Prágai Magyar Hirlap, 1936. július (15. évfolyam, 148-173 / 3997-4022. szám)

1936-07-14 / 158. (4007.) szám

1936 július 14, kedd. T>RXGAI-A­­OY^ft-HIRLAR ESS . SPORT . Várt eredmények ••• A Sparta, Újpest és az Ambrosiana a középdöntőben A csehszlovák bajnokcsapat eldöntetlenül játszott Rómában ■ [UNK] [UNK] Az Újpest két góllal verte a Prostéjovot ■ Az Ambrosiana lelépte a Viennát • Erős küzdelem várható Prágában a negyedik helyért Prága, július 13. A Középeurópai Kupa elődön­tőjének revánsmérkőzései a papírforma szerint végződtek. A meglepetést egyedül a római ered­mény hozta, amennyiben a Sparta megtartotta háromgólos előnyét, mert sikerült neki idegen pá­lyán értékes eldöntetlen eredményt elérni. Ezzel a KK tavalyi bajnoka újból favoritjává vált a végküzdelmeknek. — Az Újpest saját pályáján két gólt fűzött prossnitzi eredményéhez. A Pro­­stejov a magyar fővárosban tetszést aratott. — A milánói Ambrosiana, a Sparta középdöntőbeli ellenfele, a második mérkőzésen is győzött a bécsi Vienna ellen, még­pedig nagy gólaránnyal. Eszerint a KK középdöntőjébe eddig a Sparta, Ambrosiana és az Újpest került, míg a negyedik­­ csapat a ma délután Prágában lefolyó Austria— Slavia-mérkőzésből kerül ki. A vasárnapi eredmények voltak: Sparta—AS Róma 1:1 (1:1) Róma, július 13. Mintegy 15.000 néző előtt a mérkőzés azzal indult, hogy meglepetést ikoz. Rögtön az első percben az olaszok a Sparta­­védelem hibájából Bendetti révén gólt értek el.­­ A közönség óriási öröme azonban nem sokáig tartott, mert azonnal az újrakezdés után sike­rült Faczineknek egy 20 méteres lövésből ki­egyenlíteni.­­A váratlan gólok után a félidő végéig egyen­rangú mezőnyjáték folyt. A második félidőben a Roma volt a többet támadó fél, de a Sparta fede­zetsora és védelme nagyszerűen megállotta a he­lyét és az eldöntetlen eredményt tartani tudta. A Spartában Klenovec, Cstyroky, Boucsek, Srbek, Radó, Kalocsay és Faczinek voltak a legjobbak. Braine a nagy hőségben kissé ne­hézkesen mozgott.­­ Az olasz csapatban Ber­­nardini hali tűnt ki. A végig fair mérkőzést a bécsi Miesz kitünően vezette. A Sparta 4:1 összeredménnyel került a közép­döntőbe az Ambrosiana ellen. Az első mérkőzést Milánóban játszák le. Újpest - SK Prostojov 2:0(2:0) Budapest, július 13. Mintegy 12.000 néző előtt mutatkozott be a prossnitzi együttes a magyar fővárosban. Az Újpest rögtön az első félidőben Kocsis és Kállai révén kétgólos előnyhöz jutott, amit azután sikerült a második félidőben — a ven­dégek támadásai dacára — megtartani. Az Újpest ezúttal is a bevált­ó-rendszert ját­szotta, csatársora, — főleg az első félidőben — kitünően összetartott, halfsora és védelme szilárd volt. A Culikkal megerősített prossnitziak a má­sodik félidőben tűntek ki, amikor Hencl megsé­rülése miatt hosszabb ideig 10 emberrel játszot­tak, mégis