Prágai Magyar Hirlap, 1936. április (15. évfolyam, 77-100 / 3926-3949. szám)

1936-04-21 / 92. (3941.) szám

10 A favorit csapatok győztek a nyugati zsupában NAGYSZOMBAT: SK Rapid—Union Zohor 10:0 (3:0). Könnyű győzelem. A Rapidban Hlavaty center tűnt ki, aki 3 gólt ért el. Blesák (3), Zsi­­gárdy (2), Novak és Rysavy 1—1 gólt ért el. — Martinkovics jól bíráskodott NYITRA. NYAC—Vágujhelyi AC 5:0 (4:0). Fö­lényes győzelem: Lux (3), Peháceek és Nesvadba (1—1). Fridrich jó bíró. 1000 néző. POZSONY: Spa­rta —Nagyszombati SK 3:3 (1:0). BAZIN, Makkabea—RSK 2:0 (2:0). TAPOLCSÁNY. SK—Városi művek: Pozsony 4:1. KÖZÉPZSUPA. UTEKÁCS, RSK—Slavia, Losonc 2:2 (1:1). Baj­noki. Bíró: Bízik. Kikapott a bajnokjelölt Libertás a Nyugati kerületben Pozsony, április 20. (A PMH pozsonyi sport­szerkesztőjétől.) A nyugati kerület egyetlen hiva­talos bajnoki meccse, a Libertás—Virágvölgy­­mérkőzés meglepetést hozott. A bajnokjelölt Li­bertás leadott két pontot a Virágvölgynek. Az eredmények : BERG—HÚSOS 3:2 (0:2). A játék gyenge sportot hozott. Mindkét csapat csapkodó játékot produkált. Az első félidőben egyenlő ellenfelek küzdelmét hozta a játék, de a Húsos veszélyesebb volt . Podlacky és Balogh góljával megszerezte a vezetést Szünet után vis­szaesett a Hasos. A bergiek fölénybe kerültek és Haber révén érték el első góljukat, majd Hartl kiegyenlített és ugyanő állította be a végered­ményt. VIRÁGVÖLGY—LIBERTÁS 2:0 (0:0). A vasárnapi forduló meglepetése. A Virágvölgy győzelme azonban megérdemeltnek mondható. A Libertás vereségét enyhíti, hogy szünet után 10 emberrel játszott, mert Markovics sérülten ki­állt. A virágvölgyi csapat nagy lelkesedéssel küz­dött és a 81., illetőleg 86. percben Fehér révén két gólt ért el Előmérkőzést a PTE játszott a Testvériség csa­patával. A barátságos küzdelem eredménye 1:1 (0:0) volt. DONAUSTADT—HAINBURG 3:1 (2:1). A játék első perceiben a ham­burgi csapat tá­madott, de azután a Donaustadt kerekedett felül. A vezetőgólt a 22. percben Reinthal lőtte, majd Pfeiffer góljával 2:0-ra vezetett a Donaustadt. Közvetlenül a félidő befejezése előtt a hamburgi Wessely volt eredményes. A második félidőben Hamburg szorongatott, de a Donaustadt védelme pompásan működött. Különösen Zankl volt jó. A 15. percben Reinthal beállította a végeredményt. ADMIRA—DIÓSZEG 2:0 (2:0). Az Admira megérdemelten győzött. Góllövők: Schuster és Sárközi. Biró, Förster. II. osztályú bajnokság : MTE—BASE 4:0 (1:0). Labor—Törekvés 6:1 (2:0). Dornkappel—Somorja 8:0 (4:0) Három rekord a csehszlovákiai fedettpálya uszóbajnokságokon Aussig, április 20. A schreckensteini uszodában rendezte meg vasárnap a csehszlovák úszószövet­­ség fedettpálya-bajnokságait, amelyen a legjobb versenyzők