Prágai Magyar Hirlap, 1935. október (14. évfolyam, 224-249 / 3776-3801. szám)

1935-10-22 / 242. (3794.) szám

10 rPI^C^-MAGN­ARHÍRLAP Magyar vivógyőzelem Németországban Fölényesen győztek a kard- és hölgytőrvívók, csak tass aránnyal vesztettek a tőrvívók, München, október 21. Magyarország válogatott ví­­vógárdája három fegyvernemben mérkőzött vasár­­nap Németország olimpiai csapataival. A magyarok a kardvívásban fölényesen győztek, úgyszintén de­rekasan küzdöttek a tőrvívók, akik a kitűnő né­metektől csak rosszabb tussarányukkal szenved­tek vereséget. Meglepetés a magyar hölgyek kitű­nő szereplése, akik biztos modorban verték nagy­nevű ellenfeleiket. A részletes eredmények: Kardvívás: Magyarország—Németország 10:6. Rajcsányi, Rajczi és Bercelly 5—3, Kabos 1 győzel­met szerzett. Tőrvívás: Németország—Magyarország 8:8. Tuss­arány 65:55. Hölgy tőrvívás: Magyarország—Németország 6:3. A magyar csapatban Elek Ilona, Elek Margit és Varga Ilona vívott. A találkozás végeredménye eszerint 2:1 a ma­gyarok javára. KÜLFÖLDI EREDMÉNYEK )­ NÉMETORSZÁG—BULGÁRIA 4:2 (2:0). Leip­­zigban 40.000 néző előtt a német csapat nehéz győzelmet aratott a lelkes bolgárok ellen. Ivan­­csics Mihály igen jól bíráskodott. — Schwerin : Keletporoszország—Észak 4:1. Szövetségi mérkő­zés. — Bajnokságok: Herta—Minerva 2:2. — For­tuna Leipzig—G­uts Mats Drezda 2:1. — BC Herta—Dresdensia 4:0. — Sp. Vgg. Fürth—FC München 3:0. — FC Bayreuth—ASV Nürnberg 2:0. — IFC Nürnberg—­Schweinfurt 2:1. — BC­ Augsburg—1860. München 5:2. )( Az angol ligában szombaton az Aston Villa súlyos veresége keltett meglepetést. A Hudders­­field is az élen áll az I. osztályban. — A II. ligá­ban a Manchester City vezet, míg Skóciában a Glasgow Rangers szombaton pontot vesztett. Az ij eredmények voltak: I. divízió: Aston—Villa—West­­ Brom­vich A. 0:7, Bolton Wand­—Liverpool 0:0, ’s Brentford— Stoke City 0:0, Derby Co.—Blackbun­­d R. 1:0, Everton—Chelsea 5:1, Huddersfield— Grimsby T. 1:0, Middlesbrough—Leeds Ud. 1:1, Portsmouth—Arsenal 2:1, Preston N. E.—Man­chester C. 4:0, Sheffield W.—Birmingham 3:1, Wolverhampton—Sunderland 3:4. — II. divízió : Barnsley—Bury 1:1, Bradford C.—Swansea T. 2:2 Burnley—Notting­ham F. 1:0, Charlton Athl.— Blackpool 1:1, Fulham—Norwich C. 1:1, Hull City —Doncaster R. 2:3, Manchester Un.—Sheffield Un. 3:1, Newcastle Un.—Leicester C. 3:1, Plymouth Arg.