Prágai Magyar Hirlap, 1936. június (15. évfolyam, 126-147 / 3975-3996. szám)

1936-06-03 / 126. (3975.) szám

1936 junius 3, szerda. A miskolci Attila Beregszászon és Királyhelmecen kikapott, Munkácson eldöntetlenre játszott Beregszász, június 2. A Beregszászi FTC a füleki Noszállal megerősödve szombaton 3:2 (0:1) arányban győzte le a miskolci Attilát. Erbach, Noszál és Várady voltak a BFTC gól­szerzői. Az Attila csalódást keltett. A BFTC- nél Noszál tün­t ki. Bíró: Janusovszky Dezső. Munkács, június 2. Vasárnap az Attila Munkácson vendégszerepelt és az MSE ellen 2:2 (1:1) arányú eldöntetlent ért el. Gólok: Hajlik és Zim­mermann az MSE, Padur (2) az Attila részéről. A munkácsi csapat igen jól játszott és a vendégeket csak Barna kapus ki­tűnő védése mentette meg a vereségtől. Jó bíró volt Halpert (Ungvár), 800 néző. — MSE kölyök—UTE kölyök 1:0 (0:0). Biró, Kain. Királyhelmecen az Attila hétfőn 9:2 arány­ban kikapott a bajnok KSC-tól. Hétfőn a fáradt MSE VÁRPALÁNKÁN a Spartacus-szal góln­élkü­l mérkőzött. Bíró: Dr. Weinsberger. A honi csapat egyenlő ellen­fele volt a tartalékolt MSE-nek. Igen jól ját­szott a palánkai kapus. Az Ungvári AC legyőzte a CsSK-ot Ungvár, junius 2. Az UAC pályán vasárnap megtartott barátságos játék a magyar kerületi bajnokságban harmadik UAC megsemmisítő győzelmét hozta a divíziós szláv csapat ellen. A gólokat Palczer (3), Kovács (2), Nagy­­barcsy révén és Rusinkó öngóljából szerezte az UAC. Nagy Sándor­­ 600 néző előtt jól bírás­kodott. UAC II.—­CsSK II. 1:0 (0:0). Biró: Német (UMTE). Gól: Fucskó I. 11-esből UAC kölyök — USC kölyök 3:1 (2:0). — UAC II. kölyök - SK Rusil kölyök 1:1 (0:1). - UAC III.-SK Rusj ifj. 2:0 (1:0). Bíró: Gyön­öfy. Gólok: Bodajló és Tamás. HTJSZT: Királyhelmed SE—HSE 2:1. Roz­­deutscher ungvári bírót a közönség meg­verte, mert őt okolta a job­b huszatiak vere-NAGYSZÖLLÖS. Beszkyd—Királyháza 8:1 (1:1). Zsupabajnokság: TISZAITILAK. SE—Fehérgyarmati SE 3:1 (1:1). Nemzetközi mérkőzne. Bíró: Rótih Á. jó. Donaustadt a nyugati kerület bajnoka Pozsony, június 2. (Saját tudósítónktól.) A nyugati kerületben egy mérkőzés híján végetért a bajnokság. A bajnoki címet jobb gólaránya révén ismét a Donaustadt nyerte el a Libertás előtt. A hétfőn lejátszott mérkőzések eredménye A következőt LIBERTÁS—HAM­BURG 4d (2:0). Ham­burgban érdekes küzdelmet vívott a két csapat. A Libertás eleinte fölényben volt, szü­net után azonban visszaesett. Biró: Bucsics, DONAUSTADT—VIRÁGVÖLGY 4:2 (2:0). A Donaustadt megérdemelte a győzelmet, de azt elsősorban a gyengén védő virágvölgyi ka­pusnak köszönheti, aki a mérkőzés elején meg­sérült és azután csak statisztált. A győztes csa­pat góljait Pfeiffer, Re­nthal, Nagd (11-es) és Federmayer lőtték. HUSOS-ADMIRA 3:2 (2:1). Két egyenrangú fél küzdelme volt a játék. Az Admiránál Csukás félrelőtt egy tizenegyest. A Húsos góljait Ohmann, Precs és Kucsera lőt­ték, míg az Adudra mindhárom gólját Rédeky szerezte. Biró: Jákob. FLORIDSDORFER AC—SK BRATISLAVA 1:0 (0:0)* Az SK Bratislava az előző napi mérkőzéstől fáradtan állt ki és kedvetlenül játszott, amihez hozzájárult az is, hogy a csapatban több tarta­lék szerepelt. Az első félidőben egyenrangú volt a játék, helycsere után azonban a bécsi Csapat volt jobb és a 40. percben Dostal révén megszerezte a győzelmet jelentő gólt. Előmérkőzés: DSK—Testvériség 3:2 (2:1). * A zohori Union nyerte az ifjúsági csapatok villámtornáját. Pünkösdvasárnap rendezték meg a pozsonyi és vidéki ifjúsági csapatok villám­tornáját, amelyen 42 csapat vett részt. A selej­tező mérkőzések után a zohori Union és a po­zsonyi Rapid csapat került a döntőbe. A döntő­mérkőzés 1:1 arányban döntetlenül végződött. Sorshúzás utján a zohori Union csapatát nyil­vánították a villámtorna győztesének. 