Prágai Magyar Hirlap, 1936. április (15. évfolyam, 77-100 / 3926-3949. szám)

1936-04-15 / 87. (3936.) szám

10t>r»:<m-AVx^arhiriíAI> Tiszta a"bőr Tiszta arcbőr “£,7^ (száraz vagy zsíros). Már harmadik nap után javul az arcbőr észrevét­lenül és az összes hiba, u. m. szeplő, pattanás, mitesszer, májfolt, nagy pórus, ráncos bőr, öreges kinézés teljesen megszű­nik. Biztos eredmény. Ara Ke 11.— 1 VÖRÖSRÁK GYÓGYSZERTÁR Bratislava, Mihály-ucca 20._________I Cseh- és morvaországi eredmények PRÁGAI KÖRVERSENY: DFC—SK Nusle 3:2, Viktória Zsizskov—Wiener AC 3:1, SK Nusle— Viktória Zsizskov 1:1, DFC—WAC 2:2. A tornát a Viktória Zsizskov nyerte jobb gólaránnyal a DFC előtt. ÁLLAMI LIGA: SK Prostejov—Teplitzer FK 4:2, Viktória Pilsen—DSV Saaz 7:0, SK Zsidenice —AFK Kolin 5:1, SK Pilsen—Moravská Slavia 1:1. A tabella lényegében nem változott. Kiesésre a DSV Saaz, Teplitzer FK és az AFK Kolin ál­lanak. KÖZÉPCSEH DIVÍZIÓ: Bohemians—Viktória Zsizskov 2:0, Nuselsky SK—SK Lysa 3:1, Sparta Kladno—Union Zsizskov 2:2, Slavoj Vili­—Sparta Kosice 4:0, Cseokie Kar­m­—Rapid 4:0, Viktória Nusle—CSAFC 1:0. Vezet a Viktória Zsizskov 35 ponttal a Bohemians 33 pontja előtt. CSEH VIDÉKI DIVÍZIÓ: Cseské Budejovice— Slavia Karlsbad 1:1, Königgrátz—SK Pardubice 4:3. Vezet a Cseské B. 26 ponttal és jobb gól­­aránnyal a königgrätzi SK előtt. MORVA-SZILÉZIAI DIVÍZIÓ: SK Bafa Zlin— Moravia Brünn 2:0, Slezská Ostrava—Zsabovresky Brünn 2:0. Vezet a Slezská Ostrava 27 ponttal az SK Baja 26 pontja előtt. EGYÉB EREDMÉNYEK: Sportbrüder Éger— Viktória­ Augsburg 6:1, DSV Ascl­—IFC Bayreuth 3:2, Sparta Karlsbad­—IFC Bayreuth 4:2. Külföldi eredmények BUDAPEST. Olimpiai válogatott próba mérkőzé­sek: Vidék A.— Budapest A. 7:3 (4:3). — Vidék B.—Budapest B. 3:2 (2:1). — Olimpiai C—Olimpiai D 3:3. — Olimpiai B.—Olimpiai A. 4:3. BRÜSSZEL. Daruig Club—Brüsszel válogatott 4:3, Lausanne Sport—Athénian Lague, London 5:2. ZÜRICH. Svájci serlegdöntő: Young Fellows— Servette Genf 2:0. LUGANO. FC—Ambrosiana Milánó 3:0. Nem­zetközi. AZ ANGOL LIGÁBAN a háromnapos mérkőzé­sek után a Sunderland bajnoksága biztossá vált, miután hétfőn legnagyobb vetélytársát, a Bir­minghamt 7:2 arányban legyőzte. Az Aston Villa eldöntetlenül játszott, az Arsenal kikapott. El­döntetlenül játszott a Derby County a Chelseával és a Leeds United a Manchester Cityvel. OLASZORSZÁG: A bajnoki derby a Bologna és a Torino között az előbbi 2:0 arányú győzel­mével végződött és így az FC Bologna 34 pont­tal vezet a Torino 33 és a Juventus, valamint a Roma 32 pontja előtt. FRANCIAORSZÁG: A bajnokságban a Racing Strasbourg tisztán vezet, miután a Racing Paris és az Olympique Lille kikapott. BERLIN: Eintracht Braunschweig—Corinthians London 3:2. LEIPZIG. Fortuna—Ruoh Bismarckétütte 1:3. DREZDA: Rudi Bismarckhütte—DSC 1:0 (va­sárnap). LENGYELORSZÁG. Német csapatok túraered­­ményei: Viktória Berlin— Siónk 1:1. Viktória Ber­lin—Smigly 3:2. Vorwärts Gleiwitz—Siónk 1:2. Hollétein Kiel—Warta Pozén 2:3. Holstein Kiel— Lodzer SK 0:1. Blauwei6s Berlin— Warta Pozén 1:0. Vorwärts Gleiwitz—KS Smigly 3:4. DEVENTER: Grasshoppers Zürich—Holland tarta­lékválogatott (Zwaluven) 1:1.