Prágai Magyar Hirlap, 1936. június (15. évfolyam, 126-147 / 3975-3996. szám)

1936-06-09 / 131. (3980.) szám

1936 június 9, kedd. O Az Érsekújvári Városi Dalegylet hangver­senye. Tudósítónk jelenti: Június 10-én, szer­dán este tartja dal- és zeneestjét az Érsekújvári Városi Dalegylet félkilenc órai kezdettel. Az est védnökségét dr. Holota János képviselő, pol­gármester és dr. Turchányi Imre szenátor vál­lalták. A műsoron vegyes kar, Handl-Hubay és Veracinl­ hegedűkompozíciók szerepelnek, ame­lyeket Gasparek Tibor hegedűművész és Ko­pasz Laura zongoraművésznő adnak elő. Ugyan­csak Gasparek adja elő Bachnak egy hegedű­­szonátáját. Azután megint vegyeskar követke­zik. Szünet után népdalok vezetik be a műsor további részét, majd újra Hubay- és Zsolt Nán­­dor-kompozíciókat ad elő Gasparek. A szépen összeállított műsort vegyeskar éneke fejezi be. Helyárak 2—6 korona. O A gömör-nógrádi református tanító­­dalosok tornaljai hangversenye. Tudósítónk írja: Felejthetetlenül kedves estét szereztek a gömör-nógrádi magyar tanítók Tornalja és vidéke közönségének hangversenyükkel. Az esős időjárás dacára a Fehérló-szálló nagytermét teljesen megtöltötte a magyar ■dal varázsára a lelkes közönség. A hang­verseny előtt a beretkei református árvaház nevében meleg szavakkal üdvözölte az est szereplőit Tornallyay Zoltán árvaházi el­nök. Az énekkarnak Farkas Márton kar­nagy volt a lelke, aki nagy hozzáértéssel vezényelte az énekkart. Farkas Mártonné magyar dalaival, Small Baba pedig zongo­rajátékával ragadtatta el a közönséget. Já­­nosdeák Mátyás énekével és szavalatával, továbbá Takács Zoltán hegedűjátékával szintén elsőrangút nyújtott. Az egyes szá­mokat Csizi Kálmán lekenyei tanító konfe­rálta nagyon szellemesen. Az előadás után bankett volt.­­ A Duhnovics-egyesület kulturnapja Nagy­­szőllősön. Tudósítónk jelenti: A kárpátaljai Duh­­novics-egyesület az idén Nagyszőllősön rendezte meg az országos ruszin kultúra apót. Szám szerint 540 egyesület képviseltette magát. Megejtették a tisztikar választását és Bacsin­szky Ödönt válasz­tották meg elnökül, az országos titkár pedig dr. Fenczik István képviselő lett. A városháza disz? termében június 6-án műsoros kultúrést volt. A bevezetőt Danikánké Iván mondotta, majd Dudin­­szky Lajos görögkatolikus esperes tartott elő­adást. Utána az egyes egyesületek énekszámokat, egyfelvonásos színdarabokat és nemzeti táncokat mutattak be. Másnap az egyesületek felvonulást rendeztek Nagyszőllős utcáin. A mintegy ezer főnyi tömeg felvonulása több órán át tartott. Dél­után népkongresszust színmű előad­ás­sal zárult,rendeztek. A kulturnap O A derceni gyöngyösbokréta a közelmúltban mutatkozott be nagy sikerrel a gáti községháza nagytermében. A nép egyszerű fiai mély átérzés­­sel, fegyelmezett lelkü­lettel interpretálták a ma­gyar néplélek mélységét egyszerű népdalaikon keresztül. A „Fonóka“, a ,,Kondástánc‘‘ és a „Ju­hásztánc" remek volt a maga nemében. A gyön­gyösbokréta nagy sikerének főérdeme Füsti Lász­lóé, aki nagy hozzáértéssel, lelkes magyarság­gal és művészi megérzéssel formálta a nép fiainak egyszerű lelkét. A POZSONYI MAGYAR SZÍNHÁZ MŰSORA. Kedd: Külváros­­ Munkásakadémia ren­dezése.) Szerda: Érettségi (Vaszary Piri fellépté­vel.) Csütörtök: Három ember a hóban (Lata­­bár Kálmán és Vaszary Piri felléptével.) Péntek: Három ember a hóban (Latabár­­ral és Vaszary Pirivel.) A KASSAI CAPITAL-MOZGÓ MŰSORA: Pillangó kisasszony (Puccini operája.) A KASSAI TIVOLI-MOZGÓ MŰSORA: A fehér asszony. AZ UNGVÁRI MOZGÓK HETI MŰSORA: VÁ­R­O­SI: Hétfő—kedd: Karafiát apó. Szerda—csütörtök: Sequoia. (A vadon mosolya.) Péntek—szombat—vasárnap: őfensége inkognitóban. (Téli álom.) Hétfő—kedd:BIO RÁDIÓ: Masíroznak a katonák... Szerda—csütörtök: Karafiát apó. Péntek—szombat—vasárnap: Paris borzalmai. 