támadásban voltak. A vendégeknél Stam kapus tűnt ki. A bécsi Frankenstein bíró­nak nem volt nehéz helyzete. Az Újpest 3:0 végeredménnyel jutott tovább az Austria—Slavia győztese ellen. Az első mérkő­zés Budapesten kerül sorra. Ambrosiana—Vienna 4:t (t:í) Milánó, július 13. Nyomasztó hőségben folyt le a mérkőzés 15.000 néző előtt. A játék kezdetben meglehetős gyors iramu volt, később azonban egy­oldalúvá vált, miután a milánóiak végig uralták a terepet. A vezetőgólt az első félidőben Havlicsek kapus hibájából Meazza szerezte meg, amit Gschweidl beadásából Érdi egyenlített ki. A második fél­időben azután Ferrari, Meazza és Demaria meg­pecsételték a Vienna kiesését. Klug Frigyes magyar bíró pártatlan volt. Az Ambrosiana került a középdöntőbe,6:1 arányú összeredménnyel Austria - Slavia ? Prága, július 13. A ma délután eldöntésre ke­rülő Austria-Slavia-mérkőzést óriási érdeklődés előzi meg. A tegnapi nagy esőzés után ma nap­sütéses idő virradt a csehszlovák fővárosra, úgy­hogy a Sparta-stadionban ma 25.000—28.000 főnyi nézőre lesz kilátás.­­ A lapzárta után végződő mérkőzésről a holnapi számlánkban hozunk tudósítást. A Királyhelmeci és a Kassai SC győzött Keleten Királyhelm­ec, július 18. (Tudósitóink távirati jelentése.) A keleti divízió selejtezőjében a KSC a Homonnaá AC-ot 3:1 (2:0) arányban győzte le Svejda munkácsi bíró jó vezetése mellett. Gól­­lövőik volta­k: Pasteullják II., Ruzálcsika, Sándor, ilebve Homonna 11-© síből. Jól játszott Ruzicska. Semitt kapus helyett a KSC-iban a 10-ik perctől Sánta védett. Paelkuljáik SL-eit a bíró a második félidőbben­­ kipil­litotta. A­­ Mrd­ié volt. Huszt, július 13. (Távirati jeljem­zésüin­k.) A Kassai SC az itteni SK Rusjt 2:1 (1:1) arányban legyőzte. A KSC fölényben volt, azonban a gyenge rendezés miatt a fanatikus közönség ál­landóan a pályára tódult és a vendégek épségét­­ veszélyezte­tte. 1A selejtező mérkőzések állása: 1. Kassai SC 7 pont 2. Királyben­tmeei SC 6 pont 3. Homoinnai AC 2 pont 4. SK Ru&j, Huszt 1 pont Eldöntetlenül játszott a Füleki TC Rimaszombatban Rimaszombat, július 13. (Tudósítónk távira­ti jelentése.) A Füleki TC vasárnap Rima­szombaton jótékony célt szolgáló játszott a BME—Tamásfalai MSC mérkőzést vegyes­csapat ellen. A Mihók, Csukás és Hudec he­lyén tartalékkal szereplő divíziós bajnok nem tudott a lelkesen játszó helyi együttes ellen győzni és a mérkőzés 2:2 (2:1) arány­ban eldöntetlenül végződött. Az első félidőiben egyenlő erejű ellenfelek küzdöttek, a másodikban vegyes fölény ala­kult ki. A helyiek lelkesedéssel pótolták a füleki technikai fölényt. Gólok: Bobák, Pilát, illlteve Kresnye és Tomika. — Kivált Fülek­nél Egiri, de kirívóan gyönge volt a két hát­véd. A vegyescsapatba­n Klinczák, Lőkös és Árva volt jó. A mérkőzés jövedelmét a ta­vasszal az FTC XI. — BME