Prágai Magyar Hirlap, 1935. október (14. évfolyam, 224-249 / 3776-3801. szám)

1935-10-15 / 236. (3788.) szám

1935 október 15, kedd. T>RSGAIA­\G^ARHIRLAI> Nehéz küzdelmeket vívtak a magyar csapatok egymás ellen a nyugatszlovenszkói divízióban A Füleki TC a Ligetit, az ESE a Vast győzte le egy gól különbséggel • Komárom kikapott saját pályáján ■ ■ Zsolna legyőzte Pőstyént, Ruttka megverte Zólyomot Füleki TC- Ligeti SC 1:0 (1:0) Pozsony, október 14. (Sportszerkesztőnk telefon-­ jelentése.) 1000 főnyi közönség előtt vívta meg di­­­víziós mérkőzését a két csapat. Minkét együttes nagyon gyenge játékot nyújtott, ami a Ligeti része­­i­ről nem meglepetés, de a divízió élén álló FTC-től jobb teljesítményt várt a pozsonyi közönség. A fü­­­lekiek gyenge játékát enyhíti az a körülmény, hogy három tartalékkal szerepeltek. Egyébként is mérkőzés lefolyásának hit tükre inkább a döntet­­­len eredmény volna. A Ligeti most elkaphatta vol­na az FTC-t, de csatársora lehetetlenül rossz volt. Nem volt egyetlen épkézláb ember a támadósor­ban, a legrosszabb Fakko volt, aki egyetlen H>­át­­ nem tudott megjátszani. A hátsó formációk megye­i Érsekújvár, október 14. A nagy érdeklődéssel várt mérkőzés majdnem meglepetést hozott. A Vas olyan lel­kesen játszott az idegen pályán, hogy a kez­detben puhán működő, később pedig 10 emberre apadt ÉSE-nek csak izgalmas és drámai küz­delemben sikerült a két győztes pontot magá­nak biztosítani. A nagyszombati Fritz bíró sípjelére komplett fel­állításban szerepeltek a csapatok. Az LSE azon­nal támadásba lendült, azonban rendszertelenül. Csupán a 17. percben sikerült góleredményt el­érnie, amikor Kovács ideális beadását Csapó közvetlenül a kapu előtt Tóth elé tálalta, aki védhetetlenül belőtte a bőrt. Az ESE tovább támad, azonban sok kapu előtti helyzetet elrontott. A kezdettől fogva nívatlan­­ játék egyre ellaposodik és csak a 37. percben kerül sor a VAS ellentámadására, amiből a szabadon hagyott Fürst a kiegyenlítő gólt rúgta. Szünet után ismét BSE-fölény, de most már a szerencse is elpártolt a helyi csapattól. A 9. percben Szigeti rosszul helyezkedik, fel­szabadító rúgása Motheiltől visszapattan, de a fürge VAS jobbszélső eléri és gólba rúgja. A közönség türelmetlenkedni kezd. A 10. percben a bíró kiállítja Holzert Fürsttel való afférja miatt, amiben azonban mind a két játékos bű­nös volt, de a bíró csak Holzer fenyegető moz­dulatát látta. A 10 emberre apadt ÉSE most visszanyerte öntudatát és drámai küzdelemben a 22. percben sikerült Kovács révén kiegyenlí­teni és ugyancsak általa a 29. percben a győz­tes gólt elérni. Ezután is az ÉSE van fölény­ben, sőt Csapó révén gólt is ér el, amit a bíró lesállás címén annullált. Az ESE megérdemelte keservesen kivívott győ­zelmét, bár az előbbi hetekkel nagyon gyenge játékot produkált,összehasonlítva. A közvetlen védelemben Bachoreynek úgyszól­ván semmi dolga sem volt, míg a két hátvéd sok hibát csinált. A halfsorban csak Wilheim volt jó, Reiner és Holzer igen keveset mutattak. A csatársorban a belső trió szépen, de nem a szo­kott lendülettel kombinált. A két szélső gyenge