Prágai Magyar Hirlap, 1936. március (15. évfolyam, 51-76 / 3900-3925. szám)

1936-03-17 / 64. (3913.) szám

1936 március 17, kedd. 9 Magyarország—Németország 3:2 (1:1) A magyar csapat a hajrában felülkerekedett és csak így verte meg az egyenrangú ellenfelet . A német futball kitünően vizsgázott Budapesten Budapest, március 16. (Budapesti szerkesztősé­günktől.) A magyar nemzeti ünnepre esett a ma­gyar futball ezévi első erőpróbája. Németország válogatott csapata volt a magyar válogatott el­lenfele. Néhány év óta a német futballban alapos­­ reformmunkát hajtottak végre, az angol munkája , az angol csapatok vendégjátéka edzők ki­tűnő iskolának bizonyult , ma már a német futball biztosította helyét a vezető fut­ballnemzetek között. 1030 óta tart a német futballnak ez az emelkedő irányzata, melynek eredményeképpen a siker sem maradhatott el. A német futball a világbajnoki tornán legyőzte a középeurópai futball fő­ repre­zentánsát, Ausztriát, az idén pedig honi földön megverte a spanyol és portugál válogatottat s ez­zel elsőrangú bizonyítékot szolgáltatott képessé­geiről. A magyar és a német futball versengése régi keletű és három periódusra oszlik. A háború előtt négy mérkőzést vívott a két ország. A ma­gyar futballnak aranykora volt ez, a német csak gyermekcipőben járt. Két nyert és két döntetlen mérkőzés esik erre­ a periódusra. Nyolcéves szü­net következik a két nemzet futballéletének érint­kezésében, azután újból négy válogatott mérkő­zés következik, amelyekből Magyarország kettőt nyert, egyet vesztett, egyet pedig döntetlenné tett. A harmadik periódus 1930-ban kezdődött s ekkor már a német futball egyenrangú tényező. Magyarország csupán egy budapesti mérkőzést tudott megnyerni, német földön kettőt veszí­tettek. Érthetjük tehát mindebből azt a nagy izgalmat és érdeklődést, amelyet a mostani válogatott mér­kőzés az érdekelt országokban, de az egész euró­pai futballtársadalomban is kiváltott. Szombat óta valóságos német invázió lepte el Budapestet, nyolc különvonat, az autóbuszok s magánautók serege szállította a több mint 3000 főnyi német szurkoló­tábort a birodalom sportcentrumaiból Budapestre. A zászlódiszben tündöklő magyar főváros uj színt kapott a szállodákon lengő horogkeresztes lobo­gókkal. Magyarország kormányzója a mérkőzésen A német—magyar futball találkozója nemcsak jelentős sportesemény volt, hanem kiemelkedő társadalmi és politikai súlyt is nyert azáltal, hogy a mérkőzésen megjelent és elejétől végig ott volt Horthy Miklós, Magyarország kormány­zója s a díszpáholyban ott volt körülötte Göm­bös Gyula miniszterelnökkel az élén csaknem a teljes kormány. A délelőtti napsütésre kora következett és gyanús fellegek borították az eget déli egy óra tájban, amikor a futballérdeklődők serege már sürü rajokban tódult a Hungária-pályára. Fél­­kettőkor kezdődött az előmérkőzés, ekkor már az állóhelyek karámja szinültig megtelt s a tribün is gyorsan benépesült. A nagy sportesemény több mint 32.000 embert gyűjtött a pályára. Az állóhelyen kétségbeesett szorongás támadt, akik egészen hátraszorultak, úgy segítettek ma­gukon, hogy a büffésektől bérbe vették a sörös­ládákat. Eleinte két pengő volt a bérösszeg, ládák fogytával négyre emelkedett. Most látszott­a meg igazán, milyen nélkülözhetetlen szükséglet a sportélet fejlő­dése szempontjából a modern stadion. 