mérkőzésen lábát tört Szikora BME-játékos javára adományoz­ták. A végiig fair mérkőzést Lehoczky bíró jól vezette. )( A magyar—osztrák kerékpáros revánsver­­senyt Bécsben ezúttal Magyarország válogatottja nyerte meg. Bognár az első, Éles a negyedik, Ka­raki az ötödik és Nótáé a hatodik helyen végzett. Az osztrák Sehnalek második és Zinkovsky harma­dik lett. A csapatverseny eredményei Magyarors­sz­ág 8:35:18.2, Ausztria 8:35:10.2, fl nyugatszlovenszkoi divízió selejtezőjében a Losonci AFC 3:1 (2:0) arányban győzte le a Vágbesztercei Spartát Losonc, július 13. (Tudósítónk távirati jelen­tése.) A nagy érdeklődéssel várt mérkőzés előtt zápor mosta fel a pályát, úgyhogy a két csapat irreális talajon játszott egymással. A technikailag jobb LAFC megérdemelten győzött. A vágbesz­­tercei csapat gyorsabb, de durvább volt. Mindkét együttes teljes felállításban szerepelt és izgalmas küzdelmet vívott. A LAFC a szokottnál gyöngébb volt és nagyobb gólaránnyal is győzhetett volna. Legjobb emberei Kohn kapus, valamint a csatár­sor tagjai voltak. Ménessy a halfsorban gyönge napot fogott ki. A gólokat Molnár (2) és Ménessy szabadrúgásból, illetve Spser túlzottan szigorúan megítélt 11-esből rúgta. Novák bíró — a rálőtt 11-es megítélésén kívül — pártatlanul és kitünően látta el tisztjét. A selejtezőben a LAFC vezet 1 győzelemmel, jobb gólaránnyal a Tapolcsányi SK 1 győzelme előtt. Harmadik Vágbeszterce két vereséggel. Magyarország kettős vizipóló győzelme a németek ellen " 3:2 és 5:1 ■ [UNK] Jó eredmények az úszószámokban Budapest, július 18. (S­ze­r­k­esztőségünk tel­efoni jelentése.) Magyarország és Német­ország olimpiai vizipó­l­ócsapatainak kétszeri találkozása a magyarok győzelmeivel végző­dött. Szombaton a Kiutasy—Homonnay, Ha­zai—Molnár—Vértesy, Németh és Bozsi együt­tes 3:2 (2:2) arányban verte meg a Stolze— Krug, Bayer — Gunst — Hause­r, Schneider, Schulze német csapatot. A magyarok állandó fölényben játszottak, de rengeteg kapufa mentette meg a németeket a gólözöntől. A gólokat Németh, Vértesy (2), illetve Hauser és Stolze dobták. — Vasárnap a Bródy— Homonnay, Sárkány—Halasy—Bozsi, Németh, Brandy együttes 5:1 (4:0) arányban mutatta be nagy fölényét a németek ellen. A gólokat Brandy (3), Németh és Halasy, illetve Hau­ser dobták. Mindkét mérkőzést a belga Devries vezette kitünően. Az úszószámok eredményei váltak: 100 m. mell: Barócsi (MESE) 1:13.6. — 100 m. gyors: Gombos (LAISE) 1:13.4 p. — 200 m. hátúszás: Angyal 2:24.8 és Kávássy 2:29.6. — 4 X 100 m. staféta: BEIAC (Kiss, Helyes, Leigyel, Csík) 4:13.6, 2. UT­E (Kőrösy, Boros, Szabados 4:14.8 j>, 4X200 m.: Gróf-csapat (Zólyomi, Kánásy, Lengyel, Gróf) 9:34.8, 2. Csik-csapat (Pylber, Kiss, Kőrösy, Csík) 9:41.6 p. — 100 m. hátúszás: Goimibes (LASIE) 1:11.8 p. — 200 m. mellúszás: Leng­­vár­y (BEAC) 2:50.8, 2. Sólyom (UTE) 3:04.8 p. — 500 m. ifj. (Alíbrecht-díj): Vég­­házy (BBTE) 7:02.2 p. Női számok: 100 m. gyorsúszás: Ács Ilona (KISOK) 1:18.4 p., 2. Biró Ágnes (UTE) 1:14.6. — 200 m. ifj.: Varga Emília (BSE) 3:29.8. — 100 m. ifjúsági hát: Győrffy Irén (BSE) 1:26.4. Műugrás: Férfi: Hódi (MTK) 131.21.