volt. Amikor négyre olvadt a csatársor, veszé­lyesebb volt, mint kompletten. A VAS határtalan lelkesedéssel játszott. A fiatal játékosok tüzes lendülete a „veteránok"­ taktikai érzékével kombinálva, határozottan fel­javította az együttest. Egyénileg Lukács, Sper- Heh, Mothell és Fürst voltak jók. Fürst még min­dig nagyon veszélyes, csak érthetetlennek tartjuk, hogyan ragadtathatja el magát egy ilyen régi já­tékos olyan sportszerűtlenségre, amit Holzerrel szemben követett el. Frits bíró igen jól vezette a mérkőzést, amely a második félidőben izzó légkörben folyt le, de a közönség dicséretreméltó fegyelmezettsége kö­vetkeztében incidens nélkül ért véget. Zsolnai SK-Pöstyéni FK 3:2 (2:1) Zsolna, október 14. Nagy küzdelem után meg­érdemelt győzelem, a­­t a 10:3 arányú sarokrú­gások is bizonyítanak A zsolnai csapatban Riedl még nem váltotta le­­ a hozzáfűzött reményeket. A csapatban Mecsir volt a legjobb. A PFK-ban a kapus és a balszélső Divis tűnt ki. A gólokat Molnár (2) és Piszek, valamint Sulc és Divis rúg­ták. Jákob bíró kitűnő volt — Zsolnai ifjak— Trencséni TS ifi 0:3 (0:1.) Előmérkőzés: — Rapid Zsolna —SK Povazsán 4:0 (1:0) II. bajnoki helyi derby, amelyen a matnkáscsapat megérdemelten győzött Kubovics (2), Marik és Láng góljaival. Marmorstein jól bíráskodott. Rochus FC-Zólyomi TK 3:1 (1:1) Ruttka, október 14. A helyi csapat fölényesen győzött Gábor, Hochleitner góljaival és Kozma lettek a Ligetinél, különösen Meidlinger remekelt, de kitűnő volt Borbély és Hédi is. A fü­lekieknél szintén­ a csatársor volt a csapat legegységesebb része, támadásai egyáltalában nem voltak veszélye­sek. A halfsorban Hudec és Csukás, hátul pedig Felföldi volt a legjobb ember. A mérkőzés első félideje nyílt játékot hozott. A 26. percben Borbély foulja miatt szabadrúgáshoz jut a FTC. Galbács 25 méterről értékesíti a szabad­rúgást. A második félidőben eleinte kis FTC fölény jegyében folyt a játék, majd a végén a Ligeti ke­rekedett felül, de gólt egy csapat sem tud elérni Dietz bíró néhány súlyos hibát vétett. Két jogos tizenegyest nem­ ítélt meg a Ligeti javára. 11-eséből. A zólyomi csapat a ruttkai Sucha hi­bájából ért el becsületgó­lt. Trencséni TS- KFC 3:2 (1:1) Komárom, október, 14. A KFC-nek utoljára nyí­lott alkalma hazai pályán pontot szerezni, ez azon­ban — mint már annyi sokszor _ most sem sike­rült. A feltétlenül szebben és lelkesebben játszó trencséni csapat tudása előtt meg kellett hajolnia és ezzel elveszített két, pótolhatatlan pontot. A KFC csak az első félidő utolsó negyedórájában s a máso­dik félidő első perceiben tudott magának nagy fö­lényt kiharcolni, a csatárai azonban sorra elhibáz­ták a kínálkozó alkalmakat. A jól küzdő védelem viszont idő előtt kimerült (nem is csoda, a T­S remekül tudta széjjelhúzni a mezőnyt) és Szigethy kapus gyenge napja végleg megpecsételte a mérkő­zés sorsát. A gólok a következőképpen estek: a 26. percben a szélre húzódó Kadlic lövését a trencséni kapus rövidre öklözi ki és a résen álló Gleisza védhetetlenül behelyezi a labdát. Nem sokkig örül­het azonban a közönség a vezetésnek, mert a 35. percben Molnár elengedi a veszélyes Vargát és an­nak beadásából a fedezetlenül hagyott Botka lapo­san lő, amit Szigethy elnéz és máris bent van a hálóban a kigyenlítő gól (1:1).