Prágai Magyar Hirlap, 1936. május (15. évfolyam, 101-125 / 3950-3974. szám)

1936-05-19 / 115. (3964.) szám

Kikapott a bajnokjelölt Donaustadt Pozsony, május 18. (S­p­o­r­t S­zerk­esztőnk jelen­tése.) A nyugati kerület vasárnapi bajnoki fordu­lójának meglepetése az, hogy a bajnokjelölt Donaustadt saját otthonában vereséget szenve­dett a Szenes SK csapatától. A bajnokságot így a jövő héten lefolyó Libertas—Donaustadt-mér­­kőzés fogja eldönteni. Az eredmények: SZENCI SK—DONAUSTADT 2:1 (0:1). A Donaustadt végig nagy fölényben volt, szinte kapujához szegezte ellenfelét, de a csatársor, mintha megbabonázták volna, a tizenhatosról egyetlen egészséges lövést nem tudott leadni. A szenei csapat győzelme ilyen körülmények között szerencsésnek mondható. A vezetőgólt Pfeiffer szerezte meg a 13-ik percben. Helycsere után az első percben Tham I. révén kornerből kiegyenlí­tettek a szenciek, majd a 31-ik percben 20 méte­res szabadrúgásból Algeyer berúgta a győzelmet jelentő gólt. Hiába igyekezett ezután a Donau­stadt, a szenei csapat szívósan védekezett és tar­tani tudta az eredményt. Bíró: Janicsek. LIBERTÁS—TESTVÉRISÉG 4:2 (2:1). A Testvériség erős ellenfélnek bizonyult, de a Libertás győzelmét, amely teljes mértékben meg­érdemelt volt, nem tudta kétségessé tenni. A győztes csapat góljait Újvári (2), Kaiser és Nagy II. lőtték, a Testvériség részéről Bubenik és Pollák I. volt eredményes. Bíró: Farkas. ADMIRA—PTE 3:0 (2:0). Nagyon alacsony nívón álló küzdelmet vívott a két csapat. Az Admira megérdemelten győzött Rédeky (2) és Sárközi góljaival. Biró: Förszter. BERG. Sír.—8 V Hamburg 2:4 (1:2). II. OSZTÁLY: Dornkappeln—Meteor 3:0. — Union—Törekvés 4:0. — Főrévi TC—Labor SC 4:0. KÖZÉP KERÜLET. RIMASZOMBAT: Ragyolci TK—Tamásfalai MSC 4:2 (1:1.) Megérdemelt győzelem. A tamás­­falai csapat csak az első félidőben volt egyenran­gú ellenfél. A másodikban Ragyolc döntő fölény­be került. A győztes csapat legjobbjai: Mihók, Hódus, Szikora. — Lakatos (Fülek) kitünően bí­ráskodott. FÜLEK, FTC XI.—Pelsőci SC 3:1 (0:1.) Biró, Diamant (Losonc) jó. A pelsőci csapat kedvező­ benyomást keltett és csak nehezen adta meg ma­gát. Füleknél Luspai kapus, Galbács és Davidek tűnt ki. Felsőénél igen jó volt a kis cigányfedezet és a védelem. Külföldi eredmények )­ BÉCSBEN az esőzés miatt csak három baj­noki mérkőzést tartottak meg, amelyek során a Favoritner AC a WAC-ot 1:0 arányban győzte le, míg az FC Wien—Floridsdorfer AC-mérkőzés 3:3, a Wacker és WSC-találkozás 1:1 arányban eldön­tetlenre végződött. A kiesési zónában a Hakoah, Floridsdorfer AC és a WAC van. )( SVÁJC bajnokságát a Lausanne Sports nyerte. A Középeurópai Serlegben részt vesznek rajta kivül a Young Fellows, a Grasshoppers és az FC Bern. A ligából a Locarno és az Aarau esett ki. )( FRANCIAORSZÁGBAN az Olympique Lillé, a Racing Paris és a Racing Strasbourg áll az élen. A Racing Parisnak még két mérkőzése van hátra és bajnoki reményei erősebbek. — Vasárnapi ered­mények: Racing Paris—FC Séte 2:1, Racing Strasbourg—FC Sochaux 2:1, Olympique Mar­seille—SC Fives 3:2, Olympique Lillé—FC Metz 3:0. )( NÉMETORSZÁGBAN a négy csoportgyőztes: a Schalke 04, a Vorwärts Gleiwitz, az IFC Nürn­­berg és a Fortuna Düsszeldorf. )( ANGOL CSAPATOK TÚRÁN. Az Everton Frankfurtban szombaton a német válogatottat 3:1 arányban győzte le. ) A Brentford Lisszabon­ban a Benficot 5:0-ra verte meg, a városi csapat­tal pedig 4:4 eldöntetlenre játszott. — A Westham United a svájci Kreuzlingenben az ottani FC-ot 2:0-ra verte meg. — A Huddersfield Town Kopen­­hágában a városi csapattól 1:2 arányban kika­pott. — A Liverpool Zágrábban 10.000 néző előtt a Gradjanskitól 1:5 arányban súlyos vereséget szenvedett. ÚSZÁS )( Női világrekord Amszterdamban. Tina Wag­ner a 400 yardos gyorsúszásban 5:22 percre ja­vította meg honfitársnője, Mastenbroeck 5:29.7 perces világrekordját. ) A férfi számokban Meier a 200 méteres mellúszásban 2:46 és a 200 méteres hátúszásban Scheffer 2:37.8 perccel új holland re­kordot állított fel. )( Magyar és spanyol rekordok Barcelonában. A magyar úszó- és vizipoló válogatott csapat Barcelonában kitűnő eredményeket ért el és több magyar rekordot szerzett. Az eredmények voltak: 100 m. hátúszás: Bonacosa (sp) 1:17.4, 2. Hazai (m) 1:18.1 p. — 200 m. hát: Lengyel 2:39.5 magyar rekord, 2. Martinez 2:41.4, spanyol rekord. — 100 m. gyors: Csik 57­8 mp., 2. Sabater 1:02.2 spanyol rekord. — 400 m. gyors: Gróf 4:55.3 magyar rekord, 2. Lengyel 4:56.4, 3. Ca­­rulla, (sp) 5:44.2 p. — 100 m. mell: Csik 1:11.8 magyar rekord, 2. Mezei 1:19. — Vizipoló: Ma­gyarország—Katalonia 6:1 (2:1*) % HHHBHnHBHHHHHPnBaBnBBmBnBHBHll Olaszország Rómában 2:2 (0:1) arányban eldöntetlenül mérkőzött Ausztriával Harmincezer néző között megjelent Mussolini és Starhemberg is Erős küzdelemben az osztrákok jól védekeztek Róma, május 18. A Stadio Nazionaleban 30.000 néző előtt folyt le Ausztria és Olaszország barát­ságos mérkőzése. A díszpáholyban megjelent Mussolini miniszterelnök, Starhemberg herceg osz­trák sportvezér, számos diplomata és a mérkőzés kezdetére az abessziniai harctérről repülőgépen érkezett meg Mussolini két fia. Az olaszok az utolsó percben megváltoztatták csapatukat, míg az osztrákok az eredeti felállításban küzdöttek. Dacára annak, hogy Olaszország technikai fö­lényben volt, az osztrákok végig jól tartották magukat. Főleg Sesta és Schmaus tűnt ki, mellet­tük Jerusalem és Mock volt igen jó. Az olasz csapat legjobb embere Piola volt. A vezetőgólt a 28-ik percben Jerusalem szerezte meg az osztrá­koknak, amit a második félidő elején De Maria pompás fejessel kiegyenlített. Nemsokára azon­ban Vieril újból vezetéshez juttatta a vendégeket. Az olaszok a gól ellen tiltakoztak. Szerintük az éles saroklövés nem jutott túl a gólvonalon. Hertzka (Budapest) bíró azonban a gólt megadta, amely után az olaszok Pasinati révén azonnal el­érték a kiegyenlítő gólt. — Hertzka bíró lámpa­lázzal, de pártatlanul