vettek részt. A 100 méteres gyors­­úszást a nagyszombati Kovarik nyerte meg 1:01.6 perc alatt. — A 200 méteres mellúszásban a gab­­lonzi Erbert 2:50 p. rekordidő alatt győzött a po­zsonyi Abeles (BK) előtt. — A 100 méteres hát­­úszásban a pozsonyi Baderle 1:13.8 p. országos rekord alatt győzött Samanek és Heiling (PTE) előtt — A 400 méteres gyorsúszásban Kovarik 5:20 p. alatt lett első. — A 100 és 400 m. női gyorsuszást Schramek, a 100 méteres női hát­­úszást Sehrig, a 200 méteres női mellúszást Bou­­belane-Würdig nyerte meg. — A 4X50 méteres női gyorsúszó stafétában a Slavia II. csapata 2:27.2 percre javította meg a csehszlovák re­kordot. )( Taris legyőzte Lengyelt. Párisból jelentik. A Szombat esti nemzetközi úszó versenyen a 200 mé­teres gyorsúszásban Taris 2:14.8 p. alatt győzött a magyar Lengyel Árpád (mellszélességgel) és az olasz Cavallero (2:24.5) előtt . A 400 méteren Taris 4:57 perccel lett első Lengyel (5:00.6) előtt. Egyéb eredmények: 100 m. hát: Melman (hol­land) 1:31.4. — 200 m. mell: Rückewolt­ (német) 2:58.4. — 100 m. női hátúszás: Heiling (német) 1:26.2. — 100 m. női gyors: Maziers (francia) 1:16, 2. Olsen (norvég). % ^iwmMagyarhtrmp A Hungária eldöntetlenre mérkőzött a Budai X1-gyel A Ferencváros nagyarányú győzelme ■ A Phőbus és a Kispest versenyfutása a negyedik helyért Budapest, április 20. (Szerkesztőségünk telefon­jelentése.) A magyar állami ligában vasárnap a Hungária 2:2 (2:0) arányban eldöntetlenre mérkőzött mindenkor veszélyes ellenfelével, a Budai XI. csapatával. A kék-fehérek csak az első félidőben voltak jók, ekkor is csak Turay szabadrúgásából és Cseh II. 11-eséből tudtak gólt elérni. A második félidőben a Hungária visszaesett és a Budai XI. Komáromi és Rökk 11-eseiből kiegyenlített. a . Szombaton Phöbus 4:0 (1:0) arányban győzte le az Attilát Solti, Békés, Túrás II. és Szikár góljaival. A Kispest viszont vasárnap 6:1 (2:1) arányban vert rá a salgótarjáni BTC-ra. A gólokat Nemes (4), Serényi és Székely, illetve Zsengellér lőtte. A Ferencváros 10:3 (8:1) arányban nagyszerű csatárjátékkal hengerelte le az Erzsébet-Sorok­­sárt. A gólokon Kemény (4) dr. Sárosi (3), Toldi, Tán­­czos és Kiss osztozkodtak. A Soroksár góljait Ta­kács II. (2) és Bihary rúgta. Újpesten az FC a Törekvést 3:1 (0:0) arányban győzte le. A vezető gólt a Törekvés szerezte meg Sós révén és az Újpest a hajrában érte el három gólját: Kállai, Kocsis és Balogh által. A vidéken az egyetlen mérkőzés SZEGEDEN folyt le, ahol az FC a III. kerüle­tet Gyurcsó góljával 1:0 (0:0) arányban le­győzte. A magyar nemzeti bajnokság állása: PROFI LIGA:Nemzeti­—Lódén SC 6:0(3:0). — Millenáris—Nagytétény 1:4 (1:1). — VÁC GC— Vasas 4:0 (2:0). — Szürketaxi—Váci Remény 5:0 (2:0.) — Drogisták—Alba Régia 2:1 (0:1.) — Baranya, Somogy—Erzsébet 2:1 (1:0.) 