35.006 nézőt egyetlen budapesti pálya nézőtere sem tud helyhez juttatni. A budapesti és vidéki amatőrök mérkőzését mérsékelt érdeklődés kísérte. A vidékiek nem összeszokottak, a füves pályát sem szokhatták meg, sokat csetlettek-botlottak. A fürge főváro­siak hamarjában két gólt rúgtak, aztán ellaposo­dott a játék s csak a második félidő végefelé ju­tott Budapest újabb gólhoz — tizenegyes révén. 3:0 az eredmény Budapest javára. Kitűnt, hogy a profimérkőzésekben megedzett amatőrök: a Fradi Kiese, az Újpest Kállayja, a Budai 11-es Havasa­s a Törekvés Keszegje a leg­jobbak. A közönség nem nagyon lelkesedett és bizony sok munkára, csiszolásra van szükség, hogy a magyar amatőrök Berlinben megállják a sarat. Fél négykor levonulnak az amatőrök, a dísz­páholyban megjelenik Horthy kormányzó kísére­tével, a közönség lelkesen tapsol és éljenez. A rendőri készültség megszállja a pálya és nézőtér minden sarkát, a reklámfigurák körbejárják a pályát, a megafon reklámokat bömböl s most egy­szerre kisüt a márciusi nap, ragyogó sugárkévói­­vel vonja be a Hungária zöld gyepét. Kiszaladnak fehér ingben , fekete nadrágban a németek s most egyszerre feltűnik a német tábor, amely félkör­ben fogja körül a pályát s a tribünön is jelenté­keny számban képviselve van. Magasra szökken a német kezekben a horogkeresztes papirzász­lócskák erdeje, a tizenkét német legény jobbja, mintha zsinóron rántanák, magasba lendül a Hitler-köszöntéssel. De fergeteges taps és éljen­zés támad, mikor fehér gyapjumelegítőben kisza­lad a magyar csapat s a pálya végén, a klubház előtt sorakozik fe­l, karfölemeléssel köszönti kormányzót és a kormányt. A fényképészek már­a elvégezték a munkát, s most felhangzik a német, majd a magyar Himnusz, amit az egész német tábor karfölemeléssel hallgat végig. Kriszt bíró sorsot vet , a magyaroknak kedvez a szerencse. Ütemesen zúg fel a „Gyur-ka, Gyur-ka!“, a kö­zönség a páratlan képességű Sárosiban látja a magyar futball legkiválóbb reprezentánsát. Szemben áll a két legénység ebben a felállí­tásban . Harmincezer főnyi tömeg ordítja a „Huj­buj­­hajrá“-t, amikor Kriszt (Prága) sípjelére Lenz balra indítja a labdát. Dudás hozzájut s máris Titkos robog vele. Biztatóan kezdődik. Dübörög a „Tempó magyarok!”, Titkos fergetegesen ro­han, Toldi bombáz, Sonnrein kiüt Kardos elé, bomba­­ és kapufa. Szív, mit kívánsz többet? A pesszimistákból egyszerre optimisták lesznek. A magyarok pompásan dolgoznak, Titkos a fél­pályáig szalad vissza, megszerez egy labdát, lö­vés, német roham, a nagyszerű Dudás szerel s pillanatig körülnéz, aztán pontos passz Titkosnak. A mérkőzés legszebb momentuma. Titkos sza­lad, elhúz fedezete mellett, a bekk mellett to­vábbtolja a labdát jobbra, de rajta van­­ a jobb­összekötő helyéről, 20 méteres távból, jobbal szédítő bombát zúdít a kapura. 