Prágai Magyar Hirlap, 1936. március (15. évfolyam, 51-76 / 3900-3925. szám)

1936-03-31 / 76. (3925.) szám

1936 március 31, kedd. — H Nagy meglepetések a nyugati divízióban A £ igen­ legyőzte Süleven az­t­ a Komáromi SE megverte az 1. $t * A magyar csapatok egymás között ■ [UNK] A pozsonyi Vas legyőzésével Zsolna előre­nyomult ■ ■ A Pöstyéni FC és a Trencséni TS győzött szlovák ellenfele ellen ■> Pozsony, március 30. Valamennyi divíziós mér­kőzés a vidéken zajlott le és nagy meglepetéseket hozott. Az utolsó helyen álló Ligeti a vezető Fü­lek­ TC-ot saját otthonában legyőzte, míg az Ér­sekújvári SE Komáromban kikapott a KFC-tól. A magyar csapatok versengéséből előnyösen a Zsolnai SK került ki, amelynek sikerült a Vast legyőzni és így a tabella második helyére szökött előre. A Pöstyéni FK végre magára talált és fölé­nyesen győzött Ruttka ellen. Trencsén odahaza legyőzte a Zólyomi TK-ot. Az eredmények voltak: Ligeti — Füleki TC 2:1 (0:1) Fülek, március 30. (Tudósítónk jelentése.) Az FTC elbizakodottan kezelte ellenfelét, aminek csúfos kudarc lett a vége, mert a lelkesen játszó pozsonyiak — főleg a második félidei teljesítmé­nyükkel — megérdemelten győztek. Rögtön az első félidő 10. percében Fülek 11-esét Pilát mellé­lőtte, ami nyomasztóan hatott a bajnokjelölt csa­patra. Ennek ellenére Fülek fölényben volt, de csatársorának puhasága miatt csupán egy gólt tudott szerezni Bobák révén a 44-ik percben. Jel­lemző, hogy ebben a szakaszban a sarokrúgások aránya 10:1 volt Fülek javára, de a Ligeti is többször és veszélyesen támadott. A második félidőben a Ligeti erősen felja­vult és a 10-ik percben Kamberszky fejessel egyenlített és ugyancsak ő szerezte meg a győztes gólt is a 49-ik percben. A győztes csapat kellemes csalódást keltett. Érthetetlen, hogy ilyen tudással az utolsó he­lyen kullog. Egyénileg legjobb emberei: a ka­pus, a két hátvéd és a góllövő Kamberszky. Füleknél senki sem játszotta ki megszokott for­máját. Egyedül Hudec volt kielégítő. A váratlan vereség intő példa volt az FTC számára, amely ellenfelét túlságosan lebecsülte. Vojtassák jó bíró volt. Pöstyéni FK-Jutanyai FC 5:0 (4:0) Pöstyén, március 30. Kiadós revánsot vett a pöstyéni csapat Ruttkán múltévi vereségéért. A PFK valamennyi játékosa tudása legjavát adta, a ruttkaiak viszont csak a második fél­időben tűntek ki, de gólt elérni nem tudtak. A PFK gó­ljait Sulc (3), Lipták és Micsodh 1:1 adták. Brüll mérnök kiválóan bíráskodott. Komáromi FC - ÉSE 4:2 (1:1) Komárom, március 30. Az egész környék nagy érdeklődésével várt KFC—KSE-derby a KFC fölényes győzelmével végződött. Körülbelül 2500 főnyi rekordközönség gyűlt össze amikor a csapatok ideális napsütésben a követ­kező felállításban a pályára léptek: KFC: Szi­gethy, — Hadanich, Czirók, — Molnár, Vitálos, Simon II. — Drózdy, Csivre, László, Tóth, Ko­vács. — ÉSE: Bachore­tz, — Szklenár, Oláh, — Herdiczky, Csapó, Hollós, — Krajcsir, Tóth, Bröszl, Kovács, Verseghy. Az