1.Hungária 22 20: 20 79:15 42 2.Újpest 22 155 2 68:25 35 3.Ferencváros 22 171 4 90:34 35 4.Kisipest 22 115 6 52:42 27 5.Phöibus 22 123 7 57:47 27 6.Szeged 228 410 29:36 20 7.III. kerület 229 112 33:51 19 8.Bocskai 207 4 9 43:36 18 9.Budai 11 228 212 33:39 18 10.Budafok 207 4 9 47:57 18 11.Br. Soroksár 227 411 47:63 18 12.SBTC 223 415 30:73 10 13.Törekvés 223 316 24:729 14.Attila 221 615 24:596 A Rimaszombati AC legyőzte a BME-t Rimaszombat, április 20. (Tudósítónk távirati jelentése.) A rimaszombati bajnoki derby váratla­nul, az utóbbi időben igen gyengén szereplő RAC 2:1 (0:1) arányú,győzelmét hozta a favorit B3SE ellen. Az első félidőben a munkácsi csapat volt fölényben és Árvay révén gólt szerzett. A második­ban a RAC feljavult és Szmrekács révén kiegyenlí­tett. Szmrekács szerzte meg a győztes gólt is. La­katos füleki bíró jó volt. A nap második meglepetése Rimatamásfalván adódott, ahol a Pelsőci SC a húsvéti tornán jól sze­repelt TMSE-t 2:1 (1:1) arányban legyőzte. Mindkét csapat egy-egy öngólt kapott. Diamant losonci bí­ró kifogástalan. TORNALJÁN az FTC XI. a TSC-bal 2:2 (1:1) arányban eldöntetlenre mérkőzött. Gólokat gyűjt a Losonci AFC Losonc, április 20. A LAFC bajnoki mérkőzé­sen 11:0 (3:0) arányban győzte le az Apátfalusi SC-ot és így — miután a Ragyolci TK szabad­napos volt — átmenetileg egy ponttal a Közép­­kerület élére került. A LAFC nagy fölényben­­ átszőtt. Góljait Spitz (4), Molnár (4) és Schlei­­cher III. (3) szerezték. A LAFC-nál Schleicher III., Ménessy, Ferenczy és később Schleicher II. tűnt ki. Az ASC-nál Talmácsy, Danaway és Weiss volt jó. — Biró, Beinrohr. Kassai SC — Szepsi SC 7:1 (0:1) MLSz-bajnokság Kassán. Biró, Palkó. Az első félidőben még jól tartották magukat a szepsiek, de szünet után a KSC magára talált és különösen csatársora pompás és eredményes játékával nem várt nagy gólarányú győzelmet aratott. A gólo­kat a következők rúgták: Kaupa 5, Pokorny és Ignác 1—1. KSC ifjúsági—Tihanyi SC ifj. 4:1 (1:1). Biró Wnek. A gólokat Ivankó és Lipták 2—2, illetve Pulpit rúgták. Cseh- és morvaországi eredmények Viktória KÖZÉPCSEH DIVÍZIÓ Zsizskov—Cseckie Kar­m­ 2:1. Union Zsizskov—Meteor VIII. 2:1. — Bohemians— Slavoj VIII. 3:1. Vezet a Viktória Zs. 37 ponttal a Bohemians 35 pontja előtt. CSEH VIDÉKI DIVÍZIÓ Polábán Nymburk—Königgrátz 3:1. tés. — Slavia Karlsbad—Dvur Králové Meglepő­4:0. — SK Pardubic—AFK Pardubic 3:2. — Cseské Bu­­dejovice—Rakovnik 2:1. Vezet a Cseské B. 28 ponttal a königgratzi SK 26 pontja előtt. MORVA-SZILÉZIAI DIVÍZIÓ Slezská Ostrava—Ostraui Slavia 2:2. — Fry­­stát—Moravia Brünn 1:1. — Slovan M.