'PRAGAlA\\&^ARH!RLAI> 9 SPORT Az SK Rusj Szlovenszkó és Kárpátalja bajnoka Az ungvári revánsmérkőzésen 2:1 (0:1) arányban győzte le a nyugati nyertes Fü­leki TC-ot ■ [UNK] ■ [UNK] ■ [UNK] ■ [UNK] Öngóllal vesztett a füleki csapat Ungvár, június 8. (Tudósítónk távirati jelen­tése.) Mintegy 1500 főnyi néző előtt folyt le a ke­leti és a nyugati divízió nyerteseinek revánsmér­­kőzése az országos divíziós selejte ö­z való ju­tásért Mint ismeretes, az első mér­t" : Fii­ekent 1:1 arányban eldöntetlenül végző*:1 ö f •' ' v­rott Vlcek prágai bíró vezetése mellett a két cs­pat a következő felállításban szerepelt: FETLEKI TC: Uram; Tóth, Böhm; Zupkó, Csu­kás, Hudec; Mih­ók, Pilát, Bobák, Egri, Gle­issza. SK RUSJ: Boksay; Palin­csak, Tóth; Benő­asz, Kuruc, Ivancsó; Kovács, Köb­zár, Spevák, Krizs Krajnyák. A mérkőzés a honi csapat fölényével indult, amit a fütekiek azután átvettek és a 35-ik percben Mihók beadását Egri a bal sa­rokba tette. Fülek vezetésével végződött az első félidő.­­ A második félidőben az SK Rusj támadott újra és a 47-ik percben Kovács beadását Böhm fejessel saját kapujába Losonc, junius 8. (Tudósitónk jelentése.) A szlovenszkói magyar bajnokság során va­sárnap Losoncon a közép és nyugati kerület bajnokai, a LAFC és a Donaustadt találkoztak egymással Spóner L. besztercebányai bíró vezetése mellett nagy közönség előtt. A két csapat a következő felállításban szerepelt: LAFC: Kpüm, Zadrobilek, Bukovszky — Ferenczy, Ménessy, Kostyál — Majlik, Spitz, Molnár, Hegedűs, Schleicher II. DONAUSTADT: Vavrovics — Nágel, Ár­­pássy — Niederecker, Rul­, Nisch — Ger­ helyezte. A szerencsétlen öngóllal az ungvári csapat kiegyenlített. 1:1. Továbbra is a honi csapat volt fölényben és az 55-ik percben ugyancsak Kovács beadásából Krizs fejessel a gyö szerezte meg. A félidő közepén Fülek újból támadott, a­.o a csakhamar visszaesett és az SK Rusj tá a iá­si­­val végződött a mérkőzés. Az SK Rusj így összesen 3:2 arányú győzelem­mel lett Szlovenszkó és Kárpátalja divíziós baj­noka. A mérkőzés hatalmas iramú és kemény játé­kot hozott, ami azonban nem lépte át a megenge­dett keretet. Az egész mezőnyből kitűnt az ungvári védelem, elsősorban Tóth hátvéd és Boksay kapus. Mellettük Kovács szélső volt az SK Rusj legjobb embere. Fülesénél Uram kapus, Hudec és Mihók emelkedett ki. — A mérkőzés előtt a huszti SK Rusj az ungvári Rusj tartalékcsa­patával 4:4 (2:1) arányban eldöntetlenre játszott. zos'kovi'cs, Reimthal, Bahier, Féder ma jer, Pfeifer. • , A Donalu­stadt indít, azonban a LAFC veze­ti az első veszélyes támadásokat. Az 5. percben Schleicher II. beadásából Molnár rúgta az első gólt a Donaustadt kapujába. Később Molnár lövését Vavrovics nehezen védte. A 9. percben Spitz veszélyes fejesét Nágel fejeli ki a kapusból. A 10. percben Majlik elfut a védelem mel­lett és beadását Molnár védhetetlenül lőtte BuraiÉ Sisön­ mi­­­t’RAHA 11, Spálená 