'PNíXGAIAWitARH 1 RK­AP Magyar balsiker az első divíziós döntőn A Füleki TC csak döntetlent tudott elérni otthonában a Rusj ellen FTC—SK Rusj 1:1(1:0) A füleki csapat kiengedte kezéből a győzelmet ■ Vogel prágai bíró szereplése csaknem botrányhoz vezetett ■ A Rusj védelme remekelt Fülek, junius 2. Tudósítónk jelenti: Hatalmas nézőközönség jelenlétében folyt le az első diví­­ziós döntőmérkőzés, amely a gólképtelen csatár­sorok és a bírói tévedések jegyében döntetlenül végződött. Mindkét csapat teljes felállításban vette fel a küzdelmet. Az FTC néhány perces puhatolódzó játék után­­ hamarabb talál magára. Szép támadá­sokat vezet, fokozatosan felnyomul a Rusj tér­felébe és Bokeay kapusnak többször nyilik al­kalma tudását bemutatni. Kolovráth kétizben is góhelyzet­ből hibáz. A füleki fölényt ritkán sza­kítja meg egy-egy Rusj előretörés. De a magyar csapat csatárai folyton belül kombinálnak és ak­cióikat nem kíséri szerencse. A lövések részint mellé, részint Boksay kezébe mennek. Állandó FTC fölény mellett, amikor a közön­ség már izgatottan gólt követel, végre a 37. percben Kolovrát szökteti Glelszát, aki 25 mé­terről, futtában védhetetlen gólt lő. ld)-ra ve­zet az FTC. A gól után is inkább Fülek van játékban, de sem­mi sem sikerül csatárainak. A második félidőben lassan a vendégcsapat kezd felnyomulni, mégis egy gyors akció nyomán a 6. percben Boksay egy kiöklözött labdáját a ré­sen álló Pilát gólba vágta. A bíró érthehetetlen okokból nem adja meg a gólt és ettől kezdve a közönség minden bizalmát elvesztette. A bot­rány kitörését alig sikerül a rendezőségnek meg­akadályozni. Percekig tombol, fütyül és tüntet a közönség. A játék is kezd eldurvulni, a Russ mindenáron egyenlíteni akar és nem riad vissza a durva já­téktól, amit a bíró elnézően kezel. Mihókot a 10. percben 16-oson belül felvágták, de a bíró sípja néma marad. Ezután a füleki belsőcsatárok elkészültek erejük­kel, a labdát nem tudják tartani és a túlterhelt fedezetsor kénytelen hátrahúzódni. A 29. percben a Rusjnak alkalma van kiegyen­líteni. Krajnyák a füleki védelem hibájából be­lövi az egyenlítő gólt. 1:1. Az egyenlítés után a Rusj nagy fölénybe kerül, percekig ostromol, de csatárai ugyancsak gól­­képtelenek. Az FTC szórványos lefutásai mindig veszélyesek, de Boksay mindent ment. Az utol­só percekben még két tiszta gólszerzési alkalma volt a füleki csatároknak, de Kolovrát és Mihók ezeket is elszalassza. Forró hangulatban ért vé­gett a mérkőzés és a rendezőség csak a legna­gyobb erőfeszítéssel tudta viszatartani a közön­séget attól, hogy a bírót meg ne verje. A mérkőzés közepes színvonalon mozgott és messze elmaradt a két bajnokcsapat tavalyi mécs­eseinek színvonalától. A füleki csapat elsősorban lassúságának és végzetés taktikai hibájának tud­hatja be sovány döntetlen eredményét. A szélsők helyett a belső hármas meddő kombinációját