-Ostrau— Polonia Karvin 1:0. — SK Baía Zlin—Zsabo­­vresky Brünn 2:1. — Prerau—Hanácká Slavia Kremsier 1:0. Vezet az SK Bafa Zlin 28 ponttal jobb gólaránnyal a Slezská Ostrava előtt. CSEH-NÉMET DIVÍZIÓ DSV Brünn—DSK Teschen 2:1 — Jágerndor­­fer SV—DFC Iglau 6:3. Vezet a Máhr. Schönberg 12 ponttal a DSV Troppau és Jágerndorf 11 pontja előtt. DFK Komotau—VfB Teplit­ 2:1. Divíziós se­lejtező. Kárpátaljai bajnokságok UNGVÁROTT az UTE az UMTE-t 2:1 (1:1) arányban legyőzte. 400 néző előtt Győrffy Dezső kitünően bíráskodott. Jaklovszky öngóllal vezette be az UMTE számára a mérkőzést, amit Barta egyenlített, majd Zelmanovics a győztes gólt sze­rezte meg. — UKMSC—Munkácsi SE II. 2:1 (1:0). Biró: Janosovszky, jó. Gólok: Strohman, Ketzer, illetve Hajlik. —­ UMTE II.—CsSK II. 4:1 (1:0). Barátságos: NAGYKAPOS. Ungvári AC—KTE 4:0 (2:0). Biró: Weisz, 200 néző. Góllövők: Kovács (2, egyik 11-esből), Nagydracsi és Zádor. Végig UAC-fö­­lény, Kapás 11-est hibázott. Jók: Grohmann, Zá­dor, Himley, illetőleg Magda, Huszágh, VARPALÁNK­A. Testvériség—USC 4:3. Bíró: Róth Ábrahám, Ungvár. Külföldi eredmények­ ­( ANGLIÁBAN az amatőr-serleg döntője Casuals és Ilford között meghosszabbítás után is a 1:1 arányban eldöntetlenre végződött. — A ligá­ban erős harc folyik a kiesés körül, amely csak az utolsó fordulón fog eldőlni. Az Aston Villa Londonban 0:1 arányban kikapott az Arsenaltól, míg a Sunderland a Huddersfield Town legyőzé­sével megpecsételte az első helyét. — A II. ligá­ban a Charlton A. egy ponttal megelőzte a Man­chester Unitedet és két ponttal a Westham Uni­­tedet. A Hull City már kiesett, Barnsley való­színűleg hasonló sorsra kerül.­­( SKÓCIÁBAN a Rangers ismét serleggyőztes lett, amennyiben a döntőben a Third Lanarkot 1:0 arányban megverte. A glasgowi csapat ezút­tal 10-szer, most egymás után háromszor győzött. ( A ligában a Celtic 6:0 arányban győzött az Ayr United ellen, míg a Motherwell a Hibernians­­szal 1:1 arányban eldöntetlenre játszott. )( BECSBEN a serleg elődöntőjében a Libertas a gráci Sturmot 3:2, a Vienna a Wackert 6:0, az Austria a bajnokságban vezető Admirát 5:1, és a Wiener SK az FC Wient 2:1 arányban győzte le. ( Barátságos mérkőzésen a Favorit­­ner AC a Floridsdorfer AC ellen 6:2 arányban győzött. )( NÉMETORSZÁGBAN az országos bajnokság elődöntőjében a következő eredmények adódtak: Rendőrség Chemnitz—Berliner SV 4:1. — Schalke 04—Hindenburg Allenstein 4:1. — Vorwärts Glei­­witz—Werden Bréma 5:2. — Viktória Stolp— Eimsbüttel 1K­. — Stuttgarter Kickers—Worma­­tia Worms 3:2. — IFC Nürnberg—SV Jéna 5:1. — Fortuna Düsseldorf—Kölner CfR 2:0. — Hanau 93—Wolthof 0:0. )( OLASZORSZÁGBAN a vezető csapatok pon­tot vesztettek és így a Bologna, Torino, Roma és Juventus-sorrend nem változott. Az eredmé­nyek voltak: Nápoly—Trieszt 2:2. — Brescia— Róma 1:1. — Lazio—Bologna 1:1. — Torino— Genova 4:4. — Sampierdarena—Palermo 2:0. — Ambrosiana—Fiorentina 3:2. — Milánó—Juventus 2:1 (!). — Alessandria—Bari 2:0.