49, Russig, Bratislava, Széplak­uccu £ 4. Zilina, Spiáská N­ová Vés, Nové Zámky. Kérjen katalógust Vavrovics kapujába* A 16. percben ismét a LAFC ér el góleredményt, Majlik révén. A félidő végén kiegyensúlyozott játék folyt, amelyben a Donaustadt volt a többet táma­dó fél. Szünet után állandó a LAFC fölénye. A LAFC csatárok sorra támadnak és a Donaustadt védelme csak nehezen hárítja el a gólokat. Egy LAFC támadásnál Molnár és Majlik összefejelt. Majlik megsérült és rövid időre­­ kiállt. A 38. perciben Schleicher II. tiszta hely­zetből mellélőtt. Közben a Donaustadt támad és több veszélyes helyzetet teremt a LAFC kapu előtt. Most a Donaustadt védők túl erélyesen kezdenek játszani, aminek 11-es az ered­ménye. A 11-est Molnár értékesítette, 4:0 a LAFC javára. Rögtön rá azután a Do­naustadt Federmayer szabadrúgásából meg­szerezte a becsületgólt. A LAFC-nál Bukovszky, Hegedűs és Mol­nár, a Donaustadtnál pedig Pfeiffer és Rulc tűnt ki. A szép időben lefolyt mékőzést Spóner bíró közmegelégedésre vezette le. Alkalmiunk volt Spóner bíró véleményét is hallani a mérkőzésről: „Az erős, de nagy­jában fair meccset a kétségtelenül jobb LAFC megérdemelten nyerte. Különösen a máso­dik félidőben volt nyomasztó fölényben, de ekkor hallatlan balszerencséje volt a kapu előtt. A Donaustadt nem sokat mutatott." A szlovenszkói magyar bajnokság második elődöntő mérkőzésén a 4:1 (3:0) arányban győzte le a Donaustadtot I A magyar bajnokcsapat nagy kudarca Pozsonyban Súlyos vereséget szenvedett a Hungária a Bratislavától ■ [UNK] ■ [UNK] A Ferencváros pompás győzelmet aratott Érsekújvár­ott Prága, június 8. Szlovenszkón vasárnap a ma­gyar nemzeti ligabajnokság két élcsapata szerepelt. Pozsonyban a magyar bajnok Hungária játszott és a Bratislavától érthetetlenül súlyos vereséget szen­vedett. A Ferencváros viszont Érsekújvárott az ÉSE ellen nagyszerű győzelmet aratott. A­ két mérkőzésről az alábbi tudósításaink szól­nak: SK Bratislava-Hungária 7:2 (2:1) Pozsony, június 8. (A PMH pozsonyi sportszer­­kesztőj­étől.) 4000 főnyi közönség előtt megérde­melt győzelmet aratott az SK Bratislava a Hungá­ria felett. A magyar bajnokcsapat Cseh nélkül, de az újonnan szerződtetett Zimonyival állt ki. Semmi mentsége nem lehet a Hungáriának a vereségre. Pedig nem úgy kezdődött, mintha a Hungária sú­lyos kudarccal hagyná el a pályát. Már az első le­­rohanás gólt hozott. Titkos váratlan lövése Kiiske keze alatt bemegy a Bratislava kapujába. Az első 10 perc nagy Hungária fölényt hozott, de ered­mény nincs. A 10. percben indul az első veszélyes Bratislava támadás, amikor Maszarovits bead, de Sors jó helyzetből kapu fölé lő. Ezután a Bratis­lava a többet támadó fél és a 16. percben Luknár egyenlít, majd a 38. percben Chodák megszerzi a vezetést. A második félidőben a Hungária átcso­portosít. Mándy helyett Kis-Kalkusz áll be, Zimo­­nyi helyett pedig Pénzes, aki balszélre megy és Titkos a balösszekötő. De ez sem segít. A Bratis­lava továbbra is támadásban marad és Luknár ú­jabb góllal toldja meg az előnyt. A 11. percben Kriske hibájából Kardos rúgta a Hungária gólját. Most tízperces meddő Hungária fölény következik, hogy aztuán ismét a Bratislava legyen szuverén úr a pályán. Egymás után potyognak a gólok. A 20. percben Jávor pompás lövése ér hálót, a 30. perc­ben kapu előtti kavarodásból Sors lövi az ötödik gólt, a 40. percben ismét Sors eredményes, a 43. percben Chodák zárja be a gólok sorát. A Hungária nagyon gyenge volt. Csak Biró játé­ka érdemel említést. Az SK Bratislava nagy for­mára futott fel. Pompás volt a védelem és a balí­sor, de ezúttal a csatársor is megfelelt. Kosztka, Jurcsák, Jávor voltak a legjobbak. Biró, Novák, Ligeti—Makkabea 1:0 (0:0). Barátságos mérkő Érsekújvár, június 8. (Tudósítónk jelentése.) 