szor­galmazta. Azonkívül még nagy balszerencse is kísérte lövéseiket és a kiválóan védő Boksay mindent, ami védhető volt, fogott ifi. A csapat legegyenletesebb része a megbízható fedezetsor volt. A közvetlen védelem kezdeti bizonytalanság után feljavult. Uram kevés dolgát jól végezte. A Rusj csatársorában egyedül Kovács jobb­szélső volt igen veszélyes. A fedezetsor szorgal­mas, a hatalmas munkát végző védelem remek volt. A mutatott játék alapján Fülek az első fél­időben 3—4 góllal bebiztosíthatta volna a győ­zelmet, a másodikban a Rusjnak volt több hely­zete. Vogel prágai bíró az első félidőben megfelelt, igyekeztt objektív lenni, de a másodikban kien­gedte a mérkőzést kezéből. A Lévai TE rekordközönség előtt 2:0-ra legyőzte a LAFC-ot A szép és fair mérkőzést a szerencsésebb csapat nyerte ■ Az adóhivatal közegei elkobozták a bevételt ■ Léva, julius 2. Lévai tudósítónk. Jelenti: Pün­kösd vasárnapján ideális időben, 3000 lelkes szur­koló előtt vette fel a küzdelmet a Lévai TE és a Losonci AFC az MLSz bajnokságáért. A két ke­rületi bajnokcsapat első mérkőzése előtt Brieger Zoltán a LAFC ügyv. elnöke gyönyörű bajnoki zászlót nyújtott át a vendéglátó csapatnak. Jákob bíró sípjelére a következő csapatok kezdték meg a játékot: LTE: Dubetz, — Kovács, Martinovics — Mé­száros,Szalay, Ocsiák — Tóth, Németh, Hajszán, Lóczy, Horváth. LAFC: Kohn — Zadro­bilek, Bukovszky — Fe­­renczy, Ménessy, Kostyál — Schleicher II., Spitz, Majlok, Molnár, Tufák. Az első félidőben mindkét csapat igen idegesen küzdött, a paszok nem sikerültek és hosszú ma­gas labdákkal próbáltak eredményt elérni. A má­sodik félidőre a kedélyek megnyugodtak és mind­két csapat lapos, kombinációs játékkal olyan fut­ballt mutatott be, amilyent Léván csak nagyon ritkán láttak. Ekkor a szerencse az LTE mellé pártolt és lövéseit nagyobb szerencse kisérte, mint a LAFC csatársorának igyekezetét. A 18-ik percben Hajszán szökteti Horváthot, aki lefut, laposan bead és Németh védhetetlen lövéssel megszerzi a veze­tést LAFC minden igyekezetével belefekszik a küzde­lembe, erősen szorongat, de az LTE közvetlen vé­delme élén Kovác­­csal mindent biztosan szerel és ment. A 30-ik percben megismétlődik az előbbi hely­zet, ismét Hajszán Horváth és Németh a labda útja, Németh közelről küldött fejes bombája védhetetlen és beállítja a végeredményt LAjFC érvért, az LTE csapatán a fáradság jelei mutatkoznak, de az eredmény már nem változik. LTE-ből Kovács, Lóczy, Németh, Martinovics, Szalay és Dubetz, a LAFC csapatából Kohn, Bu­kovszky, Méneey és Spitz voltak a legjobbak. A Jacob bíró pártatlanul, erős kézzel, kimondottan jól vezette le az erős iramai, de fair mérkőzést. Egy pár nyilatkozatot itt közlünk: Vas Jenő LTE elnök: Megérdemelten győztünk, LAFC csa­patától többet vártam. — Brieger Zoltán a LAFC elnöke: Sem a csapatommal, sem a bíróval nem voltam megelégedve. — Spitz a LAFC csapatka­pitánya: A szerencsésebb csapat győzött. Boros Béla a Déli BT elnöke: Hatalmas iramú, de fair mérkőzés, az első félidőben a LAFC, a második félidőben LTE volt a jobbik csapat. Óriási szenzációnként hatott a lévai sporttársa­dalomban, hogy az állami adóhivatal végrehajtói megjelentek a pénztárnál, lefoglalták a bevételt és annak nagyobb felét anélkül, hogy a mérkő­zéssel felmerült költségeket előzőleg kifizették volna, az LTE