­­­ SKÓT LIGA. Rangers—T­hird Lanark 3:1. St. Jormstone—Airdrionans 4:1. Celtic—Clyde 2:1. ATLÉTIKA )( A bécsi nemzetközi 20 kilométeres futóver­senyen Karasek (WAF) győzött 1 óra 10 p. 20 mp. alatt Balaban (Bécs) 1:11.20 és Galambos (Buda­pest) 1:11.50 előtt. A győztes a 15 kilométeren 51:56 p. alatt új osztrák rekordot állított fel. )( A Dévény—Pozsony 10 kilométeres országúti futóverseny győztese Herczeg (Bratislava) lett 34:31 p. alatt Stitecky (PTE) 34:55.9 előtt. A csa­patversenyben a Bratislava győzött a PTE előtt. % Magyarországi csapatok Sz­enszken A Budafok győzelme Kassán ■ [UNK] A BESZKART sikere Léván ■ ■ •• ■ [UNK] ■ [UNK] Az MTK és a III. kerület győzött Érsekujvárott, eldöntetlenül játszott Nagyszombatban Kassa, április 14. (Sportszerkesztőnk jelentése.) Kassa ünnepi vendége a magyar nemzeti liga egyik kitűnő együttese, a Budafok FC volt, amely mind a két nap megérdemelt győzelmet aratott a kassai magyar csapatok ellen. Vasárnap a Budafok 5:2 (3:1) arányban győzött a Törekvés ellen, amely lelkesen küzdött, de a pesti csapat kitűnő technikája és pompás csatár­játéka ellen nem érvényesülhetett. A Törekvés góljait Dzabh pompás lövéséből és a Budafok hát­védjének hibájából szerezte. A Budafok góljait Hegyes és Kovács (2—2), valamint Kapta sze­rezte. 1300 néző előtt Gönczy László jól bírás­kodott. Hétfőn a magyar ligacsapat a Kassai AC-ot 3:0 (1:0). arányban verte meg 1800 néző előtt Ba­­latoni Sándor bíráskodása mellett. A felázott csú­szós talajon változatos küzdelemben győzött vendégegyüttes Zilahy, Szeder és Mészáros lövé­­­seiből. A KAC sokat, de eredménytelenül táma­dott. A Budafok elejétől végig bírta az iramot és minden játékosa kivált. A KAC-ban Szacsáry ka­pus, Klein, Darabos, Vitéz, Fazekas és Jurenkó játéka érdemel dicséretet. CsSK ifj.—Törekvés ifj. 2:1 (0:0). — Törekvés II.—Makabi 0:0. Hl. Ker. FC (Budapest) — ÉSE 2:1 (1:1) Nemzetközi mérkőzés Érsekujvárott. — 500 néző. Biró: Hacker. Zuhogó eső dacára mintegy félezer főnyi kö­zönség előtt erős küzdelmet hozott a két csapat mérkőzése. Szünet előtt az ESE nemcsak egyen­rangú ellenfele volt nagynevű profi­ ellenfelének, hanem a játék egy-egy fázisában a többet támadó fél vert. A vezető­ gólt Vadas révén a vendégcsa­pat érte el, amely után az ÉSE — sorozatos táma­dás után — Csapó pompás lövésével kiegyenlí­tett. Szünet után mérsékeltebb tempóban folyt a játék s a III. ker. — Fenyvessy lövésével — megszerezte a győzelmet jelentő gólt. A pesti csapatból Lutz és Fenyvessy, az ÉSE- ből Herdiczky és Kováts tűntek ki. MTK (Budapest) BSE 2:1 (1:0) Nemzetközi mérkőzés Érsekujvárott, — 1200 néző. Biró, Varga. A pesti amatőregyüttes rendkívül nagy sikert aratott. Szívvel, rendkívül fejlett technikával ját­szottak s mezőnyjátékuk valósággal tapsra ra­gadta a közönséget. Annál nehézkesebbek voltak a kapu előtt, ahol a magyar csapatok megszokott „tologató”” stílusában túlkombinálták a kínálkozó helyzeteket. Az ÉSE mindvégig egyenrangú el­lenfele volt a pesti csapatnak, a kapu előtt ve­szélyesebbek voltak, s — bár a stílusos­abban ját­szó pesti együttes a győzelmet megérdemelte — az ÉSE-nek ismételten alkalma lett volna az eredmény szépítésére. Az első félidőben Biró szerzi meg az MTK vezető­ gólját kapu előtti kava­rodásból. Szünet után az ÉSE két fiatal játékos­sal kísérletezett: Vanek a jobbösszekötő posztján kielégítően állotta meg a helyét, ő szerezte meg kornerből az ÉSE kiegyenlítő gólját. Egy perccel később Halas megszerezte a győzelmet jelentő gólt, amin az ÉSE erős finissel sem tudott szépí­teni. LÉVÁN a budapesti amatőr BESZKÁRT az LTE-t 4:1 (1:0) arányban győzte le. A mérkőzést esős időben játszották le. Az LTE becsületgólját Szalay szerezte meg.