­Szünet után a 14 percben Gleisza ideális beadásából Drózdy ismét vezetéshez juttatja a KFC-t (2:1), öt perccel később azonban Schwartz a későn vetődő Szigethy hasa alatt megszerzi a trencséniek újabb kiegyenlítő gól­ját. Ez elkedvetleníti a KFC-t, viszont annál na­gyobb iramra serkenti a trencsérieket. A nagy nyo­más során el is dől a mérkőzés és a két pont kérdé­se: a 40. percben Varga magas lövése érintetlenül vágódik a kapu ellenkező sarkába. (Szigethy ka­pus egy kis ügyességgel ezt is véd­hette volna.) A győztes csapatban külön klasszist képvisel Varga balszélső, tetszett még Schwartz, Novak, Belka és Hustava kapus. A KFC-ből csak László, Vitálos és Gleisza érdemel dicséretet. Feltűnően rossz napja volt Sziget­hynek és Kadlecnak. .Tő bíró volt Novak, 1300 néző. — Dunaváros—E. Rapid 0:0. II. osztályú bajnoki mérkőzés, amely egyenrangú ellenfelek csapkodó játékát hozta. A­ Dunaváros némi fölényt könyvelhet el magának, de a csatárai mindent el­­ügyetlenkedtek. A nyugatszlovenszkói divízió állása: Vezet a Füleki TC 13 ponttal az ESE 11 és a Zsolna 11 pontja előtt. 4. Ruttka 10 p., 5. Zólyom 8 p., 6. Pöstyéni FK 8 p., 7. Trencséni TK 7 p., 8. Komá­romi FC 3 p., 9. Vas, Pozsony 3 p. és 10. Ligeti SC 2 ponttal. Érsekújvári SE —Vas 3:2 (1:1) rady szerezte meg fejessel, amit Tóth (MSE) egyenlített, majd a 70. percben Kain a győztes gólt rúgta. Jók voltak: Tomkó, Erdei, Tóth, Kain, illetőleg Pántízei, Kolovrath, Ka­locsay 11. SK Rusj-CsSK, Ungvár 4:0 (2:0) Ungvár, október 14. A két helyi csapat küz­delméből a bajnok­ együttes megérdemelten ke­rült ki győztesen Kolzár és Krizs I. 2—2 góljá­val. Az első tiszta lesállásból eredt, amit Sze­­metkay kassai bíró megítélt Jók voltak: Tóth hátvéd a Rusjban, Griger középfedezet a CsSK-ban. Kassai CsSK Iglói AC 2:0 (1:0) Igló, október 14. A kassai csapat meglepő győ­zelme az iglói fellegvárban Mindkét gólt Jerga lőtte. A kárpátaljai divízióban az SK­ Rusj 9 ponttal és jobb gólaránnyal vezet az ugyancsak 9 pontot elért Kassai AC és a Munkácsi SE előtt. 4 CsSK­ Kassa 6, 5.­­CsSK Ungvár 6, 6. Iglói AC 4, 7. BFTC 4 és 8. Törekvés 1 ponttal. Az SK Bratislava kikapott Prágában A DFC győzte le 4:1 (1:0) arányban . A Sparta az állami ligabajnokság élén Prága, október 14. Az állami ligabajnokság va­sárnapi fordulóin az otthon játszó prágai csapa­­tok győztek. Nagy meglepetést keltett a pozsonyi SK­ Bratislava súlyos veresége Prágában és ugyancsak a szenzáció erejével hat az eddig ve­retlen brünni Zsidenice kudarca Pilsenben. A DFC kivételével a német csapatok is vereséget szen­vedtek. Az eredmények voltak: DFC—SK. BRATISLAVA 4:1 (1:0). Vasárnap délelőtt 3000 néző előtt. Megérdemelt győzelem. Góllövők: Kreuz (2), Ulanov NI., Halpert, illetve Bulla. A Bratislavában a csatársor volt rosssz. Krist gyönge bíró. SPARTA—DSV. SAAZ 6:0 (3:0). 