vezetőségének tiltakozása ellenére is elvitték. Az ügynek folytatása lesz. Kiesett az állami ligából a három német csapat A Sparta vereséget szenvedett Pozsonyban és a bajnokság élén csak jobb gólaránnyal előzte meg a Slaviát ■ ■ ■ ■ [UNK] [UNK] Prága, junius 2. Az állami ligabajnokság 1935— 36. évi szezonját pünkösdvasárnap befejezték. E napon dőlt el az elsőség és a kiesés kérdése, amely azonban már nem hozott nagyobb megle­petést. A Sparta, amely Braine nélkül csak cson­ka együttesnek bizonyult, 15.000 néző előtt ki­kapott Pozsonyban az SK Bratislavától A pozso­nyi szlovák csapat így a ligában a mezőny kö­zepén, a 7-ik helyen végzett A Slávia fölényes győzelmet aratott Kladnóban és így pontokkal el­érte a Spartát, azonban gólarányban mögötte ma­radt. Az állami ligának a három német csapat: a prágai DFC, a Teplitzer FK és a DSV Saaz, valamint az AFK Kolin mondott búcsút. Miután valószínű, hogy a selejtezőmérkőzéseken valame­lyik csehszlovák csapat győz, a jövő évi ligabaj­­nokság német csapat nélkül fog lefolyni. Az utolsó mérkőzések eredményei voltak: SZLAVIA—*SK KLADNO 3:1 (1:0). Bradáó, a li­ga gólkirálya kitűnő formában szerezte meg a Sláviának a győzelmet. 6000 néző Kladnón. Bi­ró: Tur­ner. SK PROSTEJOVA-DFC 3:2 (1:1). 8500 néző Prossflitzban. Bíró: Vicek. A prasenitzi csapat lesállásból eredő góllal győzött. SK Bratislava - Sparta tto (1i0) Pozsony, június 2. (Szerkesztőségünk jelen­tés 0.) 15.600 rekordfőnlyi néző előtt sikerült a Bra- 9 tislavának a Spartát megadásra kénysszeríteni A győzelmet a pozsonyi csapat főleg kitűnő védel­mének köszönheti, amellyel nem tudott megbir­kózni a Braine nélkül szárnyaszegett Sparta csatára, sor. Krieke kapus kitünően védett, de sok dolga volt Klenovec Sparta-kapusnak is. A Bratislava minden része kielégített, legjobb emberei Jávor és Luknár voltak. A győztes gólt Sors szerezte a 40. percben Maszarovics beadásából. Dörfler jól biráfikodott. Az állami ligabajnokság végállása: Cseh- és morvaországi eredmények REICHENBERG. SK Náchod—RFK 3:2. - 1GLAU, Rápid Prága-SK 9:2. - GABL0NZ. Slavoj VIII. Prága—DSK 5:4. — KÖNIG­­GRXTZ. Hr. Kr.-SK Pardulbice 6:2. — SAAZ. DSV—DFK Komotau 5:1. Vasárnap. MÄHRICSH-OSTRAU, Sparta Prága—Slo­van 4:2. — KARLSBAD, Spstrta—SK Kladuo 6:4. Hétföőn: TEPLIT­, Chemnitzi Rendőrség—TSK 4:2 (3:1). Resiánsmérkőzés hétfőin: BRÜNN. Wacker Bécs—Zidensce 2:1 (1:0). Nermzetkö­zi hétfőn: PROTIVIN. Urfahr Linz—SK 7:2 (2:0). N­emzetközi NYMBURG. Polaban—Brigittenauer AC, Bécs 2:1 (1:1). Hétfőn. 1. AC Sparta 26 193 4 100:27 41 2. SK Sl&via 26 193 4 90:82 41 8. SK Prostejov 26 164 6 66:41 36 4. SK Zeídenice 26 136 7 65:42 32 5. SK Pileen 26 134 9 80:61 30 6. SK Náchod 26 113 16 60:67 25 7. SK Bratislava 26 105 11 50:61 25 8. Viktória Pilsen269 6 11 56:54 24 9. SK KI adu 0 26 77 12 59:80 21 10. Mór. Slavia 267 7 12 42:60 21 11. DFC 26 76 13 30:57 20 12. Teplitzer FK 267 4 15 49:65 18 13. AFK Kolin 26 48 14 44:82 16 14. DSV Saaz 265 4 17 34:92 14 Tapot­csány a nyugati zsup bajnoka Tapolcsány, június 2. A nyugatszlovenszkói zsupabajnokság utolsó mérkőz­ésén az SK a nagyszombati Rapidot 2:0 (1:0) arányban le­győzte és ezzel a bajnokságot elsőjében meg­nyerte. A tekácson a középzsupa első bajnoki döntő­jén az RSK a vágbesztercei Povazsánt 3:1 arányban győzte le Dietz bíró vezetése mellett