­­ Az LTE tartalékcsapata 5:1 arányban győzött a Szabók SC-ja ellen. LOSONCON a Püspökladányi MÁV TK a LAFC- bal 2:2 (0:2) arányban eldöntetlenre mérkőzött. A LAFC csak az első félidőben elégített ki, amikor Molnár két gólt rúgott. Szünet után a magyar csa­pat, amely Keletmagyarország amatőr bajnoka, kiegyenlíteni tudott. Jó bíró volt Spóner (Besz­tercebánya). NAGYSZOMBATBAN a III. kerület húsvét hét­főjén 1:1 (1:1) arányban eldöntetlenül mérkőzött a Rapiddal , 4* BOX )­ Kettős nemzetközi ököl­vivő verseny folyt le a húsvéti ünnepeken Budapesten. Vasárnap a magyar és osztrák amatőr ökölvivők szerepeltek a városli­geti sportarénában. A magyarok győztek, 3:1 arány­ban. Énekes I. (m) Járót, Bandi (m) Takerert, Nagy (m) Lutzot győzte le, míg az osztrák Euró­­pa-bajnok Zehetmayer a magyar Farkas I. ellen tudott győzelmet aratni. — Hétfőn a csehszlovák— magyar profi boxolók találkoztak. Stökl (cs) a 4. menetben kiütötte Benedeket, míg a Basta (cs)— Hoehmann (m) mérkőzés eldöntetlenül végződött. Csiszár (m) a negyedik menetben kiütötte Ostruz­­nákot, míg Körösi 10 menet után pontozással győ­zött Smid ellen. )­ Az olasz Venturi Romában Seisslert legyőzte és így könnyűsulyban megvédte a profi Európa-­ bajnoki címet. 1 A Bratislava nyerte Pozsony város serlegét a Phöbus ellen meghosszabbított döntő után Pozsony, április 14. (A PMiH pozsonyi sport­szerkesztőjétől.) Pozsonyban a húsvéti ünnepek alatt az SK Bratislava rendezett nemzetközi fut­­balltornát, amelyre Pozsony városa ajánlott fel serleget. A futballtornán a rendező egyesületen kívül a Phöbus, SK Pilsen és a Grazer SK csa­patai vettek részt. A tornát az SK Bratislava nyerte, miután első nap a stájer bajnokcsapat fe­lett aratott győzelmet, a döntőben pedig sikerült legyőznie a Phöbus csapatát. Tudósításaink a kö­vetkezők: Vasárnap : Phöbus SK Pilsen 5:3 (4:2) Kora délután megeredt az eső és ennek tulajdo­nítható, hogy a mérkőzést csak 3000 főnyi közön­ség nézte végig. Akik otthon maradtak, sajnálhat­ják, mert a két csapat élénk és változatos küzdel­met vívott, amely bővelkedett izgalmas pillana­tokban és szép jelenetekben. A mérkőzést a Phöbus megérdemelten nyerte és ezt elsősorban kitűnő csatársorának köszön­hette. A csatársor legjobb embere Solti volt, mellette pedig P. Szabó mutatott kitűnő játékot. Az SK Pilsen csak a hajrában mutatta ki oroszlánkör­meit, amikor erősen szorongatta a magyar csapa­tot, de annak védelme visszaverte az ostromot. A játék a Phöbus támadásaival indult és már a 6-ik percben Solti gólt ért el. Hat perc múlva Béky rúgott újabb gólt. Ezután a pilseni csapat ellentámadásba ment át és a 22-ik percben Hájek révén gólt ért el, amire a Phöbus a 33-ik percben Solti góljával válaszolt, majd a 39-ik percben is­mét Solti volt eredményes. A második félidőben erősen feljavult a pilseni csapat. Erős küzdelem fejlődött ki. Az 5-ik percben P. Szabó emelte a Phöbus gólelőnyét, de az SK Pilsen nem hagyta