12.000 néző. Bíró: Kubik. Nem várt fölényes győzelem. Ne­­jedly, Braine (2), Faczinek, Kalocsay révén, va­lamint Radó öngóljából. SLAVIA—NACHOD 5:1 (2:1). Biró: Dr. Brüll Gyula pártatlan, pecky, illetve Jóska.Góllövők: Bradács (4) és Ko­KOLIN—TEPLITZER FK 3:1 (1:0). Játszották Kolmban Vicsek bíráskodása mellett. PILSEN SK—ZSIDENICE 4:1 (3:0). Nagy meg­lepetés. Biró: Sanok. PROSNITZ: VIKTÓRIA PILSEN—SK. PROS­TEJOV 1:0 (1:0). Biró: Turschner. Győztes gól: Csulik 40 méteres lövésből. Az állami ligában öt mérkőzésből az első he­lyen jobb gólaránnyal, 10 ponttal a Sparta áll. 2—3. hét mérkőzésből Zsidenice 10—10 ponttal. a Viktória Pilsen és a 8—8 pontjuk van a Kladnónak és DFC-nek, 6—6 pontjuk a Slaviá­­nak és az SK­ Bratislavának. Utolsók a DSV. Saaz 3 és a TFK 2 ponttal. Eldöntetlenül végződön a kassai divíziós magyar derby Kassai AC — Törekvés 1:1 — Győzött a Munkácsi SE Beregszászon Kassa, október 14. (Tudósítónk jelentése.) A ruttkai Bízik bíró vezetése mellett 1200 néző előtt találkozott Kassán a két rivális magyar csapat. Az eredmény 1:1 arányban eldöntetlen lett. Az első félidőben a Törekvés 1:0 arányban vezetett, dacára annak, hogy a KAC húsz percig nyomasztó fölényben volt, de csatársorából hiányzott a lendület. A Törekvés azután felülke­rekedett és a 31. percben Dub­y az első gólt rúgta a KAC kapujába. A KAC most újra támad, de Princ kitünően véd és Drab, Tróják elhárítják Vitéz, Jurenko és Fazekas veszélyes támadásait. Szünet után a KAC nagy tempót diktált, fö­lénybe került és a 3. percben Vitéz beadta a kiegyenlítő gólt. A játék innen erős, változatos. Úgy Princnek, mint Szacsurynak elég sok dolga akad, így a 12. percben Dub­y beadását Szacsáry ügyesen fogja. Viszont a 21. percben Vitéz—Drotár—Fa­zekas-akcióból, utóbbi által adott remek suttot Princ tesz ártalmatlanná. A győztes gólért hatalmas küzdelem folyik, de azt egyik fél sem tudta magának megszerezni és így a két ponton igazságosan osztozkodtak. A KAC nagy technikája vitán felül volt, de az első félidőben túl puhák voltak. Ezzel szemben a Törekvés elejétől végig szívvel-lélekkel küz­dött. A KAC-ban * Szacsáry, Tóth, Lebenszky, Tréza,­ Vitéz, Fazekas érdemelnek említést. A Törekvésben kiváló volt Princ kapus, Drab a védelem oszlopa, a fedezet­sorban Czellár fáradhatatlan volt. Mellettük : Dub­y, Grün vétette magát észre több veszélyes kitöréssel. Bízik bíró kiválóan vezette a nem könnyű mér­kőzést. Munkácsi SE-BFTC 2:í (í:í) Munkács, október 14. (Tudósitónk távirati j­e­lentése.) Gorilovics iglói biró vezette az erős, sokszor durva játékot. A biró főleg a lesállások megítélésénél sokat tévedett. A vezető gól* Vá- Az Um­TE gólnélkül játszott az UTK-bal Ungvár, október 14. (Sportmunkatársunk táv­irati jelentése.) Az MLSz-bajnokság során vezető UMTE és az UTE gólnélküli eldöntetlenre­l játszott egymással. A sarokarány 2:0 volt. A be­fejezés után botrányos verekedés folyt le a két tábor hívei között. Gyönge játék. Jók voltak: Hiczner, Balogh, illetve Jaklovszky és Fuerstein. Biró: Guttmann (Munkács) — USC—Palánkai Testvériség 2:1 (0:1). Biró: Diamantstein. Góllö­vők: Melnics II., Szilágyi I., illetőleg a palánkai kapus 11-esből. Megérdemelt győzelem. BEREGSZÁSZ. BFTC II.