—West Ham Un. 4:1, Port Vale—Southampton 0:2, Tottenham—Bradford 4:0. — Skócia: Aber­deen—Queens Park 2:1, Albion Rovers—Queen of South 2:0, Ayr United—Partick Thistle 3:1, Celtic —Airdrieonians 4:0, Dunfermline—Motherwell 1:3, Hamilton—Kilmarnock 3:2, Hibernians—Dundee 2:1, Rangers—Hearts 1: 1, St. Johnstone—Clyde 2:1, Third—Lanark—Arbroath 1:1. )( ÍRORSZÁG—ANGLIA 1:3. Játszották Bel­fastban 40.000 néző előtt. Anglia harminckilence­dik győzelme az 52 találkozásból. )( BÉCSBEN szombaton a H. osztályban a Rapid Oberlaa a Fiatot 2:0 arányban győzte le. Vasárnap a Vienna a Floridsdorfer AC-ot 1:0 (0:0), a Rapid pedig a Favoritner AC-ot 5:1 (4:0) arányban verte meg 12.000 néző előtt. — A Wacker a WAC-ot 2:0 (0:0), az Admira az FC Wient 3:0 (1:0) arányban győzte le. — WSC—Austria 2:0 (1:0)1 Sindelar csődöt mondott — Libertas—Ha­­koald 5:0 (2:0). A tabella élén az Admira, Rapid, Vienna 12—12 ponttal állnak. Utolsók a Hakoah és a FAC 2—2 ponttal. )( AZ OLASZ BAJNOKSÁGBAN a Juventus és Bologna, valamint a Genova—Brescia, a Roma— Ambrosiana és a Trieszt—Alessandria mérkőzé­sek gólnélküli eldöntetlenre végződtek. Az egyéb eredmények: Turin—Milánó 1:0, Palermo—Lazio 2:1, Sampierdarena—Bari 2:1, Nápoly—Fioren­­tina 4:0. JUGOSZLÁVIA: Belgrádi ASK—Vojvodina 4:0, Concordia -Grasicsar 2:2, Primorje—HASK Zágráb 6:0, Hajduk—Osvit 6:0, Jugoslavia—Grad­­jansky, Nis 5:0. )( LENGYELORSZÁG: Polonia, Varsó—Warta, Posen 1:2, Wisla, Krakó—Ruch, Königshütte 0:0, Lodzer SK—Sionsk 1:0 Pogon, Lemberg—Craco­­via 3:1. )( SVÁJC, FC Biel—FC Arau 8:3, Young Boys Bern—FC Lugano 1:1, Cervette Geneve—Young Felow6 0:0, Grashopers Zürich—FC Bern 4:0, FC Locarno—FC Chaux de Fonds 2:2, F—, St. Gallen —Nordstern Basel 1:2. )( FRANCIAORSZÁG: FC Sochau—Olimpique Marseille 4:0, Racing Paris—FC Mühlhouse 3:1, Racing Strasbourg—Fives Lillé 2:1, FC Séte—AS Cannes 2:0, FC Antibes—Olimpique Alésienne 3:2, Olimpique Lillé—Stade Rennais 0:0, CS Metz— Red Star Pa­ris 5:1, US Valenciennes—Excelsior Roubaix 4:0. )( BELGIUM: Union St .Gi­lloise—FC Brügge 2:1, FC Antwerpen—Liersche SK 1:2, Lyra— Standard Liege 2:6, Racing Malines—Daring Bruxelles 4:2 CS Brügge—FC Malines 1:1, Ander­­lecht—Berchen Sports 4:0, Beerschot—White Star 5:0. I Nyugati Csupa Rapid: Nagyszombat—Nyitrai AC 2:1 (2:0). — Vágujhelyi AC—Tapolcsányi SK 3:1 (2:0). Megle­petés: — Union Zohor— Bazini SK 1:2 (0:1). — Várósi Művek—Sparta 2:1 (2:0). A Sparta és Slavia győzött a vidéken, a Bratislava Pozsonyban megverte a prossnitzi SK-ot A DFC Teplitzben, a DSV Saaz sa­ ái pályáján kapott ki Prága, október 21. Az állami liga VIII. forduló­ján a prágai élcsapatok győztek a vidéken, míg a DFC Teplitzben kikapott régi riválisától. Ugyan­csak vereséget szenvedett a DSV Saaz saját pá­lyáján. Az SK Bratislava, valamint a pilseni SK, sőt még az SK Náchod is győzelmet könyvelt el vasárnap. A tabellán a hat mérkőzést játszott Sparta vezet 12 ponttal a 8 mérkőzést abszolváló Zsidenice és Viktória Pilsen 10—10 pontjai előtt. Negyedik a Slavia 6 játékból 8 ponttal. 