látta el nehéz tisztjét. Románia — Görögország 5:2 (2:1) Bukarest, május 18. A Balkán-Serleg első mér­kőzésén 25.000 néző előtt Románia 5:2 (2:1) arányban fölényesen győzte le a görög váloga­tottat. A kezdőrúgást Mihály vajda, trónörökös végezte. A gólokat román részről Bodola (2), Schwartz (2) és Dobay, a görögök részéről Vados és Si­­meonides lőtték. A román csapat legjobb emberei Bodola és Dobay voltak. A Hungária veretlenül magyar bajnok Budapest, május 18. (Szerkesztőségünk je­lentése.) A magyar Nemzeti Bajnokság 25. fordulója meglepetések nélkül folyt le. A Budafok—Soroksár mérkőzés az esőzés miatt elmaradt. A tartalékolt Hungária Debrecen­ben újból 11-essel győzött. Az eredmények: ÚJPEST—SZEGED FC 7:2 (5:1). Gólok: Kocsis (8), Kállai (2), Balogh és öngól az Újpest, Korányi II. és Vastagh Szeged javára. FERENCVÁROS—ATTILA 5:1 (4:0). A zöld-fehér csapat könnyen győzött a gyönge miskolciak ellen. Gólok: Nyitrai (öngól), Toldi és Kiss (2—2) a Ferencváros, Havas Miskolc javára, Kemény a II. félidőiben bokarándulást szenvedett. PHŐBUS—BUDAI XI. 7:1 (4:1). A budai csapat kapusa igen rosszul védett. Gólok: Solt (3), Béky, Turay II., Szikár és Szabó a Phőbus javára. A Budai XI. Schuszter 11-esé­­ből szépített. KISPEST—III. KERÜLET 2:0 (1:0). Gó­lok: Szabó (11-es) és Serényi. DEBRECENBEN a Hungária 2:1 (1:1) arányban győzte le a Bocskait. A mérkőzés szép és nívós küzdelmet eredményezett. A Hungária remekül kezdett­­ és az első gólt Vágó kezelése miatt 11-esből érte el Müller révén. Később Teleki kiegyenlített és Bocskai vette át az irányítást, de Cseh II-nek a sikerült a 87. percben a győztes gólt meg­szerezni. SALGÓTARJÁNBAN az SBTC a Törek­véstől 2:4 (0:2) arányban kikapott. Keszei (2), Dóri és Gerő a Törekvés, Zsengellér (2) az SBTC gólját rúgta. A bajnokság állása: * 2 büntetőpont levonva. A Hungária tehát veretlenül nyerte meg az első nemzeti bajnokságot, míg a bajnokság negyedik helyét a Phőbus végleg elfoglalta. PROFI LIGA: Nemzeti—Erzsébet 2:1, Szür­ketaxi—VÁC 3:2, Vasas—Csepel 3:0, Aliba Régia—Nagytétény 4:3, Lódém­—Millenáris elmaradt. Baranya, Somogy—Váci Remény 2:1. — Vasas— Csepel 3:0. Meglepetés. A profi ligában a Nemzeti 47 ponttal vezet a Csepel (34) és a Somogy, Bara­nya (31) előtt. AMATŐR BAJNOKSÁG: FTC—VSC 11:2, TTE— B. Vasutas 2:2, a többi mérkőzés elmaradt. 1. Hungária 26 22 4 — 87:21 48 2. Újpest 25 18 5 2 84:28 41 3. Ferencváros 25 19 1 5 103:44 39 4. Phőbus 25 15 3 7 74:50 33 5. Kispest 25 12 5 8 59:52 29 6. Szeged 25 9 5 11 34:45 23 7. Bocskai 25 8 6 11 51:50 22 8. Budai „11“ 25 9 3 13 41:51 21 9. III. k. FC 25 9 3 13 35:55 21 10. Er.