első negyedóra az ÉSE nagy fölényével telt el. A KFC — majdnem minden mérkőzésén így kezdi — csapkod, nincs egy tervszerű támadása, még csak emberhez szálló passza sem. A 10-ik percben az ÉSE vezetéshez jut. Egy szabadrúgáshoz Szigethy kifut és Kovács az üres hálóba helyezte a labdát. Továbbra is az újváriak támadtak és Breszl 30 méteres bombáját csak a kapufa menti meg. Szép komáromi akció fut végig a baloldalon, de csak korner az eredmény. Csivre szögletrúgását a szemfüles László szép fejessel értékesíti. 1:1. Ennél az akciónál a KFC legjobb csatára Csapó jóvoltából megsérült és kiállt, majd visszatért, de a mérkőzés végéig csak statisztált. Ezután me­zőnyjátékkal telt el a félidő. A második félidőben hatalmas iramban táma­dott a KFC. A 3-ik percben Oláh kézzel fogta meg a labdát, 11-es, amit Tóth értékesített. 2:1-re vezet a KFC. A következő percben az átcsoportosított KSE (Csapó a center, Herdiczky a középfedezet és Bröszl a jobbfedezet) jó helyzetbe kerül, de az önfeláldozó komáromi védelem sikeresen ment. A 15-ik percben Tóth rúg büntetőt a 16-os sarkáról, a labdát az újvári kapus kiejti és a rárohanó Tóth most már nem hibáz. 3:1-re vezet a KFC. Csökken a KFC irama, viszont az ÉSE erősít. A 20-ik percben egy ártatlan faulért 11-est ítél a bíró a KFC ellen, amelyből Hol­lós szépített. 3:2. Ezzel azután el is lőtte a pus­kaporát az ÉSE (a csatársor is béna, mert Krajod egy rúgásnál megsérült). Állandó fölénybe került a hazai csa­pat. Drozdy, majd Kovács került a jó lövőhely­­zetbe, de hibáztak. A 35-ik percben szögletrúgásból László fejelte a KFC győztes és egyúttal a mérkőzés utolsó gólját. A 40-ik percben Csapó—Molnár összetűzée után az utóbbi a kiállítás sorsára jutott. A végig erős iramú és hallatlanul izgalmas mér­kőzés nem mozgott a várt színvonalon. A KFC nagyobb iramával és lelkesedésével meg­érdemelten gyűrte maga alá nagy vetélytársát. Kitűntek: Molnár, Czirók, Vitálos és Tóth (KFC), valamint Oláh, Hollós, Csapó és Bröszl. biró (Zsolna) kitünően vezette a mérkőzést.Mahler Trencséni TS — Zólyomi TK 3:1 (0:0) Játszották Trencsénben. Gólok: Szörény (2) és Bitka a TTS, Novak a ZTE részéről. Zsolnai SK ■ Vas, Pozsony 2:0 (0:0) Zsolna, március 30. (Saját tudósí­tónk­tól.) A zsolnaiak igen nehezen szerezték ezt, a győzel­müket, mert nagy handicappel indultak a küz­delembe. Mecsk­ és Dráb helyén tartalékkal áll­tak ki és ehhez még hozzájárult Molnárnak és Virgovicsnak sérülése az első percekben. Zsolna igen idegesen kezdett és csak Rysavy gólja után szedte össze magát. Második góljukat tizenegyes­ből rúgták. Egy másik büntetőt Derkics a kapu­lécbe lőtt. A Vas igen önfeláldozóan, de kevés eredmén­­nyel játszott. A csupa fiatal játékosból álló csapat nem képvi­selt komoly játékerőt. A mérkőzést gyö­nyörű időben 900 főnyi közön­ség előtt Fritz vágujhelyi bíró nagy körültekint­­éssel vezette. NYUGATI DIVÍZIÓ:1. FTC 1­ 9 1 2 28:12 19 2. Zsolnai SK 12 8 1 