi játéko­sok között gólt szerez. Ettől kezdve kissé felélénkült a Sparta, játék­­kedve. Közben azonban Boucsek összeütközött Sárosával, akit ájul­­tan vittek ki a pályáról. Ugyancsak megsé­rült Kemény is. A szanatóriumi vizsgálat megál­lapította, hogy mindketten könnyebb agyrázkódást szenved­tek, Sárosi ezenkívül az orrán jelentéktelenebb sérülést. Walden bíró kissé túlságosan flegmatikusan vette szerepét. Végig pártatlan volt, azonban egy-két rideg ítélete a Ferencvárost sújtotta. Ugyancsak a Ferencváros kárára avatkoztak be egyszer­­kétszer az egyébként objektív bécsi vonal­bíróik. Vélemények a mérkőzésről Maniinger Béla: A körülményekhez ké­pest meg vagyok az eredménnyel elégedve. Csapa­tom megtette a kötelességét. A „sors és a bíró ellen pedig nem lehet küzdeni” ”— mondta a Fradi-elnök. A csehszlovák vezetők: dr. Hartmann, Te­­sar őrnagy, Hudec mérnök a pályát kifogásol­ták, amelynek talaja — szerintük — alkal­matlan a KK-mérkőzésekre. Elismerik azon­ban, hogy az első félidőben jobbak voltak a magyarok. A Sparta őket sem elégítette ki. Dr. Dietz Károly, MLSz-szövetségi kapi­tány: Két egyforma csapat, kiegyensúlyozott félidők. Az első félidőben a Ferencváros, a másodikban a Sparta volt a primhegedüs. MeisI Hugó, KK-főtitkár: Az első félidőben a Ferencváros Sparta feljavult,volt a jobb, a másodikban a Dr. Schwartz, az Austria elnöke. Ferencvá­ros egyet jelent Sárosival. Amíg ő játszik, addig jó a Ferencváros. Boas holland bíró: A Ferencváros az első 20 percben gólokkal győzhetett volna. Szünet után a bíró már nem tetszett. Marsetti Mario olasz újságíró: Nem volt szép mérkőzés. Lapvélemények: „Nemzeti Sport“: A Ferencváros a szeren­csétlen szabadrúgással csaknem katasztrófába taszítódott. Nagyobb győzelmet érdemelt vol­na meg. A Sparta csatársora ijedtnek látszott és nem képviselte méltóan a csahszlovák fut­­ballnívet. Mondhatjuk — írja a lap —, ha a Ferencváros kissé jobb lett volna, akkor a gyönge Sparta sokkal nagyobb vereséggel tá­vozik. A Ferencváros védelméről csak annyit, hogy ha voltak veszélyes helyzetek a zöld-fe­hérek kapuja előtt, azt nem a Sparta-csatársor idézet elő, hanem a zöld-fehér védelem maga. Háta körül komoly bajok vannak és a Ferenc­város vezetőségének legyen már meg az a bá­torsága, hogy Kutasyval kicserélje. „Hétfői Napló“: Abból következtetve, amit a Sparta tegnap mutatott, a Ferencváros Prá­gában könnyen megnyerheti a kupát. „A Reggel“: A 40.000 főnyi néző csak az első félidővel volt megelégedve. A másodikban a Ferencváros alkalmazkodott gyönge ellenfe­léhez. A Sparta a mérkőzés után azonnal vonatra ü­lt és ma reggel megérkezett Prágába. A mérkőzést a csehszlovák rádió Pozsonyon át közvetítette és igy a Prágában hallgatók kissé gyöngébb leadást élveztek. Érdekes volt, hogy Laufer a meccsel egyidőben állandóan bemondta a pozsonyi Újpest—Bratisla­va eredményét is. Pluhár István csak a második félidőt adta le magyarul, a tőle megszokott élvezetes formában. Kárpátalján a Munkácsi SE legyőzte az SK Rusjt A Kassai Törekvés kikapott, a Kassai AC eldöntetlenül játszott Beregszászon Kikapott az Iglói AC Ungvárott Kassa, szeptember 9. (Tudósítónk távirati je­lentése.) A kárpátaljai divízióban a magyar csa­patok közül a legszebb eredményt a Munkácsi SE érte el, amely a divíziós győztes ungvári SK Rusjt győzte le. Meglepetés az Iglói AC veresége Ungvárott. A kassai Törekvés kikapott, a KAC eldöntetlenül játszott Beregszászon. Az eredmé­nyek: CsSK Kassa - Kassai Törekvés 3:1 (2:0) Bíró: Gottlieb (Ungvár), 700 néző. — A kassai CSSK megérdemelt győzelmet aratott a kassai Törekvés együttese felett. Kezdés után hosszabb ideig változatos küzdelem folyik és ekkor inkább a Törekvés támadott veszélyesen, de gyenge csa­társora miatt a legjobb helyzeteket sem tudták értékesíteni. Ekkor Malynak többször kellett ügyességét bebizonyítania. A 16. percben Dodrik remekül bead s ezt Oláh értékesíti. A 24. percben újból Dodiik vezet szép támadást és beadását most Chalke rúgja gólba. Innen a meccs több­ször nyers és durva. Szünet után a Törekvés támad, eredményre tö­rekszik, de CSSK védelme mindent elhárít. A 15. percben Holubeczky beadását Maly ügyesen védi és