­­ Női: Fonyó Lili (MTK) 65.66. — Toronyugrás: Hódi (­MTK) 99.83 p., Fonyó Lili 31.06 pont. EVEZÉS )( Magyar bajnokságok. Budapestről jelentik: A Magyar Evezős Szövetség kétnapos­­ bajnoki ver­senyének eredménye: Kormányos­ négyes: Hungária 7:10.8 mp., 2. Újpest EE. — Kettős párevezős: Nemzeti HE (Szandtner-fivérek) 7:16.8 p. — Nyol­cas: Pannónia 6:10 p., 2. Hungária 6:18.4. — Pár­evezős kormányos nélkül: Hungária (Győry-Mamu­­sich) 7:39. — Egyes: Kozma 7:52, 2. Szandtner Egon. — Négyes: Hungária, 1— Kormányos kettes: Hungária 8:35. p. | 9 Csehszlovák úszórekordok Prága, július 13. Szombaton a prágai Barran­­dovban két volt csehnémet úszónő, Schramek kisasszony és Boubeláné-Würfel asszony (mind­kettő CsPK) három csehszlovák női úszórekordot ért el Schramek Irma a 800 méteres gyorsúszás­­ban 12:54.6 p. alatt győzött, miközben az 500 mé­teren 7:53.6 p. alatt szintén rekordot ért el. A Boubeláné Würfel Liese az 500 méteres mell­úszásban 9:13 percet ért el. A csehszlovákiai német úszószövetség bajnok­ságait Troppauban rendezték meg. Bajnok a tet­­cshhen-bodenbachi Hellas lett 279 ponttal Reichen­­berg előtt. A Hellas a 4X100 méteres mellúszó­­stafétában 5:33.2 perccel új csehszlovák rekordot állított fel, de a másodiknak beérő reichenbergi staféta is 5:41.1 perccel jobb időt ért el, mint a fennálló legjobb teljesítmény. Csehszlovákia ifjúsági úszóba­jnokságait Brünn melletti Letovicén rendezték meg. Győzött a a pozsonyi Bar Kochba 104 ponttal a Sparta és a SPK, Pozsony előtt a férfiszámokban. Női csa­patgyőztes a Slavia lett. ♦ )( A pozsonyi PTE vizsgálócsapata Nagy­szombatban a PTE-ot 11:2 (4:1) arányban le­győzte. A 100 méteres gyorsban Kovauik (N) 1:04.2 p., 100­0 mét­e­res háton Heisling (P) 1:26.8 p. alatt győzött. )( Peter Fick kikapott Rhode Island szigetén. A warwicki versenyen a 100 ,n teres gyorsúszás­­ban Hightland győzött ellene 58.8 mp. alatt be­­nyúlással. ) Az 1500 méteres úszásban első lett Fi­nn­aga­n 19:37.6 p. alatt Medica előtt. — 100 m. hát: Kiefer 1:07.5. — 100 m. női gyors: Rainis Ka­talin 1:11.9 perc. )( A kopenhágai úszóverseny jobb eredményei voltak: 400 m. hölgy-gyorsúszás: Hvéger 5:21.5.