—Nagyszöllősi SE 2:0 (1:0). Góllövők: Bírta és Hollander MUNKÁCS. MSE B.—UKMSC 4:2 (2:1). Biró: Halpert. Góllövők: Halik III., Fiaskó II., Lengyel (2), illetve Szabó (2). NAGYKAPOS. UAC—KTK 8:3 (2:2). Biró: Ferenczy (Munkács) jó volt. Góllövők: Kovács (4), Csongor NI. (2), Zádor, Sándor, illetőleg Bal­guta (2) és Dezső 11-esből. A mezőny legjobbja Kovács (UAC) középcsatár. Jak Platzer és Nagy­­barcsi, Vojtko, illetőleg Csucskó és Balguta. HUSZT­ HSE—Királyházai TE 3:1 (3:0). Jó bíró volt az ungvári Győrfy Dezső, Pázsit (2), Spn­got, illetőleg Csobanka. Góllövők: Jók a győztes csapatban a kapus, Ackermann és Illés (KTE). CSAP. CsSE—Királyhelmeci SC 3:2 (1:0). Nagy Sándor jól bíráskodott Góllövők: 11-esből Ru­­zsicska, Paskulya­n. (2), illetőleg Ternzila Kahan I. Jók: Boross, Ruzsicska, illetőleg Pap.és Vezet az UMTE 5 mérkőzésből 9 ponttal az USC 7, a KSC és a CsSE 6 pontjai előtt Meglepetések a nyugati kerületi bajnokságban Pozsony október 14. (A P. M. H. sporttudósító­­jától.) A nyugati kerület vasárnapi bajnoki for­dulója a meglepetések jegyében zajlott le. A PE úgy látszik magára talált, mert újabb pontot hódított el a Libertástól. Meglepetés az Admira súlyos veresége a ham­burgi csapattól, amely ezzel a győzelemmel a tabella élére ke­rült. Az eredmények : Hamnburger SV—Admira 8:3 (5:1). A ham­­burgi csapat, elejétől végig fölényben volt és igen jó játékot mutatott. Különösen a csatársor volt kitűnő. A győztes csapat góljait Seidl (4), Kriesler és Kratochwil (2—2) lőtték, góllövői Rédeki, Polás és Király voltak.az Admira ~ Libertás—PTE 1:1 (1:0). Biró: Janic­sek. PTE javuló formáját ezen a mérkőzésen is iga­­­zolta és győzelmet érdemelt volna. A Libertás nagyon hanyatlott. A PTE gólját Gussenberger, a Libertásét Kaiser lőtte. Húsos—Testvériség 2:2 (1:0). Az első félidőben a Testvériség, szünet után a Húsos volt a többet támadó fél. A Testvériség góljait Ladics és Metzl lőtték, a Húsos góllövői Obmann és Deák (11-es) voltak. Biró, Berta, Donaustadt—Szenes SK 3:3 (2:1). A mérkőzés botránnyal végződött. Három perccel a befejezés előtt Zankl foulja miatt a közönség berontott a pályára és inzultálta a játékost, úgyhogy Kohári bíró kénytelen volt lefújni a mérkőzést. POZSONY, Nyugati zsupa Sparta—Rapid, Nagyszombat 1:0 (1:0). Nagy meglepetés. NYITRA. AC—Union Zohor 8:3 (5:0). Fölényes győzelem. Beyer gyönge bíró. VÁGUJHELY. AC.—Bazini SK 3:2. NAGYSZOMBAT. SK—Városi Művek­ 0:0. CSEH-NÉMET DIVÍZIÓ Bodenbach—Warnsdorf 2:2. — ÜSK. Gallon/. - Karlsbader FK 9:0. — YíB. Teplitz Reicbei b r­­ger FK 4:1. — SK. Jagerndorf—DSV. Briinn 3:3. — DFC. Iglau—DSV. Tronpau 3 3. Barátságos; Sportbrüder Prára SK. M. Srlrin­­berg 2:1. — Bajnokságok: DSK Gabloiv— SV. Reichenberg 4:2. — DFK Komotuu— DSK. Brüx 4:4. — DFK. Aussig—Spo.tbrüder Bens. ii 3 2.— KÖZÉPCSEH divízió Viktória Zsizskov—Csechie Karlin 2:2. Bo­­hemians—Slavoj VIII. 3:1. - Sparta Kosiie - Viktória Nusle 2:1. — Meteor Vili.—Union Z :.<s­­kov 3:2. — CsAFK—Nueelsky SK 3 2. M .A- in­tés. — SK. Nusle—Lysá 4:1. Spa ta Ma .no — Rapid 3:0. Vezet a Viktória Zs. 15 ponttal..