magát és a 13-ik percben Gibic góljával szépített az eredményen. SK Bratis­av­a- Grazer SK 5:0 (2:0) A stájer bajnokcsapat játéka csalódást kel­tett. Az SK Bratislava minden különösebb meg­erőltetés nélkül győzött. Az SK Bratislava kapu­ját Kriske védte, aki kitűnő teljesítményt muta­tott, Stastny helyett pedig Vanák szerepelt. A balfsorban Jurcsák volt a legjobb ember, elől pe­dig Jávor magaslott ki, míg a balszárny ezúttal is gyengébb teljesítményt mutatott. Heves Bratislava-ostrom nyitotta m­eg a játékot. Nagy fölény után az SK Bratislava a 13. percben Jávor révén szerezte meg a vezető­ gólt és ezt követte a 41. percben Maszarovics gólja. A máso­dik félidőben még nagyobb volt az SK Bratislava fölénye, ami gólokban is kifejezésre jutott. A to­vábbi gólok szerzői: Kosztka (11-esből) és Já­vor (2). Hétfő : SK Pilsen - Grazer SK 2:1 (1:1) Unalmas, álmos mérkőzés, amikor a bíró a mérkőzés végét jelezte, a közönség megkönnyeb­bülten fellélegzett. Az időjárás ezúttal kedvezett a rendezésnek, 4600 főnyi közönség volt a pályán. Míg a pil­seni csapat gyengébben játszott, mint előző nap, a grazi csapatra rá sem lehetett ismerni, egy klasszissal jobb volt, mint vasárnap. Az első félidőben a graziak Donner révén meg­szerezték a vezetést s Hájek kiegyenlített. Szünet után Pilsen Hájek góljával bebiztosította a győ­zelmet, amely nem volt egészen megérdemelt. Bíró: Gabcsó. SK Braihtava - Phöbus 1:0 (0:0, 0:0, 0:0) Az előző napi mérkőzések két győztese erős küzdelmet vívott. A játék nagyrészt a mezőnyben folyt, gólhelyzetek alig adódtak. A csapatok egy­mást múlták felül a kapu előtti tologatásban. Miután a szabályos játékidő nem hozott döntést, kétszer tízperces hosszabbítás következett. A meghosszabbított játékidő 14. percében Bulla ordíló lesállásból megszökött, lövését Csikós leütötte, kavarodás keletkezett a kapu előtt és Jávor megszerezte a győzelmet jelentő gólt. Ez­zel az SK Bratislava megnyerte a húsvéti fut­­balltornát és Pozsony város serlegét. Az SK Bratislava a végén jobban bírta az ira­mot, mivel előző nap volt. A csapat legjobbjai jóval gyengébb ellenfele Jurcsák, Kosztka és Jávor voltak, míg a Phöbusnál Csikós, Péter és időnként Solti tűntek ki. Bíró: Schneider, sok hi­bát követett el, többnyire a Phöbus terhére. Húsvéti serlegmérkőzések a PTE-pályán: Vasárnap: Ligeti komb.—BULE 2:1 (0:0) Union—Meteor 3:1 (1:0). Hétfő: Meteor—BULE 5:1 (2:1). Ligeti komb.—Union 3:0 (2:0). A serlegtornát a Ligeti nyerte. Egyéb eredmények: Barátságos mérkőzés: Admira—Makkabea 3:2 (2:1). Dornkappel—Városi Művek 4:0 (vasárnap). Dornakappel—Récse 3:0 (1:0) (hétfő). Feróvi TC —Cseklész 2:2 (1:2). 1936 április 15, szerda. Kisorsolták az 1936. évi Középeurópai Serleg­mérkőzéseket Prága, április 14. A húsvéti ünnepek előtt tar­totta meg Prágában a Középeurópai- és az Európa-Serleg-bizottság évi első közgyűlését, amelyen megalakították az új elnökséget és egy­ben kisorsolták a KK-mérkőzéseket is. A Közép­európai Kupa-bizottság ezévi elnökévé dr. Peli­kán tanárt, a CsAF elnökét választották meg, kinek helyettese az olasz Coppola lett. Titkár továbbra is Meisl Hugó maradt. Az Európa­ Serleg­­bizottság elnöke a svájci Eicher, főtitkára pedig Meisl Hugó lett. Elhatározták, hogy az új serle­get szintén „Svehla-Cup”-nek nevezik el A Középeurópai Kupát Svájc bekapcsolódása folytán ez idén két részletben játszák le és pedig egy előtorna és főverseny keretében. Az előtorná­­ból négyen kerülnek a főtornába. Az előtorna beosztása: Svájc H.