3 30:17 17 3. KSE 12 7 2 3 31:12 16 4. TTS 12 6 2 4 17:14 14 5. Ruttkai FC 1­2 6 1 5 33:28 13 6. PFK 12 6 0 6 41:34 12 7. ZTE 12 5 2 5 18:10 12 8. KFC 12 4 2 6 16:23 10 9. VAS 13 2 1 10 15:43 5 10. Ligeti 13 2 0 11 12:38 4 A Slavia pontot vesztett Náchodon A Sparta fölényes győzelmet aratott Saazban és jobb gólaránnyal az élre került­­ A DFC csak nehéz küz­delem után kapott ki Pozsonyban Prága, március 30. Az állami ligabajn­okság 19. fordulójának szenzációja,­­hogy a vezető Slavia Náchodon győzni nem tudott­­ és eldöntetlenje folytán a Spartát, juttatta az élre. A Sparta fenn­tartás nélkül győzött Saazban. A Paragival meg­erősödött Teplitzer FK megverte a Kolint, míg a Bratislava csak erős küzdelem után tudta a DFC-ot Pozsonyiban legyőzni. Az eredmények voltak: SLAVIA—SK NÁCHOD 1:1 (0:1.) Náchodon 3000 néző. Góldövők: Biró (Náchod), illetve Vy­­d­acsil (Slavia). Biró: Krist. SPARTA—DSV SAAZ 5:0 (2:0). Saazban, 5000 néző. Kitűnő biró:­­Ír. Brüll Gyula. Góllövők: Braine és Nejedlo (8—2), Faczinek (1). SK PILSEN—Z­ SIDENICE 3:0 (1:0). Meglepetés Brünnben 10.000 néző előtt. Góllövők: K­ájek, Re­­zenbek és Gibics. VIKTÓRIA PILSEN—SK PROSTEJOV 3:2 (1:2). Pilsenben 5000 néző előtt. SK KLADNO—MORAVSKÁ SLAVIA 1:1 (1:0). Kiadóéban, 2500 néző. Góllövők: Klotz, illetve Koubek. Jó bíró: Sanok (M.­Ostrau). SK Bratislava - BFC 3:1 (1:0) Pozsony, március 30. (A PMH pozsonyi sport­szerkesztőjétől.) 6000 főnyi közönség előtt nehéz, megérdemelt győzelmet aratott az SK Bratislava a prágai csapat felett. A játék lefo­lyását nem fedi az eredmény. Az SK Bratislava igen nagy fölényben volt, csatársora azonban a kapu előtt teljesen tehetetlennek bizonyult. A DFC ritkábban, de sokkal veszélyesebben tá­madott. A mérkőzés kemény küzdelmet hozott, amelynek során a labdarúgás szépségei nem igen jutottak érvényre. Mindjárt kezdés után támadásba ment át az SK Bratislava, de a DFC sikerrel védeke­zett és majdnem gól nélkül úszta meg az első fél­időt. A 43. percben kapu előtti kavarodásból Maszarovics szerezte meg a vezető gólt. A máso­dik félidőben Jávor és Chodák helyet cserélnek és a játék ezután már jobban megy. Eleinte uyan a DFC támad és az 5. percben Rafinsky bombalövéssel egyenlített. A Bratislava ezután erősen szorongatott, és a 9. percben Jávor fejes­góljával vezetéshez jutott, majd a 35. percben Dersák beállította a végeredményt. Bíró: Bizik. A bajnokság állása : Sparta 18 14 2 2 67:14 30 Slavia 18 14 2 2 72:22 30 Prosenitz 18 10 3 5 45:29 23 Zsidenice 19 8 6 5 43:32 22 Viktória Pil&en 19 8 6 5 43:33 22 Náchod 20 10 2 8 48:49 22 SK Pilson 10 10 1 8 57:40 21 SK Bratislava 19 7 5 7 41:46 19 Kiad no 19 5 6 8 40:57 16 DFC 19 6 4 9 21:41 16 Tepliteer FK 19 4 3 12 39:53 11 Mór. Slavia 19 3 5 11 26:53 11 AFK Kálin 19 3 5 11 28:61 11 DSV Saaz 19 3 4 12 24:64 10 Az élcsapatok győztek a magyar Nemzeti Ligában Botrányok a Szegedi FC — Ferencváros mérkőzésen A Phőbus újból a negyedik helyen