­So. 24 7 6 11 51:67 20 11. Budafok 24 7 5 12 51:68 19 12. SBTC 25 4 4 17 37:82 12 13. Törekvés 24 4 3 17 28:81 11 14. Attila* 25 1 7 17 29:70 7 Csehszlovákia vezet Jugoszlávia ellen, Magyarország, Dánia, Svédország és Norvégia kiesett a Davis Cupből 4 csehszlovák páros sikere Zágrábban Elázott az osztrák— lengyel mérkőzés Zágráb, május 18. Szombaton délután az erős esőzés miatt a csehszlovák—jugoszláv DC-mérkő­­zés páros játszmáját nem tudták lejátszani. Vasár­nap is későn került sor a küzdelemre, amely csehszlovák Hecht László-Malecek kettős nem várt a győzelmét hozta a jugoszláv Puncec-Kukuljevics pár ellen. A küzdelem sorsa a hétfői Hecht-Pun­­cec mérkőzésen dől el. Vasárnapra a közönség, amely az első nap igen ellenséges hangulattal vi­selkedett a csehszlovák játékosok iránt, megnyugo­dott, azonban a jugoszláv vonalbírák sok tévedé­sükkel csaknem kihozták erős idegzetéből Hecht Lászlót is, aki első napi győzelmével a jugoszláv sajtó általános elismerését vívta ki. A csehszlovák kettős 4:6, 9:7, 2:6, 6:3, 6:4 arányban győzött két és fél órás nehéz küzdelem után. Úgy Malecek, mint Hecht a legjobbat nyújtotta a kitünően begya­korolt jugoszláv pár ellen. Németország —Magyar­­ország 5:0 Düsseldorfban szombaton a német Cramm-Lund kettős a magyar Gábory-Ferenczy párt 6:3, 7:5, 6:0, vasárnap pedig Henkel Gáboryt 8:6, 6:3, 7:5, Cramm pedig Dallo&t 6:1, 7:5, 6:3 arányban győz­te le. Ausztria —Lengyelország 2:1 Bécsben szombaton a párosban a Bawarowski- Metaxa osztrák kettős a Hebda-Tarlowski lengyel párt 6:1, 6:2, 6:4 arányban győzte le. Vasárnap a Bawarowski—Hebda mérkőzés 6:0, 2:6, 4:6, 6:1, 2:1 arányban az osztrák játékos javára — a beál­lott esőzés miatt — félbemaradt. Svájc-Dánia 5:0 Montreauxben a svájci Eli­mer és Fischer csapat k­önnyen győzött. Írország — Svédország 3:1 Dublinban az utolsó nap az ír Mac Beagh a svéd Schröder ellen 2:6, 7:5, 6:2, 6:3 arányban győzött és szerezte meg a győztes pontot. A következő for­dulóban Írország Svájccal játszik. * )( Franciaország legyőzte az angol teniszcsapatot. Pádéból jelentik: A francia—angol teniszmérkő­zés 12:5 arányban a franciák javára végződött. Az első nap Perry a francia Boussuetól 4:6, 8:6, 2:6 arányban kikapott és Destremeau az angol Austint győzte le két szetben. Vasárnap Boussus megverte Austint, Perry győzött Destremeau ellen. Borotra Avoryt, Merlin Tuckeyt és Feret Haaret késztette megadásra _______1936 május 19, kedd* KERÉKPÁR )( A csehszlovák-magyar mérkőzés Buda­pesten a magyar repülők fölényes győzelmé­vel végződött. Első Szűcs (MTK) lett 121 perccel a magyar Németh, Győrfi és Boda előtt. A csehszlovák Konarek és Motecka az előfutamokból kiestek. vmis )( Az olimpiai párbajtőr válogatóversenyei Dunay Pál (BBTE) győzött Bezegh-Huszági (HVTK) előtt. Harmadik Raj lett. Az össze­sített versenyben Dunay Pál vezet. BOX )­ Az AC Jánosik ökölvivő csapata Érsek­­ujvárott az ÉSE-t csak nehéz küzdelem után győzte le 9:7 arányban. Patyi (ÉSE) a bantam­­súlyban győzött, míg Baranovics Eszét (KSE) a középsúlyban verte meg. Gaz­sovics (J) Cson­ti ellen győzött, míg a többi mérkőzés eldön­tetlenül végződött. A nehézsúlyban a pozsonyi Berényi (RAC) kikapott a nagyszombati Pil­lértől. 