­­( SVÁJC. A bajnokságban a Young Fellows, Lausanne, Grasshoppers és esetleg az FC Biel és FC Bern a Középeurópai Kupa-bajnokság jelölt­jei. A vasárnapi eredmények: Grasshoppers— Young Fellows 1:1. — Bern—Aarau 1:1. — Lo­­carno—Nordstern 3:0. — Lugano­—Basel 3:2. — St. Gallen—FC Biel 2:1. — Servette—Young Boys 1:0. )( FRANCIAORSZÁG. A Racing Strasbourg, R. Paris és az Olympique Lillé vezet. A stras­­bourgi csapat vasárnap a cannesi AS-től kika­pott és így már csak egy ponttal előzi meg az utána következőket. — Eredmények: Racing Pa­­ris—FC Fives 4:0. — Olympique Lille—Red Star Olympique 2:1.­­( JUGOSZLÁVIA, Rapid, Bécs—Zágrábi HASK 2:1. — Hakoah, Bécs—Sumadija Kragujevác 5:2. 1936 április 21, kedd [UNK] A külföldiek bemutatkozása a csehszlovákiai tenisz­­bajnokságon Prága, április 20. Szombaton kezdődtek meg Prágában meglehetős rossz időjárás mellett Cseh­szlovákia teniszbajnokságai. Vasárnap már a kül­földi játékosok is bemutatkoztak. A magyar Dal­­los (Drietomszky) kivételével győztek. Meglepe­tést keltett a fiatal csehszlovák játékosok jó szereplése. A fiatal Drobny az ifjúsági bajnok Cejnárt, Ambrozs pedig a magyar Dallost győzte le. Menzel Dostál ellen 6:1, 7:5, 6:0, Kratochwill ellen pedig 6:1, 6:0, 6:0 arányban győzött. Hecht, Vodicka, Malecek és Siba továbbjutottak. A ma­gyar Szigeti Schaffert háromszor 6:1 arányban verte meg. Az ungvári Mankovich a berlini Men­­zeltől 6:2, 6:4, 6:0-ra kapott ki. — Perry 6:3, 6:4, 6:4-re Stingl ellen győzött, míg Hughes Vlasta Buriánt 6:1, 6:3, 6:2 arányban humorral fűszere­zett mérkőzésen verte meg. o­o­o­o­o )( A montecarlói nemzetközi versenyen a fran­cia Destremeau győzött Bernard ellen 14:12, 7:5, 10:8 arányban. )( A melburgi versenyen Austin győzött Sharpe ellen 5:7, 6:3, 6:1 arányban a férfi egyesben. ) A női egyest Miss Round 0:6, 6:4, 6:3 arányban nyerte Stammers ellen. )( A painhursti teniszversenyen Amerika leg­jobb párosai mérkőztek meg egymással. A Budge —Makó-kettős a világbajnok Van Ryn—Allison­­párt 8:6, 6:2, 6:3, 6:3 arányban legyőzte. — Wills Helen bejelentette, hogy az aktív sportolástól végleg visszavonul. )( Perry Bécsben szombaton Bawarowskyt 6:4, 6:3, 6:2 arányban verte meg. A párosban a világ­bajnok Hughes-szel a Metaxa—Bawarowsky-pár­­tól 3:6, 6:1, 6:2, 4:6, 3:6 arányban kikapott. )( Görögország bajnokságát a jugoszláv Puicee nyerte, aki a döntőben a francia Journát verte meg 7:5, 6:4, 6:1 arányban. A női egyesben a svéd Sperlingné­ Krahwinkel győzött a lengyel Jedrzejowska ellen 6:1, 6:4 arányban. ATLÉTIKA )( A Prága-bechovicei hagyományos országúti versenyt az olmützi Bombik nyerte meg 34 p. 18.4 mp. alatt Hősök előtt. — A csapatversenyen a Slavia győzött 21 ponttal a Sparta előtt. )( Zabala Münchenben a 20 kilométeres futás­ban 1 óra 4 p. 00.2 mp.