— 100 m. férfi gyors: Christensen 1:01.6, 100 m. férfi hátúszás: Brunström 1:11.8 p. és 200 méteres mellúszás: Jesen 2:50.4 p. )­ Szilézia—Krakó úszómérkőzése Bielitzben az előbbiek 170,90 pontos győzelmével végződött., Bochonski a 100 méteren 1:03.2 perces időt ért el, míg a Haboah 4X100 méteres női stafétája 7:8.01 percre javította meg a lengyel rekordot. — Vizi­­póló: AZS Varsó—Ha­koah Bielitz 1:0. Bajnokság. )­ A holland úszóbajnokságok során a nők ér­ték el a legjobb eredményeket. Ria Mastenbrock a 100 méteres hátúszásban 1:17.4 perc és a 100 méteres gyorson 1:07.4 p. alatt győzött a favorit Willy Ouden (1:08) előtt. Tim­ Wagner a 400 mé­teres gyorsúszásban 5:40.2 p. alatt lett első. A 200 méteres női mellúszást JKnstein nyerte 3:00.2 perc alatt. ( A férfiaknál a holland-indiai Slam a 100, 200 és 400 méteren nyerte a bajnokságot. )( Besztercebányai úszósport. Tudósítónk je­lenti: Vasárnap délelőtt a „Sokol“-Uszodában a BSE úszószakosztálya a Ruttkai FC úszóival mérkőzött. Jobb eredmények: 50 m. mellúszás: János (BSE) 40.4, Koetolny (Ruttka) 42.4. — 50 m. gyorsúszás, férfi: Szuida (BSE) 80.8, Páz­­mán (Ruttka) 31.4. — A Besztercebányai SK vizi­­pólócsapata a Ruttkai PK ellen mérkőzött Kö­­zépszlovenszkó bajnokságáért. A besztercebányai csapat meglepően szép játékkal győzött 7:1 (5:0) arányban. Biró: Berger (Zsolna) nagyon jó volt. TORNA )­ Magyarország tornászválogatott csapata Buda­pesten minden számban legyőzte a japánokat. TENISZ )( Németország—Jugoszlávia 3:2. Zágrábból je­lentik. A Davis Cup Európa zónájának döntő mér­kőzésén vasárnap a mérkőzést kezdték meg, W. Menzel (N)—Mitic (J) amit a beálló esőzés miatt 6:4, 6:3 arányban félbehagytak. A németek erre a két hátralévő egyesjátszmát lemondták és így Németország 3:2 arányú győzelmével került a zónák közti döntőbe, amit pénteken kezd meg Ausztrália ellen Londonban. 4 )( Az Amerika—Franciaország válogatott tenisz­­mérkőzés Párisban 8:3 arányban végződött az USA csapat javára. Az amerikai csapatban Budge tűnt ki. )( Hollandia teniszbajnoka az olasz Stefani lett, aki a döntőben a kínai Kike Shin Kiét győzte le 6:1, 6:3, 6:4 arányban. A női bajnokságot a fran­cia Mathieu nyerte a német Horn ellen kétszer 6:3 arányban. A férfipárosban a holland Timmer —Stratfort pár az amerikai Allison—Van Ryn kettőst 2:6, 6:4, 6:2, 6:2 arányban győzte le. A női párost az amerikai Van Rynné—Babcock, a vegyespárost az Allison—Babcock USA-kettős nyerte meg a Mathieu—Couquerque, illetve a Matthieu—Leeeuer pár ellen. )( A pforzheimi verseny férfiegyes győztese prágai Siba lett, aki a német Kuhlmannal együtt a férfipárost is megnyerte. A vegyespárosban a Beufcer (német)—V­odicka (csszl.) pár győzött.­­ A bukaresti versenyen Cejnár győzött a né­met Dettmar ellen, Cernoch azonban kikapott az erdélyi Pétertől. A berlini Klippel kisasszony az olmüci Deutsc­hnét győzte le 6:3, 6:2 arányban.­­ A trieszti nemzetközi versenyen Palmieri győzött a prágai Malecsek ellen. A női egyest Paksyné (magyar) nyerte a német Walter ellen. A vegyespárosban a Palmieri—Orlandino kettős győzött a Taroni—Tonelli kettős ellen. Harmadi­kok: Canapele—­Paksyné és Malecsek Sárkány Lili