2500 néző előtt szerepelt Érsekújváron a Ferenc­város, amely a beteg Sárosi nélkül, azonban felgyógyult Keménnyel és a kitűnő amatőr Kará­n­csonyival állott ki a teljes ÉSE ellen. Sárosit ugyancsak amatőr játékos, Jakab helyettesítette, aki nagyszerűen bevált Kissé nedves pályán kezdődött meg az üdvözlé­sek után a mérkőzés, s rögtön kitűnt, hogy a Ferencváros fényes formában van. Az első negyedórában az ÉSE szinte érthetetlen elfogódottsággal játszott. Egy pompásan felépí­tett támadás során Toldy már a 3-ik percben ízelítőt adott bombái­ból, de Bab­orecz a helyén volt. Az 5-ik percben Karácsonyi átkígyózott a védelmen, Toldy elé tálalt, aki kiugratta Jakabot s a kis center ha­bozás nélkül a sarokba gurította a labdát. Még magához sem térhetett az ÉSE a meglepetés­től , a 6-ik percben megint Toldy volt az, aki Jaka­bot kiugratta s máris benne táncolt az ÉSE há­lójában a második gól. A 29-ik percben újból Jakab ért el eredményt s már 3:0-ra vezetett a vendégcsapat, ezúttal durva védelmi hibából. Az ÉSE-nek ismét csak annyi ideje volt, hogy újból elindítsa a labdát s a 30-ik percben Kiss pompás egyéni játékkal helyzetet erőszakolt ki magának s valósággal beragasztotta a bal felső sarokba a nap legszebb gólját. Az utolsó negyedóráan alábbhagyott a Feren­c­­város lendülete, az ESE is ismételten szóihoz ju­tott s­­­zél, a Ligeti szerencsével győzött, amennyiben a Makkabea egyenrangú ellenfél volt. A győztes gólt Mihalovics lőtte, a 42-ik percben Volentiknak sikerült egy szabad­rúgásból 20 méterről megszerezni az ESE becsü­­letgólját. A következő percben ismét az ESE rohamozott s ezúttal Hádának egész tu­dását kellett latba vetnie, hogy bravúros robin­­zonáddal kornerre mentse Kelemen lövését. A félidőben megtörtént fejmosásnak megvolt az eredménye s a második félidő egészen más ké­pet nyújtott. Az ÉSE nyomban támadólag lépett fel s valósággal megfiatalodva rohamozták Háda kapuját, akinek ismételten meg kellett mutatnia, hogy méltó a zöld-fehér dresszre. Az 5-ik percben Laczkó óriási helyzetet rontott el, azonban a 8-ik percben Toldynak sikerült már az első kí­nálkozó gólhelyzetet kihasználnia s már 5:1-re vezetnek. A küzdelem percről-percre erősödött, az ESE egyre többet vett ki a játékból, de a pompás stí­lusban keresztülvezetett csatártámadások sikerte­lenek maradtak. A fölényt legfeljebb kom­erek­ben fejezték ki, de eredményt megint csak a Ferenc­város ért el. A 30-ik percben egy igazi Toldy-bom­ba süvített a kapura s Babhorecz alig láthatta a gólt. A 36-ik percben pedig Tánczos szökött el s pompás lövéssel beállította a végeredményt. A Ferencváros csak növelte a respektusát. Legkiválóbb emberei Karácsonyi, Jakab, Tánczos és Lázár voltak. Az ÉSE nem elégített ki, legfel­jebb Tóth és Herdiczky mutattak elfogadható já­tékot. Volentik nem váltotta be a szerepléséhez fűzött reményeket. Boros Béla (Léva) jól vezette a rendkívül fair mérkőzést.­­ Ferencváros—ÉSE 7:1 (4:1)