-re javította meg Nurmi­­nak 1930 óta fennálló 1:04:38.4 órás világrekord­ját. 18.753 kilométerrel az egyórás futásban Za­bala délamerikai rekordot ért el. (Nurmi világre­kordja 19.210 km.) 15 kilométeren Zabala 48:27 percet ért el, míg a német Bertsch 48:45 perccel új német rekordot állított fel. )( A pozsonyi Makkabea mezei futóversenye. Pozsonyból jelentik: A Makkabea vasárnap mezei futóversenyt rendezett, amelyen 22 futó vett részt A verseny távja 4 km volt. A befutás sorrendje a következő: András, SK Bratislava 13:45, 2. Szalay, PTE 13:51.8, 3. Földes, Ligeti 13:55. — Ifjúsági futás 2 km: János, SK Lozorno 5:32.6, 2. Letovanec, Orol 5:37.4, 3. Schuster, Makkaben 5:42.4. — Nem igazolt futók részére: Albus 14:02. BOX )( A prágai Hrabák Parisban a korzikai Cam­pign­át, a francia hadsereg középsúlyú profi-baj­nokát a 8-ik menetben kiütötte. )( A német Besselmann Brooklynban Larry Ma­­rinuzzit a harmadik menetben kiütötte. )( A görög Christoph­orides Marseille-ben a francia Candelt a 8-ik menetben kiütéssel le­győzte. SPORTHÍREK )( Csak 1938-ban rendezik meg a fuballvilágbaj­nokságot? Párisból jelentik: A FIFA technikai bi­zottságának ülése elhatározta, hogy a FIFA au­gusztusi berlini közgyűlése elé azzal a javaslattal járul, hogy a Párisba tervezett futballvilágbajnoksá­­got csak 1938-ban rendezzék meg. )( A csehszlovák válogatott keret szerdán a DFC-pályán edzőmérkőzést tart a csehszlovákiai német válogatott ellen. A mérkőzés után jelölik ki a Spanyolország ellen szereplő csehszlovák és a Szászország ellen játszó csehnémet csapatot. )( A debreceni Bocskai pénteken Kairóban az egyiptomi válogatottat 2:1 arányban verte meg. Vasárnap a Bocskai Alexandriában 3:3 (2:3) arányban eldöntetlenül mérkőzött az Olympique­­kel. A honi csapat már 3:0-ra vezetett, amikor a Bocskai magára talált és kiegyenlített. VÍVÁS )­ Az UTE harmadik olimpiai válogatóverse­nyén négy osztrák versenyzővel együtt összesen 33-an indultak. Az osztrákok az elődöntőben ki­estek. Győzött Rajcsányi (MAC) 6 győzelem, 2. Kabos (UTE) 6 gy., 3. dr. Rajczi (BEAC) 5 gy., 4. Bercelly (HTVK) 4 gy., gy., 6. Erdélyi (HTVK) 4 gy., 5. Zirczy (HTVK) 4 7. Gerei-Gerevich (MAC) 3 gy., 8. Bay (BEAC) 3 gy., 9. Maszlay 1 győzelem. )( A pozsonyi Makabea vasárnap rendezte meg Szlovenszkó ifjúsági vivóbajnokságait. Tőrben győzött Polgár (Jungmann) dr. Kálmán és Hecht (M) előtt. — A kardvívást Focher (Zitonia) nyerte Gross (M) ée dr. Herzfeld előtt