15-ik perc. Gól, üvölt a tömeg. Magyarország vezet 1:0-ra. Kiegyenlítés A folytatás azonban elmarad. Sárosit fogják, összekötői gyengék, a csatárok nem tudják tar­tani a labdát. Kardos, aki biztatóan kezdett, igen lassú, a közönség a fejét követeli s a kapitány — elég helytelenül — fel is áldozza az ezerfejü Caesarnak. Lehívja Kardost s a Budai 11-es zsokétermetű Sztancsikját rendeli be, aki ugyan fürge és szemfüles, de úgy repül el Munkerttől. Németország: 4* Titkos Toldi Dr. Sárosi Kardos Cseh II. Dudás - Turay Sebes Bíró Vágó Szabó A magyar csapat zömét tehát az éllovas Hun­gária adja, mint a gumilabda. Kitűnik a német csapat harci erénye: az egység, gyorsaság, pontos labdakezelés s az akciók villámgyors keresztülvitele. Állítgatás, tologatás helyett egyetlen villámgyors mozdulat s pillanatok alatt kialakul a legveszé­lyesebb helyzet, csak az a szerencse, hogy góllövő készségük kissé alulmarad. Egyenlő játék folyik egy negyedórán át. Ekkor lecsap a bomba. Szabó rövidre ad egy labdát, a középvonalon küzdelem, Sold meredek passza Lenzhez kerül, az kitolja Stepannak , a szőke teuton lába most biztos, erős lövése védhetetlenül repül a jobb sarokba. 31. perc: Németország kiegyenlített. Dermedt csend a magyaroknál, a német zászló­­erdő magasba szökik s felzúg a Germania. De csaknem a torkukba ragad. Villámgyors tá­madás, Cseh nagyszerű lövése, a kapuban senki . . . de mégis . . . Münzenberg beleveti magát és visszafejeli. Még egy nagy helyzet a 46. percben, de Toldi nagy lövése fölé kerül két korner, kapufa és német gól A szünet kínzó bizonytalanságban telik. A né­metek nagyon jók s nagy gólarányú győzelem­ről szó sem lehet. A magyar belső széteső játéka nem sok eredményt igér, ,,Gyurka“ szinte tehe­ l­tetlen, még egyszer sem jutott fejeléshez. Mi lesz itt? És . . . alighanem vereség alakul ki. Milyen lassúak a magyarok. Hogy nem tudnak labdát tartani. A második félidő első harmada a németeké. Támadás támadásra viharzik, egy korner, a má­sodik korner, aztán . . . pontos adogatás, Lenz tisztán kapja a labdát s parádés lövése hálót ér a 14. percben. Német­ország vezet 2:1 arányban. A magyarok észbekapnak s most beleadják, minden energiájukat. De . . . csaknem kata­sztrófa történik . . . Támadás, Szabó kirohan, a kapu üres, irtó Lenz-bomba az üres kapuba . . . Nem . . . nem megy be . . . Istenem, segits! . . . 6ikitja egy nő mellettem. A bőr a jobb felső léc­ről éles szögben vágódik ki. Telnek a percek s hol a kiegyenlítés!? Végre ... A 23. perc. Magyar roham. Titkos kap Sárositól jó labdát , azon nyomban betá­­lalja. Sztancsikot fogják, de ő egy lendülettel to­­vábbtaszitja Csehnek s a ravasz labda éles csa­varral a bal sarokban köt ki. A mérkőzés állása 2:2. Az erőviszonyoknak ez az eredmény felelne meg legjobban s ki is egyezne a közönség ebben. A mérkőzés irama egyre keményebb, de Kriszt kitűnő szemmel és erős kézzel dolgozik. A nagy iramban a német erő látszik lankadónak. Már nem annyira frissek, lendületesek, mint ed­dig. A magyarok pedig fokozzák a finist. A fá­radhatatlan Turay, a legnagyob­balf­ nivóra fel­futott Dudás és a szintén jó Sebes tömik használ­ható