8 ponto­sak még a Bratislava, SK Kladno, DFC Prága. Az utolsó helyeken a Teplitzer FK 4 és a DSV Saaz 3 ponttal állanak. Az eredmények voltak: TEPLITZER FK—DFC, PRÁGA 3:0 (1:0). Bíró: Humpolik. Gólok: Riedl (2) és Porubsky. A DFC- ban csődöt mondott a csatársor. MORAVSKÁ SLAVIA, BRÜNN—DSV SAAZ 4:2 (2:1). Vlcsek bíró objektív volt. Gyönge küzde­lem, megérdemelt győzelem. SPARTA—VIKTÓRIA PILSEN 4:2 (2:1). Jó bíró volt dr. Brüll Gyula. Gólozók: Kalocsay, Faczinek (2), Nejedly, illetve Csulik és Hess. SK PILSEN—SK KLADNO 4­2 (1:1). 2500 néző előtt győzött a vendégcsapat. Kratochwill bíró megfelelt. SK NÁCHOD—AFK KOLIN 7:2 (2:1). A ná­chodi csapat javuló formában szerepel és a tabella 10. pontjára tört előre. SLAVIA—ZSIDENICE 2:1 (2:1). A bajnokcsapat Brünnben 12 000 néző előtt Svobodával megerő­sítve állott ki és győzött Kopecky, valamint So­­botka góljaival. A brünni csapat részéről Prusa­l volt eredményes. Krist bíróval nem volt megelé­gedve a közönség. SK Bratislava - SK Prostejov 3:2 (2:2) Pozsony, október 21. (A P. M. H. pozsonyi sport­szerkesztőjétől.) Csak keserves küzdelem árán tudta az SK Bratislava megmenteni a két pontot. A pozsonyi csapat győzelme egyáltalában nem mondható reálisnak. A két csapat közül az SK Prostejov játszotta a jobb, technikailag magasabb fokon álló és egy­ségesebb futballt. Az első félidőben hatalmas fölényben is volt a prosnitzi csapat és a Brati­slava ekkor egészen kezdetlegesen játszott. Szünet után azonban kicserélődtek a szerepek. A Bratislava volt a többet támadó fél és prosnitzi csapat csak a finisben kerekedett új­a­ból felül. A Bratislava gyenge teljesítményének mentségére szolgál, hogy Jávor nélkül állt ki és az őt he­lyettesítő Párik teljesen tehetetlennnek bizonyult. A támadósorban ez alkalommal csak Sors és Maszarovics felelt meg. De gyenge volt a balfsor is, főképp Pollák nem tudott boldogulni a veszé­lyes prosnitzi balszárnnyal. A védelemben Újvári játékán nagy javulás tapasztalható, de igen jó volt ezúttal Hubek is. A Prostejovban a kassai Polacsko tűnt ki. A Bratislava góljait Maszarovics (2), Kosztka (11-es) lőtték, a prosnitziak góllövője Kend (2) volt. Bíró: Sanok, gyönge. 5000 néző. A Hungária fölényesen, az Újpest nehezen győzött, a tartalékos Ferencváros pontot vesztett Miskolcon A veretlen Hungária a Nemzeti Bajnokság élén Budapest, október 21. (Budapesti szerkesztősé­günk telefonjelentése.) A magyarországi Nemzeti Bajnokság vasárnapi teljes, hetedik fordulójában a Hungária újabb nagyarányú győzelmével bebiztosí­totta vezető pozícióját, az Újpest Szegeden nehe­zen bár, de győzelmet csikart ki, a Ferencváros el­lenben teljesen legyöngült, tartalékos csapatával pontot­ vesztett Miskolcon. A többi