—Magyarország IV. — A. győztes. Csehszlovákia IV.—­Svájc L = B. győztes. Svájc IV.—Olaszország III. — C. győztes. Ausztria serleggyőzt.—Svájc LEI. — D. győztes. Főtorna: Osztrák selejtezőgy. t Olaszország II. j * * * *­­ • • • # Ausztria I. 1 Csehszlovákia III. ] * * * * j C. győztes ) Magyarország II. j * * * * ’ Olaszország I.­­ é­s • • • •­­ D. győztes j Az előtorna-mérkőzéseket június 7-től 14-éig kell lebonyolítani. A főtorna első fordulója június 21—28-áig kezdődik meg. A döntős mérkőzések szeptember 6-án és 13-án folynak le. )( A magyar—olasz barátságos mérkőzést — közös megegyezéssel — május 31-ére halasztot­ták el Az Európa-Serlegben a két ország csak 1937 április 15-én találkozik egy olasz városban. Ez év május 21-én a magyar amatőr olimpiai vá­logatott az olasz főiskolás együttes ellen Velen­cében játszik.­­( A CsAF—MLSz április 26-ára tervezett buda­pesti mérkőzése — az olasz-magyar mérkőzés el­halasztása miatt — bizonytalan időre elmarad. Magyarország I.­­ Ausztria II. J* * * * | B. győztes 1 ^ Olasz serleggy. J * * * * ’ Csehszlovákia I. ) A. győztes j“” ] * • • • •­­ • • • • Magyarország III. 1 Csehszlovákia II ] * * * * ' IÉLISPORT )­ A csorba-tói nemzetközi versenyen az egész­ségügyi minisztérium serlegéért folyó síugrásban első lett Lukes (Slavia) az ostraui Steinmüller előtt. Rudarek versenyen kívül 70 méteres ered­ményt ért el. — A hétfői slalom-verseny az első osztályban a magyar Kőváry győzelmét hozta 3:43 p. alatt. A legjobb időt azonban a második osztályban Ascher (LEK) érte el 3:38.6 p. alatt. Az ifjúsági számban Kovács (Magas Tátra SK) győzött 5:58.3 p. alatt, míg a szenior-számban a magyar Iglói győzött 4:32 p. alatt Rozsinszky (Besztercebánya) 5:24 p. előtt. — Hölgyek: Bein­­hauer (Brünn) 4:25.3, 2. Szapáry grófnő (Magyar­­ország) 5:52.6 p. )( Az engelbergi síugró-versenyen a norvég Bir­­ger Ruud 42 méteres ugrással győzött bátyja, Sig­­mund előtt, aki 41 métert ért el. )( Lahr (HDW) Schreiberhauban győzött a H. Adolph-síugróversenyen Hakkel előtt TENISZ )( Amerika Davis Cup-csapata Allison, Van Ryn) első mérkőzését (Budge, Grant, Houstonban Mexikó ellen 5:0 arányban fölényesen meg­nyerte. )( Perry Amszterdamban a holland Timmertől 4:6, 2:6 arányban vereséget szenvedett. )( A nizzai teniszverseny női egyes döntőjében a francia Mathieu az olmü­tzi Deutschnét 1:6, 6:4, 6:0 arányban legyőzte. A férfiegyesben a francia Destremeau győzött Feret ellen 6:1, 7:5, 6:2 arányban. Feret előzőleg a svájci Ellmert győzte le 9:7, 6:1 arányban. )( A pozsonyi PTE asztali­teniszcsapata a Brün­­ner OTS-t 12:1 arányban legyőzte és így az or­szágos döntőben a prágai főiskolások csapatával kerül össze. AUTÓ )­ A monakói nagy­díjat 100-szor Montecarlón keresztül Carraciola nyerte Mercedes Benzen 3 óra 49.15 p. alatt Varzi (Auto-Union) és Stuck (A.­U.) előtt. Nuvolari (Alfa Romeo) a ne­gyedik helyen végzett.­­ A kiskocsik versenyét 150 kilométeren Birabongse sziámi herceg nyerte ÉRA -kocsin 1 óra 51.51 p. alatt Lekour (ÉRA) és Kautz (Maseratti) előtt. r