Budapest, március 20. (Szerkesztőségünk telefon­jelentése.) A magyar Nemzeti Bajnokság 21. fordu­lója simán folyt le, egyedül Szegeden tört ki na­gyobb botrány Polgár kiállítása miatt. A negyedik helyért folyó küzdelemben újból a Phőbus jutott előnyhöz, melynek erejét nagyban növelte Borsányi és Turay II. szereplése. A bajnokság állása a 21-ik forduló után: 1. Hungária 41 pont, 2. Újpest 33, 3. Ferencváros 33, 4. Phőbus 25, 5. Kispest 25, 6. III. kerület 19, 7. Bocskai 18, 8. Soroksár 18, 9. Sze­ged 18, 10. Budafok 18, 11. Budai XI. 17, 12. Salgó­tarjáni BTC 19, 13. Törekvés 9 és 14. Attila 6 ponttal. Az eredmények voltak: HUNGÁRIA—SBTC 3:2 (0:1). Játszották Salgó­tarjánban. A honi csapat az első félidőben nagy fölényben volt és Zsengellér révén vezetéshez ju­tott. A második félidőben a Hungária játéka ja­vult, Müller azonnal kiegyenlített, majd Kardos a 21. és Müller a 30. percben gólozott. A mérkőzés vége felé Zsengellér szépített az eredményen. FERENCVÁROS—SZEGED FC 2:0 (1:0). Dr. Sn­­rosi helyén Toldi játszott centert, aki helyett Vig szerepelt. Gólozók: Kemény és Vig 11-esből. ÚJPEST—III. KERÜLET FC 2:0 (1:0). Fölényes gy­­őzelem. Góllövők: Pusztay beadásából Kálay és Vincze beadásából ugyancsak Kálay. PHŐBUS—KISPEST 1:0 (0:0). A nap legszebb mérkőzése. Borsányi és Turay 11. remekelt. A győ­zelmet Solti a 60. percben váratlan lövésel szerez­te meg a jobban játszó Phőbus javára. SOROKSÁR—BUDAI XI. 2:1 (2:1). A nap egyet­len meglepetése. Nehéz küzdelem után győzött a So­roksár. A Budai többet támadott. Gólok: Zimonyi (2) és Rökk­ ATTILA—TÖREKVÉS 3:2 (3:0). Miskolcon végre győzött az Attila. Gólok: Bán az első percben, utá-( 9 na Sziklay félpályáról, majd Darázs­ 3:0. A második félidőben a Törekvés feljavult és Tóth, valamint Keszeg révén szépített. A Bocskai tegnap TeL Avivban vendégszerepelt az ottani Makkabi ellen. A szokatlan melegben csak 3:2 (2:0) arányú győzelmet tudott elérni a debreceni csapat, amelyet melegen ünnepeltek. PROFI LIGA: Droguisták—Somogy 2:1, ETO FC—­ Csepel 4:1, Nagytétény—­Szürketaxi 2:12, VÁC FC — Váci Remény 5:0, Vasas—Lódén FC 1:0. Ausztria válogatott csapata Magyarország ellen Bécs. március 30. Meisl Hugó a vasárnap Bécs­ ben Magyarország ellen szereplő osztrák v­áloga­­tottat a következőképpen állította : ' Raftl: Schmaus, Sesta, Urbanek, Smistik, Gall, Vogl 11., Hannemann, Stoiber, Bican, Hassmann. Lehet, hogy Gall helyén Skoumal, Stoiber helyett pedig Gschweidl játszik. Dr. Dietz csak hétfőn este teszi közzé a magyar csapatot. A felállítás valószínűség szerint ez lesz: Szabó; Sternberg, Biró; Seres, Turay, Szalay,­­ Vince, dr. Sárosi, Toldi, Titkos. Hollandia-Belgium 8:0 (4 Q) Amszterdam, március 30. Harminckétezer néző előtt a holland válogatott nem várt nagyarányú győzelmet aratott a belgák felett. Nagyszerűen működött a holland csatársor. Bakhuys (3), Van Nellen (2), Wels, Smith és Diok 1—1 gólt szerez­tek. A mérkőzést Harper ,angol bíró