labdákkal a csatársort. Megint Titkos az, aki magára húzza a védelmet. Pompás beadás, nagy zavar a kapu előtt, Sztancsik fejel, a labda felpattan a gólvonal előtt, de már Sárosi ott van, belefejel s a labdával együtt a kapu jobb sar­kába esik. Ez a gól a magyar csapat 3:2-es győzelmét je­lenti. De a szívós germánok még nem adták fel a har­cot. Most mindent beleadnak. Két perces ostrom s újból magyar támadás lendül előre. Toldi robog már, a huszas felé közeledik, de a végig kitünően bíráskodó Krisztnek a mérkőzést jelző sípszója megállítja. A győzelem akkor is édes, ha meg nem érde­melték. Két egyenrangú ellenfél küzdelméből a szeren­­­csésebb került ki győztesen. Most itt ülök a németek asztalánál a Park­szálló éttermében s a németek vezetője az ered­ménybe belenyugodva mondja: „A magyaroktól kikapni nem szégyen, de remélem, hogy a kö­vetkező alkalommal mi leszünk a szerencsések.” Talán a futball­ szerencsében is a váltógazdaság uralkodik? —tán. Rövid tűzijáték — és gól Sonnrein Münzenberg Műnkért Janes Siód Kitzinger Elbern Gellesch Lenz Szepan Úrban A Fülek­­ TC és a Komáromi győzött a nyugati divízióban Az ÉSE eldöntetlenül mérkőzött Buttkán • A Pöstyéni FK és a pozsonyi magyar csapatok újból vereséget szenvedtek A keleti divízióban a CsSK Kassa legyőzte a Munkácsi SE et Pozsony, már­ciu­s 16. A nyugati divízió va­sárnapi fordulói a magyar csapatok közül az idegenben játszó Füleki TC-nak és az otthon szereplő Komáromi FC-nek hozott szép sikert. Az Érsekújvári SE Ruttkán pontot vesztett. A po­zsonyi magyar csapatok ismét kikaptak és így a kiesés veszélye számukra fokozódott. Megle­­petésszerü a Pöstyéni FK újabb veresége. Az­­ ered­mé­nyeik volta­k: Trencséni TS — Vas 2:1 (2:1) A miénkőzés elejém a Vas volt fölényben és Ja,nóta két nagy gólhelyzetet hibáz. A vezető gólt a TTS éirte e­l a Vas-védelem hibájából a 15. peircben Novák révén, de már két perccel később Jamota egyenlít. Továbbra is a Vas van fölényben, de gólt megint a T­S szerez Turetk révéin. A második félidő nyúlt ,játékot hoz. Né­hány perccel a befejezés ellőtt a Vasnak tizen­egyesből alkalma nyílik kiegyenlíteni, de Sper­­lich a trencséni kapus kezébe rúgta a labdát. A játék lefolyásának inkább döntetlen eredmény felelt volna meg. A győztes csapatban Hustava kapus tetszett legjobban. A Vas játéka csak a mezőnyben volt jó, kapu előtt a csatársor hatá­rozatlan. Bíró: Novák, SK Zsolna - Ligeti 3:1 (2:0) A Ligeti ismét balszerencsével küzdött és a vereséget nem érdemelte meg. Az első félidőben két potyagólt kapott, viszont a második félidő­ben teljesen térfelébe szorította vissza a zsol­naiakat és két mérkőzés megnyerésére is ele­gendő gólt rúghatott volna. De a csatárok ismét tehetetlenek voltak, főképp pedig a szélsők, míg a belső triónál az volt baj, hogy minden hely­zetet túlkombináln­ak. A Ligetinél ezúttal is csak a hátsó formáció, fő­képp Meidlinger és Vinko­­vics felelntek meg. Kambersky, a Ligeti új csa­tára nem rossz játékos, de még nem illeszkedett bele az együttesbe. A zsolnai csapat játéka csa­lódást keltett, Zsolna góljait Bamnec, Meckr