a már kézben levő labdát Rauchmal kaputok boxolja. E váratlan Törekvés-gólra a CBSK fo­kozza iramát és a 25. percben Halkó góllá érté­­­kesíti Jerga szép beadását. A 39 .percben Törek­vés támad, de Hován jó helyzetben hibáz. A 40. percben a CsSK hátvédje, Csarny egy kapu előtti kavarodásnál megsérül és kiviszik a pályáról. A CSSK játékában nagyobb volt a tervszerűség, át­gondoltság, technika. A Törekvés mezőnyben még megfelelt, kapu előtt a legjobb helyzeteket is elrontották. Támadó sorukból hiányzik a ve­zetőcsatár. A CSSK-ban Maly, Csarny, Tomecskó, Dudrik, Hafkó, Oláh, a Törekvésben Princz, Drab, Holubeczky, Rauchmaul voltak a legjobbak. Munkácsi SE - SK Rusj 2:1 (0:1) Munkács, szeptember 9. (Munkatársunk távirati jelentése.) Fejér Hermán vezetése mellett az MSE,, megérdemelt győzelmet aratott a tavalyi divíziós győztes ellen. Kobzár szerezte meg a vezetést az ungvári csapatnak, amely az első félidőben fölény­ben játszott. Igaz, hogy a 20. percben Fezler 11-esét Boksay bravúrosan kivédte. A második félidőben a a munkácsiak előretörtek és Fezler kiegyenlített, majd a győztes gólt rúgta be a 80. percben. Mind­kettőt Tóth beadásából. Az MSE két tartalékkal, a Rusj kompletten játszott. A győztes csapatból a gólszerzőkön kívül Tomkó és Erdei, a Rusjban a mezőny legjobb embere Boksay kapus, azonkívül a halfsor volt jó. Fejér közmegelégedésre bírásko­dott. Beregszászi FTC - Kassai AC 2:2 (0:1) Játszották Beregszászt 1000 néző előtt. CsSK Ungvár-Iglói AC 1:0 (0:0) Az ungvári csapat meglepetésszerű győzelme Ungvárott. Győztes gól Hovorka Skladál beadásá­ból. Heidecker jól bíráskodott. A divízióban három pontot szereztek eddig a Kassai AC, a Munkácsi SE és a CsSK, Kassa, két pontosak: Iglói AC, CsSK, Ungvár és a BFTC, egy ponttal bír az SK Rusj és pont nélkül áll a kassai Törekvés. Szlovenszkói eredmények NAGYSZOMBAT, Rapid—SK Trnava 2:1 (2:0). Bajnoki helyi derby, 1500 főnyi néző, megérdemelt győzelem. Losensky és Zsigardy, illetve Závodsky rúgták a gólokat. A Trnavában csődöt mondott a csatársor. Legjobb emberük Lukovics kapus volt A győztes csapatban különösen Tomecsek, Braun, Zsi­­gardy és Meliska tűnt ki a jól játszó együttesből. Bíró, Schneider jó volt. TAPOLCSÁNY: SK—Nyitrai AC 1:1 (0:0.) Bajnoki. Durva, mérkőzés. Gólok: Opitz, illetve Pehácsek. BAZIN. PSC—AC Sparta, Pozsony 1:1. Baj­noki 9 Brivin kikapott Belgrádban Belgrád, szeptember 9. Brivin válogatott csapata a csaknem jugoszláv válogatottakból álló Belgrádtól 0:2 (0:1) arányú vereséget szenvedett. Sarics és Bo­­zovics rúgták a gólokat. Zivkovics bíró pártosko­­dott és Csernyi a II. félidőben kizárta. Ujabb eldöntetlen O­oszországban PRÁGA—MOSZKVA 313 (1:2). Moszkva, szeptember 9. Hetverzer néző előtt, több népbiztos jelenlétében mutatkozott be Prága csapata a szovjet fővárosban. A mérkőzés olyan­­­nyira izgalmas sportot hozott, hogy a prágai Tichy kapust egyik saját partnere rúgta fejen. Egyébként Tichy volt a mezőny legjobb embere. Gólozók: Silny, Mráz és Junek, illetve Smirnov (2) és Iljin. Két bajnoki mérkőzés a nyugati kerületben Pozsony, szeptember 9. (A PMH pozsonyi sport­­szerkesztőjétől.) Az MLSz nyugati kerületében baj­noki mérkőzést játszottak vasárnap a PTE-pályán. Mindkét mérkőzés a várakozásnak megfelelő ered­ménnyel végződött. DONAUSTADT—SF BERG 8:0 (1:0) 300 néző. Biró, Janicsek. Minkét csapat három tar­talékkal játszott. Az újonc bergi csapat elég jó be­nyomást keltett a vereség ellenére is. A csapatban csak a védelem gyenge. A Donaustadt jobb volt és megérdemelte a győzelmet. A gólokat Babjár (2) és Pfeifer rúgták. VIRÁG­VÖLGY—HAM­BURG 3:2 (2:1) Biró, Berta. Egyenlő erőt küzdelme. A hambur­gi csapat jó kvalitásokat árult el, de a Virág­völgy is javuló formát mutatott, a két csapat elejétől végig érdekes és változatos küzdelmet vívott. A Virágvölgy góljait Meixner, Oslansky és Kronesz rúgták, Hamburger Startitz és Griessler (2). Union—Püspöki 4:1 (2:0). II. oszt. bajnokság. Bi­ró: Maros. ZSUPABAJNOKSÁG Makkabea—Vágujhelyi AC 1:1 (1:0). Gyemre vi­vóju mérkőzés: Neumann, a Makkabea ,új center­­csatára nem vált be. Góllövők: Küldi, illetőleg Lő­­winger. .Városi Müvek—Union Zohor 5:2 (2:1).