kitünően ve­zette. A hollandok ezúttal legnagyobb győzelmü­ket aratták 1905 óta a belgák ellen, akik eddig csak 5:0 arányban tu­dtak győzni. Megint pontot vesztett a LAFC Fülek, március 30. A Fülek­ TC XI. és a Lo­sonci AFC bajnoki mérkőzése Füleken 2:2 arány­ban eldöntetlenül végződött. Vérszegény játékban a LAFC volt enyhe fölényben, de túlságosan könnyen vette a fülekiek elleni küzdelmet. Gó­lok: Juracsek 11-esből és Vymlatil az FTC XI., Tulák 11-esből és Spltz a LAFC részéről. Jók vol­tak: Füleknél Vymlatil, Juracsek, Hudec, LAFC- nál Zadrobilek, Tulák és Spitz. Lehoczky (Ta­másfala) bíró gyöngén vezette a durva mérkőzést. RAGYOLC KIKAPOTT. Rimaszombati távirati jelentés szerint a Ragyolci TK a RAC-tól 0:1 arányban kikapott, így a veze­tést ismét a LAFC vette át. — A BME Pelsőcön * PSC-bal 1:1 arányban eldöntetlenül játszott, míg a Tornaljai SC Apátfalán 2:2 arányban mérkőzött az ASC-bal. A CsMASz mezei futóbajnoksága Pozsony, március 30. (A PMH pozsonyi sport­­szerkesztőjétől.) A Cs­­MASz vasárnap rendezte meg mezei futóbajnokságát, amely izgalmas le­folyású volt. Az első helyért Stitecky és az ung­vári Lesko vívott erős küzdelmek A befutás sor­rendje a következő volt: 1. Szitecky PTE 20:28, 2. Lecsípő UAC 20:47.2, 3. Szankulics UAC 20:56.4, 4. Műhely KAC (Kas­sa) 21:08.7, 5. Szalay PTE, 6. Marék PTE. A csapatbajnokságot a PTE nyerte 21 ponttal. Második az UAC. Táv 6.5 km. Ugyancsak vasárnap folyt le a nyugatszlo­­ver.szkói zsupa bajnoki cross-coun­try versenye. Győzött Herceg (SK Bratislava) 14:26.5 p. alatt. 2. Hullám, Főiskolás, 8. Földes, Ligeti. Nem lesz létszámemelés a divíziókban sem Nyugaton, sem Keleten A CeAF VÁLASZTMÁNYI ÜLÉSÉNEK HATÁROZATAI Prága, március 30. A CsAF várkisatimányi ülésein, amien­yient szombat este tartottak Prágá­iban, egyhangúlag elvetették mindazokat a javas­latokat, amelyek a szlovenszkói-kárpátaljai divízió létszámának emelésére irányultak. A­­ diivi­ziós selejtező omárikői testeket a Rigáiba ju­tásért­ janitaus 7-én­­ kezdik meg, de a szítóv­ens­zikói bajnok csapatnak csa­k egy héttel később kerül a skii /xLetemibe bo­cs­átko­zinia. Nyugaton a divízióba jutásért két szlovák baj­nok fog egy magyar csapattal mérkőzni (a három magyar kerületi bajnok körmérkőzé­sének győztesével). A Spaingot'Oinsfflaig edemi m­ér­kőzésre (április 28- ra) a követke­ző há­rom­­ bik­ót ajánlja a CsAF: Bambuseinia (olasz), elír. Baurvenus (mamar) és Iván­­cek­e (magyar). — Elhatározta továbbá a vá­lasztmány, hogy ez nem tud minden csehszlovák llliga- és divi­ziós-cs­apatt küzeöen a mérkőzés eliatit köcsöniteni a közönséget. — Az elnnökfíség ki­esés­ei tévéské­ppeni harmadik atelmölüké Varousó­ikéit, szövetségi kapitánnyá pedig kimét Bem­é­­nyi viáko­ztosatiák A bizottságokban a CsAF­­MLSz-t Kohut Pál (válogató biz.) és Schneiler Pál (fegyelmi, tanulmányi, bíró és ellenőrző bizottság) képviseli.* )( A budapesti Hungária a Spirál május 21-ére meghívta.