és Riedl lőtte. A Ligeti góll­lövője Kambersky volt. Bíró: Veres. Füleki TC—Zólyomi TK 1:0 (1:0) Zólyomban az FTC végág fölényben játszott. Győztes gólját Mihók szerezte. Ruttkai FC — Érsekujvári SE 1:1 (0:0) Az ÉSE játéka csalódást keltett Ruttkán. Fő­leg a csatársor mondott csődöt. A ruttkai csa­pat az utóbbi időbe­n erősem feljavult. A vezető gólt Vérségi révén az ÉSE szerezte meg, míg a kiegyenlítő gól Szklenár lábáról pattant az ÉSE kapujába. Spóner (Besztercebánya) kitü­nően bíráskodott. KFC—Pöstyéni FK 3:1 (2:1) Komáromi tudósítónk jelenti: A KFC eme sors­döntő mérkőzésére több mint 1600 néző volt kiván­csi. A közönség nem csalódott sem a játékban, sem az eredményben. A KFC teljesen magára találva biztosan, gólokban eléggé ki nem fejezett ered­ménnyel győzte le ellenfelét s ezzel többé-kevésbé kimenekült a veszélyes zónából. A mérkőzés — amelyet Leuchter bíró vezetett — mindvégig hatalmas iramban és hihetetlen izgalom­ban folyt le. Az első gólt a pöstyéni csapat szerzi meg súlyos védelmi hibából Divig révén, a KFC azonban két perccel rá kiegyenlített a nagyszerű for­mában lévő Tóth által. A 30. percben sorozatos ko­máromi támadások után Tóth szenzációs góllal ve­zetéshez juttatja a komáromiakat. Szünet után is továbbra a KFC a támadó fél és a PFR mintegy húsz percen keresztül ki sem tud mozdulni térfe­léből. A 80. percben azután megpecsételődik a PFR sorsa, remek komáromi akció befejezéseképen Tóth harmadszor is eredményes. Egyénileg a KFC-ből a mesterhármast elérő Tóth, Csivre, Vitálee, Molnár és Szigethy emelke­dett ki. Az ő játékuk magukkal ragadta a többieket is, úgyhogy ez alkalommal szinte gyenge pontja nem is volt a csapatnak. A PFK-ból a védelmi hármast illeti meg a dicsé­ret. Rajtuk múlott, hogy a KFC nem 5—6 góllal terhelte meg hálójukat. Kitűnő volt még Divis és Micooh is. Leuchter bíró kifogástalanul vezette az erős mér­kőzést. CsSK Kassa—Munkácsi SE 6:2 (3:0) Kassa, március 16. Bíró: Varga (Nagymihály), 1200 néző. Izgalmas, erős mérkőzés, amelyből az észszerűbben játszó kassaiak kerültek ki győztesen a tartalékolt MLE ellen, amely még nincs teljesen formában. Egyénileg Zdlrnszky, Erdei, Kain, Féz­­ler, valamint Tóth voltak a legjobbak. A CsSK-ban Maly, Csarny, Tomecsko, Oláh, Csajko, Dudrik és Jerga játszottak kitünően. A gólokat: Chafko (3) Dudrik, Láncos és Oláh a CsSK, Fezler és Tomko pedig az MSE részéről. A bíró erélyesen vezette a mérkőzést és a Il-ik félidő 28-ik percében Erdeit (MSE) kiállította. A nyugati divízió állása1. FTC 11 9 1 1 27:10 19 2. ÉSE U 7 2 2 29:18 16 3. Zsolnai SK 11 7 1 3 30:17 15 4. Ruttkai FC 11 6 1 4 33:21 13 5. ZTE 11 5 2 4 17:13 12 6. TTS 11 5 2 4 14:13 12 7. PFK 11 5 0 6 34:29 10 8. KFC 11 3 2 6 12:21 8 9. VAS 12 2 1 8 14:38 5 10. Ligeti 12 1 0 11 9:37 2 Ausztria válogatott csapata Csehszlovákia ellen Bécs, március 16. Meisl Hugó szövetségi kapi­tány a vasárnapi Csehszlovákia elleni Európa- Serleg mérkőzésre a következő osztrák együttest állította fel: Hawliczek (Rastl), Sesta, Se­hmaun, Urbanek (Lebeda), Smistik, Gall; Zisohek, Hai­n­­reiter, Biian, Hannemann, Vogl