mérkőzésen ál­talában a favoritok győztek, csupán a III. kerület Kispest elleni győzelme meglepetés. Az egyes mér­kőzések eredményei: BUDAPESTEN: Hungária—Bocskai 7:3 (3:0). A Hungária-úti pályán 6000 néző előtt biztos győ­zelmet aratott a legjobb formában lévő magyar csapat a legyengült Bocskaival szemben. Az első félidőben némileg nyílt volt még a játék, de szünet után a pompás lövőtornában lévő Hungária csatá­rok nem találtak ellenállást. A gólokat Cech (4), Titkos (2) lőtték, míg a hetedik Belcsik öngóljából esett. III. kerület—Kispest 1:0 (1:0). Egyforma erők küzdelme. A Kispest elsőízben szerepeltette a te­mesvári Kondot a középfedezet posztján, míg az óbudaiaknál a Franciaországból hazatért Vadász játszott. A győztes gólt Zilahy lőtte A másodi­k fél­időben a Kispest kiegyenlíthetett volna, de Seré­­nyi egy 11-est Angyal kapus kezébe lőtt. Budai 11—Phöbus 2:1 (2:1). 1000 néző. A Phö­­bus jól kezdett, Solty rögtön gólt ér el. 40 percig vezetett a Phöbus, a félidő végén azonban Vértes révén egyenlít a III kér, és még szünet elő­l belö­vi Pozsonyi a győztes gólt. A második félidőben nem változik a helyzet. Salgótarján—Törekvés 2:1 (1:1). A két amatőr­­csapat küzdelméből a vidéki került ki győztes­­ként. Túr lövi a salgótarjániak vezető gólját, Ma­rosi kiegyenlített, Takács III. szerzi a győztes gólt. Soroksár—Budafok 4:2 (2:0). Magyar és Takács II révén hamarosan a Soroksár vezet. A bíró ki­állítja Vig IV.-et és igy a Budafok 10 emberrel folytatja a játékot. A győztesek Takács II. révén még kétezer, Budafok Iglódy révén ugyancsak két­szer eredményes. SZEGEDEN: Újpest—Szeged 3:2 (3:1). 4000 né­ző. A bajnokcsapat két legutóbbi mérkőzését el­vesztette Szegeden, ezért nagy érdeklődéssel vár­ták mostani szereplését. Avar, Futó és Ká­lay he­lyén tartalékkal állt ki az Újpest, míg Szeged So­mogyi középfedezetét nélkülözte. Az első félidő­ben fölényben volt az újpesti csapat és Janda, Vin­­ce, majd pedig Kocsis révén három gólt rúgo­t. A szegediek részéről Nagy volt eredményes. A máso­dik félidőiben Szeged nyilttá tette a játékot, de Nagy csak egy góllal tudott szépíteni az eredmé­nyen. MISKOLCON: Ferencváros—Attila 1:1 (1:0) 2000 néző. A Ferencváros 7 tartalékkal állt ki. Hiányzott többek közt Sárosi, Toldi, Kemény, La­ •­ki, Lázár és Háda. A standardhátvédek a csatár­sorban játszottak. Győry is lőtte az első félidő egyetlen gólját, amit a második félidőiben Bonyikai révén az Attila kiegyenlített. A Nemzeti Bajnokság állása a hetedik forduló után: Hungária 14 pont, Újpest 13, Ferencváros 9, Szeged 9, Soroksár 8, Kispest 7, Phöbus 7, Salgó­tarján 6, Budafok 5, III. kerület 5, Bocskai 4, Tö­rekvés 4, Budai 11 4, Attila 3 pont. * PROFI LIGA: Csepel—Vasas 2:1. Millenáris— Budatétény 4:1, Szürketaxi—VÁC 1:0. Drogisták— Zugló 2:2, Nemzeti—Erzsébet 7:0­, Arad, Székes­­bérvár—Nagytétény 6:0, Somogy—Váci Remény 2:1. AMATŐRBAJNOKSÁG: Postás—HAC 3:2. FTC —BFC 5:2. MSK—VSC 4:0. A PTE javulása a nyugati kerületben! Pozsony, október 21. (A P. M. H. sportszerkesz­­­tőjétől.) A nyugati kerületi bajnokságban a PTE beigazolta formajavulását és immár három héten belül harmadik döntetlen eredményét érte el. Ez­úttal a tabella élén álló Ham­burg csapatától hó­dított el egy pontot. Az eredmények a követ­kezők : Virágvölgy—Testvériség 1:1 (1:1). Biró, Bucsis. Mindkét csapat három tartalékot szerepeltetett. A mezőnyben a Virágvölgy jobb volt és megérdemelte volna a győzelmet, de csa­tárai a kapu előtt bizonytalanok voltak. Góllö­vők: Kaszti, illetőleg Kriger H. PTE—Ham­burg 4:4 (2:2). A mérkőzés favoritja a ham­burgi csapat volt. A PTE azonban nagy lelkesedéssel küzdött és­­ ezzel kiegyensúlyozta a hamburgiak technikai és taktikai fölényét. A PTE csapatának legjobb része ezúttal a csatársor volt. A PTE góljait Plesko (2), Boronkay és Simboch lőtték, a ham­burgiakét Kratochwill (2), Seidl és Masek. Bíró: Jurkesch, Húsos—Donaustadt 2:0 (0:0). Az első félidőben a Donaustadt volt fölényben, de Haulik remek védésével ártalmatlanná tette a csatárok lövéseit. A második félidőben a Húsos kerekedett felül s Ohmann és Kucsera góljaival kivívta a győzelmet. Biró, Farkas, Libertás—Berg 5:2 (2:0). A Libertás ezúttal kitünően játszott és szinte lelépte ellenfelét. A győztes csapat góljait Ba­­ráth (2), Denk és Kaiser lőtték, egy öngól. A bergiek góllövői Stöger és Haber voltak. SZENC. SK—Admira 4:1 (3:0.) SOMORJA­ SK-BTC Pozsony 2:3 (1:2). 1935 november 22, kedd* Világrekorddal mutatkoz­tak be az amerikai úszók Európában Berlin, október 21. Az amerikai úszógárda szom­baton és vasárnap Berlinben vendégszerepeltek. A 100 méteres hátúszásban Kiefer (USA) 1:07 perccel megjavította Kojac (USA) 1:08.2 perces hivatalos világrekordját.­­ A 100 méteren Hygland 50 mp. és a 400 méteres hátúszásban Kiefer 5:32.5 perces amerikai rekorddal győzött, míg a 200 méteres gyorsúszásban Hygland nem indult. • Kiefer pénteken Altonában is már megjavította a 100 méteres hátúszás világrekodját 1:07.8 percre, de előnyversenyben. Szlovenszkó birkózó és súlyemelő bajnokságai Pozsony, október 21. (A P. M. H. pozsonyi sport­szerkesztőjétől.) A Sport­kávéházban ma bonyolí­tották le Szlovenszkó birkózó és súlyemelő baj­nokságait. Az eredmények a következők voltak : Súlyemelés: Pehelysúly: Horváth (Herkules) 207.5 kg, 2. Schuch (Herkules) 205 kg, 3. Waltzer (Herkules) 182.5 kg. Könnyűsuly: Tátos (Ursus) 202.5 kg, 2. Volár (Ursus) 227.5 kg, 3. Forgó (Ursus) 207.5 kg. Középsuly: Zauner (Ursus) 272.5 kg, 2. Menyik (Ursus) 233 kg, 3. Mayer (Ursus) 205 kg. Félnehéz: Andrássy (Ursus) 280 kg, 2. Bartalsky (Ursus) 257 kg, 3. Vyskocil (Ursus) 215 kg. Nehéz: Lenárt (Ursus) 285 kg. Csapatverseny: 1. Ursus 19 pont, 2. Herkules 8 pont. Birkózás: Bantam: Schubert (PTE), 2. Waltzer (Herkules), 3. Csaszny (PTE). Pehely: Szatinszky (PTE), 2. Horváth (RAC), 3. Bucsuházi (PTE). Könnyű: Forgó (Ursus), 2. Vörös (PTE), 3. Nagy (Vas). Web­er: Kunkei (RAC), 2. Szabó (Ursius), 8. Vecs (PTE). Közép: Liszy (PTE), 2. Meskó (RAC), 3. Reit­hoffer (Herkules). Félnehéz: Lénárt (Ursus), 2. Andrássy (Ursus), 3. Bartalsky (Ursus). Csapatverseny: PTE 14 pont, 2. Ursus 11 pont, 3. RAC 7 pont. Cseh- és morvaországi eredmények CSEH VIDÉKI DIVÍZIÓ Viktória Zsizskov—Rapid, Vinohrady 1:0. Ve­zet a Viktória 17 ponttal. — Bobemians—Viktória Nusle 6:1. — Sparta Kladno—Meteor VÜL 4:2.— Csechie Kariin—Slavoj VIII. 3:1. — SK Nusle— CsAFC 4:2. — Sparta Kosire—Nuselsky SK 4:L — Lysá—Union Zsizskov 1:1. KÖZÉPCSEH DIVÍZIÓ IJungbunzlau—SK Königratz 4:0. Meglepetés a vezető königratzi csapat veresége. Vezet a Kö­­nigratz 16 ponttal a Jungbunzlau 14 pontjai előtt — SK Pardubice—SK Rakovnik 2:L — Slavia Kartebad—Petrin, Pilsen 6:1. — Böhm, Budiweis— Polaban Nymburg 2:1. MORVA-SZILÉZIAI DIVÍZIÓ Prerau—Olmütz 1:1. A vezető PreTan meglepő eldöntetlenje honi pályán. — Slezská Ostrava— Slovan M. Ostrau 6:5. — Frystat—Zabovresky, Brünn 5:2. — Hanácká Slavia, Kremsier—Mora­­via, Brünn 2:2. — SK Bafa­elin—S­lavia M. Ost­rau 3:0. A Bafa a 2. helyre került. CSEH-NÉMET DIVÍZIÓ Reichenberger FK—SV Bodenbach 4:3. — Karls­­bader FK—VfB Teplitz 3:1. — DSK Tesc/hen— DSV Brünn 3:2. — SK M. Schönberg—DFC Iglau 4:2. Vezet a Warnsdorfer FK 11 ponttal. Barátságos mérkőzések: DSK—Rumburger FK 10:1. — Warnsdorfer FK—SK Podmokiy 10:1. — BSK Gablonz—SK Grottau 13:1. SPORTHÍREK )( Varsóban Barna asztali­tenisz világbajnok a lengyel Ehrlichet erős küzdelem után 19:21, 21:17, 22:20, 21:19 arányban győzte le. )( Moszkvában az orosz Berdnikova a diszkosz­vetés női világrekordját 40.92 méterre javította meg. )( A párisi első jégkorong-mérkőzésen a Stade Francais 1:0 arányban legyőzte a Francais Vo­lan­ts-t. A gólt Cadorette ütötte az utolsó harmad­ban. )( A budapesti MAC Győrffy-díjas versenyén Nagy (MAC) 7.13 méteres eredménye volt a legjobb teljesítmény. )( Borotva ismét angol fedett­ pálya bajnok. Londonban szombaton befejezték a fedettpálya bajnokságot. Borotra az amerikai Jonest 6:4, 4:6, 6:4, Sharpét, (angol) pedig 6:0, 6:2, 6:0 arányban legyőzte és így a bajnokságot nyolcadszor is meg­­szerezte. A női egyesben Seriven győzött Harvey ellen 6:2, 6:2 arányban.