1200 néző előtt nívós verseny folyt. ATLÉTIKA )( Klubközi mérkőzések Prágában. A prágai Slavia a lobositzi válogatottat 60.5 : 39.5 pont­aránnyal győzte le. — Szombaton a főiskolások a Spartát győzték le 74:51 arányban. Knenicky a 400 méteren 50.6 mp.-et ért el. — A Slavia szom­baton a Hagibor ellen győzött 79.28 ponttal. A 100 méteren Juranka (Slavia) 10.8 mp. lett első Engel mérnök előtt. )( Zabala Dessauban az 5000 méteren a német Sühringgel egyszerre ért célba 15:30.2 p. gyenge idő alatt. A dessaui versenyen Weinmann gerel­­­lyel 63.57 métert ért el. — Kölnben Weinhötz német magasugró rekordot, amit ő maga tartott a 1.98 méterrel, 1.995 méterre javította meg. AUTC­ ­­ A karthagói nemzetközi versenyen a 12.714 kilométeres távon Tunis nagy­díját Caracciola (Mercedes-Benz) nyerte 2 óra 22 p. 44.6 mp. 160.324 kilométeróra sebességgel. Második Pinta­­cuoa lett Alfa Romeón két körrel később. Harma­­dik helyen Vimille (Bugatti), negyedik helyen pe­dig Sommer (Alfa Romeo) végzett. A leggyorsabb kört Rosemayer futotta 167.054 kilométeróra se­bességgel Alfa Romeo-kocsin.­­( A stuttgarti „Solitude“ motorkerékpáros ver­senyen Ley és Geiss győztek DRW-en. A ver­senynek három halottja volt. Schneider-Wessling és Handelshauser versenyzők egy fának rohantak s a kocsiból kiestek. Mindkettő szörnyethalt, míg egy nézőt a kivágódó gép agyonütött )( A csehszlovák aranyserleget a pardubici mo­torkerékpárversenyen a német Gunzenhauser nyerte meg Java-gépen 6:20.4 perces összidővel Bertram (német) és Bardas (csehszlovák) verseny­zők előtt. A magyar Martinecz könnyebb sérülés­sel a versenyt feladta. SPORTHÍREK )( A magyar olimpiai kézilabdázó csapat a poseui SK-ot Budapesten 11:9 és 10:7 arányban győzte le. )­ A spanyol Valencia hokki-csapat Prágá­ban a DEHG-vel szombaton 3:3 arányban el­döntetlenre mérkőzött, vasárnap pedig 0:2-re kikapott. J1 SAKK 1 Lasker vezet Moszkvában FLOHR ÉS LIGETI KIKAPOTT Moszkva, május 18. A nemzetközi mesterverseny harmadik fordulójában igen heves küzdelmek foly­tak, amelyeknek a verseny egyik favorit­ja Flohr és Ligeti is áldozatul esett. Flohrt a fiatal orosz Rago­­zin mattolta meg 35 lépésben. Ligeti Botviniktől ka­pott ki, aki Zuckertort-védelemben egy gyalog­­előnyt tudott győzelemmé kiaknázni, Capablanca revánsot vett Bjuminon tavalyi vereségéért és 27 lépésben győzött, Lasker viszont francia játszmá­ban bírta megadásra a fiatal osztrák Eliskaseet, Löwenfisch 16 megnyerte Elsikases elleni függő­játszmáját, de Kan ellen csak remist tudott elérni. — A negyedik fordulóban három játszma végződött eldöntetlenül. Lasker—Kannal, Elsikases—Botvi­­nikkal és Rjumin—Ligetivel játszott remisre. Capa­blanca nyerésre áll Ragozinnal szemben, míg Flohr* kezdetben szintén jól állt Lőwenfisch elleni partiján­bán, de az orosz mester hamarosan ellentámadásba ment át és félbeszakításkor Flohr helyzete igen rosszra fordult. A verseny állása a 4. forduló utáni Lasker 2.5, Capablanca, Lőwenfisch és Botvinik 2 (1), Ragozin és Kan 1.5 (1), Ligeti 1.5, Flohr és Rjumin 1 (1), Eliskases 1 pont,